Impressie van een bezoek aan Neeltje Jans Roggenplaat Oosterland bereidt een middenstandsaktie voor STREEKNIEUWS V.V.V. Bruinisse Bru krijgt „opfrissingskursus" verkeerskennis NUTSSPAARBAM.. Z1 EH IKZEILSCI11NIEIJ WSBOIE Vrijdag 3 oktober 1975 Nr. 21770 3 Een „gewasborde" zeebodem gedurende ongeveer twee weken lang bij bestede guldens, bonnen in de vorm van letters ontvangen. Ook zullen weer diverse dag at- trakties komen, waarmee mooie geld prijzen, te winnen zijn. OOSTERLAND Volgens een betrouwbare zeekaart beslaat zij een oppervlakte van om streeks tweeduizend ,hektare, boven normaal laag water. Alleen varende mensen weten van zoiets, want land rotten die bij de Plompe Toren over de zee kijken 'ontwaren alleen een donkere en soms glinsterende streep aan de horizon. Voor hen alleen is „de plaete" een eldorado voor vogels en zagerspitters. Een bevriend jacht had mij „gelost'' en zou me dicht bij de plaats, waar de silhouetten van de Deltawerken de zee raken, weer oppikken. Achteraf bleek dit de zuidflank volgend bijna acht kilome ter naar het westen te zijn, zonder door een kreek te hoeven waden. Een kale slikvlakte met schelpen en vögels, alleen ver weg bekende to rens en voorbij glijdende zeilen. Één maal op gang dabberden mijn gym pjes vrolijk over de zachte gewas borde zeebodem, met schuin achter mijn schaduw veroorzaakt door een omfloerst herfstzonnetje. Nog enkele uren, dan zal stil, maar onherroepe lijk de vloed de voetsporen hebben uitgewist. Zoiets moet ook het wad lopen zijn. Alleen ik startte niet in Pietersburen en het wadlopen doet men nooit alleen. Hier ook rust en ruimte met alleen dé natuurlijke ge luiden van krakende schelpen, kab belend water en duizenden vogels. Opvliegend vormden ze een boeggolf van bonte pieten, de plevieren en krijsende meeuwen. Ze verraadden Advertentie de ideale gezinsbank Ver- zekeringen op elk gebied BROUWERSHAVEN Markt - Donderdag 9.00-10.30 Verraderlijk Want de zee en de banken blijven altijd verradelijk. Menig stuurman van een jacht of visboot wagen zich tegenwoordig op ondiepe plaatsen. Ooit stapte ik na het middaguur te Burghsluis aan boord van een loze visserman. Daarginds tegen de plaat wilde hij in troebel water vissen. Er OOSTERLAND, 2-10. De Middenstandsvereniging „Oosterland" verga derde donderdagavond 2 oktober in het cafetaria: „Neffen d' Eule" onder voorzitterschap van de heer J. I\ Boogert. Deze sprak een welkomstwoord tot dc aanwezige leden en wees in zijn openingswoord op dc geslaagde aktic \an vorig .jaar. Vooral het zegeltjes systeem is toen goed ingeslagen en ook dc bazar mocht zich verheugen in een overweldigende belangstelling. Hy hoopte dal dit ook weer dit jaar gerealiseerd zal kunnen worden. op een woensdagmiddag, wanneer dc kinderen vrijhebben. Verder zullen er in de etalages vreemde voorwer pen worden geplaatst die eruit ge zocht moeten worden en zal er ook weer een bnzar worden georgani seerd met rad van avontuur, grab belton, Schiettent, spijkers slaan. etc. Verder zal er nog geraden kunnen worden naar een aantal bijeenge brachte goederen. Als hoofdprijs van de hele aktie werden genoemd een buitenlandse reis, of naar keuze enige apparaten, etc. van dezelfde waarde. Verder nog een twintigtal prijzen. Dit is het voorlopig pro gramma van de winkeliersaktie van de middenstand voordat het zover is zullen nog wel enige vergaderingen uitgeschreven worden om één en ander nader te bekijken. In dc rond vraag hadden nog enige leden be zwaar tegen de zegelaktie. Uit het verslag van de penning meester bleek dp; er een kas tegoed is van f 18G0,-. De voorzitter deelde vervolgens mee dat deze avond be legd is om te komen tot de voor lopige bespreking betreffende de aktivitciten die de middenstand dit jaar zal ontplooien. Mot algemeen goedvinden zul men weer met zegels werken zoals vorig jaar. Men gaf toen bij aankoop vun f 2,50 een ze gel. Verder