Drie politiemannen gedood bij aanslagen Spaanse premier: „schijnheilig" Officieel standpunt Spanje-boycot Prins Claus opent kantoor Natuurmonumenten „De Schelde" te Vlissingen viert het eeuwfeest Het Spanje drama Ontvoerd Frans kind terecht AGENDA OPMERKING Arrestaties na schietpartijen in Madrid MADRID, 1-10. - Dij een grootscheepse speurtocht naar de daders van de vier aanslagen in Madrid, waar hij woensdagochtend drie politiemannen om het leven kwamen en één ernstig werd gewond, heeft de Spaanse politie tol dusver verscheidene personen aangehouden. Ook werd een auto gevonden, die enkele daders op hun vlucht hebben gbmikl. Veel en velerlei zyn de reakties op de voltrekking van doodvonnissen in Spanje, die ook het Nederlandse volk niet onberoerd hebben gelaten en doordringen tot in alle hoeken van het land. Zo herdacht Zeelands com missaris dr. C. Boertien, heden (don derdagmorgen te Scharendyke de Spaanse doden met twee minuten stilte. By de vele artikelen over dit onderwerp, troffen wy de uitvoerige verklaring van bisschop J. Bluyssen van Den Bosch, die in zyn waardig heid en genuanceerdheid, een breed scala van gevoelens vertolkt. Het is om deze reden, dat wy deze verkla ring hieronder uitgebreid citeren op deze plaats. De bisschop spreekt zyn diepe teleurstelling uit over de jong ste ontwikkelingen in Spanje, die - zo zegt hy - de hoop hebben ver nietigd op een geleidelijke en vreedzame ontwikkeling naar meer vrijheid en een democratischer orde. De doodvonnissen acht hij „in principe" buiten alle propor ties". De uitspraken van de mili taire rechtbanken, die de doodvon nissen oplegden. acht bisschop Bluyssen onrechtvaardig, omdat in de procesvoering de rechten van de verdachten,niet gewaarborgd waren. Ily erkent dat het altijd moeilijk blijft om zich een juist oordeel te vormen over gebeurtenissen, die zich elders en meestal in een sfeer van geheimzinnigheid afspelen. Men kan in de stroom van de emoties vergeten, dat de veroordeelden zelf mensen gedood hadden, zoals - zo voegt hy .er ^an toe - „Men ook ver geten kan, dat de bestaande situatie hen tot dergelijke wanhoopsdaden gebracht heeft". Hij herinnert aan de gratieverzoe ken van de paus en de Spaanse bis schoppen, by wie de Nederlandse bisschoppen zich aangesloten heb ben. Kerkelyke leiders mogen niet lichtvaardig tussenbeide komen in politieke vraagstukken. Daar moe ten - aldus bisschop Bluyssen - ge gronde redenen voor zyn. Die zijn in het geval van de Spaanse doodvon nissen naar zijn mening aanwezig. Allereerst stelt hij de vraag of de doodstraf in overeenstemming is te brengen met het huidige rechtsge voel en met een juist verstaan van de evangelische eisen. De achter grond van deze vraag is het funda mentele recht van ieder mens op zijn leven, wie hij ook is en wat hij ook gedaan moge hebben. De overheid heeft tot taak het reept en de samen levingsorde te beschermen en in breuken daartegen tegen te gaan. Dit kan inhouden, dat mensen uit d(e samenleving verwijderd moeten worden. Maar dit alles kan zonder de doodstraf bereikt worden. Dit betekent, aldus bisschop Bluys sen, dat ook ten aanzien van mensen, die aan de meest ernstige misdaden schuldig worden bevonden, de dood straf in principe buiten alle propor ties moet worden geacht. De dood straf krijgt in feite alleen maar het karakter van vergelding. De over heid betaalt het geweld met gelijke munt terug. Zy wil met gelyke kracht of nog harder terugslaan. Alles beschikbare inlichtingen wij zen er volgens de bisschop verder op, dat de procesvoering grote gebreken heeft vertoond omdat de rechten van de mens niet gewaarborgd «wa ren. De uiterste zorgvuldigheid moet in acht worden genomen, zeker waar het gaat over doodsvonnissen. Dit is volgens de bisschop zonder meer een eis van de rechtvaardigheid. Wórdt daaran niet voldaan, dan is het re sultaat van het proces, d.w.z. de uit spraak. zelf onrechtvaardig. Als de opgelegde straf alleen als wraakne ming kan worden beschouwd, dan is de overheid zelf schuldig aan over treding van recht en orde. Hier mo gen de christenen en de kerkelijke overheid dan ook niet volstaan met het verkondigen van algemene be ginselen van recht en humaniteit. Dan moeten zij konkrect zyn, aldus bisschop Bluyssen. De politie is er van overtuigd dal de aanslagen die in vier verschillen de delen van de hoofdstad werden gepleegd, het werk zijn van één en MADRID. 