„Contouren van een toekomstig onderwijsbestel" Jubilerend ,Zeelandia' schenkt concerttrom aanKunst en Eer' MENUe RCRSWURNÏÏ IJsIands vrouwen staken DEURLOO Mars in Lissabon DE ZIERIKZEESCHE COURANT OOK AAN HET KARSTEIL BANKSTEL MEUBELRAMA Geelzucht in oosten van Servië Ml AUSTIN MORRIS waarheerlijk 't langst duurt ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 2d oktober 1975 132ste jaargang Nr. 21782 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE. ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes; zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman. Jannewekken 11. Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE. Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 19 90; per jaar I 76,50. Losse nummers 45 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 29 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 3,f)0 Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W In dit nummer: Inventarisatie rekreatie-voorsieningen Praatje tijdens ouderavond openbare basisschool Brouwershaven BROUWERSHAVEN - In de deze week in het vereni gingsgebouw gehouden vergadering van de openbare basisschool te Brouwershaven, sprak de voorzitter, de beer M. van Vulpen, over de door de minister van onderwijs gepresenteerde discussienota „Contouren van een toekomstig onderwijsbestel". Deze nota omvat het onderwijs in zijn totaliteit en overtreft daardoor in omvang en belangrijkheid zelfs de mammoetwet die uitsluitend het middelbaar onderwijs herstruktu- reerde. De nota is de onderwijswe reld aangeboden als praatstuk: ie dereen mag een jaar lang zijn zegje doen. Maar de bewindslieden Van Ke~ menade en staatssekretarissen Klein en Veerman hebben zelf al een enor me hoeveelheid diskussiestof aange dragen. Op basis daarvan zijn nu al beleidsbeslissingen te verwachten. Staatsseer. Grosheide kwam voor jaar 1970 met een voorontwerp op het basisonderwijs. Hij ging er van uit dat er de laatste 15 jaar zoveel veranderingen in het onderwijs wa ren dat de L.O.-wet 1920 niet langer voldeed. In het voorontwerp stond niet langer het onderwijssysteem maar het kind centraal. Het voor ontwerp stond eerst ter diskussie omdat mr. Grosheide geen wettelijke regeling van bovenaf wilde. De nieuwe regeling moest gedragen worden door degenen die het meest bij het onderwijs betrokken waren. Uit de diskussie kwamen twee be langrijke zaken als kritiek naar vo ren: de ouders waren in feite verge ten en er kon beter een nieuwe op zet voor kleuter- en basisonderwijs samen komen. Minister Van Kemenade van het huidige kabinet nam deze zaak met grote voortvarendheid op. Hij stelde in zijn onderwijsbegroting dat de in tegratie, het samenvoegen van kleu ter- en b,o. hoge prioriteit zou krij gen. Op 20 dec. 1973 werden 2 inno vatiecommissies geinstalleerd. Eén voor kleuter- en basisonderwijs en één voor de nieuw te creëren mid denschool. Er kwam een snel advies daarin stond een aantal koppelscho- len centraal. Begin van dit jaar kwam een veel uitvoeriger 2e advies gereed, dat vooral handelde over de Advertentie Heeft u nog een goed maar wilt u graag veranderen? Ruil het* dan in bl) Rijksweg 26 - Nleuwerkerk Terofoon (01114) 1268 - 1265 in j.l. augustus gestarte snmenwer- kingsexperimenten. Reële kans Uitgangspunt is dat iedereen aan het begin van zijn leven een reële kans krijgt op een volwaardige startpositie: als individu met eigen talenten, waarmee het kind zich op het leven kan voorbereiden. Dit zal tot rond het achttiende jaar duren; l'unktionerend onderwijs tot onge veer 16 jaar, gevolgd door beroeps opleiding of voorbereiding op - het hoger onderwijs tot het achttiende jaar. Vooral in de laatste periode van de