IN EEN LAGERE VERSNELLING Terreur blijft onuitroeibaar Intermeubel deurloo BLIK DOOR HET WERELD Garage C. Wandel Zn. ZlEHIKZEESClIE 1N1EI)\VSIH)1)E viuaag io outcb.r 19:5 Nr. 21774 <1 Libanon, Spanje, Argentinië en als vanouds Ierland zijn gebieden, waar men kan zien hoe een terreur die éénmaal is opgeroepen, vrijwel niet meer te keren is. In Libanon is nu, voor zolang het duurt, de rust weergekeerd nadat de hoofdstad Beiroet een uiterlijk heeft gekregen, alsof er een bombardement is uitge voerd vartuit de lucht. Maar het probleem waarover het ging is er nog levensgroot en als de gevechten al niet de druk konden uitoef enen er iets aan te doen, dan zal dat in de rustperiode nog minder gebeuren. Dus wacht men op de volgende ron de. In Spanje zijn vooral de Baski- sclie groepen die voor zelfbestuur ijveren, druk aan de gang wraak te nemen voor ëxekuties die derhalve weer gevolgd zullen worden door nieuwe terechtstellingen, waarvoor natuurlijk weer wraak genomen moet worden enzovoort. In Argentinië is de situatie, on danks hel tijdelijk terzijde zeiten van president mevrouw Peron, van kwaad tor erger vervallen. Linkse Monteneros die eventjes een leger kamp overvallen zijn leden van één vleugel van de Peroaistische bewe ging die zich ergeren dal het bestuur nu helemaal in handen is gekomen van rechtsere personen die zaken voorstaan waarvoor de Peroaisti sche leer weer anders uitgelegd wordt dan zij het doen. Maar aan de andere zijde blijkt men al evenmin tevreden want bewegingen als de AAA gaan, uit protest dat de rege ring le slap is jegens de linkse ter reur. over tot exekuties die ai even zeer ouder het begrip terreur vallen. Wraak is over en weer onvermij delijk en in dit geval zit de regering machteloos tussen de twee partijen in. De wapens zijn intussen volop aanwezig kennelijk en ze zullen dan ook gebruikt worden. Dat intussen in Argentinië de ekonomische toe stand hoe langer hoe belabbercler wordt is vanzelfsprekend, maar zelfs dit blijkt niet voldoende om te komen tot althans een tijdelijke een heid om het land er eerst eens bo ven op te helpen. Hetzelfde geldt voor Libanon. En in Spanje is de toestand in wezen niet veel beter. Het regime-Franco kan ongetwijfeld in grote trekken de andersdenkende gewapenden betrekkelijk in toom houden en hun wensen niet in ver vulling laten gaan, maar ze uitroei en lukt eenvoudig niet. In zekere zin zou men kunnen zeggen dat als het daar niet lukt het nergens zal luk ken. Iets wat dan weer treffend be vestigd wordt door de Ierse toestan den. Alsmaar verder De ontvoering in de republiek Ier land van de fabrieksdirekteur Iler- reina kwam op een tijdstip dal juist een delegatie op reis ging om in an dere landen reklame le maken voor dit land als ietjaal oord voor vesti ging van buitenlandse bedrijven. Men kan zich voorstellen dat de de legatie niet erg overtuigend meer kan werken - iets wat de ontvoer ders waarschijnlijk zeer precies hebben uitgemikt. Het ligt in de're de te denken aan een tamelijk par- tilculiere onderneming van lieden die een speciaal belang hebben een aantal vastzittende IRA-kopstzikken vrij te krijgen. Over het algemeen is de eigenlijke IRA er niet op gebrand akties te ondernemen in de repu bliek en zeker niet tegen de repu bliek, waarmee ze zich verwant voelt, ook al is de sympathie van de regering in Dublin bepaald, niet zo- groot meer. Na deze aktie zal de relatie er nog minder hartelijk op zijn gewor den - de ekonomie en zeer zeker de goede naam van de republiek, wordt zwaar geschaad en dat wordt niet alleen de bedrijvers van de daad kwalijk genomen, maar zeker ook de organisaties, die nu al zoveel jaren de sfeer scheppen waarin dergelijke immorele ondernemingen volkomen logisch zijii geworden. Nu is hel fa len van alle akties om een eind te maken aun terreur nergens indrin gender gedemonstreerd dan in Ier land. De enige redelijke uitweg is, dnl de twee groepen die in IJlster tegenover elkaar staan, zich