Surinaamse oppositie weert zich hevig in de Tweede Kamer Centralisatie Angst voor scheepsbouw KOOPJES HALEN TURKSE AMBASSADEUR IN WENEN VERMOORD ONTVOERDER GALLAGHER INZINKING NABIJ Towering AGENDA By de eerste diskussies van de „nieuwe provincievormen" in de re gio, blijkt wel dat de voorgestelde regeling weinig enthousiast is ont vangen, of liever slecht is ontvan gen. Brouwershaven mag als voor beeld gelden, waar indringend is ge praat over dit onderwerp, zulks naar aanleiding van een door het kollege van b. w. kenbaar gemaakte visie. Aangetekend zy hierby dat de gemeenten het in Zeeland het nog gcmakkelyk hebben, daar aan de status van deze provnicie niet wordt getornd. Zeeland blyft als provincie Zeeland. Voor andere provincies komt er een verknippery en aan- plakkery, die het zich in de praktyk voor te stellen beeld nog aanmerke lijk komplicercn. Niettemin is er ook hier duidelijke kritiek, die zich toespitst om de als maar inkrimpende bevoegdheden van de gemeenten, wier vroeger zo hoog geroemde autonomie, ver schraalt tot een pover restant. Althans voor wat de gemeenten betreft, is er sprake van een zich doorzettende centralisatie. Hogere bestuursorgannen gaan indringender en meeromvattend meepraten en be slissen op gemeentelijke terreinen. Vyat dit betreft worden in de kri tiek met name de bestemmingsplan nen er uitgetild en dat is wel be grijpelijk. Juist bestemmingsplannen geven het gemeentebestuur een mo gelijkheid een nieuw, aanvullend en de situatie wijzigend gpzicht te ge ven aan de gemeente, of delen daar van. Zo ergens en ooit dan kan juist een gemeentebestuur ten aanzien van bestemmingsplannen nog baas in eigen huis spelen, zij het toch al altijd al onder supervisie van hogere organen. Als het opstellen en uitwerken van dergelijke plannen echter ont trokken wordt aan de gemeentelijke bevoegdheden, wordt een brokstuk eigen besluitvorming weggenomen, die een gemeente bestuurlijk op nieuw verder dryft in de richting van een verambteiijkt uitvoerend or gaan; „een tweede postkantoor" zo als te Brouwershaven niet ongeestig werd opgemerkt. Zonder het er mee eens te zijn, kan men de filosofie van de overheid intussen toch wel begrijpen. Wie ho ger op een berg staat, overziet een wyder landschap en ziet ook duide lijker de samenhang en de gevolgen in breder verband, van - in dit ge val - bestemmingsplannen, om het met een beeld te illustreren. Of daarvoor echter een kostelijk goed van de gemeenten moet worden opgeofferd, is natuurlijk een andere zaak. Men proeft in het hele bestel, die neiging tot centralisatie en dat zal op den duur zich ook op andere wij ze aan de gemeente meedelen. Dan echter heet concentratie, samen voeging. Of alles en iedereen daar nu om zjt te springen, mag betwij feld, hoe trendmatig het verschijn sel in de lijd ook is geworden. Nieuwe wegnummering' DEN HAAG, 22-10. Er komt in Nederland een nieuwe, wegnumme ring. Dit bleek niet alleen uit de toespraak, die minister Westerterp van Verkeer en Waterstaat dinsdag heeft gehouden bij de opening van de verkeerstechnische leergang 1975 van de ANWB, maar ook uit het feit, dat de voorzitter van de toeristen bond, mr. K. H. Gaarlandt, aan het einde van zijn welkomstwoord de bewindsman een nieuwe kaart van Midden-Nederland heeft aangebo den, waarop de nieuwe nummering al voorkomt. De minister heeft nl. nieuwe „richtlijnen bewegwijzering" op au- tosnelwegen aangekondigd, die na uitvoerige diskussies met de ANWB tot stand zijn gekomen. Later volgt een nieuwe nummering voor niet- autosnelwegen. Daar wel... SCHIPHOL, 22-10. Bij het Fok- kerbedrijf in Hoogeveen zullen 150 extra arbeidsplaatsen komen, wan neer wordt begonnen met een deel van de produktie