Uitkeringen bevallingen en kraamzorg worden verbeterd Ongelukken bij legeroefening Nobelprijs voor scheikunde Boycot Spanje voelbaar Portugezen moeten wapens inleveren Meer overnachtingen van toeristen in ons land 557 miljoen vrouwen werken buitenshuis Dorp verzinkt Jongen schiet zichzelf dood na aanslag Cognac met melk AGENDA UTRECHT, 17-10. Per 1 januari aanstaande zullen de vergoedingen voor bevalling en kraamzorg belang rijk worden verbeterd. Het bestaande systeem, waarby sprake was van een tegemoetkoming van slechts enkele honderden guldens of helemaal niets beviel in de praktyk niet meer, zo heeft de „Kontaktkommissie Lande lijke Organisatie van Ziektekosten verzekeraars (KLOZ) meegedeeld. STUTTGART 17-10. By militaire manoeuvres, „Refórger *75", in Tau- berkreis in het Noord-Duitse Baden- YVürttemberg zyn vyf militairen om het leven gekomen, zo heeft de poli tie meegedeeld. Twee soldaten verdronken toen een Amerikaanse tank in de rivier dc Tauber stortte. Een andere Ame rikaanse tank reed ongeveer tegelij kertijd in het donker achteruit een steengroeve in en viel tien meter omlaag. Dit kostte een soldaat het leven en twee militairen werden ern stig gewond. Tenslotte stortte een Canadese straaljager tijdens een scheervlucht over onbebouwd terrein neer. Vol gens de eerste opgaven hebben de twee piloten het ongeluk niet over leefd. STOCKHOLM, 17-10. De Konink lijke Zweedse Academie van Weten schappen heeft vrijdag de Nobelprijs 1975 voor scheikunde toegewezen aan professor John Warcup Corn- forth (Engeland) en professor Vladi mir Prelog (Zwitserland). LAS PALM AS, 18-10. Het eerste Spaanse vakantieoord waar de boy cot" vóelbcjfef "\frotdt" die in Zweden is gepropageerd, is Gran Ganaria. Alleen al de hotelbedrijven in Las Palmas rrïoeten, naar mededeling van het persbureau „Europa Press" voor zesduizend bedden nieuwe klanten zoeken, nadat het reisbu reau van de Zweedse vakbonden „Réso" van een tweede reisbureau de overeenkomsten hebben opgezegd onder beroep op farce majeure. Het vakbondsreisbureau heeft we gens de vijf executies van 27 sep tember de reisbemiddeling naar Spanje tot 15 december gestaakt. De getroffen hotels kunnen alleen bij de justitie in Las Palmas schadever- goedingseisen indienen. LISSABON, 18-10. President Fran cisco da Gosta Gomes heeft de Por tugezen een week de tijd gegeven om hun illegale wapens in te leveren Tot 24 oktober geldt een amnestie voor mensen die hun wapens inleve ren bij de kazernes of de politie. Daarna zal worden opgetreden tegen bezitters van wapens en explosieven krachtens de wapenwet die op ille gaal wapenbezit twee tot acht jaar gevangenis en boetes tot een miljoen escudo's (100.000 gulden) stelt. STOCKHOLM. De Nobelprijs 1975 voor geneeskunde is toegewezen aan Howard Temin (l.) van de universi teit van Wisconsin, David Baltimore (m) van hel technologische instituut van Massachusetts en Renato Dul- becco van het Imperial Cancer Re search Fund in Londen. De prijs is hen toegekend voor hun ontdekkin gen op het gebied van de wisselwer king tussen lumorvirussen en het genetisch materiaal in de levende cel. Een van de belangrijkste oorzaken voor verandering van het huidige sy steem is gelegen in het feit dat de tarieven in de kraamzorg sterk zijn gestegen doordat ondermeer de sub sidie-regeling belangrijk is gewijzigd. In de nieuwe