IN EEN LAGERE VERSNELLING Over ontwikkelingshulp en grondstoffenprijzen De burgeroorlog in Libanon Nederlander gedood in lunjn am boer extra kortingen d e u r I o o BLIK DOOR HET WERELD 7,1 EHIKZI.KSClIK N1V.UWSBODE Vrydag 26 september 1975 Nr. 217G6 De hulp aan onontwikkelde lan den wordt langs vele wegen ver strekt. Onze minister Pronk b.v. is zelfs bereid geld aan bevrijdingsbe wegingen te schenken, voordat zij ontivikkelingsland zijn geworden. Daarmee verzekert hij zich dan bij voorbaat van de klandizie" van de ze landen, nadat ze een eigen regime hebben gevestigd. Tenslotte moet zo'n minister ook zorgen voor de toekomst van zijn departement! Een veel meer toegepaste xoijze van ontwikkelingshulp is die via le ningen aan arme landen. Soms wor den die leningen goed besteed voor ontwikkeling, terwijl in andere ge vallen het geld in bodemloze putten wórdt geworpen. Het resultaat van de leningen is veelal, dat ze niet kunnen worden terug betaald. Ook de rentebetaling blijkt meer dan eens een te zware last voor een arm land. Men lost dit probleem dan op door aan zo'n land een nieuwe le ning te verstrekken, waarvan de hoofdsom dan wordt aangewend voor betaling van rente en aflossing van vorige leningen. Daarmee komt men vanzelfsprekend geen stap ver der. Minder bonafide landen kunnen er zelfs misbruik van maken omdat zij weten toch wel weer geholpen te zullen worden. De Ver. Naties wil nu maatregelen treffen om de schut- BEIROET, 25-9. Zes maanden burgeroorlog in Libanon hebben aan 1280 mensen het leven gekost. Meer dan 2.5CÖ personen werden gewond en de economische schade loopt in de miljarden guldens. Dc politie geeft toe dat het aantal slachtoffers veel hoger zou kunnen zijn. Het pro-Palestijnse dagblad „Al Moharrer" schat het aantal do den tussen de 2000 en 3000 en zegt dat mêer dan t ienduizend personen gewond zijn geraakt. Het blad raamt de schade op ruim 13 miljard gulden. Beiroet, een handelscentrum met veel banken en dienstverlenende bedrijven, heeft een bevolking van 700.000 mensen, zijn verloren gegaan als. gevolg van de gevechten. Honderden winkels zijn vernield door bomaanslagen. Van zowel rechter- als linkerzijde wordt gebruik gemaakt van raket ten en mortieren en soms zelfs van artillerie. Prentenverzameling Vincent van Gogh AMSTERDAM, 26-9. In het Van Gogh museum in Amsterdam heeft ir. dr. V. W. van Gogh een expositie geopend van 100 prenten, die Vin cent van Gogh had verzameld uit Engelse tijdschriften. Ronald Pisk- vance, docent kunstgeschiedenis aan de universiteit van Nottingham in Engeland, heeft deze expositie sa mengesteld uit 2000 prenten, die ei gendom zijn van het Van Gohg Mu seum. denlast vchi al die in het nauw ver kerende landen te verlichten. Ook dat is een wassen neus, want daarmee schept men een middel dat ook de serieuze leners nog aan het wankelen brengt. Bovendien is er een enorm tekort aan middelen om te lenen. Het Internationaal Mone taire Fonds wil nu een deel van zijn goudvoorraad verkopen om met de opbrengst daarvan een nieuw fonds te scheppen op basis waarvan weer een nieuwe golf van leningen kan worden uitgedeeld. Door het aanbod van het goud in de wereld wordt de overige kapitaalmarkt voelbaar ver stoord. Het is al met al duidelijk dat men internationaal tekort schiet in het verstrekken van voldoende middelen om de arme landen in staat te stellen het betalingshoofd boven water te houden. Dit mag men