GD IN EEN LAGERE VERSNELLING Surinames onafhankelijkheid met zware hypotheek Intermeubel biedt u voordeel op voordeel deurloo BLIK DOOR HET WERELD Slachtoffers van vuurwerk op Java De zaak Herrema ZIEKIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdar 14 oktober 1975 Nr. 21776 7 Ook al heeft Suriname clan door jarenlang zelfbestuur al een zekere training gehad, de volkomen onaf hankelijkheid is toch al een over gang, die ongetwijfeld z\jn speciale problemen zal veroorzaken. Proble men die men het beste de baas kan door een zo sterk mogelijk staande regering ermee te belasten. Alleen daarom is het spektakeldat Para maribo thans biedt geen opwekkend schouwspel. Waarbij voor Nederland dan nog de extra onaangename kant komt, dat het in de wereld altijd enigszins zal worden aangezien voor de ontwikkelingen in Suriname, ook al zijn de Nederlandse mogelijkhe den zoivel staatsrechtelijk als mo reel zeer gering. Het probleem van nu is, dat de voornamelijk op kiezers van Hindo- staanse afkomst steunende opposi tie in de Surinaamse staten wenst, dat vóór de onafhankelijkheid wordt uitgeroepen de details zijn geregeld, zoals een grondwet en andere wet telijke maatregelen, die de onafhan kelijke staat althans van begin af aan voorzien van een stevige rechts- structuur. Die eis is beslist niet on redelijk, maar ze is in eerste aanleg niet ingewilligd doordat de oppositie wetiswaaf een minderheid vormde in de staten, maar wel groot genoeg was om te voorkomen dat de rege- ring-Arron een tweederde meerder heid vormde in' de staten, maar wel groot genoeg was om te voorkomen dat de regering-Arron een tweeder de meerderheid achter zich kon krijgen. Was dit al een onbevredigende situatie, de toestand werd nog war riger doordat de geringe normale meerderheid van de regeringspar tijen in de staten net genoeg afbrok kelde om vermoedelijk net geen meerderheid meer te zijn. Men moet hier vermoedelijk zeggen, omdat er maar één in de democratie passende methode is om dit te laten blijken: een stemming b.v. naar aanleiding van een motie van wantrouwen. Dan kan een regering vallen en moet men zien een nieuwe te vor men, al dan niet na het uitschrijven van nieuwe verkiezingen. Zover is het echter niet gekomen, doordat het wegblijven van de oppositie het werk van de staten laat stagneren. Voor de regering-Arr on is er geen enkele normale aanleiding om de koffers te pakken, ze is niet wegge stuurd. Normaal zou het zijn, dat oppositieleider Lachmon het op een stemming laat uitdraaien, 1 vaardoor Let op de huis-aan-huis folder meelstraat 31 zierikzee SCHUDDEBEURS. Op een veld aan de Varbrancle Mansweg te Schudde- beurs vonden zaterdag, zoals gemeld, zeer geslaagde ploegwedstrijden plaats. De veertien deelnemende combinaties leverden een fraai schouwspel op. Foto: één der deel nemers in aktie op de zware grond. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) hij de regering in een positie had gedrongen, waarin ze wel moest la ten zien, of ze zich aan de normale procedures houdt of niet. Volksverhuizing funest De toestand van nu is er een van zweverige onzekerheid - en met of zonder grondwet is dit geen toe stand, waarin men het beste de on afhankelijkheid tegemoet treedt. Be middelingspogingen om oppositie en regeringscoalitie nader tot elkaar le brengen zijn mislukt en de indruk is niet gevestigd, dat er maar één groepering was die men daarvoor verantwoordelijk moet stellen, Het bedenkelijke in de situatie is mis schien nog minder het ontbreken van een grondwet dan de conflict situatie met raciale en eihnische on dertoon die is ontstaan. Als er één gevaar