Kamer aanvaart rijkswet voor onafhankelijkheid Suriname SPAANSE MINISTERRAADSVERGADERING NIET IN EL PARDO Verhoging motorrijtuigen belasting roept weerstanden op ook in Tweede Kamer grote kollektie buro's d e u r I o o Arrestaties in Spanje Ziekenfondsraad schrijft Kamerleden over begroting Volksgezondheid Belgische schippersstaking officieel achter de rug ArbeidsdienstplicKt in Suriname? Spanning is gezond voor de mens 4 INGEZONDEN STIKKEN STREEKNIEUWS GPV' en SGP stemden tegen Toestand Franco DEN IIAAG, 23-10. De Tweede Kamer heeft donder dag met 106 stemmen voor en vijf stemmen tegen de Rijkswet aanvaard, die aan Suriname de onafhanke lijkheid moet geven. Tegen stemden de fracties van het GPV en de SGP. De Kamer verwierp een wijzi gingsvoorstel van de Surinaamse ge delegeerde Adhin (VHP, oppositie) om de voorgestelde onafhankelijk heidsdatum van 25 november uit de r|jkswet te halen. Daarvoor in de plaats hadden de drie regeringen èen nieuwe datum moeten bepalen vol gens het voorstel. Het kreeg alleen de stemmen van DS'70, SGP en GPV. Met algemene stemmen werd ver der een motie van de 'heer Adhin verworpen, die beoogde het mogelijk te maken, dat Surinamers het Ne derlanderschap kunnen herkrijgen door binnen vijf jaar na de onafhan kelijkheid hun wens daartoe te ken nen geven. Aan hel eind van de-vergadering hieven de Surinamers in de verga derzaal en op de publieke tribune het Surinaamse volkslied aan. Daar na schudde nagenoeg iedereen ieder- cens hand, iets waarop de meeste sprekers meer dan eens hadden aan gedrongen. De verbroedering waarop de Nederlandse kamerleden hadden gehoopt, die tussen de regerings- frakties en de oppositie van Surina me, u;as echter niet zichtbaar. Kort (laarvoor hacl kamervoorzit ter Vondeling in een korte toespraak gezegd niets liever te willen doen dan het contact tussen de parlemen ten van Nederland, de Nederlandse Antillen en Suriname te handhaven, een uitnodiging, die de Surinaamse statenvoorzitter Wijntuïn tijdens het laatste parlementaire bezoek aan Suriname had gedaan. „Gevoelsband" De heer Lachmon vertelde dat hij in he.t Nederlands denkt. Met hem waarschijnlijk zo'n 250.000 andere Surinamers. „De gemeenschappelijke taal schept een sterke gevoelsband", aldus di\ Vondeling. Hij haalde de woorden aan van Huizinga, dat ie dereen naast zijn eigen volk enkele vreemde naties liefheeft. Vondeling zei te hopen dat Nederland,zo'n land voor de Surinamers zou worden en Suriname zo'n land voor de Neder landers. Vondeling citeerde verder enige Surinaamse dichters. „Een volk dat zulke en zovéél dichters herbergt, gaat nooit verloren, of doe ik beter te spreken van natie", aldus de kamervoorzitter. x nieuw aangekomen al vanaf fl. 95,- meelstraat 31 zierikzee MADRID, 23-10. De Spaanse poli tie heeft bij het zoeken naar de da ders van de aanslagen van 1 oktober in Madrid, waarbij voor bankgebou wen vier agenten van politie werden doodgeschoten, negentien functiona rissen van de Marxistisch-Leninis- tische „Partido Comunista de Espa- na", van de „Frente Revoliicionario Antifascislay Patriotico" (FRAP) en van de „Oposicion Sindical Obrera" (OSO) gearresteerd. Onder hen zijn zes vrouwen. ZIERIKZEE. Dit is het fraaie wand kleed, dat vervaardigd werd door de handwerkgroep van de Plattelands- vrouwenvereniging afdeling Schou- wen. Woensdagmiddag jl. werd het kleed aangeboden aan het bejaar dentehuis „Borrendamme", en het heeft tin een mooie plaats in de hal van het tehuis gekregen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) DEN" IIAAG, 23-10. Ook in de Tweede Kamer stuit het regerings voornemen-tot verhoging van de mo torrijtuigenbelasting op ernstige kri tiek en op zeer ernstige bedenkingen. In het nog uit te brengen voorlo