IN EEN LAGERE VERSNELLING Palestijnse terreur treft nu ook de Arabische landen Boekje open over de Amerikaanse vloot KOOPJES HALEN Commissie van goede diensten in Suriname? Z1E1UKZEESCHE MEUWSUODE Dinsdag 23 september 1975 Nr. 21764 BLIK DOOR HET WERELD VENSTER N.S.-werkers niet boven de dertig De Palestijnse gijzelingsuffaire in Madrid is op het eerste gezicht een nogal povere zaak geweest. Het on bekende groepje dat de Egyptische ambassadeur vastzette om af te dwingen dat Egypte toch nog de overeenkomsten met Israël zou laten afketsen', zei latdr zelf dat het tevo ren wist dat deze eis niet zou wor den ingewilligd. Het ging er vooral om het geweten van de Arabisc/ie landen wakker te schudden. In dit opzicht deden ze volkomen overbo dig werk: in menig Arabisch land heeft men sterk het gevoel dat pre sident Sadat er alleen maar op uit is om zijn eigen schade te herstellen en dat het hem een zorg is of daardoor geen sterk Arabisch front tegen Is raël meer kan worden gevormd. En in Israël zal men met leedvermaak hebben gekonstateerd, dat de Pales tijnse guerrilla-aktivileiten nu ook beginnen lastig te worden voor de Arabische landen zelf. Al is men daar waarschijnlijk over het alge meen verstandig genoeg om deze ontwikkeling in de Arabische wereld niet te dwarsbomen. Het heeft geen zin het Sadat op zettelijk extra moeilijk te maken nu hij zo niet in konflikt dan toch m kontroverse leeft met de meerder heid van de Arabische wereld, die veel minder zwadr tilt aan het be zette Egyptisch zand dat Sinaï heet dan b.v. aan het echt in hel Ara bisch leven funkionerende stuk Sy rië, dat nog in Israëlische handen is en vooral natuurlijk de westelijke Jordaanoever met de heilige stad Je ruzalem. Dat zijn de echte waarden die niet aan bod komen, doordat Sa dat zijn eigen zaken eerst bekok stooft. Israël zal waarschijnlijk om het Sadat. niet extra moeilijk te ma ken niet al te veel haast betonen bij het sturen van een eerste schip door het Suezkanaal dat een lading voor Israël aan boord heeft - die test van het akkoord kan beter even lynch ten. Egypte te vriend houden Wat de zaak extra pikant maakt is, dat Egypte prompt op hoge toon de Palestijnse leider Arafat verant woordelijk stelde voor de gijzeling. Deze wimpelde weliswaar alle ver antwoordelijkheid af: hij was nu net als vroeger tegen dit soort terreur daden. Maar de Egyptische ambassa deur in Madrid onthulde na zijn vrijlating wel, dat de gelukkige ont knoping snel volgde nadat een afge zand van Arafat met de Palestijnen was komen praten: Invloed had Ara fat dus kennelijk wel. En als de Egyptenaren niet al te grif geloven, dat dit alleen achteraf was, dan valt dit te begrijpen. Tenslotte wenst Arafat beschouwd te worden als zo- iels als de president van de Pales tijnse natie in ballingschap. Dat houdt dan ook Ih, dat hij aanspra kelijk wordt gesteld voor wat de Pa lestijnen doen. Maar de relatie lussen Sadat en Arafat is hierdoor wel danig be koeld. En - daarom, wilde Arafat waarschijnlijk zo snel mogelijk een redelijk einde maken aan de gijze ling - de Palestijnen zien ook wel dat in de Arabische wereld de Egyp tenaren de enigen zijn tot dusver die al onderhandelend iets bereiken. Hel is. niet verstandig die tegen te krij gen - ook al lijkt Sadat al te ijverig om behalve voor zijn land ook iets van verbondenheid te getuigen kan men ook pressie op hem uitoefenen bij de onderhandelingen ook de zaak der Palestijnen te betrekken. Als hij het niet doet namelijk, doet nie mand het. Arafat, met