Herinnering aan oude openbare school aan de Noordstraat Waarschuwing tegen de pil Geld - of 't gaat mis niet het bos HetNZeeuws Coördinatieorgaan ovei\\,BnT en „Brouw" j Poging tot redding van het Laos vrijwel bankroet kinderkoor „Westelijk Sfchouwen" Als u 65+ bent, worden bus en tram overal véél goedkoper. Met: PAS 65. Pas voor uw plezier. Telefoontje van Ford 4 Snufje Haamstede-historie HAAMSTEDE, 16-10. Op de plaats aan de Noord straat, waar in 1973 de Amrolmnk werd geopend, stond de openbare lagere school. Tol 1951 als zodanig in gebruik, diende liet na verbouwing een aantal jaren als protestants-christelijke huishoudschool. Daarna tot de sloop nog als expositieruimte en repetitielokaal van de Kon. harmonie „Witte van Haemstede". Op een foto uit het begin der jaren dertig zien we het gebouw, met er naast bet oorspronkelijke „meesters- uus". Tot zijn vertrek in 1927 woonde daar als laatste hoofdonderwijzer C. J. Reisinger, die 15 jaar lang de scepter over de Haamsteedse school zwaaide. Voor deze man had de schooljeugd veel ontzag, zoals dat in die dagen nog was. Na 1927 betrok de familie A. van Nieuwenhui/.e. afkomstig van Zon- nemaire, als laatste bewoners dit huis. De gevel dateert uit 1818, toen deze woning een flinke opknapbeurt kreeg. In 1857 besloot het gemeente bestuur van HaaVnstede tot de bouw van een nieuwe school. Het waren twee lokalen, van de straat af ge rekend, achter elkaar gelegen. Op een tegel stond destijds ver meld. De eerste steen gelegd door J. A. Bolle oud 9 jaar, oudste zoon van Ed. Achtb- Heer C. M. Bolle burge meester 'van Haamstede en Burgh de 21 sept. 1857. Vijf-en-twintig jaar later bleek de school weer te klein te zijn, een der de «lokaal werd aangebouwd. Het driejarige dochtertje van de toen-, malige burgemeester M. Bolle legde op 30 mei 1883 hiervoor de eerste steen. Na de komst van de leerplicht in 1900 bezochten nog meer kinderen de school. Op 5 juli 1907 legde P. L. Vis Wz. de eerste hoeksteen voor het vierde lokaal. Hiermee had de school zijn grootste bloei bereikt, temeer daar in 1914 aan de Burghseweg de Chr. Nationale School zijn deuren open de. Belangrijke plaats Teruggaand in de historie blijkt dat „het schoolhuis" en zijn mees ters altijd een belangrijke plaats in de dorpsgemeenschap innamen. Ook met de kerk waren er nauwe be trekkingen. De schoolmeester was immers ook koster, voorlezer en voorzanger. Bij de kerkvisitatie door de klassis eens in de drie jaar ge daan. werd ook de staat van de school en het gedrag van de mees ter onderzocht! In 1649 overleed hier meester Lie ven Krijnse die reeds in 1627 ge noemd \yordt. Hij zorgde voor pa pier. pennen, en inkt voor de kerke rand. waarvoor hij „niéts genoten had". Maarten Marinus Bal vólgde hem_ op. Hij werd aan de klassis voorge dragen „ter examinatic", want men klaagde dat hij het schoolgeld ver hoogd had. Hij werd vermaand die nieuwe lasten af te schaffen wat hij beloofde. Na zijn overlijden in 1672 wordt Maarten Cornelisse Bal be noemd. vermoedelijk een neef van hem. In 1682 blijkt hij twee dagen zijn school gesloten te hebben ge houden en de ambachtsvrouw voor het school en kostersambt bedankt te hebben. Hij wilde echter nog wel voorzanger blijven. Redenen van be danken was dat de ambachtsvrouw „een zeker" schoolreglement" aan DEN HAAG, 16-10. Het Rosschap wil van de Rijksoverheid een beheersbijdrage van f 125.per hectare partikulicr bos. Komt die er niet, dan zal van de 650 werknemers die In dit deel van het Nederlands bosbezit werken een zeer groot deel moeten afvloeien, terwijl een rampzalige verwaarlozing van de bossen zal optreden. Het schap heeft zijn wens en de argumenten daarvoor in een nota gezet, die is aangeboden aan de vaste commissies voor Landbouw en Visserij en voor Cultuur. Recreatie en Maatschappelijk