Recente storm bracht schade aan de mosselpercelen toe Nieuw klubhuis verschijnt op terrein van „Onderdak" Bestuur Landbouwschap BRAND IN DORDRECHT EIST VIJF SLACHTOFFERS DE ZIERIKZEESCHE COURANT DIEREN OP SCHOOL MEUBELRAMA Russische graanoogst is goeddeels mislukt Minder werklozen in West Duitsland OOIEVAAR IN DE SMALSTAD ZEGT Dl im»-' Ztc ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 6 oktober 1975 132ste jaargang Nr. 21771 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REOAKTIE, ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes; zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE; Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 19,90; per jaar 76,50. Losse nummers 45 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 29 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 3.50 Vraagt onze contractprijzenI De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W In dit nummer: Tekslpierement opent Z .V.U .-seizoen Schade voor regio-kwekers Z1ERIKZEE/BRUINISSE, 4-10. De vorige week voor al in het noorden van het land, woedende zuidwester storm, heeft veel schade aangericht op de in de Wad denzee gelegen mosselzaadpercelen en op de percelen met gereedstaande kousumptiemosselen. Ondermeer bij een Zieriltzeese kweker leidde dit er toe dat niet kon wor den geleverd. Vooral bij de thans geldende hoge prijzen, die de handel voor de mosselen betaalt, kwam en komt deze schade hard aan. De prijzen zijn nog steeds goed, terwijl toch in augustus werd'verwacht, dat bij de topaan- voeren in de maanden september en oktober de prijzen zouden dalen. Heeft u nog een teak bergmeubel en wiff u graag over op eiken? Ruil het dan in bij Rijksweg 26 - Nieuwerkerk Telefoon (01114) 1268 - 1265 MOSKOU, 6-10. De vrees voor een bijzonder slechte graanoogst in Rus land lijkt gegrond na de officiële aanwijzing dat de produktie in de Oekraïne slechts tweederde van de geplande hoeveelheid zal bedragen. "Westerse agrarische deskundigen noemen dit nieuws, alarmerend en vrezen dat zelfs de zeer bescheiden Amerikaanse schatting voor de tota le Russische graanoogst van 175 mil joen ton niet zal worden gereali seerd. NEURENBERG, 4-10. Eind sep tember bedroeg het aantal werklozen in West-Duitéland 1.005.500; eind augustus 1.031.100, zo heeft het fede rale arbeidsbureau in Neurenberg meegedeeld. Het werkloosheidsper centage daalde van 4,5 tot 4,4. Het aantal werknemers met een verkorte werktijd nam van 97.200 toe tot 638.600, nadat het in de drie voor gaande maanden flink was vermin derd. De directeur van het federale ar beidsbureau, Josef StingI, zei vrijdag de verdere ontwikkeling van de werkgelegenheid in de Bondsrepu bliek met „voorzichtig optimisme" te gemoet te zien. Een dergelijke tendens was de laatste jaren regel, maar de handel realiseert zich blijkbaar, dat de mos- selvoorraad dit /jaar zeer beperkt is, zeker wat betreft de grotere soorten. Een bijkomende faktor is nog dat uit Duitsland en Spanje thans ook minder mosselen op de Franse markt komen, terwijl daarentegen België dit jaar veel mosselen vraagt en dit land niet uit eigen produktie kan putten. Krappe aanvoer Met 44.821' tonnen (36887 uit de Waddenzee en 7934 uit Zeeland) was de aanvoer aan de krappe kant. Ook deze week zal de aanvoer niet bui tengewoon groot zijn. Op 7 en 8 oktober mag naar mossel zaad worden gevist, de aanvoer zal dan voo:xarnelijk moeten plaatsvin den op vrijdag, een beetje tegenslag en de mosselaanvoer kan dan hele maal geen doorgang vinden. De heffing ten bate van het z-g- Opvangfonds, het fonds waaruit mosselkwekers worden schadeloos gesteld die geen koper in de vrije handel kunnen vinden is verlaagd met f 1,per ton (met terugwerken de kracht). De heffing bedraagt nu nog f 4,- per ton (van 100 kg). Nu 99.9 °/o van de aangevoerde partijen mosselen wel een koper vindt, behoeft het Fonds zo goed als niets uit te keren.