Duiveland neemt ook besluit sluitingsuur horeca STREEKNIEUWS Kleuterschool-basisschool" op ouderavond Oosterland Raad Brouwershaven komt bijeen K.N.M.G.: niet roken Terugloop van ekonomie Welke distillateur maakt nog bessenjenever van puur, zongerijpt fruit? i HUIS EN TUIN Als u65+bent, worden véél sportwedstrijden goedkoper. Met: PAS 65. Pas voor uw plezier V proeft het... puur zongerijpt fruit WÊ f Waardezegels 1 ZIFRIK/J ESCm: NIEUWSBODE Vrydag 26 september 1975 Nr. 21766 3 Herstel korenmolen DUIVELAND, 21-9. 1)»- exploitanten van horecabe drijven hebben zich met een verzoek tot de gemeente gewend tot latere openstelling van «le bedrijven. Op één na ondertekenden alle exploitanten de betreffende vragenlijst. Reden van het verzoek was de mo menteel slechte situatie en de gewij zigde levensomstandigheden. Er werd op gewezen dat in de omliggende ge meenten het sluitingsuur reeds is vastgesteld op 02.00 uur. De SGP-fraktië toonde zich een fel tegenstander. Bij monde van de heer Stouten wees men op het feit dat ook de zondag er aan zal moeten geloven als ook zaterdagavond de zaak tot 02.00 uur geopend- is. Hij sprak de hoop uit dat de Christelijke partijen schouder aan schouder staan zullen op dit punt „Laten we de zondag in ere houden en wanneer er helemaal niet aan te ontkomen is zou het aanbeveling verdienen de. bedrijven op zaterdag avond 12 uur te laten sluiten, pe voorzitter, wees op het feit dat op de, zondag sommige zaken toch open' zijn. Deze maatregel is voor de ho-, recamensen opdat ze niet steeds op nieuw een vergunning moeten aan vragen om de drie maanden, wat nog geld kost ook. De heer Stouten vond het een droevig verschijnsel en een bewijs van steeds meerdere ontker stening. Met 8 tegen 3 stemmen (van de SGP-fraktie) werd het voorstel aangenomen, de zaken tot 2 uur open te houden. Voor de dagelijkse schoonmaakwerkzaamheden in het instructiebad te Nieuwerkerk werd besloten de hogedrukreiniger aan te schaffen, waarvoor een krediet van f 3.350,- werd beschikbaar gesteld. Tot op heden gebeurde dit reinigen met een slang op de waterleiding wat op den duur de hygiëne niet ten goede komt. De heer Stouten infor meerde op deze aanschaf de hoge onkosten van het bad wat zal druk ken, waarop de heer Overbeeke ant woordde dat er naar schatting onge veer f 800,- per jaar mee wordt be spaard. Verder werd een krediet van f 3.000,-, beschikbaar gesteld voor het dienstjaar 1975 voor de benoe ming van een typiste ter gemeente secretarie waarvoor mevr. J. Rotte- de Jonge zich beschikbaar wil stel len. Zij is reeds sinds 1 oktober 1974 in funktie in het kader van de 'z.g. „Taprcgeling", waar zij de afdeling - Advertentie financien assisteert. Besloten werd mevr. Rotte te benoemen voor hal ve dagen. De voorzitter lichtte toe dat er wel een typiste is doch dat deze vooral in de morgenuren het druk heeft met loketwerkzaamheden etc. Vcor de restauratie van de koren- melen te Nieuwerkerk heeft de raad een krediet verleend van f 75.000,-. t)oor de steeds stijgende kosten in de loop van de jaren zal algehele restauratie een bedrag van f 128.000,- vergen, waarmee het ministerie van CRM akkoord gaat. Dit betekend dat 40"<n van dit be drag als subsidie van het ministerie zal worden ontvangen en 15°'o van de gemeente, zodat nog 45"Ai ten las te komt van de gemeente, of in to taal f 57.600,-. Voor dit bedrag ont vangt de gemeente te zijner tijd jaarlijks een uitkering uit het ge meentefonds. Besloten werd een aanvullende kerdiet van f 53.000,- beschikbaar te stellen, dan kan er nog dit najaar aan de restauratie worden begonnen. Een bedrag van f 1.500,- wordt verder gevoteerd als éénmalige tegemoetkoming in de kosten voor aansluiting van het pad vindersgebouw in Nieuwerkerk, bii het sportveld aldaar, nl. op de wa terleiding, elektriciteitsnet en riole ring. NUTSSPAARBANK.. «Ie i«leale