Huurverhogingen 1 april 1976 Dode bij bankoverval in België Europees protest tegen doodvonnissen in Spanje Loongrens ziekenfonds Gestoei met de olieprijzen Drankmisbruik in Engeland Nederlandse huisvrouwen sparen minder zegels Ook Heineken laat gedistilleerd-prijzen los Raadsvergaderingen Eieren van „scharrelkippen" LAATSTE NIEUWS AGENDA y HERFST Aanpassingen afgestemd op kwaliteit woningen DEN HAAG, 25.9. Evenals in 1975 zal .Ie trend- matige huurverhoging acht proeenl bedragen. Staats secretaris Van Dam deelde dil donderdagmiddag mee nadat bij zijn plannen aan de vaste commissie voor volkslmisvesting en ruimtelijke ordening uil de Tweede Kamer had voorgelegd. Wat als „kattebelletje" al tussen het raadsverslag van Zierikzee stond, zou thema kunnen zijn voor een wat officiëlere vraag: waarom worden alle raadsvergaderingen van ge meenten in de regio in dezelfde week en oms zelfs op dezelfde avond gehouden? Helemaal waar is de ach tergrond van de vraagstelling niet, maar het komt jaar in jaar uit heel vaak voor en een zekere spreiding zou heel geschikt kunnen zijn. De mogelijkheid bestaat dat de raden „op elkaar wachten". Sommige on derwerpen kunnen daar best aan leiding toe geven, maar meestal zal die noodzaak er toch niet zijn. Het komt ook voor - en dat is dan al een gedeeltelijke be-antwoording van de vraag - dat een bepaald duidelijk aan een datum gebonden onderwerp „overal" aan de orde moet komen en dan zjjn ten principale zes raads vergaderingen in één week moge lijk. Die situaties zullen dus wel eens nodig zijn. maar - wij herhalen - meestal toch niet. Het lijkt ons punt voor de Ver. van S." een interessant punt. maar een krant kan zich lastic bemoei en met de agenda van zo'n ge spreksforum. De vraag naar enige spreiding is vooral ingegeven door de wens van de media, die niet a priori staan te juichen als alle raads vergaderingen in luttele dagen wor den samengepropt. Een zekere ont koppeling zou een goed ding zijn, maar niets of niemand kan op dit punt handelend of dirigerend optre den. Misschien echter kan de vraag op bestuurlijk niveau worden overgeno men en wie weet komt er dan nog eens een wat lossere spreiding over de maand. Soms bestaat ook wel de indruk dat de ene raad van de ander niet weet, wanneer vergaderd wordt. Het is b.v. de vraag of zulks op het punt van inter-fraktieberaad, wat toch ook wel eens nodig en nuttig kan zijn, wel zo gunstig is. Enfin, bij elkaar wat vragen over een the ma, dat al jaren bespeeld wordt, met misschien - maar dan alleen toch maar misschien een ingebouwde mogelijkheid tot een variant, die in de praktijk als gunstig zou worden ervaren. „Niks doen da's geen werk" UTRECHT, 25-9. „Niks doen da's geert werk" is de titel van een zo juist verschenen boekje waarin jeugdige werklozen informatie krij gen over hun rechten. Bovendien krijgen ze tal van tips over de ma nier waarop ze hun teveel aan tijd zo zinvol mogelijk kunnen vullen. Het boekje is geschreven door Jaap Dekker, werkzaam bij de landelijke organisatie vdfmingswerk jonge uolirassenen en geïllustreerd door cartoonist Wibo. I-Iet boekje, uitgegeven in een op laag van 100.000 exemplaren, is voor alle jeugdige iverklozen gratis ver krijgbaar bij de gewestelijke ar beidsbureaus en sociale diensten. Daarnaast zal op die datum (1 april 1970) worden begonnen met een stelsel van huuraanpassingen afge stemd op de kwaliteit van de wonin gen, teneinde te bewerkstelligen dat voor woningen van gelijke kwali teit een zoveel mogelijk gelijke prijs zal gelden. Het stelsel van hiuiraan- passingen omvat: BRUSSEL, 25-0. Eert 51-jarige in specteur van de Luikse politie i.s don derdag om het leven gekomen bij een bankoverval. Hij werd getroffen door een kogel uit een pistool en overleed aan zijn verwondingen, kort nadat hij naar een ziekenhuis was over gebracht. De overvallers - drie man - wisten te ontsnappen. In en rond Luik wer den versperringen opgericht, in de hoop dat men de daders alsnog zou kunnen grijpen. De bankroof speelde zich af rond ?If uur in de ochtend. £>rie niet-ge- maskerde mannen, bewapend met pi stolen'. drongen het filiaal van de Al gemene Spaar- en Lijfrentekas (AS LK) aan.de-Rue des Guillèmins. te 'Luik binnen. Eén van hen sprong over de toonbank en nam 100,0.00 franc (ongeveer 7.000 gulden) uit de kas. BRUSSEL. 