regeling blijft de be valling op medische indicatie gro tendeels ongewijzigd. Wel is daar voörflan een eigen bijdrage van f 40 per dag verschuldigd. (In het huidige systeem hoefde men niets te betalen). Nieuw in de regeling is dat de ziektenkostenverzekeraars nu ook bij bevallingen die niet op medische in dicatie geschieden by gaan springen. Bij bevalling en kraamzorg thuis wordt voor de verloskundige hulp een bedrag vergoed van maximaal f 525 per bevalling. Voor de kosten van interne kraamzorg of wijk- kraamzorg gedurende maximaal tien dagen gaat het door de Ziekenfonds raad goedgekeurde tarief geiden, minus f 40 per dag bij interne kraamzorg en f 16 per dag bij de wijkkraamzorg. Bij bevalling en kraamzorg in een kraaminrichting wordt eveiieeps maximaal f 525 per bevalling ver goed. Voor het verblijf van moeder en kind worden gedurende tien da- gén de geldende tarieven tot ten hoogste f 200 per dag vergoed, minus f 40 per dag. By poliklinische bevalling of be valling in een kraaminrichting of een ziekenhuis, maar met een beperkte verblijfsduur, wordt het tarief voor een poliklinische bevalling vergoed met aftrek van f 40. Beeldscherm bij bankloket EINDHOVEN, 18-10. Philips heeft het assortiment randap paratuur voor het PTS 6000' bankterminalsysteem uitge breid met een plasma beeld schermeenheid, waarmee handtekeningen van cliënten aan het loket van een bank snel kunnen worden gecontro leerd. De eerste van deze een heden wordt geïnstalleerd bij de Creditanstalt Bahkverein, de grootste handelsbank in Oostenrijk. Hierdoor is het niet meer nodig omvangrijke verzamelingen handtekenin genkaarten bij de hand te heb ben, aldus Philips. Bedrijf te Vlissingen failliet: 33 ipap op straat VLISSINGEN. 18-10. De sclieeRs- reparatie- en constructiewerkplaats Macon jn Vlissjjigep-oosl gaat slui ten. De rechtbank in Middelburg heeft het bedrijf met 33 personeels leden, failliet verklaard. Macqn ver keerde in een zodanig slechte finan ciële positie, dat er zelfs geen geld was voor het uitbetalen van de lo nen over oktober. De meeste werk nemers, voornamelijk metaalarbei ders, kunnen bij andere bedrijven in Vlissingen-oosJ;worden geplaatst. Hulpgoederen naar Kaap yprdische eilanden UTRECHT, 17-10. De Stichting Oecumenische Hulp te Utrecht heeft op verzoek van de Wereldraad van Kerken 120 ton pootaardappelen aan gekocht voor de Kaap Verdische ei landen. De stichting heeft ook voor de verscheping zorg gedragen. De ongeveer 300.000 bewoners van de Kaap Verdische Eilanden worden door hongersnood bedreigd. Door een droogte, die al sinds 1968 aanhoudt, is de voedselproduktie met 90 pro cent gedaald De voormalige Portu gese kolonie is sedert 30 december 1974 zelfstandig. Teleurstellende resultaten onderwijsbeleid NIJMEGEN, 17-10. Een onderwijs beleid, dat gebaseerd is op de uit gangspunten van de contourennota van minister Van Kemenade van on derwijs en wetenschappen, maakt een grote kans tot teleurstellende re sultaten te leiden. He bewindsman heeft niet het probleem onderkend, dat het scheppen van gelijke om standigheden in opvoeding en onder wijs niet inhoudt, dat men ook gelij ke kansen op ontplooiingsmogelijkhe den verwezenlijkt. Prof- dr. J. M. Fr. Jaspars, hoog leraar in de sociale psychologie aan de katholieke universiteit in Nijme gen, heeft dit gezegd in de diesrede „De onrechtvaardige natuur", psy