„Zierikzee" begon met diploma-lessen en kompetitie Stella Boys moest tegen MEVO puntjes delen ERIC DE NOORMAN Prins Claus over honger naar brood 5 INGEZONDEN STUKKEN Werelddierendag 1975 KLEUTERS BIJ TANTE POST KINDERZEGELS 1975 STREEKNIEUWS Openluchtrecreatie en commercie SPORT SCHAKEN ZIERIKZEE, 30-9. De schaakvereniging „Zierikzee" maakte (leze week een begin met de opleiding tot het Torendiploma. Een desbetreffende jeugdles ging over de waarde van stukken en velden. Een volgende keer komt het onderwerp „remise" in behandeling. Jeugdige schakers zijn welkom in het Huis van Nassau op de maandagavonden. Na de jeugdles begonnen de se nioren met de huishoudelijke lcom- VOETBAL Axel III-Zierikzee II 2-1 Een weifelend begin bij de Zierik- zee-reserves. Met een strafschop en een. verdedig'mgslout stond Axel bin nen 15 minuten met 2-0 voor. Eerst daarna kwamen de gasten aan bod. 7 hoekschoppen gaven geen effekt, eerst 5 minuten voor tijd ver kleinde Jaap Stout]esdijk de achter stand 2-1. Deze verjongde Zierikzee- ploeg met 4 uit 4. moet zich in hel veld niet ongerust maken, het elftal kan Leus wel voetballen en meerde re goede resultaten komen in de loop van deze kompetitie zeker uil de bus. Dreischor IIIZierikzee III 13 Een goede krachtmeting. Dreischor scoorde 1 x, Zierikzee 3 x. L. Nelisse bracht deze doelpunten op zijn naam. petitie. Evenals vorig seizoen zal er weer volgens hei Keizer-systeem ge speeld worden. Het is hierbij de be doeling dat spelers van ongeveerde zelfde speelsterkte legen elkaar uit komen. Dit zal het niveau van de gespeelde partijen stellig verhogen. Door volgens het Keizer-systeem spelers van ongeveer gelijke speel sterkte tegen elkaar te laten spelen zal het spanningselement ongetwij feld toenemen. Zeven partijen De eerste ronde telde 7 partijen. De topper van deze i-onde was de partij J. J. v. d. Ende-A. de Spirt. In deze partij waarin beide partijen lang rocheerden trok de xvitspeler aan het langste eind. De uislagen: J. J. v. d. Ende- A. de Spirt 1-0; C. G. Overweel- P. Weibols 1-0; A. J. Scheele-H. Uil 1-0; J. A. J. v. d. Made-A. M. v. d. Westen 1-0; J. M. Bevelander-A. Heesbeen Vz-Vzj J. L. Bom-E. E. Vleugels-Schutter 0-1; P. Bouwens-A. Kamp 1-0. Volgende week maandag speelt Zierikzee I een thuiswedstrijd tegen Vlissingen II. ZAALVOETBAL In de deze week in de sporthal Onderdak gespeelde wedstrijden in de zaalvoetbalkompetitie van het rayon Zierikzee gespeelde wedstrij den heeft Stella Boys in de le klas in de ontmoeting met MEVO genoe gen moeten nemen met een 2-2 pun tenverdeling. Old City Boys hield de leiding in handen door een sprekende 14-1 ze ge op SKNWK. Van de naaste konkurrenten kwam Vertig in het treffen met de reserves van RAP'73 maar net met de hakken over de sloot (2-1). Skol Boys behaalde een royale 7- 0 overwinning op ZZ'72, terwijl RAP *73 met 5-0 aan de winnende hand bleef in het treffen met SVOWK. Die Gouwe slaagde er in de ont moeting tegen MEVO in verrassend cp haar eerste winstpuntje beslag te leggen (1-1). De stand in de le klas ziet er mo menteel als yoigt uit: 6 6 0 0 57- 5 12 8 10 8 10 5 9 6 5 0 1 55- 6 4 2 0 37 6 4 1 1 24 6 2 3 1 16. Old City Boys Skol Boys Vertig RAP'73 MEVO 6 2 3 1 16- 8 7 Stella Boys 5 13 1 9-7 5 RAP'73 II 5 113 9-16 8 Z.Z.'72 5 1 1 3 6-17 3 Die Gouwe 5 0 1 4. 