OUDERAVOND OPENBARE LAGERE SCHOOL TE OUWERKERK Hervormd kerkkoor Renesse heeft tijdelijk dirigent Noodzaak iets te doen met de overtollige mest NIEUWE IJSBERGEN? INGEZONDEN STUKKEN 6 Tien leerlingen verlieten de school, twaalf werden ingeschreven OUWERKERK, 15-10. De aangekondigde ouderavond van de openbare lagere school werd behalve door het onderwijzend personeel eveneens bijge woond door de wethouders van Duiveland, de heren Overbeeke en Bakker en de heer Brunger, de badmeester met zijn echtgenote. Na het welkom door de voorzitter, de heer J. Ha ge volgde behandeling van de rekening 1974 '75. liet batig saldo van vorig jaar ad f 146,10 is verminderd tot f 83,66. Het aftre dende bestuurslid, de heer J. Hage werd vervolgens herkozen. Hierna gaf het hoofd der school, de heer J- Berrevoets zijn „Over zicht van hel afgelopen schooljaar". Volgens het leerplan/lesrooster heeft de eerste en tweede klas 880 en de derde tot en met de zesde klas 1000 uren onderwijs ontvangen. Het gemiddeld aantal leerlingen be draagt in 1975: 35xk, (3 teldata). Aan het eind van het kursusjaar hebben 10 leerlingen de school verlaten en per 1 augustus werden 7 kinderen nieuw ingeschreven voor de eerste klas én voorts tussentijds 5. Er zijn momenteel 37 leerlingen (19 in de laagste en 18 in de hoogste afdeling). Het handwerkonderwijs wordt go- geven aan 17 meisjes en dit staat end er leiding van mevrouw Hage- Hage. Voor het godsdienstonderwijs, zorgde ds. Koppert en voor het zwemonderricht de heer Bi-unger. Schoolaktiviteiten Van de jaarlijkse aktiviteiten ver meldde de heer Berrevoets de ver koop kinderzegels (opbrengst f 559,en het schoolsparen bij RPS en Boerenleenbank. Er waren 16 deelnemers aan de scholierenongevallenverzekering. De schoolreisjes waren voor de klassen 3 t/m 6 op 6 juni naar De Efteling en voor de laagste twee klassen op 13 juni naar het rekrea- tie-park „Pinguin" te Rockanje. De schooltandarts heeft, op 1-7 april een bezoek gebracht, en zal dit binnenkort herhalen; de schoolarts komt over enkele'weken. De leerlingen van- de zesde klas hebben deelgenomen aan de. school vorderingentest en ook aan dé'psy chologische test (in de eerste helft van september hebben alle 1-0 hier aan deelgenomen). Op 28 november a.s. zullen deze zelfde leerlingen een toneelstukje opvoeren tijdens de uitvoerings avond, welke de sportvereniging op deze datum organiseert. De zesde-klassers hebben bij de afsluiting van het zwemsei/.oen 1974 '75 een 3e prijs waterrugby behaald. Op 24 februari waren op de kon- taktavond praktisch alle gezinnen aanwezig. Op 25 juni was er een oriënte- ringsbezoek van de leerlingen der zesde klas, die naar de brugklas van de Rijksscholengemeenschap gaan. Door een bijzonder krediet van het gemeentebestuur kondc-n nieuwe borden en dokumenlaiiecentrum worden verkregen. De schoolfotograaf zal begin 1976 verschijnen. De 3e t m 6e klas bezochten de tentoonstelling Monumenten jaar 1975. Rcndvraag Tijdens de rondvraag wilde de heer W. A. Kuyper informaties om trent de telefoonaanleg in de school. Het hcofd der school zei. dat dit zeer binnenkort zal geschieden. De heer Wensveen vond het niet goed, als de schoolakties-naar-bui- ten te uitvoerig worden. De heer Berrevoets antwoordde hierop, dat hij zich in algemene zin beperkt tot de kinderzegelaktie. De onderwijzer, de heer P. C. Vreeke deelde de ouders van de eerste klas-kinderen mede, dat zij bij het schoolzwemmen ook met de bus kunnen meegaan. Tenslotte belichtte badmeester Brunger de mogelijkheden, die bij het