1-10. Premier Carlos Arias Navarro van Spanje heeft de buitenlandse protesten tegen de executie van vijf Spanjaarden van de hand gewezen als „schijnheilig, vals en ongerechtvaardigd Spanje riskeert liever een internationaal isolement dan dat het zijn waardig heid opoffert, aldus de premier in een televisietoespraak tol hel Spaanse volk. METZ, 2-10. Bijna veertig uur nar dat zij door twee onbekenden was ontvoerd toen zij per fiets op weg was naar school is. de. twaalfjarige Valerie Ruppert woensdagavond laat bij haar ouders teruggekeerd. Deze hadden kort tevoren hel. ge- eisté losgeld van twee miljoen frank betaald. De bandieten zijn verdwe nen. Valerie Ruppert was dinsdagoch tend ontvoerd in Hagondangc bij Metz in het noordoosten van Frank rijk. Dat gebeurde met de opening van de tentoonstelling ..De Schelde 100 jaar" in het stedelijk museum van Vlissingen door één van de directeu ren van De Schelde de heer C. H. Hermsen. Op de tentoonstelling wordt de 100-jarige geschiedenis van het bedrijf nader belicht door steeds een gebeurtenis per jaar naar voren te halen. „Koninklijke" Enkele maanden na de oprichting van het bedrijf, op 27 januari 1876 dezelfde groep. Het is niet duidclyk of dit de Baskischc separatistische organisatie ETA, dan wel het Maoïs tisch genoemde „anti-Fascistische en Patriottistische Revolutionaire Front" (FRAP) is. Deze twee groeperingen waarvan zaterdag j.l. resp. twee en drie le den werden terechtgesteld, hadden in muuropschrift aangekondigd dat deze executies zouden worden ge- wroken. Zowel de aartsbisschop van Ma drid, kardinaal Enrique y Tarancon die zich op het ogenblik te Rome bevindt, als ook twaalf christen-de mocraten die tot de toegestane op positie behoren, hebben de moord aanslagen scherp veroordeeld. De politiemannen die van deze akties het slachtoffer waren stonden op wacht bij vier afzonderlijke bankgebouwen. In elk van de vier gevallen liepen twee of drie mannen die gewapend waren met jachtge weren met afgezaagde loop, rustig naar de politieman toe. op wie zij hun wapens leegschoten. Daarna verdwenen zij per autc. Manifestatie Deze. aanslagen die vrijwel- op hetzelfde tijdstip, werden uitgevoerd vonden plaats kort voprdat op het grote Plaza de Orienie eengrote manifestatie begon, waarop gepro testeerd werd tegen de lelie anti-. Spaanse reakties in het buitenland op de vijf terechtstellingen van zaterdag. Een zeer geëmotioneerde generaal Franco noemde.de protest beweging in het buitenland „een samenzwering van de linkse vrij metselarij die eep schandelijke al liantie is aangegaan met de commu nistisch-terroristische infiltratie". Volgens hem stond dit komploi ach- werd De Schelde het predicaat ko ninklijk toegekend. De band met het koninklijk huis loopt als een rode draad door de geschiedenis van de Schelde heen. In 1973 doopte prinses Beatrix het geleide wapenfregat Tromp dat vrijdag aanstaande offi cieel aan de marine zal worden over gedragen. In 1879 gaf de Koninklijke Marine de opdracht aan de maat schappij De Schelde om de eerste torpedoboot te bouwen. De tentoonstelling zal van 1 tot en met 31 oktober gratis toegankelijk zijn. ter alle gewelddaden. Wat er nu in het buitenland gebeurde toonde aan „wat Spanje van bepaalde corrupte landen heeft te verwachten". Aan het slot van zijn korte toespraak die herhaaldelijk overstemd werd door kreten