al zijn felle redevoeringen, is tenslotte een zake lijk en nuchter denkend mens. Om iets te bereiken kan hij niet slechts hopen op geweld, onderhandelingen zijn onontkoombaar - dat beseft hij, al is zijn achterban er zeker niet voor honderd procent van overtuigd. Hem komt daarom een ruzie met de Egyptenaren slecht uit. Maar de Is raëli's zien het graag - voor hen is dit nog het welkomste bijverschijn sel van het akkoord met Egypte, ook al heeft Kissinger het dan niet in de tekst kunnen zetten. WASHINGTON, 22-9. Volgens het Amerikaanse democratisch congres lid Lee Aspin is maar ongeveer 30 procent van de 500 schepen tellende Amerikaanse vloot volledig strijd vaardig. Uit een studie is volgens hem ge bleken dat 28 tot 31 oorlogsschepen hun taak in oorlogstijd niet zouden kunnen vervullen. Maar 2 van 51 schepen die werden geïnspecteerd zouden meteen kun nen worden ingezet, aldus Aspin. Als dit voorbeeld voor de hele vloot representatief is. aldus de af gevaardigde, „zou dat betekenen dat maar ongeveer 30 schepen van de huidige actieve 500 schepen tellende vloot de maatstaf van volledige pa raatheid haalt". UTRECHT, 22-9. Mogen de Ne derlandse Spoorwegen geen mede werkers^ boven 30 jaar in dienst ne men? Die indruk kreeg kortgeleden althans een lid van de Bouwbond NVV die al een jaar werkloos is en solliciteerde naar de vacature van timmerman-metselaar bij de hoofdwerkplaats van de spoonvegen in zijn woonplaats Tilburg. Hij kreeg een briefje terug met de mededeling dat de sollicitatie terzij de was gelegd, omdat bij NS geen medewerkers ouder dan 30 jaar in dienst mogen worden genomen. De Bouwbond NVV vindt dat een vreemde gang van zaken, want de Tilburger is 34 en voelt er weinig voor langer te zijn gedwongen tot nietsdoen. Hij is timmerman-uit voerder en probeert allang (vergeefs) een ander baantje te vinden, ook buiten zijn beroep. Flitsen uit het buitenland BELFAST. In Noord-Icrland zijn maandag twee politiemannen levens gevaarlijk gewond, doordat te l'or- tadown op 50 km ten zuiden van Belfast een politiepost werd opge blazen. TEL AVIV. Israël heeft van de V.S. de gevecht^helicopter Cobra ontvangen. Dit hebben Israëlische kringen in Tel Aviv meegedeeld. De Amerikaanse troepen gebruikten de snelle Cobra voor het eerst tijdens de oorlog in Vietnam, waarbij de zware gevechtskracht van de Cobra, die is uitgerust met lucht-grond-ru- ketten, werd gericht tegen de Viet- cong. WASHINGTON. Drie burgerem ployés van het Amerikaanse leger zijn tussen 1951 en 1964 overleden als gevolg van ziekten die zij tijdens hun werkzaamheden in een labora torium voor onderzoek naar biolo gische wapens hadden opgelopen. Dit is gemeld door de commissie voor de strijdkrachten van het Huis van Afgevaardigden. ABIDJAN. In de Westafrikaanse staat Ivoorkust is een voormalige planter, Okagnana Goh, op 158-ja- rige leeftijd overleden, zo is in de landelijke pers bekendgemaakt. In deze berichten wordt Goh een van de oudste inwoners van Ivoorkust genoemd. Hij laat talrijke kinderen, kleinkinderen en achterkleinkinde ren achter. MILAAN. In Italië is een wet van kracht geworden, waarbij de mini mum-leeftijd om te kunnen trouwen voor jongens en meisjes wordt ver hoogd tot 18 jaar. Tot dusver was de grens voor meisjes 14 jaar en voor jongens 16 jaar. Deze grens kon wor den verlaagd tot resp. 12 en 14 jaar in speciale gevallen. Gewoonlijk ge beurde dit als de bruid zwanger was. BEIROET. De strijdende partijen in Libanon hebben ingesteld met een onmiddellijk ingaand