mondragon Vragen rond dierendag GUNSTIGE ONTWIKKELING BEDRIJFS OMVANG 1974 BIJ RABOBANK „SCHOUWEN" Verkeersdoden in 1975 Sadat naar Londen zierikzee Koffie WERKL0ZENC0MITE 35 cent duurder GAAT ZICH ROEREN LIEVER „EIGEN HULP" DAN NEDERLANDSE AGENDA VRIJHEID Mei het weekeinde lag er aan het eind van de Laan van Si. Hilaire te Zierikzee een mooie, zwarte hond - jong nog - dood in de berm. Een grote bloedvlek op het plaveisel liet niet in het ongewisse waarom het beest Diereiftlag - 4 oktober niet meer heeft gehaald. Een slachtoffer van het verkeer, één van de zeer vele. Het dode beest brengt ons op ook een vorm van dierenbescher ming, die juist op die 4e oktober in de belangstelling komt, honden met name aangeland te houden, zodat de dieren niet op een autosnelweg kun nen komen of in een drukke straat. Wie ziet hoeveel honden zo maar los lopen, zal begrepen dat er massaal tegen deze toch zo nuttige regel wordt gezondigd. Uiteraard moeten ook de automobilisten pogen honden mis te rijden en zjj doen dat ook, maar ingebouwd is de mogelijkheid van een ongeluk. Een analyse van de landelijke optelsom van dodelijke verkeersongelukken, geeft daar voorbeelden van. Mens en dier zijn dus gebaat met de hond aan de lijn onder alle omstandigheden. Poesen houdt men niet aan een lijntje, maar ook poesen horen niet op straat, al zal het moeilijker zijn ze in de beschutting van een veiliger verblijfplaats te houden. Dierendag in het algemeen fixeert de aandacht op het lot van de dieren. Gaat alles goed met de dieren, vraagt men zich dan af, tijdens vee transporten, met de haakjes in te rug te zetten vis en met de huis dieren in het algemeen? Wordt er een bewuste keus ge daan, om schoonheidsmiddelen te ge bruiken, waaraan geen viviselctie ten grondslag ligt; krijgen de dieren in de handel de humane behandeling, waar ze recht op hebben. Worden steeds meer en steeds overtuigender - eieren en kippen uit legbatterijen geweerd. Zijn er allerwege protes ten tegen het kastrcren van manne lijke varkens en is het -publiek be reid heel hoge entreegelden te be talen. om de dierentuinen tenminste dragelijk te maken, met name voor de roofdieren. Komt er geld genoeg om uitheem se diersooorten te redden en is er zoveel respekt voor plant en dier bij de overheden, dat zij bepaalde beT stemmingsplannen „omgooien". De bedreigingen immers zijn legio en overal en afgezien van de zorgen om de "milieu-aantasting, hébben zulke wijzigingen alles met dieren bescherming te maken (vogels). Dierendag 4 oktober. Eén zo'n dag is natuurlijk veel te weinig; er moet altijd aan de dieren worden gedacht, maar zo'n bezinningsdag op de ge boortedatum van Franciscus van As- sisi kan toch zjjn nut hebben. Record-opbrengst oude boeken en prenten AMSTERDAM, 29-9. De van vrij dag tot en met zondag in het Mar- riott-Hotel in Amserdam gehouden verkoop-tentoonstelling van oude boeken en prenten heeft in totaal 3,7 min gulden opgebracht. Volgens de organisatoren, de stichting „In ternational Congress and Bookfair 1975", het hoogste bedrag dat ooit waar ook ter wereld is bereikt. Van de verkochte boeken en prenten is veel naar het buitenland gegaan. Algemene vergadering te Renesse WESTERSCHÓUWEN, 29-9. De Coöperatieve Raif- feisenbank „^•houwen" W.A. hield vorige week de twee-en-zestigste algemene vergadering in „Het Wa pen van Zeeland" te Renesse, onder voorzitterschap van de lieer R. J. K. van der Slikke. De voorzitter stond in zjjn openingswoord stil bij het verscheiden van de heer J. M. Dalebout, lid van de Raad van Toezicht van de voormalige bank „Noordwelle" en van de heer W. P. K. Moelker, lid van de Raad van Toezicht en later van het Bestuur van de voormalige bank „Noordwelle".. De herden kingswoorden werden door de vergadering staande aangehoord, waarna een minuut stilte in ach{ werd genomen. De voorzitter heette de leden wel kom, een bijzonder woord van wel