gezinsbank Persoonlijke leningen DREISCHOR: Ring, donderdags van 11.00— 12.00 uur. ZIERIKZEE Excursie Jeugdvogelwacht Op zaterdag 4 oktober organiseert de Jeugdvogelwacht een padden stoelen exkursie naar Biesterfëïd aan de Vroonweg tussen Renesse en Haamslede. Het vertrek vindt plaats vanaf het RTM Station te Zierik- zee. Belangstellenden kunnen zich telefonisch opgeven bij de heer F. Fokkert, De Jongestraat 69, telefoon 3479. Degenen die in staat zijn het vervoer te regelen door hun auto be schikbaar te stellen, worden ver zocht ook telefonisch kontakt op te nemen met de heer Fokkert. R.K.-kolonne-avond Op woensdag 8 oktober wordt in het hervormd verenigingsgebouw een avond gehouden van de Rode Kruis-kolonne Zierikzee. Op deze bijeenkomst wordt afscheid geno men van mevr. L. van der Sluis-Bij de .Vaate. Als niéuwe kolohnekom- mandant, opvolger van de heer C. A. van Hoorn, zal optreden de heer A. W. van Geer, arts te Zierikzee.' Geslaagd Op het le Rotterdam gehouden examen ter verkrijging van het di ploma Gespecialiseerd Gezins ver zorgster, slaagde mej. J. van Bloois te Zierikzee. Zij is werkzaam bij de Prot. Chr. Stichting voor Maatschap pelijk Werk en G-ezinsverzorging te ZiferikzeeiT u s r' Geslaagd Aan de politieschool te Leusden is geslaagd voor het examen agent onze stadgenoot de heer Sj. v. d. Houten. Hij wordt geplaatst bij de gemeente politie te Vlaardingen. VVESTERSCHOUWEN Zeeuwse kollekte De jaarlijkse Zeeuwse kollekte zal gehouden worden in de week van 29 september tot 5 oktober aanstaan de. De opbrengst is weer bestemd voor vele bijzonder goede doelein den, zowel provinciaal als plaatse- OOSTERLAND, 25-9. In de school aan de Groene Poort vond de jaar- lijkse ouderavond plaats van de openbare kleuterschool alhier, onder voorzitterschap van de heer A. G. Hollander. Deze sprak een wel komstwoord tot de vele aanwezigen, inzonderheid tot de echtgenote van Duivelands burgemeester, mevr. De Kam-van Willegen, tot het bestuur van de Ver. voor Openbaar onder was, en tot dat van de openbare basisschool. Hierna volgde voorlezing van het financieel verslag dat werd goedge keurd. De kosten van het school fonds werden van f 9,per jaar, dat bij lange na niet toereikend was, verhoogd tot f 25,— per jaar. Bij de bestuursverkiezingen, waarbij de da mes Ouwens-Noret en Dooge-Kosten aftredend en niet herkiesbaar waren, kregen de dames mevrouw Van den Berge 16, mevrouw Van Schaik 12, mevrouw Schoof 11, mevrouw Van Beek 9, mevrouw Wijnstekers 6, me vrouw Vermaas 4 en mevrouw Van der Maas 2 stemmen, zodat de eer ste twee gekozen waren. De twee af tredende dames, mevrouw Ouwens en mevrouw Dooge kregen behalve dankwoorden door de voorzitter, bloemen aangeboden. Na een koffie pauze werden nog verschillende schortzaken onder de loupe geno men. De vaders der kinderen, die goed knutselen kunnen, werden ver zocht wanneer er stuk gegaan speel goed is. dit te herstellen, waarmee ze instemden. De onderwijzeres van de openbare basisschool mevrouw J. H. van Damme-Hazelbag behandel de het onderwerp: „Overgang kleu terschool-basisschool" dat met grote aandacht door de aanwezigen werd aangehoord. Hierna volgde de rondvraag en de sluiting. Na afloop was er gelegen heid in de beide klassen de verschil lende projektcn te bezichtigen. Klas I had een projekt over „eten", er was o.m. een winkeltje vervaardigd. Klasse II had een projekt over „ver keer" en hier was een kruispunt ge maakt met auto's en dergelijke. De hoofdleidster, mevrouw Van Westen van Dongen, en de leidster gaven bij deze bezichtiging tekst en uitleg- Zo werd het een goed geslaagde ouder avond. Verschillende punten Wat betreft de causerie van me vrouw Van Damme-Hazelbag, noem de spreekster 'een aantal saillante punten: 1. Vroeger: afzonderlijk ge groeide schooltypen, karakter en ei gen doelstelling; 2. Heden: in af wachting van de nieuwe