bestand, zo heeft het radio- en televisiesta tion Beiroet bekendgemaakt. HAMBURG. Op spektakulaire wijze is een 32-jarige Oostduitse ingenieur met een sportvliegtuigje naar de bondsrepubliek uitgeweken. BRUSSEL. De douane van de Bel gische nationale luchthaven Zaven- tem bij Brussel heeft dit weekeinde 200 gram heroïne gevonden. De ver dovende middelen bevonden zich in de koffer van een man die, via Lon den uit Hongkong gekomen was. WASHINGTON. In de Verenigde Staten is bezorgdheid uitgesproken over de kans dat wapens voor mas savernietiging in handen komen van terroristen. Adjunct-minister van buitenlandse zaken Robert Fearey, coördinator van. de Amerikaanse rijksdiensten voor de bestrijding van terrorisme, zei dat aan de arse nalen van de terroristen steeds mo derner wapens worden toegevoegd, waardoor ze met de dag gevaarlijker worden. MADRID. In drie Spaanse steden zijn in totaal 57 „terroristen" gear resteerd, zo heeft de politie bekend gemaakt. De politie arresteerde in Valencia veertig leden van het An tifascistische en Patriottische Revo lutionaire Front (F.R.A.P.) en rond Barcelona dertien aanhangers van het Separatistische Catalaanse Be vrijdingsfront (F.A.C.). MOSKOU. De Amerikaanse Apoi- lo-astronauten Thomas Stafford, Vance Brand en Thomas Slay ton zijn in Moskou aangekomen voor een bezoek van twee weken aan de Sowjet-Unie. In juli maakten zij met hun Russische collega's Alexei Leonow en Valeri Koedassow de eerste internationale ruimtevlucht in de geschiedenis. Wat biedt de BEELDBUIS? WOENSDAG 24 SEPTEMBER NED. I: Vanmiddag is de buis voor de NCRV die een viertal onderwer pen heeft waarvan de jeugd beslist zal genieten. Uit de serie Poppen- films uit sprookjesland kan men kij ken naar het verhaal De verjaardag die geen feestdag werd. Daarna volgt een natuurfilm die vertelt over het gedrag van het zeehondenjong. Vervolgens wordt stil geslaan bij de geschiedenis van de verhalen van Winnie de Poeh. Tenslotte kan de jeugd zich amuseren bij een avon tuur van de vrolijke zwerver Swie- bertje. Het IKOR heeft een claim op de zendtijd tussen zeven en acht uur. Allereerst wordt de produktie De kinderen zijn nog vol van zijn dro men, getoond. Dit is het wonderlijke verhaal van de man die zichzelf weggaf. Aansluitend hierop volgt irt- formatie over kerk en samenleving in de rubriek Kenmerk. De KRO be gint haar uitzending na achten met aktualiteiten in de rubriek Brand punt. Om kwart over negen is Studio Vrij te verwachten, het programma voor de hobbyisten. Er is een uitge breid pakket informatie te verwach ten, o.m. over de aanschaf van een hond, het verzorgen van coniferen en over de doe-het-zelf-school. Met Studio Vrij wórdt het tijdstip van kwart voor tien bereikt, het moment waarop de KRO de kijker uitnodigt te genieten van een zestal Neder landse tekenfilms. Vroeg voor de woensdagavond gaat Nederland I om kwart over .tien de ether uit. NED. II: Maar liefst 2'h uur wordt ingeruimd voor een produktie die nog maar zes maanden geleden door de TROS-televisie werd uitgezon den. Het waarom van deze herverto ning binnen zo'n korte periode is een vraag die alleen de NOS kan beant woorden. Tussen half negen en elf uur kan de kijker zich verdiepen in de gebeurtenissen die plaats hadden tijdens de zg. Oktoberkrisis van 1962. In een gedramatiseerde rekonstruk- tie wordt de paniek geschetst die in de V.S. ontstond toen de Russen in 1962 besloten om op Cuba een raket basis in te richten. Amerika's presi dent John Kennedy eiste dat de ra ketten