Partij van de Arbeid en P.P.R.- Statenfrakties te Bruinisse PASSAGIERSVLIEGTUIG Intermeubel een huis vol aanbiedingen deurloo en windstilte NAVO vindt defensie- besnoeiïngen onaanvaardbaar Veel doden bij treinongeluk Spanje wijst protesten van de hand STORT IN ZEE SMITS Najaarswedstrijden in storm Talloze protestakties tegen de executies in Spanje BILJART-FUNKTIONARIS J. J. IN HET ZONNETJE 4 „Kijken hoe liet is" BRUINISSE, 29-9. Na een bezoek aan Sl. Philips land, arriveerden de leden van de Zeeuwse Staten frakties van P.v.d.A. en P.P.R. ook te Bruinisse, waar loko- burgemeester S. A. Jumelet in het Ned. Hervormd verenigingsgebouw de gasten welkom heette. 65 mensen vermist Het was de tweede keer dit jaar dat de Statenfrakties in Bruinisse op bezoek kwameu. De eerste keer was nogal geëmotioneerd over de vesti ging van Wilma gesproken en was men aan andere onderwerpen niet toegekomen. De afspraak was toen gemaakt dat de heren zouden terug komen „als de mosselen goed waren". De mosselen zijn goed en daarom nu dit tweede bezoek, waarbij als onder werpen op de agenda stondenWerk gelegenheid; woningbouw; onderwijs; kultureel beleid. Door het gemeente bestuur was hieraan nog toegevoegd: De gemeente- en provinciegrenzen en het woonwagenbeleid. De voorzitter gaf voor het onder werp werkgelegenheid, het woord aan het raadslid Bal en de wethou ders Van Gilst en van de Velde, ter wijl hij later zelf op dit onderwerp inhaakte. Hierbij kwam naar voren, dat Bruinisse gelukkig geen werk loosheid kent in die mate als in an dere gemeenten thans het geval is. Wel komen gevallen van werk schuwheid voor, die echter van ge- 'meentezijde worden onderkend, maar waarop men weinig vat blijkt te hebben, gezien de „bescherming" die de werklozen allerwege genieten. Van de zijde van de statenleden, vond men dit maar een akelig on derwerp de voorzitter wees er op, dat hierover toch nogal een eenslui dend oordeel werd gegeven. Men zou hem zelf als reaktionair kunnen betitelen, maar ook de eigen men sen van de plaatselijke partij afde ling deelden de mening Arbeidsburan Plet arbeidsbureau in Zierikzee kan of mag in diverse gevallen niet Advertentie o Woonmagazine apart verkrijgbaar meelstraat 31 zierikzee Zeilseizoen ten einde ZIERIKZEE, 29-9. De seplembcr- wedstrpden, georganiseerd door de Watersportvereniging Zierikzee en de Kon. De Maas uit Rotterdam, blij ken voor veel zeilers een vast agen dapunt geworden te zijn op de wed strijdkalender. Een dikke zestig schepen waren ingeschreven, en liet moet op rekening van de weergoden geschreven worden, dat niet alle zes tig het zaterdag aandurfden om in een halve storm de Zierikzeese ha ven te verlaten en gegarandeerd doorweekt terug te komen. De Oosterschelde bood inderdaad zaterdagsmorgens een grimmige, „schuimkoppige" aanblik, veroor zaakt door een harde wind uit het zuiden, later draaiend naar zuid west tot west en toenemend tot de stormgrens. Diegenen, die al hun moed verza melend, wel naar buiten gingen, zul len daarvan zeker geen spijt gehad hebben, ook al was er hier en daar wel wat averij, en zelfs een gebro ken mast. Maar het was 'wel een machtig ge zicht de grote „Polka Mara" van Kesteloo, als enige het wagend zijn storm spinaker te zetten, door de witgekruifdo» Oosterschelde te zien scheuren. Deze laatste' werd beide dagen winnaar van klasse 1 tot G, waarbij vooral veel tegenstand werd onder vonden van de „zeilende dokter" v. d. Zande met zijn jeugdige beman ning op de „Annc-Mazurka" en van het Maas-jacht „Impala" van Ruys. Zij werden beiden eenmaal tweede en derde. In klasse 7 en 8 was het beide da gen het nieuwe Frans Maas ontwerp i ingrijpen. Gewezen werd ondermeer hoe de Visfilleerfabriek om arbeids krachten staat te schreeuwen, ter wijl Nederland 200.000 werklozen