kom riep de voorzitter toe aan de heer H. J. A. Blom, oud-divekteur van de bank. en de heer J. A. van Waveren, oud-bestuurslid van de bank. De voorzitter verduidelijkte waarom eerst nu de ledenvergade ring wordt gehouden over het boek jaar 1974. Het jaar 1974 is voor de agrarische sector in deze regio een bijzonder ongunstig jaar geweest, door de vele regen en de daarmee samenhangende moeilijkheden bij het oogsten van de produkten. De belangstelling voor de recreatie in het werkgebied neemt nog steeds toe. hetgeen ten goede komt aan een rendabele ontwikkeling van de be drijven in deze sector. Keerpunt Het jaar 1974 was het jaar van een keerpunt in de economie, deze ongunstige ontwikkeling heeft zich in 1975 in versterkte mate voortge zet. De sterk oplopende loonkosten leggen een zware druk op de renta biliteit van de bedrijven, zeker ook de bedrijven in de middenstlnd. De rente was ontzettend hoog. In het voorbije anderhalf, jaar heeft de bank de rente vaak moeten wijzi gen, hetgeen niet altijd door iedereen is begrepen. Het jaar 1974 was in dit opzicht het jaar van de vele rente verhogingen .terwijl 1975 het jaar is van de véle renteverlagingen. On danks deze verlagingen worden de investeringen met opgevoerd. Be drijfssluitingen. werktijdverkorting en teruglopende winsten zijn iedere dag in het nieuws. Voor de bank was 1974 een goed jaar voor wat betreft de toename van de bedrijfsomvang met ruim f 5.000.000,-; de vöor reservering be schikbare winst nam éclitc-r af met f 17,000.-. Plet kantoor te Haamslede moet wegens ruimtegebrek worden ver bouwd en zal daanhee tevens gaan voldoen aan de veiligheidseisen, zo als die inmiddels voor bankkantoren worden gesteld. In verband met deze eisen zal op het kantoor te Renesse een kogelvrije kassiersloge worden geïnstalleerd. Jaarverslag 1974 De direkteur van de bank, de heer E. Hop, gaf nog enige toelichting op het aan de leden gezonden jaarver slag. Verheugend is de sterke groei van de bedrijfsomvang van de bank in het verslagjaar. Uitgezonderd de maand december was er maandelijks een toename van de saldi op termijn- deposito's, omdat de rente op ter mij ndeposi to's lager werd nam de belangstelling ervoor af. Door de be schrijving van de rente op de spaar gelden nam het saldo van de spaar bank nog met f 1.000.000,- toe. Dooi de hoge rentevergoeding op termijn deposito's enerzijds en in rekening courant af met f 280.000,-. Het aan tal privé-rekeningen neemt nog steeds toe. de tegoeden op privé-re keningen stegen met f 280.000.-. Een verheugende /.aak. omdat dit een .ba sis is waarop deze rekeningen meer kostendekkend worden. Aan de vraag naar financieringen kon gedurende het gehele jaar wor den voldaan, door gunstige ontwik keling in zijn totaliteit. Slechts één keer behoefde daarvoor een beroep te worden gedaan op de Rabohypo- thec-kbank. een gezamenlijke doch terondernemingen van de Raboban- lcen. De ontwikkeling van het bedrijfs resultaat is niet parallel geweest aan de gunstige ontwikkeling van de be drijfsomvang, dè netto-winst kwam op f 99.148.34 tegen f 116.086.54 in het jaar 1973. Als hoofdoorzaken daarvoor kunnen worden genoemd het feit dat de bank. ondanks de sterk oplopende rente zich voor wat. betreft de rente voor reeds verslrek- te financieringen en nieuwe finan cieringen hield aan een tarief dat zich aan de benedenzijde van de marktrente bewoog; de sterke stij ging van de kosten, in het bijzonder die van de personele kosten, heeft in een arbeidsintensief bedrijf als het bankbedrijf, zijn invloed doen gelden op het bedrijfsresultaat. De service aan de cliënten werd in het verslagjaar verder verbeterd door ruimere kasuren met ingang van 1 april 1974 voor alle kantoren. Eerste halfjaar 1975 Ter informatie aan de leden werd rhededeling gedaan over de gang van zaken in het le halfjaar 1975. Ge constateerd wordt dat ondanks een sterk teruggelopen rente