pig verslag over de voorgestelde be lasting-maatregelen wordt op minis ter Duisenberg (financiën) het be roep gedaan te overwegen of niet langs 'andere weg de beoogde meer opbrengst kan worden verkregen. De CH-fraktie in de Tweede Ka mer, denkt in dit verband aan een verhoging van de tabaksaccijns. Ook suggereert deze fraktie een extra belasting te gaan heffen op het bezit en gebruik van speelautomaten en dergelijke toestellen. De frakties van KVP en ARP sluiten zich bij deze suggestie aan. In het verslag wordt de voorge stelde verhoging „uitzonderlijk hoog" genoemd. De vrees wordt uitgespro ken, dat de fraude in deze belasting sterk zal uitzetten. De KVP-fractie zegt minder optimistisch te zjjn over de gevolgen van de voorgestelde ver hoging dan minister Duisenberg. UTRECHT, 23-10. „Willekeurig in grijpen in één sector kan de gehele samenhang binnen de gezondheids zorg verstoren". De Natioale Zieken huisraad (NZR) zegt dit in een brief aan de vaste Tweede Kamer-com missie voor de volksgezondheid. Vol gende week behandelt de Kamer de begroting voor volksgezondheid en milieuhygiëne. De NZR is het' met staatssecreta ris Hendriks eens, dat versterking van de gezondheidszorg in de eerste lijft van groot belang is. Maar die versterking zal volgens de raad in het belang van de patiënten eerst een feit moeten zijn vóórdat even- BRUSSEL," 23rl0. De ruim tien we ken aanslepende staking in de Bel gische binnenschipper^ is officieel achter de rug. Allo bij het conflict betx-okken par tijen hebben donderdagmiddag op het Belgische ministerie van ver keer een akkoord getekend. De ver tegenwoordigers van de binnenschip pers hebben verklaard dat met in gang van heden (vrijdag) de blok kades op de Belgische binnenwate ren zullen worden opgeheven en dat alles in het werk gesteld zal wor den om incidenten te vermijden. Enige weken geleden al leken de Belgische waterwegen vrij te zullen komen als gevolg van een ministe rieel besluit om de stakende schip pers en hun schepen te vorderen. In de praktijk bleek dit besluit echter géén enkel effect te hebben. Volgens ingewijden zijn er nooit meer dan een dertigtal binnenschepen gevor derd geweest. MADRID, 24-10. In Madrid is bevestigd dat de wekelijkse Spaanse minis terraadsvergadering op de vrijdagen, vandaag niet zoals gebruikelijk plaats heeft in generaal Franco's huis El I'ardo, maar in het kabinet van de minister-president in de stad zelf. lueel de capaciteit in de intramurale sector (ziekenhuizen e.d.) wordt ver minderd. In de begroting zijn voor versterking "van de eerste lijn „nog geen bedragen van betekenis" "opge nomen 3 miljoen), maar de NZR vindt in dit staduim ook vooral be stuurlijke maatregelen gewenst. De raad pleit met het oog op de samen hang van de voorzieningen binnen de gezondheidszorg voor een lande lijk overleg van alle betrokken groe peringen. Daarna is volgens de NZR een wij ziging van het bestaande honore- rings- en tariefsysteem nodig om de beoogde verschuiving naar de eerste lijn mogelijk te maken. Ontvoerders Herrema willen naar Libië DUBLIN, 24-10. De ontvoerders van dr. Herrema. die al drie dagen worden belegerd in het huis in Mo- nasterevin, hebben donderdag hun voorwaarden gewijzigd en eisen nu een vrije doortocht naar Libië in ruil voor het leven van hun gijzelaar. Dit is donderdagavond van de zijde van de politie vernomen. Dr. Herrema zóu de politie aan het verstand hebben gebracht dat zij .be ter niet tussenbeide kan komen om dat hij vrijwel geen kans zou. zien snel te ontsnappen. De Ierse autoriteiten zouden ech ter nog steeds weigeren op elke eis van de ontvoerders in t'e 'gaan. Zwijn verwondt Eerste stalmeester DEN HAAG. 23-10. Brigade-gene raal b.d. W. F. K. Bischoff van Heemskerck, eerste