„Terughoudend" arbeidsvoor waardenbeleid vakcentrales Heeft jeugd nog belangstelling voor boerenbedrijf? E.E.G. en Spanje Vrouw bekent vergiftigingen De ontvoerde Nederlandse industrieel in Ierland DE ZIERIKZEESCHE COURANT DAME IN OPMARS OUDE BOERDERIJ BANKSTEL MEUBELRAMA WAT ft ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 7 oktober 1975 132ste jaargang Nr. 21772 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE. ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes; zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur. M. J. Bij de Vaate. Uitgave B V, Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE. Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 19,90, per jaar f 76,50. Losse nummers 45 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 29 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 3.50. Vraagt onze contractprijzenI De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W In dit nummer: SVOWK naar 40 jaar Op de snede van het mes UTRECHT, 6-10. De vakcentrales willen hun arbeids voorwaardenbeleid voor 1976 niet alleen en uitslui tend baseren op de verwachte stijging van de arbeids- produktiviteit bi dat jaar. De arbcidsproduktivitelt zal in 1976 weliswaar toenemen,maar volgens NVV, NKV en CNV is de staging voor een belangrijk deel terug te voeren tot een vermindering van de werkgelegenheid. Bovendien heeft de collectieve sector in '75 en '76 een verdere uitbreiding ondergaan. Bij het vaststellen van de uit gangspunten voor een beleid voor 1976 hebben de vakcentrales reke- LUXEMBURG, 6-10. De ministers van buitenlandse zaken van de Eu ropese Gemeenschap hebben maan dagavond in Luxemburg formeel besloten de handelsbesprekingen met Spanje op te schorten. De onderhandelingen tussen de EEG en Spanje kunnen niet worden hervat, zo heeft de ministerraad van de gemeenschappelijke markt maan dagavond besloten, zo zei voorzitter Rumor, de Italiaanse minister van buitenlandse zaken. De maatregel is een gevolg van de executie in Spanje van de vijf stads- guerilla-strijders. VRIEZENVEEN, 6-10. De 47-jarige mevrouw A. B. uit het Overijsselse Wcsterhaar heeft tegenover de jus titie bekend dat zij Thallium in de koffie van haar zoon Henk en haar neef Gerrit heeft gedaan. Op oudejaarsavond 1974 overleed onverwacht de 22-jarige Henk B. Hij zou zijn overleden aan een her sentumor. Toen op 14 september zijn evenoude neef Gerrit in het zieken huis werd opgenomen met vergifti gingsverschijnselen, rezen ernstige twijfels aan de doodsoorzaak van Henk. Zijn stoffelijk overschot werd tus sen 22 en 28 september opgegraven en onderzocht door de patholoog anatoom dr. Zeldenrust. Deze kon- stéteerde de aanwezigheid van thalliumsporen. Over de motieven van de ver dachte wilde mr. J. Hazewinkel of ficier van justitie te Almelo, zich nog niet uitlaten. Hij sprak van een zeer tragische familiezaak. ning gehouden met de feitelijke ont wikkelingen in 1975, de huidige ver wachtingen met betrekking tot de werkloosheid en inflatie en het door de regering voorgestelde beleid met betrekking tot de collectieve voor zieningen. Ze willen de vorm van de prijs compensatie zodanig kiezen, dat deze niet automatisch leidt tot een extra verhoging van de loonsom van de groep werknemers als geheel. Daar om willen ze dat de prijscompensatie voor de helft in de vorm van een vast bedrag van f 245 per procent prijsstijging wordt toegekend en al leen de andere helft pz*ocentueel. Uitgangspunt Uitgangspunt voor het beleid van de vakbeweging is - zo zei Wim Kok maandagavond als voorzitter van het overlegorgaan van de drie vakcen trales - handhaving van de koop kracht van de modale werknemers (de gehuwde werknemer met twee kinderen en een inkomen net bene den de premiegrens van de zieken fondsverzekering) op basis