V ermakelijkheidsbelasting wordt 1 januari a.s. afgeschaft Ninotchka vveetwat vrijen Cholera op Java Slachtoffers zware regenval De Utrechtse demonstratie Nog vijf Hema's Halfboter kan nu spoedig komen OcK Proces in Ts jecho-Slowakij e AGENDA Een dol verhaal over SEX Oostwaarts. LAATSTE NIEUWS Raad Westerschouwen WESTERSCHOUWEN, 14-10. In de dinsdagmiddag gehouden gemeenteraadsvergadering heeft de ge meenteraad van Westerschouwen besloten per 1 jan. 1976 de vermakelijkheidsbelasting af te schaffen. Burgemeester H. P. Everwijn voerde al motieven hier voor aan dat uiterlijk tot 1 januari 1979 deze belas ting nog kan worden geheven. De opbrengst van deze belasting bedroeg in 1974 f 8.866,40, terwijl de op brengst voor 1975 wordt geraamd op f 6.500.De konlrole op de juiste verkoop van toegangskaarten noemde de burgemeester bijzonder moeilijk. Een juiste controle op de verkoop van toegangskaarten zou met zich mee brengen dat de reeële opbrengst nog minder zou zijn. Verder vestigde hij de aandacht op het feit dat reeds vele gemeenten deze belastingverordening hebben afgeschaft. De heren J. C. Hendrikse en L. Tieleman voelden zich niet direkt gelukkig met het voorstel van 1). en JAKARTA. 15-10. In het midden van het Indonesische eiland Java zijn 43 mensen aan cholera overle den. zo heeft het Indonesische mi nisterie van gezondheid meegedeeld. Sinds mei zijn 415 cholera-gevallen aan hét licht gekomen. CARACAS, 15-10. Als gevolg van zware regenval waardoor Venezue la sinds het begin van deze week. wordt getroffen, zijn tot dusver 17 mensen omgekomen, terwijl .er ze-' ker nog tien worden vermist. Naai' schatting zijn er 1.500 mensen ge wond of dakloos, Weerkundigen zijn van oordeel dat de overvloedige regenval wel tot het eind van de maand kan aanhou den. Kinderboekenweek van start gegaan AMSTERDAM, 15-10. Met tal van festiviteiten is woensdag de kinder boekenweek, die tot en met 25 ok tober duurt van start gegaan. Hethoogtepunt op de eerste dag was de première van het speciaal voor deze gelegenheid door Ronald Oorbeek geschreven spel „Beesten buiten hun boekje",^ waarin Henk Votel (Marco) en Wim de Meijer (meester Fontein) het aan de stok krijgen met de bekende fabeldieren. Na afloop van deze voorstelling in het nieuwe De La Mar Theater in Amsterdam werden de gouden en zilveren griffels en het gouden pen seel uitgereikt aan de auteurs van de bekroonde kinderboeken voor dit jaar. De heer Hendrikse was dc mening toegedaan dat bij een goede kon lrole, waarvan hij van mening was dat dit geen geld behoefde te kosten daar dit door de politie kan worden gedaan, deze belasting zeker een be- dag van f 10.000,kon opbrengen. Nu wordt er 'bij verschillende gele genheden met stempeltjes op de hand gewerkt waarop geen enkele kontrole mogelijk is. De heer Tieleman zag liever dat de belasting gehandhaafd bleef. Mening wethouder Wethouder L. C. Hoogerhuis was van mening da* de eigen verenigin gen van de huidige gang van zaken de dupe zijn, daar zij wel aan hun verplichtingen voldoen. .Met de stemmen van de heren Hendrikse en Tieleman tegen werd h^t voorstel van b. en w. aangeno men om per 1 januari 1976 de ver makelijkheidsbelasting in te trek ken. Hoewel niet officieel kan de konklusie worden gétrokken dat de blokkade van de premiewoningen voor de gemeente Westerschouwen is opgeheven. Dit deelde de voorzitter mede naar aanleiding van een vraag van de heer Hendrikse. De blokkade werd ingesteld om de gemeente er toe te dwingen de Oostenrijkse wo ningen te ontruimen In eerste in stantie heeft de