werd gesuggereerd een onbekende ruiter te paard over het dorp te laten rijden en het publiek te laten raden naar de indentlteit. Dc heer D. J. Geelhoed wil hiervoor een paard beschikbaar Snellen. Ge vraagd zal worden of de muziek vereniging hier aan mee wil werken. Jeugdprogramma Gedacht wordt verder voor de jeugd een filmprogramma te maken. liep een te vlotte eb stroom. Het ijzeren gevaarde kwam toen tot laat in de avond onwrikbaar vast te zit ten. De visserman bleef waar hij was, maar viste niet want in de korste tijd was daar tweeduizend ha slik en zand dat het daglicht zag. Na twaalven arriveerden we met hulp van de wal weer in de veilige haven. Daar wachtte de douane recherche die ons verdacht van sigaretten smokkel. Ja het is en blijft met de Roggenplaat altijd oppassen gebla zen! W. P. d. V. Het water drukt ribbels in het zand. SCHOUWEN-DUIVELAlND, 2-10. In het tegenwoordig zo omstreden Oosterscheldebekken ligt reeds enkele eeuwen de Neeltje Jans Roggenplaat. Meestal in één adem genoemd zijn het duidelijk twee banken: dc Neeltje Jans eu de Roggenplaat, gescheiden door een geul van één kilometer breed en plaatselijk meer dan tien nieter diep. De twee noordelijke werkeilanden van het Oostersclieldedain-project ontlenen hun naam aan deze reusachtige „opwassen". Tijdens laag water zette ik kort geleden voet aan wal op dit glibberige niemandsland. Twee kilometer praktisch pal zuid van Flaauwers waar een flinke wal van lege kokkclschelpen de oostflank van dc Roggenplaat markeert strekt zich by laag water een reusachtige slik cn zandvlakte in westelijke richting uit die zyn gelijke in Zeeland nauwelijks heeft. mijn voortgang in westelijke rich ting. Want het is als in een woestijn nauwelijks oriënteringspunten. Een variant schiet me te binnen. „Den kend aan de Schelde zie ik vogels op oneindige slikvlakte". Hier op de Roggenplaat het omgekeerde uit het Zeeuws Vlaams volkslied. Van het „Waar eens gekrijs der meeuwen verstierf aan het eenzaam strand, daar schiepen zich de Zeeuwen uit schor en slik hun land." Bricskerke Want misschien loop ik nu precies over de ruïnes van Brieskerke of bo ven 'é'é'n yan de tien andere kerk dorpen die hier in de late middel eeuwen door de zee werden verzwol gen. Ze liggen nu onder het zand be dolven van deze immense zandbank die als een legpuzzelstuk past tegen de vaste wal van het halvemaan vormige Schouwen. De zee moet hier vol roggen geweést zijn. Nog in deze eeuw ving men ze by honderd stuks per dag buitendijks aan Flaauwers inlaag. I-Iet waren P. Berrevoets van de „kae" met Neeltje zijn dochter, die ze uit de hoge netten haalden. Ze ventten de grote platvissen met kruiwagen en hittenkar uit. Ergens zweeft er nog in het Schouwse land het onwaarschijnlijke verhaal, als zou de plaat naar Neeltje Berrevoets genoemd zijn, want deze vrouw had de bijnaam „Neeltje Rogge". Dan is daar nog op oudere kaarten het Kaarsboersgat te vinden. Een in ham aan de noordwestzijde van de Roggenplaat. Het zou een ligplaats bij slecht weer zijn geweest van de scheepjes der kaa(r)sboeren die be ter weer afwachten alvorens zij de Noordzee opgingen. Zeeuws Genootschap In de Abdij te Middelburg vindt op maandagavond 13 oktober aan staande een bijeenkomst plaats van de juridische werkgroep van het Zeeuwsch Genootschap der Weten schappen. Op de agenda staat o.a. verkiezing van een bestuurslid we gens aftreden van mr. M. J. M. van Driel. Voorgesteld wordt te kiezen mr. A. F. Kooijman. Prof. mr. J. de Ruiter, van de Vrije Universiteit in Amsterdam, houdt deze avond een lezing over verbete ring van de rechtspositie van min derjarigen. Op 23 januari a.s. hoopt prof. mr. G. E. Mulder, (K. U. Nijmegen, vroe ger V.U.) te spreken over „De Goe- lag Archipel". ZIERIKZEE Gymnastiekjeugd Deltasport middagje naar de Domeinen De gymnastiekafdeling van Delta- sport organiseerde zaterdag j.l. een kleuter- en