is voor de Surinaamse onaf hankelijkheid dan is het dat onder linge verdeeldheid tussen de bevol kingsgroepen van verschillende eth- nische oorsprong uitbarst tot regel rechte conflicten. Wat nu politiek wordt gemanoeuvreerd, versterkt dit gevaar in stee van het te vermin deren, zoals men van verantwoorde lijke politici zou hebben mogen ver wachten, van beide zijden. Zo hier en daar gaan in beide kampen stemmen op die menen dat de Zwarte Piet maar aan Nederland toegespeeld moet worclen. Lachmon en de zijnen streven er naar, waar bij men de de curieuze vertoning krijgt dat een pariementsfraktie het parlementaire werk in de steek laat om buitenparlementaire pressie-ac ties te voeren, die overigens geen kans op succes hebben, maar wel bijdragen tot verdere verzieking van de atmosfeer. Staatsrechterlijk is er echter geen enkele mogelijkheid voor ingrijpen van Nederlandse kant: het is en blijft een zaak van de Surinamers hoe ze hun entree als onafhankelijke staat willen belasten met overbodige problemen. Zelfs de geringste poging tot. inmenging, die dus naar de huidige parlementaire verhoudingen in Paramaribo onge veer de helft van de Surinaamse bevolking zou moeten kwetsen, zou Nederland de schijn geven toch nog de rol van kolonisator te spelen - een rol waardoor de regering Den Uyl terecht past. Het Nederland de schuld geven ziet men ook in de verwijten, dat de kolossale uittocht uit Suriname gestimuleerd wordt door het Nederlandse toelatingsbe leid. Die volksverhuizing is voor Nederland niet plezierig, voor Suri name echter helemaal funest. In wezen is .hel voor Nederland nu te laat nog iets te doen, maar ook eer der zou iedere maatregel het cachet gekregen hebben van een min of meer racistische minachting van Su riname, wat met het gewettigde as pect van juridische aanvecht baar heid erbij eenvoudig voor Den Haag niet acceptabel kon zijn. Dat behal ve de economische situatie in Suri name ook de labiele politieke- toe stand tot uittocht inspireert is dan een verklaring voor het verschijnsel waarover men zich in Suriname minder druk schijnt te willen ma ken. Als het een beetje wil, gaat de onafhankelijkheidsverklaring vol gens programma door. Maar met een psychologisch zo zwaar mogelij ke hypotheek. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND AMERSFOORT. De Raad van Kerken irr Nederland heeft Andrei Sacharov geluk gewenst met de eer volle toekenning van de Nobelprijs voor de vrede. In zijn telegram naar Moskou zegt de raad deze toeken ning te beschouwenals een ver diende onderscheiding voor Sacha- rovs werk voor de rechten van de mens-, ROTTERDAM. Uit het dierenasiel aan de Abraham van Stolkweg in Rotterdam is dit weekeinde de gas- klok gestolen. Dit apparaat wordt gebruikt om dieren mee af te maken. De dieven kwamen binnen door het forceren van een klapraam. De po litie weet niet wat het motief voor de diefstal geweest kan zijn. HAARLEMMERMEER. Zaterdag morgen heeft een uitslaande brand gewoed in de handelskwekerij Sim- bio in Haarlemmermeer. Over de oorzaak van de brand en de schade is nog niets bekend. EDE. In het weekeinde heeft de Edese politie vijf Duitse gezinnen bekeurd wegens het plukken van paddestoelen in de bossen bij Otter- lo. De Duitsers hadden 35 kilo bij zich. De politie in Ede is dit jaar al vaker opgetreden tegen het plukken. ROTTERDAM. De 19-jarige pijp- bewerker H. J. Meyburg uit Rotter dam is dit weekeinde in een bar aan de 's-Gravendijkwal per ongeluk neergeschoten. Hij kreeg een kogel in het lichaam toen een andere be zoeker van de bar zo onvoorzichtig met een pistool zat te spelen dat dit afging. NIEUWE