wet op het basisonderwijs (4 tot 12 a 13-jarigen; dus kleuterschool komt dan in het basisonderwijs nieuwe stijl) zijn er al experimenten in ons land gaande teneinde kennis en ervaring hierbij opgedaan door te spelen naar de overige betrokken leerkrachten. De toelichting werd met praktijkvoor beelden verduidelijkt. Scheiding kleutenonderwijs-lager onderwijs is onlogisch en niet in het voordeel van het kind. De stap naar de grote school is te groot en wordt door het milieu vaak nog aangedikt. Integratie Daarom is integratie een harde noodzakelijkheid. Mevrouw Van Damme licht huidige integratie tus sen de Oosterlandse kleuterscholen en de openbare basisscholen toe: het z.g. Uitwisselingsprogramma, opge steld door het Regionaal Pedagogisch Centrum Zeeland, voor de regio Zee land. Dit programma wordt be schouwd als een eerste aanzet, maai de integratie moet verder gestalte krijgen door o.a. overleg omtrent het ontwikkelingsniveau van de kinde ren die van het kleuteronderwijs school gaan; het afbakenen van de wederzijdse taken (longitudinale leerstofplanning met een flexibel karakter), uitwisseling van leermid delen. De voorzitter dankte de spieekster voor haar leerzaam betoog dat ge staafd werd met konkrete voorbeel den. lijk. Immers, ook dit jaar wordt 18 procent van de opbrengst bestemd voor plaatselijke maatschappelijke doelen. Verder komt de opbrengst van de kollekte ten goede aan vakantie weken voor Zeeuwse blinden en ge handicapten, aan het jeugdwerk en aan het Anjerfonds. RENESSE Gymnastiekvereniging gaat weer beginnen Nu het winterseizoen weer voor de deur staat gaat de gymnastiekvere niging van Renesse ook weer van start. Vanaf woensdagmiddag 1 ok tober kunnen de kinderen van Re- nesse weer terecht in het dorpshuis. Er wordt gegymd in drie leeftijds groepen. Kinderen van 10 tot en met 12 jaar van half twee tot half drie, van half drie tot half vier de kinde ren van 7 tot en met negen en de kleintjes van 5 en 6 jaar komen van half vier tot half vijf aan de beurt. Alle leeftijdsgroepen zullen dit. jaar' gymen onder de leiding van mevrouw 'A. v. d. Wiel. Nieuw seizoen bejaardensoos Dinsdagmiddag 30 september (half drie) begint in het dorpshuis van Re- nesse de bejaardensociëteit van Re- nesse het nieuwe seizoen. Om de veertien dagen kunnen de bejaar den daar dan weer terecht voor een gezellige middag. Ook nieuwe leden zijn van harte welkom. Op de eerste soosmiddag van het nieuwe seizoen zullen na de pauze door mevrouw v. d. Hoek dia's worden getoond die de familie v. d. Hoek maakte tijdens hun bezoek aan Zuid Afrika. NIEUWERKERK Ophalen oud papier Zaterdag 27 september wordt te Nieuwerkerk weer oud papier opge haald, t.b.v. de zending. De auto start rond 9 uur. Gebundeld gereed gezet bevordert een snelle afvoer van hef materiaal. OOSTERLAND Bejaaidensoos begint weer Er is weer goed nieuws mee te de len voor de bejaarden-soosbezoekers (sters) op het dorp, want het dames- comtié besloot om de wekelijkse be jaardenbijeenkomsten weer aan te vangen op a.s. donderdag 2 oktober, in de zaal van het. Ned. Herv. Ver enigingsgebouw aan de Sint Joost- dijk. Alle bejaarden van 65 jaar en ouder zijn weer hartelijk welkom op deze gezellige samenkomsten, waar het comité weer alles zal beproeven om het de deelnemei's(sters) zo pret tig en gezellig mogelijk naar de zin te maken. Dit is de fraai in stijl gehouden wo ning van de heer N. H. Lysen te Westenschouwen. Men lette op de deur en de fraaie raam partij in de gevel. Naam van het huis: Klein Amerstede". VóorUÏ*nü dé eerste herfstbladeren - vallen .is -dé], tuin van een grote schoonheid, al dadelijk bij de ingang (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode) Muziek trekt door het dorp Op zaterdagavond 27 september a.s. hoopt de plaatselijke muziekver eniging „Oosterlands Fanfare" onder leiding van de direkteur, de heer Jaap