Andere ophaalroutes voor vuil op Schouwen-Duiveland Zangvereniging ,Nu met Hope' herdenkt 70-jarig bestaan Besteding extra uitkering provinciefonds bevordering werkgelegenheid STREEKNIEUWS Haamstede krijgt weer rommelmarkt: „Spullen" bewaren Plattelandsvrouwen Brouwershaven maakten eigen kerstkaarten „DER BETTELSTUDENT" ZIERIKZEESCHU NIEUWSBODE Vrijdag 17 oklobcr 1975 Nr. 21778 3 Vergadering Reinigingsdienst ZIERIKZEE, 15-10. In de maandagmiddag te Zierik- zee gehouden vergadering van de Raad van Bestuur van de Reinigingsdienst Sehoiiwen-Duivelaiid, deelde wild, voorzitter, burgemeester E. Baerends van Mid dengebouwen, in zijn welkomstwoord mede, dat over de gezondheidstoestand van burgemeester Sehouwe- naar, voorzitter van de Raad van Bestuur, goede be richten binnenkomen. De bijdrage van f 10.000,— voor het aanbrengen van een extra laag asfalt op het gedeelte van de Hoosjcsweg, tussen de Provinciale wegen de inrit van de stortplaats voor vuil aan die weg, was na schriftelijke toestemming van de raad van bestuur, door het Waterschap Schouwen dankbaar aanvaard. De vergadering fiatteerde nogmaals zyn indertijd gegeven toestemming, dooi de daarvoor nodige begrotingswijziging goed te keuren. Goedgekeurd werden eveneens de begrotingswijzigingen voor het aan brengen van een tank voor afge werkte olie en de aankoop van een klein type vrachtauto, om grof vuil op te halen, c.q. gewoon vuil langs een route (binnenwegen) waar de grote auto niet komt. De grote auto's kunnen beter benut worden in de kern. (alleen Zierikzee produceert regelmatig 11 wagens vuil per op haaldag). Deze wagen voor de buiten en binnenwegen langs boerderijen zal uitgerust worden met een (klein) kraantje en door één man worden gereden en bediend. Verhoging van de desbetreffende post (kapitaalsuit gaven f 60.000, In de begroting 1976 is verwerkt, de aanschaf van een nieuwe vuilnis auto die de oranje auto uit 1970 zal vervangen. De oranjeauto zal dan nog als reserve „extra" autodienst blijven doen. Andere routes Er komen (mede als gevolg van de zich over het gehele eiland uit breidende recreati'ebedrijven ot uit breiding van de gemeenteen, andere routes. Dc ophaaldag voor Bruioissc ver huist daardoor straks van de dins dag naar de donderdag; Plan West in Zierikzee wordt een dag later op gehaald dan de binnenstad. De vergadering ging akkoord met de personeelsuitbreiding, (een bela der en een monteur). Deze krijgt naast het al aanwezige materiaal een (14 tons hefbruf 'ter beschikking Voor 25 jaar. NOORDGOUWE. Het voortbe staan van de Noordgouwse Molen" wordt ernstig in gevaar gebracht daar de VerJ„Stad en Lande van Schouwen-Duiveland" niet over vol doende fintnciën de beschikking heeft om dt verzorging en het on derhoud ven het exterieur van die molen te kunnen bekostigen. Uit een oogpunt van landschapsschoon zou het zeer te betreuren zijn, in dien het zo ver zou moeten komen, dat de nolen werkelijk zou verdwij nen. Dit zou een zwarte bladzijde betekenen in de geschiedenis van Noordgouwe en omstreken, 7 DUIVENDIJKE. Na een tijdvak van lier jaar uitivoning heeft de burgemeester dezer gemeente zich met zijn gezin tot vreugde der inwo ners alhier gevestigd. Nadat het per ceel L IS - voormalig hoofdonder- wij ierswoning - lot ambtswoning is ingzHchC KERKWERVE. In oud-Ro.tterdam arriveerde de burgemeester van Kerkwerve, vergezeld door zijn echtgenote. Beiden waren gekleed in het 17e eeuwse poorterskostuum uit Zierikzee. Zij maakten hun intocht in een open boerencalèche. Zij