schoolzwemmen kunnen bereikt worden. In eerste instantie wordt opgeleid voor het A- en het B-diplo ma K.N.Z.B., daarna voor brevet 1 en 2 en het Schoolbrevet A en B van de K.N.B.R.D. en tussendoor de jTiogelijkheid tot Schoolzwemproef 1 en Schoolzwemproef 2 (dit zijn be- hendigheidsproeven). In de pauze bestond gelegenheid, de bijdrage aan het schoolfonds te voldoen en hierna bezichtigden de ouders het werk van de leerlingen. RENESSE, 15-10. Toen in januari van dit jaar de dirigent van het Ne derlands Hervormd Kerkkoor van Renesse, de heer C. Groenleer, door ziekte niet meer in staat was het koor te leiden, stond het koor voor het probleem iemand te vinden die bereid was hem tijdens zijn ziekte te vervangen. Duur schoon land DEN HAAG, 13-10. Zou men voor wat betreft de milieuver ontreiniging in ons land „orde op zaken" willen stéllen dan vragen de daarvoor noodza kelijke bouw van installaites en andere voorzieningen naar huidige prijzen een be drag van 15 miljard gulden. Daarbij komt dan elk jaar nog 3 miljard gulden aan extra kosten, een bedrag dat 1,5 pro cent van ons huidige nationaal inkomen uitmaakt. In deze cij fers zijn verschillende vormen van verontreiniging of milieu belasting (zoals thermische be lasting, chemische afvalstof fen en geluidsliindér) noodge dwongen wegens het ontbre ken van een afdoende bestrij- dingslechnologie of van statis tische informatie buiten be schouwing gebleven. KERKNIEUWS Nederlandse "Hervormde Kerk Beroepen te Kinderdijk; A. Vliet- stra, Doornspijk. Aangenomen het beroep door de Generale Synode tot predikant bui tengewone werkzaamheden (geeste lijk verzorger Koninklijke Marine): H. J. Hemstede, predikant met be paalde opdracht (Regionaal jeugd- pre.dikant) te Leiden; naar Amers foort: J. We'stlarid, Schoonrewoerd, die bedankte voor Wijk bij Héusden. Bedankt voor Enschede: N. J. Flink, Waddinxveen b.w.i.w. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepbaar: De klassis Zwolle heeft praep. geëxamineerd en be roepbaar verklaard de heer J. P. C. Simpelaar, Obrechtstraat 41, Zwolle. Christelijke Gereformeerde Kerken Tweetal te Veenwouden: J. Germs, kand. te Amersfoort en C. A. den Hertog, kand., Mijdrecht. Beroepen te Zeist: W. van Sorge, Schiedam. Bedankt voor Alphen aan de Rijn: D. Slagboom, Barendrecht. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Melissant: A. Hóoger- land, Ki-abbendijke; te Zeist: J. van Vliet, Aagtekerke. Bedankt voor Groningen: J. W. Verweij, H. I. Ambacht; voor Haar lem: J. M. Kleppe, Woerden. Op korte termijn vond men bur gemeester -H. P. Ever wijn bereid het koor fot de uitvoering in maart te leiden. Na de uitvoering was domi nee ,L. de Wit enkele weken dirigent en daarna vond het koor gastvrij heid bij het koor van Haamstede. Ondanks het feit dat men in Haamstede zeer gastvrij werd ont vangen en de gezamenlijke repetities zeer plezierig verliepen wildé het kerkkoor van Renesse toch graag zelfstandig zijn. Vanaf dinsdagavond 14 oktober is het dan weer zover dat men een eigen dirigent heeft in dè persoon van dé heer P. Wessels uit Stad aan 't Haringvliet. Hij treedt op als tij delijk dirigent van het koor tot de heer C. Groenleer weer geheel her steld is. Vanaf 14 oktober is het dus weer iedere week op dinsdagavond om acht uur repetitie in het „Trefpunt". Nieuwe leden zijn van harte wel kom. De snorfiets DEN HAAG, 13-10. Minister Westerterp van verkeer en waterstaat heeft de stichting wetenschappelijk onderzoek verkeersveiligheid (SWOV) verzocht hem voor het eind van het jaar