in Nederland voor ogen hou den bij het beleid t.a.v. de ontwik kelingshulp. Grondstoffen pryzen Er zijn plannen ontwikkeld om met hulp van de Ver. Naties te ko men tot een beheersing van de grondstof prijzen in de wereld. Men wil agnsturen op een systeem van minimum-prijzen, waarbij een spe ciaal fonds de grondstoffen zon moeten opkopen, wanneer de mini- mum-prijs niet meer zou worden gehaald. Dit vraagstuk is aan de or de op de thans lopende vergadering van de Ver. Naties. In principe lijkt een beheersing van de grondstoffen- prijzen een aantrekkelijke zaak. Toch kan deze nooit op een zitting van de wereldraad van bolkeren worden opgelost, tenzij er voordien van het probleem een grondige studie is gemaakt. Voorafgaande vragen aan de beheersing van de grondstoffenpsijs zijn o.m. die van de gevolgen ervan op de wereldin flatie en die op de wereldkonjunk- tuur. Het zou mogelijk kunnen zijn, dat de konjunktuurgolven in de ekonomie zouden verdwijnen of ge matigder zouden optreden, indien de grondstoffenprijzen niet door een bepaalde vloer zond enzakken. Ook zou het denkbaar zijn dat de infla tie door vaste grondstoffenprijzen zou worden gematigd of verscherpt. Van deze vragen is nog geen uitput tend antwoord gevende studie voor- handen. Daarom kan het probleem vooralsnog niet worden opgelost en kunnen de onderscheiden landen evenmin hun standpunt bepalen. Er wordt wel gezegd, dat de mi nimumprijzen voor landbouwpro- dukten in de EEG hier model kun nen staanAls we daarvan uitgaan dan mag er gewezen worden op de enorme b'oterov er schotten in de EEG op de kolenproblematiek in het Ver enigd Europa en op tal van andere problemen, die voortkomen uit de regionale prijsvorming. Ook de prijsvorming voor olieprodukten in de Opec mag. geen navolgbaar voor beeld worden genoemd. Er wordt vreselijk geknoeid met die prijzen en als dit zich zou voordoen op we reldniveau, dan zou de mogelijkheid er nog in kunnen zitten, dat er door gemanipuleer met prijzen of tekor ten en overschotten ekonomische krises worden opgeroepen. En daar mee zou dan het paard achter de markt van grondstoffenprijzen wor den gespannen in plaats van er voor Beheersing van deze markt blijft voorlopig een vroom ideaal. np TURIJN, 25-9. In het centrum van de Noorditaliaanse stad Turijn is woensdagavond een 40-jarige Ne derlandse kernfysicus vanuit een mini-bus neergeschoten, waarin zich een of twee personen bevonden. Hoewel het slachtoffer met spoed naar een ziekenhuis werd vervoerd, overleed hij kort na aankomst. De dader of daders wisten te ont komen. Het slachtoffer was behalve kernfysicus ook een specialist op het gebied van computers. Eduard Douwes Dekkerhuis geopend AMSTERDAM, 25-9. De heer P. Spigt, Vice-voorzitter van het Hu manistisch Verbond en het Multalu- li Genootschap, heeft donderdag morgen het Eduard Douwes Dek kerhuis in Amsterdam-Noord ge- opend. Het complex omvat een verzorgingstehuis voor 164 bejaar den en een psycho-geriatrisch ver pleegtehuis met 120 plaatsen. Ruilbeurs te Brielle Op zondag 12 oktober a.s. organi seert „De Verzamelaar" een speciale ruilbeursdag voor alle objekten. De ze ruilbeursdag zal gehouden wor den in de voormalige gymnatieklo- kaal, Geuzenstraat, Brielle. Van 11.00 tot 17.00 uur. Advertentie Accountantskantoor administratie en belastingzaken economisch advies en begeleiding Lindenlaan 3 Telefoon 01870-3477 Middelharnis Dc mode vun Yves Saint