zouden verdwijnen en kreeg uiteindelijk zijn zin van Croetsjow. Om elf uur is deze miljoenenpro- duktie afgelopen en wordt het tijd voor de NOS rubriek Den Haag Vandaag. In de vooravond biedt de NOS het vertrouwde werk, Nieuws uit de regio is te zien in Van gewest tot gewest en de Stichting Socutera komt met een filmpje over het Prin ses Beatrixfonds. Onmiddellijk op t journaal van acht uur volgt de po litieke zendtijd met een uitzending van de PPR. WOENSDAG 24 SEPTEMBER NED. I: 10.00 Schooltelevisie; 15.30 De verjaardag die geen feestdag werd; 15.45 Het zeehondenjong; 16.10 De makers van Winnie de Poeh; 16.40 Swiebertje; 18.15 Teleac; 18.45. Barbapapa; 18.55 Nieuws; 19.05 De kinderen zijn nog vol van zijn dro men; 19.30 Kenmerk; 20.00 Journaal; 20.20 Brandpunt; 20.45 Studio Vrij; 21.45 Zes Nederlandse tekenfilms; 22.15 Journaal. NED. U: 18.45 Barbapapa; 18.55 Nieuws; 19.05 Van gewest tot ge west; 19.50Socutera; 20.00 journaal; 20.20 Politieke partijen; 20.30 De oktoberkrisis; 23.00 Den Haag van daag; 23.15 Journaal. DONDERDAG 25 SEPTEMBER NED. I: In de vooravond biedt de buis een aantrekkelijk programma voor de jeugd. De jachthond die dacht dat hij een wasbeertje was, is een Walt Disney-produktie die be slist het aanzien waard is. Na het journaal van acht uur begint de TROS met een nieuwe misdaadserie, die de naam Bdretta gegeven is. In deel één ziet de kijker dat Barette, die in dienst van de politie is, enigs zins met zichzelf overhoop ligt. Daar is ook een redelijke verklaring voor: zijn vriendin is vermoord door een onderwereldbaas. Maar pérsoonlijke haatgevoelens zijn in het politiewerk niet gewenst. Amusement van grote klasse bieden de volgende vijfig mi nuten. Tijdens de internationale Funkausstellung die onlangs in Ber lijn is gehouden, werd het program ma De grootste portable show opge nomen. Een programma waaraan ook door enkele Nederlandse arties ten werd meegewerkt, zoals Liesbeth List, Rob de Nysy HenU Elslnk en The Cats. In de grootste portable show ziet men hen naast artiesten als Ka ja Ebstein, Reinhard Mey en de Irving Davis Dancers. Klókke tien schakelt de TROS over op. dè informatieve toer. Aktua TV brengt een veertig minuten durende repor tage over de blanke minderheid, in Zuid-Afrika. NED. II: In de vooravond kan de jeugd het laatste deel zien van Pipo en hel grachtengeheim. De zeemeer min Friedelien is nog steeds verdwe nen en er worden beloningen uitge loofd voor diegenen die haar terug vinden. Nadat het grachtengeheim ontrafeld is volgt een nieuwe afleve- aflevering van de humoristische se rie Dokters ter zee. Aan boord van de Begonia moet een spoedoperatie worden uitgevoerd. Met de vriend schap tussen de jonge dokters Wa ring en Stuarl-Clark is het niet zo Zaterdag 27 september, 21.30 uur, Nederland L: Als de dag van giste ren. Gelijk met de protestbetogingen van de jeugd en de studenten komt in China het Rode Boekje tot stand, dat door Lin Piao, rechts van Mao- tsje tung, omhooggehouden wordt. best meer gesteld. Ook de VARA toil graag laten zien wat de kijkers in het winterseizoen van haar kunnen verwachten. Na achten heeft zij slechts vijftien minuten nodig voor hei overzicht van wat er allemaal op het scherm zal komen in de vol gende maanden. Na een vakantie van enkele weken wordt rond half negen de serie Klaverweide hervat. In deel acht zit aannemer Gerard Knijpers in ernstige financiële moei lijkheden. Er dreigt een faillietver klaring. De slechte zakelijke omstan digheden zijn van invloed op de per