Werk uit de Tweede Kamer. De partikuliere boseigenaren moeten nu volgens het Bosschap jaarlijks f 125,per hectare op hun bezit toeleggen, en daarbij wordt er dan nog van uitgegaan dat men geheel afziet van rente op geïnvesteerd kapitaal. Komt dat bedrag niet als beheersbijdrage van de overheid, dan zal de staat de bossen moeten overnemen. Maar dat betekent, rekening houdend met aankoopprijzen van tus sen de zes en zevenduizend gulden per hectare, voor de staat een jaarlijkse uitgave van f 800,in plaats van f 125,per hectare per jaar. ren en Haamsteedse paardenmarkt (kermis) en iedere zaterdagmiddag. Schoolgeld De meester mocht schoolgeld re kenen naar kunde van de leerling, d.w.z. voor een pupil die kan cijfe ren (rekenen) zes, voor één die kan schrijven drie. van één die kan le zen of spellen twee „groten" en een kaars per week. Over de kennis van een leerling viel natuurlijk wel te diskussiëren. Daar nam men dan weer rustig de tijd voor, want dat had men nog volop in die dagen. W. P. de Vrieze Bal had overhandigd, waar hij het niet mee eens was. Het kerkkollege en ook de klassis vonden dat de ge noemde funktie in één man verenigd moesten blijven. Bal bleef weigeren. De diaken Marinus Bal belastte zich toen enkele maanden met het werk als voorzanger en schoolmeester. Amlere „meesters" In maart 1683 kreeg men Jacob van Hekke schoolmeester van Noordwelle in 1688 opgevolgd door Nicolaas Brant, die zich tijdens de kermis 25 juni 1690 in de herberg aan dronkenschap en vechterijen le buitenging. Hij werd door de lcerke- raad hiervoor ernstig onderhouden. Toen hij later naar Zierikzee ver trok, wilde men hem geen volledige kerkelijke attestatie meegeven voordat hij de woorden ten nadele van predikant en kerkeraad gespro ken had teruggenomen. De schoolmeester mocht als koster ook de korte stompjes overgebleven kaarsen behouden. Een andere be paling was dat hij met aanvang van 1 oktober tenminste 8 maanden in het jaar school moest houden en dat hij de school niet mocht sluiten zo- long er nog 10 a 12 kinderen waren en dan nog met toestemming van de ambachtsvrouw. In 1734 werd het schoolreglement opnieuw herzien en bepaalde men dat het gehele jaar door dagschool en vier wintermaanden ook avond school gehouden moest wol-den.Er werd vakantie gehouden, de gehele week van kerstmis, pasen, pinkste- WASHINGTON. 16-10. De Ameri kaanse keuringsdienst van waren heeft donderdag bekendgemaakt dat hij voorstellen zal indienen de ver pakkingen van de geboorteregelings- pil te voorzien van etiketten waarop vrouwen boven de 40 het gebruik van de pil wordt afgeraden alle ge- bruiksters worden gewaarschuwd dat zij bloedkionteringen en hart aanvallen riskeren. Tevens zal er een waarschuwing uitgaan naar vrouwen die ondanks de pil toch in verwachting raken. Zij lopen het risico kinderen te ba ren met geboorteafwijkingen of van complicaties tijdens de zwanger schap. Uit diverse onderzoeken die de af gelopen jaren zijn gedaan is geble ken dat deze nieuwe waarschuwin gen niet overbodig zijn voor onder andere de meer dan tien miljoen Amerikaanse vrouwen die de pil ge bruiken. Flitsen uil hel buitenland WENEN. De Oostenrijkse ox-gani satie van voormalig-verzetsstrijders is van mening dat Fx-iedrich Peter, leider van de liberale FPOE, gezien zijn SS-verleden moreel verplicht is de politieke arena te verlaten. WARSCHAU. Minister Van dei* Stoel en zijn Poolse ambtgenoot Ste fan Ilsowski hebben in Wax-schau het enige document getekend dat tij dens het driedaagse bezoek van de Nedex-landse minister met handteke ningen wordt bekrachtigd. Het pro- gramma voor culturele en weten schappelijke utiwisselingen voor de komende drie jaar, onder het cul turele vex-dx-ag dat in 1967 werd ge sloten. p TEL AVIV. Het Israëlische minis terie van defensie