van een volledige prijscompensatie. Of er daarenboven ook nog een loonsverbetering nodig is, hangt af van beslissingen van het parlement, onder meer ten aanzien van het dek kingsplan, de premies voor de sociale verzekeringen en bijvoorbeeld be vriezing van de kinderbijslag. „Bij het uiteindelijk invullen is er misschien iets meer nodig dan nul procent loonstijging om er uit te ko men", aldus Kok. Nul tot één procent De heer H. Bode van het NKV zei desgevraagd, dat de voorstellen van de vakcentrales inzake de prijscom pensatie er - voorzover nu valt te bekijken - op neerkomen dat de mo dale werknemer er reëel nul procent op vooruit gaat en de werknemers met een minimumloon één procent, terwijl mensen met een inkomen van drie keer het loon van de modale werknemer 1,75 procent en met een inkomen van vier keer het gemiddel de loon 3,3 procent minder besteed baar inkomen zullen overhouden in 1975. Een bijzondere publikatie DEN HAAG, 6-10. Het aantal meewerkende zoons en bedrijfsopvolgers in de land- en tuinbouw, vertoont reeds jaren een dalende tendentie. Dit roept de vraag op in hoeverre er bij agrarische jongeren nog belang stelling bestaat voor het uitoefenen van een beroep in deze sector. Het Lantlbouw-Economisch Instituut heeft een publikatie uitgebracht waarin een eerste verslag wordt gedaan van een onderzoek in het kader waarvan informatie is verzameld over de onderwijs- en beroepsplannen van 1220-jarige zoons van boeren en tuinders. Verder zyn aan een aantal leer lingen van lagere en middelbare agrarische scholen vragen gesteld over hun toekomstplannen en over dc denkbeelden die z\j hebben ten aanzien van het boerenberoep. Onder meer is gebleken dat 11 pro cent van de 12-16-jarige boeren- en tuinderszoons lager agrarisch onder wijs volgt. Van de 16-20-jarige zoons heeft 14 procent alleen lager agra risch onderwijs gevolgd, van de zoons ouder dan 20 jaar een nog groter deel, nl. 20 procent. De belangstelling van boeren- en tuinderszoons voor het la ger agrarisch onderwijs blijkt dus enigszins af te nemen. Van de 16-20-jarigen volgt verder 10 procent middelbaar agrarisch on derwijs. De meesten van hen (7 pro eent), hebben lager agrarisch onder wijs als vooropleiding gehad. Hoewel een combinatie van algemeen vor mend middelbaar agrarisch onder wijs veelal het meest geschikt wordt geacht als voorbereiding op hét agra risch ondernemerschap, wordt deze weg dus nog niet al te veel gekozen. Dertig procent van alle 12-20-ja- rige zoons wil uiteindelijk een agra risch beroep (meestal zelfstandig boer of tuinder) gaan uitoefenen. Dit betekent dat op bjjna twee derde van dc bedrijven met zoons in deze leeftijdsklasse, een zoon be schikbaar is die waarschijnlijk op het bedryf zal willen opvolgen. Dit lijkt veel wanneer men ter ver gelijking neemt dat volgens de Land bouwtelling 1972 op 40 procent van alle bedrijven een bedrijfshoofd van 50 jaar of ouder een opvolger van 15 jaar of ouder aanwezig is. Selekte groep Daarbij moet evenwel bedacht wor den dat de bedrijven met zoons van 12-20 jaar een vrij selekte groep vor men, enerzijds vanwege de aanwezig heid van deze zoons, anderzijds om dat de bedrijfshoofden, gezien hun leeftijd en mede met het oog op hun zoons, hun bedrijven aan de moderne ontwikkelingen aanpassen. Dat er op zoveel van deze bedrijven zoons zijn die het bedrijf wel willen overnemen, indiceert dat de belangstelling van boeren- en tuinderszoons voor het agrarisch ondernemerschap nog be hoorlijk groot is. Hiermee is niet ge zegd dat zij inderdaad allemaal een bedrijf zullen overnemen. Dé moei lijkheden die dé bedrijfsoverneming met zich meebrengt, verhinderen dat in vrij veel gevallen. Vervolgonderwijs Van de leerlingen op de lagere agra rische scholen wil het grootste ge deelte nog agrarisch