burgemeester zich tot Middelburg gewend om tot ont koppeling te komen, wat zonder sukses bleef. In een schrijven, waarin hel onge noegen over dezè zaak werd uitge sproken, heeft de burgemeester zich hierna tot de minister gewend. Hoe wel officieel nog geen mededelingen zijn gedaan blijkt in de praktijk dat men tot ontkoppeling' is overgegaan. Mede hierover zal er op 20 oktober a.s. een bespreking tussen de minis ter en het kollege plaats vinden. „Het geld dat wij hebben uitge trokken voor het samenstellen van het ETI-rapport over de woning bouw op Schouwen-Duiveland is nuttig besteed geweest'' was de al gemene mening van de raad van W esterschouwen. De geplande 45 woningen per jaar kunnen, aldus de voorzitter, worden gezien als een totaal van 5 maal 45 woningen in vijf jaar. Met deze cij fers in de hand is het mogelijk om bij de advieskommissie verdeling rijkssleun woningbouw mei de geza menlijke gemeenten van Schouwen- Duiveland een vuist te maker^. Waardevol rapport Mevrouw A. G. J. Fviedcvichs- Landegent vond het een waardevol rapport, ook in sociologisch opzicht. Belangrijk vond zij de negatieve ge dachte. dat er weinig perspektief be staat voor het uitbreiden van de werkgelegenheid. Mede in dit licht bezien betreurde zij de huidige si tuatie bij Smit Bolnes te Zierik- zee, waarvan de gehele regio de weerslag zal ondervinden. Vol komen eens was zij het met hei in standhouden van de leefbaarheid van de kleine dorpen, mede voor het instandhouden van de scholen en de middenstand. De heer Hendrikse noemde het een zeer gedegen en begrijpelijk rapport. Ock hij hield een pleidooi voor de kleine kernen. Als men tot een bescheiden groei hiervan zal be sluiten zal men zich moeien beper ken tot de bouw van kleine aantal len aan het dorpskarakter aange paste woningen. Juister vond hij het dan als er elk jaar 5 worden ge bouwd, dan eens in de vier jaar 20 woningen. Eens was hij het ook dat men gekant moet zijn tegen het ver schijnsel van de tweede woningen in de kleine kernen daar dit de leef baarheid niet ten goede komt. „Als wij vandaag zeggen het is een goed rapport, akkoord, maar dan zal ons beleid daar ook naar moeten hande len in de toekomst". Ook de heer J. van den Berge sprak namens zijn fraktiè zijn vol doening uit over het rapport. „Wij zullen hieraan moeten meewerken, hoewel dit. in de praktijk misschien niet altijd even gemakkelijk is. Men zal, moeten kijken wat men er. uit kan putten ten gunste van de ge meente en haar inwoners". Vrees koesterde hij voor het bouwen van kleine aantallen woningen in de kleine kei-nen, iets waarvoor de aannemers in het verleden niet erg geporteerd bleken te zijn. Geen houwstronien meer Bouwstromen op Schouwen-Dui veland zoals wij die vroeger hebben gekend behoren tot het verleden, al dus de voorzitter. Er zal een andere manier van werken komen, waarbij hij ook wel mogelijkheden voor de kleine kernen zag. Op voorstel van b. en w. werd aan de Stichting Zeeuws Studie fonds een subsidie van f 0,15 per in woner toegekend. Mocht blijken dat dit bedrag voor de regio niet vol doende is was de raad genegen dit op le trekken tol f 0,20 per inwoner. Nu in verband met het bezoeken van bibliobus het leesgezelschap te Serooskerke zal worden opgeheven, daar nu geen boeken worden uitge leend, werd op voorstel van b. en w. de voor 1975 toegekende subsidie van f 75.ingetrokken. Verordening Zonder op- of aanmerkingen stel de de raad de verordeningen vast van de verhuis- en her-inrichtings kosten bejaarden, verhuis- en her inrichtingskosten bij woningverbe