Ere-lidmaatschap ijs vereniging voor baancommissaris R. Root ES S3 Kombineer eens NUTSSPAARBANK Onderzoek Recreatie Zeeland Stroomverbruik wasmachines Raad Brouwershaven STREEKNIEUWS 7IEKIK71ESCIIE NIEUWSBOHE Donderdag 23 oktober 1975 Nr. 21781 3 Fijn om te hebben.Om ^te dragen. Angora rok M. in wijde lijn. Toprnode. Kombi neer met coJlpully en gestreepte o verblouse. Dam 19 Zierikzee rlc ideale gezinshank! Groei spaar- bewijzen aan toonder OOSTKRLAXn Koninginneplein - maandag 11.00-12.0(1 uur Vergadering gemeenteraad Op maandag 27 oktober wordt in het gemeentehuis te Haamstede een vergadering gehouden van de ge meenteraad van Westerschouwen. nrnc.n Reklifikatie De jubileumsreeeptie van de zangvereniging „Nu met Hope" in restaurant Burghstede zal plaats- vi nden op zaterdag 25 oktober 16.00 uur tot 17.30 uur. Dit in tegenstelling tot een eerder gedane fout'eve me dedeling in onze rubriek „agenda". (Red.). zich bij hun beleid aan bepaalde hoofdlijnen kunnen houden en tevens zorgen voor tegenstroom van onder op. Dit zou dan inhouden dat het provinciaal bestuur niet zonder in breng van de gemeente een bestem mingsplan kan vaststellen. Het is een vaststaand feit dat bij de bestem mingsplannen vele zaken zijn die door het lokale, dus het gemeentebe stuur beter kunnen worden beoor deeld. Dit houdt echter niet in dat vele kleine gemeenten met hun kleine ambtenarenapparaat in de toekomst in staat zullen zijn om alle taken naar behoren te vervullen. Opgemerkt dient te worden dat de gemeente beter voor de burger be reikbaar is dan de provincie. Mede gezien dit feit zal in het concept re organisatie binnenlands bestuur nogal het een en ander gewijzigd moeten worden. Geen „tweede postkantoor" We moeten er voor waken dat de gemeente geen „tweede postkantoor" wordt. Wat aan de lagere bestuurs organen kan worden overgelaten moet niet worden overgegeven aan het provinciaal bestuur. Er moet dan ook worden gestreefd naar een zo groot mogelijke gemeenschapsin vloed op de maatschappelijke ont- w'kkeling. Die gemeenschapsinvloed krijgt gestalte via het openbaar bestuur. Het effekt van die invloed is in hoge mate afhankelijk van de mate waar in het bestuur op doelmatige en de- mokralische wijze is samengesteld. Ér wordt ook hier en daar gedacht aan gemeentelijke herindeling, maar we zouden dan wel willen weten, hoe de betreffende gemeenten worden opgedeeld, wanneer en hoe het gaat in de overgangstijd. Wanneer een herindeling moet plaatsvinden zullen toch nog enige gemeenschappelijke regelingen blij ven bestaan. Onze fraktie vindt dat de platte landsgemeenten weer teveel over het hoofd worden gezien. Er leven in deze kleine gemeenten heel wat an dere problemen dan in de grote ste den. Onze fractie komt tot de konklu- sie dat deze hele zaak teveel is toe gespitst op de randstad en andere grote steden. Gelukkig zijn we met het punt dat de provincie Zeeland in zijn eenheid bewaard blijft". Al dus de heer De Munnik. Stem P.C.-fraktie Woordvoerder van de P.C.G.-frak tie was de heer C. J. Nelisse die stel de dat de inhoud en de strekking van de regeringsplannen worden ge kenmerkt door een snelle en rigou reuze aanpak en min of meer wor den geaccentueerd door de houding van de verantwoordelijke minister van Binnenlandse Zaken, die vorige week een motie van de 2e Kamer naasl. zich neerlegde om de inspraak periode voor de provincies te ver leggen van uiterlijk 15 november na 15 januari met het motief dat met de afhandeling van de regerings plannen haast geboden is en voor de volgende verkiezingen moeten zijn uitgevoerd. „Wij menen zeker geen democratisch motief, vooral ook niet. gezien de uitspraak van de minister dat de hoofdlijnen voor de