- Het is tot om en nabij de f 2 miljoen gestegen. De heer drs. R. Zijlstra te Ooster- land heeft ontslag genomen als lid van het bestuur van het Landbouw schap. Hiermede vervalt tevens het plaatsvervangend lidmaatschap 'van de heer drs. P. Bukman te Voorscho ten. Ter voorziening in de vakature van lid van het bestuur heeft de Ne derlandse Christelijke Boeren- en Tuindersbond thans benoemd 1 de heer drs. P. Bukman te Voorschoten. Bandenprikker aan het werk OOSTERHOUT, 5-10. In de bin- nenstad van Oosterhout zijn het af gelopen weekeinde door onbekenden meer dan zestig banden van gepar keerde auto's stukgemaakt met zwa re steekwapens. Van een aantal auto's waren alle banden doorge prikt, van andere maar één of twee. DORDRECHT, 6-10. By een brand in een woning in de J. J. A. Goever- neurstraat in Dordrecht zyn zondag ochtend omstreeks acht uur vyf mensen om het leven gekomen. Het bovenhuis, waarin de brand ont stond, werd bewoond door een Hin- doestaans-Surinaams gezin, dat be stond uit man, vrouw en zeven kin deren, van wie de jongste pas an derhalf jaar oud was. Twee broers van de man waren op bezoek en hadden de nacht bij de Toekomst voor Scouting Zierikzee ZIERIKZEE, 4-10. Er wordt driftig gesleuteld aan een nieuw klubhuis voor de padvinders van de Mr. Bakker- groep te Zierikzee. Zowel de padvinders als padvind- sters spannen zich tot het uiterste in om een eigen „liome" te krijgen. Het gebouw verrijst op het terrein van sporthal/zwembad „Onderdak". Door het toekomstige bezit van een eigen klubhuis kan het „scout"-wcrk in de toekomst weer een sterke stimulans krygen. De leiding van de Mr. Bakkergroep Zierikzee e.o. lost heel wat problemen intern op, maar heeft zich toch per cirkulaire tot een breder publiek gewend, onder het motto: „Samen doen, dan kun je meer". By de Nutsspaarbank is een rekening geopend, waarop gelden voor het goede klubhuis-doel kunnen worden gestort (nr. 81.09.02.494 of postrekening 18770). Vroeger was het Gravensteen centrum van de stedelijke padvin derij, maar die tijd is alweer lang voorbij. Zeven jaar geleden kreeg het gebouw een museumbestemming. Het werd verhuizen voor de jonge lui en drie meisjesgroepen moesten zelfs worden opgeheven. Dank zij medewerking van de gemeente plus de Stichting „Onderdak" gloort er echter nu weer heel wat licht aan de kim. Als gevolg van een nieuw toe komstig jeugdhuis komt er ook weer zicht op de heroprichting van meis jesgroepen, waarop talrijke jeugdi gen gewoon zitten te wachten. Ge rekend is wat de fiannciën betreft op een CRM-subsidie. Hierbij komt geld van partikulieren en eeh eigen bijdrage en dan moet het waarachtig wel gaan. De voorbereidingen zijn al geruime tijd bezig en op 6 sep tember werd begonnen met het leg gen van de fundamenten en op 4 oktober werd een begin gemaakt met de opbouw. Het klubhuis staat nu al voor drie kwart onder de kap. Nog deze maand wordt 't huis water en winddicht en gehoopt wordt in december hier weer met het pad- vinderswerk te beginnen en nieuwe aktiviteiten op to zetten. familie doorgebracht. Terwijl de volwassenen op de slaapverdieping nog op bed lagen, waren in de op de eerste verdieping gelegen woon kamer enkele kinderen met lucifers aan het spelen/Op een gegeven mo ment vlogen hierdoor de'gordijnen in brand. Het vuur greep snel om zich heen, gepaard gaande met een enorme rookontwikkeling. Een van de broers van de man, die zich naar het toilet had begeven, sloeg alarm maar het was al te laat. Niet meer terug Hij kon niet meer terug naar de slaapverdieping en moest zich, ter wijl hij vier kinderen meesleurde, langs de trap naar de