te?**!! IN EEN LAGERE VERSNELLING Kissinger poogt dialoog over Nabije Oosten levendig te houden Italië zet klok terug Soldaten verdronken OPEC-landen en oliegebruikers Westen erg boos op OPEC Geen rek in De P.v.d.A. en de auto Mexico-stad zinkt ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE nmn 30 september 1975 T^r. 2176$ 7 BLIK DOOR HET WERELD Minister Kissinger iaar zich ken nelijk leiden door de nuchtere volkslogica dat je als je niet kunt krijgen wat je hebben luilt, genoe gen moet nemen met wat je kunt krijgen. Ten aanzien van het Nabije Oosten - wat zijn levenswerk dreigt te moeten worden als hem tenmin ste een tang leven beschoren is - be tekent dit dat het het beste zou zijn als de betrokken partijen bijeen kwamen om hun problemen eens en voor altijd weg te praten. Nu, daar op is geen kans met het risico dat de standpunten intussen verharden, wellicht zover dat het weer vechten wordt. Goed, heeft Kissinger nu voorgesteld in de VN-assembleela ten de partijen dan informeel met elkaar praten, desnoods over de ma nier vsaarop te zijnertijd een officië le conferentie gehouden moet wor den- het doet er niet toe wat bespro ken wordt als het contact maar blijft bestaan. Zo'n contact is wel niet de beste garantie voor vrede, maar het is nu eenmaal het beste, waarop Spanje zwart op weerkaart HILVERSUM, 27-9. Bij de NOS zijn in de loop van zaterdagavond verschillende reacties binnengeko men van kijkers die zich er aan hadden gestoten dat in de journaal uitzendingen van 19.00 en 20.00 uur geen overzicht werd gegeven van het weertype in Spanje. Op de weerkaart van Europa, waarop het weer in de verschillende landen met tekens en symbolen wordt afgebeeld was Spanje zwart gemaakt. Volgens de NOS ligt de verant woordelijkheid hiervoor bij het KNMI in De Bilt, dat het weer kaart je altijd via een straalverbin ding overseint. UTRECHT. 27-9. Het partijbe stuur van de PvdA heeft de partij raad voorgesteld uit te spreken, .dat de door de regering voorgestelde verhoging van de wegenbelasting ten onrechte uitsluitend het bezit niét het gebruik van de auo belas de par tijraad kenbaar te maken dat de re gering geen voorbehoud mag maken wat de defensiebezuinigingen voor 1977 en latere jaren betreft. Nederlandse vliegers zagen heli-ongeluk DEN HAAG - PADERBORN - RAMSTEIN, 26-9. De vliegers van twee Nederlandse Starfighters van de luchtmachtbasis Volkel zijn ge tuige geweest van het verongelukken bij Paderborn in de Bondsrepubliek van een reuzenhelikopter van de Amerikaanse luchtmacht met zestien inzittenden. Alle inzittenden kwamen om het leven. Zorgen rond MAVO DEN HAAG, 29-9. Het ministerie van onderwijs en wetenschappen heeft het MAVO opnieuw in de hoek geplaatst waar de grootste klappen vallen, terwijl het MAVO zich toch reeds in een benadeelde positie ten opzichte van het overig voortgezet onderwijs bevindt. Dit heeft het MAVO-verband staatssecretaris drs. K.'de Jonz Ozn. laten weten in een brief, waarin de leraren protesteren tegen de aangekondigde maatregel om de groepsgrootte bij het alge meen voorgezet onderwijs van 18 op 20 te brengen. men kan hopen. De Amerikaanse minister heeft kennelijk zijn idee te voren degelijk besproken met o.a. de Russen en hen ervoor gewonnen, xvat er wel aan te danken kan zijn dat hij letterlijk iedereen die iets nuttigs dacht te kunnen bijdragen uitnodigde mee te komen praten. De Europese Gemeenschap bijvoorbeeld ook al is het moeilijk dit al te serieus te nemen. De EG b.v. staat ook te boek als bemiddelaar op Cyprus, maar niemand die er veel van merkt, doordat de EG nu eenmaal geen kans ziet. een zelfs maar enigs zins samenhangend gezamenlijk buitenlands beleid te formuleren, laat staan uit te voeren. Het is