Raadsleden Brouwershaven plaatsen kanttekeningen „Zeeuwen blijven in weekends dicht bij huis..." DISCOBAR DE ZIERIKZEESCHE COURANT UW jf Belangrijk voor u GEENSE FERKET Europees monumenten congres teak bergmeubel MEUBELRAMA ZIERIKZEESCHE Donderdag 23 oktober 1975 132ste jaargang Nr. 21781 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE. ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na halt zes, zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bii de Vaate. Uitgave B V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 19.90; per jaar 76,50 Losse nummers 45 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 29 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 3,50 Vraagt onze contractprijzenI De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B T W In dit nummer: Een wandkleed voor Borrendannne" Reorganisatie bestuur BROUWERSHAVEN, 20-10. Maandagavond hebben tijdens de vergadering van de gemeenteraad van Brou wershaven, diverse raadsleden ernstige kanttekenin gen geplaatst bij het concept-ontwerp van de wet Re organisatie binnenlands bestuur. Het college van b. en w. kon zich akkoord verklaren met de punten dat er geen vierde bestuurslaag komt en dat de provincie Zeeland, omvattende dertig gemeenten, ge handhaafd blijft als provincie nieu we stijl. Men was niet gelukkig met het feit dat het aantal provincies wordt uit gebreid tot 26 en dat een aantal be langrijke taken van de gemeenten wordt overgeheveld naar de provin cie. Namens de VVD-fractie zei de heer J. K. Goemans bij lezing van dit conceptontwerp van de ene ver bazing in de andere te zijn gevallen. Van een regering als deze verwacht men toch niet, dat het kontakt tus sen de burger en de gemeentelijke bestuurder bijna nihil gemaakt wordt. „Wat blijft er immers voor de gemeente nog over te doen? Het vuile werk. We worden straks ge woon gastarbeiders, die in Neder land ook het vuile werk moeten op knappen. Alles wat op het echt be stuurlijke niveau ligt wordt ons af genomen en als de burger nu er gens niet mee gediend is, is dat wel het wegnemen van de macht van de gemeente om te besturen. Het is toch immers te gek om los te lopen dat bestemmingsplannen straks in Mid delburg worden vastgesteld. Wel zullen wij moeten streven om regionaal zoveel mogelijk uniformi teit in de bestemmingsplannen te leggen, vooral voor wat de buiten gebieden betreft. Het overhevelen van de woningwet naar de provincie nieuwe stijl is helemaal uit den boze. De bouwaanvragen en vergunnin gen worden dan vanuit Middelburg geregeld. Ze zijn daar helemaal niet op de hoogte van de situatie in de praktijk. We vragen ons af of onze Advertentie dienst Gemeentewerken dan niet goed voldoet. In Den Haag denken ze daar schijnbaar anders over. Onze fractie maakt zich ook ern- Advertentie stige zorgen over de financiële kon- sekwenties van dit alles. Er zullen immers in Middelburg de nodige ambtenaren aangetrokken- moeten worden; en wat gebeurt er met ons eigen sekretariepersoneel? Wanneer de regering als eis gaat stellen dat de gemeenten groter moeten worden dan zullen we niet moeten schromen over te gaan tot een gemeentelijke herindeling, waarbij dan wel onze bestuurs- en bevoegdheden van dit moment ge handhaafd moeten worden. Voor Schouwen-Duiveland betekent dit één gemeente; waarschijnlijk delen niet alle gemeenten dit standpunt. - Onze fractie kan wel meegaan met de positieve punten, welke b. en w. in hun toelichting noemen; voor de rest staan we er volkomen afwijzend tegenover." Visie P.v.d.A.-fraktie Namens de fraktie van de P.v.d.A. sprak de heer C. J. de Munnik die er op wees, dat in het pre-advies van het kollege gezegd wordt dat er geen rechtstreeks advies van de gemeen tebesturen is gevraagd „maar met U vindt onze fraktie de zaak van de nieuw te vormen provincies toch té belangrijk om dit voor kennisgeving aan te nemen. Onze fraktie is van mening dat de gevoelens van de gemeente Brou wershaven aan G.S. van Zeeland kenbaar moeten worden gemaakt. Het is echter wel zo, dat we moeten oppassen een niet al te éénzijdig standpunt iri Te nemen, door te zeg«- gen dat het voor ons helemaal niet hoeft. Het voorstel om te komen tot reorganisatie van het binnenlands (vervolg pagina 3) Dit nummer bestaat uit 12 pagina'* -v v-%- Voor sommigen geldt: al re- f gent het pap, ze hebben geen f lepel. f i Hartleben f WAT 11QT Dl BIL T /2 Verwachting tot vrijdagavond: Zuidelijke wind Op de meeste plaatsen droog weer met wolkenvelden; overwegend ma tige wind uit zuidoost tot zuid; min.