V.V.V.-informatiekantoor te Zierikzee vervult een duidelijke streekfunktie Bouw scholencomplex Oosterland Peuterspeelzaal Renesse begint op 1 januari Belangrijke agenda gemeenteraad Brouwershaven Kombineer eens STREEKNIEUWS NUTSSPAARBANK.. ft (,IIolt\rii|ode ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag IG oktober 1975 Nr. 21777 i 3 Veel inlichtingen betreffen de regio ZIERIKZEE, Het nieuwe informatiekantoor van de V.V.V. Zierikzee vervult een duidelijke funktie voor geheel Sehouwën-Duiveland en bepaald niet alleen voor Zierikzee. Cijfers van verstrekte informaties aan de „balie"' en via de telefoon tijdens bet afgelopen seizoen, tonen dit duidelijk aan. Aan Nederlanders werden 4.061 inlichtingen betreffende de stad Zierikzee verstrekt en aan buitenlanders 1.164, Het V.V.V. kantoor Zierikzee gaf bovendien echter nog eens 5.224 inlichtingen betreffende de gehele streek Scliouwen-Duiveland aan Nederlander^ en 1.369 aan buitenlandse bezoekers. Conclusie: V.V.V. Zierikzee werkt duidelijk in het belang van de gehele regio. OOSTERLAND, 15-10. Dezer da gen is een begin gemaakt met de bouw van het scholencomplex, dat gaat verrijzen aan dc Weelstraat in het bestemmingsplan Oosterland. Deze zcsklassigc school, waarin niet alleen de Chr. Basisschool, maar ook dc Chr. Kleuterschool zal worden ge huisvest, wordt gebouwd door het bouw- en aannemingsbedrijf fa. Gebr. Verschoor uit Pernis. een be drijf dat zün sporen op het gebied van scholenbouw heeft verdiend. Momenteel is de bouwput gegra ven en is een graafmachine van de onderaannemer van het grondwerk druk bezig om het overtollige zand en klei af te voeren. Dit woïdt uit- Wat betreft dc kunstmarkt verne men wij dat volgend jaar gestreefd zal worden naar een betere „vulling" van de markt. Vooral de eigenlijke kunstsector zal meer een duidelijk artistieke kant op moeten, zo zijn de plannen. Zeeland Magazine Een nieuw - voortreffelijk uitge voerd - nummer is verschenen van Zeeland Magazine. Aansluitend op eerder gepubliceerde artikelen, komt dit maal Walcheren aan de beurt in de serie „Zeeuwse Kleder drachten", door mej. J. van der Stel. Verder het vervolgverhaal: „De zei lende binnenvaartschepen en hun schippers" door J. P. ten Broecke en eveneens een vervolg op „Van Odysseus tot Onassis", gevolgd'door een verhaal over winkel en geitefok kerij van Renzo de Haan te Haam stede, geschreven door mevr. I. van Loon. Beschouwingen verder over: „Delta, cultuui-gebied in historisch perspectief". Ecologie, „Schelphoek- plan" bij Wolfaartsdijk en „Kent en Londen „naast de deur", over de „Olau East", die de dienst op Enge land onderhoudt. blaadje vrijwel in beslag genomen wordt door de Regeling Verhuis- en Herinrichtingskosten en de normen van de Algemene Bijstandswet. Tot slot enkele mededelingen voor dienstplichtigen lichting 1976. M.S. Prins Wiliem-Alexander Het patiëntenschip „Prins Willem Alexander" komt weer naar Zierik zee. Maandag 20 oktober kiest het schip ligplaats in de Nieuwe Haven t.o. de Nieuwe Boogerdstraat. Aan boord bevinden zich ca. 60 bewoners van huize „Zuidhoorn" te Rijswijk (Z.H,) Het tehuis behoort aan het Leger des Heils. Vandaar ook dat een tienergroep en een brassband van het Leger uit Goes, medewerking verlenen aan het pro gramma. Ver. Stad en Lande De Vereniging Stad en Lande van Schouwen-Duiveland, houdt een le denvergadering op vrijdag 7 novem ber in Hotel van Oppen. Aan de or de komt o.m. het punt: Projekten ïestauraties 1976. De heer M. van Hoogstraten houdt een dia-lezing over: „De windmolenonze vriend". Afd U.V.V. Op dinsdag 21 oktober wordt in het R.K.