landbouwprijzen? Aardappel wordt duur betaald Midden- en kleinbedrijf kan toch opbloeien in 1976 Zeeuwse studienota Monumentenzorg in voorbereiding Reisleidster gegijzeld Vorig jaar minder leerlingen op vormingsinstituten Wat doen de BANANEN TE ZIERIKZEE AGENDA Pikken en wegwezen AUTO Heel West-Europa liad last van de droogte £n:ils vorige weeb al hlé»el. uit il<» Zoals vorige week al bleek uit de reaktie van het Landbouwschap op de Miljoenennota, is men in land- bouw'kringen niet bister enthousiast over de toegezegde maatregelen en de daarbij behorende cijfermatige aanduidingen. Zo gezegd is het trou wens nog erg afgezwakt. Öp zich zou dit niet zo erg zijn; er moet kal mer aan worden gedaan en bezui nigd en dat wekt per definitie im mers weerstanden in de maatschap pij. Gezien de barre toestanden in land- en tuinbouw zou hei een won der heten, als thans opeens alles maar goed zou blijken te komen. Aan de deelkritiek van de georga niseerde landbouw willen we hier voorbijgaan, maar het accent laten vallen op een aspekt, dat veel dui delijker de bredere betekenis van land-, tuinbouw en veeteelt aangeeft. Niet immers Den Haag beslist louter wat - om het sprekendste voorbeeld dan maar te noemen - de prijzen gaan doen. maar Brussel. Welke be langen ook verder in het geding ko men. het gaat straks om de prijzen der produkten. Er zijn in Troonrede en Miljoenennota geen indikaties aan te wijzen inzake een verant woorde prijsontwikkeling in de EEG voor landbouwopbrengsten. Het blijft opnieuw varen in de mist. Het markt- en prijsbeleid kan kennelijk niet verdisconteerd worden in het voornaamste staatsstuk van een - weliswaar niet meer louter - maar toch nog altijd belangrijk agrarisch land als Nederland. Geen toekomstige lijnen getekend derhalve en mitsdien blijvende on zekerheid voor de boer. Is dat niet alleen maar inhaerent voor de agra rische sektor. en niet voor alle sek-- toren van het maatschappelijk bestel Feitelijk niet, want de ondernemer - er van uitgaande "dat de zaak nog redelijk draait - kan tenminste nog bij benadering berekenen, wat zijn prijzen moeten gaan doen. Hij kan een heleboel faktoren verdiskonteren bij de prijsvaststelling en al komt het allemaal niet voor honderd pro cent uit, hij heeft toch enig houvast. Niet alzo bij het mystieke iandbouw- gebeuren in de EEG en dat maakt de onzekerheid voor de beleidsbepaling van de ondernemer bijzonder lastig. Interessant is derhalve de vraag of de landbouw die onzekerheid „neemt", hetgeen vertaald betekent of het „in die hoek" weer onrustig gaat worden. Onmogelijk is het niet, maar andere akties hebben geleerd, dat stunts niet veel uithalen. Het is veel beter dat de landbouw de ge lederen sluit en poogt met cijfers, bewijzen en argumenten en een „frapper toujours" de aandacht op zich blijft vestigen en aanduidt hoe zeer de kontluering vari de land- bouwproduktie in de toekomst van het allergrootste belang is. 1)FN HAAG, 22-9. Do Nederlandse consument moet dit jaar zijn aardappel er« duur betalen. ïn augustus was het volgens gegevens van liet Centraal Bureau voor de Statistiek gemiddeld 76 cent per kilo, tegen .SI cent vorig jaar. De oorzaak is dat heel West-Euro pa deac zomer last heeft gehad van de droogte, zodat overal het aanbod verminderd is en de prijzen gestegen zijn. De prijzen in Nederland, een land met een grote en vrije aardap pelexport, gaat dan automatisch mee omhoog. Winkelsluiting ramp voor Zeemvs-Vlaanderen HULST, 23-9. De nieuwe winkel sluitingswet zal