heeft als belang rijke economische maatregel de na tionale wapenindustx-ieën opdracht gegeven 6.000 van de 24.000 werk nemers te laten afvloeien. MOSKOU. De Franse president Valery Giscard D'Estaing heeft don derdag in de Oekrainse hoofdstad Kiev gezegd dat de Frans-Russische dokumenten klaar zijn voor onder tekening. Hij zei dat niets zijn ont moeting met de Russische partijlei der Leonid Brezjnjev voor vrijdag in de weg stond. BONN. De Westduitse bondskan- selier, Helmut Schmidt, heeft de ongebruikelijke stap genomen een nota te zenden aan de regeringslei ders van de andere acht EEG-lan- den waarin hij erop; aandringt de buikriem aan te halen en een ge meenschappelijk standpunt in te ne men in betrekkingen met andere landen, zo is van regeringskringen in Bonn vernomen. OSLO. Meer dan driekwart van de Nox-en vindt de levensstandaai'd te hoog. Bij een opiniepeiling door Gallup gaf 76 px'ocent dat antwoord. Slechts één procent vond de levens standaard te laag en de rest vond het zo pxecies goed. LONDEN. Dr. Donlad Coggan, aartsbisschop van Cantei'bury en primaat van de Anglicaanse kerk, is woensdag een campagne begonnen „om te vooi-komen dat Engeland verder afglijdt naar de chaos". GENEVE. Het Internationale Ro de Kruis comité in Genève heeft donderdag bekendgemaakt dat het aan 23 landen heeft gevraagd om geld voor hulp aan 40.000 vluchte lingen uit Portugees Timor. Het streefbedrag is 300.000 dollar. SALISBURY. Dr. Edson Sithole een van de leidende figuren in de Afrikaanse Nationale Raad van Rhodesië wordt sinds woensdag vexv mist. Volgens een ooggetuige werd Sithole woensdagavond in een auto geduwd buiten het Ambassador-ho tel in Salisbux-y. WASHINGTON/PEKING. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Henry Kissinger, ver trekt zondag 19 oktober naar Pe king als pxelude op het bezoek dat president Gerald Ford later dit jaar aan de volksx-epubliek zal bx-engen. Het is de achtste keer dat Kissinger de Chinese hoofdstad aandoet, maar sinds zijn laatste bezoek zijn er op het wereldpolitieke toneel enkele za ken fundamenteel veranderd. MARDRID. De Spaanse militaire autoriteiten hebben een arrestatie bevel uitgevaardigd voor een lucht machtofficier die deze week op een persconferentie in Parijs bijzonder heden onthulde over een dissidente beweging in de strijdkrachten. HANNOVER. De 28-jarige Neder lander Simon Eisinga, Öie woensdag zwaar wei'd gewond toen zijn auto bij Celle. in de Westduitse deelstaat Nedersaksen. tegen een tank van hel Amerikaanse leger botste, is donder-» dag overleden. Voor zijn 24-jarige echtgenote, die naast hem in de auto zat. bestaal geen levensgevaar, KOPENHAGEN Simon Wiesen- thai, dii-ecteur van het Joods Docu mentatiecentrum te Wenen, heeft donderdag in Kopenhagen voorge steld een fonds op te richten waaruit familie van in kampen of psychia trische inrichtingen gevangen zit tende personen geholpen moeten worden. Als plaats van vestiging van het fonds noemde hij Kopenhagen. BEIROET. In Libanon zijn don derdag weer pogingen gedaan om het leven in normale banen te lei den. In Beii'o'et en de andere grote steden van het land werden de bar ricaden afgebroken, gingen de men sen weer aan het werken en open den de banken en winkels hun deu ren. De ontslagen bij Philips I APELDOORN, 16-10. Direef nadat hel bekend werd dat bij Philips Elektrologica B.V. in Apeldoorn eeri gi*oot aantal hoog gekwalificeerde werkneiTiers zou moeten wox'der) ontslagen, heeft het gemeentébe- stuur kontakt opgenomeii xnet de 'cji- rectie van dat bedrijf. Als gevoeg daarvan werd een overlegorgaan in het leven geroepen, waarin verte- genwooi'digers van Philips Elektro logica en de gemeente Apeldoorn zit ting hebben gekregen. Dit antwoord den B. en W. van Apeldoorn op door raadsleden gestelde vragen, in ver band met de ontslagen bij Philips. Fabriek in Eiten-Leur krimpt in ETTEN'-LEUR, 16-10. De conser- venfabriek Spreijer, Van de Vijver en Zwanenbux-g (S.V.Z.) in Etten- Leur wil een deel van haar produk- tie inkrimpen. Daai'door zouden 40 van de 650 wex-knemers op straat komen te staan. Dit hebben de vak bonden donderdag meegedeeld. S.V.Z. is een dochteronderneming van Nutricia. Bejaarde vrouw opgelicht ROTTERDAM. 