telt, terwijl ook de carrosseriefabriek Bocy, met het aantrekken van ar beidskrachten blijkbaar geen pret tige ervaringen heeft. Bruinisse heeft onde>r burgemeester Hokken veel en goed gebouwd, wat leidde tot een toewijzing van nul, toen de andere gemeenten in de regio onderling de woningen voor het jaar 1975 gingen verdelen, aldus de voorzitter, die een warm pleidooi hield voor de bouw van 58 zorgwoningen bij hot bejaardentehuis „In 't Opper''. Deze woningen zullen een sociale funktie krijgen, in de regio Duive- land, iets wat door de burgemeester niet duidelijk werd gezien. Daar werd het plan teveel gezien, als een vergroting van het toch al zo grote kontingent bejaardenwoningen, maar de zorgwoningen krijgen een bege leiding van „In 't Opper" uit. De drie plaatselijke artsen steunen het plan met intenties van patiën ten die voor bewoning van de zorg woningen in aanmerking komen. Gewezen werd op de scholenbouw waarvan men hoopt dat zij in 1976 van de gTond zal komen, de uitke ringen uit het Gemeentefonds en wat men dank zij deze uitkeringen kon doen, waren onderwerpen die door de gemeentesecretaris werden toegelicht. Scholenbouw Bij de kulturele onderwerpen, be lichtte het raadslid Verspoor onder meer, de bloeiende voetbalvereniging Bruse Boys, die het ads zaterdag club goed doet en de andere sporten, terwijl de voorzitter uiteenzette, waarom Bruinisse, niet mee deed aan de bibliotheekvoorziening die thans regionaal wordt aangepakt. De tweede woningen in de kern vormden in Bruinisse geen probleem Daarvoor heeft men ook in het ver leden een beleid gevoerd, dat ach teraf bleek het enige juiste te zijn, namelijk het weren van krotvorming, door de verkoop van oude huizen, als tweede vyoning tegen te gaan. „Driehoeksmeting" Als uitkomst van een z.g. Drie hoeksmeting, heeft men de nieuwe C.H.U. bereid tot gesprek met A.R.P. DEN HAAG, 29-9. De CHU is be reid met de ARP te gaan praten over het meningsverschil, dat over de grondslag van het Christen-De- mokratisch Appèl bestaat tussen de ARP enerzijds en de KVP en de CHU anderzijds. CHU-voorzitter mr. A. W. A. Baron van Verschuer en de fraktievoorzitters dr. R. Krui- singa en prof. dr. J. van Hulst, zeg gen dit in een reaktie op de partij raad van de ARP afgelopen zater dag. type Loper, de „Anteia" van C. Wil- lemse die de eer voor zich opeiste. In de kleine N.K.K.-klasse was het de „Vuilbaard" van de Waal uit Bruinisse die iedereen zijn spiegel liet zien. Klasse N.K.K. Een goed bezette klasse vormde de grote N.K.K.-klasse, waarin het „W.S.V. Zierikzee"-element over heerste. De „prijsvaarders" van vo rige week, zaten ook nu weer voor aan. Winnaar, na een zeer sterk ge varen race werd op zaterdag Breen met de „Kabbelaar", op de hielen gezeten door de „Ruimte" van Mole naar, welke zich op zijn beurt maar net de kleine „Ripstaert" van Quar- tel van het lijf wist te houden. Tus sen deze drie lag na bijna vijf uur varen, slechts een tijdsverschil van amper vijf minuten op de finish! Zondag hadden de eerst genoem den van plaats gewisseld, terwijl „Ripstaert". derde liggend, zich te rugtrok, evenals een ander schip, terwijl een derde werd gediskwali ficeerd, alles wegens moeilijkheden bij de start. Een aantal anderen had deze dag moeilijkheden bij de kcerboei voor Westenschouwen, waar, in tegenstel ling tot de dag ervoor bijna geen wind was, en waar het tij reeds naar binnen begon te lopen, zodat meer dere schepen hier genoodzaakt wa ren op te geven. Een groot contrast derhalve in weersgesteldheden, die op zich toch ook wel weer een grote charme aan de wed strijd-zeil er ij geven. Tussen de beide wedstrijden in, werd een mosselmaaltjjd geserveerd, die gre tige aftrek vond. Al met al een zeer geslaagd zeilevcnemcnt. provinciegrens en daarmede de nieuwe