„BETER LEESMATERIAAL BRENGEN IN POLIKLINIEK VAN HET ZIEKENHUIS Drs. Zijlstra: „Laatste kans voor CDA" Kijkje op planeet Venus Koningin Juliana opent historisch museum Amsterdam „COASTING": IETS NIEUWS AAN REISHEMEL Garage C. Wandel Zn. Meisjes kopen meer broeken dan jurken Als u 65+ bent, wordt 'n bioscoopje pikken nog aantrekkelijker Met: RVS 65. Pas voor uw plezier. Schildpadsoep 5 Wens raadslid Brouwershaven: BROUWERSHAVEN, 23-10. In de deze week gehouden raadsvergadering van Brouwershaven deed de heer C. J. de Munnik, n.a.v. het jaarverslag van het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis de suggestie, om in de wachtkamer van de polikliniek - waar soms uren moet worden gewacht - wat beter leesmateriaal te deponeren, en bijv. dagelijks de krant. Hij hield ook een pleidooi voor de kleuters: er zou speelgoed moeten komen voor de kinderen, zodat deze zich tenminste kunnen bezighouden. Mevr. Losehacoff-de Kanter vond dat er twee -vliegen in één klap kunnen worden gevangen daar er een overschot is aan kleuter onder wijzeressen en deze mogelijk kunnen worden ingezet, om de kleintjes tij dens de wachturen bezig te houden. De raadsvoorzitter zei dat de gem. afgevaardigde deze voorstellen in de betreffende vergadering van het zie kenhuis naar voren kan brengen. De voorzitter deelde vervolgens mee, dat met de bouw van 8 woning wetwoningen en 14 premiewoningen in plan West te Zcnnemaire een aanvang kan worden gemaakt, zo dat gelukkig een eerste stap is gezet op de weg om te komen tot nieuw bouw in de andere kernen. N.a.v. de aankoop van grond aan de Zuidwal te Brouwershaven infor meerde de heer J. K. Goemarfs wat of de afwerking gaat kosten en of de verkoopprijs per m- dan niet te hoog wordt. Ook vroeg hij of er het zelfde type woningen wordt ge bouwd als de twee, die er al staan. De heer De Moor geloofde niet dat de prijs abnormaal hoog zou stijgen. Het ligt wel in de bedoeling van het college om een dergelijk woningtype ter plaatse aan te houden, daar deze best uitkomen op deze plaats. Tuinmuur Over de begrotingswijziging be treffende het punt van het plaatsen van een tuinmuur i.v.m. reconstruc tie Sleepstraat te Brouwershaven voor de prijs van f 18.000 merkte de heer Goemans op dat alles een beet je onzeker is, omdat er nog geen overeenstemming met de eigenaar is en er geen zekerheid bestaat voor het terugontvangen der gemaakte kosten via subsidieregeling. De voorzitter - kon hierop meede len ,da-t men nog steeds in onderhan deling is. Z.h.s, ging de raad akkoord met het verlenen van garantie ingevolge beschikking geldelijke steun eigen woningen 1975 aan J. Ch. Harms te Capelle a.d. IJssel en aan de heer J. de Gelder te Rotterdam. Geen bezwaar ondervond de aan koop van een perceel grond met op stallen Ring 32 te Dreischor, zodat deze kern weer de beschikking heeft Advertentie over een ruimte voor sociale-cultu- rele en andere doeleinden. Aan het slot van de vergadering vroeg mevr. Loschacoff-de Kanter naar de uitvoering van de gebruiks- verordening, welke in de vergade ring van 17 maart, door de raad werd vastgesteld. Spreekster deed dit n.a.v. een re cente verkoop van een woning aan de Dr. Wortmanstraat te Noordgou- we waar ter plekke niet kan wor den gebouwd, omdat geen bouw grond aanwezig is. De betreffende woning is uitermate geschikt voor permanente bewoning maar niette genstaande is ze verkocht als tweede woning. Mevr. Loschacoff wil graag vernemen of er ontheffingen zijn verleend en zo ja, op welke gronden Voorzitter De Moor deed haar de toezegging dat deze zaak onderzocht zal worden én in de volgende raad kan het antwoord tegemoet worden gezien. De officiële Cltroën-agent van Schouwen-Duiveland: Nieuwerkerk - Tel. (01114) )487 ARNHEM, 23-10. „Het Christen- Democratisch Appél (C.D.A.) ver keert nu in een kritieke fase. In 380 Nederlandse gemeenten en tien van de elf provincies wordt in C.D.A.- verband gewerkt. Op 30 en 31 ok tober, als de C.D.A.