stalméester van de koningin, is tijdens een jacht in de omgeving van paleis Het Loo door een wild zwijn verwond. De heer Misschoff van Heemskerck liep daarbij zodanig letsel op dat hij moest worden opgenomen in het Academisch ziekenhuis in Leiden. Nader verneemt hét ANP nog, dat de heer Bischoff van Heemskerck een aantal verwondingen aan de borstkas heeft opgelopen, die ge hecht moesten worden. Hij was op het ogenblik dat hij in moeilijkhe den kwam alleen, doch hij heeft on danks zijn verwondingen kans gezien het wilde zwijn neer te schieten. Kom jongelui van Zierikzee! Ik heb met aandacht het stukje zitten lezen van de boot „Prins Wil lem Alexander", die in Zierikzee was afgemeerd. Maar wat mij weer op viel was dat het korps van het Leger des Heils uit Goes dc patiënten moest toespreken en zingen, begeleid door een gitaarband en blaasmuziek. Nli vraag ik me af: zijn er in Zierikzee dan geen jongeren die ook een gi taarband of een jeugdkoor willen op richten, die ook zoveel mensen ge lukkig kunnen maken om Gods woord bij die mensen te brengen, die daar juist behoefte aan hebben. Denk eens aan de mensen in de ziekenhuizen en bejaardencentra, die echt naar zo iets uitzien. Kom jongelui van Zierikzee. laten ook wij (jongeren) Gods woord over brengen aan degenen die het zo no dig hebben! Wij zijn toch allemaal Gods kindo ren. al willen vo er-soms mot voor vitk^""en Laat dc mensen on Schou- wen-Duiveland ook eens laten zien dat ook wij een Leger des Heils heb ben en dat het niet uit een andere stror-k moot komen. Meiden jullie ie eens bii het Leger dos Heils. zondagsmorgens in dc sa menkomst of od de zondag-school of •n mopr no een donr-de-woekse dne bij de officieren. Zij zullen je graag' inlichtingen geven. ..Een kind van God", bewonderaarster van het Leger des Heils. KERKNIEUWS Hervormde Gemeente Ouwerkerk OUWERKERK. Zondag 26 oktobqr,,. 10.00 uur ds, Kuin, Dit in tegenstel ling tot èen reeds eerder gedane aankondiging in 'de Kerkbode van déze week. Chr. Ger. Kerk - Zierikzee Tweetal te Zierikzee (tweede pre dikantsplaats): ds. J. van Amstel te Enschede en ds. H. de Graaf te Maarssen. ROME. Tegen een lossom van 700 miljoen lire (ongeveer 2.450.000 gul den) is in de nacht van donderdag" op vrijdag de 38-jarige zoon vrijge laten van de Italiaanse „koffieko- ning" Alfredo Danesi uit Rome, t\yee weken na zijn ontvoering. Vóór de verschijning van het eerste officiële doktersbulletin over de toestand van het Spaanse staats hoofd, was bekendgemaakt dat de vrijdagse ministerraadsvergadering zoals gebruikelijk zou plaatshebben in het Pardo, en dat Franco zich zelfs even zou laten zien. Op zijn vergadering van vandaag (vrijdag) zal het kabinet van pre- m>er Carlos Arias officieel kennis nemen van het medische bulletin, waarvan de verschijning op zich al aanleiding vormde tot het in bewe ging zetten van de procedure tot overdracht van de macht. Zonder enige overdrijving kan gezegd worden dat de kabinetsver gadering van vandaag de belang rijkst zal zijn sinds generaal Franco op 1 september 1936 in Burgos werd uitgeroepen tot staats- en regerings hoofd en opperbevelhebber van de strijdkrachten. De toestand van Franco is achteruitgaande. SCHARENDIJKE cursus beurtelings als docent-arts te fungeren. De plaats, waar de cursus zal worden gehouden zal nog nader worden bepaald. Aanmeldingen voor deze cursus worden ingewacht bij: de heer J. Tuinman, Weeldeweg 58 te Burgh, tel. 01115-1678; mej. A. C. Houtman, Laone 1 te Renesse, tel. 01116-1797; P. A. Zoon, Irenestraat 18 te Haam stede. lel. 01115-2131. Aanmeldingen dienen vóór 3 no vember a.s. bij bovengenoemde per sonen zijn binnengekomen, waarna op 11 ot 18 november a.s. met de cursun zal worden gestart. E.H.B.O.