SCHANS. „Wij willen hier werk. en geen WW en mogen wij na vier jaar strijd eindelijk wat zekerheid". Deze schriftelijke uitin gen Van het Seriös-personëel zijn op de poorthekken van dit confectiebe drijf in Nieuwe Schans aangebracht. AMSTERDAM. Fel verzet van de 58-jarige juwelier A. M. A. Grim- mon heeft er zaterdagmiddag in Am sterdam toe geleid dat drie zwaar gewapende overvallers in paniek op de vlucht sloegen nog voordat zij een greep in de juwelen of uit de kassa hadden kunnen doen. GRONINGEN. De Groninger poli tie heeft twee jongens van 16 en 17 jaar aangehouden en ingesloten, die ervan verdacht worden in september en de eerste dagen van oktober 30 tot 40 aanrandingen te hebben ge pleegd in de noordelijke stadswijken Selwerd en Paddepoel. HILVERSUM. Minister Boersma heeft een uitnodiging ontvangen van de Spaanse regering om te komen praten over de posities van de Spaanse werknemers in Nederland, Het kabinet heeft besloten dat hij niet zal gaan „eer de lucht een beetje is opgeklaard". DEN HAAG. De Haagse politie heeft in de nacht een 15-jarige scho- lier uit Den Haag aangehouden, die een ex-vriendin met een Flobertge weer had beschoten. De jongen wordt beschuldigd van poging tot moord. ROTTERDAM. De 28ste interna tionale consumentenbeurs Femina heeft volgens de organisatoren alle records aan tentoonstellingsbezoek in Rotterdam gebroken. Femina trok in tien dagen 178.000 bezoekers. AMSTERDAM". De internationale watersporttentoonstelling HISWA zal worden gehouden van 12 tot en met 21 maart 1976 in de RAI te Am sterdam. JAKARTA, 13-11. Bij de feeste lijkheden ter gelegenheid van het einde van de Mohammedaanse vas tenmaand zijn in West-Java door vuurwerk 19 mensen omgekomen, zo meldt het Indonesische persbureau KNI. Dood tijdens wedstrijd ELSPEET, 11-10. Aalt van de Weg uit Kampen is zaterdag op 33-jarige leeftijd overleden tijdens een gentle men-wielerwedstrijd die werd ge organiseerd door de vereniging „De IJsselstreek" uit Wezep. Van de Weg, een van de vooraanstaande juryleden van de K.N.W.U. viel on geveer halverwege de wedstrijd van 16 kilometer vanzijn fiets zonder aanwijsbare oorzaak. Een'arts kon slechts de dood konstateren. Nederlandse Invalidenbond Mensen en honden gered DEN IIAAG, 13-10. De brandweer in Den Haag heeft twintig honden gered. In een benedenwoning aan de Hasebroekstraat was brand in een woonkamer uitgebroken. De bewo ners, mevr. Pronk, haar twee kinde ren en een huisgenoot, konden zich in veiligheid stellen, evenals de be woners van een van de bovenwonin gen, een ouder echtpaar, dat twintig honden hield. DUBLIN, 13-10. Een gedetineerde Engelse erfgename die guerrilla strijdster werd leek zondag het voornaamste struikelblok te zijn in de onderhandelingen over de veilig heid van de ontvoerde Nederlandse zakenman dr. Tiede Herrema. Volgens Ierse kranteberichten hebben zijn ontvoerders hun eis voor de vrijlating uit gevangen schap van twee IRA-rebellen laten vallen, maar houden 2ij vast aan de vrijlating van de miljonairsdochter dr. Bridget Rose Gugdale, die in de gevangenis zit wegens ondergrond se activiteit voor de IRA. Verder zouden zij een ontsnappingsvlieg tuig, losgeld en een vrijgeleide van de Nederlandse regering willen heb ben. Wal biedt de BEELDBUIS WOENSDAG 15 OKTOBER NED. 1: Het middagprogramma wordt door de AVRO verzorgd. In Toppop-tips worden kanshebbers voor de nationale hitparade gepre senteerd. Na dit muzikale gebeuren volgt de eerste aflevering van Kies je sport, een rubriek waarin telkens een andere zaalsport in de schijn werper wordt gesteld. In de eerste aflevering is dat volleybal. Vervol