van de F-16, de op volger van de Starfighter. Een woordvoerder van Fokker heeft dit woensdag desgevraagd meegedeeld. UTRECHT, 22-10. De ontwikke ling in de Nederlandse scheepsbouw is zo bedroevend dat er midden 1976 ontslag dreigt voor ruim 15.000 ge schoolde werknemers in deze be drijfstak, toeleveringsbedrijven in cluis. Medio volgend jaar dreigt er een enorm gat in de order- porte feuille te vallen en het is zeer de vraag of dat gat op het laatste mo ment nog enigszins kan worden op gevuld met orders. Tot deze sombe re eonelusie komt de Industriebond NKV in het officieel bondsblad ..In dustrierevue". STEVE NEWMAN MCQUEEN WILLIAM HOLDEN FAYE IRWIN DUNAWAY ALLEN'S picJuiue Het hoogste gebouw ter wereld brandt! Samen met294 mensen lit II op de 135e etage opgesloten... Wie ui ontsnappen..? DEN HAAG. Van links naar rechts, de Surinaamse delegatieleden Mun- gra, Lachmon en Adlin tijdens de debatten. Volgens de heer Nooitmeer wordt de onafhankelijkheidsdatum gedra gen door het hele volk. De Suri naamse regering heeft volgens hem nooit gezegd de onafhankelijkheid eenzijdig te willen uitroepen. Tot nu toe heeft Suriname volgens het sta tuut steeds zijn eigen aangelegenhe den behandeld. „Wij begrijpen dan ook niet dat er in Nederland steeds gezegd wordt dat straks in Suriname alles zal mis lukken als bet statuut geen betrek king heeft op Suriname", aldus Nooitmeer. Landgoed voor natuurmonumenten ARNHEM, 22-10. Het bezit van de Vereniging tot behoud van' de na- tuurmonumentea in Nederland krijgt er over enige tijd bijna 100 hektaren bij: Het landgoed Mentink of Mentinkhof in Winterswijk. Met de erven H. H. Martin in Winters wijk is overeenstemming bereikt over de aankoop van het landgoed voor f 816.000,De provincie Gel derland is om een subsidie van de helft van de koopsom en de kosten van samen f 840.000,gevraagd. Het rijk heeft al een subsidie voor de andere helft toegezegd. G.S. stel len voor de gevraagde subsidie te verlenen. Het landgoed bestaat uit twee gro tree en negen kleinere bosjes, enkele essen en graslanden met vier boer derijen en bijgebouwen. Als voor waarde bij de subsidieverlening stel len G.S. dat de wegen en paden in het terrein overdag zonder wandel- kaart voor het publiek toegankelijk moeten zijn. Universiteit bezet NIJMEGEN, 22-10. De aula van de katholieke universiteit in Nijme gen is woensdagavond laat bezet. Aanleiding voor tleze bezetting is volgens de bezetters een reeks van maatregelen van het college van be stuur, die volgens de bezetters tot doel hebben de democratisering en de pluriformiteit van het benoemin genbeleid aan de katholieke univer siteit onmogelijk te maken. Toegang 14 jaar Aanvang 8.00 uur Container gestolen ROTTERDAM, 22-10. Onbekenden hebben in Rotterdam een oplegger met container gestolen. Deze stond geparkeerd op de Bunschoterwcg in het zuidelijk stadsgedeelte. De die ven zullen waarschijnlijk zeer te leurgesteld zijn met hun veroverde buiit. De container was leeg. Brand bij Esso ROTTERDAM, 22-10. Bij een brand woensdagmorgen op de raffi naderij van Esso in het Rotterdamse havengebied is een schade van en kele tonnen ontstaan. De produktie van de betrokken installatie is voor een week stilgelegd. Er hebben zich geen persoonlijke ongelukken voor gedaan. Gasbrand in hoofdstad AMSTERDAM, 23-10. In de Am sterdamse Kinkerbuurt, op de hoek van de Belamydwarsstraat en de Jan Hansenstraat, is donderdagmor gen rond kwart voor acht een felle gasbrand uitgebroken. Oorzaak van de brand is een gasbuis die is open getrokken door de machinist van een dragline bij graafwerkzaamheden. Direkt nadat de buis lek was ge stoten vatte het vrijkomende gas vlam. waardoor de machinist van de dragline