3-47 1 SKNWK 5 0 0 5 4-41 0 SVOWK 5 0 0 5 3-59' 0 2e klas In de 2e klas heeft de F.C. Kerk- werve, dat haar vijf tot nu toe ge speelde wedstrijden alle in winst heeft weten om te zetten, de leiding stevig in handen. Deze week boekte de F.C. Kerk- werve een 5-2 overwinning op To ren Boys. Old City Boys II, de naas te konkuiTent, won met 4-2 van Re- nesse. Brogum, doet het dit seizoen lang niet onaardig, speelde met 2-2 gelijk tegen Dreischor; terwijl VAB met 3-0 aan het langste eind trok te gen Smit Bolnes. In het treffen tus sen de reserves van Z.Z/72 en Stella Boys toonden de boys zich met 3-0 de sterkste. Z.Z. II kreeg verder nog van Skol Boys II een zware 10-1 ne derlaag te inkasseren. De stand in de 2e klas ziet er mo menteel als volgt uit: F.C. Kerkwerve 5 5 0 0 27- 5 10 Old City Boys H 5 4 0 1 19- 8 8 V.A.B. 6 4 0 2 16- 8 8 Brogum 632111- 8 8 Skol Boys -II 5 3 1 1 18- 6 7 Toren Boys 6 3 0 3 17-12 6 Stella Boys II 5 2 0 3 6- 7 4 Dreischor 5 12 2 12-17 4 Renesse 6 114 15-24 3 Smit Bolnes 5 0 1 4 7-24 1 Z.Z.'72 II 6 0 1 5 8-35 1 KERKNIEUWS Gereformeerde, gemeente Nieuwer- kcrk Donderdagavond (heden) half acht, extra kerkdienst, voorganger stud. J. S. van der Net, Rotterdam. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Echteld: H. E. Ver meulen, Emmercompascuum; te Nu- mansdorp: G. Post. Arnemuiden. Aangenomen naar Huizum: H. li. Stauttemer, Harderwijk b.w. Bedapkt voor Ooltgensplaat: S. P. van Assenberg'h, Nijkerk; voor Voorthuizen: B. M. Meijndert, Lun- teren; voor Nunspeet: J. H. Gijsberl- sen, Boven Hardinxveld; voor Oir- •schot: P. van Die, Wolfaartsdijk: voor N.O.P. (wijkgemeente Marke nesse-Lu ttelgeest: J. ter Stege, Aal- sum-Wetzens. Gereformeerde Kerken' Beroepen te Voorburg: A. Westra, kand., Amsterdam; te Edmonton Al berta (Canada) tot studentenpredi kant aan de Universiteit van Alber ta: drs. Th. Oosterhuis, past. mede. werker te Weesp; ie Nieuweroord: W. D. Omln. Zwm tebroelc; te Niemv- Lekerland: drs. L. II. Bouwkamp, Enumatil, die dit beroep heeft aan genomen. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Bedankt voor Oostelijk-Flevoland: J. Slotman, Dalfsen; voor Monster: J. de Feijter, Hoogezand-Sappemeer. Christelijke Gerefomreerde Kerken Tweetal te Lisser P. N. Ribbers, Den Haag-West en J. Germs, kand., Amersfoort; te Rottevdam-Oosi: J. Germs, kand., Amersfoort en J. Oos terbroek, kand., Apeldoorn; te Gro ningen 3e predikantsplaats: J. van Mulligen, Rotterdam-Z en E. E. Slofstra, Broek op Langendijk; te Maassluis (a.s. vac. wijk D. J. Klein Onstenk): L. W. v. d. Mey, kand., Apeldoorn en J. Oosterbroek, kand., Apeldoorn. Beroepen te Siegevsvvoude-De Wilp en te Ouderkerk aan de Am- stel: L. W. van der Mey, kand., Apeldoorn; te Rijnsburg: J. Ooster broek, kand., Apeldoorn; te Almelo, Emmeloord en te Mussel: J. Germs, kand., Amersfoort: te Veenendaal (Bethel-kerk 2e predikantsplaats): E. E. Slofstra, Broek op Langendijk; te Opperdoes, kand., Apeldoorn. Aangenomen naar Lelystad (in sa menwerking met de Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Buiten Ver band aldaar): A. Broersma, Goes. Gereformeerde Gemeenten fweetal te Scherpenisse: A. Breg ma n, Rijssen en N. W. Seheuder, Goes. Beroepen te Klaaswaal: H. Ligten- bevg, Terwoldo, die bedankte voor 's-Gravenpolder. Bedankt voor Emmeloord: A. Hoo- gerland, Krabbend ij ke. MARKTBERICHTEN GOES, 30-9. Beursbericht Markt Goes. Granen, zaden en peulvruchten Alle prijzen bo.erenschoon en fran- ko leveringsplaats. Tarwe, basis 