-cursus De afdeling Schouwen (Westhoek) van het Nederlandse Rode Kruis is voornemens om te Scharendijke een EHBO-cui'sus te organiseren. De doorgang van de cursus is afhanke lijk van het aantal deelnemers. De doktoren Bruel en Stenger hebben zich bereid verklaard om bij deze OUWERKERK Levend bingo op spelmiddag Op donderdagmiddag jl. werd in het Dorpshuis te Ouwerkerk een spel middag gehouden voor de lagere- schooljeugd. De kinderen hadden hiervoor allen een uitnodiging gehad en zo waren er ongeveer 45 deelne mers. Het £pel „Levend bingo" was op gebouwd uit een aantal kleinere on derdelen, zoals ballonnetje-trap, een kwis, een blinddoekspelletje, een „spuugwedstrijd", enz. Een spel dat bijzonder in de smaak viel was de verkleedpartij met toi- - letpapier. Hierbij moesten enkele kinderen een teamgenootje helemaal omwikkelen met toiletpapier. Aan het eind van de middag mocht ieder kind een prijsje uitkiezen. Een zeer geslaagde middag voor de Ouwerkerkse schooljeugd! De middag werd georganiseerd en geleid door de heer G. de Groot, jeugdwerkleider van de stichting Jeugd Schouwen-Duiveland uit Zie rikzee en de leden van de werkgroep „Ouwerkerk. UTRECHT, 23-10. De vier Suri naamse vakcentrales, Moederbond. PWO, CLO en C'47 bereiden plannen voor om na de onafhankelijkheid van Suriname een „arbeidsdienst plicht" in te voeren voor jongeren tussen 17 en 21 jaar. Dit meldt „Pamflet", het orgaan van het NKV. De vakcentrale laat daarin een Surinaamse vakbonds man, PWO-bestuurslid M. E. Ment, aan het woord'. De dienstplicht, die zowel voor jongens als voor meisjes-moet gel den, moet bijdragen aan de oplossing van twee belangrijke problemen waar Suriname mee kampt: de werkloosheid en de onderontwikke ling. De jeugdige arbeidskrachten zouden wat de Surinaamse vakbe weging betreft, tewerk gesteld moe ten wordèn in de landbouw. Ener zijds omdat er een tekort is aan werkgelegenheid in andere sektoren, anderzijds omdat een goed ontwik kelde landbouw essentieel is voor de toekomst van Suriname, aldus „Pamflet". UTRECHT, 23-10. „Het hebben van spanningen is een noodzake lijke voorwaarde voor het menselijk functioneren. Zoals er zonder elektrisehe spanning geen licht is, zo is er zonder emotionele span ning geen leven. Spanning is dc verklikker van een ongewenste situatie; spanning is dc drijfveer tot verandering ,de prikkel om nee te zeggen, de mogelijkheid tot ontplooiing van het menselijk bestaan. Zonder spanning zou hei leven een egale l|jn z|jn, die meer op (doffe) berusting dan op welbevinden zou l|jken". Deze opmerkingen maakt prof. dr. H'. J. van Aaldcren, ver bonden aan de Vakgroep Huisartsgeneeskunde van de Vr|je Uni versiteit in Amsterdam, in het aan „psychische spanningen" ge wijde nummer van het blad „Metamedica" H|j stelt, dat de meeste artsen ervan overtuigd zijn, dat tranquil lizers maar lapmiddelen z|jn, waarvan met mate en met verstand gebruik moet worden gemaakt. „Dat dat niet lukt, tonen dc cijfers aan", zo voegt h|j hieraan toe. „Tranquillizers bestrijden klachten waar de geneeskunde geen raad mee weet. maar waar dc arts wel zeer regelmatig mee wordt geconfronteerd". Prof. Van Aalderen vraagt zich af of mensen die over hun span ningen klagen, geholpen moeten worden door de spanningen weg te nemen of op een andere manier. Veel artsen proberen tegen woordig tot een „probleemgerichte" hulpverlening te komen. Maar ze staan er volgens prof. Van Aalderen niet genoeg b|j stil dat dit soort hulpverlening doorgaans niet zozeer probleemoplossend als wel probleemontw|jkend of problcemtocdekkcnd is. Wat overdre ven gesteld: „de patiënt levert zijn klacht In (alsof het een ziekte is) en kr|jgt een oplossing terug".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 4