Capelle, bij gunstig weer een muzikale mars over het dorp te hou den, bedoeld als afsluiting van het zomerseizoen. De aanvang is gesteld op zeven uur. De bedoeling was aan vankelijk de seizoensluiting te hou den met een tentconcert dat echter laatst niet doorgaan kon wegens het slechte weer. Nu leent het klimaat zich niet meer voor een concert op de muziektent. Advertentie UTRECHT, 26-9. Het hoofdbe stuur van de Koninklijke Neder landse Maatschappij tot bevordering der geneeskunst heeft de leden in „Medisch Contact" aanbevolen, niet te roken en zeker niet tijdens de uit oefening van de praktijk. Omdat ro ken schadelijk is voor degezond heid beveelt het tevens dringend aan in instellingen van gezondheidszorg (met name ziekenhuizen en polikli nieken) niet te roken. AMSTERDAM, 26-9. De ekonomi- sche bedrijvigheid is in het tweede kwartaal teruggelopen. De indu striële produktie daalde voor het vijfde achtereenvolgende kwartaal. De vooruitzichten op korte termijn duiden niet op een spoedig herstel, de uitkomsten van de konjunktuur- tests in de industrie bleven een on gunstig beeld opleveren, aldus het tweede kwartaal-overzicht van de Nederlandsche Bank. Fanclub voor bijen H1LVARENBEEK, 25-9. In Hilvarenbeek wordt zaterdag 27 september de oprichtings vergadering gehouden van de fanclub voor de bijen ofwel officieel De vereniging van vrienden van de Ambrosius- hoeve. Een comité is bezig met de voorbereidingen voor de oprichting van een kring be langstellenden rond de proef- bijenstand Ambrosiushoeve in Hilvarenbeek. Deze instelling voor prak tijkonderzoek in de bijenhou- derij wordt geëxploiteerd door een stichting met vertegen- ivoctrdigers van de samenwer- kende organisaties van bijen houders uit geheel Nederland. Doel van de vereniging is ge- a interesseerden voor de bijen a nauwer bij de gang van zaken a op de Ambrosiushoeve in J Hilvarenbeek te betrekken, BROUWERSHAVEN, 25-9. De raad der gemeente Brouwershaven komt op maandag 29 september a.s. in openbare vergadering bijeen in het stadhuis te Brouwershaven. Op de agenda staan o.a. de voorstellen tot overdracht in eigendom, beheer en onderhoud van weggedeelten te Noordgouwe door de Provincie Zeeland. Verder: ruiling van grond te Zon- nemoire; vaststelling bouwverorde ning logiesgebouwen; vaststelling van subsidies, bijdragen en contri buties 1976; verlenen garantie inge volge beschikking geldelijke steun eigen woningen 1968,aan H. J. van Rooten te Rotterdam; vaststelling verkeersmaatregel te Brouwersha ven; verkoop van grond aan de Hee- reweg te Noordgouwe; aankoop van grond aan de Pauwstraat te Noord gouwe; vaststelling voorbereidings- besluit Brouwefshaven-West; vast stelling verordening op de heffing van een straatbelasting; vaststelling 13e wijziging van de gemeentebegro ting 1975 en de 2e wijziging begro ting woningbedrijf 1975; vaststelling van de 14e wijziging van de gemeen tebegroting 1975. Advertentie Advertentie Geldig vanaf 1 december. Uw gemeente laat u weten hoe u 'm kunt krijgen. De prijs? Niet meer dan f 6,50. Wilt u meer informatie? Vraag't bij uw gemeente. Bessenjenever kan voor fijnproevers iets aparts zijn. Een delicate, fruitige drank, die - koel geserveerd - altijd in de smaak valt, bij jong en oud. Let echter wel op het merk, want al leen pure, zongerijpte zwarte bessen geven Bessenjenever dat heerlijke volle aroma. Bessen van Dc Kuyper, de Bes senjenever die nog altijd op de origine le manier met zorg en vakmanschap wordt bereid. "Natuurrijk is De Kuyper iets duurder. Maar het gaat slechts om enkele centen per glas en U geniet werkelijk véél meer". De Kuyper- de exüa attractie bij elk De Kuyper artikel Vraag Utv sli/ter de Voordeelkaart voor Export Jonge Jenever BOEKENCOUPON en PRIJSVRAAG», Desgewenst r{ ij De kuyper BV. Postbus 54, Schiedam

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 3