van de massa als „de terro risten tegen de muur'\ en „Franco. Franco", brak de 82-jarige „Caudil- lo" in tranen uit. Ook in andere Spaanse steden werd op massabijeenkomsten gepro testeerd tegen de „buitenlandse in menging". In Madrid trokken na de mani festatie duizenden betogers door de straten. DEN HAAG, 1-10. Minister De Gaay Fortman van binnenlandse za ken heeft woensdagmiddag in een cirkulaire officieel het standpunt van de regeling over de Spanje-boy- co( donderdag 2 oktober bekend ge maakt. De cirkulaire is onder meer toegestuurd aan alle ministers, gede puteerde staten van de provincies en alle burgemeesters en wethouders der gemeenten. De tekst van de cirkulaire luidt: „Het kabinet heeft besloten het overheidspersoneel in de gelegnheid te stellen deel te nemen aan de de monstratieve werkonderbreking op donderdag 2 oktober van 12.00 uur lot 12.02 uur, voor zover de aard van de te verrichten werkzaamheden zich daartegen niet verzet. Voor wat betreft de oproep van twee vakcentrales tot een boycot van 24 uur van de kommunikatie met Spanje op donderdag geldt het vol gende: het kabinet heeft zijn opvat ting omtrent de gewenste druk op Spanje eerder bekend gemaakt. Het kan op grond van nationale en in ternationale verplichtïgen een aktie van deze aard niet steunen. In het licht van de situatie en van dc jongstleden zaterdag genomen stap pen is het kabinet van zins over heidspersoneel dat aan de aktie wil deelnemen met begrip tegemoet te treden", aldus de cirkulaire. PARIJS. Oud-president Antonio de Spinola van Portugal heeft er donderdag in een kranteninterview bij de „echt vrije mensen" in het westen op aangedrongen het opruk ken van het communisme in Portu gal tegen te gaan. BLACKPOOL. Op voorstel van minister van energie Tony Benn is woensdag op het jaarcongres van La bour de verklaring goedgekeurd van het overwegend linkse partijbestuur dat de overheid meer greep op het beleid van de industrie moet heb ben en dat er meer bedrijven moe ten worden genationaliseerd. BRUSSEL. De EEG-commissie heeft er woensdag bij de lidstaten op aangedrongen de lopende onderhan delingen tussen de EEG en Spanje over een vrijheidsovereenkomst af te breken, zo is door een woordvoer der van de commissie meegedeeld. ZAMBOANGA-slad. Ongeveer 40 Moslim-rebellen op de Filippijnen hebben maandag het door hen ge kaapte Japanse schip Suehiro Maru en de 29 gegijzelde bemanningsle den vrijgegeven. Zij gaven zich tege lijkertijd over aan de Filippijnse marine-autoriteiten. Allen zijn over gebracht naar de havenstad Zam- boango-stad. ZIERIKZEE. J» de Schutlerszaal van Zierikzées' gemeentemuseum in het stadhuis is een nieuwe opstelling ge formeerd imn de tentoongestelde voorwerpen uit museumbezit. Bo vendien werden twee fraaie en grote vitrines geplaatst, niet alleen ter ver betering van de presentatie, maar ook om een betere beveiliging van de uitgestalde kostbaarheden te ver krijgen. (Folo: Zierikzeesche Nieuwsbode) Advertentie BIOSCOOP DE CONCERTZAAL ZIERIKZEE A s. vrijdag-, zondag- en dinsdagavond 8.00 uur (zaterdag dus géén voorstellingen) YOKA BERRETTY REGIE SAMUEL MEYERJNG PROD EX PROD. GERRIT V1SSCHER GYSBERT VCKSLUtS Toegang 18 jaar BUENOS AIRES. Bij de Argen tijnse stad Rosario zijn dinsdag de lijken'gevonden van twee advocaten uit deze stad. die verschillende mal len met de dood zijn bedreigd om dat zij gearresteerde leden van link se groeperingen verdedigd hadden. MADRID. De politie in Madrid heeft zondag een einde gemaakt aan een straatbetoging tegen de executie van zaterdag. Verscheidene demon stranten zijn aangehouden. BARCELONA. Zes gewapende mannen hebben maandagochtend in Barcelona een centrum van de so ciale dienst overvallen en zich uit de voeten gemaakt met 32 miljoen peseta's (1.5 rhln. gld.)1. Zij verwond den twee agenten varri politie, van wie één ernstig. Gewonde door ontplofte fles EINDHOVEN, 