SMIT BOLNES STAAKT VRIJDAG ALS ER GEEN ANDER WERK KOMT ,0de' aan Zierikzeese orgelman via de N.C.R.V.-televisie m Valse briefjes van duizend overspoelen heel Nederland De Chilenen in Argentinië DE ZIERIKZEESCHE COURANT Felle reaktie op sluitingsbesluit BANKSTEL MEUBELRAMA ZIERIKZEESCHE Dinsdag 14 oktober 1975 132ste jaargang Nr. 21776 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE, ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes; zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman. Jannewekken 11. Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE. Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 19,90; per jaar 76.50. Losse nummers 45 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 29 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 3,50 Vraagt onze contractprijzenI De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B T W m dit nummer: Rampenbestrijdings-verordening Middenschouwen ZIERIKZEE, 13-10. De vry emotionele vergadering van het voltallig Smit Bolnes-personeel is maandagavond laat uitge mond in het besluit het werk vrijdag 17 oktober a.s. neer te leggen uit protest tegen de voorgenomen sluiting van het bedryf, als ten minste de direktie donderdag a.s. geen vervangende werkgelegen heid in Zierikzee toezegt. Verder zullen de vakbonden bij de minis ter van ckonomische zaken en de direktie van I.H.C. (Internationale Handels Commissie) aandringen op handhaving van de werkgele genheid op Schouwcn-Duiveland. Het werk wordt voor één dag neergelegd. Er komt verder een gesprek met de Ingenieur-hoofd- direkteur van de Arbeid in Zeeland, samen met het E.T.l. en burge meester Th. H. de Meester van Zierikzee. Opgericht wordt een Aktiecomitc, bestaande uit Smit Bolnes-werknemers, dat allerlei aktiviteiten om de werkgelegenheid te behouden, zal Itoördineren. Een bewakingsdienst wordt ingesteld, zodat geen materiaal zonder toestemming van de werknemers uit de fabriek zal kunnen ver dwenen. ZIERIKZEE, 13-10. Een stampvolle kantine, gevuld met personeelsleden van Smit Bolnes, heeft op een door hel recente bericht van de beëindiging van de motoreu-produktielijn getekende bijeenkomst, jl. maandagavond stoom afgeblazen. Zowel van de zijde van hel personeel als van de vakbonden is onver bloemde taal gericht aan de raad van bestuur van I.H.C., de moederorgani satie van Smit Bolnes en ten dele ook aan het adres van een deel van de bcdryfstop. - 1 ,sHet is niet alleen om de ongunst der tijden; die heeft er wel mee te maken, maar met een beetje goede wil van die raad van bestuur en een deel van de direktie, was het heel anders gelopen. Er is sprake geweest van een stuk wanbeleid en ik ben bang dat de vakbonden zich hebben laten blinddoeken. Ze zijn in het zelfde karrespoor geraakt als de I.H.C.-leiding", aldus de heer J. C. Verkerk, die in een bewogen betoog geen draad heel liet van hetgeen er tot het moment van de onheilstijding is gebeurd. Hij schetste hoe destijds de man nen met de echte motorkennis te vroeg aan het bedrijf zijn ontvallen. Andere mensen kwamen op het to neel en de echte technische mensen gingen de deur uit. De direkteur is gewezen op het gevaar van het weg gaan der steunpilaren. Er is ook niets, aan verder gaande ontwikke ling en research gedaan. „Jc vraagt op deze manier om moeilijkbeden en de potentiële klant gaat twijfelen", aldus de heer Ver kerk, die stelde dat de Onderne mingsraad al vanaf 1970 de kop stootte. Na de besprekingen was er altijd stilte en geheimzinnigheid, ook bij de vakbonden, die nu al praten overeen afvloeiingsregeling. Filmopnamen in Zierikzee Ted de Braak in gesprek met de familie Rossen; links (staande) de heer Vol ken. (Foto; Zierikzeeschc Nieuwsbode) Om ander werk Er is nog een afspraak met I.H.C. tcnaanzien van onderlinge verdeling van werkzaamheden: „het wil er bij mij niet in dat er geen werk bij de nevenbedrijven meer zou zijn en de vraag is derhalve, waarom Smit Bolnes op het zondaarsbankje wordt gezet?" Interessante aanvullende produkten zijn o.m. sleepzuigermon- den. „Wij zouden hier te duur zijn, maar wij produceren soms goedko per dan Smit-Kinderdijk". Die stel ling is ter kennis van de direktie ge bracht, maar er is nooit antwoord op gekomen. Er waren eerder al tekenen aan de wand, zo bleek uit het relaas van de woordvoerder. Vier jaar geleden is er al gestaakt om een kwestieuze zaak. Het ging en gaat er om tweede pro dukten in huis te halen. Vier jaar geleden is er ten aanzien van de werkgelegenheid al een I.H.C.