rapport uit te brengen over de konsekwen- ties, die een snorfiets zal kun nen hebben voor de verkeers veiligheid. Het idee van de snorfiets is onlangs door de minister gelanceerd naar aan leiding van het verminderde gebruik van de bromfiets. De snorfiets is een bromfiets die zo is gekonstrueerd dat hij niet sneller zal kunnen rijden dan twintig kilometer per uur. Berijders en passagiers van een snórfiets zouden niet ver plicht zijn een valhelm te dra gen. Voor het overige zouden voor de snorfiets dezelfde re gels moeten gelden als voor de gewone bromfiets. „F/ilsen" uit het buitenland MOSKOU. De Franse president, Giscard d'Estaing, is donderdag in de Oekraïense hoofdstad Kiev aan gekomen om de stad te bezichtigen. STRAATSBURG. De inflatie vormt een wezenlijk gevaar voor de sociale zekerheid, aldus de Neder landse christendemocraat Harry No tenboom in het Europese Parlement ir. Straatsburg. LONDEN. Premier Harold Wilson van Groot-Brittannië hepft gezegd dat in het recente verleden acht in braken zijn gepleegd bij hem thuis maar ook bij vrienden en politieke relaties. ATHENE. Onder strenge politie bewaking is donderdag in Piraeus het proces inzake het neerslaan van de studentenopstand tegen de Griekse dik'tatüur in november 1973 begonnen. PARIJS. In Parijs is een Bulgaar se arts van 42 jaar opgesloten op beschuldiging van spionage. Dr. Ni colas Dimitrov was verbonden aan een ziekenhuis in Straatsburg. MADRID. De Spaanse kommissie voor gerechtigheid en vrede (Justi- tia et Pex) heeft het Spaanse parle ment verzocht 'te onderzoeken cf'hel anti-terreurdekreet niet strijdig is met e grondwet. De kommissie zelf verklaart, dat het dekreet op basis van twee grondwetsartikelen tegen de grondwet indruist. SPORT De stand in het bedrijfsvolleybal In poule A behaalde de s.v. Kwiek een 3-1 overwinning op Big S. De stand in poule A na deze wedstrijd Cluzona 1 3 3 0 0 6 9-1 Mazda Legemaa.te 3 3 0 0 6 9-1 s.v. Kwiek 3 2 0 1 4 7-4 Mevo 3 3 2 0 1 4 7-4 Big S 2 1 0 1 2 '4-4 PTT 3 1 0 2 2 4-6 Neptunus 1 3 1 0 2 2 3-7 L en O 1 3 0 0 3 0 2-9 Deltadienst 3 0 0 3 0 0-9 In poule B behaalden de teams van Zeelandia en de Rabo-bank Schouwen de volle winst. Zeelandia versloeg Neptunus 2 met 3-0, terwijl Rabo-bank Schouwen Onderdak versloeg (3-1). PJZ 1 en Mevo 1 deelden de punten (2-2). De stand in poule B luidt: Zeelandia 4 4 0 0 8 12- 0 Smit-Bolnes 3 3 0 0 6 9-1 Rabobank Z.'zee 3 2 0 1 4 7-3 Rabobank Sch. 3 2 0 1 4 6-5 Mevo. 1 4 1 1 2 3 6-8 Onderdak 4 1 1 2 3 6-9 PJZ 1 4 1 1 2 3 5-9 Neptunus 2 40131 3-11 Rijkspolitie 300301-9 Mevo 4 en Reisbureau van Oeve- ren voeren in poule C de ranglijst aan. Mevo 4 versloeg Rode Kruis Ziekenhuis 1 met 3-0, terwijl de wedstrijd Reisbureau van Oeveren- PJZ 2 onbeslist eindigde (2-2). RTM behaalde een 3-0 overwinning op het tweede team van het Rode Kruis Ziekenhuis. Cluzona 2 behaalde de 2e achtereenvolgende overwinning. Mevo 2 werd met 3-1 verslagen. De stand in poule C is: Mevo 4 3 3 0 0 6 9-2 Reisb. v. Oeveren 4 2 2 0 6 10- 5 RTM 3 2 1 0 5 8-2 PJZ 2 4 2 1 1 5 8-6 Cluzona 2 4 2 0 2 4 7-7 Rode Kruis z. 1 4 2 0 2 4 6-7 L en O 2 3 0 1 2 1 3- 8 Mevo 2 4 0 1 3 1 5-11 Rode Kruis z. 2 3 0 0 3 0 1-9 Wedstrijdprogramma voor vrijdag VALDEZ, ALASKA. De 6.5 km bre de massieve massa (1100 km:) uan de Columbia-gletsjer in zuid-cen traal Alaska, wordt door de Ameri kaanse Geologische Waarnëmings- dienst als onstabiel bestempeld, met de waarschuwing erbij, dat het ijs drastisch kan afglijden, hetgeen tot de ontwikkeling van talrijke ijsber gen zal leiden in het Prince Wil liam Sound, een belangrijke scheep vaartroute naar Valdez. het zuidelijk eindstation van de Trans-Alaska pijpleiding. Volgens de geologische dienst zijn door de ongewoon hevige ontlading van de gletsjer in septem ber reeds vele ijsbergen ontstaan. 