„Niveaurekenen" iets speciaals op de Theo Thijssenschool m TANK VOOR AFGEWERKTE OLIE BIJ VUILNISBELT AAN DE H00SJESWEG Rode Kruis: „Laat Herrema vrij 5 KLEUTERSCHOOL KERKWERVE Gekombineerde ouderavond ZIERIKZEE, 14-10. Tijdens de geeonibiiieerde ouder avond van de klenlersehool .,De Woelwaters" en de openbare basisschool „Theo Thijssenschool", dinsdag jl. in hotel Van Oppen, werd een uiteenzetting gegeven door de heer J. Goedhart over de per 1 augustus 1975 ingevoerde moderne rekenmethode „Niveaurekenen". Deze nieuwe methode wgkt in grote mate af van de vroegere manier van rekenles geven. Het kind staat nu centraal, niet meer de methode. Tijdens het eerste jaar na de invoering van het niveaurekenen zal nog klassikaal gewerkt worden. Het is echter de bedoeling na een jaar, voor de leerlingen vanaf dc derde klas een gezamenlijk rekenuur in te voeren voor de gehele school. Op die manier ontstaat een groe- penvormlng, waarbij ieder kind naar zijn eigen niveau kan worden ingedeeld. De kursus rekenen op de basisschool is ingedeeld in 12 ni veaus van elk .20 weken. Een leer ling die steeds om de 20 weken naar een volgend niveau kan overgaan, zal aan het eind van de zesde klas de volledige rekenstof beheersen. Een wat minder intelligente leer ling zal in de hoogste klas van dc ba sisschool waarschijnlijk niet alle ni veaus hebben doorgewerkt. De stof die wel geleerd is, zal het kind ech ter goed beheersen. Bij de oude rekenmethode kwam het vaak voor dat de wat minder vlotte leerlingen mee werden ge sleurd met het tempo van de overige kinderen en zodoende de stof maar nauwelijks of zeer matig beheersten. Volgens de docenten biedt deze niveau-kursus rekenen heel wat voordelen. Eén van de nadelen is echter dat de kinderen, vaak wat moeite hebben met de koncentratie, omdat het door de groepvorming wat rumoeriger wordt in het lokaal. School hij eerste vijf De „Theo Thijssenschool" is een van de eersite scholen' in Zeeland (in totaal zijn er thans nog maar vijf), die deze nieuwe rekenmethode heb ben ingevoerd. Van te voren werd grondig onderzocht of deze methode in de praktijk aan de eisen zou vol doen. Uit de vragen die na deze uit eenzetting naar voren kwamen, bleek wel dat de ouders nog wat scéptisch tegenover deze nieuwe methode staan. Dat is nietverwon derlijk, daar 'het hier. toch een vrij ingrijpende verandering betreft. Huishoudelijk programma Het overige programma van het huishoudelijke gedeelte werd snel afgewerkt. Het financieel overzicht over 1974-1975 van de penningmees ter van de ouderkommissie, de heer J. J. Hoogstraten, sloot met een na delig saldo van f 47,91. Voor de ouderkommissie werden drie nieuwe leden benoemd.. 'Aftre dend en niet-herkiesbaar waren me vrouw K. de Vos-Olree en de-heer, J. v. d. Leden. De drie nieuwe leden werden bij akklamatie benoemd. Het waren mevrouw. De Vlieger- Tempelaar, mevrouw M. C. D. Koopman-Schippers en mevrouw E. W. Fuik-Pruim. Rondvraag Tijdens de rondvraag vroeg de heer Goedhart aan de ouders hoe de kijkavonden-nieuwe stijl waren be valen. De reakties hieropbleken po sitief te zijn, hoewel men de avon den wel iets te kort had gevonden. De voorzitter van de ouderkom missie de heer T. C. J. Simmers sloot hierna de vergadering. Hij be dank.e het aftredend kommissielid mevrouw De Vos-Olree en bood haar een boeket bloemen aan. Het programma voor de pauze was op bijzonder prettige wijze verzorgd door een lezing van de heer B. D. Westerop, sales-promotor van de Koninklijke Fabrieken Talens B.V., i,c. adviseur voor het tekenonder wijs. De heer Westerop hield een konference-achtige