leerplichtige leeftijd moet de mo tivatie van de leerling positief wor den beinvloed, onder meer door een sterke band met de maatschappelij ke werkelijkheid. Tot zover is dan ieder kind leerplichtig. Na het ver plichte dagonderwijs zijn er moge lijkheden voor een leven lang Ieren, waarbij zelfstandigheid en eigen verantwoordelijkheid centraal die nen te staan. Tijdens deze periode geldt een leerrecht. Belangrijke punten uit de contou rennota zijn: le. De kleuterschool en lagere school worden vervangen door 1 ba sisschool voor'kinderen van vier tot twaalfjarigen. Het z.g. funderend onderwijs. 2e. Er komt een middenschool voor leerlingen van twaalf tot zestie; jaar. 3e. De bovenschool voor de leef tijd van 16 tot plm, 19 jaar bevat op- REYKJAVIK, 24-10. De IJslandse vrouwen zijn vrijdag in staking ge- >r k gaan om aan te tonen hoe onmisbaar 7ij zijn. Zij lieten de mannen, die de sta kingsdreigementen niet altijd even serieus genomen hebben, vertwijfeld achter nu zij alles zelf op moesten (Vervolg pag. 3) knappen. Advertentie SERVICEDIENST XV M 53 Serenade van de Harmonie H en Z w o w V I w CD Van 24-10 31-10 telefoon (01110) 3635 (01112) 629 ft M 3 H 2! (V H INSTALLATIEBEDRIJF Beeld van de gebeurtenis. De ac- cesoires behorend bij de grote trom worden overhandigd. Achter de heer Doeleman (r.), de nieuwe con- certtrommel. Op de voorgrond (l.) de heer E. A. de Looff. Midden: paukenist J. B. Grootjans. ZIERIKZEE, 23-10. Opnieuw een soort „happening" in het kader van het 75-jarig jubileum van de Kon. Zéelandia, ditmaal donderdag in de late middag, toen de Kon. harmonie „Kunst en Eer" stond aangetreden voor het fabrieksgebouw aan de Fonteine en vrolijk notenwerk aan het instrumentarium ontlokte. De vrolijkheid liep tenslotte uit op een geschenk voor de harmonie: een fraaie concerttrommel. Het instrument werd overhandigd door de algemeen direkteur, de heer M. Doeleman H.J.zn., die deze wéék rolvast blijkt als een vroege St. Nicolaas, zij het zonder de entourage van mijter, staf en Pieten. Het personeel van Zeelandia had deze opwekkende bui al vroeg zien hangen en de fabriek tijdig opge ruimd en gepoetst, om daarna zelf als gasten in eigen huis zich wat moed in te drinken voor de komende gebeurtenis, of - om het te zeggen met één van de binnen wachtende De actie van de vrouwen heeft in feite heel IJsland stil gelegd. Winkels bleven dicht, telefoongesprekken wa ren nauwelijks mogelijk, de overheid en de banken kampten met moeilijk heden en zelfs radio en televisie on dervonden veel last van de staking. BELGRADO, 24-10. In het oosten van de Joegoslavische republiek Ser vië breidt zich een geelzuchtepide mie uit, waaraan al 300 mensen ten offer zijn gevallen. Kranten in .het betrokken gebied herinneren er aan dat deskundigen reeds lang geleden hebben gewaar schuwd dat de bronnen waaruit de dorpelingen hun water putten, be smet zijn en drinkwaterleidingen moeten worden aangelegd. Advertentie mannen - „van een pilsje kriek nooit kou we". Zo was dat en nadat ook een bit terbal was gepresenteerd, koos „Kunst en Eer" zich ter plekke po sitie. Het had allemaal de sfeer van een verbroedering tussen jubilerend be drijf en stadgenoten en zo iets is best iets bijzonders in deze tijd vol ach en wee. Bloemen De echtgenote van de direkteur, mevrouw A. Doeleman-van der Valk kreeg een ruiker aangeboden door één van de mini-Kunst en Eer.der- tjes, waarin de harmonie tegenwoor dig rijk gesorteerd is, waarna het muzikale tumult losbrak, niet weinig versterkt door een bijdrage van de drumband en de akkoustische wer king van de fabrieksgevel. De leiders van het geheel, de heren E. A. de Looff en A. Struijck (drumband) brachten