...nu! Rabobank O De E.E.G. komt niet gemakkelijk toe aan het oplossen van landbouwproblemen Landbouwschap bepleit lastenvermindering glastuinbouw ERIG DE NOORMAN 5 jjhi den haag daarwoort een graaf /fën Z&n zoon heet jantje... Zo begint één van de elf verhalen uit het kado-boekje 'Verhalen uit Monumentenland' V>' dat NU voor al onze jonge spaarders klaar ligt, helemaal gratis! Zolang de voorraad strekt. BLIK DOOR HET WERELD j Cursusleider afdeling Zeeland van de K.N.V.B. Kompetitiewedstrijd h.s.v. „Oosterschelde" Bondsspaarbanken in september De kalktoestand van onze gronden Wat biedt de BEELDBUIS? De prooi van de Rode rots Je maakt er een spannende verhalênreis mee langs elf van de mooiste monumenten van Nederland. Omdat het Spaarweek is hebben we voor al onze spaarders dit kadootje. Maar óók voor iedereen die NU bij de Rabobank begint te sparen! Kleine gesdienkn onderhonden de vriendschap getf en goede raad De mam Europese Gemeenschap pen, staat dan wel trots in het meer- vouwd, maar de enige van die ge meenschappen die iets betekent is die van de landbouw. Dat is een in gewikkelde en veelomvattende or ganisatie met tal van bevoegdheden die in alle negen lidstaten ingrijpend opereert. In dit opzicht is het dan ook rtiet meer dan logisch, dat opk hét grootste deel van de posten in de EEG-begroting voor de agrarische sector is bestemd. Wie wil cijferen: het is zo'n zeventig procent van een totaal dat tegen de acht miljard je- keneenheden loopt - een eigen re kenmunt dié vastgesteld is aan een dollarkoers van lang geleden (ruim drie gulden). Aanvankelijk was dit percentage wel iets leger, in de be groting, maar er is ijverig gesnoeid op alles, behalve op de landbouw. Het sociale beleid binnen de ge meenschappen, het regionale fonds en vooral de hulp aan landen bui ten de EEG hebben grote veren moeten laten. In het laatste geval .zelfs in zodanige omvang, dat ge sproken wordt over een klap in het gezicht van de armste landen. En hier gaat de logica niet meer op. De landbouw is natuurlijk be- langrijk, maar over de hele ge meenschap bezien werkt er maar een betrekkelijk gering percentage der bevolking - het zal tussen acht en twaalf procent zijn, al naar ge lang de maatstaven die men aan legt. Maar in de sectoren waarvoor de begroting drastisch beknot is, vallen nu juist alle aktiviteiten ten behoeve van de verdere beroepsbe volking, met name degenen die werkzaam zijn in de industrie. Maat regelen ter beteugeling van de werkloosheid bijvoorbeeld, vergro ting van de werkgelegenheid - kort om allemaal zaken die juist in een tijd van ernstige economische neer gang des te belangrijker zijn. En al moet men niet overdrijven wat de EEG de lidstaten kost - honderd gulden per hoofd van de bevolking is het en dat is geen bedrag om.al te grote drukte over te maken - de vraag gaat natuurlijk wel rijzen, of de verhoudingen niet al lescheef zijd getrokken. Landbouwbeleid herzien Boterbergen en wijnmeren zijn een paar van de populaire termen voor zeer impopulaire verschijnse len - een groot deel van het land bouwbudget. dient om produklie le honoreren ivaar de gemeenschap het best buiten zou kunnen stellen. Hel grote manco is in de EEG-land- bouwpolitiekdat wel diverse maat regelen zijn genomen om de pro ducenten door subsidies te bescher men tégen de fianciële consequen ties van het feit, dat wal zij maken niet gevraagd is, maar dat bijzonder weinig is gedaan om aktief tegen te