-centrum een kontakt-avond gehouden van de U.V.V.-afdeling. Voor tijd: zie agenda. BURGII Jubileum „Nu met Hope" Met een receptie in restaurant „De Hofstede" van het rekreatiecentrum „Burghstede" (Dalebcutsweegje 4) wordt op zaterdag 25 oktober a.s. het 70-jarig besteen herdacht van de zangvereniging „Nu met Hope". Ondanks het warme weer was het in Zierikzee dit seizoen soms ongekend druk. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ZIERIKZEE Ouderavond Technische School De Ouderkommissie van de Tech nische School houdt de algemene ouderavond op dinsdag 4 november in de aula van het schoolgebouw aan het Vrije. De zittende bestuursleden, me vrouw A. van de Wiel-Jansen en de heer D. Jansen zijn aftredend, maar herkiesbaar. Mevrouw C. C. van Zanten-Leysen van de Zeeuwse Stichting voor beroepskeuze te Goes houdt een lezing over „Beroepskeu- Nummer „Stadsberigten" Een nieuw nummer verscheen van „Stadsberigten", het voorlichtings orgaan van de gemeente Zierikzee. De aandacht wordt gevestigd op de tentoonstelling: „Vlak voor je neusin de Vierschaar van het stadhuis, terwijl de rest van het HAAMSTEDE Afd. N.C.V.B. f Op dinsdag 21 oktober wordt in de rekreatiezaal van de Ger. Kerk een vergadering gehouden van de N.C.V.B.-afdeling'. Als spreker treedt op de heer G. Dingemanse, met het onderwerp: „Zeeuwse sieraden". Het gesproken woord wordt toegelicht met dia's. RENESSE Bejaardensociëteitsbijeenkomst verzet Daar op dinsdagmiddag 28 oktober de zaal van het dorpshuis bezet is, is de soosmiddag en bejaardengym- nastiek verschoven naar dinsdag middag 21 oktober. I^LLEMEET Afd. Noordwelle e.o. Plattelandsvrouwenbond Op donderdagavond 23 oktober wordt in het dorpshuis van Ellemeet een bijeenkomst gehouden door de Nederlandse Bond van Plattelands vrouwen afd. Noordwelle e.o. Mevr. Van der Sluis-Bij de Vaate, voor heen leidster van de Rode Kruis ko- lonne te Zierikzee zal onder het ver tonen van enkele dia's een praatje houden over de aktiviteiten van het Rode Kruis. Mej. A. C. Houtman zal verder een vijf minuten praatje houden over hel Welfarewerk. Daar- na zal men de gelegenheid hebben Schouwen-Duiveland goed te leren kennen door een diaserie onder het motto „Ons eiland rond". gevoerd door de firma De Ronde uit Pgortugaal. Werknemers van het betonijzervlechtersbedrijf fa. De Oude te Zierikzee is eveneens be gonnen met het vlechten van het nodige betonijzer en van de fa. Ver schoor is men onder leiding van de uitvoerder, de heer N. Bijl, de zaak aan het uitzetten in de bouwput. De te bebouwen oppervlakte voor dit complex bedraagt ongeveer 960 m'-\ en wordt als laagbouw uitgevoerd. Inmiddels is reeds het hele bouw terrein afgezet met hoge hekwerken om zoveel mogelijk ongewenste be zoekers van het bouwterrein te we' ren. Als de weersgesteldheid nog een poosje gunstig blijft zal men spoedig van de grond komen. RENESSE, 15-10. Sinds ongeveer een maand is een uit vyf personen bestaande werkgroep aan het werk om tot een peuterspeelzaal te Renesse te komen. Omdat van Renesse mo menteel verschillende peuters de speelzalen te Haamstede en Scharen- djjke bezoeken, is men van mening dat er tocli wel behoefte bestaat om ook te Renesse een peuterspeelzaal te hebben. Zo kwam men tot de oprichting van een afdeling Renesse van de Stichting Peuterspeelzaal Wester- schouwen. Thans is men met de voor bereidingen