Staking van vrijdag voor onbepaalde tijd „opgeschort Brouwershaven maakt werk van zijn ooievaar mr Dl BILT mÈË Polen en Israël Resolutie tegen zionisme Spanje wil hulp Veiligheidsraad Antiekhandelaar in Tilburg vermoord El DE ZIERIKZEESCHE COURANT SMIT BOLNES-SERS IN DE ROOK teak bergmeubel MEUBELRAMA WEGEN VAN DE VIS WAT ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 20 oktober 1975 132ste jaargang Nr. 21779 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE, ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na hall zes zie pagina 2 onder de rubriek ..Agenda". Redakleur. M. J. Bij de Vaate. Uitgave B V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 19,90; per jaar 76,50. Losse nummers 45 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 29 cent per losse mm; ..Succesjes" (max. 4 regels) 3,50 Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 °/o B T.W In dit nummer: Rmidsvepfeaderiiig Zierikzee Toestand Smit Bolnes ZIERIKZEE, 13-10. Zaterdag jl. is de staking bij Smit Bolnes opgeheven. Het was bet laatste berieht van de drie industriebonden en de Unie B.L.II.P., in dier voege geredigeerd evenwel, dat sprake is van „opschorten", hetgeen een latere voortzetting uiter aard niet uitsluit. Opsehorten intussen laat in zoverre nog een vraagleken achter, daar het ging om een sta king van één dag (vrijdag). Tiij de ingang van liet fabrieksgebouw werd vrijdagmorgen gepost en werd de aankomende werknemers mededeling gedaan van de staking. De werk nemers, in gezelschap van vakbondsbestuurders hielden zieh op in de kantine. Burgemeester Th. II. de Meester kreeg de gelegenheid uiting te geven aan zijn diepe bezorgdheid over de gang van zaken bij Smit Bolnes. Ilij accen tueerde de belangrijkheid van liet bedrijf voor de werkgelegenheid bi stad en regio. Advertentie Heeft u nog een en wilt u graag over op eiken? Ruil het dan in bij Rijksweg 26 - Nieuwerkerk Telefoon (01114) 1268 - 1265 TEL AVIV, 18-10. De Poolse mi nister van buitenlandse zaken, Ste fan Olszowski, acht het-mogelijk dat Polen „zelfs voor de Sowjet-Unië" de diplomatieke betrekkingen met Israël herstelt. Olszowski zei dit in een vrijdag gepubliceerd gesprek met een vertegenwoordiger van de Israëlische krant „Jedioth Acharó- nöth". Do bonden intussen hebben het stakingswapen niet willen gebruiken voor het al in de donderdagvergade ring verlangde gesprek met „der den", w.o. het ministerie van eeonor mische zaken dat moeilijk kan pra ten onder de druk van een staking. Vandaar de normalisering van de werkzaamheden. Als eerder gemeld zijn de bonden ontevreden over het standpunt van de moederorganisatie I.H.C.-Holland. „Nietszeggend" Eén der punten uit het I.H.C.-ant- woord was, dat I:H.C. met de vak bonden verder overleg zal plegen „over eventueel resterende mogelijk heden", als mocht blijken dat er geen reëel aanvaardbare oplossingen zijn, die kunnen leiden tot kontinuering van de werkgelegenheid. De bonden kwalificeren het I.H.C.- antwoord als „nietszeggend". Zij be schuldigen de raad ervan met „zich aan alle kanten indekkende termi nologieën afstand te' nemen van een verantwoordelijkheid, die onomwon den bij de raad van bestuur ligt". Gesteld wordt dat bet ten enomalc onaanvaardbaar is dat er bij Smit Bolnes gedwongen ontslagen dan wel overplaatsingen moeten plaats vinden, wetende dat er nog voldoen de werk binnen I.H.C.-IIolIaiid is om Smit A'. Bolnes draaiende te houden. NEW YORK, 18-10. Dc sociale commissie van de algemene verga dering van de UNO heeft, ondanks ccti krachtige waarschuwing van de Ver. Staten, een resolutie aangeno men waarin het zionisme wordt ge stempeld als „een vorm van racisme en rassendiscriminatie". De ï-esolutie werd in een emotio neel debat aangenomen met 70 stem men vóór, 29 tegen en 27 onthoudin gen. Onder de tegenstemmers waren behalve de Verenigde Staten ook de negen EEG-landen, waaronder Ne derland. De Derde Wereld (ontwik kelingslanden) stemden verdeeld over de resolutie, die was ingediend