gemeentegrens voor Bruinis se in de Grevelingen op de kaart ge zet. Theoretisch misschien wel juist, maar praktisch totaal verkeerd, ge zien de doorsnijding van het Recre atiegebied op de Plaat van Oude Tonge en de oude loop van de vaar geul door het Diep van Herkingen. Wanneer men de daar aanwezige tonnenlijn volgt, weet ieder waar hij aan toe is, aldus het betoog van het gemeentebestuur van Bruinisse. Ofschoon Bruinisse een goed woonwagenbeleid voor staat, wil de afwerking toch niet vlotten, ook de ze zaak werd in de aandacht van de statenleden aanbevolen. De daarna door de familie Kok-Kik als concer- ge van het verenigingsgebouw en anderen geserveerde mosselen, wa ren prima van kwaliteit en alle aan wezigen deden hun best, zodat de „broodjes met ham en kaas'' geen aftrek vonden. De dank voor deze geslaagde middag werd door de heer W, Don onder woorden gebracht. DEN HAAG. De militaire autori teiten van de NAVO in Brussel heb ben in hun vertrouwelijk oordeel over de Nederlandse bezuinigings plannen inzake de marin.e het „on aanvaardbaar" uitgesproken. Zo zegt Tros-Aktua uit de Belgische hoofd stad te hebben vernomen. De secre taris-generaal van de NAVO, mr. J. M. A. D- Lu,ns, h,eet't maandagavond in, een uitzending van deze aktuali- teitenrubriek de afkeuring toege licht. BUENOS AIRES, 29-9. In Itio Lujan in Argentinië zijn maandag avond meer dan dertig mensen om het leven gekomen en tachtig ge wend bij een treinbotsing, zo heeft de politie dinsdag bekendgemaakt. Het ongeluk voltrok zich toen een lokaaltrein bij het stttion van Rio Lujan inreed op de achterkant van een. stilstaande exprestrein. Uren later waren reddingsploegen nog be zig met het uit de wrakstukken za gen van slachtoffers. MADRID, 29-9. De Spaanse rege ring heeft maandagavond „met alle kracht". De buitenalndse protesten tegen de terechtstelling van vpf stadsguerrilleros op zaterdag van de hand gewezen. In een communique dat na een spoedbijeenkomst van het kabinet werd uitgegeven', werd gezegd dat de regering zich niet zal laten inti mideren. „Ondanks de buitenlandse protesten bevestigt de regering op nieuw de rechten van het Spaanse volk op waardigheid en soeveini- teit". Handschoenen zinloos a LONDEN, 17-9. Na zeven- r i tien jaar moeizaam onderzoek r a is hel hoofd van de afdeling i vingerafdrukken van de Scot- i lancl Yard ervan overtuigd, a dat het geen zin meer heeft i handschoenen te dragen wan- r i neer men op het dievenpad is. i „Elke handschoen, het doet er f i niet toe waarvan hij gemaald f i is, laat een afdruk achter die i veroorzaakt wordt door tran- f a spiratie, vuil en vel," aldus t a kommandant Gerald Lam- t a bourne, hoofd van de dacty- t a luscopische dienst van Scot- f land Yard. Flitsen uit het buitenland NEW YORK. De raad van de Ara bische Liga heeft zijn afkeuring uit gesproken over het voornemen van Amerika een grote hoeveelheid moderne wapens aan Israël te leve ren. PARIJS. Het kantoor van de Au tomobielmaatschappij Chrysler- France op de Champs Elysees is door een hevige ontploffing vrijwel vernield. y» PORT nou. Spanje. De Westduit- se toerist Jozef Franke (27) is zater dagochtend vroeg door de Spaanse grenswacht doodgeschoten toen hp aan de grens met Frankrijk door de controle reed zonder te stoppen. STRAATSBURG. Op de laatste zitting van het eerste Internationale Gregoriaans Congres sinds zeventig jaar in Straatsburg zijn zondag re soluties aangenomen waarin wordt gepleit voor herstel van het Grego riaans in het muziekonderwijs en de Rooms-Kalholieke liturgie. BOSTON. Volgens de zondageditie van het dagblad Boston Globe maakt men zich in officiële Ameri kaanse kringen bezorgd over door foto's geregistreerde aanwijzingen dat de Sowjet-Unie de verdragen die de bacteriologische oorlogvoe ring