16-10. Een 84-jari- ge vrouw uit de Ooievaarstraat in Rotterdam is woensdag het slachtof fer geworden van een oplichter, die zich uitgaf voor ambtenaar van de gemeentelijke sociale dienst. Toen de vrouw thuis kwam, stond de man haar voor de deur op te wachten met de mededeling dat hij een uit kering voor haar had. Zij moest echter wel even naar de bank om wisselgeld te halen. De vrouw haal de f 1000,—. welk geld zij later in haar huiskamer even op tafel liet liggen, toen zij op vex'zoek van de „ambtenaar" in een andere kamer een paar papiei'en ging opzoeken. Bij terugkomst van de vrouw bleken do man en haar geld verdwenen. Advertentie Geldig vanaf 1 december. Uw gexneente laat u weten Koe u'm kunt krijgen. De prijs? Niet meer dan f 6,50. Wilt u meer informatie? Vraag't bij uw gemeente. Miljoen van de Zuivel RIJSWIJK, 10-10. Het pro- duktschcip voor zuivel zal een miljoen gulden beschikbaar stellen voor het financieren van activiteiten, die erop ge richt zijn voedselhulp aan ont wikkelingslanden een zo gun stig mogelijk effect te geven. Het bestuur van het produkt- schap heeft dit besluit geno men na bespreking van hel rapport van een door het schap ingestelde studiegroep „eigenlijk is er veel te wei nig". KLOETINE, 16-10. Het Zeeuws Coördinatieot^gakn voor Natuur, Landschaps- én ^Milieubescherming schrijft onderstaande opmerkingen over „Bru en Broutv". „Als goede buren liggen de ge meenten Bruinisse en\ Bx-.ouwersha- ven aan het Gre^elingenbekken. Zonder enig gezamónlijk ovex-leg hebben zij rekreatiepl^nnen ontwik keld, die van lokale en Yzelfs, van meer dan x-egionale betekenis zijn. Dat blijkt al snel uit da cijfers. In Bru gaat het om een lap\gfpnd van 145 ha, waarop 1400 zomerwoningen en 250 appai'tementen (in hoogbouw) zullen worden gebouwd. Kornpleet met supermarkts, speel- en zonne weiden, restaui-ants, boe^eks, zwembad, tennisbanen", midgetgolf- baan, sportvelden, speeltuin, kinder boerderijen en een manége. En 'alfiof dat nog niet genoeg is komt er\n^g een jachthaven met 900 ligplaatsen bij de bestaande (met 650 pla&U sen). Kox-tom: een gigantisch prp-' jekt, waarvoor de gemeente BruiV nisse de projektontwikkelaar Wil-\ ma in de arm heeft genomen. Wat verdex-op doet Brouwersha ven het iets .gematigder aan met het plan „Den Osse". Toch biedt dit plan van cix'ka 70 ha plaats aan 650 zo- merwoningen (naast de ruim 200 die er al staan) en een jachthaven met 1000 ligplaatsen. Ook hier is een projekt-ontwikkelaar in het spel: Kavero. Bezwaren Het Coördinatieox-gaan heeft tegen beide plannen bezwaren ingediend. Eerst bij de gemeenteraden, later (in bex-oep) bij gedeputeerde staten van Zeiand. Het Coördinatieorgaan stelt zich op het standpunt dat er op Schouwen-Duiveland geen plaats meer is voor verdere i-ekreatieve ontwikkelingen. Gesprekken (die overigens in uitstekende sfeer zijn vex-lopen) met de kolleges van bur gemeester en wethoders en de pi*o- jektontwikkelaar hebben in die zienswijze geen verandering ge biecht. Er is niets waai'aan het ge meentelijk beleid kan woi'den ge toetst. De aanduiding van voor re- kreatie bestemde gebieden op een streekplankaart acht het Coöx-dina- tieoi-gaan in ieder geval een onvol doende bassi daarvoor. Niet alleen ontbi'eekt nog steeds een inrich- tingënschets voor het Grevelingen- bekken, bovendien ontbreekt een provinciale beleidsvisie op de ont- wikkeling van de