tering en krotopruiming en een ont ruimingspremie Oostenrijkse wo ningen. Ten aanzien van het laatste punt zei de heer J. Lustig dat het instel len van deze premie een goed argu ment was cm de minister aan te to nen dat de gemeente van gcedo wil is, al wil hij hier allerminst de be woners het recht ontnemen om daar te wonen. In hel licht bezien van een in een vorige vergadering ingenomen stand punt vond de heer Tieleman dit maar een gevaarlijk punt van dis- kussie. Dit zou er'op kunnen wijzen dat het besluit in de vorige vergadering niet juist is geweest. De heer Lustig vond dit aller minst, het is alleen om er op te wij zen dat. het gemeentebestuur vals is beschuldigd. Ten aanzien van de Oostenrijkse woningen stelde de heer Hendrikse nog de vraag of hel juist is dat door een. ambtenaar van de gemeente een 'bezoek is gebracht aan de bewoners. De burgemeester bevestigde dit, maar het is alleen gedaan om de bewoners een goede voorlichting te verschaffen zodat er later niet het verwijt kan worden gemaakt dat zij niet goed zijn voorgelicht. Propaganda is er beslist niet ge voerd. Overziclitsstaat De raadsleden was een overzicht- staatje ter hand gesteld van het aan tal nog permanente bewoners van de Oostenrijkse woningen. Hieruit bleek o.m. dat er in de Kure nog maar drie permanente be woners zijn. De heer S. Roos be treurde dit vooral omdat er eerder op was aangedrongen hier een vas te kern te vormen. Advertentie UTRECHT. 15-10. Het CNV is van mening, dat actiegroepen de natio nale demonstratie in Utrecht tegen de terechtstelling van vijf Spaanse verzetsstrijders in diskrediet hebben gebracht. Zelfs in dit geval, waar het een nationale demonstratie be trof. hebben extreem-linkse groepen niet het fatsoen gehad om hun rode vlaggen met hamers en sikkels thuis te laten. Hun hele optreden leek meer gericht op propaganda voor eigen ideeën dan op een demonstra tie tegen onrecht en onderdrukking. Dit staat in „De Gids", het orgaan van de christelijke vakbeweging, Politie voorkomt aktie van schippers TERNEUZEN, 15-10. Woensdag- middag heeft een groep van twintig politiemensen van de mobiele een heid vijftig Nederlandse binnen schippers gedwongen bij de haven- dokken van Terneuzen vandaan te gaan. Die schippers probeerden daar het lossen te verhinderen van een Belgisch beunschip, dat geladen was met zand bestemd voor Gent. Dat zand werd overgeladen in vracht auto's om zo over de weg naar Bel gië vervoerd te worden. De schippers zijn razend over de houding van de politie. Gat van Vlissingen snel dicht VLISSINGEN, 15-10. Vlissingen hoeft het komend stormseizoen niet te vrezen. Het grote gat dat op dit moment nog in de boulevard De Ruijter gaapt, zal over twee weken gesloten zijn. Dit zegt ir. H. Visser, hoofd technische dienst van het wa terschap Walcheren. Het waterschap is op het moment bezig met aan de dijk in het kader van het op Deltahoogte brengen van de zeewering langs de Westerschel- de. Daartoe moest, een duiker uit het dijklichaam worden verwijderd. CESKE BUDEJOVICE, 15-10. In de Tsjechoslowaakse plaats Ceske Budejovice is woensdag het proces begonnen tegen de 27-jarige staat loze Pool Tadeus Kobrszynski en de 55-jarige Helge Neukirchner, de vrouw van een Oostber lij rise arts. Zij moesten op 17 augustus j.l. ach terblijven toen een helikopter waar mee ze naar het westen wilden vlie gen door de Tsjechoslowaakse grens wacht werd beschoten en ijlings moest opstijgen met drie vluchtelin gen uit de DDR aan boord, onder wie de echtgenoot van mevrouw Neukirchner. Piloot was de Ameri