verbieden, schendt. SOUSSE. In een ziekenhuis in Tunesië is overleden mevrouw A. de Mey uit Den Haag, die tijdens een verkeersongeval zwaar werd ge wond. Nog vijf andere Nederlandse vakantiegangers moesten na dit on geval in hel; ziekenhuis worden op genomen. CLEVELAND, Ohio. Phillip J. Braff, directeur van een wooncara- vanfirma in Cleveland, biedt de 3 bij 12 meter metende wooncaravan te koop aan die de Beatles hebben gebruikt als kleedkamer tijdens hun Amerikaanse concertreis van 1966. NEW YORK. De Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken dr. Henry Kissinger heeft een werkdi- ner aangeboden aan zijn Chinese collega Tsjiao Kwan-Hwa waarbij de Chinees-Amerikaanse betrek kingen werden besproken. NEW YORK. Volgens het jongste nummer van het Amerikaanse nieuwsweekblad Newsweek krijgt Israël van de Verenigde Staten niet de Persingraketten die bovenaan het wapenlijstje staan waarmee de Is raëli's zich in Washington hebben gepresenteerd. MADRID. Een commentator van dc Spaanse televisie heeft maandag avond heftige kritiek geleverd op dc houding va,n de Nèderlandse rege ring tegenover de 'executie van stadsguerrilleros in Spapje. Opmerkelijk jubileum De huldiging vond plaats door de afgevaardigde van het bondsbestuur en voorzitter van het gewest Bra bant-Zeeland, de heer H. van Leesit, die de lieer Smits tot bonds^idder sloeg. De h,eer Vap Leest noemde hierbü de vele verdiensten, van de heer Smits, die, naast een aktief be stuurslid van ztfn vereniging, ook nóg penningmeester is van het distrikt Schouwen-Duiveland van de K.N. BB Voor de heer Van Leest was de ju bilaris geen onbekende meer daar hij het distrikt regelmatig vertegen woordigt op de gewestelijke en lan delijke vergaderingen. Voor een kleine gemeenschap als Ouwerkerk noemde de heer Van Leest als de heer Smsti onmisbaar. Dit zijn de mensen die hun schouwders onder het verenigingswerk zetten waarbij men naast de „ups" ook wel eens de „downs" moet inkasscren. Bloemen gem een tebcs t u u r Burgemeester J. D. de Kam van Duiveland zei trots te zijn op het geen de Smits in. de kleine gemeen- BEIROET, 30-9. Een Toepolev- passagicrsvliegtuig van de Hongaar se luchtvaartmaatschappij Malev aan boord waarvan zich 55 passa giers, onder wie 35 Arabieren, en een bemanning van 10 koppen be vonden, is dinsdagochtend vroeg kort voor de landing in Beiroet na een vlucht die in Boedapest was be gonnen, in zee neergestort. BRUSSEL. Volgens de jongste ge gevens van de Rijksdienst voor de Arbeidsvoorziening telde België op 15 september 177.925 volledig werk lozen. Dat waren er 3.512, ofwel 2 procent meer dan op het einde van augustus. LONDEN. De Internationale Bond van Transportarbeiders heeft opge roepen tot een blokkade tegen Span je uit protest tegen de executies van het afgelopen weekeinde. schap Ouwerkerk in de afgelopen 25 jaar in het verenigingswerk heeft ge presteerd waarbij hij het mede heeft mogelijk gemaakt dat anderen de biljartsport hebben kunnen beoefe nen. Nameps het distrikt werd dc heer Smits gelukgewenst door de voor zitter de heer J. A. Vasseur, terwyl hij vgn het distrikt Walcheren-Be- veland bloemen in ontvangst mocht nemen. Een vulpenset mocht de heer Smits in ontvangst nemen van dc heer \'an Leest, aangeboden door het gewest Brabant-Zeeland. De jubilaris sprak aan het slot woorden van dank waarbij hij er de nadruk op legde dat het werk nooit van één man is geweest, maar dat ook anderen zich hiervoor hebben ingezet. „In de afgelopen 25 jaar heb ik getracht het altijd zo goed moge lijk te doen, waarbij natuurlijk ook wel eens foutjes zijn gemaakt''., al dus de heer Smits. De huldiging werd bijgewoond door een groot aantal leden van de - vereniging D.O.S. Op de jaarvergadering van hét distrikt werd voor de aanvang van de vergadering door de