ermee verzoenen dat ze beide moeten leven op dezelfde grond. Met hoeveel bomaanslagen, schietpartijen of ont voeringen men het ook probeert, men zal daarmee nooit zijn zin kun nen krijgen. Dat geldt voor de pro testanten en dat geldt voor de ka tholieken. Beide zullen mogten ac cepteren dat de anderen er ook zijn en eveneens rechten hebben. In zekere zin heeft men vanuit Londen een zekere sukses geboekt door een lange wapenstilstand af te spreken en intussen verder te wer ken op het politieke vlak en dat is waar de beslissing vallen moet. Dat bestand is inmiddels zo lek als een mandje. Vooral van protestantse zijde is de terreur hervat met eigen lijk geen ander doel dan de politieke poging tot toenadering onmogelijk te maken. Dat zal denkelijk wel lukken ook - cle andere groepen komen dan wel Uitsluitend onofficieel in aktie, maar het ligt in de menselijke en ze ker in de Ierse aard om niet al te lang berustend toe te zien hoe eigen mensen worden vermoord. En dan gaat het weer verder, waarschijn lijk zo lang er nog tenminste fioee Noordierse fanatici in leven zijn. Advertentie De officiële Citroën-agent van Schouwen-Duiveland: Nieuwerkerk - Tel. (01114) 1487 ZIERIKZEE. Het tweede pakhuis in de Meelstraat, dat nog opschriften „van vroegdr" draagt. Prachtig die oude opschriften, maar op den duur mogelijk niet (of wel?) te handhaven. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Massa-ontslag- in Doesburg ARNHEM. 9-10. Gieterij Doesburg in Doesburg heeft aan negentig vnn de bijna 450 personeelsleden ontslag aangezegd. Door de moeilijkheden met de afzet word't in het bedrijf, waar gietwerk-halfprodukten wor den gemaakt, al enige tijd korter ge werkt. De vakbonden zijn woensdag op de hoogte gebracht. Donderdag spreken zij over ee« afvloeiingsre geling, aldus de heer A. Voerman van de industriebond NVV. KORTE BERICHTEN UIT IIET BINNENLAND AMSTERDAM. De aanwezighbirt van Faraomieren dreigt in ons land het karakter van een grote plaag te krijgen. Goede voorlichting over moderne bestrijdingsmogelijkheden is vooral bij gemeentebesturen en woningbouwverenigingen gewenst. MAASTRICHT. De hoofdinspec teur-directeur voor de arbeidsvoor ziening in Limburg heeft in Maas tricht zijn grote verontrusting uit gesproken over de situatie op de Limburgse arbeidsmarkt.. DEN HAAG. De Europese com missie, het „dagelijks bestuur" van de Europese gemeenschappen, is niet bereid om (overtollige) zuivelpro- dukten tegen bijzondere voorwaar den naar de Sovvjet-Unie te expor teren. APELDOORN. Machinefabriek „Werklust" in Apeldoorn heeft uit Perzië, Saoedi-Arabië en Soedan or ders verkregen voor levering van in totaal bijna 90 zogenaamde wiella- laders, appaartuur dat in de wegen bouw wordt gebruikt met deze or ders is ruim 10 miljoen gulden ge moeid. DEN HAAG. Het aantal aanvra gen voor een uitkering in verband met de oorlog neemt nog steeds toe. Staatssecretaris Meijer (C.R.M.) zei donderdag in Den Haag dat het mi nisterie van C.R.M. er alles aan doet om die aanvragen binnen de termijn van acht maanden af te handelen. DEN HAAG. Als de kamer ermee akkoord gaat zullen de gemeenten in Nederland waarschijnlijk begin volgend jaar weer kunnen beginnen met de fluoridering van drinkwater. Binnenkort wordt in de tweede ka mer een wijziging op de waterlei dingwet behandeld. LEIDEN. Zeventien leden van het wetenschappelijk personeel van de Leidse universiteit hebben bij dr. V. Kotelnikov. president van de acade mie van wetenschappen in Rusland geprotesteerd tegen de arrestatie van dr. Sergei Adamovich Kavalev, eeri bioloog en specialist op het gebied van de mathematische biologie en genetica, en dr. Andrei Nikolayevich Tverdokhlebov, een theoretisch-na- tuurkundige. ROTTERDAM. Bij de korte brand- op het terrein van Esso Chemie in het Botlekgebied hebben twee men sen ernstige verwondingen aan het gezicht en bovenlichaam opgelopen. Het zijn de 20-jarige fitter M. Her- rijgers uit Zundert en de 36-jarige