Laurent is nu doorgedrongen tol in het slaapver trek. Voor het eerst namelijk heeft de Franse couturier ontwerpen gemaakt voor overtrekken van donsdekens. In totaal negen verschillende dessins, on orthodox en rijk van inhoud. Foto: Yves Saint Laurent: „haute couture" in het slaapvertrek. intermeubel tot 15 november let op de huis aan huis folder meelstraat 31 zierikzee Aanbod van gezinsverzorging vermindert niet DEN HAAG, 25-9. Het aanbod van de gezinsverzorging zal niet hoeven verminderen doordat er op het totaalbedrag dertig miljoen gul den minder kan worden uitgegeven. Voor uitbreiding en verbetering van de hulpverlening is een bedrag van 38 miljoen gulden uitgetrokken. Het subsidieaanbod wordt zo verhoogd, dat een beroep op bijstand vanaf 1 januari 1976 niet meer nodig zal zijn Dit hebben minister Van Doorn en staatssecretaris Meijer van CRM woensdag meegedeeld bij het over leg met de Centrale Raad voor Ge zinsverzorging. Minister Van Doorn lichtte toe, dat het hem niet moge lijk was geweest het overleg te voeren op een wijze, die hij ook wenselijk acht. De gezinnen en de milieukosten DEN HAAG, 25-9. Volgens het Consumenten Kontakt worden ge zinnen in onredelijke mate financi eel en moreel verantwoordelijk ge steld voor de vervuiling van het Nederlands oppervlaktewater. Par ticuliere vervuilers betalen in feite dubbel en krijgen van de industrie geen wezenlijke alternatieven voor milieuvijandige produktcn voorge schoteld. Het Konsumenten Kontakt vindt, dat er een luchtje zit aan dc waterzuivering. In zijn blad signa leert de consumentenorganisatie enorme verschillen in hoogte van veron trein igingsheffing. Die ver schillen hebben niets te maken met de mate van vervuiling, hangen ge heel af van de plaats waar men woont. Miljoenenorder voor Bruynzeel ZAANDAM, 25-9. Bruynzeel Efde- be BV in Dordrecht heeft een order afgesloten van f 3,7 min voor de le vering en plaatsing van 28.000 m- verpiaatsbare scheidingswanden in het nieuwe kantoorcomplex van de Bundesversieherungsanstalt fur An- gestellte in West-Berlijn. aldus Bruynzeel. De order is één van de grootste in de geschiedenis van de Bruynzeel- groep en werd verkregen via de Duitse verkooporganisatie van het Dordtsc bedrijf. Bruynzeel Tren- wand GMBH uit Neuss. Hel project zal in september 1976 worden opge leverd. Sinds enkele jaren is Bruynzeel Erdcbe actief op de Duitse markt. Personeelsafvloeïng in Eindhoven EINDHOVEN, 25-9. ODA B.V., fa- brikant van plaatstalen kantoor meubelen, heeft tachtig werknemers te veel. Plet bedrijf met vestigingen in Sint Oedenrode en Geldrop telt 570 werknemers. ODA B.V. maakt deel uit van de Ahrend-groep. In verband met de reorganisatieplan nen van de directie is overleg gaan de met de vakbonden. Bij het be drijf is door de algemene conjunc turele teruggang een overcapaciteit ontstaan. Wat biedt de BEELDBUIS Y ZONDAG 28 SEPTEMBER NED. I: De hoofdschotel van het slechts 60 minuten durende middag programma van de NOS is .een ver haal, dat volgt na een aflevering van Ti-la-tovenaar, waarin de kijkers kennis kunne)i maken met de plan- teneters van de savanne. Dal zijn o.m. de dik-dik-antilopen, de giraffe en gerenoek. Politiecommissaris Mc Millan en zijn charmante vrouw Sal ly openert om zeven uur de VARA- avond. Het zusje van McMillan heeft hel plan opgevat om te trouwen, maar de commissaris vertrouwt haar aanslaande echtgenoot niet hele maal. Reden voor hem om