Meevallertje voor de Smalstad: herten waren een geschenk Regio-krachten zorgden weer voor een heerlijk programma Vakcentrales: donderdag twee minuten werk stil Stakingen in Baskenland Regering achter oproep vakcentrales Carlistische dank DE ZIERIKZEESCHE COURANT BANKSTEL MEUBELRAMA ZIERIKZEESCHE IEOWSBODE ^tBBUOTi^ Dinsdag 30 September 1975 132ste jaargang Nr. 21768 WAARIN OPGENOMEN (^97 - 1889) REDAKTIE ejTtenties en bezorging !255. Voor telefoonnummers na half zes; rider de rubriek „Agenda". M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman. Jannewekken 11. Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE. Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 19,90; per jaar 76.50. Losse nummers 45 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 29 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 3,50. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W In dit nummer: Nieuwe aanwinsten gemeentemuseum Heeft u nog een goed maar wilt u graag veranderen? Ruil het dan in bl) Rijksweg 26 - Nleuwerkerk Te.efoon (01114) 1268 - 1265 Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Wijzen bijeen brengen, is nog i geen wijsheid bijeen brengen, t Montalée i .Vluggertje" van Brouwse raad ZUILKAKTUS IN BLOEI UTRECHT, De drie vakcentrales het NVV, het NKV en het CNV, hebben alle werknemers maandag avond opgeroepen tot een korte werkonderbreking op donderdag 2 oktober van 12 uur tot 12.02 uur. 's middags uit protest tegen, zoals de voorziter Wim Kok van het over legorgaan het maandagavond noem de, de afschuwelijke gebeurtenissen in Spanje. Kok zei op een perscon ferentie dat het een bijdrage tot het protest zou betekenen als de over heid zich als werkgever en in het algemeen er positief tegenover op stelt. Hetzelfde verwachten de vak centrales van de ondernemers en zo mogelijk van het totale Nederlandse volk. Advertentie Mevrouw Jansen gaf een duidelij ke uitleg van de verschillen in de klederdrachten, zoals de daagse en de zondagse dracht, dc gewone kle derdracht en de dracht als men in de rouw is. Vooral het toilet van de Middel burgse ambacht oogstte veel be wondering. Bijzonder aardig om te zien was ook het molenaarspak, dat voor deze gelegenheid beschikbaar baar was gesteld door het Land bouwmuseum in Dreischor. Aan het eind van deze show werden door mevrouw Van der Velde uit Di-ei- schor echte Zeeuwse babbelaars aangeboden. PARIJS, 29-9. Prins Charles Hu- gues van Bourbon Parma, leider van de Carlistische beweging in Spanje, en zijn vrouw, prinses Irene, hebben zaterdag in een telegram aan de bur gemeester van Utrecht, ter overhan diging aan premier Den Uyl, hun dank uitgesproken voor de houding van regering en volk van Nederland tegenover de executies in Spanje en voor hun solidariteit „bij de ver dediging van de persoonlijke en de mocratische vrijheden in Spanje". Na de pauze Na een korte pauze werd er nog maals een presentje aangeboden. Ditmaal door de leden van de Bond van Plattelandsvrouwen, Afdeling Noordgouwe onder leiding van de presidente mevrouw J. C. H. v. d. Hoek-Moermond. Het programma werd besloten met een tweede optreden van me vrouw E. Kort-van Meurs met volksliedjes en van mevrouw N. v. d. Bruinhorst met voordracht van gedichten. De ..Prins Willem- Alexander" heeft zijn reis inmiddels voortgezet naar Middelburg. SAN SEBASTIAN, 29-9. In Spaans Baskenland was maandag op uitge breide schaal gehoor gegeven aan de stakingsoproep uit protest tegen de executies zaterdag en in Madrid kwam de regering in buitengewone vergadering bijeen om de reacties in binnen en buitenland te bespreken. In de vier Baskische provincies scheen 90 procent van de bevolking gehoor te hebben gegeven aan de op roep tot een 48-uursstaking die was uitgegaan van ondergrondse vakor ganisaties. Verwachting tot woensdagavond: Vrij warm Aanvankelijk bewolkt met regen, maar morgen overdag geruime tijd droog weer met zonnige perioden; minimumtemperaturen omstreeks 14 graden, maxima morgen rond 21 gra den; matige tot vrij krachtige wind uit zuidwest tot zuidoost. Voor donderdag: Aantal uren zon: 1 tot 8, Min.