soonlijke relaties. Daardoor loopt de viering van Kuijpers verjaardag ook op een mislukking uit. Vanaf om streeks half tien staat de VARA ruim een uur stil bij het werken en leven van de circusmensen. Voor deze dokumentaire werden bezoeken gebracht aan de circussen Knie en Sarrasani. Tenslotte op deze zender een informatief uurtje met Achter het nieuws en de rubriek Den Haag Vandaag. DONDERDAG 25 SEPTEMBER NED. I: 10.45, 14.25 en 16.00 Schooltelevisie; 18.15 Teleac; 18.45 Barbapapa; 18.55 Nieuws; 19.05 De jachthond die dacht dat hy een was beertje was; 20.00 Journaal; 20.20 Baretta; 21.10 De grootste portable show; 22.00 Aktua TV; 22.40 Jour naal. NED. II: 18.45 Barbapapa; 18.55 Nieuws; 19.0J Pipo; 19.30 Dokters ter zee; 20.00 Journaal; 20.20 Retteketet kukeleku; 20.35 Klaverweide; 21.25 Circusmensen; 22.35 Achter het Nieuws; 23.25 Den Haag vandaag; 23.40 Journaal. Advertentie DAMESTASSEN Elegant, toonaangevend en ruime keus I DAM 9 LENGKEEK LEDERWAREN ZIERIKZEE PARAMARIBO, 22-9. In Suriname is men van plan een kommissie van goede diensten te vormen, die de verhouding regering-oppositie moet proberen te harmoniseren. Dit is van betrouwbare zijde in Paramari bo vernomen. Het idee is uitgegaan van de drie comité's, die zich bezig houden met de komende onafhankelijkheid van Suriname. Dit zijn: het comité Christelijke Kerken, het comité Ar tikel 12 en het Nationaal Beraad. Na afzonderlijke gesprekken van het drietal met premier Arron en oppo sitieleider Lachmon van de VHP, kwam men tot de conclusie dat een „commissie van goede diensten'' on getwijfeld haar nut zou kunnen be wijzen. Besloten werd dat nog enke le kerkelijke instellingen gevraagd zou worden, een vertegenwoordiger aan te wijzen om zitting te nemen in deze commissie. Daarbij wordt onder andere gedacht aan de Hindoe en Moslim gemeenten. Naast de voor zitter van het comité Christelijke Kerken, mgr. A. Zichem, zou ook de praeses van de Evangelische Broeder Gemeente in Suriname ge vraagd worden zitting te nemen in de commissie. Advertentie Enkele dagen later maakte Ber nard van den Ogenaller opnieuw zijn opwachting in huize Colippe en daarna was hij er regelmatig gast. Van die tijd af gingen Bernard en Reinalda samen uit: naar concerten, de schouwburg of een film. Een an dere keer gingen ze dansen. Na af loop van zo'n avond gingen ze soms nog even naar Bens woning voor een kop koffie en heel geleidelijk aan brak het ijs bij Reina. Hoewel ze so ber was in haar uitingen van gene genheid, liet ze toe, dat hij wel eens in zijn huis met haar stoeide. Of op de bank met haar dolde. Maar alles met mate en nooit lang achtereen. Al heel spoedig had de jongeman be grepen, dat hij met dit raspaardje heel voorzichtig moest zijn. Niets forceren en vooral niets doen, wat In haar ogen onbeschaafd of grof was. Zodoende beperkte hij zijn liefko zingen tot een streekje over haar wang, een omhelzing, een kus. Maar een heel enkele maal had Reina be hoefte aan meer en in de veilige be slotenheid van zijn woning, wetende dat niemand hen daar kon bespieden of zelfs maar horen, trok ze zelf de jongen naar zich toe en liet geduldig zijn liefkozingen over haar heen gaan. Het gekke was, dat ze diep in haar hart hoopte een zwakheid bij hem te kunnen ontdekken, doordat hij misschien de knoopjes van haar bloes zou willen losmaken, of zijn hand ergens leggen, waar zij het be slist niet goed zou vinden. Maar dit alles deed Bernard van den Ogenal ler niet. Op de duur wist hij, hoe ver hij kon gaan. als zc een