inleiding over de vele mogelijkheden, die de diverse expressie-materialen bieden, onder de 'titel „Spelen met Kleur". De ouders vergaarden heel wat kennis over de diverse lekenmatc- rJalcn en over manieren om hun kleuters bezig te houden. Verder gaf de lieer Westerop voor de ouders zelf een uitleg over de diverse ma nieren om eigen kerstkaarten te ma ken. Tijdens zijn lezing liet hij vele voorbeelden zien van tekeningen, gemaakt met diverse materialen. Tenslotte deelde de heer Westerop boekjes uit, waarin de besproken technieken nader worden beschre ven. Al met al een zeer leerzame avond. Non-betaler Sterkere vogeltrek J ree<l ,nan aan DEN HAAG, 15-10. In de Flevopolders verblijven mo menteel volgens een schatting van de Rijksdienst voor IJs- sehneerpolders al circa 15.000 grauwe ganzen. Ook zijn vol gens een telling van het Staatsbosbeheer in de Flevo polders reeds de eerste kleine zwanen gearriveerd bij de Ve- luwe randmeren. Kleine zwa nen zijn broedvogels van Noord-Siberië. Oorzaak van deze vroege vogeltrek is waar schijnlijk het koude weer in grote delen van Europa. Voorts zijn de eerste bonte kraaien reeds gesignaleerd, terwijl er bovendien zeer veel vinken, kievitten, duiven en spreeuwen zijn, zowel op doortrek naar het zuiden, als voedsèlzoekend op de bouw erweilanden. Bromfietsers omgekomen AMSTERDAM, 15-10. De zestien jarige Dirk Kuiper uit Amsterdam is bij een ongeval op de Uitdammer- dijk om typt leven gekomen. De jon geman wilde met zijn bromfiets een in de zelfde richting rijdend land bouwwerktuig passeren en raakte daarbij met zijn voorwiel de berm. Hij verloor de macht over het stuur, kwam ten val en werd door het landbouwwerktuig overreden. Kui per was op slag dood. AMSTELVEEN. De zestienjarige Hans Burger uit Amstelveen is met zijn bromfiets in zijn woonplaats te gen een auto gereden en om het le ven gekomen. De jongeman gaf geen voorrang aan een auto op het kruis punt Heemraadschapslaan-Van Hou tenlaan. De bromfietser overleed ter plaatse. Plaatsing destructiehuisje ZIERIKZEE, 15-10. In dc maandagmiddag te Zicrikzee gehouden ver gadering van de Raad van Bestuur van de Reinigingsdienst Schouwcn- Duivcland, kwam ook even het milieubeleid om de hoek kijken. Er werd namelijk gevraagd een krediet beschikbaar tc stellen voor het aanschaffen van een tank van zesduizend liter, die bij dc belt in dc Hoosjcsweg zal worden geplaatst, waarin zowel de dienst als partikuÜeren hun afgewerkte olie kunnen deponeren. Bij een ingesteld onderzoek bleken 21 bedrijven behoefte te hebben aan een centraal verzamelpunt voor af gewerkte olie. Vele bedrijven verko pen de afgewerkte olie aan de firma Wubben te Rotterdam. Ook dc olie uit bedoelde tank kan aan voornoem de firma worden afgeleverd. Bij een recentelijk te Bruinisse ge houden onderzoek bleek op sommige plaatsen olie in de riolering voor te komen. Olielozing via de riolering of via een sloot behoeft nu niet meer (het is een zeer kwalijke zaak!). De vergadering bleek ingenomen met deze vrijwillige laak van de Re ni- gingsdienst. Con amore werd het be nodigde krediet v^n 1300,ver leend. Destructiehuisje Voorzitter Bacrends had vorige week een onderhoud gehad met de heren Volbcda, veterinair inspecteur van dc Volksgezondheid, Coppens, hoofd van dc Vleeskeuringsdienst en Scheele. hoofdambtenaar waterschap Schou- wen-Duiveland, over de plaatsing van een zgn. destructiehuisje. Ook dat zal in de nabijheid van de belt te Serooskerke worden geplaatst en is bestemd voor het deponeren van slagersafvallen en dergelijke. Ge dacht moet hierbij worden aan een