-temperaturen: omstreeks 10 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 18 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor donderdag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 1 okt. Zori op 6.40, onder 18.19 Maan op 1.40, onder 16.12 2'okt. Zon op 6.41, onder 18.17 Maan op 3.01, onder 16.39 Nieuwe maan: 5 okt. (4.23). HOOG- EN LAAGWATEF Hoogwater Laagwater 1 okt. 11.24 4.48 17.23 2 okt. 0.13 12.41 6.06 18.32 Doodtij: 30 sept. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 30-9. Het K.N.M.I. deelt mede: Boven onze omgeving staat een zuidelijke stroming, waarin een frontale storing aanwezig is. Deze storing trekt langzaam in oostelijke richting. Aan de achterzijde ervan bouwt zich een zwakke rug van hoge luchtdruk op, die voor een lichte weersvelrbetering zorgt. Aanvanke lijk zal het nog bewolkt zijn met re gen of buien, maar woensdag over dag zullen zonnige perioden voorko men met op de meeste plaatsen droog weer. Met de zuidelijke stro ming wordt vrij warme en onstabiele lucht aangevoerd waarin zich boven Frankrijk onweders ontwikkelen. Maandagavond trok een gebied met regen- en onweersbuien over het zuiden en westen van ons land. De meeste regen viel daarbij in Zee land, waar 10 tot 14 mm werd afge tapt. Ook in Frankrijk en België vie len plaatselijk hoeveelheden boven de 20 mm. BROUWERSHAVEN, 29-9. - Onder voorzitterschap van loco-burgemeesler de heer P. de Moor, heeft de gemeenteraad van Brouwershaven opnieuw een snel heidsrecord gebroken, door in een half uur de achttien punten tellende agenda af te werken. N.a.v. de door G.S. terugontvangen en goedgekeurde 6e begrotingswijziging welke handelde over de aankoop van herten en het onderhoud van het her tenkamp informeerde de heer J. A. v. d. Bijl wat de oorzaak en financiële konsekwentics zijn nu cr verandering in deze toestand is gekomen. De raads voorzitter heeft destyds gesteld dat een deskundig persoon zou worden aangezocht, maar van dit plan is afgeweken. HAAMSTEDE. In een kas bij het pand Hogeweg 24 te Haamstede kwam voor één avond een z.g.n. Zuilkaktus in bloei. Het is een hoogopgaande zeld zame woestijnbloeier, waarvan de foto de fraaie bloemen toont. Uniek! (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Wethouder Ph. van Ast gaf hierop een toelichting, waarin hij meedeel de dat er inderdaad een post voor aankoop en onderhoud was uitge trokken. De herten zijn echter ge schonken, zodat hier van een mee valler kan worden gesproken. Het college was van mening dat het on derhoud kon worden ondergebracht bij de Dienst Gemeentewerken. Het is nog maar een proef en voor noemde dienst zal des winters inten siever aan het onderhoud moeten werken zoals voederen enz. dan des zomers, nu er volop eten is voor de dieren. De uren die de dienst G.M. hiervoor uittrekt zullen zeker be taald moeten worden. Grondruil Z,h.s. besloot de raad aan te kopen voor f 1,de massa, een tweetal weggedeelten te Noordgouwe aan de Heereweg en de Brouwerijstraat. Besloten werd een stukje grond te ruilen met de heer S. M. van Alm- kerk te Zonnemaire voor de bouw van een garage. De gemeente krijgt een stukje grond van dezelfde groot te terug aan de Bermweg te Zonne maire. Vastgesteld werd verder de Bouwverordening logiesgebouwen. Geen bedenking had de raad tegen de vaststelling van subsidies, bijdra gen en contributies voor het jaar 1976. Garantie werd verleend ingevolge de beschikking geldelijke steun aan een eigen woning. Vastgesteld wer den de 13e, 14e en 15e wijziging Be zoldigingsverordening 1971-11. V erkeersmaatregel Inzake vaststelling van een ver keersmaatregel te Brouwershaven delen b. en w. de raad mede, dat het verkeer dat in de op de Kromwal en Grachtweg uitkomende wegen rijdt, voorrang moet verlenen aan het op deze beide wegen rijdende verkeer. Beide wegen hebben het karakter van wegen voor het doorgaande ver keer, welke funktie zij ook daadwer kelijk vervullen. Op de Kromwal komt ook uit de Weth. Dekkerstraat. Het verkeer op de Kromwal is ge neigd voorrang te nemen op het ver- Zowel de daagse als de zondagse Schouwse dracht ontbraken niet tij dens de show van Zeeuwse kleder drachten. Mevrouw M. E. Jansen- Glas zorgde tijdens deze show voor een duidelijke uitleg. