De Nieuwe Middenklasse Vblvo66 Nieuwe voorlichtingsbus voor Staatsbosbeheer ERIC DE NOORMAN Zierikzeese schakers overwonnen Vlissingen II Aktie schaakvereniging Zierikzee voor nieuw materiaal 5 Als u dóórdenkt Robot-arm KERKDIENSTEN VOOR ZONDAG Ned. Iïerv. Kerk Zierikzec: Gasthuiskerk: 9.30 uur ds. Schaap (H.D.), 11.00 uur ds. Assen dorp, 19.00 uur ds. Schaap. Kerk- werve: 11.00 uur ds. Delhaas Seroos- kerkc: 9.30 uur ds. De Jonge, Brui- nisse. 11.00 uur zondagsschool. Burgh 10.00 uur ds. Wassenaar. Haamstede: 10.00 uur da. Van Leeuwen, 19.00 uur ds. Wassenaar. Renesse: 9.45 uur OVERDENKING Ziet, de Rechter staat voor de deur. Jacobus 5 9b Rijken en armen - dat is het pro bleem van de dag, over vrijwel de hele wereld, buiten de kerk en ook in de kerk. Jacobus, de practicus onder de apostelen, handelt daar ook over. Niet, dat hij rijkdom op zich zelf veroordeelt. Hij spreekt over Job, de grote lijder, die schatrijk was, maar die alles verloor, zijn be zit en zelfs al zijn kinderen en die later weer van God gezegend werd met nog drie dochtertjes en met veel bezit. Maar Jacobus nam het eerlijk op tegen rijken, die hun goed onrecht matig verkregen, door het loon van hun arbeiders te verkorten, terwijl zij van hun weelde lustig en overda dig leefden.. Daar zullen zij spoedig rekenschap van moeten geven aan God. Die hot recht der armen gel den doet. Ziet, de Rechter staat voor de deur! Die hoeft maar open ge daan te worden. Dat kan gebéuren door gewone gebeurtenissen van het leven. Het kan gebeuren bij de dood, als wij voor God verschijnen. En het zal zeker eens gebeuren in het openbare eindoordeel. Dan hoeft een rijke Boaz niets te vrezen, waar hij goed was voor zijn arbeiders en voor arme weduwen. Maar dan heeft een rijke brasser, die een arme Lazarus aan de poort liet creperen, alles te vrezen. De Rechter staat voor de deur, die rekenschap zal vragen van wat wij met ons bezit, hoe groot of klein dan ook gedaan zullen hebben en wat wij met „onze mensen" ge daan zullen hebben. Die Rechter is Christus en het uur van verantwoor ding kan zo spoedig komen! En Hij, de vriend van Jozef van Arimathea, is bij de rijken in Zijn dood geweest en Hij heeft aan rijke maaltijden gezeten Hij heeft hongerige scharen overvloedig gevoed. Nu de keerzijde: de werklieden. Verschil in bezit is er altijd geweest. Gelijkheid is onmogelijk: bezit, ver stand, ijver zijn nooit gelijk te ver delen. En zullen ook nooit gelijk blijven. Denk aan de talenten, die God geeft: één, twee, vijf. De Hei land is Zelf arm geworden, daar Hij 'rijk was en hoe arm, zonder kle ding in Zijn geboorte, zonder kleding in Zij" sterven. Het valt ook op, dat in Zijn koninkrijk er niet vele rij ken zijn en niet vele edelen. Niet el ke rijke is een verkwister en een verdrukker, lang niel. Ook niet ellcc arbeider is een arme of een misdeel de, lang niet. Het gaat hier bij Jaco bus ook niet om een algemene re gel, Jacobus spreekt een bepaalde groep mensen aan: de twaalf stam men in de verstrooiing: een vluchte lingengemeente. een vervolgde groep vroege christenen, die om hun ge loof allerlei uitstaan moesten. Men sen, die nergens welkom waren en die alles ontbeerden. En deze mensen vertroost de goe de Jacobus. Vooreerst belooft hij ze: I-Ioort. mijn geliefde broeders, heeft