natuurlijk duidelijk waar om Kissinger met zijn ietwat vage plan komt. Het deelaccoord tussen Egypte en Israël is er eindelijk door en op deze manier valt voorlopig niet veel te bereiken voor de reac ties wat zijn weggeëbd. Israël is al niet overdreven tevreden en de re gering kan voorlopig niet opnieuw bij de natie met zoiets aankomen. Egypte, dat zonder teveel concessies althans iets heeft bereikt, krijgt nogal wat kritiek uit de Arabische wereld te verduren. Eerst al over het accoord dat zuiver en alleen een Egyptisch belang dient en b.v. Syrië Jordanië en de Palestijnen - die toch ook wel hun eisen hebben je gens Israël - in de kou laat staan. En nu het erop gaat lijkqn dat Israël als ruil voor toegevendheid uit de V.S. raketten krijgt die eventueel ivie weet geladen met kernkoppen de voornaamste Arabische hoofd steden belagen kunnen, is het gemor nog heviger geworden. Onofficieel gepraat In die sfeer., totaal niets doen, daarin heeft Kissinger gelijk, is 'hoogst gevaarlijk. Niet alleen voor de landen van het Nabije Oosten zelf, maar voor de hele wereld want een nieuw conflict zal ongetwijfeld ook weerslagen hebben op de niet- betrókken landen, zo al niet door uitbreiding van het konflikt dan toch weer door olieboycot of andere onaangenaamheden op het ekono- misch vlak. En de enige manier om stilstand, dieper invretende verbit tering en vervolgens vechtlust te voorkomen is: praten. Als het niet officieel kan dan maar informeel. Dat heeft bovendien het voordeel dat de partijen niet al te zeer op hun woorden hoeven te let ten, omdat ze er nooit op vastgelegd kunnen worden. Officieel b.v. kan Israël het zich nooit permitteren ook maar in het geringst de Palestijnse bevrijdingsorganisatie te erkennen, informeel mag het woord PLO best vallen zonder dat dit consequenties heeft. Maar als het onofficieel ter sprake is geweest kan misschien oók wel iets gevonden worden om erop door te gaan. De kans moei men. niet te hoog aanslaan, maar zeker is dat door het bars de mond houden hele maal niets wordt bereikt. Op zijn minst het streven zo de dialoog aan de gang te houden en uit te breiden is iets, waarin Kissinger alle hulp verdient die hij kan krijgen. En wie weet kan Europa voor de verande ring eens een keer iets bijdragen óp xoereldpolitiek gebied ROME, 29-9. De klokken in Italië zijn zondag weer een uur teruggezet zodat het land weer midden-Euro- pese tijd heeft. De 119 dagen zomertijd hebben het land een energiebesparing van naar schatting 10 miljard lire opge leverd. NEWARK ON TRENT, 29-9. Elf soldaten die deelnamen aan .een nachtelijke oefening zijn van een waterkering in de Trent, een rivier bij de Engelse stad Newark, ge spoeld. Vermoedelijk heeft slecht^ één, militair dit overleefd. Tot dus ver zijn zes lijken geborgen. Vièr soldaten worden vermist. Volgens de politie staken de mili tairen via de stuwdam de rivier over toen zij door het als gevolg van regenval sterk gezwollen water wer den meegesleurd. Telefoonnummer 008 niet meer dag en nacht in dienst DEN HAAG, 29-9. Het telefoon inlichtingennummer 008 zal met in gang van 1 oktober niet dag en nacht meer in dienst zijn. Aanvragers zul len dan naar een ander - niet koste loos - nummer worden verwezen, mede omdat in steeds mindere mate serieuze inlichtingen worden ge vraagd, waardoor met name het aantal „onzakelijke" gesprekken in de grote steden sterk is toegenomen. Aldus maandag een persbericht van de PTT, waarin wordt gezegd dat van 1 oktober af degenen, die tussen 10 üur 's avonds en 8 uur 's morgens 008 kiezen voor het vra gen van een inlichting door. middel van een antwoordapparaat naar een ander nummer worden verwezen. WENEN, 29-9. Het besluit om ge durende negen maanden geen