poort praefab-garage. met bijzondere voorzieningen, als een opvangtank. een hogedrukspuit, enz. De grote auto van dc Gckro ma noeuvreert moeilijk dooi" de smalle Zierikzccse straten, vooral in het toe ristenseizoen. Deze zomer verspreid den dc bij slagers zelf gereedstaande rudimenten nogal wat stank. Dit gaf aanleiding lol klachten. Maar dit was op z'cbzelf niet de aanleiding van dc vooreenomen bouw. Reeds eerder wevd hierop door Volksgezondheid aangedrongen. Er was eerst sprake van drie huisjes voor het eiland en daarop waren de kostenberekeningen die men had opgesteld ook berekend. Voorlopig zul een proef genomen worden met écn huisje, bestemd voor Zicrikzee, Westcrschouwen, Midden - schouwen en Brouwershaven. Wel zal waarschijnlijk bij Bruinisse een tweede huisje komen. Oorspronkelijk was ook gedacht aan plaatsing van de verzamelpun ten (huisjes) bij de waterzuivcrings- inrichtingen, c.q. de punten waar het afvalwater door de dijk heen het buitenwater bereikt, maar het wa terschap Schouwen had daartegen ernstig bezwaar. Dq diverse gemeenten hadden dit voorjaar reeds hun fiat gegeven voor deze nieuwe diensttak van de Reini gingsdienst, uitgezonderd Bruinisse. die de ophaaldienst van dc Gekro bij de slagers aan huis bleef prefere ren. Getracht zal worden ook de ge meenteraad van genoemde plaats mee te krijgen voor het stichten van een verzamelpunt op zijn grondgebied. Nu kan het nog vrijwillig; straks wordt het dwingend voorgeschreven cn wordt de plaats ambtelijk be paald, aldus enkele stemmen uit het bestuur. Wethouder Jumelet van Bruinisse zegde toe dat in de Bruinisser raad, c.q. in b. cn w., de zaak nog eens zal worden bekeken, maar voelde er niets voor reeds nu deel te nemen in het project in de Hoosjesweg. De af stand Bruinissc-Serooskerkc noemde hij daarvoor te ver. EDE, 15-10. Woensdagavond heeft de politie van Ede langs de Lunter- seweg in Ede een 41-jarige caféhou der uit die plaats ernstig gewond aangetroffen en hem laten over brengen naar een ziekenhuis. De man was aangereden door twee on bekende mannen die zijn café had den bezocht, maar niet wilden be talen. De moeder van de café-eige naar bediende die avond en waar schuwde haar zoon, toen de twee mannen wegliepen zonder te betalen. De man liep het tweetal achterna, maar werd door de auto geschept. De twee reden daai'op hard weg. De Edese politie heeft alle omliggende politiekorpsen gewaarschuwd, ech ter zonder resultaat. KORTE BERICHTEN UIT IIET BINNENLAND DEN HAAG. Het ontslagrecht moet in de wet worden vastgelegd. Aldus blijkt uit een dinsdag bij de Tweede Kamer ingediend regerings voorstel. Momenteel is dat recht vastgelegd in het uit het najaar van 1945 daterende buitengewoon be sluit arbeidsverhoudingen. ROTTERDAM. Uit een woonhuis aan de Charlotte .de Bourbonlaan in Rotterdam is voor f 40.000 aan kost baarheden gestolen. De inbrekers, die het huis binnenkwamen door het openbreken van een deur, ont vreemdden een stoeltjesklok, een oud-Hollandse hangklok, een bron zen pendule en aardewerken vazen. Ook namen zij een geldkist mee. DEN HAAG. Minister Lubbers houdt vast aan zijn opvatting dat de regering in november moet beslissen over de vraag of er drie nieuwe kerncentrales gebouwd moeten wor den. AMSTERDAM. In de eerste helft van 1975 is in Nederland f 299,3 min. besteed aan reclame voor merkarti kelen en -diensten tegen f 272,8 min. in de eerste zes maanden van 1974 en f 258,4 min. in de eerste helft van 1973. DEN HAAG. Minister-president Den Uyl heeft woensdag in Den Haag de bibliotheekraad geïnstal leerd, die op 1 augustus jl. werd