zo ver gevorderd, dat men per 1 januari van start hoopt te gaan. Het ligt in de bedoeling dins dag- en donderdagmorgen van negen tot half twaalf te beginnen met kin deren van twee tot vier jaar. Leid sters worden de dames A. v. d. Waal - die reeds enkele maanden ervaring in dit werk heeft op de peuterspeel zaal te Scharendijke - mevrouw M. Fennet, die vroeger als kleuterleid ster werkzaam was. Subsidie De peuterspeelzaal zal door de ge- Vergadering- op 20 oktober BROUWERSHAVEN, 15-10. De raad der gemeente Brouwershaven ver gadert op maandag 20 oktober a.s. in het stadhuis te Brouwershaven. De raad wordt gevraagd verlening van garantie ingevolge Beschikking geldelijke steun eigen woningen 1975; verlening van garantie ingevolge Beschikking deelneming van het rijk in garanties van de gemeente voor bestaande eigen woningen. Wat de aankoop van gi-onden aan de Zuidwal te Brouwex'shaven be treft delen b. en w. de raad mede. dat in het verleden reeds getracht is deze gi'ond mdt opstallen aan te ko pen (opp. 3178 m-). De verwei-ving hiervan was toen niet mogelijk, omdat de eigenaar de ondeiTiandelingen heeft afgebroken. Het kollege is enkele maanden ge leden ter ore gekomen dat de huidi ge eigenax'esse mevrouw G. Kever - Vogt te Ratingen (Duitsland) bereid zou zijn de grond te vei'kopen. (De opstallen werden i-eeds eerder ge sloopt). Het taxatiebureau Gx*opa- tax te Goes stelde de grondpi'ijs vast op f 40.per m-. Deze prijs was aannemelijk, omdat de per ceelsgedeelten liggen in het be schermd stadsgezicht Brouwersha ven in het door de raad aangewezen rehabilitatiegebied. De grond is bouwrijp in die zin, dat er nu reeds gebouwd zou kunnen worden, doch dat afwerking van verharding, rio lering, straatverlichting en groen voorziening eventueel dfenèn te worden uitgevoerd. N.a.v. het taxa- tierappox't deelde de eigenax-esse me de, dat ze met de prijs van f 40, niet akkoox*d kon gaan, daar de vraagprijs werd bepaald op 42,50 per m-. Uiteindelijk kon eigenaresse zich verenigen met een prijs van f 41,per m-, zodat de x-aad ge- Advertentie de ideale gezinsbank Spaargiro- verkeer niet dagafschrift BRUINISSE: Kerkplein, maandag 9.00-12.30 uür. concept-ontwerp van de wet 1-eoi'ga- nisatie van het binnenlands bestuur. Gevolgd door rondvraag en sluiting. DUIVELAND Vergadering gemeenteraad Op maandagavond 20 oktober a.s. komt de gemeenteraad van Duive- land in openbare raadsvex-gadering bijéén in het gemeentehuis te Nieu- werkerk onder voorzitterschap van burgemeester J. D. de Kam. De (kor te) agenda bevat slechts 7 punten. Na de gebruikelijke opening door de voorzitter volgt de vaststelling van de notulen van de vergadering van 24 september j.l., waarna de ingeko men stukken en mededelingen aan de orde komen. Vervolgens de vast stelling van de vex-goeding voor het bijzonder lager ondexnvijs 1975 voor de bijzondere scholen te Nieuwer- kerk en te Oosterland. Hierna komt aan de orde de Staxidpuntbepaling OUWERKERK Zeeuwse kollekte De Zeeuwse kollekte 1975, geox-ga- niseex'd door de Stichting Zeeland, in samenwerking met de Stichting Zeeuwse Vx-ouwenx-aad, bracht te Ouwerkerk op f 405,—. Aan dit mooie resultaat werkten mede de dames Den Bleykex'-Bodbijl, Den Boer-Lukus, Hillebrand-Padmos, Kuin-de Haan, Lukus-van Oeveren, Van Moux'ik-Hendx-ikse, Van Oeve- ren-Straayer en Zoeter-de Bruine, Slichting „Kinderzorg" Mevrouw Vijverberg-van Oeveren heeft de opbrengst over het 3e kwartaal ad f 64,90 opgezonden aan de Stichting „Kinderzorg" te