gens gaat de Amerikaanse speelfilm Samantha als robot over het scherm. In deze film wordt een robot ge bouwd die exact op een bestaand meisje lijkt en deze robot weet be langrijke zwemwedstrijden te win nen. De NOS komt om zeven uur in de ether met de rubriek Van gewest tot gewest. Na de politieke zendtijd (ARP) volgt het Engelse tv-spel Moeder gaat op stap. De hoofdfigu ren in dit spel zijn twee gehuwde vrouwen, die in plaats van naar de film te gaan, een café bezoeken. In de kroeg ontmoeten ze twee jonge studenten. Een ontmoeting die hen even de saaiheid van hun huwelijk doet vergeten. De rubriek Werkwin kel richt zich ditmaal op de ver keersproblematiek, toegespitst op de wens van een goed speel- en woon- milieu. Geïnteresseerden in het sportgebeuren moeten tot half elf geduld hebben want dan pas is het tijd voor Studio Sport. Overigens is het mogelijk dat door het hele pro gramma een streep wordt gehaald, want als de NOS en KNVB met el kaar tot overeenstemming komen, wordt een rechtstreekse reportage gebracht van de voetbalwedstrijd tussen het Nederlands elftal en de Poolse ploeg. NED. II: Tussen half negen en kwart voor elf is de buis voor de NCRV, die van start gaat met de avonturen van Briggs, de schrik van de geheime dienst. Briggs moet de persoon zien te ontdekken die ge heime gegevens doorgeeft aan de Zondag 19 oktober, 20.30, Nederland en Agnes in deze Belgische film. Klaaglied om Agues. Jan Russen. In de volgende special van Hiér en Nu wordt een opmerkelijk probleem behandeld. Na de twee de wereldoorlog werden in ons land circa 150.000 landverraders opge pakt, van wie zeer velen kinderen hadden. Kinderen die nu met het idee lopen dat hun vader fout was in de oorlog en aan dit besef een syndroom hebben overgehouden Aansluitend hidrop wordt de Finse tv-film Momenten uitgezonden. Een film over een twaalfjarige jongen die tijdens 'de Finse burgeroorlog van 1918 getuige is van de executie uon zijn broer en die dertig jaar la ter meewerkt bij het opgraven van de lijken, waaronder dat van zijn broer. Een aangrijpende produktie. WOENSDAG 15 OKTOBER NED. I: 9.30 Schooltelevisie16.05 Toppop-tips16.25 Kies je sport; 16.50 Samantha als robot; 18.15 Teleac; 18.45 Staatsloterij; 18.55 Nieuws: 19.05 Van gewest tot ge west; 19.50 Politieke partijen; 20.00 Moeder gaat op stap; 21.10 Werk- ivinkel: 21.35 Journaal; 21.50 Den Haag vandaag; 22.05 Panoramiek; 22.35 Studio Sport; 23.00 Sprekers- hoek; 23.15 Journaal. NED. II 18.45 Brigadier Dog; 18.55 Nieuws; 19.05 Jouw beurt; 19.30 Ken merk; 20.00 Journaal; 20.25 Socute- ra; 20.30 Briggs, de schrik van de geheime dienst; 20.55 Omdat mijn vader fout was; 21.25 Momenten; 22.05 Open boek; 22.40 Journaal; 22.45 Teleac. DONDERDAG 16 OKTOBER NED. I: Met een half uur kinder vertier begint deze tv-avond. Het is lachen geblazen met het komieken duo Laurel en Hardy. Landgenoten is de simpele titel van een nieuw programma van Netty Rosenfeld, dat daarna begint. In Landgenoten krijgen gewone Nederlanders dé ge legenheid hun visie te geven op be langrijke gebeurtenissen. In de af levering van All in the family wordt een weddenschap afgesloten tussen Advertentie •JJ> Exclusieve lederen geschenken en bureaugarnituren %nb. damv LfNOKCEK UDERWARLN ZIERIKZEE Archie en zijn schoonzoon Mike. De laatste beweert dat hij twee dagen zonder eten kan. Archie is bereid daar twintig gulden op te zetten. Na de zendtijd van het Simplisties Ver bond door heer Kooten en heer Bie, komt de VPRO met de film Heilige Plaatsen. In deze produktie van Hans Verhagen een impressionisti sche benadering van het Heilige Land. De