jeugddag in het gebied van de domaniale bossen en -duinen te Westenschouwen. Dankzij 'de me dewerking van een. aantal io,uders konden de 44 kinderen en de leiding met auto's worden weggebracht. De jeugd kreeg als opdracht om naar een bepaald punt te gaan en dat te bereiken met behulp van de voorhanden zijnde gegevens. Op het centrale punt moest worden gezocht naar een verstopte traktatie in de vorm van een zak appels. Na enige speeltijd waarin volop genoten werd moest het beginpunt weer worden opgezocht. Het weer hield zich de hele middag uitstekend maar een kwartiertje vóórdat de auto's de jeugd weer kwamen afhalen werd de groep door een ware wolkbreuk overvallen. De middag werd dus be sloten met een nat pak, maar ter compensatie een rol drop. Trouwens de jeugd vond de regen helemaal niet erg, integendeel: het hemelwa ter bleek een grote aantrekkings kracht te hebben. Chrysanten-aklie Morgen, zaterdag 4 oktober, zul len enkele leden van het C.J.V. te Zierikzce een beperkt aantal bossen chrysanten te koop aanbieden, waar van de opbrengst geheel ten goede zal komen aan de slachtoffers van honger en droogte in Ethiopië, een projekt, waarvoor de landelijke C.J.V. zich tezamen met haar afde lingen inzet. RENESSE Herfsfnatuurwandefing Op zondag 12 oktober organiseert dc Natuur-en Vogelwacht een herfstnatuur-wandeling door de bos sen van Slot „Moermond" te Renes- se. Voor vertrektijd: zie agenda. OUWERKERK Oud papier voor S.V.O.W.K. Morgen (zaterdag) wordt te Ouwer- kerk weer oud papier opgehaald voor S.V.O.W.K. Om een vlotte aktie mogelijk te maken wordt verzocht het oud papier weer gebundeld ge reed te zetten. NIEUWERKERK Verlichting Rijkiwcg Öp de grote kruising, Rijksweg 18 te Nieuwerkerk bij het afslag ge deelte is men bezig om over een groot gedeelte aan beide zijden van de Rijksweg, lichtmasten te plaat sen. Het wordt dus straks zo, dat het gedeelte dat met de afslag dei- Rijksweg te maken heeft volledig verlicht zal zijn. Ongetwijfeld een grote verbetering voor de verkeers situatie bij avond, nacht en vroege ochtend. Gezien de reeds bestaande verlichting op andere gedeelten der Rijksweg een uitkomst. Winkelweek op komst Evenals vorige jaren gaat de Mid denstandsvereniging „Nieuwerkerk"., weer een winkelweek organiseren. Het bestuur cn het aktiviteiten co mité ia druk aan het werk met voor bereidende werkzaamheden. Men zal Vergunning Het cafétaria „Neffen d'Eule" kreeg de verlof-A-vergunning, zodat ook sterke drank mag geserveerd. Het cafétaria gaat gebruik maken van de geboden gelegenheid tot twee uur 's nachts geopend te zijn, met uitzondering echter van de zaterdag avond (sluitingstijd: 24.00 uur). Verkoopdag Zendingskrans Op dinsdag 7 oktober a.s. houdt de zendingskrans „Bidt en werkt" der Gereformeerde Gemeente alhier, presidente mevrouw C. van 't Hoff- Lock, weer de jaarlijkse verkoping in de zaal van het Nederlands Her vormd Verenigingsgebouw. Specialiteit van deze verkoopdag zijn de vanouds bekende poppen in oud-Duivelandse klederdracht, waarvan deze krans er al meer dan 1300 exemplaren gemaakt en ver kocht. Nog steeds zijn er tal van bestel lingen onderweg. Begrijpelijk, want deze mooie dracht gaat geheel uit de mode, en het komt steeds zeldzamer voor wanneer er nog iemand mee gekleed is. Verder zijn er veel hand werken, borduurwerken en andere fraaie wèrkstukken te koop. Dit jaar ook zelfgemaakte speelgoeddie ren. Verder slaat de bekende boek handelaar, de heer Hoekman uit Goes weer met zijn boekenstalletje op de verkoping, waar men terecht kan voor mooie lektuur op allerlei gebied. De zendingskrans heeft ook dit jaar weer niet stil gezeten, getuige de grote voorraad die ten verkoop wordt aangeboden. Het bestuur hoopt weer op een goede belangstel ling, niet alleen van de dorpsgeno ten, maar ook van ver daarbuiten. Het is weer wel de moeite waard de verkoopdag te bezoeken. Eerste