25-9. De negen lidsta ten van de Europese Gemeenschap pen hebben onderling'overlegd welke stappen de E.G. kan nemen om bij de Spaanse regering te pi'otesteren tegen de doodvonnissen die recente lijk in dat land zijn geveld. Een woordvoerder van de Europese commmissie („dagelijks bestuur" van de E.G.) heeft dat donderdag in Brus sel meegedeeld, zonder verdere mede delingen te willen doen of commen taar te willen leveren. Een uniforme methode voor de waardering van woningen die voov het hele land zal gelden. Een tabel voor huuraanpassingen, waaruit gemakkelijk kan worden afgelezen hoe deze zal zijn. De bepaling dal het nieuwe sy steem in 1976 niet van toepassing zal zijn op woningen voor 1940, ten zij voor deze woningen een zoge naamde categorieverklaring is of zal worden afgegeven. Voor de vooroor logse woningen geldt een normale huurverhoging van 8 procent of minder. Aan de huurverhogingen die vol gens de nieuwe wanrderingsmetho- de tol stand komen is een maximum gesteld van 12 procent. In gevallen waar volgens de waar deringsmethode blijkt dat de huur in verhouding tot de kwaliteit te hoog is, kan ook huurbevriezing of - verlaging plaatsvinden. De procedure volgens welke de huuraanpassing naar kwaliteit tol- sland komt is vereenvoudigd en voor alle woningen gelijk Huuradvies- commissies De huurders zullen dc gelegenheid krijgen op de waardering en de daar uit voortvloeiende huur aanpassing invloed uit te oefenen, zodrt de be langen van alle betrokkenen zo mo gelijk tot hun recht kunnen komen. De huuradviescommissie krijgen opdracht alle bezwaren te onder zoeken die met de toestand van de woning te maken hebben en zó no dig de huurders en verhuurders ter zitting te horen. De personeelsbe zetting van de huuradvïescommissies zal met 200 man worden uitgebreid AMSTELVEEN, 25-9. De Zieken fondsraad heeft donderdag beslóten, de staatssecretarissen van volksge zondheid en milieuhygiëne en van sociale zaken te adviseren, de loon grens voor de verplichte zieken fondsverzekering (nu f 27.550) per 1 januari 1976 op f 30.900,- te bren gen en het maximum prcmiedagloon vast te stellen op f 101, DEN HAAG, 25-9. Woensdag 1 oktober zullen in ongeveer tien ste den in ons land eieren te koop zijn, die zijn gelegd door kippen die vrij rondscharrelen in strooiselschuren. Dit in tegenstelling tot kippen die met zijn vieren zitten opgesloten in een hokje van 40 bij 45 cm van een legbatterij. De prijs zal niet meer dan drie cent hoger liggen. De eie ren die men tot dusver in de winkel koopt zijn gelegd door kippen in. legbatterijen. Er zijn in het oosten van ons land twee bedrijven waar de kippen vrij rondlopen in zogenaamde strooisel- schuren. De vogels hebben hierin bewegingsvrijheid, zitten niet op gaas, zoals in de legbatterijen maar lopen op houtvezel, waarin zij ge heel volgens hun natuur kunnen „scharrelen". Heineken zegt, dat door het losla ten van de prijzen door Bols een si tuatie op de markt is ontstaan die het voor haar onmogelijk maakt het systeem van vertikale prijsbinding nog langer te hanteren. De detaillist mag nu zelf bepalen, welke prijs hij zal gaan vragen voor de produkten APELDOORN. 25-9. 