voor Zeeuws-Vlaan deren een ramp betekenen, dat zegt de rijksconsulent voor de handel, ambacht en diensten in Zeeland do heer A, Korstanje. Er gaan stemmen op om in die nieuwe wet, die overigens nog door de Tweede Kamer behandeld moet worden, zaterdagssluiting voor win kels te regelen. Voor Zeeuws-Vlaan- deren zou dat catestrofale gevolgen hebben. Volgens de heer Korstanje neemt Zeeuws-Vlaanderen in Ne derland en in heel West-Europa een heel bijzondere positie in als koop centrum. Kinderboekenweek AMSTERDAM, 2-9.2 Onder het thema „De wereld om je heen" wordt van 15 tot en met 22 oktober de 22ste Kinderboekenweek gehou den. De Opening js op 15 oktober in' het nieuwe De La Mar theater in Amsterdam, waar dan ook tie gou den en zilveren griffels zuilen wor den uitgereikt. Voor de Kindërboekëmveek is het kindevtheaterst.uk „Beesten" buiten hun boekje" geschreven, een fabel met Wim de Meijer als meester Fon tein en Henk Votel als Marco in dé hoofdrollen. Op de openingsdag vari de kinderboekenweek zal in de ro tonde van de stadsschouwburg de Deense acteur Freddy Albeck zijn Hans Christiaan Andersen-program- ma brengen, dat ook in andei^e plaat sen wordt opgevoerd. In de Melkweg in de hoöfdstad wordt bovendien' op 15 oktober eeri kinderboekenmarkt gehouden. Luchtpraat tussen Nederland en China DEN HAAG, 22-9. Een Nederland se luchtvaartdelegatie die iri Peking onderhandelingen heeft gevoerd over een luchtvaartovereenkomst tussen Nederland en China, heeft volgens het ministerie van verkeer en wa terstaat tijdens de eerste onderhan delingsronde op een groot aantal punten overeenstemming bereikt over de tekst van een overeenkomst. Gevaar dat we ook nog krap in die dure aardappelen komen te zit ten ziet het Produktschap voor Aardappelen niet. Er zal dit jaar volgens de schatting van het schap 300.000 ton minder worden geoogst dan vorig jaar, maar in voorgaande jaren hebben we veel meer dan die hoeveelheid kunnen experteren: in het oogstjaar 1972-'73 was het een miljoen ton, het jaar daarop 820.000 ton en in het oogstjaar 1974 '75 ging 675.000 ton de grens over. „Voor dc Nederlandse consument is er nooit te weinig", aldus het produktschap. De export van oogst 1975, net op gang gekomen, loopt al geweldig. Tot 1 september was het al 55.000 ton, meer dan men de laatste vijf jaar in die periode beleefd heelt. Het Verenigd Koninkrijk nam 80 procent van die export op, want in dat eilandenrijk heeft men bijzonder veel last gehad van de droogte. He droogte Hoe hier in Nederland de invloed van de droogte op de aardappeloogst is, is volgens het produktschap in dit beginstadium van de oogst nog niet helemaal na te gaan. De oogst loopt normaal, maar wel heeft men in het verleden jaar door de regenramp getroffen* zuidwesten last van de slechte grondstruktuur. Daar waar het heel erg droog is geweest hin deren aardkluiten het oogstwerk. Het ministerie van landbouw vei telt in zijn per begin september af gesloten en juist verschenen oogst- bericht dat de consumptieaardappe len gemiddeld veel van de droogte hebben geleden. Op de zware klei vindt men veel doorwas: de aardap pelen beginnen alweer kleine aard appeltjes te vormen, wat ten koste kan gaan van de kwaliteiten van de oude knol. Op zandgronden, aldus het ministerie, is de groei in de droogteperiode helemaal tot stil stand gekomen. Alleen op vochthoudende gronden ging de groei geregeld door, zodat daarvan redelijke opbrengsten ver wacht kunnen worden. DEN HAAG, 22-9. Gegeven de verwachtingen over