te gaan speuren in het verleden van de man. Voordat de film over Arthur Rubin stein begint, zijn er tien minuten voor Simon Cdrmiggelt, die een voordracht geeft van een van zijn verrukkelijke verhalen. Niet min der dan anderhalf uur duurt de film De liefde voor het leven, waarin de schijnwerper gericht wordt op de beroemde pianist Arthur Rubinstein. De film werd gemaakt door de Fran se cineast Frangois Reichenbach, die Rubinstein drie maanden lang volg de. Een andere grootheid op gebied van kunst was de schilder Vincent van Gogh. Over Van Gogh ver schijnt binnenkort een door de jour nalist Marinus Schroevers en de fo tograaf bick de Herder vervaardigd omvangrijke boek. Naar aanleiding daarvan brengt de VARA vanavond het progrmama Van Gogh achterna. Het Humanistisch Verbond neemt daarna het roer over met een pro gramma over de nadelen van de niet-huwelijkse relatie. NED. II: Op het tweede net is het een avondje van afscheid nemen. Aan twee series, Sam and the river en Amerika, komt een eind, terwijl ook het tweede en tevens laatste deel van de Engelse film Joby wordt uitgezonden. Spannende momenten doen zich voor in de slotaflevering van Sam and the river. Met behulp Van luitenant Hodges slaat Sam groot alarm. De volgende vijf kwar tier zijn voor Studio Spohrt, waarin ruim aandacht voor het vaderlandse voetbalgebeuren. Samensteller Alis- tair Cooke beëindigt zijn serie met een blik op het huidige Amerika. Onder meer neemt hij de kijkers mee naar Hawaii, de vijftigste staat van Amerika. Na een uitzending van Panoramiek volgt het laatste deel van de film Jody. In deze film ont dekt de jeugdige Jody, dat de we reld van de volwassenen vol pro blemen zit en hij vraagt zich af of hij daaraan iets kan veranderen. Een van de merkwaardigste tv-program- ma's van het vorige seizoen was de Grote Gereed Reve show. Vanaf kwart voor elf herhaalt de NOS deze show met als centraal punt de schrijver Gerard Reve. Deze show kent een groot aantal medewerken den, onder wie Adèle Bloemendaal, Gerard Cox en de tenor Willy Caron. ZONDAG 28 SEPTEMBER NED. I: 14.00 Teleac; 16.00 Nieuws; 16.02 Ti-ta-tovenaar; 16.27 Etage eters van de Savanne; 16.55 Toto; 17.00 Vesper; IS.15 Teleac; 18.55 Bar- balpapa; 19.00 Nieuws; 19.05 McMil lan en vrouw; 20.40 Simon Carmig- gelt; 20.50 Arthur Rubinstein; 22.20 Van Gogh achterna; 22.35 Humanis tisch Verbond; 22.55 Journaal. NED. II: 18.30 Woord voor woord; 18.35 Barbapapa; 18.40 Sam and the river; 19.05 Studio Sport; 20.20 Blik vanger; 20.35 Amerika; 21.25 Nieuws; 21.30 Panoramiek; 21.55 Joby; 22.45 De grote Gerard Reve show; 23.40 Suriname deze locek; 23.45 Journaal. MAANDAG 29 SEPTEMBER NED. I: Het vrouwvolk schijnt terrein te verliezen bij de NCRV, want vanavond neemt Doris Day af scheid en komt de serie Zij aan zij aan haar einde. Om 7 uur clus voor het laatst Doris Day. Een aflevering, waarin Doris overdag op de vreemd ste plaatsen in slaap valt. Ook met de natuurserie De geheimen van de dierenwereld is het vanavond afge lopen. De octopus staat centraal in de slotaflevering. Na het journaal biedt de NCRV een nieuwtje in de serie Briggs, de schrik van de ge heime dienst. De inhoud van deze serie is minder angstaanjagend, dan de titel doet vermoeden. De serie draagt zelfs een zeer humoristisch karakter. Edgar Briggs is een ge heim agent dieer. steeds in slaagt vriend en vijand in /complete ver warring te brengen. Om kwart over