God niet uitverkoren de ar men dezer wereld, om rijk te zijn in het geloof, en erfgenamen van het koninkrijk, het welk Hij belooft de genen, die Hem lief hebben?". (Jaco bus 2:5). Dan raadt hij ze: murmu reert dan maar niet over geleden leed of onrecht. Zucht er ook niet over tegen elkander. Weest geduldig. Denkt eens aan wat de profeten le den, als zij het woord van God spra ken. Denkt eens aan wat Job leed. En de eigenlijke vergelding komt loon of straf. „Want zie, de Rechter staat voor de deur!" Daarom weet een rijke christen zijn geld goed te besteden, mede tot nut van zijn naaste. Daarom weet een verongelukte, een vervolgde, een, verdrukte te verdragen. Hij neemt het recht niet in zijn hand, maar geeft het over in de hand van Hem, die rechtvaardig oordelen zal. Van Christus belijdt de kerk dat eeuwen, dat Hij komen zal om te oordelen de levenden en de doden. Geloof-geduld-vertrouwen dat zijn de grootste schatten van de kerk van Christus - het zij dan maar in rijkdom of in armoede, in voorspoed of in tegenspoed. W. L. TUKKER ds. L. de Wit, 19.00 uur avondgebed Noordwelle: 11.00 uur 'ds. L. de Wit. Scharendü'kc: 9.30 uur (gez. dienst in Geref. Kerk) ds. Delhaas. Brou wershaven: 11.00 uur ds. Kroon, 12.15 uur zondagsschool. Zonnemairc: 9.30 uur ds. Kroon, 11.00 uur zon dagsschool. Drcischor: 11.00 uur ds. Geers; 9.30 uur zondagsschool klei nen. Ouwerkerk: 11.00 uur ds. De Jonge. Nicuwerkcrk: 10.00 uur ds. E. P. Kuin. Oosterland: 10.00 uur ds. M. C. v. d. Meer, 6.00 uur ds. Harke- ma, 10.00 uur Jeugrkapel in vereni gingsgebouw. Sirjansland: 10.00 uur en 6.30 uur kand. jhr. M. F. W. Te- ding van Berkhout. Utrecht. Brui- nisse: 10.00 uur ds. D. Goudzwaard, 5.00 uur ds. De Jonge. Lutherse Kerk Zicrikzce: 10.00 uur ds. P. Brccuwer, Hoeven. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10.00 uur dr. H. Mulder, Amstelveen; 6.30 uur ds. Eikelboom, Haamstede. Haamstede: 10.00 uur ds. J. Eikelboom, 7.00 uur ds. P. Paulus. Scliarendijke: 9.30 uur ds. Delhaas (gez. d. in Gei*, kerk), 14.30 uur ds. Eikelboom. Brouwershaven: 10.00 uur de heer Smouter. Zonnemairc: 3.00 uur de heer Smouter. Nieuwer- kerk: 10.00 uur (H.D.) en 5.00 uur ds. A. v. Es. Dordrecht. Bruinissc; 10.00 uur en 5.00 uur ds. C. M. v. d. Loo, Slidrecht. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Brouwershaven: 9.30 uur en 6.30 uur ds. Urban. Christelijke Gereformeerde Kerken Zierikzee; 10.00 uur en 6.00 uur pi'of. dr. W. van 't Spijker. Kerkwcrve: 10.00 uur en 6.00 uur cis. W. J. Buijs. Haamstede: 10.00 uur leesdienst, 3.00 uur prof. dr. W. van 't Spijker Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10.00 en 14.30 uur lees dienst; Nieuwerkerk: 10.00 en 3.00 uur leesdienst. Oosterland: 10.00, 2.30 en 6.30 uur ds. W. Hage. Gereformeerde Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10.00 en 6.00 uur lees dienst. Nieuwerkerk: 9.45 en 3.30 uur leesdienst. Bruinisse: 10.00 en 5.00 uur leesdienst. Oud-Gereformeerde Kerken Oosterland: 9.30. 