ver andering te brengen in de prijzen van ruwe olie (die woensdag met tien procent worden verhoogd tot 11,51 dollar per vat) is genomen om de industi'ielanden nogmaals de kans te geven een einde te maken aan de inflatie, aldus ministers die hebben deelgenomen aan de confe rentie van de organisatie van olie- exporterende landen (OPEC) in We nen. Intussen blijft de OPEC bereid tot een dialoog met de olie verbrui kende landen. LONDEN. Zes leiders van de voornaamste industrielanden hebben hevig verontwaardigd gereageerd op het besluit van de Opec, de organi satie van olie exporterende landen, om de pr\jzen van ruwe olie op 1 oktober met tien procent te verhogen tot 11,51 dollar voor een vat olie van standaardkwaliteit. Volgens presi dent Ford zal de inflatie in de we reld er opnieuw door worden aange wakkerd. Zijn minister van Finan ciën, William Simon, deed een aan val op wat hy noemde „fanatiekelin gen" in de Opec., Wat biedt de BEELDBUIS? WOENSDAG 1 OKTOBER NED. 1: Vanmiddag tussen half vier en half zes is de KRO op de buis met een gevarieerd kinderpro gramma. De serie Twee jaar vakan tie wordt nog eens overgedaan. Ten tweede male kan de jeugd genieten van de avonturen die een groep kin deren beleven tijdens een reis op een zeiljacht. Daarna volgen nog de vro lijke belevenissen van Droef de hond en het programma De rode au tobus. Een overstapje naar het avondprogramma. Tussen zeven en acht worden Van gewest tot gewest en de politiekezendtijd pebracht. Vervolgens gaat het doek op voor het tv-spel Het gangsterspel, dat ge schreven werd door Dimitri Frenkel Frank, die bovendien de regie had. Liesbeth List en de broer van de re gisseur, Gregor Frenkel Frank ne mén de hoofdrollen voor hun reke ning. Een rijke playboy is op een avond getuige van een moordpartij en komt vervolgens in kontakt met het vriendinnetje van het slachtof fer. Na het gangstdrspel, aangekon digd als een tragi-komische roman ce, blikt de NOS 25 minuten vooruit op de dag van de korte film, die op 5 oktober in het Haagse congresge bouw wordt gehouden. Vervolgens is het de beurt aan de rubriek Werk winkel, waaVin bemiddeld wordt tussen de vraag naar en het aanbod van vrijwillige medewerkers op het gebied van het welzijnswerk. De ru briek Den Haag Vandaag brengt om tien voor tien parlementair nieuws en een half uur later besteedt Sudio Spor aandacht aan het midweekse sporgebeuren. Onder meer worden beelden getoond van de wedstrijden die vanavond gespeeld worden in het kader van het Cup-voetbal. NED. II: De TROS heeft een hele aparte manier om aan haar informa tieve plicht te voldoen. Zet eerst een speelfilm met een bepaald thema op de buis en laat daarover vervolgens een forum aan het woord. Informa tie op woensdag dat tussen half ne gen en tien voor elf op de buis komt staat vanavond stil bij de miljoenen nota en de werkloosheid in ons land. Om gespreksstof op te doen laat de TROS merkwaardigerwijs een Ame rikaanse speelfilm over het scherm gaan. Het is de rolprent The grapes of wrath (bij ons vertaald als Drui ven der gramschap) naar het boek van John Steinbeck. The grapes of vfraths houdt zich bezig met de so ciale nood van de Amerikaanse boe ren in de dertiger jaren. De hoofd rol wordt gespeeld door Henry Fon da. Hij is de ex-gevangene in het dramatische verhaal van een arme familie die in een gammele auto de reis onderneemt naar het „beloofde land". In dat beloofde land wordt de Zaterdag 4 oktober, 17.00 uur, Nederland I: Ren je rot. Presentator Martin Brozius. familie echter gekonfronteerd met een lijdensweg waaraan geen eind schijnt te komen. Terug naar de vooravond, waarop het tweede net wordt bediend door het IKOR. Twee onderwerpen: de rubriek Jouw beurt met een gesprek