K.H. „Kunst en Eer" en De „Nova's" te Poortugaal DE OPENLUCHTREKREATIE IN ZEELAND Museum en expositie trokken veel belangstelling P. A. REMEEUS HET ZEELAND IA-FEEST STREEKNIEUWS Toekomstig onderwijsbestel Z1ER1KZEESCHE NIEUWSBODE Vrüdaï 24 oktober 4975 Nr. 24782 3 Muziek therapie voor Delta-patiënten (Van een medewerker) POORTUGAAL, 23-10. „E<-ii orkest ilat zich bijtijds verjongt, is een lang leven beschoren"". Zo zou men «Ie 145-jarige koninklijke harmonie „Kunst en Eer" kun- ueu typeren, na opnieuw een avondje optreden in hel Deltaziekenhuis te Poortugaal. Met een opvallend groot aantal jongeren in de muzikale gelederen werd een gaaf programma op de planken gebracht. Daarby geteld het Brusc vokale cn instrumentale gerecht op naam van de band „De Nova's" die door hecht samenspel en het benutten van talenten geschikt zijn om „historie te maken". En als vanouds de gehele presentatie door hel Rode Kruis Zierikzee, afdelingen Jeugdzaken en Rckrcatic. Dat waren zo dc overwegingen na enthousiast een avond luisteren en kijken naar twee Schouwen-Duive- landsc orkesten. En daarbij tegelijk wat proeven van de sfeer en vreug de van ongeveer 400 mensen in Del ta's grote feestzaal. De traditionele entree van de drumband onder lei ding .van tamboer-maitre de heer A. Struijk bracht direkt de stemming bij de bewoners van het Deltazieken- huis die nodig was om een avond fijn te genieten. Het „dreunend geweld" van de mars „Rumba espana" werd door de menselijke trommelvliezen goed doorslaan. Programma „kunst en Eer" Het programma van „Kust en Eer" onder leiding van kapelmees ter de heer E. A. de Looff bestond uit zeven nummers, gevat in het ka der van twee marsen. Openingsnum mer was een pittig stuk onsterfelijke muziek van Joh. Strauss Sr., de Ra- detzkymars. Van de overige num mers noemen we de bijzonder me lodieus in het gehoor liggende bal letsuite uit „Zemire et Azore" van Gretry. Vlot ritmisch muziekspel stak er duidelijk in het nummer „De Slede- paardjes" van Bruijns-Veenendaal met in de hoofdrollen de jeugdige trompettisten Rinus de Looze en Jan Schot als solisten, waar toekomstmu ziek in zit. Het swing element lag in de num mers „Espana Cani" van Marquina en „American Patrol" in een arran gement var Jerry Gray. Een aantal negro-spirituals waren door Pi Scheffer gebundeld in de Gospel Rhapsody, waarin de muzi kanten van „Kunst en Eer" het ni veau van de ere-afdeling waar maakten. Stram, strak en welluidend klonk tot slot voor de pauze de mars Mili tary Escort. De „Nova's" Het tweede deel van de avond Advertentie NUTSSPAARBANK <le ideale geziiisbank! Tërniij'n- sparen niet hoge rente OUWEKKERK H. Kosterstr. - maandag 12.30- I.30 uur. werd grotendeels verzorgd dooi de heer W. Kik als accordeonist en de heer P. M. v/d Velde als drummer en zanger, luisterend naar de artis- tennaam „De Nova's"., Een geheel andere klankkleur dan' van een har monie. En zeker in Poortugaal's Delta- ziekenhuis. Er is. dan ook naar har telust gezongen en gedanst. Meerde re malen bewogen zich door de gro te feestzaal (met afmetingen van een kolossale sporthal) meterslange polo naise-slangen. Einale Te gauw is zo'n gezellige avond voorbij. Te snel wees de klok het einde van de avond aan. En ook al weer volgens traditie presenteerden korps en drumband zich in een da verende finale. Met een mars van de drumband, de langzame mars „Serenade for Michel" van het korps en als muzikaal