gaan dat produktie uit de hand loopt. Ook in het nieuwe budget is daaraan weinig aandacht geschon ken. Het is tussen haakjes ook de consequentie van dit garanderen van afzefprijzen, ongeacht de aan voer, dat ertoe leidt dat snoeien in de landbouwbegroting haast niet mogelijk is, omdat Brussel vast zit aan tal van lopende afspraken. Con- sepuent zou het zijn zo langzamer hand het landbouwbeleid eens te gaan herzien, maar er is weinig van gekomen. Wel is - vooral van Duitse zijde - aardig gemord over de hoogte van de rekening maar een serieuze aan pak van de structuur van het land bouwbeleid is niet gevolgd. En zal waarschijnlijk op korte termijn niet volgen, want. er zijn al te veel an dere taken dié voorrang krijgen. Zq tekent zich nl weer een nieuw Con flict af over de Europese energie- polit'iek, een mooie naam roor iels, da' slechts onder de mikroskuvg zichtbaar is. De Duitse minister- president waarschuwt de l}rillun b.v. dat c mii moeien btIjver, reke nen op financiële bijstand uit de EEG-kassen voornamelijk gevuld door de Duitsers) als het in energie- zaken zijn eigen weg wenst te be wandelen. Het gaat er om, dat in een komende conferentie over ener gieproblemen de Britten zelf verte genwoordigd willen zijn en dit niet overlaten aan een EE G-delegatie, die er dan inderdaad mïn of meer voor gek bij komt te zitten. En zo is er altijd wel een óf ander doorgaans overbodig probleem, waardoor de EEG niet toekomt aan een levens grote puzzel ook al ligt die dan wel aafdig binnen bereik. SPORT VOETBAL Kwadendamme II—SVOWK 2—4 Een verdiende overwinning voor de Ouwerkerkers die gedurende het grootste gedeelte van de wedstrijd het beste van- het spel hadden. Al in de beginfase kreeg SVOWK enige goede mogelijkheden om de score te openen maar goed werk van de doelman van de thuisklub en een maal het houtwerk stonden doelpun ten in de weg. Door een foutieve te rugspeelbal van een der verdedigers kon SVOWK de leiding nemen (0-1). Na een goede kombinatie wist Nico Pankow in de 33e min. de voor sprong tot 2-0 op te, voeren. In de laatste min. van de le helft kregen de thuisspclers wegens hands een strafschop te nemen welke in 2e in stantie door J. Traas werd benut 1-2. Met een schot via de paal bracht Rogier Hage al spoedig na de hervat ting de stand op 1-3. In de 21 min. was er voor SVOWK geen vuiltje meer aan de lucht toen Nico Pankow met een fraaie kopbal uit een voor zet van William Remeeus de stand op 1-4 bracht. Uit een misverstand tussen dpelman v. d. Maas en J. van Bemden kon de thuisklub de ein- stand nog op 2-4 bepalen. MIDDELBURG, 18-10. Tijdens de laatst gehouden bestuursvergadering van dc K.N.V.B. afdeling Zeeland is do hcerj. J. Korstanjc te Middelburg benoemd tot cursusleider van de af deling. De heer Korstanjc zal zich gaan bezighouden met de coördina tie van de cursussen in de afdeling. Waarbij de technische uitwerking bij het bondsbureau berust. Op dit mo- ijicnt al zijn plannen in bewerking om te komen tot opleidingscursussen voor, jeugdbegeleider, jeugdvoetbal leider B, pupillenleider, bestuurska- der en andere. HENGELSPORT Afgelopen zaterdag vond de hen- gclwedstrjjd om het kampioenschap van Schouwen-Duiveland plaats. De ze wedstrijd was voor de leden van de H.S.V. „Oosterschelde" tevens een cên* petitie wedstrijd die meetel/ voor het VerenigingskaiVplOfnseliap De uitslag luidt als volgt: 1 M. Rorrcvoets 73B pnt.; 2. K. Smit 717 pn/.: 3. A. Verlor» 523 pnt