vervolgonder wijs volgen. Uiteindelijk wil ruim de helft op een land- of tuinbouwbedrijf gaan werken. De overigen hebben vooral belangstelling voor agrarisch verwante bedrijven (bv. in de groene sector, voorlichting, verwerkende in dustrie). Slechts een klein deel (6 proc.) denkt aan niet-agrarische be roepen. De leerlingen die op 'n land- of tuinbouwbedrijf willen gaan wer ken, kiezen, hun beroep vanuit een andere gerichtheid dan de anderen. Zij zien vooral het afwisselend ka rakter van het werk en de vrijheid van werken als aantrekkelijke kan ten van het beroep. Degenen die een agrarisch beroep nastreven, leggen daarentegen meer de nadruk op het werken in de buitenluchtdegenen die een niet-agrarisch beroep willen gaan uitoefenen, benadrukken - een goed inkomen, promotiekansen en geregelde werktijden. Advertentie Nostalgie en iets van vroeger be heersen het modebeeld. Na de „nim mer eindigende lange broek", na de alleen maar hipheid, is de „dame" ■weer in opmars. Dat moest wel ko men. De ontwikkeling is eigenlijk verbazingwekkend. Eerst de lange rok lijzig vinden, belachelijk zelfs, zich hevig voornemen mini en jeans nooit te vervangen en dan ineens klassieke modellen als chemisiers van draion met brede ceintuurs en klokkende rokken met jumpers en kettingen. Dat werk: dat had nie mand zo gauw gedacht! Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Onze daden zijn noch zo goed, noch zo slecht als ze lijken D'Houdetot Heeft u nog een goed maar wilt u graag veranderen? Ruil het dan in bij Rijksweg 26 - Nieuwerkerk Te.ofoon (01114) 1268 - 1265 mr Pt BILT fefS- i* i m jJEgjjjjg PEKING. De Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken, Ilenry Kissinger, zal op 19 oktober voor een bezoek van vijf dagen in China aan komen. Dit heeft het Chinese pers bureau meegedeeld. ZONNEMA1RE. In Üchouwen-Uuivclan het rijtje oude dse boerderijen, behoort zeker deze fraaie hofstede thuis, Ic vinden in dc omgeving van Zon nemaire. (Foto: Zierikzccschc Nieuwsbode) DUBLIN, 6-10. In dc Ierse hoofd stad is de spanning over het onze kere lot van de ontvoerde Neder landse industrieel Tide Herrcma, duidelyk voelbaar. AI ruim honderd uur is dc Nederlander nu spoorloos. De ontvoering is in Dublin het ge sprek van de dag. De kranten schrij ven er in grote opmaak over en op de Nederlandse ambassade vergt het wachten het uiterste van de familie leden van dr. Herrema. Alle moge lijke geruchten doen op het ogenblik de ronde, maar de meeste - zoals een mogelijke losprijs - berusten slechts op speculaties. De Nederlandse ambassadeur, mr. Felix van Raalte, verklaarde maan dagavond dat er maandag geen enkel contact met één van de ontvoerders of met een bemiddelaar is geweest. „We wachten maar af", zo zei hij. Evenmin kon hij zeggen of de ont voerders een nieuw ultimatum heb ben gesteld. Mr. Van Raalte blijft hopen op een goede afloop. Verwachting tot woensdagavond: Noorden wind Half tot zwaar bewolkt met hier en daar een bui; matige, aan de kust nu en dan krachtige, noordelijke wind; minimumtemperaturen van 10 gra den aan zee tot omstreeks 5 graden plaatselijk in het binnenland, maxi ma ongeveer 14 graden. Voor donderdag: Aantal uren zon: 0 tot 7. Min.-temperaturen: omstreeks 8 gr. Max.-temperaturen; omstreeks 15 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90.procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor donderdag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 8 okt. Zon op 6.51, onder 18.03 Maan op 11.15, onder 19.54 9 okt. Zon op 6.53, onder 18.01 Maan op 12.20, onder 20.46 Eerste kwartier: 12 okt. (2.15). HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 8 okt. 5.10 17.28 10.27 22.59 9 Okt. 5.50 18.10 11.16 23.46 Springtij: 7 okt. 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 1