-top in Berg en Dal bijeenkomt, zal het uur van de ^Flitsen" uil hol buitenland STOCKHOLM. De nobelprys voor letterkunde van 1975 is donderdag in' Stockholm toegekend aan de Itali aanse dichter Eugenio Montale. JAKARTA. In vijf districten op West-Java zijn ongeveer 25.000 men sen "geëvacueei'd wegens overstro mingen, zo heeft het provinciale dag blad Pikiran Rakyat donderdag ge meld. Het water staat op sommige plaat sen een meter hoog. Van doden is geer. melding -gemaakt. BEIROET. De Libanese autoritei ten hebben donderdag voor sommige delen van Beiroet een uitgaansver bod ingesteld dat dag en nacht van kracht is. De hele dag is in verscheidene de len van de stad geschoten en werden bomaanslagen gepleegd en mensen ontvoerd. Er vielen zeker elf doden en vijftien gewonden. TOKIO. De Amerikaanse' minister van buitenlandse zaken, Henry Kis singer, is vrijdag na twee bezoeken aan Japan en een bezoek aan China naar zijn land teruggekeerd. DAR ES SALAAM. „De spoorlijn van de vrijheid" is donderdag door president Nyerere van Tanzania en president Kaoenda in gebruik ge steld. Deze 1860 km lange spoorlijn, aangelegd met Chinese hulp, ver bindt het koperhekken van Zambia met de Tanzaniaanse haven Dar Es Salaam. DEN HAAG, 23-10. jonge vrouwen van 15 tot en met 24 jaar hebben het afgelopen jaar ieder gemiddeld drie lange broeken en 5,5 blouses, truitjes, T-shirts, spencers enz. gekocht. De trend uit vorige jaren dat er meer broeken dan jur ken en rokken worden gekocht, heeft zich hiermee voortgezet. Dit blijkt uit resultaten over de jaren 1970 tot en met 1974 van de Neder landse textiel barometer, een konti- nu-onderzoek van de N.V. vlh Ne derlandse stichting v oor statistiek sinds 1965 voor opdrachtgevers van de Produktie en verkoop van textiel. In 1970 kochten meisjes en jonge- vrouwen gemiddeld 0,8 lange broe ken tegen gemiddeld 2,4 jurken. In 1974 was de gemiddelde aankoop van lange broeken en dergelijke op gelopen tot 2,9 en het aantal ge kochte jurken bijna gehalveerd tot 1,4 per persoon. MOSKOU, 22-10. Een onbemand Sow.jotrussisch ruimtevaartuig, het landingsdeel van de Venus-9, heeft woensdag de eerste foto's geleverd van de oppervlakte van de planeet Venus, aldus Tass. De beelden van de oppervlakte, die van de aarde af altijd onzichtbaar is geweest door dikke wolkenlagen, zijn doèr het moederschip doorgeseind terwijl dit in een baan om de planeet draait na een reis van vijf maanden door de ruimte. Eén van de beelden, uitgezonden over de Sowjetrusslsche tele visie, toont een stapel stenen met een doorsnee van 30 tot 40 centi meter. Eén van de leiders van het project, Boris Nepoklonov, zei: ..Naar alle waarschijnlijkheid is het landingsdeel neergekomen tussen een verzameling grote stenen. Dat schijnt de tot dusver aangenomen veronderstelling dat de oppervlakte zou lijken op een woestijn, bedekt met zandduinen door de voortdurende hevige wind en door de temperatuur veroorzaakte erosie, de bodem in te slaan". Nepoklonov zei dat op de foto's een opmerkelijk grote rots aan de horizon te zien is. Wetenschappelijk direkteur Michail Marov zei dat zün ploeg verrukt is. „Wij dachten dat de beelden door de dichte atmosfeer wazig zouden zijn. In feite zijn zij zo scherp dat wij kunnen vast stellen dat de stenen jonge stenen moeten zijn, omdat wij duidelijk scherpe hoeken en vlakke kanten zien", zei hij. waarheid klinken Als het dan niet lukt, is de laatste kans op een Chris ten-democratische politiek verke ken". Dit heeft donderdagavond drs. R. Zijlstra, vice-voorzitter van het C.D. A., gezegd op een bijeenkomst in de Oostgelderse plaats Hummelo. Hij zei dat het bij een eventueel mislukken van de gesprekingen niet zo belangrijk is dat het C.D.A. van de baan is, maar dat dan de kans wordt gemist met een christelijke po litiek een wezenlijke invloed uit te oefenen. Volgens zijn mening bete kent het afzonderlijk opereren van de drie confessionele partijen een vernietiging van een christen-demo cratische politiek. „Wij zijn dicht bij een groot succes of een grote mis lukking. We werken nu op het scherp van de snede", aldus de heer Zijl stra. AMSTERDAM, 23-10. Koningin Juliana zal maandagochtend 27 ok tober het nieuwe Amsterdams His torisch Museum officiëel openen, dat voor bijna veertig miljoen gulden op