de Macro- economische ontwikkeling, zoals die voorkomen in de Macro-econo mische verkenning 1976 van het Centraal Planbureau, ziet het er naar uit dat de economische situatie in het midden- en kleinbedrijf In 1976 zal kunnen verbeteren. Aldus het Economisch Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf (EIM) ïn zijn economische verkenning midden- en kleinbedrijf 1975/1976. In hoge mate bepalend voor deze verwachting is volgens het EIM de minder explosieve stijging van de loonkostert, ais gevolg van het feit dat voor 1976 geen initiële contractloonstijging wordt voorzien, terwijl dé stijging van de sociale lasten voor de werkgever wordt beperktl tot eentiende procent. Bovendien zal de compensatie voor prijsstijgingen worden geba seerd op een prijsindexcijfer dat is gecorrigeerd voor de invloed van indirecte belastingen en subsidies. De verwachte groei van het no minale overige inkomen per zelfstandige voor het midden- en kleinbedrijf in 1976 (welke wordt geraamd op negeneneenhalf pro cent, tegenover een toeneming van slechts vijf procent in 1974) houdt echter in, aldus het EIM, dat 1976 geen compensatie zal bie den voor de relatieve achteruitgang van dit overige inkomen in de voorafgaande jaren. Gemiddeld neemt het omzetvolume in het midden- en kleinbedrijf in 1975 met één procent en in 1976 met anderhalf procent toe. Bij een prijsstijging van negen procent in 1975 en acht procent in 1976, bedraagt de stijging van de geldomzct in deze jaren resp. 10 en 9,5 procent. Hiertegenover staat dat de totale kosten (inclusief inkoop- kosten) in 1975 met 10,5 procent zullen stijgen, terwijl voor 1976 een stijging van 10 procent wordt verwacht. Derhalve, aldus het EIM, vertoont het overige inkomen in het midden- en kleinbedrijf als geheel in 1975 een toeneming van drie procent. Voor 1976 wordt een toeneming van zeveneneenhalf pro cent verwacht. ZIERIKZEE. 22-9. In het kader van het Monumentenjaar .1975 werkt een Werkgroep Studieprojekt van het Provinciaal Comité Zeeland Monu- mentenjaar 1975 aan een studienota, aldus delen gedeputeerde staten mee in de geleidebrief bij de provinciale begroting voor 1976. In deze nota zal o.a. worden inge daan op het huidige beleid van het rijk, de provincies, de gemeenten en de particuliere instellingen t.a.v. mo numenten, het huidige beleid van de provincie t.a.v. monumenten en de uitgangspunten voor een provinciaal beleid. Verder ook aan de nadere uit werking van deze beleidsuitgangs punten. De bedoeling is ook, aldus g.s., dat aandacht wordt besteed aan onder houd monumenten (o.a. monumen- tenwdcht); provinciale subsidierege lingen voor-financieringsregelingen aankoopsubsidies: publiciteit en voor lichting; bestemming van grote mo numenten, molens en andere speci fieke monumenten; provinciale mo numentencommissie; oprichting „ste- nenbank"; stimuleren van samen werking en stimuleren van restaura ties. Gedeputeerde staten zjjn voorne mens om deze nota te zijner tijd aan provinciale staten voor te leggen, voorzien van eventuele opmerkingen en voorstellen. RIO DE JANEIRO. De procureur- generaal van de Braziliaanse slaat Rio de Janeiro heeft aangekondigd nog deze wëek een uitgebreid onder zoek te beginnen tegen de beruchte „Brigode des doods" (Esquadrao dc Morte), een broederschap van poli tiefunctionarissen die in hun vrije tijd misdadigers opsporen en execu teren. ADDIS ABEBA, 22-9. De sinds 10 september vermiste Westduitse reis leidster Christiane Lange wordt zo als een woordvoerder van de „Ethio pian Airlines" maandag bekend maakte. door opstandige stammen gegijzeld.