Faktor in het regionaal werkgelegenheid sschema valt weg Eerste sneeuw in Nederland (Limburg) gevallen Margarine iets goedkoper A. FIERENS TE SCHUDDEBEURS WON ZEER GESLAAGDE WEDSTRIJD OM KAMPIOENSCHAP SCHOUWEN-DUIVELAND DE ZIERIKZEESCHE COURANT Brandslachtoffers in Zwitserland MEUBELRAMA ZIERIKZEESCHE Maandag 13 oktober 1975 132stc jaargang Nr. 21775 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REJ.HH llfr ^awqgTÈNTlES EN BEZORGING Telefoon (0ï1tüf2255. Voor telefoonnummers na half zes; zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur- M. J. Bij de Vaate. Uitgave B V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE. Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 19,90; per jaar f 76,50. Losse nummers 45 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 29 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 3,50 Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B T W In dit nummer: Vergadering raad Middenschouwen De Smit Bolnes-sluiting ZIERIKZEE, 11-10. Wat reeds geruime tijd binnen en buiten het bedrijf als gerucht cirkuleerde, blijkt op verdrietige feilen te berusten: het ziet er naar uit dat de motorenfabriek Smit Bolnes te Zierikzee gaat sluiten. De formulering van een officieel direktioneel kommuniqué luidt: „I.H.C. Holland vreest dat niet kan worden ontkomen aan beëindiging van de moto- renfabrikage". Als bekend maakt Smit Bolnes deel uit van I.H.C.-Holland. Te Zierikzee werken 205 mensen. De orderontvangsten lopen dusdanig terug, dat de kontinuïteit van het bedrijf wordt bedreigd. De klap voor Schouwen-Duive- land komt gevoelig aan; Smit Bolnes is de grootste industrie in de regio. Mede op financiële basis van de destijds bestaande regeling ter stimulering van de industrie, kwam vijftien jaar geleden Smit Bolnes tot stand. Niet voor altijd, zoals thans helaas is gebleken. Rekord sinds 1897 De organisatie I.H.C.-Holland heeft uiteraard de dreiging voor Smit Bolnes onderkend en gepoogd te ko men tot - wat in het zakelijk jargon heet - de zo nodige basisverbreding, hetzij door samenwerking met an dere fabrikanten, hetzij door aan sluiting bij anderen. Deze pogingen echter hebben geen succes gehad. Geen perspeklief Perspektief "schijnt er voor Smit Bolnes niet meer te zijn. Noch op middellange, noch op langere ter mijn, mag een positieverbetering ver wacht worden, die de voortzetting van het bedrijf zou kunnen waarborgen. I.H.C. heeft daaruit de konklusie ge- Wokken dat aan beëindiging van de fabrikage niet zal kunnen worden, ontkomen. Sociale gevolgen Als stevige faktor in het schema van de regionale werkgelegenheid zal Smit Bolnes dus teloor gaan. Wél zal I.H.C. pogen de sociale gevolgen voor het Smit Bolnes-personeel zoveel mogelijk te beperken. Het streven is er op gericht voor een zo groot mogelijk aantal werknemers vervangende werkgelegenheid in an dere werkmaatschappijen van het concern aan te bieden. Orderportefeuille Intussen gaat Smit Bolnes niet On middellijk dicht. Er is nog een order portefeuille die wordt afgewerkt. Met betrekking tot de levering van on derdelen van machines en de te ver lenen service, zijn maatregelen ge troffen. Op de - door ons nog in het vrij dagnummer - aangekondigde bijeen komst, werd het personeel van de De jury stond voor een niet gemak kelijke beoordeling. (Foto; Zierikzeesehe Nieuwsbode) ontwikkelingen op de hoogte ge bracht. Ook de ondernemingsraad en de vakbonden zijn geïnformeerd. De vakbonden De vakbonden dringen uiteraard aan op behoud, c.q. scheppen van werk gelegenheid in de regio Schouwen- Duiveland. Een woordvoerder van de Industriebond C.N.V. verklaarde dat moet worden gezorgd voor vervan gende werkzaamheden, gezien de in- frastruktuur van Schouwen-Duive- land. Het perceel grond aan de Ver brande Mansweg, dat alles wed strijdterrein diende, was beschik baar gesteld door de heer M. Vermuc te Schuddebeurs. De grondsoort, zware grond was voor