eigen enthousiasme over op de mannen en dat liep dus allemaal wel. De aanbieding Nadat de direkteur al eerder dank Voor en verrassing over de muzikale hulde had uitgebracht, bood hij even later de concerttrommel aan - De heer Doeleman zag overeenkomsten tussen Zeelandia en Kunst en Eer: „de ouderen worden geduld en de jongeren nemen het werk over, maar beiden zijn „koninklijk". De trommel (voor het binnen-con- certwerk) weid in ontvangst geno men door de huidige voorzitter de heer J. W. F. Loubert. De „man met de grote trommel", de heer J. B. Grootjans, kreeg de „trommelbal" aangeboden. Teneinde zo overvloedig mogelijk te participeren in het gebeuren, poogde de Zeelandia-direkteur tonen te ontlokken aan een trompet.* waar bij bleek dat blaaswerk aparte eisen stelt. „Kunst en Eer" zette een „Lang zal hij leven" in en onder luid applaus van het personeel en het samenge stroomde publiek, vond dit feestelijk gebeuren zftn opwekkend slot. Dealer: ISTA - Oosterland Tel. (01114) 1495 LISSABON, 24-10. Duizenden link sen hebben donderdag door het cen trum van Lissabon gemarcheerd, als hoogtepunt van een campagne tegen de regering door communisten en uiterst linkse militairen en burgers. Er gingen geruchten dat deze mars een staatsgreep moest markeren. De Revolutionaire Raad kwam in spoedzitting bijeen en plaatste een eiite-eenheid commandotroepen on der vol alarm in de buitenwijken van de stad. Advertentie Tegen elven van tafel opstaan en tegen elkaar zeggen: ,,'t Was een hééértljke avond". Ook zal 't wel bekomen... de rust ademende sfeer en de heerlijkste gerechten van Avenue. Neem de proef maar. Laone32, Renesse. Tel. (01116) 1637. ZIERIKZEE. De restauratiekoorts heeft de Monumentenstad Zierikzee flink te pakken. Een schuur aan het karakteristieke Karsteil, die er lange tijd maar flauwtjes bijstond, werd fraai opgeknapt. De schilders kla ren het karwei. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Boeken eten zonder 'te kauwen maakt ongezond. Verwachting tot zaterdagavond: plaatselijk mist In de nacht en ochtend plaatselijk mist en minimumtmperaturen van 9 tot 4 graden; overdag droog weer met zonnige perioden en maximum temperaturen circa 14 graden; zwak ke tot matige zuidelijke wind. Voor zondag: Aantal uren zon: 0 tot 6. Min.-temperaturen: omstreeks 9 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 15 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zondag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 25 okt. Zon op 7.21, onder 17.27 Maan op 21.04, onder 12.24 26 okt. Zon op 7.23, onder 17.25 Maan op 22.11, onder 13.06 27 okt. Zon op 7.25, onder 17.23 Maan op 23.23, onder 13.41 Laatste kwartier: 27 okt. (23.07) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 25 okt. 5.54 18.09 11.34 26 okt. 6.28 18.49 0.00 12.24 27 okt. 7.0.9 19.39 0.53 13.19 Doodtij: 30 okt. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 23-10. Het KNMI deelt mede: Het hogedrukgebied boven West-Rusland, dat dagenlang het weer bijna ons beheerste trekt in kracht afnemend langzaam naar het zuiden. Een frontale storing boven de Britse eilanden trekt naar het oosten en zal ons land vrijdagavond en nacht passbren. Het front toonde vrijdagmorgen weinig aktiviteit en de kans op neerslag is gering. De lucht achter het front is zacht en vrij vochtig zodat de kans op mist in de nacht en ochtend groot is. De mi nimumtemperaturen zuilen in de ko mende nacht op een hoger niveau liggen dan in de nacht van donder dag op vrijdag ,toen vooral in het oosten minima tussen 1 en 3 graden voor kwamen. Zaterdag zullen er naast wolkenvelden ook zonnige pe rioden voorkomen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 1