I. C. Bol le 518 pnl.; 5. S. Coppoolse 171 pnt.; 6. G- T. Hakker 447 put.; 7. C. Holier 128 pnt.; 3. II. v. Schelven -107 'pnt.: 9. C. li. v. Schelven 384 pnt.; 1U. C. Rossen 374 pnt.; 11. A. Hanson 368 pnt.; 12. M. Verton 359 pnt.; 13. L. Bolier 332 pnt.; 14. M. v. d. Wekken 297 pnt.; 15. W. Meerdink 291 pnt.; 16. K. Seybel 283 pnt.; 17. R. Dik- kenberg 282 pnt. en 18. B. de Jonge 282 pnt. Door deze uitslag is de stand van de competitie als volgt: 1. A. Bouman 2783 pnt.; 2. M. v. d. Wek ken 2670 pnt.; 3. C. Rossen 2380 pnt.; 4. J. Reyniers 2363 pnt.; 5. C. Bolle 1929 pnt.; 6. W. Meerdink 1916 pnt.; 7. R. Timmerman 1897 pnt.; 8. C. Bo lier 1805 pnt.; 9. A. C. Oole 1802 pnt.; 10. K. Seybel 1723 pnt.; 11. A. Han son 1720 pnt.; 12. E. Smit 1711 pnt.; 13. A. S. Struyk 1632 pnt..; 14. Mevr. Coppoolse 1630 pnt.; 15. B. de Jonge 1626 pnt.; 16. A.. Verwest 1566 pnt.; 17. A. Verlóo .1559 pnt.; 18. C. J. Schot 1541 pnt.; 19. C. v. d, Werve 1526 pnt.; 20. J. Meerdink 1484 pnt.; 21. S. Coppoolse 1459 pnt.; 22. P. v. d. Welle 1360 pnt.; 23. P. v, d. Werf 1306 pnt.; 24. C. v. Schelven 1301 pnt. en 25. G. Steehouder 1195 pnt. Op 15 november is de volgende com petitiewedstrijd terwijl er waar schijnlijk ook nog een gulwedstrijd aan het programma zal worden toe gevoegd op een nader te bepalen da tum. FINANCIËN EN ECONOMIE AMSTERDAM, 20-10. In de. af ge- lopen septembermaand hebben dé Bondsspaarbanken een spaarover schot geboekt van f 112 min. wat be- langrijk meer is dan de f 21 min. .in september 1974. Het accres over de eerste negen maanden van dit jaar bedroeg f 785 min. (v.j. f 308 min.). Per eind sep- tèmber stond een totaal tegoed uit van f 12.855 min. MARKTBERICHTEN Paardenmarkt Utrecht UTRECHT, 20-10. Op de Paarden markt in Utrecht weiden maandag 510 dieren aangevoerd. De prijzen waren voor: Luxe paarden f 2250- 3200; werkpaarden f 1275-2100; oude paarden f 1200-2000: 3-jarige paar den 1100-1825; 2-jarige paarden f 750-1275; veulens f 375-850; hitten f 750-1275; ponies f 175-575. Slachtpaarden per kg geslacht ge wicht f 4,30-4,90; jonge slachtpaar den per kg geslacht gewicht f 4.40- 5,00. De handel was traag. KERKNIEUWS Ger. Gcm. Niciiwcrkcrk NIEUWERKERK. Dinsdag 21 ok tober: ds. W. Hage, Oosterland, 19.30 uur. Ned. Hervormde Kerk Beroepen te Waarder (Z.-II.): J. den Besten, Huizen. Bedankt voor Zijdcrveld (tocz.): A. Tromp, Daarle; voor Musselka- naal: H. Faas, Appelscha. Geref. Kerken Beroepen te Den Haag-Löosdui- nen: C. Padmos, Maasland; té Rot terdam-Kralingen: J. M. P. van Vli?t. kand. té Rotterdam, die dit be roep heeft aangenomen. Door de classis Rotterdam is praep. geëx. en beroepbaar ver- ldaard: J. M. P. van Vliet, Oudedijk 245b te Rotterdam. Beroepen te Lageslag-Heino als docent te Madurai (India): di\ B.' Wielenga, 1.1. pred van dc oecumeni sche gemeente te Berlijn, die dit beroep heeft aangenomen. Door de classis Zwolle is praëp. geëx. en beroepbaar verklaard: dr. B. Wielenga. Chr. Geref. Kerkpn Beroepen te Siegerswoude-De Wilp: J. Öosterbroek, kand. te Apel doorn. Tweetal te Apeldoorn: C. J. Brons, Veenendaal en P. op den Velde, Zie- rikzee. Geref. Gemeenten Bedankt voor Almelo: A. Hofman, Scheveningen; voor Tricht-Gelder- malsen R. Boogaard, Leiden. Oud Geref. Gemeenten. - Beroepen te Urk: J. van der Poel," Ede. LAND- EN TUINBOUW Het is bekend, dat de bedrijfsresul taten in de akkerbouw sterk afhan kelijk zijn van de verkregen op brengsten. Op de lichte