Advertentie U hebt er nu de tijd voor en vaak kost't u ook minder. Met PAS 65. Geldig vanaf 1 december. Uw gemeente Iaat u weten hoe u 'm kunt krijgen. De prijs? Niet meer dan f6,50. Wilt u meer informatie? Vraag't bij'uw gemeente. de plaats van het vroegere burger- weeshuis tussen Kalverstraat en Nieuwe Zijds Voorburgwal in de hoofdstad is verrezen. In dit museum wordt aan de hand van schilderijen, gravures, maquet tes, gebruiksvoorwerpen, prenten, foto's en beeldhouwwerk een indruk gegeven van het reilen en zeilen van de hoofdstad in de afgelopen 700 jaar. Daarbij is de bedoeling van het museum de tentoonstelling begrijpe lijk te maken ook voor die bezoeker, die geen deskundige is op het gebied van de Amsterdamse geschiedenis. Daarom is de informatie zoveel mo gelijk in de exposijtie zelf inge bouwd. Ook is de tentoonstelling zo danig ingericht dat zowel de bezoe ker, die alleen de hoofdzaken wil weten als de bezoeker die achter grondinformatie wil hebben, aan zijn trekken komt. Het nieuwe museum heeft twintig zalen en een aantal binnenplaatsen, onder meer.een, die op het Begijnhof uitkomt. HILVERSUM. Sacco van der Made en Ine Veen in „Een frisse duik", naar' het gelijknamige verhaal van Roald Dahl in een bewerking door Anion Quintana. Het televisiespel wordt zondagavond 26 oktober door de TROS gepresenteerd. Advertentie RIO DE JANEIRO23-10. Een enorme schildpad die naar schatting 200 jaar oud was en van een bijna uitgestorven soort, is voor de kust van Brazilië gevangen.en is tenslot te in dtesoepgegaan. Het 500 kg wegende dier werd door een visser in zijn net gevangen. Visserijburëaus delibereerden vijf liur lang alvorens toestemming te geven de schildpad te doden. Het dier leverde 200 kg soepvleesop. Varen naar het zuiden Te Amsterdam werd opgericht de CHC: „Club Holiday Coasting". De CHC zal een aantal kleine luxueuze cruise-schepen in de vaart brengen, waarvan de thuishavens liggen in het Middellandse zeegebied, Gran Canaria en Teneriffe. De opzet en exploitatie van de CHC is uniek: voor elk schip zal een BV worden opgericht,waarna een - beperkt - aantal aandelen op de markt zal worden gebracht. Als aandeelhouder wordt men au tomatisch mede-eigenaar van één van de CHC-schepen. waarna de aandeelhouder zélf kan bepalen op welke wijze hij zijn rendement uit betaald wil zien: een dividendbeta ling, eén gratis cruise op één van de schepen, of een hotelvakantie naar keuze, die door de CHC zal worden verzorgd. „Coasting" Coasting - een nieuw vakantiebe grip - houdt het midden tussen een cruise en een trektocht op zee met een luxe-jacht. Bij coasting(let terlijk „kustvaren") is de vakantie ganger niet gebonden aan een straf, uur na "uur geregeld vaarschema dat hem op de luxe cruises oude stijl te lang op zee en te kort aan de wal houdt. Per dag zullen de CHC-sche pen de meeste tijd vlak qnder de kust, niet langer dan vier a vijf uur varen. Daarbij krijgt de passagier - veel beter dan op gewone cruises - de gelegenheid alleen, of desgewenst in groepsverband de kusten, baaien, het achterland en de (kleinste) ha ventjes te ontdekken. Aan boord van de CHC-schepen bevindt zich aller lei ontspanningsmateriaal, dat gra tis ter beschikking wordt gestéld: visgerei, diepzee-duikapparatuur, enkele kleine zeilbootjes, waterski's en een speedboat. De aankooponder handelingen voor het eerste CHC- schip zijn vrijwel afgerond. Het is de 56,5 meter lange stalen driemast schoener „Hans Christian Andersen''. Het schip werd twèe 'jaar geleden op de werf Appingendam te Appin- gendam gebouwd. Het heeft gedu rende twee jaar cruisés gevaren in de Deense wateren en het Caraïbi- sche gebied. Het is uitermate luxueus ingericht: bar, dansvloer, een royale salon-dinerzaal en telt 18 tweeper soonshutten, alle voorzien van toi let en douche. De „Hans Christian Andersen" onder vol zeil. Het schip gaat na aankoop door de Club Holiday Coas ting varen onder de naam „Piet Hein". Met zijn passagiers zal de CHC jaarlijks een serie kustreizen gaan varen in het Middellandse zeege bied. Teneriffe en Oran Canaria i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 5