straat in vei ligheid brengen. De vader sprong in paniek aan de achterkant van het pand van twee hoog uit het raam. De moeder, drie kinderen en haar zwager bleven .in het inmiddels fel brandende pand achter. Zy zyn vermoedelijk door rookverstikking om het leven geko men. De Dordtse brandweer deed na aankomst onmiddellijk pogingen om tot de bovenverdieping door te drin gen. Men kon echter niets meer doen dan de stoffelijke resten ber gen. Geruime tijd werd gezocht naar nog meer slachtoffers, omdat buren vertelden dat zich meer dan elf men sen in de woning zouden bevinden. De toestand van de met vrij ernstige verwondingen in het ziekenhuis op genomen man is redelijk. Hij en enkele kinderen verbleven al langer in Nederland dan zijn vrouw, die met de jongste kinderen pas een week of drie geleden was overgekomen. De welpen Iedereen doet mee om 't klubhuis klaar te krijgen. Wat tot nu toe te zien is, is de binnenste „jas". Het geheel krijgt het karakter van een blokhut. Ook de welpjes zijn inge schakeld. In de komende herfstva kantie houden zij enkele verkoop- akties, allemaal voor het goede doel. In de praktijk worden de aktivi teiten te Zierikzee geleid door de Akela A. W. Visser, P. D. de Vos- straat. Het huidig bestuur bestaat uit de heren J. R. H. Scheele te Zierikzee en P. L. van Waveren te Burgh. Het hoogste punt werd zaterdag be reikt; de vlag ging in top. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ZIERIKZEE. De J. W. v. d. Doel- school te Zierikzee vierde Dieren dag 4 oktober, viet de komst van tal rijke dieren naar het schoolplein aan de Raamstraat. De kinderen moch ten de dieren mee naar school ne men, waar ze door leerlingen en ouderen werden bewonderd. (Foto; Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Men kan kritiek ontgaan: niets doen, niets zeggenniets zijn. WAT BILT BROUWERSHAVEN. In de buurt van de Kromwal te Brouwershaven, loop al enkele dagen een fraaie ooie vaar rond. Het dier is al bijzonder gehecht aan de buurtbewoners, bun galows, dat het uit de hand komt eten en reageert op de menselijke stem. Toch maar naar het zuiden vertrekkendachten we zo! (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Verwachting tot dinsdagavond: Veel bewolking Veel bewolking maar op de meeste plaatsen droog; meest matige weste lijke wind; minimumtemperaturen omstreeks 10 graden, maxima mor gen omstreeks 15 graden. Voor woensdag: Aantal uren zon: 0 tot 5. Min.-temperaturen: omstreeks 11 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 17 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor woensdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 7 okt. Zon op 6.50, onder 18.06 Maan op 10.00, onder 19.09 Eerste kwartier: 12 okt. (2.15). HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 7 okt. 4.29 16.45 9.43 22.14 Springtij: 7 okt. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 6-10. Het K.N.M.I. deelt mee: het weer in onze omgeving komt geleidelijk meer onder invloed van een gebied met hoge barometer standen. Er worden perioden met zon en overwegend droog weer ver wacht. Een front zal zich dinsdag dicht bij ons land bevinden, maai de aktiviteit ervan is gering en zal zich hoofdzakelijk beperken tot wat wolkenvelden. Aan de westflank van bovengenoemd hogedrukgebied heeft zich ten westen van Ierland een rug opgebouwd. Hierdoor zullen Oceaan-storingen moeilijk tot onze streken kunnen doordringen, waar door het weer bij ons vrij rustig herfstweer zal worden. Frontale sto ringen veroorzaakten in het week end vooral in het noorden van ons land regen en wind. Tijdens de pas sage van een front in de nacht van zaterdag op zondag viel er in de noordelijke provincies 6 tot 10 mm regen. 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 1