lasser J. Dirven uit Oosterhout. Bei den liggen in het Zuiderziekenhuis in Rotterdam. Arbeidsbureaus hielpen UTRECHT, 9-10. Een intensieve aanschrijvingsaktie van de arbeids bureaus bij de. bedrijven in de pro vincie Utrecht heeft in september enkele honderden vakatuves opge leverd. In het gewest Utrecht (stad en omgeving) kwam de geregistreer de openstaande vraag daardoor zelfs 1,3 op 1,6 procent van de mannelijke beroepsbevolking. Gedeelte van Gero gered DEN HAAG, 9-10. De produktie- akliviteiten van de Gero-bestek in dustrie zullen worden geconcen treerd in het Drentse Nieuw-WeCr- dinge. Een en ander passend in het kader van de beoogde herstructure ring van de Nederlandse bestek-in dustrie. Hiermee zal de werkgele genheid voor 250 mensen verzekerd worden. Dit heeft 'het ministerie van economische zaken woensdag meege deeld. Wat biedt de BEELDBUIS? ZONDAG 12 OKTOBER NED. I: Om elf uur 's morgens is deze zender in de lucht met een r.k. kerkdienst vanuit het Noordholland se Wognitm. Het middagprogramma van de NOS begint met informatie en ontspanning in Het programma met de muis. Daarna volgt een re portage van de traditionele Hors of the year show in Engeland. Voor de allerkleinsten onder de kijkers zet de KRO om zeven uur een afleve ring van de vrolijke tekenfilmserie Twietie op de buis. Daarna wordt een 55 minuten durende reportage uitgezonden van de door de KRO georganiseerde jubileumwedstrijd voor harmonieën en fanfares. Na het geschal van trompetten en an dere muziekinstrumenten gaat de projector draaien voor de Ameri kaanse tv-film De katholieken, waarin de hoofdrol gespeeld wordt door Trevor Howard. De Katholie ken is gebaseerd op een roman van Brian Moore en is een interessante rolprent over het conflict tussen de progressieven en de conseriwtieven in de kerkelijke wereld. Voor het eerst in het winterseizoen komt Ad Langebent met zijn programma Heel de mens, dat ditmaal gewijd is aan het thema sterven. Langebent heeft een gesprek met de schrijfster Cri Stellweg. Tot half elf tenslotte is de zender voor het Humanistisch Ver bond. NED. II: De NOS komt om half zeven in de lucht met deel twee van de avonturenserie voor de jeugd De zwarte Pijl. Tussen de soldalen van kapitein Broek en de vogelvrijen breekt een strijd uit. Op een gege ven moment duikt de Zwarte Pijl weer op en zorgt voor de nodige verwarring. Studio Sport brengt beelden van belangrijke binnen- en buitensporten, met het accent op cle wedstrijden die vandaag gespeeld zijn in het kader van het KNVB voetbalbekertoernooi., Trix Betlem en Caroline Euwe maakten samen de documentaire Oten hoe zit het dan met Sten?, die vanaf half negen te zien is. Het probleem van de vrouwen die door hun echtgenoot mishandeld ivorden, schijnt gerui me tijd onderschat te zijn. Ons land kent in deze dagen tien jaar radio voor en door buitenlandse werkne mers. Naar aanleiding van dit feit is vanmiddag in Hilversum een feest gehouden. Een reportage van dit feest wordt vanavond op de buis ge zet. Informeel is de titel van een nieuw programma van W. L. Brug- sma, die maandelijks zal praten met bepaalde deskundigen over maat schappelijke ontwikkelingen in de nabije toekomst. ZONDAG 12 OKTOBER NED. I: 11.00 Eucharistieviering; 14.00 Teleac; 16.00 Nieuws; 16.02 TV- muis; 16.27 Paardesport; 16.55 To(o; 17..00 Vesper; 18.15 Teleac; 18.55- In formatie voor Turken; 19.00 Nieuws; 19.05 Twietie; 19.10 KRO-muziek- feest 1975; 20.05 De katholieken; 21.45 Heel de 'mens; 22.15 Humanis tisch verbond; 22.35 Journaal. NED. 11: 1S.25 Woorcl voor woord; 18.30 Brigadier Dog: 18.35 De zwar te pijl; 19.00 Panóramiek19.15 Stu- dió Sport; 20.30 Ot en hoe zit het dan mei Sien21.00 10 jaar ra dio voor buitenlandse werknemers; 21.30 Nieuws21.35 Informeel; 22.35 beeldspraak; 23.00 Journaal. MAANDAG 13 OKTOBER NED. I: De KRO gaat van start met een aflevering van de vrolijke serie De Flintstones, waarin Fred zichzelf wijs maakt dat hij voor filmster geschikt