dé vraag naar financieringen niet in. verhou ding toeneemt. Plet vertrouwen van de ondernemer in een gunstige oht- wikkeling van de rentabiliteit op te plegen investeringen in het huidige economisch klimaat is blijkbaar niet groot, terwijl de consument terug houdend is in zijn uitgaven. De sterk toegenomen besparingen, ook bij deze bank, duiden hier op. De bedrijfsresultaten in het le halfjaar ten opzichte van dezelfde periode in het vorige jaar zijn gun stig. De verwachtingen voor het 2e halfjaar op grond van de daarvoor opgestelde begroting is aanmerkelijk minder gunstig, in het bijzonder om dat de vraag naar financieringen achterblijft bij de toename van de spaargelden. De direkteur dankte het personeel vcor hetgeen in samenwerking is be reikt in het jaar 1974 en in het lo pende jaar, de voorzitter van het Bestuur en de voorzitter van de Raad van Toezicht, de heer M. P. Moelker, sloten zich hierbij aan, ter wijl de vo.orzitter van de Raad van Toezicht nog mededeling deed aan de vergadering van de positieven be vindingen van de accountantsdienst en het bestuur dankte voor de uit gebreide informatie en de goede sa menwerking. De heer W. J. de Vrieze, lid van het bestuur en de heer A. Hoek, lid van de Raad van Toezicht, werden zonder stemming herkozen, er wa ren door de leden geen tegenkandi daten gesteld. De heer Kristelijn informeerde nog naar de beveiliging van het bij de bankkantoren woonachtige personeel en de heer Rosmolen pleitte er bij het bestuur voor bij rentewijzigin gen ook aan de (kleine) spaarders te denken. DEN HAAG, 29-9. In de eerste helft van dit jaar heeft het verkeer volgens de cüfers van het CBS 1095 doden gekost. Dit was minder dan in dc eerste helft van het vorige jaar toen er in ons land 1.183 mensen door verkeersongevallen om het le ven kwamen. Het aantal gewonden als gevolg van verkeersongevallen bedroeg in de eerste helft van dit jaar 29.380 tegen 31.953 in de eerste helft van het vorige jaar. Het aantal verkeersongevallen met dodelijke afloop en met lichamelijk letsel als gevolg heeft in de eerste zeven maanden van dit jaar 29.550 bedx-agen tegen 32.259 in de eerste zeven maanden van het vorige jaar. LONDEN. 29-9. President Sadat van Egypte zal van 6 tot 8 oktober op uitnodiging van premier "Wilson een officieel bezoek aan Engeland brengen. Dit is zalex*dag in Londen bekendgemaakt. Hotel Restaurant Sailorsgrill Oude Haven 13 Telefoon (01110) 2670 Met ingang van 5 oktober a.s. serveren wij in het kader van ons winterprogramma op zondag- en maandagavond vanaf 17.00 uur, in ons restaurant een zeer speciale vleesfondue bourguignonne royale a 19,50 p.p. Buiten enkele voor- en nagerechten zijn er geen andere keuzemogelijkheden op deze avonden. Kinderen tot 10 jaar betalen de halve fondue-prijs. Gaarne tafelreservering Onze sailorsgrill is normaal geopend van 12.00-23.00 uur en geeft u de keuze uit ons gehele assortiment, met een wekelijks wisselende speciaalkaart. Wegens enorm succes kunnen wij de prijzen van onze oesters handhaven op f 9,75 per half dozijn. Profiteert van de werkelijk uitzonderlijke kwaliteit! Ze zijn in jaren niet zo goed geweest! AMSTERDAM, 29-9. Met ingang van woensdag 1 oktober wordt de prijs voor gebrande koffie verhoogd, waardoor de consumentenpxujs mo gelijk met gemiddeld 35 cent pet- pakje van 250 gram zal stijgen, al dus de Vereniging van Nedex-landse Koffiebi*andex-s en Theepakkers. De prijsverhoging, waarover de brandei-s overleg hebben gepleegd met het ministei-ie van economische zaken, is voorrtamelijk het gevolg van de sterke stijging van de koffie prijzen op de wereldmarkt. Op 27 augustus werd de consumentenprijs voor koffie r-eeds verhoogd met 16 cent per pakje van 250 gram. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND UTRECHT. Enkele tientallen kap- perspatroons hebben maandagmor gen in het winkelcentrum Hoog Catherijne in Utrecht gedemon streerd voor verlaging van de BTW van 1G naar 4 procent l)pr 1 januari tanstaandc. AMSTERDAM. Tijdens een de monstralie voor de vrijheid van de Russische Joden aan de voet van de ..Dokwerker" op het Jonas Daniël Meijerplein in Amsterdam is het tot een vechtpartij gekomen hel legen- demonstranten. Sürinamers in Zeeland Inwilliging van deze eisen en daardoor een verbetering van de koopkracht zal een directe bijdrage lever-en aan de bestx-ijding van de de werkloosheid, aldus het comité. Voorts is aangekondigd dat de on geveer 60 plaatselijke comite's aktief gaan opti-eden tegen bedrijfssluitin gen en zullen ijveren voor uitbrei ding van de werkgelegenheid. Het comité meent dat de politiek van het kabinet Den Uyl een speciaal die van minister Boersma van sociale zaken op het gebied van de sociale uitkeringen, bijdraagt tot verscher ping van de crises. De vakbeweging komt volgens het LELYSTAD. Een in aanbouw zijnde school in Lclyslad's tweede woonwijk is mikpunt geweest van baldadige jeugd. De in aanbouw zijnde school werd bijna weer ge sloopt. Tientallen vierkante meter vloerbedekking werden met verf be smeurd evenals do ramen. De politie in Lelystad schat de schade op /.okrv 1 1C 000. UTRECHT. Premier Dei} Uyl aan het icoord op de geluidswagen, tijdens de massale demonstratie op het Domplein in Utrecht, tegen de executies in Spanje. Sürinamers in Zeeland willen lie ver met raad en daad terzijde ge staan worden door ingeburgerde landgenoten dan door allerlei goed bedoelende Nederlandse personen en instanties. Dit kregen de hoofdbe stuursleden van dc Zeeuwse vrou wenraad maandagmiddag te horen van ccn lid van dc werkgroep over opvang rijksgenoten van de wcl- zijnsraad in Middelburg. Le Zeeuwse vrouwenraad wilde zaak groots gaan aanpakken. Nu de winter voor de deur staat, komt de verveling bij veel rijksgenoten om de hoek kijken. Daarnaast ken nen de Surinaamse vrouwen de Ne derlandse gewoonten niet"zo. stel de de pi-esidente mevr. G. Hesselink- Mondria maandagmiddag. We kun nen het best helpen als we de Süri namers opnemen in onze eigen sa menleving. Het was de bedoeling dat de Zierikzee Vierschaar Stadhuis, van 1 tot en met 22 oktobei-, tentoonstelling „On der je voeten vandaan en vlak voor je neus". Elke werkdag van 9 tot 12 en van 14.H0 lot 17.00 uur. Zierikzee ,,'t Lange Uus". Expositie schilde rijen. Tijd: gedurende winkeltijden. Burgh Oude school. Kunstexpositie. Maan dag tot zaterdag: 11-12 en 14-17 uur. Dinsdag 30 september Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur, filmvoorstel ling. Kerkgebouw Ger. Gem. Bijbelstich ting, 19.30 uur. Renesse Dorpshuis, 14.30 uur, bejaardensoos. Bruinisse „Centrum". VVV-vergadering, 20.00 uur. Woensdag 1 oktober Zierikzee Herv. vei-enigingsgebouw. N.C.V.B.- bejaardenmiddag. 14.30 uur. Viei-schaar, 11.30 uur, officiële ope ning „Onder je voeten vandaan". Vei-gaderlokaal St. Domusstraat. Ger. Vrouwenvereniging, 20.00 uui\ Ai-beidsbui-eau. Loontechnisphe Dienst. 19.00-20.00 uur. Donderdag 2 oktober Zierikzee Herv. Vex-enigingsgebouw. 20.00 uur, bijeenkomst Herv. Vrouwengi-oep „Wees een Zegen". Herv. verenigingsgebouw. Chr. Vrou- wenvereniging, 19.30 uur. Scharcndijke Rondvaart m.s. „Wilford", vertrek 15.00 uux\ Vrijdag 3 oktober Zierikzee Coricei'tzaal, 20.00 uur, filmvoorstel ling. ARNHEM, 29-9. Het landeljjk werklozencomité heeft in Arnhem besloten verscherpte acties te gaan voeren tegen de politiek van de ondernemers. An dere acties zullen in de eerste plaats zijn gericht op de eis tot een uitkering ineens van f 300.netto en op de eis voor verhoging van de WW- en WWV- uitkering en voor verlenging van de termijnen. comité onvoldoende op voor de ei sen die zij begin dit jaar op de werk- lozendemonstratie in Uti-echt heeft gesteld. „De vakbeweging moet zich losmaken van de leiband van het kabinet", aldus het comité in een verklaring. SCHIEDAM. In