visie van de gemeentebesturen wel als bekend mogen worden verondersteld bij de provinciale besturen. De reden voor deze haast in ons niet helemaal duidelijk. Vooral niet omdat het ernaar uitziet dat de kos ten van hel ten uitvoer brengen van het eoncept-wetsontwerp zo hoog zullen zijn, dat de uitvoering in de nabije toekomst waarschijnlijk niet lot de reële mogelijkheden behoort. Onze fractie heeft vooral veel be zwaar tegen punt d in de toelich ting. Het is onbegrijpelijk dat in een tijd waarin inspraak en medezeggen schap gevraagd worden juist door deze minister aan de gemeenten zon der meer een aantal taken onttrok ken dreigen te worden, die daar uit het oogpunt van een goed bestuur en demokratie thuishoren. Het motief dat de taken van de gemeentebesturen door de maat schappelijke en technische "ontwik keling te omvangrijk zijn geworden geldt mogelijk wel voor enkele cen tra in de randstad. Holland doch-o.i. niét voor het grootste deel van de gemeenten. Onze fi'aktie' ziet wel in dat een aantal zaken, die de mogelijkheden van de gemeenten financieel en des kundig te boven gaan zullen moe ten worden overgedragen. Maar zo lang niet is aangetoond dat de ta ken niet goed en doelmatig vervuld worden moeten o.i. bij de gemeenten blijven o.a, de belangrijke zaken als woningwet en ruimtelijke ordening. Dit geldt eveneens voor de gemeen schappelijke regelingen Onze fraktie voelt dan ook meer voor een geleidelijke, als het ware aftastende doorvoering van de be oogde veranderingen. We zijn niet tegen de reorganisatie op zich, maar evenals het kollege wel tegen een reorganisatie in deze vorm. O.i. zijn de technische voordelen wel erg overtrokken en is er te weinig be lang gehecht aan de praktische en democratische kanten van dit plan. Wordt het wetsontwerp toch uit gevoerd, dan blijven voor de ge meenten slechts taken van weinig belang over. Er zijn uitdrukkingen gebruikt als: er blijft een geplukte kip over; de gemeenten worden uit gekleed; er wordt een vermagerings kuur ondergaan enz. De realiteit is natuurlijk wel dat met de uitgevoer de plannen ook de taak van de ge meenteraad drastisch zal worden be snoeid en indirekt ook de invloed van de burger op het bestuur van de gemeente. Stijgend vleesverbruik DEN HAAG, 22-10. In het jaar lopende van juli 1974 tlm 1975 is het hoofdelijk verbrui' van vlees met 5 kg of ruim 9 pet. ten opzichte van voor gaand jaar gestegen tot 59,8 kg Dit blykt uit gegevens van het produktschap voor vee en vlees. Het aandeel varkensvlees steeg van 28,0 tot 30,8 kg, dat van rund- en kalfsvlees van 19,3 tot 20,6 kg. Het verbruik van schape- en paardevlees handhaafde zich op respectievelijk 0,2 en 2,7 kg, terwijl het verbruik van eetbare afvallen (levers e.d.) steeg van 4,6 kg tot 5,5 kg. et i m i ik t (Vervolg van pag. 1) vluchting" in beide provincies een relatief onbelangrijke faktor is voor 60-75-jarigen. Zo speelt ook de ver- stedelij kingsgraad van" de woonplaats in .Zeeland geen rol van betekenis. Toch is het óók zo dat wanneer men minder tevreden of ontevreden is over de woonomgeving, men ont vluchting relatief w e 1 belangrijk vindt als men er op uittrekt. Inventarisatie De P.P.D. Zeeland heeft een inventa risatie gemaakt van de rekreatieve voorzieningen in Zeeland. Uit het rapport, toegelicht door drs. Vogel, hoofd afdeling onderzoek P.P.D. blijkt o.a. dat de rekreatie in Zeeland zich voornamelijk afspeelt in de kust strook. Aan de kust vindt men name lijk circa 75 procent van het totaal aantal slaapplaatsen dat in Zeeland aanwezig is. Verwacht wordt echter dat dit percentage in de toekomst een vermindering zal ondergaan. Het aandeel van de provincie buiten de kustgebieden in het totale