2-10. De 29-jarige mevrouw J. de Jong-Wevers uit Oss (N.B.j, is woensdagavond ernstig gewond geraakt toen een limonade- fles ontplofte. Dit gebeurde toen zij de fles van een plank oppakte. De vrouw zal vermoedelijk een oog moeten missen. Zij is opgenomen in een ziekenhuis in Oss. Weer dode vogels in Zuid-Sloegebied DEN HAAG, 1-10. In het zuid-Sloe- gebied is weer vogelsterfte gesigna leerd. Woensdagmiddag zijn langs de hoogwaterlijn kadavers van wilde eenden en wulpen gevonden. Vorige week is voor het eerst in dit gebied vogelsterfte ontdekt. Deze dode dieren zijn naar het Diergeneeskundig Instituut in Doorn en Rotterdam gebracht. De Delta dienst van Rijkswaterstaat, afdeling milieuonderzoek in Middelburg steil opnieuw een onderzoek in. Om wel ke soort vergiftiging of ziekte het gaat is nog niet bekend. Varkens konten otn in brandende schuur WINTELRE (gem. Vessem), 1-10. - Zevenhonderd biggen, van enkele dagen tot tien weken oud, en zes zeugen zijn woensdagmiddag in het Brabantse Winlelre (gemeente Ves sem) in de vlammen omgekomen, na dat brand uitbrak in de schuur waarin ze stonden. De vermoedelijke oorzaak is kortsluiting. Van dc schuur is niets meer over. De politie raamt de schade op 400.000 gulden. Man bleef dood op begraafplaats APELDOORN. 1-10. Op de be graafplaats „Hcidehof' in Apeldoorn is de 71-jarige Apeldoorner II. J. Bos overleden toen hij met zijn echtgenote op zoek was naar het graf van zijn kleinzoon. De man en vrouw verdwaalden en raakten el kaar kwijt. Do vrouw riep de hulp van een andere bezoeker van dc be graafplaats in en vond na enig zoe ken haar echtgenoot terug. die mon bleek tr zijn overleden. Man dagen dood in caravan APELDOORN. 1-1(1. Dc 55-jarige Rotterdammer A Klein heeft op de camping ..De Woestehoogtc" in Apeldoorn gedurende drie dagen dood in zijn caravan gezeten. Een voorbijganger merkte dat de over ledene nog in dezelfde houding in zijn caravan zat als zondag toen hij daar ook gepasseerd was. Zierikz.ee Vierschaar Stadhuis, van 1 tot en met 22 oktober, tentoonstelling „On der je voeten vandaan en vlak voor je neus". Elke werkdag van 9 tot 12 en van 14.00 tot 17.00 uur. Zierikzee ,,'l Lange Uus". Expositie schilde rijen. Tijd: gedurende winkeltijden Burgh Oude school. Kunstexpositie. Maan dag tot zaterdag: 11-12 en 14-17 uur. Donderdag 2 oktober Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 20.00 uur, bijeenkomst Herv. Vrouwengroep „Wees een Zegen". Oosterland Herv. verenigingsgebouw, Chr. Vrou wenvereniging, 19.30 uur. „Neffen d' Eule. Vergadering mid denstandsver. 20.00 uur. Scharendyke Rondvaart m.s. „Wilford", vertrek 15.00 uur. Vrijdag 3 oktober Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur. filmvoorstel ling. Ouwerkcrk Dorpshuis. Ledenvergadering OWK. 20.00 uur. Zaterdag 4 oktober Zierikzee Z.V.U.-Tekstpierement. 20.00 uur. 19.15 uur R.T.M. station, vertrek paddenstoelenexcursie Jeugd vogel - wacht. Plein J. W. v. d. Doelschool. Dieren- tentoonstelling. 10-11 uur. Jeugdsoos „Brogum", 20.00 uur, op treden. Sjef van Oekel en Barend Servet. Exkursie Jeugd vogelwacht. Vertrek RTM-station, 9.15 uur. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zas Rtdakti*: M. 'J. Bij de Vaate (01110) 2938 J. P. Jongschaap (01110) 2416 Advartentiaa: (01110) 2118 „Ik heb nog nooit een werkloze gezien, met zo'n mooi pak aan zijn lijf". Deze fijngevoelige spitsavondig- heid werd telefonisch op de buis doorgebeld en vervolgens uitge straald naar het kijkerspubliek. Gis teravond was dat, bij Aktua. Enfin, men ziet weer maar hoe schattig mensen voor elkaar kunnen zijn. Men moet er zeker als een slons bij lopen, als je het ongeluk van werk loosheid treft. Het was een „r" „o" topmerking en in de kern diep fout. Juist in moeilijke omstandig heden moet men pogen er uit te zien „als altijd"; hip als het hip moet zijn en anders als het anders moet zijn, maar