wer den op het Hof van Weena ontvan gen door het gemeentebestuur van a ud-Rqtterdam. BRU1NISSE. Tijdens het hevige onweer dat ook hier gepaard ging met een soort windhoos, kwam het motorschip Anlediop het Zijpe in moeilijkheden. Door de sleepboot van kapitein K. werd het schip dat geladen was met vlas bestemd voor Axel, iii de vluchthaven te Zijpe binnengebracht. De deklast, die dreigde te verschuiven werd afgela den op bakken die gebruikt worden om de basaltsteen voor de zinkwer ken te vervoeren. HAAMSTEDE. Tijdens een korte maar hevige regenbui met onweder vielen zulke grote hagelstenen dat bg de bewoners op de Meeldijk de ruilen van de^lakvensters en enkele ruilen van een broeikas stulc gingen. ELLEMEET. De bazar gehouden ten bate van het muziekgezelschap „Kunst na Arbeid", heeft dankzij de medewerking run zeer velen, ruim I 2250,opgebracht. Na aftrek der kosten zal een mooi bedrag voor het gezelschap overschieten. SIRJANSLAND. De geruchten der laatste weken als zouden er. als ge volg van de vele regens, veel zieke aardappelen zijn, schijnt naar ons werd medegedeeld alhier nogal mee le vallen. De zieke knollen komen hoofdzakelijk voor onder de zwak kere soorten als Bintjes en Eigen heimers. OOSTFMLAND. Hoewel de offi ciële ingebruikstelling ran het men. wc postkantoor nog enkele dagen zal duren is tengerieve van het pu bliek hel kantoor nu reeds openge steld. (f 25.000,-) en een lasapparaat f 2.800,-). alsmede nog wat losse ge reedschappen fplm. 3.200,-). Alle ge vraagde kredieten werden goedge keurd, (ook die voor een verzamel punt voor afgewerkte olie en een verzamelpunt van slachtafvallen). Aan dit alles werd nog toegezegd, (na afzonderlijke toelichting) de aanschaffing van een tweele hands- kipauto, om dienst te doen op de stert plaats. Dc begroting 1975, moest hiervoor met f 5.000,- worden ver hoogd omdat reeds eerder f 15.000,- daarvoor was gevoteerd. Nieuwe kantoor apparatuur (boekhoudma chine) vroeg een begrotingswijziging van f 6.000,-. De begroting 1976 was hoofdstuks- gewijze opgesteld en omvat thans de volgende hoofdstukken of diensten algemene dienst (bestuur en admini stratie) gronden en gebouwen, on derhoudsdienst (garage) vuilverwer- kingsdienst, vuil ophaaldienst, straatveegdiens-t èn de structie- dienst. Goedgekeurd met een saldo onvoorziene uitgaven van f 22.936.53 Voor de verschillende tarieven ver wijzen wij naar een eereder artikel. ZIERIKZEE, 16-10. G.S. hebben zich tot provinciale staten gericht met een schrijven n.a.v. de beste ding extra-uitkering provinciefonds werkgelcgenheidsbevordcring. Advertentie Vragen over Smit Bolnes Het P.P.R.-Statenlid de heer C. van Waterschoot te Oostburg, heeft zich met betrekking tot de moeilijk heden bij Smit Bolnes tot het kol lege van G.S. gewend, met onder staande vragen. 1. Heeft uw kollege al initiatieven genomen om te proberen deze werkgelegenheid voor Schouwen en Duiveland te bewaren? Zo ja. welke initiatieven? 2. Indien dit nog niet het geval mocht zijn. is uw kollege dun be reid op korte termijn in overleg Eerder al had het college de sta ten, al medegedeeld dat in de begro ting voor 1976 onder de uitgaven nog rekening moest worden gehouden met een bedrag van f 1.055.000,- we gens extra uitkering uit het provin ciefonds in het kader van de bevor dering van de werkgelegenheid. Thans deelt het college mee dat een zelfde bedrag ook voor 1975 beschik baar is. Tot dit bedrag kunnen bij dragen in kapitaalslasten verleend worden voor kapitaalwerken uitge voerd