2.00 en 6.00 uur ds. A. v. d. Meer. Bruinissc: 10.00 en 5.00 uur leesdiehst. Remonstrants Ger. Gemeente Sommeisdyk: 10.00 uur ds. dr. A. W. Cramer, Zoeterwoude. Leger des Hcils Zierikzee: 10.00 uur dienst; zondags school van 11.45-12.30 uur. Rooms-Katholieke Kerk Zierikzee: zaterdag 19.00 uur, zon dag "10.15 uur. Haamstede: alleen dienst op izondag om 10.00 uur. Pinkstergemeente Zierikzee: De diensten zijn op zon dagen om 10.00 uur en op woensdag avonden om 20.00 uur. Jehova's Getuigen Zierikzee: Zondag: 17.00 uur open bare lezing; 18.00 uur Wachttoren bespreking. Donderdag: Theokrati- sche school 19.30-20.30 uur; dienst- vergadez-ing 20.30-21.30 uur. KERKNIEUWS Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Beerzérveld (toez.): A. T. Deinum, Zaamslag; te Borsele: J. P. Broeder, Ritthem; door de Gene rale Synode der Nederlandse Her vormde Kerk tot predikant voor buitengewone werkzaamheden (di- rekteur van de theologische afdeling van Centre de Litterature evange- lique, C.L.E.) in Yaoundé Cameroen: C. J. G. Keijzer, Eindhoven; door de Generale Synode der Nederland se Hervormde Kerk tot predikant voor buitengewone werkzaamheden (geestelijk verzorger der Koninklijke Marine): H. J. Hemstede (regionaal jeugdpredikaht te Leiden; door de Generale Synode der Nederlandse Hervormde Kerk tot predikant voor buitengewone werkzaamheden geestelijke verzorger der Stichting Valkenheide): H. B. van der Steen, 1.1. predikant studentenpastoraat te Wageningen. Aangenomen naar Echteld: H. E. Vermeulen, Emmercompascuum. Bedankt voor Katwijk aan Zee, Opheusden, Stellendam en Nieuw Lekkerland: J. Westland, Schoonre- woerd. Gereformeerde Kerken Beroepen te Zuidlaren tot geeste lijk verzorger van het psych. zieken huis ..Dennenoord" aldaar: B. Oos- terhoff, geestelijk verzorger van hel psych. ziekenhuis „Groot Bronswijk" te Wagenborgen, die dit beroep heeft aangenomen. Christelijke Gereformeerde Kerken Beroepen te 's-Gravenzande: H. de Graaf, Maarssen. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Gorinchem: A. W. Verhoef, Chilliwack (Canada). Tweetal te Tholen: J. van Haaren, Amersfoort en A. Hoogerland te Krabbendijke. Vindingrijke oplichter STUTTGART, 9-10. „Vanaf .morgen zijn alle bankbiljetten ongeldig", zei een onbekende man woensdag in het West- duitse Winnenden tegen een bejaard echtpaar. Om zijn woorden kracht bij te zetten verscheurde hij voor hun ogen een briefje van 100 mark. Na deze indrukwekkende denion- stralie toonde het echtpaar zich bereid samen met de man hun spaarcenten van de bank te halen en het te gaan beleg gen in het veel meer zekerheid biedende goud. Zo gezegd zo gedaan maar toen de man zijn kans schoon zag verdween hij met het geld en was het echt paar 11.000 mark armer. SCHEEPVAART Abida, 8-10 Ornskoldsvik Acila, 11-10 New Yoi*k Acaea, 9-10 Eastham naar Shellha- ven. Ameland, 9-10 Kingston Atys, 8-10 Tanjungpriok naar Singa pore. Diloma, 9-10 Rotterdam verw. Dione, 14-10 Kaapstad verw. Gaasterland, 9-10 Guanta Gandymedes, 8-10 Le Havre MARKTBERICHTEN Paardenmarkt den Bosch DEN BOSCH, 9-10. Aanvoer 399 stuks. Prijzen (in guldens per stuk): luxe paarden 1350-3025, extra boven no tering; vol jarige 1200-2150, extra bo ven notering; jaarlingen luxe (mer ries) 1250-2050; jaarlingen trekpaard 1475-1850; jaarlingen luxe (heng sten) 850-1225; luxe veulens (mer ries) 850-1300, extra boven notering; luxe veulens hengsten 500-700; veu lens trekpaard 875-13G0; hitten 750- 1250; Shetlandse ponnies (ruins) 200 -400; Shetlandse ponnies (merries) 400-800. Prijzen (in guldens per kg): jonge slachtpaarden 4,55-5,40; oude