rekreatie- gebeuren zal in de komende jaren echter toenemen. Het totale bestand aan bedden in de rekreatieve sektor in de kuststrook heeft in de periode 1968-1975 een uitbreiding ondergaan met circa 14 procent. Dit werd ver oorzaakt door een toeneming van het aantal slaapplaatsen in zomerwonin gen en van die op kampeerterreinen. Een vermindering ziet men bij hotels en pensions. Tweede woningen Zeeland telt een groot aantal tweede woningen. Een belangrijk gedeelte daarvan is eigendom van inwoners van Zuid-Holland (29 procent); daar naast van Zeeuwen zelf (21 procent). Het aandeel van de Duitsers bedraagt RIJSWIJK23-10. Water- en stroomverbruik van wasmachines kunnen per merk sterk verschillen. Er zijn wasautomaten die tweemaal zoveel water gebruiken als andere wasmachines, en driemaal zoveel elektriciteit. Tussen verbruik en wasprestaties bestaat geen aantoon baar verband, zegt de stichting ver gelijkend warenonderzoek na een test van negen wasautomaten en drie wascombinaties. Volgens de stichting is de veilig heid van enkele wasmachines nog onvoldoende. Eén type bleek zelfs ten onrechte het Kema-keur te dra gen. Het apparaat zou door een aan tal niet aan Kema gemelde wijzigin gen niet langer aan de veiligheids eiser, voldoen. Nederlandse troepen in Duitsland DEN HAAG, 23-10. De vierde di visie van het Nederlandse legerkorps zal tussen 27 oktober en 6 november a.s. een oefening, Pantsersprong ge naamd, in Duitsland houden. Aan de oefening zullen 12.000 militairen meedoen onder leiding van divisie commandant generaal-majood A. W. T. Gijsbers. Zievikzee verwacht vorst NOORDGOUWE Geslaagd Aan de Technische Hogeschool te Delft slaagde de heer J. C. Geluk voor het kandidaatsexamen vlieg tuigbouwkundig ingenieur. NIEUWERKERK Oud papier Zaterdag(morgen) 25 oktober wordt - ten bate van de zending - te Nieuwerkerk weer oud papier op gehaald. Gevraagd wordt het papier gebundeld gereed te zetten. BRUINISSE Optieden „De Alpenecho's" Wanneer men spreekt van èen wijnfeest dan denkt men direct aan het buitenland omdat deze daar om bekend zijn. In Bruinisse zal vrij dagavond een echt wijnfeest in een sfeervolle zaal in ,,'t Durps'uus" ge houden worden. De bekende Ober- bayerkapel „De Alpenecho's" uit Oosterhout zal de muzikale noten strooien op dit wijnfestijn. De Al penecho's hebben al eens eerder te Bruinisse gespeeld n.l. met het vijf honderd jarig bestaan. De bezoekers mogen gratis van de wijn proeven dio gedurende de avond in vele soor ten verkrijgbaar zal zijn, evenals kaas. Verder zal er een verloting zijn en ook bingo worden gespeeld. De organisatie van deze avond gaat uit van de Evenementen kommissie van de Stichting Dorpshuis Bruinisse, die voor het seizoen nog enkele pro gramma's in petto heeft, o.a. een middóg voor de kinderen. Kollekte De 'te Bruinisse gehouden kollekte voor het geestelijk gehandicapte kind bracht het mooie bedrag op vim f 901,67, waarvan een gedeelte op Schouwen-Duiveland blijft. Ge vers en kollektanten worden voor dit prachtige resultaat hartelijk be dankt. De Uniekollekte De Uniekollekte die door het per soneel van de christelijke basisschool werd georganiseerd, bracht f 955,50 op. Dit geld is bestemd voor de Unie School en Evangelie, die honderden aanvragen krijgen voor scholen over de hele wereld. De leerlingen van klas zes hebben 171 kalenders verkocht voor een to taal bedrag van f 667,dat bestemd is voor de kinderboerderij „Prins Willem Alexanderhoeve" in Drente. Deze boerderij is ingericht voor ge handicapte kinderen, die daar ieder jaar een week vakantie kunnen door brengen. (Vervolg van pag. 1) bestuur is niet zo maar uit de lucht gegrepen. Er zijn dan ook wel zaken die In derdaad op