brandwonden aan zijn arm kreeg. De brandweer is meteen be gonnen de omliggende woningen nat te houden. Kind verongelukt DELFT, 23-10. De 6-jarige Frede- rik Bastiaan uit Delft is woensdag middag in zijn woonplaats op de Rotterdamse weg aangereden door een automobilist en ter plaatse over leden. Het ongeluk gebeurde toen het kind plotseling de weg overstak. Tilburger bekent vergiftigingen TILBURG, 22-10. De 5I-jarige G. de J. heeft tegenover de politie be kend drie mensen te hebben willen vergiftigen, die in hetzelfde pension woonden als hij. Hij verklaarde te hebben gehandeld uit wraak wegens voortdurende plagerijen. De zaak kwam aan het rollen na dat in juli een zeventigjarige bewo ner van het pension overleed en de drie anderen vergiftigingsverschijn selen vertoonden. Een arts lichtte de politie in. Het lichaam van de over leden pensiongast zal voor sectie worden, opgegraven. WENEN, 22-10. De Turkse ambas sadeur in Wenen is woensdag in het gebcuw van de ambassade doodge schoten, zo heeft ccn van zyn staf leden bekendgemaakt. Naar de Wecnse politic meedeelde is de aanslag hot werk van drie mannen. Nadat zij hei. gebouw aan de Prinz Eugenstrasse waren bin nengedrongen hield een van hen de secretaresse van het- slachtoffer on der bedwan»? Do twee andoren bc traden het kantoor en vroegen „bent u de ambassadeur?" De ambassadeur antwoordde ont kennend, maar zijn aanvallers dwongen hem in een stoel te gaan zitten en schoten hem toen dood, al dus een politieagent bij het gebouw. Volgens de politie spraken de drie mannen Engols, maar waren zo don- kor van huidskleur cn haar. van oen „mediterraan type Zij namen de vlucht in een Mer cedes. naar welke wagen dooi alle politiepatrouilles wordt uitgekeken. Proces naar onafhankelijkheid Advertentie BIOSCOOP DE CONCERTZAAL ZIERIKZEE A.s. zaterdag-, zondag-, dinsdag en woensdagavond DEN HAAG, 22-10. De V.H.P. zal tegen de Surinaamse grondwet stemmen, als daarin niet wordt opgenomen dat de krijgsmacht wordt opgebouwd uit alle ethiiisehe groeperingen. V.M.H.P.-Ieitler Lachmon heeft dit ge, zegd tijdens liet voortgezette flehat in het koninkrijks- parlemenl over de onafhankelijkheid van Suriname. De huidige grondwet is voor Lachmon dan ook onaanvaardbaar. Als die wordt aangenomen, dan vreest de oppositieleider ccn grote chaos in Suri name. Hy deed woensdag een beroep op de Nederlandse regering tic ogen niet fe sluiten, mochten de mensenrechten in Suriname na de onafhankelijk heid met voeten worden getreden. Volgens Lachmon is de sfeer tus sen de verschillende bevolkingsgroe pen in zijn land zeer explosief. Ik hoop dat ik bij machte ben er toe bij te dragen dat deze geladen sfeer niet ontploft, aldus de oppositieleider. Hij pleitte opnieuw voor de moge lijkheid voor elke Surinamer om na de onafhankelijkheid te kiezen voor de Nederlandse nationaliteit. Lach mon zei geen verantwoordelijkheid te willen nemen voor een verdrag dat aan de Surinamers een nationa liteit ontneemt. De onmogelijkheid voor het Nederlanderschap te kiezen is de oorzaak van de sterke emigra tie naar Nederland. Volgens de op- positiéleidèr is tachtig procent van de Surinaamse bevolking tegen de onafhankelijkheid op deze manier. Het N.P.K. Fraktievoorzitter Nooitmeer van de regeringsgezinde NPK ziet de zaak minder zwart in. „Suriname is mans genoeg het lot in eigen hand te nemen. Wij zijn in staat de zaken voor onze eigen mensen te regelen. Daarvoor vragen wij medewerking", zo verklaarde hij tijdens het debat. De zaak-Herrema LONDEN, 22-10. Ondanks honger cn uitputting hadden de beide ont voerders van dr. Tiede llerrema in het Ierse Monasterevin woensdag avond laat hun aktie nog steeds niet opgegeven. De.'politie die hen