slacht- paarden 4,35-5,50. Overzicht: stil. Flitsen uil het buitenland WASHINGTON. Met 341 tegen 69 stemmen heeft het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden woens dagavond zijn goedkeuring gegeven aan het zenden van 200 vrijwilligers naar Sinaï om toe te zien op de na leving van het Israëlisch Egyptische vredesakkoord. Donderdag of vrij dag 2al de senaat zich erover uit spreken. BUENOS AIRES. Het Argentijnse leger heeft bekendgemaakt dat er bij een gevecht in cïe Noord-Argen tijnse provincie Tucuman een top man van de guerrillabeweging o:n het leven is gekomen. BUENOS AIRES. Negen Chileen se vluchtelingen die het bureau van de hoge kpmmissaris voor vluchte lingen van de VN in Buenos Aires bezet hebben, hebben woensdag avond drie van hun 13 vrouwelijke gijzelaars vrijgelaten. NEW YORK. Een Israëlische die een hongerstaking van 16 dagen had gehouden om toestemming te krij gen voor een bezoek aan haar man, die in de Sowjet-Unie gevangen zit, is iii New York in elkaar gezakt, nadat zij een afwijzend antwoord van de Sowjetrussische ambassade had gekregen. ROME. De Italiaanse senaat heeft met 211 tegen 15 stemmen een ver drag goedgekeurd dat een eind maakt met het konflikt met Joego slavië om Triest. Advertentie NOORDWIJK. 9-10. Deze maand werd aan Staatsbosbeheer een nieu we voorlichtingsbus overgedragen. Het is de bedoeling van Staatsbos beheer om met deze bus voorlich- tingsbezoeken ie gaan brengen aan scholen, beurzen, campings, vee markten en andere druk bezochte plaatsen in het land. Op deze manier wordt getracht een zo groot mogelijke groep men sen 'te informeren over de werk zaamheden van Staasbosbeheer. Bo vendien een betere bewustwording .voor het milieu te bewerkstelligen en te proberen de mensen de weg te wijzen in de natuur. In de bus kunnen zo'n veertig per sonen tegelijk worden ontvangen voor dia- en filmvoorstellingen. De aandacht zal vooral worden gericht op het bezoek aan scholen, terwijl verder ook de voorlichting aan re creanten van groot belang wordt ge acht. Geprobeerd zal worden de mensen te helpen om meer intens te genie ten van wat de natuur in ons land te bieden heeft. Daarbij kan bevor derd worden dat rekreanten in de natuur zo min mogelijk schade aan richten. De Wolf en de Havik 119. Dadelijk worden er in verschillende rich tingen pogingen gedaan om de verdwenen pi raat op te sporen, waarbij ze echter niet tc hard durven roepen, uit vreés voor mogelijke roversbenden. Maar Svein Langtand blijft spoorloos, zodat Eric te langen leste het zoeken maar opgeeft. Wel spijt het hem, want de voormalige piraat was een brave makker en hij had hem graag bij zich gehouden. Blijk baar heeft het gemis van zijn dierbare helm de Sakser de angst op het lijf gejaagd. De stemming onder de mannen verbetert gaandeweg, nu alles zover achter de rug is. De scheepsbouwer onderwerpt de twee sche pen aan een nauwkeurig onderzoek en schudt zijn grijze hoofd over de plompe bouw van de Saksische boot, waarmee, volgens hem, niet veel to beginnen is. Toch weet hij nog enkele verbeteringen in de bevestiging van de helm stok aan te brengen, waardoor de boot beter bestuurbaar wordt. Terwijl een aantal man nen op jacht gaat, wordt er door de overigen enkele dagen hard gewerkt om de rompen der boten geheel af te dichten