17 oktober 1975: 19.30 uur: Neptu nus 1-Deltadienst; Rabobank Schou- wen-Rijkspolitie; RTM-Mevo 4; Ro de Kruis Ziekenhuis 2- L en O 2. 21.00 uur: Cluzona 1-Mazda; Rabo bank Zierikzee-Mevo 1; L en O 1- Mevo 3; PTT-Big S. Geachte redakteur, Na het lezen van het ingezonden stukje in uw krant van mevr. Vor- werk-Lodewijk voel ik me eigen lijk verplicht hierop te reageren. Het riep meteen de herinnering op aan een gesprekje dat ik voerde met een gast op de Pr. Willem Alexan der j.l. 29 september, in onze haven. Die gast had me uitgenodigd voor een bezoekje want hij wilde mij na 12 jaar nog weieens graag spreken. We ontmoetten toen elkaar in een vakantiekamp in Vierhouten. Die gast was de heer J. v. d. Spiegel en hij wordt thans verpleegd in de Zr. Eykelenstichting in Rijswijk. Hij had per rolstoel onze stad bezocht en vond die prachtig maar de man had geen goed woord over voor de „kinderkopjes". Of ik al zei, dat dit nu éénmaal bij een oud stadje hoort, het hielp niets. Hijvond het ver schrikkelijk jammer dat ze er wa ren. Hij vroeg me zelfs of ze niet beperkt konden worden tot wat kleine straatjes. Hij kon bijna niet zitten van zijn rug na die rit maar probeerde zich zoveel mogelijk goed te houden. Nu heb ik zelf ook de ervaring op gedaan vorig jaar toen we met rol stoelers de stad bezichtigden dat het voor deze mensen inderdaad een verschrikking is. Over die keien te hobbelen. En ook voor de duwers is het geen pretje, want je probeert maar steeds een egaal padje te vin den om ze zo weinig mogelijk pijn te bezorgen. Dit kost vaak de groot ste moeite want op de trottoirs kan je ook veelal niet rijden omdat hier vaak auto's geparkeerd staan. Ik heb hiermee willen bewijzen dat niet iedereen er zo over denkt als mevr. Vorwcrk en zeker onze ZIERIKZEE. Een uitstekend voorbeeld van een bij uitstek geslaagde restau ratie Is wel dit fraaie pandje in het Korte Groendal. (Foto: Ziérikzeesche Nieuwsbode) LAND- EN TUINBOUW DELFT, 16-10. Stimulering van het gebruik van natuurlijke mest stoffen en het gébruik van mest voor de opwekking van energie zijn enkele mogelijkheden die de voorlo pige centrale raad voor.de milieuhy giëne heeft aanbevolen om het mest overschot dat in gebieden met veel intensiever veehouderij ontstaat, weg te werken. Volgens de centrale raad, die iri Delft vergaderde, is zuivering van de overtollige mest nog niet goed mogelijk: De afbraakprodukten van meststoffen, zoals die uit zuive ringsinstallaties komen; bevatten nog veel fosfaten en stikstof. Het is daarom bezwaarlijk gezuiverde mest op hetoppervlaktewater te lozeii. Rechtstreekse lozing is sinds de in voering van de.wet verontreiniging oppervlaktewateren verboden. De centrale raad vindt dat bij de bemestingsvoorlichting aan bóeren het gebruik van stalmest moet wor den gepropageerd en dat het gebruik van fosfaathoudende kunstmest moet worden beperkt. Overtollige stalmest zou bovendien in de toe komst kunnen worden yerwerkt tot het brandbare methaangas dat vóór de energiewekking bruikbaar zou zijn. De milieudeskundigen weten echter nog niet wat 'móet gebeuren met de minerale resten die bij dit proces, waarbij anaerobebacterieën worden gebruikt, overblijven. rolstoelers niet en die zijn er weer heel wat geweest deze zomer. Het zouden