tussen kinderen en de informatierubriek Kenmerk. WOENSDAG 'l OKTOBER NED. I: 9.30 Schooltelevisie; 15.30 Twee jaar vakantie; 16.50 De rode autobus; 18.15 Teleac; 18.45 Ver keer s(p)licht; 18.55 Nieuws; 19.50 Politieke partijen; 20.00 Het gang sterspel; 20.45 De korte films; 21.10 Werkwinkel; 21.35 Journaal21.50 Den Haag vandaag; 22.05 Panora- miek; 22.35 Studio Sport; 23.20 Spre- kershoek; 23.35 Journaal. NED. II: 18.45 Brigradier Dog; 18.55 Nieuws; 19.05 Jouw beurt; 19.30 Kenmerk; 20.00 Journaal; 20.25 So- cutera; 20.30 Informatie op woens dag; 22.50 Journaal. DONDERDAG 2 OKTOBER NED. I: Als gevolg van enige ver schuivingen in het zendschema zijn de EO en de VPRO voor hun vaste avond van de dinsdag naar de don derdag verhuisd. Behalve vanavond zit de EO ook vanmiddag op de buis. Tussen drie en half vier het maga zine Van hart tot hart, waarin onder meer tips over interieurverzorging, een korte natuurfilm en een ont moeting met de schilder Cor Fafcani. Het avondprogramma van de EO be gint met de Kinderkrant. Voor de jeugd de eerste aflevéring van een serie bijbelverhalen en een rebus. Na een reportage van de jongeren dag die de EO op 20 september in Groningen heeft gehouden, volgt de eerste aflevering van dé Amerikaan se serie Het kleine huis op de prairie. Het verhaal gaat over een boerengezin en begint in het jaar 1887. Het gezinshoofd raSèt 'onder moeilijke omstandigheden zijn werk doen. Een en ander heeft een weer slag op de stemming in het gezin. De rubriek Muziek-Motief blikt ook te rug op de jongerendag van de EO in Groningen. Voordat de EO de zender aan de VPRO overdraagt wordt de rubriek Tenslotte gebracht door ds. Glashouwer. De VPRO besteedt de haar toegemeten tijd aan een portret van de Amerikaanse filmregisseur Frank Capra. Dit portret xvordt uil- gezonden als afsluiting van de serie propagandafilms uil de Tweede We reldoorlog. In het vanavond uit te zenden portret heeft Leo Kool een gesprek met de beroemde filmma ker. NED. 11: Een tv-nieuwtje voor de jeugd: om half acht begint de serie Oorlogswinter, die gebaseerd is op het bekroonde boek van Jan Ter louw, Tweede Kamerlid voor D'66. Hoofdpersoon in de 13-delige jeugd serie is een 15-jarige jongen, Michel van Beusekom. Hij woont in een dorp aan de lJssel. Elke avond wordt dit dorp bezocht door tientallen mensen die op zoek z\jn naar warm eten en een onderdak voor de nacht Öp een geheel eigen wijze ervaart Michiel de belevenissen in de laatste oorlogswinter. Het journaal van acht uur wordt gevolgd door de ak- tualiteitenrubriek Achter hel nieuws, waarin meteen wordt inge haakt op de aktualiteit. Daarna is het de beurt aan de negende afleve ring van Klaverweide. Binnen de familie van aannemer Kuipers dreigt een breuk te ontstaan als Kuipers een van zijn huizen in Kla verweide verkocht heeft aan zijn schoonzoon. Om half tien is het t\id voor de rubriek De Ombudsman, waarin Johan van Minnen ingaat op problemen die hem door de kijkers zijn voorgelegd. Volgt hierna een brok Britse humor in de serie Man over de vloer, die de VARA weer op litar reportoire heeft genomen. Ro bin moet naar het ziekenhuis om zijn amandelen te laten pellen en dat levert de nodige problemen of. DONDERDAG 2 OKTOBER NED. I: 10.45 en 14.00 SclioolteIe- uisie; 15.00 Van hart tot hart; 16.00 Schooltelevisie; 18.15 Teleac; 18.45 Toeristische tips; 18.55 Nieuws; 19.05 Kinderkrant; 19.20 Jongeren slaan de bijbel open; 19.55 Het klein huis op de prairie; 20.45 Muziek-motief: 21.25 Tenslotte; 21.35 Journaal; 21.50 Frank Capra; 23.15 Journaal. NED. II: 18.45 Brigradier Dog: 18.55 Nieuws; 19.05 Guyana, water land; 19.30 Oorlogswinter; 20.00 Journaal; 20.25 Achter het nieuws; 20.40 Klaverweide; 21.30 De ombuds man; 