- temperaturen omstreeks 6 graden, maxima circa 13 graden. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 2 tot 8. Min.-temperaturen: omstreeks 6 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 14 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zaterdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 24 okt. Zon op 7.19, onder 17.29 Maan op 20.05, onder 11.35 Laatste kwartier: 27 okt. (23.07) HOOG- EN LAAGWATER SCHOUWEN-DUIVELAND. Sportvissers van Schouwen-Duiveland traden aan voor een grote hengelwedstrijd om de kampioensbeker Ï975. Bij de junioren ging J. J. Hoogvliet, lid van „Het Zijpe" met de beker strijken. Hoogwater 24 otk. 5.24 17.32 Doodtij: 30 okt. Laagwater 10.54 23.17 Onderzoek naar recreatief eigen bevolking gedrag'5 plaats is de auto verreweg het be langrijkste vervoermiddel. De rol van het openbaar vervoer is zeer beschci- den. WEI Telefoon (01110) 2805 Korte St. Janstraat 12 Zierikzee ZIERIKZEE. Dit is het verpleeghuis en reaktiveringscentrum „Leythen- rode" te Leiderdorp, patiënten waar van Zierikzee bezoeken per M.S. Prins Willem Alexander, op woens dag 29 oktober. ZIERIKZEE, 21-10. „In Zeeland blijft men over het algemeen in het weekend vrij dicht bij huis. Eigenlijk komt dit ook al tot uitdrukking in de geringe duur van vele tochten in Zeeland. De Zeeuwse wateren worden daarbij weinig overgestoken. Grotere afstanden dan 30 km worden alleen iets meer afgelegd door inwoners van Oost-Zeeuwsvlaanderen en Oost-Zeeland, waarbij de ligging van deze gebieden ten opzichte van de kust een rol speelt". Dit is één van de conclusies uit een rapport over „Het rekreatieve gedrag in de openlucht tijdens het weekend van de inwoners van Zeeland en het zuidelijk deel van Zuid-Holland", een onderzoek van het Instituut voor Toegepaste Sociologie te Ntfmegen, uitgegeven door het provinciaal be stuur van Zuid-Holland en de Pro vinciale Raad voor de .Recreatie in Zeeland. Het rapport werd dinsdagmorgen tijdens een persconferentie in „Mon- dragon" toegelicht door de Zeeuwse gedeputeerde A. L. van Geesbergen en de onderzoekers drs. Th. J. M. Reubsaet en drs. J. A. Kropman. Bo- V.' m sÉf.; j&jg \;v I Recreatie - onderzoek Bij het openbaarmaken van het rapport Openluchtrekre- atie in Zeeland en het zuide lijk deel van Zuid-Holland" deelde de Zeeuwse gedepu teerde A. L. van Geesbergen mee dat dit jaar vijf deelstu dies voor een integraal Zeeuws r eer eatieronder zoek zullen kunnen worden afge rond. De recreatie in Zeeland heeft een stormachtige ontwikkeling ondergaan; het aantal tweede woningen en kampeerplaatsen is sterk toegenomen. Bij het bepalen van de beleidslijnen wordt het provinciaal bestuur vooral ook geconfronteerd met de vraag in hoever de belan gen van de eigen bevolking en die van de vakantiegangers eventueel kunnen botsen. Een andere vraag is: wie krijgen prioriteit: de „eigen" mensen of de vakantiegangers. De studieresultaten neerge legd in de rapporten zullen aan de. orde komen in de Pro vinciale Raad van de Recrea tie en worden doorgespeeld naar de gemeentebesturen. Uiteindelijk zullen de deel studies moeten uitmonden in een beleidslijnennota voor provinciale staten. En wat dan financieel kan gebeuren moet natuurlijk worden afgewacht. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 23-10. Het KNMI deelt mede: Een hogedrukgebied boven West-Rusland breidt zijn invloed naar Duitsland uit en beheerst het weer boven het vasteland van Euro pa. De kleine storingen die boven Polen en Duitsland woensdag nog regen brachten verdwenen daarbij. Boven de Britse eilanden bevindt zich een frontale zone die de afgelo pen 24-uur vrijwel niet van plaats veranderde. Wel namen de drukver schillen door de stijgingen boven Oost-Europa over onze omgeving toe waardoor een matige zuidoostelijke wind vrij zachte en droge lucht naar ons land aanvoerde en er kwamen flinke opklaringen in voor. Hoewel onder invloed van een volgende de pressie de frontale zone wat dichter bij Nederland zal komen te liggen en ook wat bewolking kan veroorza ken, zal ook vrijdag nog de aanvoer van droge lucht voortduren. vendien werd een toelichting gege ven op een recent rapport van de' Provinciale Planologische Dienst voor Zeeland over de „recreatieve voorzie ningen'' in de provincie Het onderzoek van het IT.S. heeft o.a. aan het licht gebracht dat de be reikbaarheid van een deel der plaat sen met een openluchtrekreatief ka rakter, met behulp van het openbaar vervoer als slecht moet worden ge kwalificeerd Vooral in Zeeland is dat het geval. „Het verdient aanbeveling er naar te streven rekreatieve objek- ten zodanig te situeren, dat deze re delijk bereikbaar zijn met het open baar vervoer. Dit zou ook kunnen bijdragen tot het verminderen van een aantal belemmeringen om er op uit te trekken voor bepaalde kate- gorieën mensen", aldus de onderzoe kers. Bij de tochten buiten de woon- Oudere mensen Bij het onderzoek is verder gebleken dat de kategorie die er weinig op uit trekt - en die tevens vele belemme ringen ervaart - wordt gevormd door de oudere mensen. Een andere groe pering, die vrij weinig naar buiten trekt - en eveneens vele belemme ringen ontmoet - zijn de kleine zelf standigen. De trek naar buiten is in Zeeland zowel als in Zuid-Holland op zondag groter dan op zaterdag. Er heeft zich gedurende de laatste tien jaar een duidelijke verschuiving voltrokken in de trek op zondag. In vergelijking met vroegere gegevens is de trek naar buiten de woonplaats groter ge worden; de trek binnen de woon plaats kleiner. In Zeeland is de weekendtrek minder groot dan in Zuid-Holland. Verwacht Wordt dat het aantal thuisblijvers in een week end waarschijnlijk nauwelijks nog minder wordt, zo wordt opgemerkt. Uit het onderzoek is ook gebleken dat vier van de vijf inwoners van Zuid-Holland en Zeeland in het weekend gedurende minstens één uur hun woning voor niet-zakelijke doel einden verlaten. Voor de inwoners van Zeeland is kamperen in het weekend een niet erg ingeburgerde bezigheid. Het deelname-percentage aan openluchtrekreative aktiviteiten bij tochten buiten de woonplaats, is in beide provincies op zondag groter dan op zaterdag. Na familie en kennissen zijn re- kreatiegebieden met water-rekrea- tieve mogelijkheden en zee, strand en duinen de meest populaire be stemmingen. Zee-, strand- en duinbezoekers in Zeeland hebben overigens nogal be zwaren tegen het tekort aan sanitair en toiletten. Per weekeinde trekken 800.000 Zuidhollanders uit het zuide lijk deel van de provincie voor re kreatieve doeleinden de deur uit en 100.000 Zeeuwen. Gebleken is ook dat de inwoners van Schouwen-Duiveland voor hun openluchtrekrcatie voornamelijk op het gedeelte Schouwen blijven en in iets mindere mate rond Zierikzee, Buiten Schouwen-Duiveland is er al leen enig bezoek aan Goeree-Over- flakkee en aan Noord-Beveland en het Vcerse Meer. Bij het gehouden onderzoek werd aan de ondervraagden - 2500 mensen tussen de 15 en 74 jaar oud - onder meer ook gevraagd hoe belangrijk het wordt gevonden bij het er op uit trekken de dagelijkse sleur te ont vluchten. Gebleken is dat de „ont- (Vervolg pag. 3) Advertentie Bij ons snelle schade-afwikkeling lage premie's Dus verzeker uw auto bij: Bruinisse (01113) 1619 Goes (01100 13712 In zijn openingsrede tot dit door de Raad van Europa opgezet Europees monumenteneongres zei prins Claus dat eentonigheid vijand nummer één van de mens is. Hij hield dan ook een pleidooi om bij het bouwen van wooncentra voor de nodige afwisseling te zorgen. Advertentie Heeft u nog een en wilt u graag over op eiken? Ruil het dan in bij Rijksweg 26 Nleuwerkerk Telefoon (Of 114) 1268 - 1265

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 1