film is een onderdeel van de serie uitzendingen die cle VPRO wijdt aan hel Midden-Oosten. Ver volgens een terugkeer op het scherm van het vliegende circus Monty Py thon. Voor de E.O. begint cle uitzen ding om tien voor tien met de re portage Onderkomen of omkomen. Beelden van de nood onder cle be volking van het eiland Gran Cana- rie. Het programma Van U wil ik zingen komt vanuit cle gerestaureer de Grote Kerk in Vlaardlngen. De laatste twintig minuten van cle E.O. worden besteed aan de rubriek Kerk en theologie. NED. II: Met een aflevering van de natuurserie Guyana waterland schiet de VARA uit de startblokken. Voor de jeugd komt hierna cle der de aflevering van de serie Oorlogs winter. In deze aflevering is er spra ke van een overval op een distribu tiekantoor. Na de rubriek Achter het Nieuws komt deel elf aan cle beurt van de serie Klaverweide. Er is een nieuwe openbare school in Klaverweide gebouivd en de leer krachten gaan enthousidst aan het wdrk. Ook is er een nieuwe christe lijke school, waarbij aannemer Kui pers bepaalde belangen heeft. Ern stige konflikten doen rich voor als twee klassen van cle christelijke school moeien worden onderge bracht in het gebouw van de lagere school. Tegen tien uur kan men kij ken naar een aflevering van de vro lijke serie Man over de vloer, waar in Robin en de vriendinnetjes Chris- sy en Jo weer merkwaardige dingen beleven. DONDERDAG 16 OKTOBER NED. I: 11.10, 14.00 en 16.00 Schooltelevisie15.00 Van hart tot hart; 18.15 Teleac; 18.45 Toeristische tips; 18.55 Nieuws; 19.05 Laurel en Hardy; 19.40 All in the family; 20.05 Simplistisch verbond; 20.20 Heilige plaatsen; 21.00 Monty Python; 21.35 Journaal; 21.50 Onderkomen of om komen; 22.05 Van u wil ik zingen; 22.30 Kerk en theologie; 22.50 Jour naal. NED. II: 18.45 Brigadier Dog; 18.55 Nieuivs; 19.05 Guyana, waterland; 19.30 Oorlogswinter; 20.00 Journaal; 20.25 Achter het nieuws; 20.40 Kla verweide; 21.30 De ombudsman; 21.55 Man over de vloer; 22.20 Achter het nieuws; 22.55 Gedicht; 22.56 Den Haag vandaag; 23.10 Journaal. UTRECHT, 11-10. Hans Ouwer- kerk gekozen tot nieuwe voorzitter. Een aantal afdelingen, die hun lid maatschap opzegden. Veel onduide lijkheid omtrent wat nu wel en wat nu niet aan de orde was. Verdrietige gezichten. En een zich inspannende vice-voorzitter, die zijn best deed „opposanten" tot zakelijkheid te ma nen. Globaal was dit het beeld van de ledenvergadering van de Algemene Nederlandse Invalidenbond, die za terdag in Utrecht is gehouden. 37 Mijn sekretaresse zal u verder wegwijs maken. Ik ben blij, dat ik u een poosje kan helpen en ik hoop graag, dat het werk in uw ogen niet al te saai zal zijn." „O nee, ik vind het fijn weer werk te hebben. Dank u wel. ook voor uw vriendelijke woorden. Enne, op mijn gehele inzet kunt u zeker rekenen." Met een stevige handdruk namen de beide mannen afscheid en de di- rekteur zei tot zijn sekretaresse: „Hannie, meneer Van den Ogenaller begint maandagmorgen hier te wer ken. Om te helpen de ontstane ach terstand in te halen. Licht jij meneer even in omtrent werktijden en der gelijke?" In het kleine kantoortje van de sekretaresse wees het meisje hem een stoel en stak haar hand uit: „Laat ik beginnen met mezelf voor te stellen: Hannie Rijlink-Felt. Zegt die laatste naam u iets, meneer?" Ze keek hem lachend aan. „FeitIk had indertijd een se kretaresse met die achternaam: Gra- da Feit." Ze knikte. „Klopt, dat is mijn zus je; ze werkt nu op het advokaten- kantoor van meneer Van den Dun- gen. Leuk, dat u bij ons komt wer ken, meneer. Het zal u best meeval len, hoor.' We hebben hier een klein, maar prettig