bejaardenbijeenkomst Donderdagmiddag 2 oktober j.l. had weer voor dc eerste maal in het vergaderlokaal van het Ned. Herv. Verenigingsgebouw aan de Sint Joostdijk de bejaardenbijeenkomst plaats, ditmaal onder leiding van mej. A, E. Boot. Aanwezig waren behalve de be jaarden, het damescomité en enige serveersters en verder ds. M. C. van der Meer, welke allen door mej. Boot werden verwelkomd. Ze sprak de hoop uit dat het weer een prettig vei'gaderseizoen zal worden en me moreerde verder het overlijden van een trouwe bezoeker van de soos, de heer Piet van Stappen. Verder deel de ze mee dat het damescomitélid, mevrouw H. van der Werf-Nouwen wegens drukke werkzaamheden als zodanig heeft bedankt en dat in haar plaats is aangesteld mevrouw E. Poelman-van Leeuwen. Ze dankte mevrouw Van der Werf hartelijk voor alles wat ze in het belang van de bejaarden heeft gedaan en liet deze dankwoorden vergezeld gaan van een bloempje. Tijdens de thee pauze las mej. Boot nog een toepas selijk gedicht voor en verder werd deze eerste bijéénkomst op de ge wone wijze doorgebracht met zang en spel. De belangstelling was dit maal nog niet bijster groot, er waren geen nieuwe bezoekers of bezoek sters te bespeuren. De orgelbegelei ding van de zang was in handen van mevrouw M. P. Capelle-van den Berg. Rondgang „Oosterlands Fanfare" Nu de plaatselijke muziekvereni ging: „Oosterlands Fanfare" reeds enige malen aangekondigd heeft om via een muzikale rondgang over het dox-p, c.q. een texxtconcex-t, het zo- mexseizoen af te sluiten, en dat tel kens door het ongunstige weer geen doorgang kon vinden, wil men het a.s. zatex-dagavond 4 oktober nog eens proberen. Dan wordt een muzi kale rondgang over het dorp ge maakt, onder leiding van dirigent J. Capelle. BRUIMSSE Oud papier Zatex-dag 4 oktober wordt voor het interkerkelijk zendingswerk weer oud papier opgehaald. Zo rond acht uur 's morgens gaat de ophaal-auto van start. Gebundeld gereed gezet op de stoep, bevoi'dert een snelle in name van het papier. Dood na vluchtpoging BREDA-, 2-10. De 29-jarige gedeti neerde L. P. uit Breda, blijkt woens dagmiddag tijdens een vechtpartij met enkele parketwachten uit Den Bosch, onwel te zijn geworden en even later te zijn overleden. Sectie door de patholoog-anatoom dr. Zcldeni'ust heeft aangetoond, dat de doodsoorzaak waarschijnlijk acute hartstilstand is geweest. „The Shepherds" ontbonden ROTTERDAM, 2-10. Door ziekte van één van de leden van het gezel schap heeft het zangtrio The She pherds opge.houden te bestaan. De overige twee artiesten achten het een te moeilijke opgave om met een in valler verder te werken. Ze hebben besloteh, aangezien de ziekte naar het zich laat aanzien nogal langdurig zal zijn, hun artistieke carrière te beëindigen, aldus Huug Kok van Ne derlands Artisten Management B.V. in Rotterdam. (Vervolg van pag. 1) Voor hel opstellen van can ge meentelijke verordening inzake de winkelsluitingswet kan advies wor den gevx-aagd bij de Kaxner van Koophandel. In sommige gevallen is de gemeente daartoe verplicht en is het uitgebrachte advies ook bindend voor de gemeente. Alvorens de Ka mer advies geeft, houdt deze een en quête onder de winkeliers en stelt aan de hand daarvan een advies op. Voor de vei'ordening van het open stellen van winkels op zondag is het advies van de Kamer niet bindend. De gemeente heeft in dit geval dan v ook niet om een onderzoek gevx*aagd. Een enquête kan ook door de mid denstandsorganisaties wox-den aan gevraagd. Dat de winkeliers op jachthaven „Aquadelta" deze zomer vrij hun gang konden gaan zonder de winkelsluitingswet in acht te ne men komt, omdat er in de wet staat dat opvarenden van in en uitgaande vaartuigen ten alle tijden hun inko pen mogen doen wanneer zij daar toe een winkelier bereid vinden. Op grond hiervan kon de politie dan ook niet optreden. Deze wet heeft betrekking op de beroepsvaart en de pleziervaart