met hars en de nodige reparaties aan le brengen. Inmiddels heeft de jacht een flinke voorraad voedsel opgeleverd en eindelijk is men gereed voor de tocht naar Hjaltland, om koningin Wi- nonah te halen. Volgens Halfra is het slechts een korte zeereis cn iedereen is vol goede moed als de twee scheepjes langzaam het fjord uitvaren. Alleen Eric staart een beetje wee moedig achterom. Nog al die tijd heeft hij in stilte gehoopt dat Svcin Langtand weer terug zou komen, maar de grote Saksische piraat is en blijft verdwenen. Het is hoog tijd voor een nieuwe midden klasse. Met een eigen gezicht, eigen hoge kwaliteit, Daarom introduceert" Volvo de Volvo 66. VOLVO ATHENE. Een rechtbank in de Griekse havenstad Piraeus heeft twee Griekse handelaars in verdo vende middelen elk driemaal tot levenslange dwangarbeid veroor deeld. Het was het zwaarste vonnis dat ooit in een dergelijk proces is geveld. LEUVEN. In Leuven zijn leden van de „Vlaamse militante orde" slaags geweest met linkse studenten. Er vielen tien gewonden, onder wie een agent van politie, en er zijn tientallen arrestaties verricht. WASHINGTON. Het aantal ver keersdoden in de Verenigde Staten is in 1974 met 18 procent gezakt naar 45.534. In absolute cijfers uitge drukt betekent dit 9.550 doden min der dan het jaar daarvoor. LISSABON. De bevelhebber van het noordelijke militaire distrikt Ve- loso, heeft opstandige troepen en ge wapende burgers beschuldigd van het schieten op troepen die een op stand in een kazerne in Porto moesten bedwingen. Daardoor zijn 64 mensen in een ziekenhuis terecht gekomen. SPORT DAMMEN Uitslagen damvereniging Zierikzee Op de laatste klubavond heeft M. de Wild zijn positie als aanvoerder van de ranglijst niet onaanzienlijk verbeterd. Zelf won hij van M. v. d. Wielen en de naaste achtervolger C. L. Boot verloor van P. Kort. Deze is nu verrassend tweede met 6 punten achter M. de Wild met 8 punten. J. Folmer en C. L. Boot delen nu de derde plaats met elk 5 punten. De uitslagen waren als volgt: R. J. Kostense-S. Douw 0-2; M. v. d. Wielen-M. de Wild 0-2; W. C. Bool- C. Monteban 2-0; C. L. Boot-P. Kort 0-2; J. Folmer-A. Saman 2-0; C, M. v. d. Velde-J. de Wild 0-2. VOETBAL KNVB JUNIOREN Groep A I: Zierikzee A I-Vlissin- gen A I 15.00 uur; Walcheren A I- Terneuzen A I; Zeel. Sport A I- Steen A I; Arnemuiden A I-Patrij zen A I; Axel A I-KJoetinge A I; Jong Ambon A I-HVV'24 A I. Groep A II: Bruse Boys A I-Br.- haven A I, 14.15 uur; WIK A I-DFS A I, 15.00 uur; SKNWK A I-MEVO A I, 12.30 uur. Groep B I: DFS BI-Bruse Boys B I, 14.45 uur; Dreischor BI-Zierikzee BI„ 14.30 uur; Duiveland BI- SVO- WK B I, 13.45 uur. Groep C I: DFS C I-Rencsse D I, 13.00 uur; MEVO C I-Zierikzee C I, SCHAKEN LONG BEACH, Californië 10-11) Op een congres van oudstrijders in Long Beach in Californië is donder dag een robot-arm gedemonstreerd die reageert op mondelinge bevelen en die wellicht te zijner tijd een lichamelijk gehandicapte in staat zou kunnen stellen zelf te eten, een boek te lezen en een telefoonnum mer te draaien De mondelinge bevelen worden via eèn computer doorgegeven aan de mechanische arm, die is bevestigd aan een invalidenwagentje. De arm kan drie soorten bewegin gen maken: die van de arm zelf, ver volgens een handachtige beweging en tenslotte de beweging van de me chanische vingers. Momenteel wor den 32 bevelen van één woord opge volgd, waaronder „forwards, back wards, tilt, turn". De robot-arm wordt gemaakt en geperfectioneerd door de NASA, hel Amerikaanse bureau voor de lucht en ruimtevaart, en met Jet Propul sion Laboratory (JPL) in Pasadena. 