gronden le veren een groot aantal percelen geen maximale opbrengsten omdat de kalktoestand van .de grond veel te wénsen overlaat. Grondonderzoek heeft dit duidelijk bewezen. Vooral in het noorden van ons DINSDAG, 21 OKTOBER NED. 1: De derde aflevering van de serie Tommy en Charlie opent het VARA-jlrogramma. De twee vrienden vieren een verjaardag en hébben bijzonder veel plezier. Ver volgens de Finse film De macht van de winter. Een fraaie natuurfilm die een indringend beeld geeft van de harde strijdom te overleven. Ver volgens presenteert Joop Koopman zich met zijn kwis Twee voor Twaalf. Van de BBC.heeft de VARA een driedelige serie overgenomen over de energievoorziening in de wéreld. Deze serie is deze week in afleveringen op onze buis te zien land bleek, dat. ruim 50 °/o van de onderzochte percelen een groot te kort aan kalk hadden. Van de an dere 50 Vo heeft 40 een onder - hóudsbekalking nodig. Bij de teelt van suikerbieten, waarvan het areaal jaarlijks belang rijk groter wordt, kan het weglaten .van' deze önderhoudsbekalking een grote oogstderving tot gevolg hebben In grote lijnen kan worden aangeno men, dat de oogstderving alleen bij suikerbieten^ al vele miljoenen per 'jaar kost. Door het gebruik van moderne kunstmeststoffen, welke vêélai, ver zurend werken, wordt ook jaarlijks een belangrijk déél van de kalk aan' de grond .onttrokken. Wanneer men de kalktoestand van dé grond op peil wil houden, zal vooral bij een kalkminnend gewas als suikerbieten, om de vier jaar minstensvier ton schuimaarde, per ha noodzakelijk zijn. Schuimaarde is een goede én goed kope kalkmeststof, waarvoor de be langstelling belangrijk is toegeno men. Verbetering van de kalktoestand is een eerste vereiste voor een moderne bedrijfsvoering. DEN HAAG, 18-10 Het Landbouw schap heeft zich in vérband met de snel stijgende prijs van het aardgas schriftelijk tot het parlement gewend om te pleiten voor een lastenvermin dering van de glastuinbouw. Het landbouwschap vreest een ernstige inkomens verstoring in deze sector in 1976. De lastenverzwaring die uit dc verhoging van de energieprijs voort vloeit, zal in combinatie met de stij ging van de loon- en materiaalkos ten volgend jaar 16 pet. belopen ten opzichte van 1975. In 1974 heeft de kostenstijging van 20 pet. geleid tót een sterke inko mensdaling en onverantwoord lage inkomens. Dit jaar zal naar verwach ting een geringe inkomensverbete ring optreden, die evenwel onvol doende is voor oen rendabele be drijfsvoering. Het Landbouwschap wijst erop, dat de gunstiger resultaten van dit jaar niet een gevolg zijn van een glastuinbouw. Een groot deel van de duidelijk strukturelc wijziging in de hogere prijs voor tomaten bijvoor beeld vloeit voort uit de geringe pro duktie als gevolg van slechte groei- omstandigheden. De daling van het energieverbruik van 6,9 pet. in 1973 cn 12,2 pet. in 1974 is voor het over grote deel ccn gevolg van dc uitzon derlijk zachte winters. onder de titel Koning Klant. Extra. In de eerste aflevering wordt inge gaan op de ontdekking van de aard olie als energiebron en de rol die dc aardolie in de loop der jaren in de wereldeconomie is gaan spelen. Na het journaal komt de VARA met to neelstuk Dat het 's ochtends ochtend wordt. Twee figuren in het stuk staan centraal. Zij bewonen dezelf de zolderkamer. De mannelijke helft van het duo spreekt zich nimmer duidelijk uit óver zijn gevoelens je gens zijn vrouwelijke partner. Zij heeft