Mid- delbux-g. Door Erna Bakker werd om gehaald f 34,45, door Piet Kuyper f 13,85 en door André en Wim Hage f 16,60. vraagd zal woi-den deze aankoop ad 1' 130.298,goed te keuren. Binnenlands bestuur Inzake de bespx-eking koncept- ontwei'p van wet reox'ganisatie bin nenlands bestuur delen b. en w. de raad mede, dat het provinciaal be stuur de mening van de gemeente hieromtrent heeft gevraagd. Het kollege zegt, na bestudering van het ontwerp, tot de volgende konklusies te zijn gekomen: Er komt geen viex-de bestuurslaag; het aantal provincies wordt uitge breid tot 26; de px'ovincie Zeeland, omvattende 30 gemeenten, blijft als provincie-nieuwe stijl gehandhaafd, aan de provincies zullen belangrijke taken kunnen werden toevertrouwd, waarvan vele die thans nog bij het rijk berusten en vele, die nu door gemeenten of door gemeenschappe lijke regelingen van een aantal ge meenten tezamen, worden uitgeoe fend. B. en w. zeggen gelukkig te zijn met het onder a. en c. genoemde. Dit kan niet gezegd worden van de an dere punten. Het kontakt tussen de burgers en gemeente zal nog verder vex'loren gaan, terwijl de regering er vanuil gaat dat het bestuur zo dicht mogelijk bij de bui'ger dient te staan. De gemeente staat immers als laagste bestuursniveau het dichtst bij de bui'ger. Tot de funktie van de gemeente behoort o.m. het begelei den en ondersteunen van de plaatse lijke samenleving in al haar verschij ningsvormen. Daaidoe kari ook gere kend worden het stimuleren van de dxrekte betrokkenheid van de bur ger bij het openbaar bestuur. Vele taken zullen ovei-gaan' naar, de provincie-nieuwe stijl. Voor de gemeenten blijven alleen over de vooi'zieningen die als van zuiver plaatselijk belang moeten worden beschouwd. B. en vv. merken in hun toelich ting op dat belangrijke zaken zoals ruimtelijke ordening en woningwet worden gemist. Huns inziens is het een te grote eenzijdige uitholling van gemeentelijke taken. Met een dergelyke overheveling is de öemo- kratie niet gediend. Het thans vooi'liggende concept- ontwex-p biedt naar de menii)g van het kollege geen oplossing, omdat de gemeente een aantal haar toelonken de bevoegdheden wordt afgenomen, zonder dat daarvoor de noodzaak woi'dt aangetoond. „Aan het ontwerp jn deze strek- king bestaat bij ons geen enkele be hoefte", aldus b. en w. Krediet De raad woz-dt verder een krediet gevraagd voor de aanleg van wa terleiding op de vier begraafplaatsen in de gemeente; subsidie restauratie dakherstel Ned. Hexw. kerk te Bi'ou- wershaven; het plaatsen van een tuinmuur i.v.m. rekonsti'uktie Sleepstraat te Brouwei-shaven; en subsidie restauratiekosten pand Markt 13 te Bx-ouwershaven. De raad wordt vex-der voorgesteld aan te kopen een perceel grond inet opstallen Ring 32 te Di-ejschor zijnde het Dorpshuis. Daar divex'se vereni gingen moesten uitwijken naar an dere ruimten zeggen b. en w. dat het in het belang van de leefbaai'heid van Dx-eischor noodzakelijk is dat de bevolking kan beschikken over een i'uimte voor sociale-kultux'ele en an- dei*e doeleinden. meente worden gesubsidieerd, maar ook de ouders van de peutei's zullen een bijdrage moeten leveren. Bij het vaststellen van deze bijdrage wordt rekening, gehouden met het inkomen, maar men kan ï'ekenen dat de ouder bijdrage gemiddeld op zo'n drie gul den per kind per ochtend komt. Zoals het zich laat aanzien zijn er minstens veei*tien kinderen die per 1 januari de peuterspeelzaal gaan be zoeken. Men rekent er echter wel op dat er nog