chologische beschouwingen over er felijkheid, sociale ongelijkheid en onrechtvaardigheid. Advertentie Flitsen uit het buitenland LUXEMBURG. De ministers voor milieuzaken van de EG (Nederland is vertegenwoordigd door mevrouw Irene Vorrink en staatssecretai'is Brinkhorst) hebben donderdag in Luxemburg besloten dat er eèn ge meenschappelijke procedure moet komen voor hét opzetten en bij hóu den van een inventaris van informa tiebronnen over' hét milieu in de ge meenschap. De EG-lidstaten moeten zelf de inlichtingen daartoe verza melen. ALGIERS. Alle negen inzittenden van een klein Algerijns vliegtuig zijn om het leven gekomen toen het bij Lakhdaria, 70 kilometer ten oosten van Algiers, neerstortte. Twee slacht offers hadden de Franse nationali teit. KOPENHAGEN. Ter afsluiting van eén driedaags verhoor van de „Sa- charow-rechtbank'' in Kopenhagen, hebben de organisatoren van de „Ge meenschappelijke Raad van Vluchte lingen uit Oosteuropese Landen in Denemarken" zondag een beroep ge daan op de regering der Sowjet- Unie, een algemene amnestie af te kondigen voor politieke gevangenen. NEW YORK. Een onbekende Zuidamerikaan heeft donderdag op een veiling van Parke-Bernet een diamant van 30,7 karaat gekocht voor 570.000 dollar. REYKJAVIK. Op vrijdag 24 okto ber gaan de IJslandse vrouwen en masse in staking. Het besluit daartoe was reeds in beginsel genomen in juni, tijdens het jaarlijkse congres van de IJslandse vrouwenorganisa ties. ANKARA. De Amcrikaansé minis ter van buitenlandse zaken, Henry Kissinger, heeft de Turkse regering onlangs een aantal boodschappen ge stuurd waarin hy aandringt op her opening van de Amerikaanse bases en nieuwe inspanningen om een op lossing voor de kwestie Cyprus dich terbij te brengen, zo is uit diploma tieke bron in Ankara vernomen. DEN HAAG, 17-10. Volgens vrij dag gepubliceerde voorlopige cijfers van het Centraal Bureau voor dc Statistiek is het aantal buitenlandse hotelgasten tydens het eerste half jaar van 1975 met 5.8 procent geste gen t.o.v. de overeenkomstige perio de van 1Ö74 nl. van 1.198.000 tot 1.267.000. Het aantal overnachtingen door buitenlanders in hotels steeg in de zelfde periode met 5,1 procent en wel van 2.649.000 tot 2.7*85:000. De stijgingen zijn- nagenoeg geheel in het eerste kwartaal gerealiseerd (gasten plus 17,8 procent en over- SYDNEY. Drie .televisieploegen, twee uit Australië en een uit Portu gal, worden in Portugees-Timor yer- mist. Men denkt dat zij verstrikt raakten bij zware gevechten aldaar, zo heeft de Australische omroèp- cornmissie meegedeeld. STOCKHOLM. De Nobelprijs 1975 voor natuurkunde is vrijdag toegé- wezen aan de Deen professor Aage Bohr, professor Ben Mottelson, eveneens een Deen, en de Ameri kaan professor James Rainwater. OSLO In Noorwegen heeft de re gering het parlement voorgesteld op 1 januari a.s. een staatsbedrijf voor de verkoop van olieprodukten op te richten. Het plan was al eerder open baar gemaakt rriaar werd vrijdag formeel aan het parlement voorge legd. PARIJS. Een 69-jarige Franse no taris uit Saint-Mihiel bij Commercy in Oost-Frankrijk, die door bandie ten ontvoerd was, is geboeid en ge kneveld in zijn auto op een camping gevonden. De ontvoerde, Gilbert Morlet. dankte zijn vrijlating ver moedelijk aan een hartaanval tijdens zijn gevangenschap. Goede oogst MOSKOU, 18-10. Een Rus sische boer