is. In de volgende vijftien minuten kan men genieten van de kolderieke capriolen van de filmkomiek Harold Lloyd. Tussen kwart voor acht en negen uur wordt onder de titel Men neme cle finale uitgezonden van een inter nationale zuivelkookwedstrijd die eind september in Den Haag gehou den is. In deze finale streden zeven dames om de hoogste kookeer. Hun culinaire verrichtingen werden af gewisseld door het optreden van een rij artiesten (Cliff Ricahrd, Ria Valk, Adèle Bloemendaal en Ben Cramer). Vervolgens een aflevering van de serie Mijn vrouw de buurvrouw, waarin Suzy zich ergert aan een ru moerig nachtelijk feest van haar ex- echtgenoot en buurman George. Rond half tien zendt de KRO de eer ste aflevering uit van Mensen zon der grenzen. De bedoeling van de KRO met cleze serie is cle kijkers tot 15 november extre kortingen Let op de huis-aan-huis folder meelstraat 31 zierikzee DEN HAAG. Regering en parlement niet zo eendrachtig bijeen, maar wel bijeen tijdens de Begrotingsdebatten in de Tweede Kamer. een. moderne visie te geven op cle missie en het ontwikkelingswerk. Hierna volgt de première van In cle keuken bij Berend. Berend Boude- wijn is vanavond te gast bij Martij Felclman, die de kijkers zal verklap pen wat zijn manier is om roomsoe zen te bakken. NeclII: Aan het begin van de TROS-avond staat de serie Doctor Who. In deel elf van dit science 'fic- lionprodukt komen cloctor Who en Saralt tol cle ontdekking, clat cle Tar- dis een paar duizend jaar in de tijd is terug gegaan. Tot aan het jour naal van acht uur heeft Rob de Nijs cle tijd om cle kijkers te laten ken nis maken met nieuwe grammofoon platen van eigen bodem. Er is ander half uur beschikbaar voor het blij spel De dag waarop cle paus gekid napt werd. Hoewel dit stuk aanlei ding biedt tot veel gelach, is het een komedie met bepaalde bedoelingen. Het stuk speelt zich af in een typisch Joodse omgeving, het huis van een taxichauffeur en rond het hoofd van de katholieke kerk. De Newyorkse taxichauffeur krijgt op zekere dag paus Albert IV in zijn auto. De paus heeft genoeg van alle officiële ver plichtingen en wil wel eens een on bekommerd autoritje maken, maar zijn heiligheid wordt daarbij gekid napt. De hoofdrollen worden ver tolkt door Lo van Heilsbergen, Lex Gouclsmit en Emiy de Leeuwe. MAANDAG 13 OKTOBER NED. I: 10.45 Schooltelevisie; 18.15 Teleac; 18.45 Suriname cleze week: 18.55 Nieuws; 19.05 De Flintstones; 19.30 Kereltjes kolderieke kapriolen: 19.45 Men neme21.00 Mijn vrouw de buurvrouw; 21.35 Jour naal; 21.50 Mensen zonder grenzen; 22.15 In de keuken van Berend: 22.50 Muzikale dagsluiting; 22.55 Journaal. NED. II: 18.45 Brigadier Dog: 18.55 Nieuws; 19.05 Doctor Who; 19.30 NL- tippers: 20.00 Journaal; 20.25 De dag waarop de Paus gekidnapt werd; 22.05 Aktua TV; 22.45 Journaal. 36 Maar tot ieders verbazing besliste de rechter dat mevrouw Reinalda van den Ogenaller voorlopig de be schikking kreeg over de woning, zon der verdere betalingen of hypothe ken, zolang de andere partij zonder werk was. Want, zo besliste de rech ter. eiseres heeft geen inkomen, om dat de gedaagde enkel een w.w.-uit kering heeft. Ze zou zich derhalve tot de gemeente harer inwoning moeten wenden om bijstand. Het zou dus onmogelijk zijn hypotheek rente te betalen, laat staan aflossing. Zodra de scheiding definitief was, zou een voorlopige regeling worden getroffen. En tenslotte werd bepaald dat mevrouw Van den Ogenaller de beschikking kreeg over de girore kening met dien verstande, dat ze vierduizend gulden moest afstaan aan haar man op een wijze, welke de andere partij zelf zou kunnen bepalen: giro of in kontanten. Of anderzins. Hoéwei de advokaat van de eiseres hiertegen bezwaren aan voerde. eiseres heeft dit geld hard nodig, omdat ze niet op alimentatie van haar gewezen echtgenoot be hoeft te rekenen.De rechter bleef bij deze beslissing. Terwijl tenslot te nog werd bepaald, clat de andere partij bovendien recht had op een vijfde