- De reisleidster was samen met vijf anderen op weg naar Addis Abeba, toen hun vliegtuig om tot op hecien onbekende reden in het ontoeganke lijke berggebied in het westen van Ethiopië werd gedwongen te landen. Moord was einde van liefdesverhouding EINDHOVEN, 23-9. MaandSgmid- dag heeft de rijkspolitie te water in de Zuid-Willemsvaart onder de, ge meente Weert hét stoffelijk over schot gevonden van de 30-jarige Mohammed B. een Marokkaanse gastarbeider. In een brief aan een in België wonende Marokkaanse vriend heeft Mohammed B bekend zijn vriendin Mieke Bergs uit Budel- Sc'hoot te hebben vermoord alvorens zichzelf van het leven te beroven. In de brief zegt Mohammed B tot deze daad te zijn gekomen omdat Mieke Bergs niet meer van hem zou houden. De Marokkaan heeft gerui me tijd met Mieke Bergs in Budel- Schoot samengewoond. De vrouw was formeel nog gehuwd maar leef de geruime tijd gescheiden van haar echtgenoot. Een driejarig kind uit het huwelijk verbleef bij de man. Werktijdverkorting in Arnhem ARNHEM, 22-9. De Nederlandse hardmelaalfabrieken (gereedschap pen) gaat voor het 215,man tellende personeel van de vestigingen in Arn hem en Zevenaar werktijdverkor ting aanvragen!. Pei- 1 riovember zal het gehele personeel voor de gebrui kelijke periode van zes weken twee dagen per week minder gaan wer ken, zo heeft de directie meegedeeld aan ondernemingsraad en vakbon den. Sprong naar de vrijheid ROTTERDAM, 22-9. Uit het poli tiebureau aan het Marconiplein in Rotterdam is maandagmiddag een arrestant (26) ontsnapt. De man, die aangehouden was wegens diefstal, zat in een kamer op de tweede ver dieping. Toen hij even alleen gela ten werd, liet hij zich uit het raam zakken via de overgordijnen en sprong de rest van de hoogte, een meter of vijf. Een woordvoerder van de politie vertelde dat de arrestant niet vodrdurend bewaak was, omdat men zich niet had kunnen voorstel len „dat hij een sprong zou wagen, waarbij hij gemakkelijk beide benen had kunnen breken". Arrestatie in moordzaak LEIDEN, 22-9. De Leidse recher ché heeft, naar eerst maandag be kend is gemaakt, vrijdag 19 septem ber ,een 24-jarige jongeman aange houden, dié bekend heeft op 10 au gustus de moord op Marga Tegelaar te hebben gepleegd. De jongeman, die onder psychiatrische behande ling staat, is in verzekering gesteld. Hij zal worden voorgeleid voor de officier van justitie in Den Haag. In hét belang van het onderzoek kun nen met betrekking tot de waarde van de „bekentenis" geen nadere bijzonderheden worden verstrekt, zo heelt een woordvoerder van de Leidse politie maandagmiddag mee gedeeld. ZIERIKZEE. Op kwekerij Padmos aan de Oude Weg, is een.bananenboom in volle bloei te zien. Een tropische herinnering aan de voorbije zomer, nu het herfst is geworden. (Foto; Zierikzeesche Nieuwsbode) MÜNCHEN. 22-9. De koning van de Westduitse autodieven wilde wel eens weten of-ie het nop in de vin- gers had - en zo nam hij van de In ternationale autotentoonstelling in Frankfort een sportwagen nan 50.000 mark weg. Een uu.r later bracht de 33-jarige Hang Koenig de Tomasopantera- DTS terug met de mededeling: „Ik wilde ivel eens weten of het pikken van een auto nog zo gemakkelijk ging als zeven jaar geleden". Zeven jaar geleden pikte Koenig gemiddeld twee auto's per dag. In 1969 kreeg hij voor het stelen van 500 wagens vijf jaar gevangenisstraf. DEN HAAG, 22-9. Door de invoe ring van de tweede dag vorming voor