heeft in een aard appelveld een pot met meer dan 600 zilveren munten uit de tijd van Iwan de Ver schrikkelijke opgegraven. Dit heeft de Russische krant „Trud" zondag gemeld. De ovale muntjes tonen aan één kant de beeltenis van Sint George en de woorden „een kopkeaan de andere. Ze roerden va-u ongeveer 1650 tot 1750 geslagen. GENEVE, 17-10. Over de hele we reld werken in totaal 557 miljoen vrouwen buitenshuis en in het jaar 2000 zullen dat er ongeveer 837 mil joen zyn, zo verwacht het internatio naal arbeidsbureau in een studie over vrouwen-arbeid. Van de 557 miljoen werkende vrouwen werken er ruim 300 miljoen in de landbouw, 150 miljoen in de dienstensector en 110 miljoen in de industrie. Tussen 1950 en 2000 zal het aantal werkende vrouwen meer dan verdubbelen, van 341 miljoen naar 837 miljoen. Maar het aandeel van de vrouwen in het totale aantal arbeidskrachten zal iels verminde ren. Die ontwikkeling is volgens het internationaal arbeidsbureau te ver klaren door de verbetering van scho lingsmogelijkheden en pensioenvoor zieningen in de ontwikkelingslanden. Anderzijds wordt die ontwikkeling iets afgeremd door het toenemend aantal werkende vrouwen in de ont wikkelde landen. KATMANDOE, 18-10. In het Ne- palese dorp Hoeymat Tole, in de buurt van Katmandoe, is een groot aantal gebouwen in veertig uur twintig centimeter de grond in ge zakt. Een honderdtal personen is ge- evacueerd. Hoeymat Tole ligt aan de oever var. de rivier de Bishoemati. Ef n andere plaats aan deze rivier zinkt ook langzaam weg. LONDEN, 20-10. De Britse minis ter van landbouw Fred Peart heeft vrijdag de Fransen aangeraden hun cognac voortaan met melk te drin ken, om zo de melkoverschotten van de Europese Gemeenschap weg te werken. De kwestie was ter sprake gebracht door een Schots Lagerhuis lid, die zei dal „de beste manier om van de melkoverschotten af te ko men is door de Europeanen aan te moedigen de melk op te drinken". Minister Peart was het daar hele maal mee eens. „Ik zie niet in waar om de Fransen geen melk in hun cognac zouden doen. Dat is heel lek ker". Hij onthulde dat hijzelf twee cognacjes met melk had genoten in de bar van het Hogerhuis, en ook buiten dal veel melk dronk. nachtingen plus 18,9 procent), het geen mede is veroorzaakt door het feit dat Pasen, anders dan in 1974, in de maand maart viel. In het tweede kwartaal bleef het aantal gasten en het aantal overnachtingen vrijwel stabiel ten opzichte van 1974. Wat de regionale verschillen be treft merkt het C.B.S. het volgende op: de voor het buitenlandse toerisme belangrijke stad Amsterdam ver toonde de sterkste toename (gasten plus 29.000, overnachtingen plus 82.000) Rotterdam gaf eveneens een stijging te zien. Daarentegen ver- - toonden 's Gravenhage en Utrecht een daling. „Zeven Provinciën" vervroegd met pensioen DEN HELDER, 17-10. Tijdens een korte plechtigheid is vrijdag in Den' Helder de kruiser „De Zeven Provin ciën" buiten dienst gesteld. Het schip wordt op grond van de aangekondig de bezuinigingsmaatregelen bij de fensie vervroegd uit de vaart geno men. De commandant van de kruiser, kapitein ter zee W. Gonggrijp, sprak de voltallige bemanning toe en me moreerde de hele gang van zaken rond het voortijdig met pensioen gaan van dit vlaggeschip der marine. Terugloop scheepvaart Zeeuws-Vlaamse kanaalzone TERNEUZEN, 17-10. Het scheep vaartverkeer