1974 was een jaar dat wat zyn voltooide woningen betreft nog bij de topjaren geboorde. Binnen die gereedgekomen bouw ging het in niet minder dan 64.170 ofwel b(jna 44 procent der gevallen om een eigen woning. Het afgelopen jaar heeft hiermee voor de eigen woningbouw zowel een absoluut als een procentueel record opgeleverd. Dat zei president-com missaris drs. G. van Veenen, donder dag in zijn jaarrede tijdens de alge mene aandeelhoudersvergadering van het Bouwfonds Nederlandse Ge meenten te Apeldoorn. Het percentage eigen woningen en ook de bezetting van de desbe treffende afdelingen op het departe ment zal worden versterkt. Er zal een begin worden gemaakt met het hanteren van zogenaamde nulpun ten in het huurprijsbeleid. Het con stateren van een nulpunt heeft lot gevolg dat de huur niet zal worden verhoogd zolang het nulpunt - een .ernstig gebrek - niet is opgeheven. Tevens zullen de colleges van bur gemeesters en wethouders en de in- speteurs van de volkshuisvesting worden ingelicht, zodat zy maatre gelen kunnen overwegen. Als het on derhoud niet in orde is zal de ver hoging niet ingaan voordat de ge breken zyn verholpen. LONDEN, 25-9. De Saoedische mi nister van. olie, Achmed Zaki Jama- ni, heeft donderdagavond in Londen verklaard dat hij niet bereid is een grotere prijsverhoging dan vijf pro cent voor ruwe olie te accepteren. Hij zei tegen, de pers dat hij naar Londen was gekomen om een tele foongesprek met de Saoedische hoofdstad Riaad te voeren. Hij kon vanuit Wenen geen verbinding krij gen. Jamani liep donderdag onver wachts weg uit de ministerraad van de organisatie van olie exporterende* landen (OPEC) in Wenen, waar ken nelijk grote meningsverschillen be stonden over de omvang van de prijsverhoging. ..LONDEN, 25-9. In Engeland zijn vele Jeiding gevende personen voor een groot deel van de dag beschon ken. zo heeft een specialist op het gebied van het alkoholisme op een kongres in Londen verklaard. ..Volgens dr. Terence Spratley van gen in dergelijke gevallen kollega's van de betrokkenen gewoonlijk de problemen zodanig op, dat de bui tenwacht niets mérkt. Ook in medi sche kringen zou de drank een pro bleem vormen. Dr. Spratley zei dat hij minstens een geval kende waarin een patiënt was overleden als ge volg van dronkenschap van de be handelende arts. Dr. Spratley sprak op een kongres dat door de Britse nationale raad in zake alkoholisnie was georganiseerd. onder de naam Bokma, Coebergh, Hoppe, Hulstkamp en Meder. Daar bij zal echter niet onder de inkoop prijs mogen worden gegaan. Heine ken vertrouwt erop, dat een prijs peil zal ontstaan, dat een gezond funktioneren van de groot- en klein handel waarborgt. binnen de totale Nederlandse wo ningvoorraad is na de oorlog gelei delijk opgelopen van beneden de 30 tot nu 36 procent. Het is ongetwijfeld mede de algemene gunstige ontwik keling van onze na-oorlogse wel vaart geweest die de eigen woning in het licht heeft gehouden, meen de de heer Van Veenen. Maar daar naast zijn ook de opvattingen ten aanzien van het eigen woningbezit veranderd. Hij deelde mee dat het Bouwfonds in 1974 gunning voor ruim 2600 eigen woningen heeft ver leend en dat het peil van het afge lopen jaar ook in 1975 zal worden gehaald. Portugal vormt interventiemacht LISSABON, 26-9. De revolutionaire raad in Portugal heeft heden-vrijdag de vorming aangekondigd van een „interventiemacht", bestaande uit troepen van de drie krijgsmachton derdelen, met het oog op de ernstige militaire en politieke situatie in het land. De bekendmaking volgde op de be legering van een militaire gevangenis bij Lissabon. Duizenden linkse beto gers dwongen daar de autoriteiten twee linkse soldaten vrij te laten, die waren aangehouden wegens het uit delen van revolutionaire pamfletten. De pieuw te vormen interventie macht zal rechtstreeks onder presi dent Da Casta Gomes ressorteren. Het communiqué van de revolutio naire raad maakt niet duidelijk of de oprichting van de nieuwe strijd macht gevolgen zal hebben voor het Copcon, dat tot dusver verantwoor delijk is geweest voor handhaving van de veiligheid. Libanon wacht af BEIROET, 26-9. De bevolking van Beiroet ziel gespannen en bezorgd het weekend tegemoet. De Libanezen vragen zich af of het wankele be stand na de bloedige straatgevechten zal standhouden tot maandag, wan neer de verzoeningscommissie van vertegenwoordigers van alle partij en haar besprekingen zal voortzet ten. Donderdag kwamen de commis sieleden overeen samen