een andere manier moe ten worden aangepakt. Hierbtf wordt gedacht aan de veeJ omstreden be stemmingsplannen. Wij zijn het met het kollege eens dat maken en vast stellen van een bestemmingsplan niet van de gemeenten moet worden afgenomen. Wel zou het provinciaal bestuur hierbij de hoofdlijnen kunnen aan geven. Do gemeentebesturen zouden Advertentie 17 procent. Regionaal is gebleken dat Zuidhollanders vooral georiënteerd zijn op Schouwen-Duiveland. In de provincie zijn in totaal 312 kampeerterreinen. Bijna de helft (133) heeft minder dan tien standplaatsen. Deze kleine kampeerterreinen vindt men vooral in Westerschouwen, Val- kenisse en Oostburg. De oppervlakte strand heeft een niet onbelangrijke vermindering on dergaan. In alle kustgebieden - be halve op Schouwen-Duiveland - werd een verlies gekonstateerd. In het ka der van de Deltawerken is echter na bij de dammen weer enig strand bij gekomen. De P.P.D. wijst in dit ver band op twee elkaar tegengestelde ontwikkelingen in de voorbije jaren: minder strand en meer bezoekers met als resultaat: minder strand per be zoeker. saldo worden afgesloten, zij het dat het ledental iets terugliep, kennelijk als gevolg van het uitblijven van een ijsperiode. De voorzitter hoopte dat bij eventuele openstelling van de baan, het ledental weer aantrekt. Tot leden van de kaskommissie werden benoemd de heren L. de Ja ger en D. Dool. In de vakature-H. J. v. d. Zande werd voorzien door be noeming van de heer J. J. Geleinse. De aftredende bestuursleden, mevr. Root-Gorter en de heer L. A. Ver- doorn, werden herkozen. Iv.N.S.B.-lidmaatschap opgezegd De vergadering besloot - na diskus- sie - le bedanken als lid van de K.N. S.B. Eén der argumenten was dat geen der bij de vereniging aange sloten schaatsers in het bezit is van een geldig schaatspaspoort. Zulks impliceert dat bij eventuele provinciale wedstrijden geen enkele stadgenoot kan meedoen In Zeeland zijn slechts tien a vijftien paspoort- houders. Een ander argument betreft de hoge kosten vergende baankonditie in geval van wedstrijden. Bij een eventuele openstelling zul len de eerste drie dagen alléén de le den van de baan gebruik mogen ma ken; nadien worden dagkaarten ver- kocht. Een korte onderbreking - bv. als gevolg van lichte dooi - geldt voor drie dagen. Het bestuur merkte nog op dat het niet aansprakelijk gesteld kan wor den voor vermissingen, verwondin gen e.d. tegenover derden. Uitzending korenprogramma De eerste uitzending van het ko renprogramma, dat vorige week in de kerk te Brouwershaven werd op genomen in kleur zal plaatsvinden op dinsdag 4 november 's avonds 22.50 uur in het programma „Zee land zingt". Verdere uitzendingen vinden plaats op 23 december in het programma Advent en verder in programma „De Ruimte". Op 30 december is er een uitzen ding in een Oude jaarsprogramma en ook weer in het programma „Ruim te". ZIERIKZEE Gedeputeerde Van Geesbergen (tweede van rechts): konfrontatie belangen eigen bevolking en va kantiegangers. ZIERIK7.EE - Het lid van de haanUommissie de heer R. Root. is op de deze week in het „Huis van Nassau'" gehouden vergadering van de Zierikzeese IJsvereni ging, onder voorzitterschap van de heer J. Poniper, met algemene stemmen benoemd tot erelid van de vereniging, zulks als homage aan de mail die enorm veel werk verzet voor de vereniging, inzonderheid wat het haanonderhoiid betreft. Huishoudelijke zaken Bij afwerking van de huishoudelijke agenda werd de penningmeesteresse, mevrouw Root-Gorter, décharge ver leend voor het gevoerde beleid, na uitgebracht gunstig verslag door de kaskommissie, bestaande uit de' he ren J. Kort en D.. Dool. De penning meesteresse ontving een dankwoord voor hef gevoerde