in de Zeeuws-Vlaamse kanaalzone in de havens Sas van Gent, Sluiskil en Terneuzen is in dé eerste negen maanden van dit jaar ernstig teruggelopen. In totaal deden 1165 schepen de haven in Zeeuwsch Vlaanderen aan. Vorig jaar waren dat cr in de eerste negen maanden nog 1431. Dat betekent ook dat er minder goederen werden aange voerd, namelijk 4.525.023 ton in de eerste negen maanden van het vorig jaar tegen 3.759.345 in dit jaar, aldus de oktober kroniek van het haven schap Terneuzen. Veel eenden aan botulisme gestorven GRONINGEN, 18-10. Waarschijn- lijk meer dan 600 watervogels zijn de afgelopen zomer in de stad Gronin gen het slachtoffer geworden van botulisme. De slachtoffers vielen voornamelijk onder de eenden. Uit cijfers van de plantsoenendienst van de gemeente blijkt augustus het re cord van 370 dode diéren te hebben. In juni vielen de eerste slachtoffers: 11. In juli steeg het aantal tot 193. In september nam het aantal slacht offers weer af. In de Groninger vijvers is tot nu toe alleen botulisme van het type C ontdekt, dat sterfte onder de water vogels veroorzaakt. Andere typen van deze bacterie leveren ook ge vaar op voor de mens. Fatale brandstichting' in Drachten DRACHTEN, 20-10. Een felle uit- slaande brand heeft maandagmorgen werkplaats, magazijn en kantoor ruimte van de woningbouwvereni ging Smallingerland te Drachten in de as gelegd. Uit een voorlopig on derzoek is gebleken, dat de brand moet zijn aangestoken. De schade wordt geraamd op ruim een half miljoen gulden. Dodelijk spel met revolver ENKHUIZEN, 18-10. De gewoonte van zijn oom om zonder vérgunning een wapen in zijn auto te hebben, heeft de driejarige Hugo Morsink uit Bovenkarspel zaterdagmorgen rond half twaalf het leven gekost. Zijn oom, T. K., had Hugo samen met zijn zoontje Erik bij zich in de auto. In Enkhuizen moest T. K. iets bij kennissen afgeven, en liet de twee jongetjes korte tijd alleen in de auto. Tijdens zijn afwezigheid von den de beide neefjes onder de voor bank een 6 mm revolver, waarmee ze gingen spelen. Toen K., na het bezoek aan zijn kennissen weer op dc auto toeliep, hoorde hij van daar uit een harde knal. Het bleek dat de revolver tijdens het spel van beide kinderen af was gegaan, en dat Hu- go in de borst getroffen was. Korte tijd later overleed het jongetje. Tijdens jacht neergeschoten BREDA, 17-10. Tijdens een jacht partij in het Mastbos bij Breda is de 83-jarige heer K. Rijvers door een van zijn collega jagers per ongeluk van dichtbij neergeschoten. Hij over leed ter plaatse. Na reconstruktie van het ongeval is de politic tot de overtuiging gekomen, dat de schut ter, de 54-jarige J. B. uit UI venhout de heer Rijvers niet gezien kan heb ben. Deze kwam op het moment dat de heer B. op een konijntje schoot achter een dichte struik tevoorschijn cn werd vol geraakt. Volgens de po litic beschikten de zes jagers die vrijdagmiddag aan de jachtpartij deelnamen alle over een acte en hebben zij zich gehouden aan de re gels, die gelden voor de jacht. VELDHOVEN. 