-ga- rantie gevraagd, maar men'wilde die niet geven. Vragen Een groot aantal vragen en opmer kingen had de heer L. van Duiven- dijk, lid van de Ondernemingsraad, die resulteerde in de hamvraag, welk aktieprogramma de vakbeweging op zet, om het bedrijf te redden. De heer G. Hoogteylingen was ui terst bang, dat elders Smit Bol nes-motoren zullen worden gebouwd. Hij eis te een bedrag van f 10 miljoen als er ooit en ergens zo'n motor wordt gebouwd. Hij wees op de niet ongunstige progpose van de Rijn- Scheldegroep. Er komen nog aantal len sleep- en bagger-schepen. en or ders zouden te verwachten zijn uit Rusland, China en Indonesië. Andere vragen uit de vergadering; wat gebeurt als men vervangend werk niet accepteert; hoe gaat het met de personeelsleden, die na 1 ok tober op eigen verzoek zijn wegge gaan. Delen zij in een eventele af vloeiingsregeling? Hoe gaat het mét hypothekaire le ningen van het I.H.C.-pensioens- fonds, aangegaan voor huizenbouw? Hoe gaat het met het werk na 1 de cember? De heer Verkerk vulde aan dat er nog werk is aan twee kranen voor 3800 manuren, plus werk aan potonnetjes. Fout is ook geweest de enge bedrijfsruimte; er is beperkte hijshoogte. Elders treft men grotere werkruimten en dat werkt toeter en goedkoper. Geringe kaus Van vakbondszijde werd de stel ling verdedigd dat de onderhande lingen over bedrijfskontinuïteit, zon der I.H.C. gunstiger zouden zijn ge weest. De kans op verdere scheeps- motorenfabrikage is uiterst gering, maar het gaat er om dat de mensen niet als baaltjes meel worden ver schoven. Uiteen gezet werd dat de zaak ook van vakbondszijde voor zichtig gespeeld moest worden en volledige openheid niet gewenst was. I.H.C. heeft drie poten om op te staan; de baggerdivisie, metaal-kon- strukties en scheepsmotoren. Het gaat er thans om de mogelijkheden te verbeteren en de sluiting niet te aanvaarden, maar ander werk naar hier te zenden. „Men moet waar ma ken wat in 1970 is beloofd". Geen bereidheid Een uitvoerige uiteenzetting van de verschillende kontakten, zowel met direktie, ondernemingsraad, R.v.B. van I.H.C. met de vakbonden werden toegelicht door de heer J. Lourier, die onderlijnde dat de be reidheid bij I.H.C. om met motoren door te gaan er eenvoudig niet meer is. „In het totaal-pakket ziet men de scheepsmotoren niet meer zitten", aldus deze woordvoerder, die op merkte dat er nog geen oplossing is voor I december er aan toevoegend dat de vakbonden geen „ja" tegen de sluiting hebben gezegd. Hy benadrukte dat - zo ooit - in dit geval de overheid een stuk ver antwoordelijkheid heeft ten aanzien van de. werkgelegenheid, op basis van het bekende Struktuunrapport. Een andere vakbondsman verde digde de stap-voor-stap-politiek van de vakbeweging om te zien wat nog in, de geheimhoudingsprocedure van te doen viel. Dit hield impliciet ook de Ondernemingsraad. I.H.C. verantwoordelijk De heer H. Bijvank van de Indus- (Vervolg pag. 3) Uitzending zaterdag 25 oktober ZIERIKZEE, 13-10. Zaterdagavond 25 oktober aan staande zal het voor de t.v.-kijkers op Schouwen-Dni- vcland de moeite waard zijn af te stemmen op de N.C. R.V., want liet gebeurt immers niet elke dag dat op de beeldbuis een programma gepresenteerd wordt waarin de schijnwerper wordt gericht op Zierikzee of op de mensen die hier wonen. Herinnering aan een beter „toen". Smit Bolnes in aanbouw in 1961. In het (veelbekeken) programma „Toy toy toy by Ted" (de Braak) zal echter een spotje op Zierikzee wor den gericht en dat nog wel in de vorm van een „ode" aan een wel by- zonder bekende Zierikzeese familie: al sedert 1930 bekend als de „orgel draaiers-familie" Rossen, en wel met name de oude heer Kees (C.) Rossen zélf. Een en ander is het direkte gevolg van een lofdicht dat op de familie Rossen werd geschreven door de Zie rikzeese boekhandelaar en gelegen heidsdichter de heer J. Volkeri, spe ciaal voor het programma van Ted de Braak. De pennevrucht van de heer Volkeri werd reeds vorig jaar naar de N.C.R.V. gezonden maar is daar dus bepaald niet verloren ge gaan. De Zierikzeese dichter smaakte overigens reeds eerder het genoegen te worden uitgenodigd voor een op treden voor t.v. en wel in 1972 in het programma „Met liedjes het land in". Filmopnamen Niet alleen de heer Volkeri zal echter ditmaal via het scherm in de huiskamers ite zien zijn want spe ciaal voor het komende programma kwam vrijdag jl. een filmploeg met Ted de Braak naar Zierikzee om filmopnamen te maken van de fami lie Rossen en een praatje te maken met de orgeldraaier. Eigenlijk was het de bedoeling dat de familie Ros sen eveneens bij het zaaloptreden aanwezig zou