door 20 Arabische landen. De resolutie zal nu worden voor gelegd aan de Algemene Vergade ring van de Uno. De Amerikaanse vertëgenwoordi- ger in de commissie, Garment, noemde het aannemen van de reso lutie een „obscene daad", waardoor het anti-semitisme officieel werd goedgepraat. Drie doden bij brand in Tilburg TILBURG, 18-10. Bij een uitslaan de brand in de Viimmenhofstraat in Tilburg zjjn zaterdagmorgen een man, vrouw en een baby van zes we ken om het leven gekomen. De brand brak om zes uur uit. Over de oorzaak van de brand kon de politie nog niets meedelen. Bij de brand in Tilburg blijken te zijn omgekomen de 23-jarige M. van Kuyk, zijn 19-jarige vrouw F. van Kuyk-van der Sande en hun twee maanden oude dochtertje Ursula. Twee doden door verkeersongeluk GROOTEBROEK. 19-10. Door een verkeersongeluk op de pi-ovinciale weg Hoorn-Enkhuizen zijn in de nacht van zondag op maandag twee inwoners van Tuitjehorn om het le ven gekomen. De 19-jarige C. Veld- boer raakte bij Grootebroek met zijn motor, waarop de 19-jarige J. G. Tesselaar als duopassagier meereed, van de weg en botste tegen een boom. De twee mannen zijn ter plaatse overleden. MADRID. 19-10. Spanje heeft om een spoedbijeenlcomst van de Vei ligheidsraad verzocht in verband met de plannen van Marokko voor een mars naar de Spaanse Sahara. In een Zaterdag in Madrid -uitge geven regeringscommuniqué wordt gezegd dat de Spaanse regering dit verzoek heeft gedaan „om een ge vaarlijke evolutie van de toestand te voorkomen". De Spaanse regering, aldus het communiqué ivijst alle verantwoordelijkheid af voor de mo gelijke gevolgen van een dergelijke aktie. In de Spaanse Sahara zijn 30.000. Spaanse militairen. Spanje heeft al eerder laten weten dat het van plan is zich „zo spoedig mogelijk" uit de Sahara terug te trekken en de naar schatting 75.000 bewoners van het gebied via een volksstemming hun eigen politieke toekomst te laten be palen, In het communiqué van zater dag zegt de Spaanse regering voorts dat zij van plan blijft door te gaan met de dekolonisatie van de weste lijke Sahara onder auspiciën van de Verenigde Naties wier -resoluties do zelfbeschikking bekrachtigen. Deze resoluties, zijn ook nog eèns onder schreven door het internationale ge rechtshof. TEL AVIV. De Verenigde Staten hebben Israël gewaarschuwd niet militair in te grijpen in de sectari- sche oorlog in Libanon, ook niet als Syrië er zieh mee zou gaan bemoei en. TILBURG, 18-10. In Tilburg is zondag rond hel middaguur na een bezoek aan zijn buitenhuis aan de Bredaseweg de 57-.jarige antiekhan delaar H. van Punyenbroek uit die gemeente door onbekenden met mes steken over vrywel het gehele bo venlichaam zodanig verwond dat de man, nog voor aankomst in een zie kenhuis bleek te zijn overleden. Reeds zwaar gewond is hij nog met zijn auto naar een in de buui't slaan de villa gereden waar hij zijn auto tegen een schuur plaatste waar de wagen in brand vloog. De gealar- Grote belangstelling' BROUWERSHAVEN, 18-10. - l)e nieuwste beziens waardigheid van Brouwershaven blijkt één van <le twee jonge ooievaars te zijn, die begin september ont snapten uit Diergaarde „Blijdorp" te Rotterdam. BRUIN1SSE. Zaterdag 18 oktober werd een hengelwedstrijd gehouden om het kampioenschap van Schouwen-Duiveland. Belangrijk was het wegen van de vis, waarvan de foto een beeld geeft. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) De vogel, die zich sinds ongeveer 21 september ophoudt in de omgeving Dirsk weg-Gracht weg, begint zich duidelijk te gedragen als een perma nente bewoner, door zich te installe ren op het inderhaast geplaatste nest nabij de Gracht weg. Veel mensen zijn reeds komen kij ken naar dc voor Nederland langza merhand zeldzame vogel, want in het wild zijn er nog maar acht nesten. De kleuterschool kinderen kwamen met de „juf" kijken en zelfs auto bussen stoppen om deze unieke vogel waar te nemen. Aanvankelijk dachten de „buren" aan de Voorburglaan dat het een ach tergebleven vogel was van de