de grootste moeite met het ge drag van de man. De vrouw krijgt een verhouding niet een makelaar en raakt zwanger. Haar partner wil wel Het kind hébben, maar wijst de verwekker daarvan volledig a.f. NED. 2: De NCRV begint met het zevende deel van de serie Zij gin gen de lucht in. In deze serie over de geschiedenis van de luchtvaart wordt nu stilgestaan bij de vlieg wedstrijd van 12 november 1906. Vervolgens klinkt de gong voor de scholierenkwis Tweekamp, het spel, waarin ook de kijker zijn parate kennis kan testen. De NCRV komt na het journaal terug met een afle vering van David Copperfield, Da vid is op de leeftijd gekomen dat hij --aan-een huwelijk-gaat denken. Hij doet de dochter van een advokaat een aanzoek.- Deze wijst dit niet af, maar wil haar vader voorlopig niet op de hoogte brengen. Vervolgens inaükt Kick Stockhui/zen zijn op wachting mei de spelshow Herkent, u deze tijd? Deelnemers van' drie verschillende generaties moeten Vragen beantwoorden over het be antwoorden over het beroep van een bekende gast. Na het amusement is liet tijd voor de informatie Hier en Nu brengt veertig minuten aktu- alitieten. Als afsluiting van deze tv- avond komt de NCRV met tien mi nuten geestelijke liederen uit de Grote Kerk van :da. DINSDAG, 21 OKTOBER NED. 1: 18.15 teleac; 18.45 infor matie voor Spanjaarden; 18.55 nieuws; 1.9.05 Tommy en Charlie; 19.30 de macht van de winter; 19,55 2 voor 12; 20.35 koning klant extra; 21.35 journaal; 21.50 dat het Js och tends ochtend wordt; 22.50 gedicht; 22.51 journaal; NED. 2: 18.45 brigadier dag; 18.55 nieuws; 19.05 zij gingen de lucht in; 19.30 tweekamp20.00 journaal; 20.25 David Copperfield; 21.20 her kent u deze tijd?; 22.10 hier en nu; 22.50 geestelijke liederen; 23.00 Den Haag vandaag; 23.15 journaal. Advertentie 4. De komst van de krijgerschare schijnt het moment te zijn waarop de bewoners van het dorp gewacht hebben. Eén van hen slaakt een woeste gil en slechts door razendsnel te hukken kan Eric d«- verraderlijke speer ont gaan Tic krijger achter hem zag ook het ge- vaar tijdig en heeft gelukkig slechts een schram. Hoewel Svein luidkeels om wraak brult, begrijpt de Noorman dat zij hier gpen strijd kunnen wagon. Dc krijgers naderen snel over de heuvcleu v n /.ouden /.ij er in slagen hun terugweg naar de boten af tc snijden, dan is liet met dc Noor man en de zijnen gedaan. Dus zetten zc het - zeer tot ongenoegen van de vechtlustige Svein - op een lopen en met de gehele horde dicht op de hielen bereiken zij het strand. Terwijl een gedeelte dor mannen de boten duwt. po gen de anderen de aanvallers op een afstand le houden Enkelen van hen berijden kleme, wild uit ziende paar dj es cn hot begin! er lelijk voor do Noren uit te zien als Axc met een gelukkig schot ccn van deze ruiters uil het zadel licht Kaarblijkclijk is het oen belangrijk hoofd man, wan! ogenblikkelijk trekken dc eiJjndcr,, zich jammerend terug, hetgeen de Noren ge legenheid verschaft zich schielijk in te sche pen. Met krachtige slagen brengen de roeiers dc boten buiten het bereik vnn do gevaarlijke speren. Maar terwijl Svrtn Langtand, springend van woede, het teleurgestelde gekrijs van de eiland- bewoners poogt de overschreeuwen en zich staat op t<» winden over dit verloren gevocht, spookt Eric do Noorman slechts één bange vraag door het hoofd: „Wat hebben deze woeste eilandbewoner: zijn vrouw, Winonoh, aangedaan.'

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 5