16 procent, f 39,50-f 40,70 per 100 kg; brouwgerst, basis 16 procent, f 40,00- 41,75 per 100 kg; voergerst, tot f 37,50 per 100 kg; Haver, tot f 35,00 per. 400 kg; groene erwten, tot f 60,50 per 100 kg; schokkers tol f 70,00. per 100 kg; capucijners, tot f 66,50 per 100. kg; bruine boften (boerenschoon en grondvrij) tot f 115,00 per 100 kg. Ex- klusief b.t.w. Aardappelen Bintje, veldsgewas, direkte leve-, ring f 24,00 tot f 26,00 per 100 kg; Voederaardappelen f 9,00. per 100 kg. Exklusief b.t.w. Uien 23-25 cent per kg voor machinaal afgestaart produki. Exklusief b.t.w. Ongerepeld. goede kwaliteit op auto geleverd 28-35 cent per kg. Afwij kende partijen 15-27 cent per kg. Exklusief b.t.w. Hooi Weidehooi f 180,00-f 240,00 per 1.000 kg; raaigrassen tot f 140,00 por 1.000 Kg, Exklusief b.t.w. Stro Gerstes4.ro, win terlevering 1' 160,00 per 1.000 kg; tarwestro, winterleve- ring f 170,00 per 1.000 kg; erwtenstro f 135,00-f 145,00 per 1.000 kg; haver- stro. tot f 120.00 per 1.000 kg. Exklu sief b.t.w. LANDBOUW-VISSERIJ Kwijtschelding voorschotten olie-aankoop tuinders en vissers DEN HAAG, 1-10. Minister Van der Stee van landbouw en visserij heeft de voorschotten aan glastuin bouwers voorvde aankoop van olie in de periode 1974-1975, kwijtgeschol den. Hij deed dit gezien de inko mensontwikkeling in de glastuin bouw en in overleg met de minister van financiën. Een zelfde beslissing is genomen voor aan de visserij verstrekte voor schotten voor olieaankoop over de eerste helft van 1975. Ook hier is de reden de financiële uitkomsten van de visserij over die periode. Bijna is het weer zover. Wereld- dierendag 1975 staat voor de deur. Op 4 oktober is het weer de dag waarop de georganiseerde dierenbe scherming in het bijzonder naar bui ten treedt. Immers niet alleen de financiële kant van Dierendag telt, van even groot belang is het uitdragen van positieve propaganda. De Sophia-vereniging tot Bescher ming van Dieren, opgericht in 1867, werkt' dag in dag'uit ni het belang van noodlijdende dieren. Maar al leen kan de Sophia-vereniging al dat ■werk niet aan. - Daarom is de steiin' van velen no- dig om dè dieren in hun noden en behoeften tegemoet te komen. De Sophia-vereniging is aangeslo ten bij de Wereld Federatie tot Be scherming van Dieren. Dier, mens (en plant) hebben elkaar nodig in deze wereld. Daarom is het nodig om niet al leen nationaal maar ook jusit inter nationaal le denken. Het is dringend nodig dat de mens opgevoed wordt tot menslievendheid en dus tot hu maan gedrag ook ten aanzien van dierenmishandeling en verwaarlo zing van dieren, i Gaan wij verder van huis, dan ho ren wij over de wreedste methodes netterland 35+Kk. i wxtef land 50*-25c Op de Kinderpostzegels, welke dit jaar op 11 november a.s. zullen verschij nen zijn historische gevelstenen afgebeeld. De zegels zullen verkrijgbaar blij ven tot en met 2 januari 1.976. De ontwerpen werden verzorgd door André Leenes en Camilla Zeguers, beiden uit Amsterdam, die hiermee hun post zegeldebuut maken. De geldigheidsduiLr voor de frankering is onbepaald. Bijgaande foto's werden vervaardigd naar de goedgekeurde ontwerpen ZIERIKZEE. Leerlingen van de kleuterschool „De Speeldoosbrachten onder leiding van de onderwijzeres, mevr. Van der Bijl hier in stijl met PTT- pet .een bezoek aan het Postkantoor. Ter plekke maakten de kinderen een kaart, kochten een postzegel, stempelden die af en kregen hem 's middags thuis bezorgd. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) bij het vangen van pelsdieren ten behoeve van modegrillen. De Wereld Federatie tot Bescher ming van Dieren heeft aanstaande: Dierendag 4 oktober 1975 geplaatst onder de slogan: Bontjassen wég - Leve de dieren! Laat 4 oktober een dag zijn van bezinning. Dan kan' het ook alle an dere 'dagen van het jaar Dierendag zijn. Duizenden dieren verwachten onze hulp. Mogen wij op uw steun reke nen? P. J. HEIJBOER Vertegenwoordiger van de Sophia-Vereniging tot Bescherming van Dieren Esdoornstraat 33, Tel. 1583, Nieuwerkerk. BRUINISSE Welfare-werk voor 65 plussers Men schrijft ons: De 65-plussers in Bruinisse kunnen wekelijks naar het bejaardentehuis „In 't Opper" komen wanneer zij geïnteresseerd zijn in handwerken of zomaar voor een gezellig onderonsje. Deze mid dagen die uitgaan van de Welfare van het Rode Kruis worden gehou den iedere maandagmiddag van 2 tot 3.30 uur. De dames en ook heren kunnen naar eigen idee handwer ken, waarbij zij eventueel geholpen worden door een Welfare helpster. Kosten zijn er niet aan verbonden. Bejaarden die zich eenzaam voelen en graag bezoek aan huis ontvangen kunnen zich hiervoor in verbinding stellen met mevrouw M. Jumelel- Otte, Oudeslraut 10. tel. 1350. Soos-feden naar Nieuwerkerk Met enkele partilculiere auto's vertrok een flink aantal bejaarden, bezoeksters van de „soos" naar Nieuwerkerk, voor het bijwonen van de te Nieuwerkerk gehouden mode show voor ouderen.' Modehuis Holty, Maison Drehsen- Poell en schoenenmagazijn Verton organiseerden deze middag. De Bru- se gasten werden hartelijk ontvan gen en genoten van het gebodene. Om vijf uur waren de dames weer thuis; voor de chauffeuses was er een kleine attentie, KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND GOIRLE. Door grote 'verliezen in de confectie-af deling rrioét;,B.V. Textielfabrieken H. .van Puijten- broek deze afdeling stérk inkrimpen Het"*is noodzakelijk aan 72 Van de ongeveer 110 personeelsleden van deze afdeling ontslag, te Verlenen, zo heeft.de directie bekendgemaakt.' LEEUWARDEN. Een intensieve kontrole van het Provinciaal Elek triciteitsbedrijf in Friesland heeft uitgewezen dat van de 1.162 toer- en sta-caravans op de Friese campings slechts zeven aan de elektrische voorschriften voldeden. De kontrole is afgelopen zomer gehouden. AMSTERDAM. Twee mensen zijn woensdagavond gewond geraakt bij een schietpartij in een café in de Ce- lebesstraat in Amsterdam, de eige naar van het. café en een bezoeker. Over hun toestand-, is nog niets be- - kend. Ze zijn naar een 'zieke n hui s ge bracht. PUTTEN. In het Gelderse Putten worden vanda^ (donderdag 2 okto ber) al dege.it.. herdacht die bij de grote razzia cp I en 2 oktober 1914 werden weggevoerd en daarna niet meer zijn teruggekeerd van de 664 weggevoerde mannen en jongens keerden slechts enkelen na de oorlog terug. DEN HAAG, 1-10. Staatsecretaris Meyer van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk heeft het Ne derlands research instituut voor toe risme en rekrealie in Breda opdracht gegeven een onderzoek in te stellen. Dit onderzoek, dat voorlopig de naam „Openluchtrecreatie en Com mercie" heeft gekregen zal zich richten op de belangrijkste economi sche, sociale en landschappelijke ge volgen van de activiteiten van com merciële en overheidsinstanties die betrokken