kaan Barry Meeker (33), die al meer Oostduitsers uit Tsjecho-Slowakije had gehaald. Hij wordt bij verstek berecht. In West-Duilsland, waar hij zich nu bevindt, is ook een straf vervolging tegen hem ingesteld. MAASTRICHT, 16-10. Er zullen dit jaar nog vijf nieuwe HEMA-ves- tigingen worden geopend in Enk huizen, Nijkerk, Winschoten, Lisse en Hardenberg. Dit heelt de heer De Roo, directielid van HEMA B.V., meegedeeld tijdens de heropening van een vestiging van het bedrijf in Maastricht. Ook zullen tien HEMA-bedrijven dit jaar aanzienlijk worden vergroot. Aan het eind van dit jaar zullen er in totaal 124 HEMA-vestgingen in Nederland zijn. Roofovervaller had pech GRONINGEN, 16-10. Donderdag- ochtend kon de juwelier R. van dei- Wal aan het Damstcrdiep in Gronin gen een roofoverval op zijn zaak verijdelen, door de dader met een ijzeren trekhaak, die wordt gebruikt voor het naar beneden halen van etalageluiken, de straat op te jagen. De man zette het op èen lopen, maar op dat moment kwam juist een wijk agent per fiets voorbij, clie de ach tervolging inzette en de dader twee straten verder kon aanhouden. FRANKFORT. De Oostenrijkse schilder Lherb uit' Wenen toont hier het officiële - door hew ontworpen - affiche voor de komende Olympi sche winterspelen, die in Innsbruck zullen worden gehouden. RIJSWIJK, 15-10. Een nieuw zui- velprodukt, halfboter, zal binnenkort op de markt kunnen komen. Het be stuur van het Produktschap voor Zuivel heeft in Rijswijk na zeer uit voerige discussie een verordening 'vastgesteld, waardoor dat mogelijk wordt. Halfboter moet ten minste 39 en mag ten hoogste 41 procent melkvet bevatten, Het vochtgehalte moet ten minste 47 procent zijn. De ministeries van landbouw en visserij en van volksgezondheid en milieuhygiëne moeten de verorde ning nu nog goedkeuren. Op de verpakking van de halfbo ter zal een zogenaamde declaratie moeten staan, waarin vermeld wordt wat aan verdikkingsmiddelen en dergelijke aan het produkt is toege voegd. Het ministerie van volksgezond heid had opneming van dit voor schrift als voorwaarde gesteld voor goedkeuring van de verordening. Bij het Produktschap had men hiertegen vooral het bezwaar dat zo'n decla ratieplicht niet geldt voor het enigs zins concurrerende produkt hSlva- rine. Niettemin zette het bestuur het door „Volksgezondheid"' geëiste voorschrift in de verordening. BIOSCOOP DE CONCERTZAAL ZIERIKZEE Programmawijziging A.s. vrijdag- en zondagavond 8.00 uur voor de serieuze filmliefhebbers burgwalfilms - pandora een film van rené van nie met; josée ruiter, dora van der groen, johan te slaa. huib broos, cox habbema, ramses shaffy. e.v.a. kamera: mat van hensbergen in bet vooi programma: bronbeek bijvoorbeeld •Toegang 18 jaar A.s. zaterdagavond 8.00 -uur én half elf en dinsdagavond 8.ÓÖ uur Kleur Filmtrust Toegang 18 jaar Konferentie „over alles" PARIJS, 16-10, Het voornaamste resultaat van de voorbereidende be sprekingen voor een internationale conferentie van olielanden, indus trielanden en ontwikkelingslanden die de afgelopen drie dagen in Parijs zijn gevoerd is dat de conferentie, die ook weer in Parus wordt gehou den en op 16 dccemberibcgint, eigen lijk overal kan gaan. In de verkla ring die de afgelopen nacht in Parijs werd uitgegeven staat dat elke dele gatie elk onderwerp ter sprake mag brengen dat naar haar mening ver band houdt met de hoofdlijnen van het beraad: energie, grondstoffen, ontwikkelingsvraagstukken en aan verwante financiële kwesties. Tijdelijk rust aan het schippersfront TERNEUZEN. 