verschillende deelnemers niet probleemloos: de grond stelde de ploegers behoorlijk c-p de proef. Het gezegde „vakman schap is meesterschap" is in dit ver band dan ook wel op zijn plaats. In dit stadium lijkt dit niet meer dan een loze opmerking. Het is ge woon ondenkbaar dat op een adequ ate vervanging voor een relatief groot bedrijf als Smit Bolnes op korte termijn mag worden gerekend, mede de moeilijke ekonomische omstan digheden van thans in aanmerking genomen. LUZERN, 12-10. Zaterdagavond zijn bij een brand in een tent in Ro- thenburg bij Luzern waarin zich 300 deelnemers aan een koorfeest be vonden, 38 zangers in meerdere of mindere mate gewond. De brand werd veroorzaakt door het per ongeluk omschoppen van de butagasfles waarop worstjes werden gewarmd. Prof. Van den Doel wil vijf jaar nullijn DEN HAAG, 11-10. Om de loon- kosten op langere termijn te druk ken, is de nullijn minstens vijf jaar noodzakelijk. De nullijn, dat wil zeg gen geen stijging van het reëel be schikbare gemiddelde loon, is voor één jaar een druppel op de gloeien de plaat. Prof. dr. Hans van den Doel, hoogleraar aan de Universi teit van Amstei'dam en oud-kamer lid voor de P.v.d.A., heeft dit gezegd in Echo, de informatierubriek van de KRO-radio. Na een korte technische, toelich ting werd om half twee het startsein gegeven en veertien kombinaties be gonnen met het trekken van de be- ginvoor. Na beoordeling van dit onderdeel door de jury werd het sein gegeven om de veldjes te ploegen. De jury bestond uit de heren Stols/'J. J. v. d. Wekken; A. Padmos'L. J. A. Klompe en J. op 't Hof A. Romeijn. Zij slon- DE BILT, 13-10. De eerste sneeuw van dit jaar is vanmorgen vroeg in Limburg gevallen. Sinds 1897, toen begonnen werd met sneeuwmeting, is in - ons 'land de sneeuwval nog nooit zo vroeg geweest. Dit heeft het KNMI in De Bilt meegedeeld. Alleen ook in 1905 (22 den niet voor een eenvoudige taak, maar op deskundige wijze werden de punten toegekend. Over het algemen werd door de ploegers toch goed werk geleverd, al waren er in onder delen natuurlijk verschillen. Bij wed- strijdploegen spelen veelal ook an dere fatoren een rol. N abeschou wing Namens de regelingskommissie sprak de heer L. Dalebout jr. Hij memoreerde ook nog enkele resulta ten uif vorige jaren. Verder sprak hij woorden van dank tot de heer Vermue, de juryleden, de rekenmèn- sen, organisaties, handel en indu strie, deelnemers en belangstellen den, die gezamenlijk gezorgd hadden voor het houden en slagen van de wedstrijd. De heer Miedema, specialist werk tuigen van het Consulentschap te Goes gaf op zeer leerzame en des kundige wijze een nabeschouwing over het geleverde ploegwerk. Na in algemene zin iets te hebben gezegd over het ,vak" ploegen, besprak de heer Miedema het werk van de deel nemers. De heer Dalebout jr. be dankte de heer Miedema voor zijn deskundige nabeschouwing. Uitslagen Inmiddels waren de juryrapporten door de rekenmensen dc heren M. Boot, J. Lievense en R. J. v. d. Wek ken, verwerkt en kon de einduitslag bekend worden gemaakt. Deze was als volgt: 1ste kampioen van Schouwen-Duievland de heer A. Fierens, Schuddebeurs; 2de L. de Kok, Kerkwerve, 3. A. Kleywegt, Brijdorpe; 4de Joh. Hoogenboom, Noordwelle; 5de L. J. van Gastel Jz„ Schuddebeurs; 6de B. Baarise, Se- rooskerke; 7de A. v. d. Weele. Scha- rendijke; 8ste Joh. v. d. Velde, Kerk werve; 9. J. J. de Vrieze, Schai-en- dijke; 10de J. Stouten, Kerkwerve; 11de Jaq. de Breê, Zonncmairc; 12de J. Gaandcrse, Scharendijke; 13de J. Baartse. Serooskerke; 14de H. Schee- Ie, Kerkwerve. Ook deze keer was er weer een to to-formulier in te vullen. Velen heb ben hier gebruik van gemaakt. Er kwamen zeven goede uitslagen (de drie hoogst genoteerde in goede volgorde) binnen. Door loting wer den er drie gehonoreerd. oktober) en 1973 (18 oktober) was de sneeuw uitzonderlijk vroeg. In de loop van maandagmorgen heeft het sneeuwgebied zich ver plaatst naar