Vijf en ze ven tig jaar Kon. Zeelandia te Zierikzee Gala Koffie Nieuwe openbare kleuterschool Kerkwerve officieel geopend UW DISCOBAR Bomexplosie treft politieburo in Belfast DE ZIERIKZEESCHE COURANT Bedrijf met markante lijnen nu MEUBELRAMA als u wild op wild bent... ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 16 oktober 1975 132ste jaargang Nr. 21777 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE. ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes; zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 19.90; per jaar 76,i>0. Losse nummers 45 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 29 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 3,50. Vraagt onze contractprijzenI De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B T W In dit nummer: Einde vermakelijkheidsbelasting Westerschouwen ZIERIKZEE, 16-10. Van mini tot maxi, maar nog niet tot enkel-lengte, om dit modebeeld even vast te hou den, is het gegaan met het Zierikzeese bedrijf in op tima forma, pie Koninklijke Zeelandia N.V., die deze maand, met een keur van pluriforme aktiviteiten, het 75-jarig bestaan viert. Vijf en twintig en vgftig (toen het predikaat „Koninklijk" werd verkregen) waren eerdere feestelijke mijlpalen en nu dan dus „75", die het zicht opent naar een toekomst, die mogelijk zal voeren tot het volmaken van de eeuw .en langer. „Niet tot enkellengte"; een grapje natuurlijk, maar - zegt één der huidige direkteuren de heer H. J. Doeleman - „de groei zit er nog wel in", een juist voor deze tijd opmerkelijke uitspraak, niet weersproken door de algemeen direktcur, de heer M. Doeleman H.J.zn. tijdens een onderhoud in het nieuwe direktiekantoor, dat na een recentelijk aangebrachte „face lift", een gelukte kobinatie blijkt van een voorname stijl en funktionaliteit. van Niemeyer, pak 250 gram zóóó'n itiee Extra geld voor gemeentelijke sociale diensten DEN HAAG, 15-10. De regering gaat tijdelijk extra geld geven aan gemeenfen om de ernstigste knel punten bij de sociale diensten op te heffen. Dat zal gebeuren in het ka der van het kon.junktuurprogram- ma, dat in de miljoenennota is aan gekondigd. Staatssekretaris Polak van binnenlandse /.aken heeft dit wcensdag in de Tweede Kamer meegedeeld tijdens de behandeling van de begroting van binnenlandse zaken. Over de omvang en de verdeling van het extra geld is het overleg nog niet afgerend, aldus de staatssekre taris. Er is een geweldige toeneming van het aantal gevallen en eveneens van de moeilijkheidsgraad. Daarbij is het personeel van de sociale dien sten in veel gevallen overbelast. Daardoor dreigt de kontrole in ge vaar fe komen, aldus staatssekreta ris Polak. De valse duizendjesaffaire DEN HAAG, 15-10. De Haagse po litie heeft de 25-jarige W. van den N. uit Leiden aangehouden, die zij ervan verdenkt op 4 juli een anti quair in Den Haag met tien valse briefjes van duizend gulden te heb ben belaald. De man kocht een an tieke klok en twee speeldozen voor 9.500 gulden en betaalde contant, aldus de antiquair. Die kreeg daar door argwaan en ging naar de poli tic. Do biljetten bleken vals. Heeft u nog een teak bergmeubel en will u graag over op eiken? Ruil het dan in b»f Rijksweg 26 - Nieuwerkerk Telefoon (01114) 1268 - 1265 Intussen geen pompeuze officiali- teiten bij gelegenheid van dit jubi leum, maar een in de tijd verspreide reeks van kleine, lollige f eestelij k- heidjes, die de aandacht op het ge beuren priemen en waarbij zoveel mogelijk aan het bakkerij wezen, ge lieerde mensen, jong en oud worden betrokken. Nostalgische tlraatl Er loopt door élit zo typische Zie rikzeese bedrijf, bruisend van leven en inventiviteit, toch altijd een ver stilde draad van nostalgie en het be gin daarvan ligt in de Witte Eye- straat („Straetje van Doeleman"), waar het oorspronkelijke fabriekje van wijlen de oprichter, de heer H. J. Doeleman, een verhaaltje in steen staat te zeggen, waar al velen naar geluisterd hebben. Op- eu neergang Waar vele jaren „De Klok" en het huisorgaan van „Zeelandia" voor