ploegje. Nooit wan klanken. Ik stel u straks aan de an deren voor. U begint maandagmor gen al? Goed. We zijn er om kwart voor acht. Tien uur hebben we de koffiepauze en dan is de lunchtijd van half één tot kwart over één. Doorgaans stoppen we om half vijf, tenzij er overgewerkt moet worden en dat gebeurde de laatste tijd nogal eens. Vandaar, dat meneer een tijde lijke kracht wilde om ons wat te ont lasten, begrijpt u? Ik moest de solli citatiebrieven openen en lezen en mijn advies geven. Toen ik de uwe las, dacht ik: meneer Van den Ogenaller ken ik. Ik zocht mijn zus je wel eens op, op 't kantoor van de Nehafa, weet u nog? Ik heb u daar een paar malen gezien." Hij herinnerde 't zich niet meer, maar was dankbaar, dat hij altijd te gen iedereen beleefd en vriendelijk was, ook de ondergeschikten. „Wat aardig van u, mevrouw, dat u aan mij dacht. Dat stel ik geweldig op prijs," zei hij, getroffen door haar vriendelijkheid. „Nou, waarom niet? U was altijd een fijne baas voor Grada. Ze gaf hoog van u op: het was meneer Van den Ogenaller voor en na. Ik weet zeker, dat mijn zusje het leuk vindt als ze hoort, dat u hier komt wer ken." Jn dit weekeind was Ben opgewekt en vrolijk, zei tegen de vrouw, bij wie hij de beide kamers had ge huurd, dat hij maandag weer aan de slag ging; „Gelukkig, mevrouw, want dat nietsdoen bevalt me helemaal niet." Waarop de vrouw zuchtend antwoordde: „Ik wou, dat mijn zoon er ook zo over dacht." Maandags maakte hij nader kennis met de mensen op het boekhoudbu- reau en iedereen was hartelijk en vriendelijk. Een man van ongeveer dertig jaar wijdde hem in de gehei men van het werk. „Doet u het kalm aan. niemand zit achter u te jagen. Dat is onze stijl niet. Het zal u wel meevallen, want de sfeer is hier pri ma. En als Hannie zegt. dat u oké bent. nemen wij dat meteen aan. Wat mij betreft: hartelijk welkom in ons ploegje." Het werk was bijzonder eenvou dig, voornamelijk cijferwerk. maar er waren voldoende telmachines door HENK VAN HEESWIJK aanwezig. Dus dat gaf geen proble men. Na twee dagen wist Ben het al: dit werk is inderdaad tamelijk eento nig, maar omdat we allemaal in een goed humeur zijn en blijven, valt het best mee. Hij hoorde zo bij stukjes en beetjes meer over de mensen, die hier werkten. Zo kwam hij te weten, dat de sekretaresse van direkteur Bordelaar sinds een jaar getrouwd was. Bekkers, de man die hem ook wegwijs maakte in de werkzaamhe den verduidelijkte: ..We kennen de man van Hannie: Jan Rijlink. Hij is een geschikte vent, chauffeur op een internationaal transportbedrijf en soms een hele week weg. Logisch dat Hannie voorlopig blijft werken, want wat moet ze alleen in hun huis zitten koekeloeren als haar man op de weg zit?" In de drie kwartier, dat ze mid dagpauze hielden, bleef men bijeen. Hannie, die in een afzonderlijk ver trekje werkte, voegde zich dan bij do anderen. Er heerste konstant een on gedwongen sfeer; men maakte grap pen, de jongeren stoeiden soms. ter wijl de anderen lachend toekeken. Op een middag zei Hannie tot de nieuwe kantoorkracht: ,.U moet de hartelijke groeten hebben van mijn zusje. Grada vindt het ook fijn, dat u bij ons werkt." Zodoende groeide er een zekere vertrouwelijkheid tussen de sekretaresse en Ben van den Ogenaller. Op zijn beurt vertelde de man, dat hij twee kamers huurde met pension, maar dal hij liever weer op zichzelf zou willen zitten. ..Maar ja. hoe kom je tegenwoordig aan een huls. he? Als vrijgezel heb ik uiteraard nauwelijks enige kans." Het viel Hannie op. dot hij het woord; ..gescheiden man" vermeed. (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 7