akkurate beheer. Het jaar kon met. een klein voordelig Komst M.S. „Prins Willem Alexander" Zodoende werd deze benoeming geen hamerstuk, maar een duidelijke waardering voor het werk van be trokkene, dat zich toespitst op de komplete lichtinstallatie van de baan, het plaatsen en onderhouden van het klubgebouw, het tijdig blank zetten van de baan en al dat soort zaken. Vooral het gereed maken van de baan is vaak vroege ochtend en/of laat avondwerk. De heer Root belast zich verder met onderhoud en repa raties van het materiaal aan pompen en veegmachine en geeft advies bij nieuwe aanschaffingen. In een toespraakje onderlijnde de voorzitter al deze gewaardeerde ak- tiviteiten, waarna de benoeming tot stand kwam, krachtig met applaus onderstreept door de vergadering. Aan boord bevinden zich 60 bewo ners van het verpleeghuis „Leythe- rode" te Leiderdorp. Het Rode Kruis, afdelingen Jeugdzaken/Rekreatie heeft weer een aantrekkelijk pro gramma samengesteld. Een zangpro gramma wordt gebracht door het Ger. Jeugdkoor „Joy" met kombo, onder leiding van dirigent/organist Piet van Donk. Na de pauze worden presentjes aangeboden door leden vande af deling Brouwershaven van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen (pre sidente mevr. A. Veerman-de Boer). Tot slot volgt een vrolijk concert door de Boerenkapel van „Ooster- lands Fanfare", onder leiding van de heer J. Capelle. Filmavond voor amateurfilmers Jeugdwerk op Schouwen-Duiveland De Streekfederatie Schouwen-Dui veland van de P.v.d.A. houdt een eeste diskussie-avond te Zierikzee, in restaurant „De Poorter" (hoofd gebouw R.T.M.). De diskussie zal gaan over hot jeugdwerk op Schou wen-Duiveland. Als diskussieleider treedt op de heer Gaby de Groot van de Stichting Jeugdwerk Schouwen- Duiveland. Unie van Waterschappen Op maandag 10 november wordt in de Jaarbeurs-congreszaal te Utrecht, de algemene ledenvergade ring gehouden van de Unie van Wa terschappen. Als spreker treedt op staatssecretaris W. Meijer van C.R. M. over het onderwerp: „De drie groene nota's". Op dinsdagavond 28 oktober a.s. komt de bekende publicist, redak- teur van het tijdschrift „Smalfilm als Hobby" Jan A. Kleyn, naar Zie rikzee om in het gebouw van Rijks waterstaat een praatje te houden over smalfilmen en een aantal 8 mm films te vertonen. Deze films zijn voor een deel instruktief, voor een ander deel ook voorbeelden van „hoe een leuke speelfilm of documentai re" te vervaardigen. Op deze avond wordt „in een.no- tedop" alles behandeld wat samen hangt met goed filmen, bijv. het fil men van kinderen, filmen met kunst licht, maken van titels enz. Gede monstreerd wordt ook hoe geluid bij de eigen film kan worden gemaakt. Deze avond wordt georganiseerd door de Middelburgse foto- en dia club. Fraktievergadering P.v.d.A. Op maandag 27 oktober wordt in het Huis van Nassau een vergade ring gehouden van de P.v.d.A.-frak- tic. Voor tijd: zie agenda. WESTERSCHOUWEN Het nieuwe ere-lïd R. Root. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Op woensdag 29 oktober komt an dermaal het patiëntenschip „Prins Alexander" naar Zierikzee en kiest ligplaats in de Nieuwe Haven. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Ruimer en steviger Bij de afbraak en hei'opbouw van het klubhuis werd de heer Root bijge staan door enkele klubleden, t.w. de heren J. J. Geleinse, P. van Mouiük, J. van Mourik, L. de Jager en ande ren. Het klubhuis werd door de her bouw ruimer en steviger, hetgeen in een nieuwe ijsperiode zijn nut zal bliiken te hebben. Het interieur moet nog wat opgeknapt. Vrijwilligers hiervoor kunnen zich melden aan het sekretariaat (tel. 01110-2118).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 3