wordt daarbij onder ge bracht omdat deze niet vernoemd wox'den. De huurovereenkomst van de winkeliers op de jachthaven zijn gebaseerd op zeven dagen verkopen. „We moeten het in drie maanden verdienen met een piek van zes we ken", zo stelde één van hen. „Moeten wij sluiten op zondag dan worden wij achtergesteld op de winkeliers in de kom, want deze zijn het gehele jaar open''. Advertentie scccccoocoocososcooocooca Dode en zwaargewonde bij schietpartij AMSTERDAM, 2-10. Dij een schietpartij woensdagavond in een cafc aan dc Celebcsstraat in Amster dam is de 35-jarige eigenaar van het cafe, A. van den Bos, om het le ven gekomen. Zijn 28-jarige echtge note werd zwaar gewond. De Amsterdamse recherche hield in de loop van donderdagmoi-gen dc vermoedelijke dader in diens wo ning te Amsterdam-Oost aan. Het is de 32-jarige vliegtuigbouwer U. B. De man zou vijf schoten met een pistool hebben gelost. De eigenaar van het cafe kreeg een kogel in het hoofd. De schietpartij vond plaats na een ruzie in het cafe. De eigenaar wilde tussenbeide komen en de vliegtuig bouwer uit zijn zaak zetten. Deze trok daarop een pistool en schoot. De heer Van den Bos bleek bij aan komst in het ziekenhuis te zijn overleden. De Spanje-aktie in Nederland UTRECHT, 2-10. „We hebben mei ■de aktie in ieder geval aan een stuk bewustwording gedaan'', ldus secre taris Henk van Eekert van het NKV donderdag tegen zes uur, toen dui delijk was geworden dat de oproep van de vakcentrales niet overal suc ces heeft gehad. „Ook wij hebben moeten vaststellen, dat het straat beeld in de gi'ote steden weinig weerspiegelde van onze opx-oep", al dus Van Eekert. Flitsen" uit het buitenland BLACKPOOL. Denis Healy, de Britse minister van financiën, heeft woensdag zijn zetel in het bestuur van de labouxpartij veidoren aan Eric Heffer, een van de le:ders van de linkervleugel van de partij. TEL AVIV. Het eerste schip met handelsgoederen bestemd voor - of afkomstig uit Israël zal binnenkort door het Suez-kanaal varen, zo is uit bronnen by de Israëlische regering vernomen. BLACKPOOL. Het Laboux'congi'es in Blackpool heeft met overgx-ote meerdex'heid een voorstel aanvaard waarin woi'dt gepleit voor nationa lisatie van sleutelindustrieën die nog in partikuliere?'handen zijn. CANBERRA. Px*emier Gough Whitlam van Australië heeft be kendgemaakt dat 40.000 vluchtelin gen uit Portugees Timor naar het westelijke Indonesische deel van het eiland zijn uitgeweken. BRUINISSE, 2-10. Het bestuur van dc verenging voor veilig verkeer af deling Bruinisse wil zeer binnenkort beginnen met een zogenaamde ver- frissingskursus waaraan alle wegge bruikers kunnen deelnemen. De kux'sus die geheel gratis is, wordt over drie avonden verdeeld. Het is zeer belangrijk aan een derge lijke kursus deel te nemen om alles weer eens op te halen, en ook de laatste nieuwigheden op het gebied van verkeersborden, verkeersregels en parkeren enz. eens onder de loep te nemen. Want ook op de weg ko men veranderingen voor die met be hulp van dergelijke kursussen weer worden bijgebracht. Van de zijde van de Rijkspolitie is er volledige mede werking toegezegd; de docent is dan ook een lid van de Rijkspolitie. Plaats en data van deze kursus zal nog nader bekend worden. RENESSE. 1-10. Woensdagmiddag omstreeks 12 uur ontstond op de kruising Lange RekeSioofweg in de dorpskom van Renesse, een aanrijding^, waar door twee personenauto's ernstig werden beschadigd. De ene auto verleen de geen voorrang aan de ander. Mevr. D. A., die over de Lange Reke rich ting Hogezoom reed, kreeg geen voorrang van mevr. R.. die vanuit de rich ting Zierikzee over de Stoofweg naderde en plotseling de kmising opreed. De wagen van mevr. A. werd hierbij over de gehele linkerzijde beschadigd, die van mevr. R. aan de linker voorzijde. De foto heeft van laatstgenoemde ivagcn een beeld. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 3