Schiedam is een roofoverval gepleegd op de 62-jaifge eigenaar van een tabakzaak. Een jongeman kwam de winkel aan de Singel binnen en vroeg om een be paald pakje sigai-etten. Toen de winkelier zich bukte om dat te pak ken werd hij met een in plastic ge wikkelde drankfles op het hoofd ge slagen. De overvaller deed een greep in de geidlade en verdween met plus minus f 250. DEN HAAG. Het beperkt aantal scholen voor middelbaar beroepson derwijs moet gezamenlijk voor meer dan de helft van de bezuinigingen bij het hele voortgezet onderwijs op draaien. Dit vindt de Unie van MTO- Verenigingen onaanvaardbaar Zeeuwse vrouwen zich massaal op de hulp aan Surinamse gezinnen zou werepen. Dat heeft bij de Sürina mers nogal een sehrikreaktie teweeg gebi-acht. Een lid van de werkgroep opvang rijksgenoten, het Middel burgse gemeenteraadlid M. Geerse- van Egdom probeerde de dames maandagmiddag stevig af te rem men. Sürinamers willen liever door eigen mensen geholpen worden stel de ze. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Talafowmn. na half zaï Redaktie: M. J. Bij de Vaate (01110) 2038 J. P. Jongschaap (01110) 2416 AdverUntlas: (01110) 2118 Bij alles wat men koeien aan kwaads zou kunnen toedichten, één ding is zeker.. ook zij begeren de vrijheid. Ik was daar niet direkt op gekomen, als er met het weekeinde in de wijde beemden onder de rook van Zierikzeeeen niet zo treffend staaltje was geleverd. Die vrijheids drang leidde tot een soort wanhoop bij de veehouder, maar voor onder getekende tot een gratis voorstelling, die werkelijk schitterend genoemd kan worden. De situatie ter plekke is aldus: een weiland (waarin de koeien normali ter thuis horen, een blok winter tarwe en tenslotte een veld nog niet gerooide bieten. De koeien - het zul len er zo'n tien a twaalf zijn geweest - roken de vrijheid, penetreerden door een gal in de omheining, sta ken het tarweveld over en belandden tussen de bieten. Ze begonnen daar driftig te schransen. Nietwaar, een koe is ook ivel eens menselijk. Wie een hele week gehaktballen eet, lust met het weekeinde wel een tourne- dautje. De boer was in gezelschap van een kleine jongen en beiden stonden voor dc onmogelijke opgave de die ren weer térug te brengen naar het voor hen bestemde territoir. Soms rende een koebeest door het hoi"- en „hup"-geroep van de mensen, op eens wild door de peeën, maakte een zwaai, kwam in de tarwe terecht, om daarna plotseling om te draaien en toch weer regelrecht de bieten in te schieten, gevolgd door de kud de, die er juist met veel moeite uit was verdreven. Een koe is immers ook een beetje schaap. Als er één koe het bietenveld in rent, volgen er meerof liever allemaal. Er urns een vast gegeven in het gedragspatroon derhalve. De boer en sjjn jongetje dreven de beesten er uit en de beesten zelf liepen er weer in. Een enkele koe maakte een geweldige kuitenflikkeruitglijdend in een plasje op hef land. Het leek een stier, die de arena binnen komt. Aangeland op het tariveland kon zij net nog aansluiting vinden bij vier andere beesten, die weer richting bietenveld verdwenen. Na een kwartier moet de boet be sprongen zijn door een gevoel van machteloosheid. Zijn jeugedige as sistent werd herwaarts gestuurd. „Gae ulp aele", riep de getergde man, die ook moet hebben gedacht aan de melkgift van de dag, want hel ivas tegen me\kenst\jd. Na zulke cirkusnummers immers halen koeien niet het maximum. Ik heb dc hulp niet meer afgeicachtin het laatste stadium stonden de melkgevers zich verrukkelijk te goed te doen aan het bietenblad. De veeboer stond wat ontredderd de komende jacht af te wachten. Het jongetje verdween in de heiïgheid van de herfstdag om assistentie halen. De koeien zullen nu weer wel rustig in de wei grazen en het gat in de omheining zal ge dicht zijn. Daar wacht je niet mee, na zo'n aiwniuur! SCH1EREILANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 2