in gesteld en in de plaats komt van de rijkskommissie van advies inzake het bibliotheekwezen en de rijksadvics- kommissie voor de openbare biblio theken. De eerste kommissie heeft meer dan 50 jaar bestaan. tBiBfnB (Vei-volg van pag. 1) afwerpen", besloot burgemeester Baerends zijn welkomstwoord. De geschiedenis van de school Onderwijs-inspelcteur H. Verboom gaf nog eens een overzicht over de geschiedenis van de kleuterschool te Kerkwerve. Twintig jaar geleden kon met veel moeite en pijn het ver plichte aantal van twintig leerlingen worden gehaald. In februari 1971 was het nog twijfelachtig of de school met een tweede klas kon wor den uitgebreid. In augustus 1972 monden de eerste besprekingen met de toenmalige burgemeester Franke plaats, waarna in maart 1973 de ur gentieverklaring werd verkregen. In eerste instantie is hierbij ge dacht aan een semi-permanent (van hout) lokaal. Gelukkig zei de heer Verboom, is dit niet doorgegaan. Al len die aan het realiseren van déze school hadden medegewerkt bracht de heer Verboom dank. Veel waardering sprak hij uit voor het vele werk dat de burgemeester hiervoor heeft verzet. Gelukkig vond hij het dat er in deze tijd heel wat op onderwijsgebied blijkt te kunnen. Bij de minister ligt het in het voorne men om de schaal van 33 terug te brengen op 30. Het grote voordeel hiervan is dat men fijne klasjes krijgt. Toch zag de inspekteur de toekomst voor Zeeland in zijn geheel minder rooskleurig tegemoet. Dit jaar is er voor Zeeland een keerpunt waarbij het er naar uitziet dat het huidige aantal leerlingen van 12.500 tot 1980 gaat dalen tot 10.000. Landelijk is de teruggang nog ster ker. Dit zal inhouden dat in Zeeland het huidige aantal lokalen van 500 gaat dalen naar 430 a 435, waarbij het er vooral voor de kleine kernen „donker uitziet"; Momenteel is de positie van de kleuterschool in twin tig kernen al bijzonder kwetsbaar. Het verdwijnen van scholen zag de heer Verboom als een groot verlies. Een kind van 4-5 jaar moet zich kunnen ontwikkelen in zijn eigen milieu, reden waarom hij centrali satie van de hand wees en dit niet altijd als zalig makend zag. Het ge meentebestuur van Middenschouwen legt voor het onder-wijs een grote be langstellingaan de dag en de heer Verboom vond het een voorrecht om met hen te mogen samenwerken. Met de hoop uit te spreken dat in het onderwijs nu een stuk continuï teit is bereikt, in de afgelopen zeven jaar waren ér vijf hoofdlcidsters, HILVERSUM. Woensdag is een ge zamenlijke televisieploeg van Avro's Televisier Magazine, KRO's Brand punt, NCRV's Hier en Nu en van Achter het Nieuws van de Vara ver trokken naar Suriname. Een woord voerder van dc NCRV heeft dat meegedeeld. ARNHEM. ;,Zecr betreurenswaar dig", „onbegrijpelijk", typisch weer iets voor Enka", aldus de eerste reacties van de industriebond CNV op de mededelingen van Enka Glanzstoff over de voorgestelde sa neringsplannen bij deze vezeldochter van Akzo. „Weer moeten wij de nieuwe ontwikkelingen via de pers vernemen", zo. zei de heer B. J. Nieuwland, secretaris van de bond. BUSSUM. De ARP-fraktieleider Aantjes wil geen stap terug doen ten aanzien van het standpunt dat afge vaardigden, die het CDA in de Ka mer vertegenwoordigen, ook het Evangelie als richtsnoer moeten hebben. Aantjes zei dit op een CDA vergadering in Bussum. Man lag twee weken dood in woning ROTTERDAM, 15-10. In een huis aan de Brielselaan is dinsdag het levenloze lichaam gevonden van de 87-jarige bewoner, de heer Pi P.. van Calmthout. De politie neemt aan dat de man reeds veertien dagen daarvoor was overleden. Zijn li