x-ekreatie. Wat is (bijvoorbeeld) de maximale opname capaciteit voor Schouwen-Duive- l^and? Wat zijn de konsekwenties van uitbreidingen ten aanzien van wegensti'uktuux-, enex-gievooi'ziening. Watervoorziening, afvoer van afval water enz.? Antwooi-d op deze vra- gen.kan pas worden gegeven als er sjira^e is van een gecoördineei'de aanpak, -gebaseerd op een (provin- ciale) Visie. Vooralsnog lijkt dit op Schouwen-Duiveland te ontbx-eken". - Enstig' beroep op de ouders Tussenvorm W.A. en „all risk" DEN HAAG. 16-10. Nationale Nederlanden Schadeverzekeringen heeft speciaal voor auto's, die 3 tot 4 jaar oud zijn, een nieuwe verzeke ring. ontworpen onder de naam YVA- extra. Voor dit soort, niet meer zo nieuwe auto's vindt men meestal de zgn. All-risks-verzekering te duur. De WA-extx-a is een normale WA- vei-zekei-ing, die tegen een meei'pre- mie van een procent van de dag waarde uitgebreid is met dekking tegen schades aan de eigen auto' veroorzaakt door enige omstandighe den, die eigenlijk op ovei-macht be rusten, zoals bijvoorbeeld ruitbreuk, storm, vallend gesteente, diefstallen, joyriding, bx-and. loslopende dieren en ovei'stekend wild. Bij de nieuwe verzekering blijft in schadegevallen de no-claim-kortlng van kracht en de vei'zekei'de hoeft ook niet in de vorm van „eigen, i'isico" in de scha de mee te betalen, aldus Nationale Nedei'landen. VIENTIANE, 17-10. Na de commu nistische machtsovername staat het Indochinese koninkrijk Laos voor het bankroet van zijn economie. Wes terse diplomaten in Vientiane en bui tenlandse adviseux-s van de regering voorspellen dat de overheidsfinan ciën tegen het einde van dit jaar uit geput zullen zijn en zeggen dat Laos omsti'eeks die tijd zal beginnen aan zijn „grote sprong achterwaarts". Een financiële injectie van enkele honderden miljoenen uit de socialis tische brocdexianden zou soulaas kunnen bieden, maar afgerond de thans in Vientiane beschikbare in formatie is' er weinig kans op steun uit die hoek. Economische deskundigen voor spellen dat er in Laos tal van ont wikkelingsprojecten als „ontwikke lingsruïnes" zullen blijven liggen. BURGII-HAAMSTEDE, 16-10. Het bestuur van het kinderkoor „Weste lijk Schouwen" gaat nog een poging ondernemen om het koortje weer van de grond te krijgen. Na 26-jaar vaak met veel sukses aan de weg te hebben getimmerd, o.a. een aantal bijzonder geslaagde kinderopcrettes, moesten vorig jaar door gebrek aan belangstelling de repetities worden 4 afgebroken. Hét bestuur doet nu een ernstig beroep óp de ouders van de kinde ren van de 4e Vl^s van de basis school, tot en me\ M jaar, om hun kinderen te aktivteidn lid van het kinderkoor te word^De vereniging zit momenteel ook ïne^het probleem dat het niet meer beschikking heeft over leidinggevende personen. Gedacht woi'dt hiex-bij, ^an een diri gent en een piansil(e), Voor nader, informatie, zowel voor èpgaaf kin deren als personen die èj; iets voor voelen leiding te geven,V,kan men zich wenden tot mevr. Mwden En- gelsman- v. d. Hoek te Éureh en de heer H. P. Verton te Haardstede. N t WASHINGTON, 16-10. President Ford heeft donderdag het jongmens opgebeld dat dinsdag in Hartford in Connecticut botste met zijn kogel vrije Limousine. De president sprak twee minuten met de 19-jarige James Salamites, vroeg hem hoe hü het maakte, druk te zijn spijt uit over het ongeluk en sprak er zijn vreugde over uit dat niemand tras gewond. Ford zei tegen Salamites dat hij het interview had gezien dat d? te levisie met hem had gehad en dat h\j dacht dat hij zich daar kranig doorheen geslagen had. „Het ga je goed", zei de president tegen Salamites. UTRECHT. Als je wat groter wordt, mag je ook machinist worden. Niet te lang wachten, want de spoorwegen hebben graag jong personeel

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 4