zijn. hetgeen echter niet goed mogelijk was in verband met de gezondheidstoestand van de heer Rossen. Voor de woning in de Ra venstraat werd een gesprekje met de familie op filmband vastgelegd waarbij ook de heer Volkeri aanwe zig was en uiteraard het bekende stadsorgcl „Neptunus" vrolijke klan ken liet horen. Dit originele Zierikzeese gebeuren zal dus te zien ril'n op 25 oktober a.s., om 19.05 uur, via de N.C.R.V. EINDHOVEN, 13-10. - Nederland wordt momenteel overspoeld door valse briefjes van duizend gulden. Dagelijks worden gemiddeld vijftien falsificaties ontdekt en ter kennis van de politie gesteld. Enkele weken ge leden waren dat nog maar tien per week. De verspreiding van de valse bank biljetten vindt plaats over heel Ne derland. Meestal worden ze stuk voor stuk uitgegeven. Alleen op auto- en veemarkten zijn in een aantal geval len meerdere valse bankbiljetten te gelijk uitgegeven. Onderzoek Onlangs is een Coördinatieteam op gericht, dat een diepgaand onderzoek instelt naar de herkomst van de fal sificaties. In dit team zitten vertegen woordigers van gemeente- en rijks politie en het ministerie van justitie. Het Coördinatieteam staat onder lei ding van luitenant F. van Exel van de rijkspolitie in het district Eind hoven. Zowel hij als de andere team leden hebben zich in het verleden al eerder beziggehouden met de bestrij ding van valsemunters en beschikken - los daarvan - over een grote des kundigheid op het gebied van falsi ficaties. BUENOS AIRES, 13-10. De Chi leense vluchtelingen die vorige week in Buenos Aires veertien mensen gij zelden en die een ongehinderd ver trek naar Algerije wisten af te dwingen hebben weer eens de aan dacht gevestigd op het lot van de honderdduizenden Chilenen die de afgelopen twee jaar naar Argentinië zijn gekomen in de hoop daar een nieuw leven te kunnen beginnen. Meestal vonden zij daar slechts mi sère, vaak zelfs terreur. Zeven nieuwe partijen DEN HAAG, 13-10. De kiesraad heeft opnieuw zeven partijen inge schreven in het kiesregister. Het zijn de democratische unie, de fede ratie bejaardenpartijen Nederland (FBN), de volks inspraak partij (VIP), de partij van de belastingbe talers, de sociaal democratische fe deratie (SDF). de vrijzinnig demo cratische partij en het democratisch actie centrum (DAC). In het kiesregister zijn thans de namen van 61 politieke partijen en groeperingen geregistreerd. Advertentie De verspreiding van de valse brief jes van duizend gulden is volgens lui tenant Van Exel pas begin dit jaar goed op gang gekomen. Inmiddels zijn zeshonderd falsificaties als zo danig herkend en uit de roulatie ge nomen. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Zonde is de brandsiof voor het vuur der deugd. WAT UQT Dl 61 IT Heeft u nog een goed maar wil! u graag veranderen? Ruil het dan in bi) Rijksweg 26 - Nieuwerkerk Te.efoon (01114) 1268 - 1265 Verwachting tot woensdagavond: Plaatselijk buien In het algemeen veel bewolking met plaatselijk buien; matige tot krach tige wind ruimend naar zuid tot zuidwest; minimumtemperaturen van 6 graden in het westen tot 2 graden in het oosten van het land; maxima omstreeks 9 graden. Voor donderdag: Aantal uren zon: 0 tot 5. Min.-temperaturen: omstreeks 6 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 11 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur; 60 procent. Kans op een geheel droog etmaal; 30 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor donderdag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 15 okl. Zon op 7.03, ondoer 17.48 Maan op 15.45, onder 2.06 16 okt. Zon op 7.07, onder 17.46 Maan op 16.05, onder 3.11 Volle maan: 20 okt. (6.06). HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 15 okt. 11.57 5.32 17.58 16 okt. 0.37 12.57 6.34 18.51 Doodtij: 14 okt. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 14-10. Het K.N M.I. doolt mede: Boven het zeegebied ten zuid westen van IJsland ligt een diepe depressie, die maar langzaam in oos telijke richting trekt. Langs de west flank ervan stroomt polaire lucht via Groenland over de oceaan naar Europa. Het front, dat de scheiding vormt tussen oceanische lucht en de lucht boven west-Europa, lag dins dagmorgen over Ierland, zuid-Enge- land en Normandië. Dit front zal ons in de nacht van dinsdag op woensdag met wat regen passeren. In de polaire lucht kunnen woensdag af en toe buien voorko men. Storingen boven Italië en Joe goslavië brachten daar regen en on weersbuien. waarbij plaatselijk gro te hoeveelheden regen werden afge tapt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 1