herhaaldelijk op dé hopeloosheid van hun toestand had gewezen, richtte, zich in voor een tweede lange nacht van beleg. Pant serwagens werden naderbij gereden en scherpschutters hebben de order meteen tc schieten als de ontvoer ders een uitbraakpoging wagen. Stuwende kracht achter de weige ring zich over te geven zou nu de 19-jarige Marian Coyle zijn.' Uit de gesprekken die zij met haar vriend Eddie Callagher voert en die door de politie worden afgeluisterd, heeft men opgemaakt dat Callagher voor een zenuwinstorting staat. Dr. Herrema scheen woensdag avond in goede gezondheid. A MONASfEREVlN 0 ÉgÜUMMIC WÉXFQRD CO*K DUBLIN Op deze kaart van Ierland is de'plaats Monasterevin aangegeven, ivaar fabrickbdirekteur dr. T. Hérrema nog altijd door zgh ontvoerders lüordt vastgehouden. Zierikzec Vierschaar Stadhuis, van 1 tot en met 22 oktober, tentoonstelling On der je voeten vandaan en vlak voor je neus". Elke werkdag van 9 tot 12 en van 14.00 tot 17.00 uur. (Op woensdagmiddag is ook het ge meentemuseum geopend van 13.30- 16.30 .uur.) Zierikzee "1 Lange Uus". Expositie schilde rijen. Tiid: gedurende winkeltijden Burgh Oude school. Kunstexpositie. Maan dag tot zaterdag: 11-12 en 14-17 uur. Donderdag 33 oktober Ellemeet Dorpshuis. Afd. Noordwelle e.o. Plattelandsvrouwenbond. 20.00 uur. Ouwerkerk Dorpshuis. Spelmiddag schooljeugd. 14.00-16.00 uur. Vrijdag 24 oktober Zierikzec Huis van Nassau, 20.00 uur, vergade ring Vissersvereniging „Helpt Elkan der". „De Poorter", 20.00 uur, streekfede- ratie P.v.d.A. Haamstede Rekreatiezaal Geref. kerk, 19.45 uur lezing J. R.J. Planta, (Natuur en Vogelwacht Schouwen-Duiveland). Nieuwcrkerk Vergaderlokaal Ger. Gem. S.G.P. Studievereniging „Schouwen-Duive land", 19.30 uur. Bruinisse Dorpshuis. Wijnfeest met Ober- bayern-kapel „De Alpenecho's". 20.00 uur. Zaterdag 25 oktober Zierikzee RTM-station, 13.30 uur, vertrek jeugdvogelwacht (bcssenexcursie Schelphoek). Burgh Restaurant Burghstede, 16.00-17.30 uur, jubileum zangvereniging „Nu met hope". Dreischor 20.00 uur, dansavond „Band zonder Naam". Bruinisse Dorpshuis. Schaakkampioenschappen 13.30 uur. Maandag 27 oktober Zierikzee Huis van Nassau. P.v.d.A.-fraktie- yergadering, 20.00 uur. Haamstede Raadhuis. Vergadering gemeente raad, 19.30 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw, 16.00 en 20.00 uur, filmvoorstellingen Rode Kruis Dreischor „De Drie Schapen". Rode Kruis- films. Jeugdfilms, 16.00 uur. Hoofd film, 20.00 uur. Ouwerkerk Kleuterschool, 19.30 ouderavond. Dinsdag 28 oktober Zierikzee Gebouw Rijkswaterstaat, 20.00 uur, filmavond voor amateurfilmers. Haamstede Geref. kerk, 19.30 uur. Ned. Ver. van Huisvrouwen. Kerkwerve 20.00 uur, ouderavond kleuterschool. Zonnemairc Ned. Herv. Verenigingsgebouw. Rode Kruis-film, 16.00 cn 20.00 uur. Ouwerkerk Dcfrpshuis: 16.00 en 20.00 uur film voorstellingen Rode Kruis. Woensdag 29 oktober Zierikzec Stadhuis, 20.00 uur, vergadering ge meenteraad Zierikzee. Brouwershaven Jeugdgebouw. Rode Kruis-films. Jeugd: 16.00 uur; volwassenen: 20.00 uur. Noordgouwe Hotel v. d. Weijde. 16.00 en 20.00 uur, filmvoorstellingen Rode Kruis Donderdag 30 oktober Nieuwerkcrk Dorpshuis, Rode Kruis-films. Jeugd: 16.00 uur; Volwassenen: 20.00 uur. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na hall iet Redaktie: M. J. Bij de Vaate (01110) 2938 J. P. Jongschaap (01110) 2416 Advertenties: (01110) 2118 AMSTERDAM. Als gevolg van in ternationale afspraken op het ge bied van gegarandeerde cheques, zullen gebruikers van groene betaal cheques van de banken met ingang van 1 januari 1976 met deze cheques geen contant geld meer kunnen op nemen bij banken iu het buitenland.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 2