te werken in het belang van het herstel van orde en veiligheid. Het staakt-het-vuren wordt over hét algemeen wel in acht genomen, hoewel er 's nachts nog sporadische schoten werden gehoord, en er nog enkele ontvoeringen en bomaansla gen zijn gemeld. De minister van binnenlandse zaken heeft de orde troepen in Beiroet vrijdag verstrekt met 2.000, manschappen van de lucht macht. Ze dienen te zorgen voor het verwijderen van de barricades en het vertrek van alle gewapende man nen uit Beiroet en omgeving, over eenkomstig het woensdag gesloten akkoord Lussen de strijdende par tijen. Nederlands oudste overleden ROTERDAM. 26-9. De oudste in woner van Nederland, mevrouw J. Leeuwenburg uit Rotterdam, is don derdag in haar woonhuis overleden. Op 25 januari van dit jaar was zij 108 jaar geworden. Mevrouw Leeu wenburg werd 's ochtends door haar dochter by wie zij in huis woonde, dood in bed aangetroffen. Vermoe delijk is zij in haar slaap overleden. Mevrouw Leeuwenburg werd ge boren ip 1867. Op 3 mei 1889 trouwde zij met A. Leeuwenburg, die in 1933 overleed. Met een onderbreking van veertien jaar heeft zy altijd in Rot terdam gewoond. Tot haar dood toe verkeerde mevrouw Leeuwenburg in redelijk goede gezondheid. Dokter A. W. van Geer, Zierikzee tel. (01110) 2080, neemt waar voor dokter Bontkes, dokter Visser en dokter Lodiers. Dokter H. J. Simons; Renesse tel. 01116) 1280; neemt \vaar voor dokter Stenger en dokter Bruel Op zaterdag en zondag spreek uur, uitsluitend voor dringen de gevallen van 11.30 tot 12.00 uur en van 16.30 tot 17.00 uur. De weekeinddienst gaat in op vrijdagavond 20.00 uur en duurt tot maandagmorgen 8.00 uur. Daktcr II. Speelman, Oosterland, tel. (01114) 1280, neemt waar voor dokter Richard en dokter Bui tendijk. Zuster Adriaanse, Dreischor, tele foon (01112) 341, heeft dienst voor geheel Schouwen. Zuster Waasdorp. Oosterland, telef. (01114) 1707, heeft dienst te Oosterland en Sirjansland. DIERENARTS Dierenarts Buth. tel. (01115)-2254 neemt waar voor dierenarts Bergsma Spreekuur vrijdagavond 19.00- 20.00 uur; zaterdag 13.00-14.00 uur. APOTHEEK Apotheek C. C. H. Verschuren, Zie rikzee, Dam 18, is op zater dagen geopend van 9.00-12.31 uur en va~ 16.30-17.30 uur. Ot zondagen van 12.00-12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. Zierikzee Vierschaar Stadhuis, van 1 tot en met 22 oktober, tentoonstelling „On der je voeten vandaan en vlak voor je neus". Elke werkdag van 9 tot 12 en van 14.00 tot 17.00 uur. Zierikzee ,,'t Lange Uus". Expositie schilde rijen. Tijd: gedurende winkeltijden. Burgh Oude school. Kunstexpositie. Maan dag tot zaterdag: 11-12 en 14-17 uur. Vrijdag 16 september Zierikzee Concertzaal 20.00 uur, filmvoorstel ling. Ouwerkerk Dorpshuis, 19.00 uur, jaarvergade ring K.N.B.B., distrikt Schouwen- Duiveland. Nieuwerkerk Vergaderlokaal Ger. Gem, S.G.P.- studievereniging. 19.30 uur. Bruinisse Verenigingsgebouw. Jeugdsoos ,,De Pul", 20.00 uur. Zaterdag 17 september Zierikzee Concertzaal. 20.00 uur, filmvoorstel ling; 22.30 uur late voorstelling („Mens erger je niet"). Zondag 18 september Zierikzee Concertzaal. 20.00 uur, filmvoorstel ling. Maandag 19 september Zierikzee a/b ms „Prins W. Alexander", 18.50 uur, programma Rode Kruis voor de varende patiënten. Nieuwerkerk „Ons Dorpshuis". Extra soos-bijeen- komst. 14.30 uur. Dinsdag 10 september Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur, filmvoorstel ling. Kerkgebouw Ger. Gom. Bijbelstich ting, 19.30 uur. Renesse Dorpshuis, 14.30 uuv, bejaardensoos. Bruinisse „Centrum". VVV-vergadering, 20.00 uur. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Td«fooftnrs. na half zat Redaktle; M. J. Bij de Vaate (01110) 2938 J. P. Jongschaap (01110) 2416 Advert«nU*s: (01110) 2118 Ja, het zal wel sentimenteel zijn a la Toon Hermans, maar dat weer gisteren, dat weerHet ivas het he lemaal. Die bolle wind, de hoge bo men toch nog vrij stevig in het blad en maar hard „nee" schudden, beetje gelig licht dat blonk in oude ven sters, klotsend water tegen boten in de kaai, bladeren voortrennend door de goot, de wilde jacht van wolken langs het zwerk en zo nu en dan een fikse sproeiregen. Weg gedachten aan het kokend zonneplat of het strand en heet dat het zand toen was en de zee lauwig. Kinderen zogen - met exkuus aan de landartsen - aan een ijsje, de zon zinderde over de vlakke wereld van zon en wateroveral geurtjes van limonade en zonne-olie: spelevaren met een rubberbootje en bruin (of rood) geschroeide mensen. Maar het is al weer allemaal herinnering. Gis teren was het zover: de herfst dien de zich aan, zoals een Hollandse herfst betaamt. Rumoerig, winderig, nat! Gisteravond moest ik een kneute rige boodschap doen helemaal aan de andere kant van de stad. De wilde weerwinden gingen mooi tekeer en het goot, maar het stoorde niet. Op zo'n tochtje langs de verlichte ra men, komen nog heel antieke beel den boven: schuilen bij de haard, le zen onder de lamp, gezelligheid. Flauw natuurlijk, maar vooruit voor deze keer danonze sentimenten worden toch al kapot gebombar deerd door allerlei weinig opwek kende nieuwsfeiten. Een bijna los bordje kleppert te gen een muureen goot geeft een piepklelnstraaltje vrij regelrecht naar de straat, een kat schuilt schurkend langs een muur, iaat luits beeft op het groene water: golfjes. Bloemen in tuintjes verwaaien, oude ujijre spruiikoolstronken staan hun Identiteit overeind te houden; een schicht vogels scheert over het ka lend land. De aarde is zo rul en don ker en gaf handenvol vruchtbaar heid. Het ligt alles uitgestort in silo's of opgetast in schuren. Blozend ooft piept door het aangeslagen blad. Dit is de kans voor het nieuwe ge voelmisschien was dip zomer toch wel te warm en duurde hij te lang en z\jn we eventjes blij met dat an dere, vol drift en energie. Maar het gaat weer wel over, voordat iemand ongerust wordt. De dagen komen en gaan: de gewenning speelt een rol en dan heel veel later komt het speenkruid weer, het eerste groen, hel pijpkruid en vindt een landelijke slenteraar een eerste ei. Maar, dat duurt nog lang, erg lang. Hoewel! SCHIERE1LANDMAN ZESTIENHOVEN. Minister Westerterp moest - gezien de vele kritiek op het land van Franco - op verzoek van minister president Den Uyl, schielijk uit Spanje terug keren. De bewindsman verlaat hier het vliegtuig op Zestien hoven. De minister had in Spanje nog wel een gesprek met zijn Spaanse kol- lega, waarin hij sprak over de ernstige ongerustheid in Nederland over de recente doodvonnissen. DONGEN, 25-9. Nederlandse huis vrouwen zijn in de afgelopen vier a vyï jaar minder zegels gaan sparen en ook minder positief hierover gaan denken. Dit blijkt uit een landelijke representatieve steekproef die het Bureau Intertact" in het Brabantse Dongen onder 800 vrouwen heeft ge nomen. Het onderzoek was een vervolg op een uitvoerige studie die het bureau in 1970 en 1971 verrichtte over het zegelsparen bij merkartikelen, win kelorganisaties en zegelorganisaties. Uit het onderzoek kwam naar vo ren dat het percentage vrouwen dat het zegelsparen in het algemeen of helemaal niet aantrekkelijk vindt nu 40 procent bedraagt tegen 25 pro cent in 1970/1971. De meest gewaar- AMSTERDAM, 25-9. Na Bols heeft nu ook de Gedistilleerd Groep Neder land onderdeel van het Heipeken-concern, besloten met ingang van vrydag 2P- september de vastgestelde verkoopprijzen voor haar produkten te be- schiuwen als adviesprijzen. deerde soort zegel is nog steeds de gratis-zegel. Het percentage huis vrouwen dat deze zegel „graag" spaart is evenwel gedaald van ruim 80 procent in 1970 tot 65 procent nu. Het aantal huisvrouwen dat in het geheel geen zegels spaart is nu twee- eneenhalf keer zo groot geworden dan vier a vijf jaar geleden. Bij de huisvrouwen die wel eens zegels sparen, is het aantal verschillende zegels dat men spaart met ongeveer 30 procent gedaald. WEEKEINDE- ARTSENDIENST Zaetrdag 27 en zondag 28 september 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 2