vuurwerkstuk bei de groepen in de mars Happy En$. Dankwoord Een kort en hartelijk dankwoord werd gesproken door de heer M. Koppenol. hoofd afdeling rekreatie Wisselbeker voor wachtmeester D. Coppoolse Opperwachtmeester D. Coppoolse, thans gestationeerd te Vrouwenpol der, maar tot, voor kort in Bruinisse wonend en' werkzaam als wacht meester der Rijkspolitie is nog steeds de beste politieschutter van Zee land. Hij werd eerste zowel bij het pi stoolschieten, als bij het karabijn- schieten en veroverde c.q. behield de wisselbeker, die hij ook vorig jaar won. De wedstrijd werd gehouden in Terneuzen. Op elk wapen namen 14 schutters deel. ZIERIKZEE Hervormde Vrouwengroep De Hervormde vrouwengroep „Wees een zegen" vergadert op don derdag 30 oktober in het hervormd verenigingsgebouw. Filmvoorstellingen Zaterdag-, zondag-, dinsdag- en woensdagavond wordt in de Zierik- zeese Concertzaal vertoond de film „Wolkenkrabber in vlammen", („The Towering Inferno") met Steve McQueen en Paul Newman in de hoofdrollen. Deze film wordt aan gekondigd als de „grootste rampen film aller tijden". Het succes van de film over de gehele wereld is dan ook indrukwekkend te noemen. van het Dcltaziekcnhuis. Een patiënt bedankte namens de bewoners voor het grootse muziekfeest. Er waren boeketten van herfstbloemen voor de heren'E. A. de Looff. A.. Struijk. W. Kik. P. M. v'd Velde en J. K. Jop- p e. De Deltaziekenhuis-bewoners hebben gekregen wat ze wilden heb ben: muziek van- „Kunst en Eer" en „De Nova's". Voor het Rode Kruis Zierikzee was deze avond binnen het raam van de Afdelingen Jeugdzaken en Rekreatie voor zieken en ver pleegden, het 15e ontspanningspro gramma-. J. K. J. Een kleine vonk is voldoende om van het hoogste gebouw ter wereld - de Toren - een razend geheel te maken, waarbij honderden mensen vechten voor hun leven. Dc gehele nacht door vecht de brandweer een adembenemende strijd tegen het op rukkende vuur. Als de laatste vluchtweg is afgesloten kan men al leen nog via een reddingslijn het bouw verlaten. Deze lijn bevindt zich echter op 138 meter hoogte. Aar dc film werken niet minder dan 60 stuntmannen mee. VVinterwerkregefing In verband met de bevordering van de werkgelegenheid in het voor de bouwnijverheid ongunstige, winter seizoen, heeft de staatssecretaris van volkshuisvesting besloten voor werk zaamheden waarvoor geldelijke steun uit 's Rijks kas kan worden verleend, het rijkssubsidie met 20 procent te verhogen, indien deze werkzaamhe den geheel binnen de periode van 1 november 1975 tot 1 maart 1976 door erkende aannemers worden uitge voerd. De staatssecretaris heeft medege deeld dat hij een even grote verho ging van het gemeentelijk aandeel niet als voorwaarde stelt voor ver lening van de verhoogde rijksbij drage in voorkomende gevallen. B. en w. delen de gemeenteraad in dit verband 'echter mee van mening te zijn, dat juist in Zierikzee elke sti mulans tot woningverbetering moet worden benut. Het college stelt de raad dan ook voor de gemeentelijke bijdrage met 20 procent te verhogen. Legaat Ingevolge hel legaat van mevrouw dr. G. T. van IJsselstëin is de ge meente Zierikzee, bedacht met enkele kleihe gouden en zilveren gebruiks voorwerpen. Zulks berichtte 'de bank Mees Hope B.V„. die' mot-de af wikkeling is belast. HAAMSTEDE N.C.V.B.-vergadeiing Deze week hield dc N.C.V.B.