acht hel laatste deel van de serie Zij aan zij. De aktiviteiten van suffra gettes blijken niet voor niets te zijn geweest. Na de Eerste Wereldoorlog wordt de nieuwe kieswet van kracht en krijgen acht miljoen vrouwen van boven de dertig jaar stemrecht in Engeland. Na het journaal komt dc NCRV met een programma rond de Donaü-Schwabische Blaskapelle. Ted de Braak heeft de presentatie van dit programma, waarin hel be roemde orkest van Josef Auguslin voor brolijke Oostenrijkse wijsjes zorgt. De laatste 25 minuten zijn ge reserveerd voor het programma Mijn hemd oké, maar m'n broek krijgen ze niet. Hierin een interview met Elias Chacoer, een christen en Israë li, die in zijn land begrip probeert te kweken tussen de strijdende partij en. NED. II: In de vooravond biedt de TROS twee bekende onderwerpen. Allereerst een aflevering van de science fictionserie Doctor Who. In dit laatste deel worden Doctor Who en zijn vrienden in de val gelokt door de W'irnn, die het mensenlijk ras dreigen te vernietigen. Sarah en Via moeten de helpende hand bieden bij een laatste overlevingspoging. Rob de Nijs laat de kijkers kennis maken mei nieuwe grammofoonpla ten van vaderlandse makelij in zijn programma NL-tippers. Na het jour naal gaat de filmprojector draaien voor de rolprent Hombre. Hierin speelt Paul Newman een man die zich volkomen Indiaan voelt hoewel hij een kind van blanke ouders is. Maar op jeugdige leeftijd werd hij door Apachen ontvoerd en bij de Indianen groot gebracht. De „blanke Indiaan" verneemt op zekere dag dat zijn vader is overleden en hem al zijn bezittingen heeft nagelaten. Na deze spannende Western, besluit de TROS op de informatieve toer. Dat gebeurt met de aktualiteitenrubriek Aktua TV. MAANDAG 29 SEPTEMBER NED. I: 10.45 Schooltelevisie; 18.15 Teleac: 18.45 Suriname deze week 18.55 Nieuws: 19.05 Doris Day;- 19.30 Briggs, de schrik van de geheime dienst; 20.15 Zij aan zij; 21.35 Jour naal; 21.50 De Donau-Schwabische Blaskapelle; 22.20 M'n hemd oké, maar m'n broek krijgen ze niet; 22.45 Symbiose; 22.50 Journaal. NED. 11: 18.45 Brigadier Dog; 18.55 Nieuws; 19.05 Doctor Who; 19.30 NL- tippers; 20.00 Journaal; 20.25 Paul N ewman-serie; 22.15 Aktua TV; 22.55 Journaal. Vrijdag 3 oktober, 21.50 uur, Neder land I: Music-all-in. Presentatie: Pim Jacobs. 28 Een aantal dagen wilde Reina niets van haar man weten en iedere poging, tot toenadering torpedeerde ze op brute, radikale wijze. Tot hij op een keer bleef aanhouden en zijn hand op haar borst legde. In een moment van drift haalde Reina uit en gaf hem een harde klap in het gezicht, voornamelijk op zijn neus. Het bloed spoot er meteen uit. Ter wijl Ben uit bed stapte en naar de badkamer liep om te trachten het bloed te stelpen, uitte Reina een kreet van schrik, want dit had ze niet gewild, vast niet. Na veel moei te wist de man middels watten en koude compressen in zijn nek het bloeden tot stilstand te brengen. Waarna hij terugliep naar zijn bed. zijn vrouw aankeek, die doodsbleek op de rand zat en zei: ,.Je wordt be dankt. Ik dacht, dat ik met een vrouw getrouwd was, maar het blijkt nu een kenau te zijn." Die nacht sliep Reina van den Ogenaller slecht, was telkens wak ker, had wroeging en spijt en vooral, toen hij de volgende dag vrijwel niet sprak, angst. Stel je voor, dat hij dit niet neemt.Er van door gaat of iets anders doetWaarom ben ik zo? 