er naar mijn mening belang rijk meer kunnen zijn als er geen kinderkopjes waren. Dan denk ik al lereerst ook aan al die rheumapa- tiënten die nu veelal aan boord moe ten blijven want men durft het niet aan. Wat is nu fijner om onze rolstoe lers, die toch al zoveel moeten mis sen onze monumenten te kunnen la ten zien. Wat zouden we heerlijk met onze rolstoelers door onze stad kunnen marcheren als er geen „kinderkop jes" waren. En nu gaat het er bij mij niet om of men ze mooi of lelijk vindt of ze bij ons stadje horen of niet, maar al leen wat het ZWAARSTE weegt. En dan mag u het wel weten bij mij weegt nog altijd een rolstoeler zwaarder dan een kei, hoe mooi hij dan ook is. L. v. d. SLUIS-BIJ DE VAATE Meisjesklub „Brandende Kaarsjes" Vrijdag 17 oktober a.s. komen de meisjes voor het eerst weer bij el kaar. Ben je tussen de 12 en 15 jaar oud en heb je interesse, kom dan om 7 uur naar de zaal in de Christelijke Gereformeerde kerk in Kerkwerve. Leiding meisjesklub Kerkwerve C.J.V. bedreigd? In de editie van dinsdag 14 okto ber j.l. trof ik een artikeltje onder de kop „Bedreiging voor de CJV?" Helaas was het slot van het artikel onduidelijk. Het eindigt met: „De grote vraag in de toekomst is vol gens hem (penn.meester CJV) hoe het niet subsidiabele deel van de kosten van de bouw te financieren. Welke bouw; heeft de attente lezer zich wellicht afgevraagd! Het betreft hier de verbouw van de „Ernst Sillem Hoeve" in Lage Vuursche. Dit „CJV-huis" wordt omgebouwd tot een internationaal centrum van de YMCA. YMCA staat voor Young Mans Christian Association, de wereld bond van CJV's. Als het centrum klaar is zal het een plaats zijn waar CJV-ers uit de hele wereld elkaar kunnen „ont moeten". Voor diegenen die een stukje van het niet subsidiabele deel voor hun rekening willen nemen volgt hier het gironummer: CJV - Driebergen. Postgiro 51500. Onder vermelding van: „Internationaal Centrum". Met dank voor de plaatsing. Aktie oud papier „Kunst en Eer" Hierbij willen wij de inwoners van Zierikzee bekend maken dat Kunst en Eer genoodzaakt is om het opha len van oud papier te beëindigen. Dit in verband met een tekort aan leden die hieraan zatèrdags hun medewer king zouden kunnen geven. Ik wil hierbij de inwoners harte lijk danken voor hun medewerking welke zij in de voorbije jaren hebben gegeven door het oud papier voor Kunst en Eer te bewaren. Ik wil langs deze weg ook harte lijk danken de heren E. A. de Looff en J. Lems voor hun medewerking die ook zij hebben gegeven. Met dank voor de plaatsing, Namens het bestuur, C, J. VAN GEESBERGEN Clubhuis ,,'t Kotje" te Renesse gaat draaien Waren er vorig jaar vier klubs in de week, deze winter beginnen we er met één daar er nog steeds te weinig leiding is. Wie komt er? We starten op donderdag 30 okto ber om kwart voor vier 's middags in het 't Kotje achter hel dorpshuis in Renesse. De jeugd tussen 5 en 12 jaar en die zin heeft om te komen mag ko men, we gaan weer leuke dingen doen zoals: schilderen, knippen en plakken, spel enz. Ouders die zin hebben om een middag te komen helpen, zijn van harte welkom! Er is nog steeds tekort aan lei ding! Tot ziens in 't Kotje op donderdag 30 oktober. Ook het klubwerk in Brouwersha ven gaat weer beginnen, en wel op 29 oktober om half twee 's middags in een van de lokalen van de oude openbare lagere school bij de kerk. De jeugd van de lagere school is daar van harte welkom. Stichting Jeugd Schouwen-Duivelnnd Advertentie Bruinisse D. VLEUGEL

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 6