-afde ling dc maandelijkse vergadering onder leiding van mevrouw Hack in dc rckrcaticzaal van dc Gerefor meerde Kérk. De heer Dingemanse te Terneuzen sprak over de fraaie zilveren en gou den sieraden, behorend bij de Zeeuwse drachten, zoals oorijzers, gespen, broekstukken e.d. Het geheel werd ge-illustreerd met foto-mate riaal uit vroeger dagen. Na afhan deling van enkele huishoudelijke za ken besloot de presidente de avond op de-gebruikelijke wijze. (Vervolg van pag.- 1) leidingen voor beroep en voprberei- dende studies voorhel hoger be roepsonderwijs of 'voor de universi teit. 4e.- De- soorten- buitengewoon.-on derwijs worden vervangen door 6 soorten speciaal onderwijs. 5e. De. leerplicht ...wordt verlengd lot 18.'jaar. Tot het 16e ".jaar; volgt iedereen de middenschool gevolgd door 3-4 jaar - bovenschool met 3 richtingen. Schoolkeuze Een ander belangrijk.aspekl .waar aan, in.dé nota veel aandacht wordt besteed is de schoolkeuze. ..School milieu en gezinsmilieu: moeten dich ter bij elkaar komen: onderwijs, vorming en opvoedingbehoren el kaar zoveel als mogelijk té verster ken. Het vroege voorselekteren zal Redenen om thuis >r> »;G of binnen woonplaats te blijven ZIERIKZEE, 23-10. Op een aantal van 2.500 ondervraagde personen, zowel in Zuid-Holland als in Zee land, blijft resp. 7 procent en 19 pro cent gedurende het gehele weekend thuis, terwijl resp. 27 procent en 14 procent uitsluitend uitgaat binnen de woonplaats. Voor degenen in Zuid-Hólland die' het hele weekend thuisblijven vor men daarvoor gebrek aan tijd. ge zinsomstandigheden. gezondheids toestand, de rust thuis en het krijgen van bezoek. De meestgenoemde re denen liggen alle min of meer in de persoonlijke sfeer. Een en ander blijkt uit het rapport „Openluchtrekreatie in Zeeland en het zuidelijk deel van Zuid-Holland" over het rekreatieve gedrag van de inwoners van deze provincie tijdens het weekend. Zoals eerder gemeld werd dit rapport opgesteld door het Instituut voor Toegepaste Sociologie op verzoek van de beide betrokken provinciale' besturen. Bij'de redenen die mensen die al leen binnen de woonplaats uitgaan, aangeven om niet naar buiten te trekken liggen de accenten enigs zins anders. De betekenisvan het gebrek aan tijd en van de gezond heidstoestand der ondervraagden is geringer dan bij de thuisblijvers. Ge zinsomstandigheden zijn eveneens minder belangrijk. Eigen woonplaats Het op bezoek gaan bipnen de woonplaats of hel krijgen van be zoek en de rust thuis spelen ook nu een, voorname rol. Een aantal andere faktoren wordt frekwenler genoemd. Zo is de aantrekkelijkheid van de eigen woonplaats voor 11 a 12 pro cent der ondervraagden in beide provincies reden om binnen de woonplaats te blijven. Andere rela tief vaker genoemde redenen zijn het drukke verkeer (échter alléén in Zuid-Holland) en hel nietbeschik ken over een 'geschk'it-vervoermid del. De weersomstandighedbn blijken voor mensen, die binnen de wo.on- plaats blijven, een grotere rol te spe len dan bij het helemaal" niet; cr op uit trekkend. Het verschil tussen Zuid-Holland eiv Zeeland kan ver klaard-worden door het feit, dat de weersomstandigheden (nvp. bet strandweer) tijdens dè onderzoeks periode inZeelimd"- over hel alge meen iets beter', zijn gev eest dan in Zuid-Holland. Alleen in Zeeland zy»1 principiële redenen een voorname faktor om binnen de woonplaats te blijven. Overigens zeggen velen, dié alleen binnen.de woonplaats uitgaan, daar geen speciale reden voor tc hebben. ZIERIKZEE. Donderdagmiddag bracht de