's Avonds, toen hij aanstalten maakte om naar boven te gaan, liep ze voor hem uit en in de slaapka mer greep ze zijn hand en fluisterde: „Sorry, Ben. ik heb het zo niet be doeldLaten we alsjeblieft weer goed op elkaar zijnIk heb er spijt van, echt. Als je wiltik eh Zo vonden man en vrouw elkaar opnieuw cn leek de harmonie her steld. Al begon Reina steeds minder naar haar man te verlangen, ze was zich bewust van haar plichten, maar onderging heel vaak passief zijn on stuimige liefkozingen. Hillie was nog geen twee jaar oud, toen een zoon werd geboren, die Hans-Joachim werd genoemd. Reina was in de wolken met haar zoon, want wat wilde ze nu nog meer? Een wolk van een dochter en nu een zoon erbij. Haar geluk was vol maakt. Ook nu weer bepaalde ze al haar aandacht aan hun tweede kind en het was maar goed, dat Geesje, het dienstmeisje uit een groot gezin kwam, dus kinderen gewend was, want doorgaan moest zij voor Hillie zorgen, omdat Reina al haar aan dacht en tijd aan de jongen be steedde. Ben zag dit een poosje met ge mengde gevoelens aan. Toen Hans- Joachim vier maanden oud was, werd Geesje ziek en was Reina wel gedwongen de handen uit dc mou wen te steken. Maar nog altijd ver waarloosde ze haar dochtertje en ook het huishouden kreeg niet meer volle aandacht. In zijn vrije uren hielp Ben zelf mee, waste af, stofzuigde de kamers, maakte bedden op en verschoonde zijn dochter. Tot hij er op een zater dag genoeg van kreeg, omdat zijn vrouw met haar zoon ging wandelen in de wagen en Hillie nog altijd op de kinderkamer lag en riep: „Papa! Papa"! Hij nam het kind mee naar de badkamer, waste en verschoonde haar. kleedde het kind aan en gaf het eten. En zette het meisje ten slotte in de kamer met haar poppen en ander speelgoed. Vervolgens ging hij zuchtend het huis een beetje op orde brengen. Daarmee was hij te gen twaalven nog bezig, toen Reina terugkwam. In die tijd. dat ze weg was geweest had de man bovendien nog koffie voor zichzelf klaarge maakt en melk opgewarmd voor door HENK VAN HEESWIJK zijn dochtertje. Verder gezuigd en afgestofd en de keuken opgeruimd. Net kwam hij van boven, waar hij de bedden had opgemaakt en de gang gezuigd. Terwijl hij de trap afkwam, be groette Reina hem. „Hallo!" Ze liet de kinderwagen met de jongen in de kleine hal staan en liép naar de voorkamer, waar ze op een stoel neerviel. Ze greep naar haar sigaret ten en stak er een op. „Haal jij Hans uit de wagen, ja? Hij moet een scho ne luier hebben." Ze keek even haar man aan, maar had voor Hillie, die in een hoek van de kamer zat te spe len. geen oog. De man beheerste zich met alle kracht. „Waar ben je al die tijd ge weest?" vroeg hij met zo kalm mo gelijke stem. „O. in het dorp. Ik ontmoette Miep; we hebben koffie gedronken in Trianon. Bijzonder leuk. Ze gaan dit jaar waarschijnlijk naar Yoego- slavië met vakantie, dat lijkt me ook wel. Ik heb folders bij me, want ik ben gelijk even langs een reisbureau geweest. Zeg, haal Hans nu uit de wagen „Mankeert er soms wat aan je handen?" vroeg hij, terwijl hij zelf ging zitten en ook een sigaret op- slak. „Gutdoe niet zo onaardig! Ik ben doodop." Ze keek hem veront waardigd aan. „O. En wat denk je, dat ik ben? Kijk eens rond, wat ik allemaal heb gedaan, terwijl jij wandelde en kof fie dronk in Trianon?" „Doe niet zo gek, zeg. Gun je me dat niet eens?" „Ja zeker. Maar niet als je huis er bij ligt alsof er een fuif is gehouden". (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 9