door de provincie of .verwan te instellingen. Mede naar aanlei ding van eerder door de staten ge maakte opmerkingen stellen G.S. voor het bedrag te besteden in de sociaal-culturele en de recreatie sector, en wel te bestemmen voor; bijdrage dorpsplein Zuiddorpe, ver sterking momumentenfonds, aan schaffing bibliobus, projecten Ve^r- se Meer en enige wegenprojecten. Wat betreft de versterking van f 400.000,per jaar extra aan het fonds toe te voegen. „Tezamen met dc normale storting van f 240.000, per jaar zal het mogelijk alle thans aanhangige aanvragen te honore ren," aldus G.S. te treden met de betrokkenen - directie, vakbonden en onderne mingsraad - om de mogelijkheden de vestiging in Zierikzee te be houden. te onderzoeken? 3. Heeft uw kollege al stappen on dernomen bij de rijksoverheid daarbij wijzend op het relatief grote verlies aan werkgelegen heid voor het betrokken gebied, op het belang van het behouden van een bedrijf als dit voor deze regio én op het feil dat het hier voor een groot deel werknemers betreft die in een eerder stadium al zijn moeten omschakefen van landbouw op industrie en nu met werkeloosheid worden bedreigd? ZIERIKZEE Lezing voor Z.V.U. Onder auspiciën van de Z.V.U. houdt drs. E. F. Wolf te Kapelle op vrijdag 31 oktober een causerie over „Landschapsparken". Het gesproken woord wordt toegelicht met dia's Voor tijd: zie agenda. Schoolkranten Deze week verschenen weer twee schooL kranten: de gecombineerde krant van de „Malta Rakkers" en de Joh. L. de Jongeschool en „De Schoolklapper", schoolkrant van de J. W. v. d. Doelschool. In de beide kranten vele mededelingen, o.a. over zending, oudercommissie en vakan- teis en in „De Schoolklapper" geven de leerlingen zelf hun indrukken weer van een bezoek aan de ten toonstelling ..Onder je voeten van daan en vlak voor je neus", voor zien bovendien van leuke tekenin getjes. Ook aan de gehouden Die- HAAMSTEDE. 16-10. Evenals de ze zomer ligt het in de bedoeling om ook weer volgend jaar te Haamste de een rommelmarkt te houden. Dc baten hiervan zullen ten goede ko men voor diverse voorzieningen in het rusthuis Duinoord en de Ncd. Herv. Kerk. Zo ligt hoi in dc bedoeling om Voor bot rusthuis cch invalidewa- gentje 'Rui le schaffen. Momenteel i men bi) hel rusthuis m hel bezit van één wagentje, wat nogal pro blemen met zich meebrengt. Daar er momenteel in het plan Haamste de-Zuid West weer een aantal nieu we woningen wordt betrokken, en de mensen die verhuizen weer wat opruimen, wordt hier door het co mité dc aandacht op gevestigd. De overtollige goederen worden afge haald of kan men inleveren wan neer men zich in verbinding stelt met de onderstaande adressen; mevr Dijkman, Noordstraat 1: M. v. d. Singel, Hoge/oom; mevr. Mes, Bero- hnrdstvaot 10 en mej. E. v. d. StaeJt. Acialann 11. De beschikbaar gestel de goederen zullen worden opgesla gen in de voormalige kleuterschool te Burgh. rendag werd aandacht besteed. De ouders van de kleuters van de „Mal ta Rakkers" krijgen een vragenlijst voorgelegd. De ouderavond van deze school wordt gehouden op donder dag 6 november. In de krant van de De Jongeschool ook vele bijdragen van de leerlingen, met tekeningen en - spéciaal voor de ouders - een bericht van het voorlichtingsbureau voor de voeding. De schoolkranten zijn weer verpakt in fleurige omsla gen. HAAMSTEDE Nederl, Vereniging van Huisvrouwen Afd. Westerschouwen De eerstvolgende bijeenkomst van dc afdeling Westerschouwen van dc Ned. Vereniging van Huisvrouwen zal plaatsvinden op