Kon. Harmonie „Kunst en Eer"' een vroege serenade aan de jubilerende KonZeelandia. Bij aan komst op de muzikale schouwplaats aan'de Fonteine, kreeg de echtgenote van de .algemeen-direkleiir, me vrouw A. Doel eman-van der Valk een ruiker bloemen aangeboden. Men zie ook de voorpagina. (Fóto: Zierikzeesche Nieuwsbode) gaan verdwijnen: de schoolkeuze zal worden-.vèrlegd naar het 15e en 16e jaar, -wanneer de persoonlijke talen ten meer zijn uitgekristalliseerd. In Zeeland zijn de eerste aanzet ten tot invoering vAn de integratie -irr feite al gaande. J.l. augustus zijn 10 zgn. experimenteerscholen ge- start, verspreid lig'gend over het ge hele land. Voor Zeeland is dit de Duyvehvoordeschool in Oost-Sou burg. Daarnaast volgen een 30-tal .onderwijzers en onderwijzeressen van scholen op Sch.-D'land in Zie rikzee een integr. cursus bij het pe dagogisch centrum te Goes. Uit de gemeente Brouwershaven nemen hieraan deel mej. Quant. mevr. Hel- lëpdoorn en de heer Breidenbach. Door toepassing van .de cursusstof is op de scholen in feite een begin ge maakt met'de praktische integratie. Er is veel werk aan de opderwijs- Winkel, werk met veel positieve elementen. Maar er zijn ook donke re vlekken-, zeK een heel'grote voor de ouders, aldus de heer Van Vadpen In de contourennota schrijft de minister dat juist de ouders op grond van hun verantwoordelijkheid voor de vorming van hun kinderen op zeer direkte wijze bij de besluitvor- mihg over. en de uitvoering van het schoolwerkplan, met. name op de basisschool en de middenschool be- trokken dienen-te zijn. Straks zitten we met een nieuw onderwijssysteem uit de „kokers" van de deskundigen, ontstaan zon der medezeggèneshap van n.b. de ouders, die daarvoor de kinderen en de centen moéten leveren. Dit is een heel donkere vlek, aldus de heer ""Van Vulpen. ZIERIKZEE. 23-10. Zowel de cdu- katievc expositie „Onder je voeten vandaan in dc Vierschaar van het stadhuis, alsook het gemeente museum, dat op woensdagmiddagen cn deze week in verband met dc* herfstvakantie ook nog op andere ty- den geopend is geweest, hebben op merkelijk veel belangstelling getrok ken. Dc gratis-tentoonstelling betref fende dc Zeeuwse archeologische vondsten is, behalve door zeer veel leerlingen van de Zierikzeese scho len. ook door talrijke toeristen tij dens dc herfstvakantie bezocht. Was he,t stadhuis, dan werd ook dikwijls een uitstapje naar het muesum ge maakt. Wat nog nooit is bereikt, werd nu ccn feit: op donderdagmiddag kon een totaal van 12.000 betalende be zoekers worden vol gemaakt! Het maritiem museum meegere kend hebben in het seizoen 1975 26.000 personen in de Zierikzeese musea een kaartje gekocht. Daarenboven zijn er nog een paar duizend bezoekers geweest, die in liet. kader van het monumentenjaur als gasten van de gemeente Zierik zee kennis konden nemen van het tentoongestelde. trien eenmaal binnen de muren van Advertentie BMW verkoop èn BMW service Koningin Julianastraat 5, Ouwerkerk Telefoon 01114-1473 ZIERIKZEE. Nu cr weer veranderingen gaande zijn in de binnenstad, is hc.1 altijd interessant nog re its ccn vroeger beeld op tc roepëh. Uier het vooroorlogse Havenplcin, met als belangrijkste uitmonsteringen: vrij hoog opgaande bomen en bloembakken, die het hier jaren goed deden. Het. plein was nnk nog speelplaats voor dc jeugd, want auto's zoekt men te vergeefs op zo'n plaatje Van „toen".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 3