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) keer dat van rechts nadert op de Dekkerstraat, waardoor gevaarlijke verkeerssituaties kunnen ontstaan. In het belang van het verkeer Is het wenselijk deze splitsing van we gen aan te duiden als voorrangs splitsing met dien verstande dat het verkeer op de Kromwal voorrang heeft. De heer C. J. de Munnik zei het een goed plan te vinden maar atten deerde het college er wel op dat men ook duidelijk aan moet geven dat achter deze kruising een school is gelegen, wat voor de kinderen een zeer gevaarlijk punt is. Hij zou der gelijke borden ook graag geplaatst zien in de andere kernen waar even eens gevaarlijke situaties zijn bij de scholen. De voorzitter kon zich hiermee verenigen voegde er nog aan toe dat men van het 50 km bord zich maar weinig aantrekt. De heer J. K. Goemans drong aan op het schilderen van de zebrapaden. Aan de heer P. A. Verwijs te Noordgouwe werd een strook grond verkocht voor de bouw van een ga- Dc heer J. K. Joppe van het Rode Kruis Zierikzee, afdeling Jeugdza ken en Rekrealie kondigde vervol gens hel optreden aan van de zan geres mevrouw C. Kort-van Meurs rage. Aan de Pauwstraat te Noord gouwe werd van de heer J. van Houdt een stuk grond aangekocht. Door de heer L. H. Bod bijl is een bouwaanvraag ingediend voor het uitbreiden van de garage/berging van de door hem voor permanente bewoning gekochte woning aan de Voorburglaan te Brouwershaven. Op basis van het bestemmingsplan Brouwershaven-West is een uitbrei ding niet mogelijk. Om thans aan de aanvraag van verzoeker tegemoet te komen is het noodzakelijk dat op nieuw een voorbereidingsbesluit wordt vastgesteld. Daar het betreffende pand is ge legen in het beschermd stadsgezicht Brouwershaven moet de rijksdienst voor de Monumentenzorg over het bouwplan worden gehoord. De heer W. Kloet gaf het kollege de raad te waken voor te enge be bouwing in de Voorburglaan. Gemeenschapsruimte Vastgesteld werd tenslotte de 14e wijziging der begroting 1975 behel zende een post van f 25.000,voor de architektenkosten voor de ver bouw van het betonningsmagazijn te Brouwershaven tot gemeenschaps ruimte. De heer J. K. Goemans informeer de hoever de plannen inzake deze verbouw staan, waarop de raads- voorziter kon meedelen, dat de schets inmiddels klaar is. LISSABON. De emeeste eenheden van landmacht, luchtmacht en ma rine in Portugal zijn maandag in verhoogde staat van paraatheid ge bracht nadat zich tekenen van mui terij hadden voorgedaan bö de mili taire bezetting van radio- en televi siestations. uit Renesse. Mevrouw Kort zong en kele aardige volksliedjes. Vooral bij bekende wijsjes toonde het publiek zich enthousiast en zong uit volle borst mee. De volksliedjes werden afgewisseld door voordracht van ge dichten door mevrouw N. v. d. Bruinhorst uit Ouwerkerk. Zij droeg enkele gedichten voor, waar onder een over de provincies van Nederland, over een Herfstmorgen en over Zierikzee, geschreven door de heer Volkeri. Klederdrachteusliow Na het optreden van deze beide dames was er een korte pauze waarin geoten werd vtn koffie en Zeeuwse bolussen. Het volgende programmapunt was een show van Zeeuwse kleder drachten met explikatie door me vrouw M. E. Jansen-Glas uit Brou wershaven. Twaalf dames en heren showden de diverse klederdrachten van Zuid-Beveland, Nieuw in St. Joostland, de Middelburgse am bacht, Walcheren en natuurlijk ook van Schouwen-Duiveland. DEN HAAG, 29-9. De regering waardeert positief de oproep van de vakcentrales om aanstaande donder dagmiddag 12 uur het werk gedu rende twee minuten te onderbreken uit protest tegen de onderdrukking in Spanje. Dit heeft de RVD maan dagavond meegedeeld. De regering, die haar eigen werk nemers in de gelegenheid zal stel len aan de aktie deel te nemen, zegt kennis te hebben genomen van de medewerking van de werkgeversver bonden. De regering hoopt dat ook andere Nederlanders met het inacht- riemen van twee minuten stilte zul len willen meewerken aan dit pro test. „Prins Willem Alexander' was hier ZIERIKZEE, 29-9. Het patiëntenscliip m'.s. „Prins Willem Alexander" lag deze keer in de Nieuwe Haven afgemeerd, met aan boord circa zestig bewoners van het verpleeghuis „Westlioff", behorend tot de Zuster Eykelenboomsticliting te Rijswijk. Burgemeester Th. H. de Meester sprak de gasten een welkomstwoord toe. Hjj zei verheugd te zijn dal het schip voor dc tweede maal Zierikzee aan deed, met aan boord bewoners van het verpleeghuis „Westhoff". De burge meester wenste dc patiënten een gezellige avond cn een fijne verdere vaar tocht toe.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 1