21.55 Man over de vloer; 22.20 Achter het nieuws; 22.55 Gedicht; 22.56 Den Haag vandaag; 23.10 Journaal. Er is een duidelijke trend om het geluid van grammofoonplaten, radio en televisie via een hoofdtelefoon te beluisteren. Enerzijds uit een oogpunt van kwaliteit, anderzijds om anderen in dezelfde ruimte niet te storen. Een groot bezwaar is echter steeds de kabel, die de hoofdtelefoon met de geluidsbron verbindt. Er is nu een systeem ontwikkeld waarbij die kabel overbodig is. De elektrische signalen worden draadloos overgebracht via opto-elektroni- sche koppelingen. Het hart van dit systeem, dat met infrarood licht werkt, is een fotodiode. DEN HAAG, 29-9. „Er zit geen rek in het begrotingstekort voor 1976 heeft de minister van financien, dr. Duisenberg, verklaard in het VARA- radioprogramma „In de Rooie Haan". Dit begrotingstekort Is maxi maal en op langere termijn zullen de begrotingstekorten weer kleiner moeten zijn. Er zitten in het begro tingstekort, dat het kabinet op prins jesdag heeft gepresenteerd. Ook geen wisseltrucks of reserves, zei de minister in antwoord op de vraag, of het kabinet misschien wat de be lastingvoorstellen betreft op bepaal de punten overvraagt om op andere punten zijn zin te kunnen krijgen. Dat is niet het geval, zei de minister. MEX1CO-STAD, 29-9. De Mexi caanse hoofdstad is sinds haar stichting 1325 tien meter gezakt en zakt nog elk jaar met tussen de ze ven en vijftien centimeter, zo is van gemeentewege meegedeeld. Het nabijgelegen Texcoco-meer ligt thans zes tot zeven meter boven het peil van de oude stad van Mexi- costad, maar gevaar voor overstro ming is er niet door een doeltref fend afwateringssysteem. Vrachtauto: 80 procent van vervoer DEN HAAG, 29-9. In 1974 heeft de vrachtauto in het eigen vervoer en het beroepsgoedèren vervoer voor het eerst meer dan 80 pet. voor zijn rekening genomen: een percentage dat jaren heeft gedraaid rond de 75. Aldus blijkt uit de jaarlijkse uit gave van de Nationale Organisatie voor het Beroepsgoederenvervoer wegvervoer in cijfers 1975/76. Daarin wordt verder gezegd, dat in vijf jaar tijd in het beroepsgoede renvervoer over de weg 1600 bedrij ven zijn verdwenen. Op 1 januari 1975 waren er 10.325 ondernemingen begin 1970 waren het er nog 11.925. 30 De lust bekroop hem om naar de soos te gaan, maar hij bedwong zich en bleef thuis. In het programma blad kijkend zocht hij een concert op de radio en luisterde, genoege- lijk rokend en na de koffie schonk hij zich een borrel in. Boven bleef alles stil. Best moge lijk, dat ze al naar bed is. dacht hij. Ik zie haar niet meer beneden ko men. Pas tegen middernacht ging hij naar boven. Voorzichtig de slaap kamerdeur openend zag hij, dat ze het nachtlampje nog aan had. De kleine jongen sliep in zijn ledikant je Hij kleedde zich uit en ging naar de badkamer om zich wat te verfris sen. Daarna trok hij zijn pyjama aan en stapte in bed. Maar kon de slaap niet vatten. Tot *hij opeens een hand voelde. Hij greep die beet en keek. Ze lag naar hem te kijken. Het volgende ogenblik lagen ze in eikaars armen. Reina snikte. Er waren geen woor den nodig. Ben kuste zijn vrouw en liefkoosde haar. Zo vonden ze elkaar opnieuw. Maar bij het opgroeien van de kin deren bemerkte Ben van den Ogen- aller, dat ze bijna ongemerkt ge leidelijk aan onvei-schillig werden voor elkaar. Het begint een sleur te worden, begreep hij tenslotte. Ik heb een knappe vrouw getrouwd met een prachtig lichaam, maar zonder hart. Zelfs tegen de kinderen is ze nauwe lijks hartelijk. Spontaniteit is er bij haar niet meer. Haar eertijds zo mooie en gave gezicht krijgt rimpels omdat ze vrijwel konstant zuur en ontevreden kijkt. Spelletjes doen met de kinderen is een zeldzaam