grote ooievaarstrek van eind augustus. Vrij spoedig besefte men echter mot een jonge tamme vogel van doen to hob- ben, die beslist niet mensenschuw is, doch tengevolge van gekortwiekte vleugels moeilijk en te laag vliegt. Bij de vogelwacht en de Ned. Ver. tot Bescherming van Vogels, werd door enkele Brouwenaren om advie zen gevraagd inzake voeding en overlevingskansen voor de winter periode. Daaruit werd duidelijk dat in deze omgeving het in de natuur voorkomende voedsel te beperkt is. ZIERIKZEE. Foioberichi van een Smit Bolnes-vergadering. Aan het woord de heer L. van üuivendijlc van de Ondernemingsraad. Een ge spannen toeluisterend publiek en veel tabaksrook, hetgeen het foto graferen niet vergemakkelijkt. Zo gaat dat als er spanningen zijn. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Een niet met goede middelen f te bereiken doel, is slecht. t meerde bewoners waarschuwden de politie en GGD. Van de daders ontbreekt elk spoor. De Tilburgse politie heeft voor deze moord assistentie gekregen van een tien man tellend bijstandsteam van het arrondissement Breda. Men speurt nu met in totaal dertig man naar de dader. De politie acht het niet uitgesloten dat de heer Puyenbroek in zijn bui tenhuis krakers of inbrekers heeft aangetroffen. Volgens de politie zijn er aanwijzingen voor inbraak. Maan dag zou sectie worden verricht op het stoffelijk overschot van het slachtoffer om de doodsoorzaak vast te stellen. Hoofdbestanddeel van een ooie- vaarsvocdselpakket is zoetwatervis en kikkers, die voldoende te vinden zijn in weilandsloten, maar daaraan ontbreekt het in dit gebied. In de vroege ochtend van 9 sep tember werden in het kreekje bij Scharendijke voor het eerst twee ooievaars waargenomen. Enkele da gen later' signaleerde men de vogels to Dreischor. Het vermoeden bestaat dat één van beide dieren is omge komen, temeer daar een ooievaars- duo voor het leven onafscheidelijk is. In de informatiedrift over het tc ge ven voedsel, werd ook geïnformeerd bij Diergaarde ..Blijdorp". Daar ver nam men dat begin september twee jonge ooievaars waren weggevlogen. Het belang van de vogel primair stellend hebben de buurtbewoners die het dier nu verzorgen, mot elkaar overlegd wat het beste voor de ooie vaar is. Besloten werd om het dier terug te geven aan de diergaarde, welke inmiddels bericht heeft ont vangen dat men de vogel een dezer dagen tegemoet kan zien. Dockeris f flW.W Verwachting tot dinsdagavond: Vrij koud Opklaringen afgewisseld door wol kenvelden en op de meeste plaatsen droog weer; matige tol krachtige wind uit oost tot noordoost: mini mumtemperaturen van 6 tot 1 graad, maxima omstreeks 10 graden. Voor woensdag: Aantal uren zon: 2 tot 10. Min.-tèmperaturén: omstreeks 5 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 10 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor woensdag een marge van 3 gra den rond dc opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 21 okt. Zon op 7.14, onder 17.35 Maan op 1759, onder 8.35 Volle maan: 20 ókt, (6.06). HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater 21 okt. 3.55 16.02 Springtij: 22 okt. Laagwater 9.16 21.41 HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 20-10. Het KNMI deelt mede: Boven Scandinavië bevindt zich al enkele dagen een hoge druk- gebied. dat een uitloper heeft naar de Noordzee en de Britse eilanden. Het hogedrukgetaied houdt bij ons 'n oost lot noordoostelijke stroming in stand. Op zijn tocht over het relatief warme water van de Oostzee en de Noordzee vormen zich in deze lucht wolkenvelden. Dinsdag zullen er dan ook wolkenvelden voorkomen afge wisseld door opklaringen. Het blijft droog weer waarbij het vrij koud is voor de tijd van het jaar. In Midden- Zweden en Noorwegen daalt de temperatuur in de nacht plaatselijk tot vijf graden beneden het vries punt In de landen rond do Middel landse Zee bereiken dc middagtem- peraturen nog waarden rond 20 gra den. t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 1