chaam werd ontdekt door een fami lielid, dat toevallig langs kwam. Volgens de politie is de bejaarde man een natuurlijke dood gestorven. •*99 LEIDEN, 15-10. Het Nederlandse Rode Kruis en het Ierse Rode Kruis hebben woénsdagmiddag na hierover overleg te hebben gepleegd met het Internationale Rode Kruis te Genè- ve, gezamenlijk een appèl gericht tot de ontvoerders van dr. Herrema, met het indringende verzoek hem onge deerd vrij te laten. Dé beide NationaleRode Kruis Verenigingen doen hun appèl op zui ver humanitaire gronden en leggen er daarbij'de nadruk op dat zij han delen in de geest van de beginselen van het Internationale Rode Kruis. de Vrouw drie dagen dood in huis EDE, 15-10. Woensdag is in Ede de 77-jarige weduwe W. Volkeringa dood aangetroffen in haar huis. De kruidenier belde 's middags aan, maar er werd niet opengedaan. De gewaarschuwde politie opende de deur en vond de vrouw, die een na tuurlijke dood moet zijn gestorven. De vrouw moet minstens drie dagen geleden zijn gestorven. De krant van maandag lag nog in de gang. De opening van de openbare kleu terschool te Kerkwerve, werd woensdag tot een echte „happening". Het begon al dadelijk met de twee fraai uitgedoste kleuters, die 'inspek teur Verboom op originele wijze de sleutel aanboden. verklaarde hij de school voor geo pend. De architckt de heer L. Beije gaf nog eens een bondig overzicht van de aan het ontwerp verrichte werkzaamheden. Hij betreurde het dat er wat moest worden bezuinigd. Dank bracht de heer Beije de burgemeester voor de verleende opdracht en het betoonde geduld, waarbij hij enige cadeaus van huishoudelijke aard voor de school aanbood. Het hoofd van de openbare basis school te Kerkwprve de heer H. A. Schipper bood het gemeentebestuur en de ouderkommissie zijn felicita ties aan met het nieuwe gebouw. Hij sprak hierbij de wens uit dat de samenwerking tussen de basis school en de kleuterschool zal mo gen blijven zo als hij steeds is ge weest. De aanwezigen begaven zich hierna naar de naast hel verenigingsgebouw gelegen kleuterschool. „Piggelinee" Gadegeslagen door de feestelijk verklede kinderen van de kleuter school, allen voorzien van een ballon, en een groot aantal ouders werd door Maurice en Erik de Vlieger de naam van- de school „Piggelmee" onthuld. Door de ouderkommissie werd in samenwerking' met de kleuterleid sters deze naam aan de school gege ven, het. ontwerp is van de heer J. W. Ringelberg van de Technische Dienst van de gemeente en het schilderwerk van de heer J. C. Veerman te Scha- rendijke. Door Annel van der Have en Syl via Matthijsse werd hierna aan de heer Verboom de sleutel overhan- digd waarna deze de school ontsloot. De nieuwe school is zeker een pronkstukje voor Kerkwerve. Een ruime entree en twee mooie ruime lokalen .welke vele mogelijkheden biedt voor de kleuters, verder een ruimte met toiletten en een kamer voor het onderwijzend personeel, het geheel keurig afgewerkt. Naast de burgemeester was het gemeentebestuur van Middenschou wen bij de opening vertegenwoor digd door haar beide wethouders M. L. Koogenboom en .T. Boot en secre taris L. F. van Wijck. Het werk werd uitgevoerd door Bouwbedrijf Louwerse te Scharen- dijke met als onderaannemers: schil derwerk J. C. Veerman, Scharendij- ke; metselwerk W. Lemsom, Kerk werve; staalkonstruktie gebr. Beije, Oosterland; C.V. firma Deurloo, Zie- rikzee en elektriciteit fa.A. Quartel, Noordgouwe. Hidr de feestelijk aangeklede kleu ters voorzien van ballonnetjes, in de nieuwe school. (FotoZierikzcesche Nieuwsbode)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 5