van haar zeldzame dolle buien had. Maar hield zich desondanks zoveel moge lijk in. We groeien steeds meer naar elkaar toe. Op een gunstig moment vraag ik haar als vrouw. Ik neem aan, dal haar ouders geen bezwaren zullen hbeben. Dan wordt het een verloving en na een maand of drie, vier trouwen we. Dan is ze mijn vrouw en tot zolang zal ik me be heersen. Onder alle omstandigheden. Ze is de moeite waard, dat ik me te genover haar uiterst korrekt zal blij ven gedragen. Wat Reinalda Colippe voor onmo gelijk had gehouden - ik ben van nature frigide, evenals mijn moeder, dus de man, die mij gek maakt, be staat niet - gebeurde: ik ga van hem houden; ik ga naar hem verlangen, want ik vind het nu prettig als hij me bez-oerd. Op de duur zal ik de gene zijn, die zich niet langer kan beheersen en wat dan? Dat wil ik evenmin. Daarom zei ze op een avond tegen haar vader: „Ben en ik zijn het sa men tamelijk eens. Bezwaar ertegen, als we ons willen verloven?" Pim Colippe had zoiets al enige tijd in de lucht zien hangen. Van daar, dat hij opnieuw naar de jonge man had laten informeren. Ook bij zijn patroon, in casu Jacob Bouman Gruijters. En deze gaf hoog op van zijn inkoopexpert. „Nog een van het oude stempel, he? Een werkezel in de goede zin van het woord. Zeg, je wilt hem toch zeker niet bij me weghalen, he? Want dat vergeef ik je nooit, Pim." Achteraf kenden de beide heren elkaar van de beurs. Colippe suste hem: „Maak je niet ongerust, ik gun hem als werknemer van de Nehafa, maar ik veronderstel, dat ik hem als schoonzoon krijg, snap je?" Bouman Gruijters floot even. „Waait de wind uit die hoek. Heel verstandig van Ben. dat hij trouw plannen heeft. Als hij een dochter van je trouwt, doet hij een goed hu welijk, een heel goed huwelijk." „Donk jc. Jaap. Ik heb veel ver door HENK VAN HEESWUK trouwen in de jongeman. Vandaar dat ik nog even mijn licht bij jou opsteek." „O, niets dan goeds over Ben van den Ogenaller. Een rot-achternaam, maar daar kan die jongen niets aan doen. Overigens heb ik plannen met hem. Op de duur geef ik hem een funktie op direkteursniveau. We breiden sterk uit; een plaatsvervan ger voor ons beiden kunnen we op de duur wel gebruiken. En dan is zijn lange naam bovendien een in- troduktie." „Goed. Ik houd je aan je woord. Wellicht zie ik je tijdens de recep tie!" In oktober verloofde het jonge paar zich. Waarna geleidelijk aan alles voor een huwelijk in orde werd gemaakt. Hoewel Reinalda aanvan kelijk in het voorjaar wilde trouwen, begreep ze al spoedig, dat ook haar uithoudingsvermogen niet onbeperkt zou zijn. Na een heftige vrijpartij in Bens woning, bij welke gelegenheid beiden zo ongeveer de uiterste grens hadden bereikt, besliste Reina: „We trouwen in december, dat lijkt me het verstandigste. Een dag of tien voor Kerstmis. Kunnen we geduren de onze huwelijksreis gelijk de win tersport beoefenen. Wat denk jij er van?" Hij zag. dat ze een hoogrood ge zicht had. Terwijl ze opstond en naar boven liep, naar de badkamer om zich wat te fatsoeneren, kwam hij zelf ook overeind en stak een si garet op. Hij volgde de vrouw tot de hal, haar met welgevallen nakij kend. „Goed. Een geweldig idee. Je bent altijd briljant in het uitdenken van plannen. Ik laat het allemaal aan jou over, als je dat graag wilt." Hij wilde er aan toevoegen: vóór er ongelukken gebeuren, maar zweeg. (Wordt vervolgd) AMSTERDAM. Lex Daniels presenteerde in de hoofdstad bontmode voor de komende herfst en winter.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 7