deel van het meubilair, zo dra hij zich in een woning of op ka mers zou hebben geïnstalleerd. Hiermee moest Ben van den Ogen aller eens adjunct-directeur van de Nehafa. geëerd en gerespecteerd door velen, rijdend in een dure Vauxhall, met een prachtige villa in een goede wijk, maar nu berooid en bestolen, het doen. Ja. bestolen en uitgekleed, anders kon je het niet noemen. Na afloop betuigde de advokaat zijn spijt over het geringe resultaat, dat hij had kunnen boeken. „Ik was er al bang voor, want deze rechter staat er voor bekend, dat hij in echt scheidingszaken altijd op de hand van de vrouw is. En de man zoveel mogelijk uitkleedt. Jammer, dat jij daar nu net de dupe van moet wor den, Ben. Maar ik teken beroep aan te gen de beslissing van de rechtbank inzake de woning. Het zonder meer voorlopig toewijzen aan de eiseres is volgens mij in strijd met de wet. Dat moet ik op kantoor rustig na pluizen. Volgens mij heb je wettelijk recht op de helft van het taxatiebe drag. vijf en veertigduizend". „Waarom heeft hij dit niet ge daan?" riep de ander gepikeerd uit. ..Per slot van rekening heb ik er al die jaren voor moeten werken, Of niet soms?" „En je vrouw in het huishouden; dat is ook werken, maar dat ver geten de meeste mannen wel eens. Tja, wat die deling betreft.... het beroerde is. dat je zonder inkomen bent, he? De rechter heeft je' vrouw voorlopig de algehele beschikking verleend, omdat er.bij jou geen ali mentatie is te halen en wetende, dat ze te eniger tijd naar de bijstand zal moeten gaan. Dan zit je weer "slecht want in hot uiterste geval kan de gemeente beslag leggen op jouw deel. Hoe je het ook beziet of wendt je bent vrijwel geheel in het nadeel. Tenzij je er in zou slagen binnen zeer afzienbare tijd "Werk te vinden." „O. Juist Kun jij me soms werk bezorgen?" vroeg Van den Ogenal ler op bittere toon. „Weet je. hoe veel sollicitatiebrieven ik al ge schreven heb sinds ik weg ben bij de Nehafa? En wat het resultaat was? Nul komma nul. Nooit één op roep en ik schreef zeker wel hon derd bl ieven. Weet jij wat voor me?" Maar daarop moest advokaat Van Alingen het antwoord schuldig blij ven. Een half jaar later werd de echt scheiding uitgesproken. Trots het door HENK VAN HEESWIJK feit, dat er ook nog door de familie pogingen in het werk gesteld waven om het echtpaar weer tot elkaar te brengen. Alles stuitte af op de har de onwil van de eiseres. Zelfs tegen haar vader, die op kernachtige wij ze zei, dat ze een ondankbaar schep sel was. „Wat heeft die man je niet gegeven? Al die jaren, dat hij ad junct-directeur was? Wat je hartje maar begeerde, gaf hij je. Geen vrouw kan ooit een betere echtge noot hebben als jij hebt. En nu hij buiten zijn schuld zonder werk is. laat* je hem in de steek? Je moet je schamen!" Reina Colippe - ze wilde de nam Van don Ogenaller niet meer dragen - trok zich van de boetpredikatie van haar vader niets aan. „U praat zo, omdat u niets weet Ik heb 't altijd verzwegen dm de lieve vrede wil en om niet de vuile was buitenshuis te hangen, maar hij was altijd een bruut, nauwelijks re kening houdende met mijn gevoe lens. Praat er niet meer over, want ik wil nfets meer met hem te maken hebben. Hij is al een vreemde voor me." Gelukkig voor Ben was er intussen een andere samenstelling van de rechtbank, zodat uit eindelijk de be paling van kracht werd, dat Van den Ogenaller hypotheekhouder werd voor een derde gedeelte van de wo- ningwaarde. zijnde dertigduizend gulden, waarvoor de gewezen echt genote een bescheiden rente zou moeten betalen en, zolang de ex- echtgenoot niet in staat was aan zijn alimentatieplicht te voldoen, be hoefde ze geen aflossing aan hem over te maken. Tenslotte werd een deel van de meubels en andere be zittingen aan de verliezende partij toegewezen. En zolang deze nog geen kamers of een woning had. zou het ergens opgeslagen moeten worden, uiteraard voor rekening van de man. (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 9