zijn bij het aanbod van tweede woningcomplexen op terrei nen waar seizoenrecreatie kan plaatsvinden. De Wolf en de Havik 114. Een volslagen paniek heerst onder do krijgers van Bohuslan na de wanhoopsdaad van de door angst waanzinnige Branwen. Du wend en scheldend dringen zij elkaar van do smalle trap in hun haast om zo gauw mogelijk weg te komen. Weg van dit vreselijke monster, dat daar dreigend op hen toekomt. Erwin is totaal vergeten.... Verbijsterd, zonder te weten wat er eigenlijk aan de hand, heeft deze de razend snel opeenvolgende ge beurtenissen over zich heen laten gaan. Dan bevindt hij zich eensklaps alleen tegenover de angstwekkende gedaante, die de bijgelovige Branwen en de Bohuslaners voor weerwolf houden. Maar dëie'weerwolf blijkt bij nadere beschouwing wel héél bekende trekken te heb ben! Maar het kan immers niet! Branwen heeft hem toch altijd verzekerd dat zijn vader dood is. Ongelovig doet Erwin oen stap nader bij en dan, als de hem zo dierbare stem zijn naam roept, kan hij niet langer meer twijfelen. „Fadir!" roept hij, overmand van vreugde, uit. Meer woorden willen hem niet over de lippen. Dan betrekt zijn gezicht weer. Hij buigt zich over de borstwering en staart omlaag in het donkere water.Slechts een wij duit lopende kring toont nog aan waar Branwen, de Kel tische. in de slotgracht verdween, om nooit meer boven te komen. Zwijgend legt Eric zijn hand op Erwin's schouder. Hoe goed begrijpt hij wat er op dit moment in het hart van de licht ontvlambare knaap moet omgaan, „Het kwaad straft im mers zichzelf, mompelt bij voor zich heen. Erwin kijkt hem lel verontwaardigd aan. „Branwen was altijd goed voor mij. Zij maar de Noorman breekt de woordstroom van zijn zoon kort af. „Kom mee. mijn zoon", zegt hij met een schamper lachje, „dan zal ik je een staaltje van bijzondere goedheid laten zien, zoals haar eigen oude vader die te verduren kreeg. En laat ons hopen dat wij nog niet te laat komen". ZWOLLE, 1-10, Om een einde te maken aan de honger, waaraan vele mensen in de derde wereld lijden, zal in de eerste plaats een mentaliteitsverandering noodzakelijk zijn. De arme landen moeten daar beginnen, waar ook wij in het rijke weslen begonnen zijn; bij de landbouw, in de dorpen, op het platteland. Een goed ontwikkelde landbouw brengt het voedselprobleem in de derde wereld dichterbij een oplossing. Dit is de mening van prins Claus, die woensdag op de 84ste centrale diakonule conferentie van de Gereformeerde Ker ken. In de buitensociëteit Zwolle, die als thema had: „Honger in do wereld", een inleiding hield over het onderwerp „Honger naar brood". Indien de voedselproduktie in de ontwikkelingslanden' niet verbetert zullen in 1985 deze landen driemaal zoveel graan moeten importeren dan nu; 30 a 35 miljoen ton in 1975; 80 tott 100 miljoen ton in '85. Over tien jaar zullen er 750.000.000 mensen in dc wereld zijn voor wie honger het gevoel is, dat bun hele leven zal bepalen, terwijl alleen al op onze scholen in Europa jaarlijks enkele honderdduizend tonnen brood worden weggegooid", volgens prins Claus. Er wordt in de wereld te weinig voedsel geproduceerd, waar de grootste behoefte bestaat: in de derde wereld. Er wordt relatief te weinig geproduceerd waar het minder nodig is. Volgens de prins ligt de enige oplossing in verhoging van de produktic in arme landen zelf.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 5