16-10. Dc Neder- landsc binnenvaartschippers op het kanaal Gent-Ter neuzen zullen don derdag geen verdere acties onder nemen om het lossen van Belgische binnenschepen te voorkomen. Ze willen de onderhandelingen afwach ten die momenteel in EEG-verband worden gehouden over het evenredi ge vrachtverdelingssysteem en de bodemtarieven voor de binnen scheepvaart. De actievoerende schip pers die woensdag bij'de havendok- ken van Terneuzen werden verdre ven door een colonne van dc mobiele eenheid van de politie zijn daarover zo gebelgd dat ze niet op de bijeen komst met de corpschef van de Ter- neuzense gemeentepolitic tevens hoofd van het politioneel actiecen trum in Terneuzen. de heer E. Hu- bregtsen zijn komen opdagen. Zierikzee Vierschaar Stadhuis, van 1 tot en met 22 oktober, tentoonstelling „On der je voeten vandaan en vlak voor je neus". Elke werkdag van 9 tot 12 en van 14.00 tot 17.00 uur. (Op woensdagmiddag is ook het ge meentemuseum geopend van 13.30- 16.30 uur.) Zierikzee ,,'t Lange Uus". Expositie schilde rijen. Tijd: gedurende winkeltijden. Burgh Oude school. Kunstexpositie. Maan dag tot zaterdag: 11-12 en 14-17 uur. Donderdag 16 oktober Zierikzee Garage Leg'emaate, Calandweg, van af 19.00 uur, verlichtings- en ban dencontrole afdeling Zierikzee Vei lig Verkeer. Stadhuis, 19.30 uur, Stad-en-Lande- bijeenkomst in kader tentoonstelling „Onder je voelen vandaan en vlak voor je neus". Herv. verenigingsgebouw, 20.00 uur, Hervormde Vrouwengroep „Wees een Zegen". Bruinisse Verenigingsgebouw. N.C.V.B.-afd. 19.45. Vrijdag 17 oktober Zierikzee Concordia. Aid. P.JÏZ., 20.00 uur. Concertzaal, 20.00 uur, filmvoorstel ling. Zaterdag 18 oktober Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur, filmvoorstel ling, (22.30 uur late voorstelling). Zondag 19 oktober Zierikzee Foyer Concertzaal, 12.00 uur, Ardito Blaaskwintet. (koffieconcert Z.V.U.). Concertzaal, 20 00 uur, filmvoorstel ling. Maandag 20 oktober Zièrikzec Huis van Nassau, Afd. „Philatelica", 20.00 uur. Brouwershaven Stadhuis. Vergadering gemeenteraad, 19.30 uur. Raadhuis Nieuwerkérk. Vergadering gemeenteraad, 19.30 uur. Dinsdag 21 oktober Zierikzee R.K.-centrum U.V.V.-konlaktavond, 19.30 uur. Haamstede Zaal Ger Kerk. Afd. N.C.V.B., 19.45 uur. Woensdag 22 oktober Dreischor „De Drie Schapen", Afd. Noordgou- we e.o. Plaltelandsvrouwenbond. 20.00 uur. Donderdag 23 oktober Ellemeet Dorpshuis. Afd. Noordwelle e.o. Plattelandsvrouwenbond. 20.00 uur. Dorpshuis. Spelmiddag schooljeugd. 14.00-16.00 uur. Vrijdag 24 oktober Haamstede Rekreatiezaal Geref. kerk, 19.45 uur lezing J. R.J. Planta, (Natuur en Vogelwacht Schouwen-Duiveland). Haamstede Recreatiezaal, Gerei', kerk, 19.45 uur, lezing „Hoge Veluwe" voor Natuur- en Vogelwacht. Zaterdag 25 oktober Zierikzee RTM-station, 13.30 uur, vertrek jeugdvogelwacht (bessenexcursie Schelphoek). Maandag 27 oktober Ou werker k Kleutcrchool, 19.30 uur, ouderavond. Dinsdag 28 oktober Haamstede Geref. kerk, 19.30 uur. Ned. Ver. van Huisvrouwen. Vrijdag 31 oktober Zierikzee Aula RSG, Manhuisstraat, 20.00 uur, filmavond „Ziejook". Dinsdag 4 november Zierikzee Aula school. Ouderavond Techni sche School. 20.00 uur. Vrijdag 7 november Zierikzee Hotel Van Oppen, Ver. Stad en Lande, 19.30 uur. Vrijdag 14 november Zierikzee Concertzaal. 20.00 uur Der Beitel- student (Hoofdstad Operette/Z.V.U.). ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Tetefoonnrs. ni half xes Redaktie: M. J. Bij de Vaate (01110) 2938 J. P Jongschaap (01110) 2410 Advertenties: (01110) 2118

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 2