dinsdagavond 28 oktober a.s. in de rekreatiezaal van de Gereformeerde kerk te Haamste de, en niet - zoals enige malen foutief vermeld in de agenda - op 28 november. Daarna komt de afdeling weer bijeen op donderdagmiddag 13 no vember a.s., opnieuw in de rekrea tiezaal van de Gereformeerde kerk te Haamstede. Op het pi'ogramma voor die middag staat het maken van kerstkaarten on kerstversierin gen onder leiding van mevrouw Da- lebout-Koster, met medewerking van nog enkele dames. OOSTEllLAND Oprichting drumband De plaatselijke muziekvereniging: „Oosterlands Fanfare" bezit reeds enige jaren een Boerenkapel, doch tot een drumband is het nooit kun nen komen. Thans worden pogingen in het werk gesteld deze te forme ren. De heer H. Hillebrand uit de Burg. van der Havestraat, tamboer bij het muziekkorps, heeft zich be schikbaar gesteld de toekomstige le den te instrueren. Degenen van de jongeren uit Oosterland, die er voor voelen lid te worden van de drum band, kunnen zich bij hem opgeven en graag zo spoedig mogelijk. Kollekte Nierstichting In de week van 20 t/m 25 oktober a.s. zal ook hier weer de jaarlijkse huis-aan-huis kollekte plaats vinden voor de Nier Stichting Nederland. Hoewel de kollektes als paddestoe len uit de grond rijzen, mag voor' gepöemde geldinzameling toch - op het punt van aanbeveling - wel een uitzondering gemaakt worden. De Nier Stichting namelijk probeert sa men met anderen, en op korte ter mijn, het leven te redden van tien tallen nierpatiënten die anders zou den sterven aan niervergiftiging. Ten eerste door opvoering van het aantal niertransplantaties tot onge veer 400 per jaar, en ten tweede: zo veel mogelijk uitbreiding van de mo gelijkheid voor nierpatiënten om thuis zelf de kunstnierbehandeling te kunnen toepassen. Eén en ander kan alleen gerealiseerd worden wan neer alleen hier zoveel mogelijk sa men de schouders onder zetten. Van daar deze kollekte, die onder het motto: „Geef met gulle hand. aan de kollektant", een beroep op aller beurs doet. BRUINISSE Inbreker opgespoord De identiteit van de geveltoerist die in de nacht van zondag op maan dag in de Steinstraat een woning' poogde binnen te dringen ,is vastge steld door de rijkspolitie in samen werking met de Koninklijke mare chaussee. Het was een dienstplich tig, militair van een boot die voor reparatie in de haven te Bruinisse ligt De politie heeft proces verbaal tegen hem opgemaakt. Oud papier A.s. zaterdag komen de leden van de muziekvereniging „Nu met hope" weer oud papier ophalen. Het ge bundeld gereed zetten langs de trot toirs zal zeker gewaardeerd wor den. Onder auspiciën van de Z.V.U. vindt op vrijdag 14 november a.s. in de Concertzaal te Zierikzee een voorstelling plaats'van „Der Betlelstu.deiits' door de Hoofdstad Operette. Foto: Jan Henderson als Symon en Marga 'de Boer als Laura. BROUWERSHAVEN, 16-10. De af deling Brouwershaven van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen kwam deze week bijeen in het jeugdgebouw onder leiding van de presidente me vrouw Veerman-De Boer. Zy verwel komde nogal wat nieuwe leden, die aangespoord werden om toch vooral trouwe leden te worden. Op woensdag 29. oktober a.s. zal dooi- het afdelingsbestuur en enige leden een presentje worden aange boden aan de patiënten van het Rode Kruis-schip „Prins Willem Alexan- der"''.dat Zierikzee bezoekt. Op 31 ok tober bezoeken veertien damesde provinciale studiemiddag in MiddeE burg,-met als.onderwerp „Het.monu mentenjaar". Creatief bezig zijn Met behulp van twee