11.15 uur; Br.haven C I-WIK C I, 11.00 uur. Groep C II: Bruse Boys C I-Dui- veland C I, 13.00 uur; SKNWK C I- ZSC C I, 11.15 uur; SVOWK C I- Zierikzee C II, 11.00 uur. Groep D I: Br.haven D I-MEVO D I, 10.00 uur; DFS D I-Renesse D I, 10.00 uur; WIK D I-ZSC D I, 10.00 uur. Groep D II: Duiveland D I-Drci- schor D I, 10.00 uur; Zierikzee D II- Bruse Boys D I, 10.00 uur. Groep E 21: Duiveland E I-MEVO E I, 11.00 uur; Zierikzee E I-DFS E I, 11.00 uur. DAMESKOMPETITIE Groep I: SKNWK-Luclor, 10.00 Isaline Hage tweemaal eerste in Rotterdam ROTTERDAM 5-10. In baar laat ste baamvedstrijd van dit seizoen verbeterde Delta Sport-atletc Isaline Ilagc nog een persoonlek rekord. Het was in een wedstrijd te Rot terdam en de verbetering betrof het nummer kogelstoten dames, waar ze haar rekord van 11,70 op 11,85 meter bracht. Met deze uitstekende presta tie bezette Isaline de eerste plaats. Ze voegde ook bij het diskuswerpen nog een gouden medaille toe aan haar grote verzameling door op dat nummer eerste te worden met een afstand van 35,38 meter. Het eerste team van de Schaak vereniging Zierikzec heeft in de der de ronde van de kompetitie van de Zeeuwse Schaakbond een overwin ning behaald in de thuiswedstrijd te gen Vlissingen II. Zierikzee speelde met drie inval lers die het uitstekend deden. Dc heer Smilde bezorgde Zierikzee het eerste volle winstpunt. Ook de heer Hcesbeen won zijn partij waardoor Zierikzee een 2-0 voorsprong ver sprong kreeg. Huib Uil speelde remise, evenals de heer Van der Westen: 3-1. De heer Bevelander vergrootte door zijn overwinning de voorsprong: 4-1. Ook de heer Wiebols zette zijn par tij in winst om: 5-1. De heer Van der Made bracht door zijn remise Zierikzee I de over winning: SVs-lVs. De partijen van de heren Van den Ende en O verweel eindigden in remise: 6'/;-2J/i. De heer Scheele bepaalde door zijn overwinning de eindstand tenslotte op 7l/s-2,/s. De gedetailleerde uitslagen: J. J. van den Ende-H. Cuiper '/a-U's; C. G. Overwecl-C. J. Schout Va-Va", A. J. Scheele-T. J. van Gemert 1-0; J. M. Bevelander-H. Smit Roeters 1-0; IT. Uil-J. Hanssens Va-'/a; P. Wiebols- M. Immerzeel 1-0; J. A. J. van der Made-M. Burgerhof V*-'/*; A. M. van der Westen-*?^. A. Aaldijk Va-Va; O. Smilde-D. J. Niczegoda 1-0: A. Heesbeen-Roelse 1-0. Eindstand I- Vlissingen II: 7,/2-2,/a. Zierikzee I heeft thans 2 punten uit 3 wedstrijden en 15Va bordpun- ten. De Schaakvereniging Zierikzee is begonnen met een aktie voor nieuw materiaal. De voorraad klokken, borden en stukken moet dringend uitgebreid worden. Op korte termijn zijn er 10 klokken. 5 borden en 5 spelen nodig. Hiermee is een uitgaaf gemoeid an f 800.Uit de gewone midde- worden. Er is thans een beroep op dc leden gedaan een vrijwillige bij drage te storten. De penningmeester van de Schaakvereniging Zierikzee heeft inmiddels een bankrekening geopend waarin alle bijdragen voor het nieuwe materiaal worden ge stort. ien kan dit bedrag niet gehaald

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 5