aanwe zigen de vier leden die in het afge lopen aan het distrikt zijn ontvallen herdacht. Het ongeluk deed zich voor toen het toestel van een hoogte van ruim 5.000 meter zikte naar een hoogte van 1.800 meter voor het aanvliegen op de luchthaven van de Libanese hoofdstad. Een vliegtuig van de Libanese luchtmacht steeg na het ongeluk op en vloog boven de plaats waar de Toepolev in zee stortte. De Vlieger berichtte dat hij lijken op het water zag drijven en dat hij vreesde dat re geen overlevenden, wtren. De plek van het ongeluk is op 23 kilometer ten noordoosten van Beiroet. D? meeste omgekomen Arabische pas sagiers waren Libanezen. LISSABON. De zesde voorlopige regering in Portugal onder leiding van admiraal Pinheiro de Azevedo heeft er een vijftiende minister bij, Het is majoor Victor Crespo, die behoort tot de groep van negen ge matigde officieren. Afgelopen seizoen Na een openingswoord door de voorzitter de heer J. A. Vasseur werd nog een korte terugblik ge worpen op het afgelopen, seizoen. Een fraaie prestatie werd geleverd door de heer M, Lems die er in slaagde beslag te leggen op de na tionale titel le klasse libre. Uitste kend werk leverde ook W. Hanse die in de 3e klas libre kampioen werd van het gewest Brabant-Zee land en in de strijd om de nationale titel op de eervolle 2e plaats beslag legde. Bij de viertallen wist het team van Bommenede uit Zonnemaire zich te plaatsen voor de nationale eindstrijd waarin het op een uitste kende vierde plaats eindigde. Het distrikt telde in het afgelopen sei zoen 150 leden een 11 verenigingen. Aan de persoonlijke kampioenschap pen werd door een bijzondei- groot aantal leden deelgenomen. Aan de viertallenkompetitie werd door 16 teams deelgenomen welke in vier poules waren ingedeeld. Huishoudelijke zaken Uit het financieel jaarverslag van de penningmeester de heeir J. J. Smits dat het afgelopen boekjaar met een klein batig saldo kon wor den afgesloten. Besloten werd om dit seizoen de kontributies voor de verenigingen en de leden onveran derd vast te stellen. De periodiek aftredende bestuursleden de heren M. Lems en J. den Haan werd her benoemd. Tot leden van de straf- kommissie werden benoemd de he ren J. C. Goudwaard (OKKO); A. J. Dorst (Windenburg) en J. Dorreman B. V. Renesse). De heer Smits krijgt de ridder onderscheiding opgespeld. (Foto: Zierikzeesehe Nieuwsbode) MADRID, 29-9. Met stakingen en talrijke andere protestacties is maandag gereageerd op het terecht stellen van vijf Spaanse ondergrond se strtfders door het regime van ge neraal Franco. In Europa hebben tot dusver meer dan tien regeringen hun ambassa deur in Madrid „voor overleg" te ruggeroepen, een stap die geen di plomatieke breuk inhoudt maar wel eep uiting van een ernstig mispoegen is.. Behalve Nederland hebben ook België," Engelapd, Denemarken, West en. Öostduitsland. Italië, Portugal, Noorwegen, Zweden en Zwitserland een dergelijk besluit genomen. Naar kanselier Kreisky meedeelde, zal ook Oostenrijk zijn ambassadeur laten terugkomen, terwijl Frankrijk liet weten dat zijn ambassadeur in Ma drid, die op het ogenblik in» Parijs is, voorlopig niet op zijn post terug keert. Tu'ssen Spanje en het Vati- caan is een soortgelijke situatie ont staan, zij het dat in dit geval Spanje het initiatief h.eeft genom.en, kenne lijk uit mispoegen over het pleidooi yo.or gvajie dat Paus. Paulqs tot Ma drid had gericht. V OUWERKERK, 27-9. Aan hel slot van de in liet Dorps huis te Ouwerkerk gehouden jaarvergadering van het distrikt Schouwen-Duiveland van de Koninklijke Ned. Biljart Bond, vond de huldiging plaats van de heer J. J. Sints, die gedurende 25 jaar een bestuursfunktie vervult in d(» onlangs jubilerende biljartvereniging D.O.S. te Ouwerkerk.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 4