18-10. Een 19-jarige jongeman uit Veldhoven heeft zon dagavond nadat hy eerst vier scho ten op zyn ex-vriendin had afge vuurd zichzelf door het hoofd ge scholen. Het meisje, dc 17-jarige G. V., eveneens uit Veldhoven, had met drie vriendinnen zondagavond kien gespeeld in een café in de Dorps straat in Veldhoven. Toen zij in een auto wilde vertrekker1! spronr rlc jongeman bij de vier dames in de auto. Het meisje werkte hem de auto weer uit, waarop hij een 9 mm FN pistool trok en vier schoten op haar afschoot. Het meisje werd door drie kogels getroffen in haar been, arm en kaak. Zij verkeert niet in levens gevaar. Kort daarop werd dc jongen Iwec straten verder gevonden waar hij zichzelf had doodgeschoten. Dc poli tic van Veldhoven zoekt de oorzaak van het drama in het feit dut het meisje twee dagen geleden de verke ring met de jongen had verbroken- Zierikzee Vierschaar Stadhuis, van 1 tot en met 22 oktober, tentoonstelling „On der je voeten vandaan en vlak voor je neus". Elke werkdag van 9 tot 12 en van 14.00 tot 17.00 uur. (Op woensdagmiddag is ook het ge meentemuseum geopend van 13.30- 16.30 uur.) Zierikzee ,,'t Lange Uus". Expositie schilde rijen. Tijd: gedurende winkeltijden. Burgh Oude school. Kunstexpositie. Maan dag tot zaterdag: 11-12 en 14-17 uur. Maandag 20 oktober Zierikzee Huis van Nassau, Afd. „Philatelica", 20.00 uur. Brpywershaven Stadhuis. Vergadering gemeenteraad, 19.30 uur. Duiveland Raadhuis Nieuwerkerk. Vergadering gemèenleraad, 19.30 uür. Dinsdag 21 oktober Zierikzee R.K.-centrum U.V.V.-kontaktavond, 19.30 uur. Haamstede Zaal Ger. Kerk. Afd. N.C.V.B., 19.45 uur. Woensdag 22 oktober Zierikzee Huis van Nassau, Vröuwenkontakt P.v.d.A.,, 20.00 uur. Drcischor „De Drie Schapen", Afd. Noordgou- we e.o. Plattelandsvrouweribond. 20.00 uur. Donderdag 23 oktober Ellemeet Dorpshuis. Afd. Noordwelle e.ö, Plattelandsvröuwenbond. 20.00 uur. Ouwerkerk Dorpshuis. Spelmiddag schooljeugd. 14.00-16.00 uur. Vrijdag 24 oktober Zierikzee Huis van Nassau, 20.00 uur, vergade ring. Vissersvereniging „Helpt Elkan- dér'-. Dpjqpshuis. Wijnfeest met Ober- baytern-kapel „De Alpenécho's". 20.00 uur. Haamstede Rekreatiezaal Geref. kerk, 19.45 uur lezing J. R.J. Planta, (Natuur en Vogelwacht Schouwen-Duiveland); Zaterdag 25 oktober Zierikzee RTM-station, 13.30 uur, vertrek jeugdvogelwacht (bessenexcursie Schelphoek). Burgh Restaurant Burghstede, 16.00-18.00 uur, jubileum zangvereniging „Nu met hope". Maandag 27 oktober Kerkwerve Verénigingsgebouw, 16.00 en 20.00 uur, filmvoorstellingen Rode Kruis Dreischor „De Drie Schapen Rode Kruis- films. Jeugdfilms, 16.00 'uur. Hoofd film, 20.00 uur. Ouwerkerk Kleuterschool, 19.30 ouderavond. Dinsdag 28 oktober Haamstede Geref. kerk. 19.30 uur. Ned. Ver. van Huisvrouwen. Kerkwerve 20.00 uur, ouderavond kleuterschool. Zonnemairc Zaal Her. Kerk, 16.00 cn 20.00 uur, filmvoorstellingen Rode Kruis. Ouwerkerk Dorpshuis: 16.00 en 20.00 uur film voorstellingen Rode Kruis. Woensdag 29 oktober Zierikzee Stadhpis, 20.00 uur, vergadering ge meenteraad Zierikzee. Brouwershaven Jeugdgebouw, 16.00 en 20.00 uur filmvoorstellingen Rode Kruis Noordgouwc Hotel v. d. Weijdc, 16.00 en 20.00 uur, filmvoorstellingen Rode Kruis Donderdag 30 oktober Nieuwerkerk Dorpshuis. 16.00 en 20.00 uur. film voorstellingen Rode Kruis Bruinisse Herv. Ver. gebouw. 16.00 en 20.00 uur filmvoorstellingen Rode Kruis Vrijdag 31 oktober Zierikzee Aula RSG, Manhuisstraat, 20.00 uur, filmavond „Ziejook". ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefootinn. na hall iet R*dakti«: M J Bi| do Vagte (01110) 2936 J. P. Jongschaap (01110) 2416 Advertantiar. (01110) 2118

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 2