heid. Met hen wandelen doet ze met een zekere tegenzin. En 's avonds zit ze te roken en te lezen. Een in teressant gesprek is er ook niet meer bij. Ik heb de verkeerde vrouw ge trouwd, realiseerde hij zich op een avond. Indertijd, toen ze verloofd waren, benijdde menige vriend en collega hem: „Man, wat ben jij een geluksvogel met zo'n vrouw!'' Derge lijke uitspraken wasen aanvanke lijk schering en inslag en bevatte een bepaald percentage jaloezie. Vooral bij de vrouwen. Bep. zijn schoonzuster, vijf jaar ouder dan zijn oudere broer, helemaal niet knap, vrat zichzelf op van jaloezie. Diep in haar hart vei-geleek ze haar man en haar zwager. Man, wat ben jij eigenlijk? Inkoper voor een haar- denfabriek. Daar heb je geen oplei ding voor nodig. Nee, dan haar ei gen man: vakdiploma en eigenaar van twee bloeiende schoenenzaken, bovendien een prachtige villa bewo nende. Ben zelf trok er zich nooit wat van aan. Niet in zijn verlovingstijd en ook niet na zijn huwelijk. Allemaal de kift, dacht hij omdat ik kans zag deze knappe vrouw te veroveren. Bovendien de dochter van een bank directeur. Of niet soms? Hij zag de jaloezie in de ogen van zijn schoon zuster branden, want wat was haar afkomst? Dochter van een timmer- baasje met drie knechten. Maar wat kon 't hem schelen? Hij reageerde nooit op de verkapte hatelijkheden en als men achter zijn rug om mis prijzen sprak over zijn werk, wat hij soms te weten kwam, kon het hem ook niets schelen. Hij wist im mers uit ervaring, hat zijn baan be slist. geen sinecure was. Je moest el ke iag al je aaniacht bij je taak be palen, wilde het niet in een of an dere afdeling spaak lopen. En stag natie in de fabrikage kostte veel geld. Het zou daarom zo fijn zijn, als hij, thuiskomende van zijn werk. een liefhebbende vrouw had, die be langstellend naar zijn werk infor meerde, met wie hij daarover een bepaalde aangelegenheid. Vrouwen hebben soms goede ideeën. Maar hij wist nu, dat Reina in feite een egoïstische, berekenende door HENK VAN HEESWIJK vrouw was. Die in de eerste plaats aan zichzelf dacht. Daarna pas aan de kinderén en een enkele keer zich ook realiseerde, dat ze een echtge noot had. Een man, die niet enkél plichten had tegenover zijn gezin, maar ook rechten tegen zijn vrouw. Die van haar mocht verlangen, dat ze elke avond het echtelijk bed deel de, zij het dan al lange tijd een lits jumeaux. De keren, dat ze elkaar terugvonden in een hartstochtelijke omarming, werden steeds schaarser. Ben had al lang door, dat Reina op gezette tijden toegaf, omdat ze wist ertoe verplicht te zijn, maar het ging helemaal niet meer van harte: Door gaans lag ze passief in zijn armen en dan behoefde het voor hem niet meer. Het kon niet anders of hij begon er onder te lijden. Een dokter kon geen baat geven, wist hij, dus daar ging hij niet heen. Maar op kantoor begonnen ze de verandering bij hem te merken. Sinds kort had hij een sekretaresse. met wie hij goed over weg kon, al was ze geen licht. Ze maakte nogal eens stomme tikfouten omdat ze de taal niet voldoende be heerste. Aanvankelijk onderrichtte hij het meisje en probeerde haar te doen begrijpen, wat er fout was en waarom. Maar hij werd kribbig en zenuwachtig, kreeg woede-aanval len, als ze weer fouten had getikt, met als gevolg, dat het meisje op een middag hevig overstuur haar werk in de steek liet en naar huis ging. ITet gevolg, dat een uur later oen boze vader bij hem voor de kantoor deur stond. Om verhaal. Die Ben eveneens afblafte: „Stuur die doch ter eerst maar weer naar de lagere school. Om behoorlijk Nederlands te leren. En anders laat je haar maar werkster worden! Dan ver richt ze tenminste nog nuttige ar beid!" (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 7