assistentes Gevonden voorwerpén Op het bureau van de Rijkspolitie is aangifte gedaan van. de volgende gevonden voorwerpen; pennentasje inhoudende stempels van dieren; he ren bril met donker montuur, met daarbij een kinderbril; zilver scha kelarmbandje; blauwe damesfiets merk ..Locomotief"; rood poppen- wagentje; en diverse sleutels. werd de avond verder verzorgd door mevrouw Boom, die de dames crea tief bezig liet zijn. Vóór de pauvzc maakten de dames gezamenlijk de omslagen voor de kerstconvocaties. Daarna werden verschillende tech nieken uitgeoefend: borduren, teke nen, stro werk, enz., om zelf eigen kerstkaarten te kunnen maken. Op deze wijze ging de avond vlug voor bij. Bovendien werden alle góede en minder goedgelukte probeersels-nog bekeken. De leidstérs kregen na een dank woord voor deze leuk verzorgde avond een bloemetje aangeboden door de presidente. Advertentie NUTSSPAARBANK <lc ideale Kezinsliaiik Verhuur Kluis- loketlen Iïl'llOII-II AAMSTEDE: Julianastraat. Bernhar4stra.it dinsdag 11.00-12.30 uur. Receptie op 25 oktober a.s. BURGH, 16-10. Dc zangvereniging „Nii mei Hqnc" te Burgh gaat op 25 oktober, niet liet geven van een receptie in restaurant „De Hofstede" op liet bungalow» pai'k „Burghstede". bel feil herdenken dal de vereni ging voor zeventig jaar werd opgericht. Onder leiding van de lieer 1*. A. Hubrcchtsc werd op 19 september 1905 de oprichtingsvergadering ge houden, waarbij een dertigtal perso nen aanwezig was. Op deze eerste vergadering werd nog geen definitieve beslissing ge nomen. Maar op 21 oktober van dat jaar gehouden vergadering werd tot het oprichten van de vereniging overgegaan. Het bestuur wei"d op deze vergadering als volgl samenge steld. voorzitter P. A. Hubrechtsc (tevens dirigent), sckretarïs H. Boot en penningmeester J. M, Radcmaker. Van deze oprichters is niemand meer in leven. In de achter ons liggende 70 jaar heeft de vereniging ups en downs gekend. Vooral de oorlogsjaren 1914- 1918 en 1940-1945 'brachten vele pro blemen met /.ich mede. In de loog der jaren is ook veel van dc notulen verloren gegaan. Tot 1919 was de heer Hubrechtse dirigent, welke taak op 19 mei van dat jaar werd overgenomen door dc heer J. M. Rademaker, een naam welke men herhaaldelijk in de nog aanwezige notulen tegen komt. bij de oprich ting als sekretaris en later als diri gent en penningmeester. De heer Rademaker, .die op 28 septembei 1948 is overleden, is een Van de stu wende krachten van de vereniging geweest. Een man welke zich met hart en ziel aan de zangvei-eniging verpand had, was ook de heer T. L. Jonker, die gedurende, een aantal jaren dc voorzittershamer hanteer de. Het vinden van een goede diri gent leverde in d'„» loop der jaren ook welcens de nodige moei lij kheden op. Vintere leiding Na de hen HademBkei nam de lu er Kuperij de leiding over. helaas ook m«iar voor enige jaren, waarna- dc hoor H. Rosrboom gedurende eni ge jaren de dirigeerstok ter hand nam. Na zijn vertrek uit de regio werd de huidige dirigent de heer M. Hogenstein als .zodanig aangesteld, met als pianiste mevrouw E. Vos- Simons: Dit was een bijzonder moei lijke periode met als dieptepunt een uitvoering met 16 -leden. Toch bloeide het koor hierna weer op en momenteel telt dc vereniging „Nu met Hope" weer 36 aktfeve le den. waarmee men onder leiding van dc heer Hogenstein en dc pia niste mevrouw Vos-Simons in no vember de rekreatiezaal van de camping „Duinoord" weer een uit voering gaat geven.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 3