wat bijkomen. Maximaal is er plaats voor 22 kinderen. Als on derkomen .voor de speelzaal heeft men ,,'t Ti-efpunt" kunnen huren. Het ligt in de bedoeling onder de bevolking van Renesse een speel- goedaktie te houden. Men hoopt zo wat speelgoed bij elkaar te krijgen voor de kinderen. Gedacht wordt o.a. aan blokken, houten puzzels en bij zonder blij zou men ook zijn met en kele paai'den en driewielertjes. Een oude keukentafel en een oude kast zouden ook bijzonder welkom zijn. Voor het opgeven van kinderen of het vragen van inlichtingen kan men zich wenden tot de twee toekomstige leidsters. ZIERIKZEE. Het Leger des Heils verhuisde lijdelijk van „De Lichtboei" naar het pand hoek Nieuwe Boogerdstraat-St. Domusstraat. Foto vele han den maakten liclit werk. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode) Omdat dus zonder meer gebleken is, dat er bij de toeristen die Zierik zee bezoeken behoefte is aan meer nuttige informatie over de regio dan uitsluitend over de stad is door het V.V.V.-bestuur van de plaatselijke vei'eniging besloten met deze wen sen rekening te houden bij de sa menstelling van de nieuwe V.V.V.,-? gids. De werkzaamheden voor het maken van dit boekje zijn thans in voor-bereiding; de bedoeling is dat de gids per 1 januari aanstaande ge reed zal zijn. Het boekje zal te koop worden aangeboden voor de prijs van één gulden en vijftig cent. De gidsen zullen volgend seizoen ver krijgbaar zijn via een automaat welke zal wox'den aangebracht aan de gavel van het informafiekantoor. In het boekje wordt onder meer een kaartje van geheel Schouwen- Duiveland opgenomen met wat een voudige maar belangrijke gegevens over de gehele streek. De oplage zal bedragen 7.500 stuks. In de pex-iode vail 1 oktober 1973 tot 1 oktober 1974 werden aan be zoekers uit eigen land door V.V.V. Zierikzee, toen nog gevestigd in het kantoortje Visstraat, 6.642 inlich tingen ver-strekt en aan buitenlan ders 1.990. Deze cijfers zijn de afge lopen zomer belangrijk gestegen: van I maart 1975 tot 1 oktober j.l. verstrekte V.V.V. 9.285 informaties aan Nederlanders en aan buitenlan- dex-s 2.533, een stijging van resp. bij na 40 en 30 procent. Kantoor langer open Deze toename wordt door V.V.V.- bestuux-der de heer J. Bij de Vaate vei'kJaard uit een drietal oorzaken: het infoi'matiekantoor was dit sei zoen langer en op regelmatiger tij den opengesteld, bovendien beter bex-eikbaar voor het publiek, en ex- kan gesproken wox'den van een toe name van het toerisme. Vooral hei. bezoek uit eigen land is toegenomen. Via de plaatselijke V.V.V. werden verder 478 hotelboekingen verricht. Als gevolg van het dikwijls zeer warme weer en wellicht ook door de hogere tarieven en wat weinig publi citeit is het bezoek aan de „grote trekpleister" van vorig jaar, de St. Lievens Monstertoren, het afgelopen seizoen duidelijk achtergebleven. Vorig jaar beklommen nog 22.334 mensen de „dikke toren", dit jaar „slechts" 15.215. De mooie zomer was er ook voor een belangrijk deel de oorzaak van dat het bezoek aan de kunst- en antiekmarkt is achtex-gebleven, in vergelijking met vox-ig jaar. Het was bepaald minder druk op de „toerislendagen" maar ondanks de warmte vindt de Evenementencom missie van VVV het bezoek aan die dagen toch nog altijd zeer redelijk. Advertentie Fijn om te hebben.Om ^.te dragen. i ;Angora rok in wijde lijn. I Topmode. Kombi neer met collpully en gestreepte overbiouse. Dam 19 Zierikzee

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 3