het midden en noorden van het land. Momenteel sneeuwt het ook in het" westen? X-mdat de grondtemperatuur nog erg hoog is blijft de sneeuw nauwelijks liggen. Alleen op weilanden is soms „een sneeuwdeken" te bespeuren. DEN HAAG, 13-10. De prijs van de margarine gaat me<t twee cent omlaag per pakje van 250 gram. Voor halvarine geldt een prijsverla ging van één cent. De prijsverlaging is een gevolg van de daling van de grondstof fenprijzenn op de wereld markt. Dit heeft de Bond van Ne derlandse margarinefabrikanten za terdag meegedeeld. Baby dood na mishandeling GRONINGEN, 12-10. De 20-jarige ongehuwde vrouw M. M. B. uit Gro ningen heeft tegenover de politie bekend dat zij haar vir maanden ou de baby mishandeld heeft, omdat het jongetje niet wilde drinken. De baby overleed aan schedelkwetsuren en ribfrakturen. De vrouw is ingesloten op verdenking van doodslag dan wel zware mishandeling met de dood tot gevolg. Horeca-verzoek tevergeefs DEN HAAG, 13-10. Staatssecreta ris Hazekamp van economische za ken is niet ingegaan op de verzoeken van Horeca Nederland om o.m. de b.t.w. op dranken terug te brengen van 16 naar 4 procent en de voorge stelde accijnsverhoging op gedistil leerd en wijn per 1 januari 1976 on gedaan te maken. Advertentie Heelt u nog een teak bergmeubel en wilt u graag over op eiken? Ruil het dan in bi| Rijksweg 26 - Nieuwerkerk Telefoon (01114) 1268 - 1265 PEKING. Leden van de Rode Khmer die prins Sihanoek hebben veregzeld bij zijn bezoek aan Cam bodja, hebben na hun terugkeer in Peking aan AFP verteld dat de lei ders van het bewind van Lon Nol die in Cambodja waren gebleven na de machtsovername, z(jn gelynchd of terechtgesteld. De fabriek van Smit Bolnes aan het oostelijk Havenkanaal. (Foto: Zierikzeesehe Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Deugden die nooit in verzoe king kwamen zijn van slecht gewicht en gehalte. GEORGE ELIOT WAT liOT Pi BI IT Verwachting tot dinsdagavond: Minder koud Veel bewolking met plaatselijk een bui; zwakke tot matige wind uit uit eenlopende richtingenin de nacht en vroege ochtend hier en daar mist en minimumtemperaturen van 6 tot 1 graad, maximumtemperaturen circa 10 graden. Voor woensdag: Aantal uren zon: 0 tot 5. Min.-temperaturen: omstreeks 8 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 13 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor woensdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 14 okt. Zon op 7.02, onder 17.50. Maan op 15.24, onder 1.01. Volle maan: 20 okt. (6.06). HOOG- EN LAAGWATEB Hoogwater Laagwater 14 okt. 10.35 23.22 4.09 16.52 Doodtij: 14 okt. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 13-11. Het K.N.M.I. doelt mede: Een hogedrukgebied met het centrum boven zuidwest Rusland heeft een uitloper over Polen naar Scandinavië. Boven Zwitserland, zuid-Duitsland en Frankrijk is de luchtdruk laag. Tussen beide syste men staat een zuidoostelijke stro ming, waarin zich storingen kunnen ontwikkelen, die het weer bij ons van tijd tot tijd beinvloeden. Door de aanwezige bewolking zal het de ko mende nacht minder koud zijn. Een storing, die zich zondagmid dag boven zuid-Duitsland ontwik kelde trok in betekenis toenemend in noordwestelijke richting. De bijbehorende zóne met bewolking en neerslag trok in de nacht en och tend langzaam van zuid naar noord over ons land. Op veel plaatsen kwam de neer slag in de vorm van sneeuw naar be neden. Voor de Bilt leverde dit ver schijnsel een record op. Tot dusver was de eerste sneeuw in de herfst op 18 oktober 1973 gevallen. A ZIERIKZEE, 11-10. Onder gunstige omstandigheden van grond en weer werd zaterdagmiddag de ploeg wed strijd gehouden 0111 liet kampioenschap van Schouwen- Duiveland. De fraaie wisselbeker werd gewonnen dooi de heer A. Fierens te Schuddebeurs, die als eerste ein digde en dus het ploegkampioenschap op zijn naam wist te brengen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 1