wel eender, zoals het voorheen was. Daarin schuilt namelijk een brok je oergeheim van zelfhandhaving. Bekend is het verhaal van een jeug dig officier, die met dit oogmerk in 1940 gebruik maakte van een korte gevechtspnute aan de Grebbeberg. „Waar zit de luit toch", vroeg de kapitein, maar ook zijn soldeniers wisten hel niet. De „luit" kwam na een kwartiertje opdagen: diep uit geschoren en gebaad. Hij was een villa met een wijd openstaande deur binnen gegaan en had de badkamer opgezocht. Tragisch zijn dan de klei ne dingen, maar alles was er nog. De scheerspullen van de gevluchte pa en de fijne zeep van ma plus de reukwatertjes. Zij stonden nog op de wastafel en het bad wilde nog vol water lopen. Er verscheen derhalve een korrekt officier in de loopgraaf. Hongerwinter-ervaringen geven van dit soort menselijk gedrag ook voorbeelden. Ik heb een man gekend, die rafels aan zijn lijf had, maar hij gebruikte nog wel zijn schaarse hout jes om zijn noodkacheltje te ver warmen, ivaarop een oud ijzeren strylcüier, straks te gebruiken om zijn. broek of ivat daar van over was te persen. Een oom sleep in die tijd anderhalf uur een mesje in een waterglas, om zich nog netjes te kunnen scheren. Gave gewoonten vil een betere tijd handhaven als het slechter gaat; dat kost doorgaans geen geld, muar houdt een mens er meestal wel bo ren op. Zoals de kampeerder nog in een antieke tent die negen do gen lang met gutsend hemelwater had te kampen. Maar om zeven uur liep zijn wekker af; hij stond daar (toen) rillerig tussen de druipende bosjes zich te scheren en te wassen. Als dat allemaal voorbij was en ook het ochtendlijk nuttigen, ging hij weer in de slaapzak, want er viel buiten niets te beleren. De tiende dag kwam de zon en hU verwel komde de warmte, ronder herinne ringskater. Die stomme opbeller had moeten weien dat zo'n werkloze zich over eind houdt, met er netjes uit te zien. Hij was altijd korrekt en als h\j hel nu laat schieten, wordt hij een slor dige ouwe zeur, tot last van zich zelf-en zijn gerln. Gewoon doen, ou der ongewone omstandigheden. Daar is wel toat voor nodig, maar ..if works", het werkt SCflIERElLANDMAN k. Rijden zonder lezen i MUNSTER. 1-10. Analfabe- f ten komen in West-Dnitsland f in aanmerking voor een rijbe- f wijs. Dat heeft een rechtbank in Munster beslist in een kort geding dat een 31-jarige vrouw had aangespannen. Verkeersborden zijn symbo len die ook door iemand die niet kan lezen kunnen worden begrepen, aldus de rechter. Een gemiste plaatsnaam kan er hoogstens toe leiden dat hij verdwaalt. 's GRAVENLAND, 1-10. Prins Claus heeft woensdagmiddag in 's Gravenland het nieuwe' kantoor van de Vereniging tot Behoud van Na tuurmonumenten op het landgoed „Schaep en Burgh" officieel geopend. Hij deed dat door aan restaurateurs van het grote buitenhuis met bijge bouwen te vragen om twee wind wijzers op hun plaatsen te bevesti gen. VLISSINGEN, 1-10. In Vlissingen is woensdagmorgen het startsein gegeven voor een serie evenementen in het kader van de feesten van het honderd jarig bestaan van de scheepswerf de koninklijke maatschappij „De Schelde" In Vlissingen. Tevoren hadden prins Claus en Bert Garthoff in de Nederlands Hervormde kerk te 's Graveland een korte toespraak gehouden. Het buitenhuis „Schaep en Burgh" is in anderhalf jaar gerestaureerd voor bijna twee miljoen gulden. Be halve de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten vinden de wat Garthoff noemde „stoottroepen" van de Stichting Natuur en Milieu hier hun plaats. De Vereniging Natuur monumenten heeft jarenlang zijn kantoor gehouden aan de Heren gracht te Amsterdam. De vereniging bestaat dit jaar zeventig jaar. De drie jaar oude Stichting Na tuur en Milieu bundelt de provin ciale milieufederaties én plaatselijke milieu-aktiegroepen. Flitsen uit het buitenland 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 2