no dig was, kan niet in de notedop van een krante-artikel worden ge stopt; het lange veidiaal van het ste delijk bedrijf, dat - als het leven zelf - uiteraard op- en, neergang kende, maar met een spits en subtiel inspe len op de zich met de jaren voor doende wisselende situaties, voldoen de greep kreeg op het bestel in handel en industrie, om de kontinu- iteit in stand te houden. Dat is een hele zaak, met zo'n zaak. „Die gelei'' Die gelei dan uit de oertijd van het bedrijf is er nog wel, maar dat is geen groot produkt meer. Er zijn zo veel verschuivingen in het maat schappelijk bestel, zoveel wijzigingen in smaak en de gewoonten van het volk, zoveel" aanpassingen hieraan, ook in produktieve zin (beschuitfa brieken), dat het eigenlijk wel van zelfsprekend is. Er zaten meer partroncn in het magazijn; één ervan heette emulsie, emulsie voor het brood, „spul" dat tegemoet kwam aan de behoeften van de bakker en dat produkt heeft een stelselmatige omzetgroei te zien gegeven tot het fatale jaar 1940, lang nadat „Zeelandia" in binnen- en buitenland al een begrip was ge worden. Dat proces begon na Wereldoorlog I en werd krachtig gestimuleerd door de oprichter, met de onder „in siders" wel gebruikte typische ka rakteristiek; „streng, maar onrecht vaardig". een heel eigensoortig „Zee- landia"-grapje dat misschien niet eens „naar buiten mag". Zilveren jubileum De herinnering aan de „oude baas" komt nog ter sprake in verband met het 25-jarig jubileum, toen - dat was best wat voor die tijd - in de Dom stad een diner werd aangeboden waaraan gouden horloges werden aangeboden en alle bakkers de be kende ronde klok kregen. Meel- en stofbestoven trof men ze aan in vele bakkerijen en misschien zijn er hier en daar nog wel een handvol. Na de oorlog Na de oorlog was het wonden lik ken en een nieuwe koers inslaan. De aanzet tot een nieuwe ontwikke- Vervolg op pag. 4. Onthulling naam „Piggelmee" KERKWERVE, 15-10. Woensdagmorgen werd dooi de inspecteur van het kleuteronderwijs, de heer H. Verboom, de verbouwde en uitgebreide openbare kleu terschool te Kerkwerve officieel geopend. In het ver enigingsgebouw te Kerkwerve, waar de genodigden werden ontvangen, werd - vóór dat tot de opening werd overgegaan, het woord gevoerd door burgemees ter E. Baerends van Middenscliouweu. Als gemeentebestuur hebben wij ons afgevraagd of w\j hier nu eigenlijk wél aandacht aan moesten schenken, zei de burgemeester. Voor de gemeen schap van Kerkwerve is het totstandkomen van deze kleuterschool evenwel van het grootste belang. De oude school, welke met gelden van het rampen fonds kon worden gesticht, was met het ene lokaal al enige jaren te klein. Dank zij het goede samenspel met de Ned. Hervormde Kerk heeft de school enige jaren gebruik mogen maken van een lokaliteit. Ondanks de voortreffelijke akkomodatie moest er toch een oplossing komen om de kinderen bij elkaar te bren gen, daar het op verschillende plaat sen lesgeven problemen met zich meebracht. De toekomst zag de burgemeester voor wat Kerkwerve betreft met enig optimisme tegemoet. Kerkwerve is een kern waar de vergrijzing nog geen intrede heeft gemaakt. Het ge boorteoverschot is een van de hoog ste van Schouwen-Duiveland. De school telt nu een bezetting van 55 kleuters, terwijl twintig jaar gele den men maar net aan twintig kleu ters kon komen om een school met één lokaal te kunnen stichten. Voor wat de naaste toekomst betreft zag hij geen enkel probleem voor de openbare kleuterschool te Kerkwer ve. „Als gemeente zijn wij blij dat met het realiseren van deze kleuterschool weer een belangrijk punt van onze wensJqst is vervuld, wat ons tot v - de stemt. Met het onderwijs in on/e gemeente zijn wij een aardig stuk op de goede weg," zo stelde buigcmeester Baerends vast. Er staat nog een uitbreiding van de O.B.S. te Ellemeet voor de deur, terwijl de bijzondere school te Kerk werve de grens begint te naderen. In eerste instantie is er wat tegen slag geweest met de school, daar, dit iels te kostbaar was, waardoor in nauw overleg gezocht is naar een wat eenvoudiger ontwerp. Advertentie WEI Kleuters ontsluiten de deur. (Foto; Zierikzeesche Nieuwsbode) Telefoon (01110) 2805 Korte St. Janstraat 12 Zierikzee De algemeen directeur van de Kon. Zeelandia, de heer H. Doele man H.J.zn. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Belangrijk voor u Bij ons snelle schade-afwikkeling lage premie's Dus verzeker uw auto bij: GEENSE FERKET Bruinisse (01113) 1619 Goes (01100 13712 Teveel deugd kan een mens misdadig maken. RACINE j Dank bracht hij aan de inspekteur de heer H. Verboom voor zijn gege ven adviezen, de nauwte samenwer king bij de bouw en op het vlak van het onderwijs. Dank bracht hij ook aan de architekt de heer L. Beije te Veere. Wij hebben wat met elkaar ge stoeid, waarbij wij toch tot een goed ontwerp zijn gekomen, zei de burge meester. Verder bracht hij dank aan de Technische Dienst van de gemeente, de aannemer en de onderaannemers, de chr. gereformeerde kerkeraad voor de goede samenwerking en de Ned. Hervormde Kerkeraad voor het beschikbaar stellen van een lokali teit in de afgelopen jaren. Een speciaal woord van dank richtte de burgemeester tot het on derwijzend personeel, dat in het af gelopen jaar, mede door de brand in de oude kleuterschool, onder zeer moeilijke omstandigheden haar werk heeft moeten verrichten. Mevrouw J. Wiggers-Leijs, die een half jaar als tijdelijke leerkracht aan de school werkzaam is geweest (van 18 maart tot 1 oktober j.l.) bood hij als symbool voor de waardering aan de leerkrachten een presentje aan. „Uiteindelijk zijn zij bet die het waar moeten maken". Met dè ge dachte dat de school zal mogen bij dragen in de ontwikkeling en het welzijn van het kind en daarbij het werk voor hen vruchten zal mogen (Vervolg op pag. 5) BELFAST, 15-10. Een zwaar be waakt politiebureau in de Noordier- se hoofdstad Belfast is woensdag ochtend getroffen door een krachti ge bomexplosie. Het gaat om het Ladas Drive Station in het zuiden van de stad dat wordt gebruikt als gevangeniscentrum voor politieke gevangenen van de twee partijen in het sectarische conflict. Volgens de politie zijn er enige slachtoffers en is er zware schade aangericht. Het geluid van de explosie was in de gehele stad hoorbaar. Advertentie Hel jaarlijkse wildseizoen is losgebroken. Kom nü naar Avenue. U hebt er 9 wild- menu's voor 't kiezen. Eend, fazant, patrijs, haas en ree, voor elckwat wilds. P.S.Voorniet- wildliefhebbers is er ook genoeg om wild op te zijn. dVKNUC RCKSMURMTT Laone32, Renesse. Tel. (01116) 1637 Verwachting tot vrijdagavond: Rustig weer Rustig weer met in de nacht en och tend plaatselijk mist en minimum temperaturen omstreeks drie graden; overdag peripden met zon en over wegend droog; maximumtemperatu ren circa elf graden. Voor zaterdag: Aantal uren 2on: 0 tot 5. Min.-temperaturen: omstreeks 6 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 11 gr. Kans op een droge peroide van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zaterdag een marge van 3 gra den .rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 17 okt. Zon op 7.07, onder 17.43 Maan op 16.24, onder 4.15 Volle maan: 20 okt. (6.06). HOOG- EN LAAGWATER 17 okt. 1.31 13.44 7.23 19.38 Springtij: 22 okt. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 16-10. Het KNMI deelt mede: Doordat een depressie boven de Ierse Zee donderdag snel opvul de, namen de luchtdrukverschillen snel af, waardoor er maar weinig wind bleef. Boven het oostelijke deel van de Atlantische Oceaan stij gen de barometers flink. Hierdoor ontwikkelt zich boven de Britse ei landen een rug van hoge luchtdruk. Onder invloed van deze rug wordt de buienaletiviteit onderdrukt en krijgt het weer in Nederland een rustig karakter. Boven de Golf van Genua vormt zich een depressie, die in dit deel van het Middellandse zeegebied veel bewolking en nu en dan regen brengt. Temperaturen bo ven de 25 graden komen in Europa nu nog slechts hier en daar in Zuid- Griekenland voor.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 1