vijftienjarigen, konden vorig jaar in totaal minder jongeren te recht op de vormingsinstituten; voor de niet meer gedeeltelijk leerplich tige zeventienjarigen was er minder ruimte. Dit blijkt uit de statistiek van het vormingswerk voor jonge ren 1974 van het Centraal Bureau voor de Statistiek. In totaal telden de vormingsinsti tuten op 1 november vorig jaar 39.970 deelnemers (14.459 jongens en 25.511 meisjes), tegen 44.731 een jaar eerder. Van de daling met 4.761 komt 1.386 voor rekening van de 17-jari- gen en ouder. Het eerste cursusjaar telde ruim 3.000 en het tweede ruim 1.500 deelnemers minder dan in 1973. Gevolgd onderwijs De statistiek geeft ook aan, waar de leerlingen, die vorig jaar voor het eerst naar een vormingsinstituut gin gen, vandaan kwamen. De grootste groep - 49 procent. - komt van het lager en het individueel huishoud- cn nijverheidsonderwijs, van wie bijna de helft zonder diploma. Daarop volgt dc groep leerlingen van het lager en individueel technisch onderwijs met 19 procent, van, wie ruim éénderde het diploma heeft verworven. Vijf tien procent van dc leerlingen van vormingsinstituten kwam van het al gemeen voortgezet onderwijs, van wie drievijfde een einddiploma had. De overige twintig proeent kwam van de lagere school, het buitengewoon on derwijs, het beroepsbegeleidend on derwijs. ander beroepsonderwijs of niet van een school. Ons land kende 1 november vorig jaar 180 vormingsinstituten, waarvan meer dan een kwart in dc provincie Noord-Brabant staat. Deze provincie telde met 9.985 deelnemers ook meer dan een kwart van alle leerlingen. De grootste groepen deelnemers zijn in de leeftijden tot 18 jaar te vinden. Er waren vorig jaar ook nog negen mannen en zestien vrouwen van 24 tot cn met 80 jaar op vor mingsinstituten ingeschreven. „et Lange Uus". Expositie schilde rijen. Tijd: gedurende winkeltijden. Burgh Oude school. Kunstexpositie. Maan dag tot zaterdag: 11-12 en 14-17 uur. Dinsdag 23 september Zierkzec Mondragon, 14.00 uur, afd. Schou wen Plaltelandsvrouwcnbond. Herv. Ver. gebouw Afd. C.P.B. 19.30 uur. „Huis van Nassau". Vrouwenkon- takt P.v.d.A. 20.00 uur. Haamstede „Burghstede", 14.00 uur, exkursie Ned. Ver. van Huisvrouwen. Nieuwerkerk Kerkgebouw Ger. Gemeente. Lezing 19.30 uur. Woensdag 24 september Middelburg ..De Hoeksteen" Vredesbijeenkoms' 20.00 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw. NCVB-afdeling. 19.45. Nieuwerkerk Gemeentehuis. Vergadering raad, 19.30 uur. Oosterland Schoolgebouw a/d Groene Poort. Ou deravond openbare kleuterschool. 20.00 uur. Donderdag IS september Zierikzee R.T.M.-station, 8.45 uur, vertrek Gc- ref. Vrouwenver. naar Prov. dag. Haamstede Rusthuis Duinoord, jaradensociëteit. 14.30 uur, be- Gemeentehuis. Vergadering gemeen teraad, 19.30 uur. He/v. Ver.-gebouw Verkoopdag Zen- dingskrans. 14.00-17.00 en 19.00-21.00 uifr. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Talefoonnn. na Kalf zes Redaktie: M. J. Bij de Vaate (01110) 2938 -J. P Jongschaap (01110) 2416 Advertenties: (01110) 2118 Op het punt van auto's ben ik re delijk laf en mag er dus eigenlijk niets over schrijven, maar vooruit nietwaar: laten wij (gezamenlijk) eèhs de flapuit spelen. Het is alle maal gekomen door de miljarden- iiöta. Hoewel dit stuk voor mensen als U en ik volstrekt ondoorgronde lijk is, blijkt toch wel dat de auto een beetje de kwade pier is. Duur dere benzine (misschien) en meer belasting en van woede gaan som migen plankgas rijden. Nou, dat is voorstelbaar, hoewel er nog altijd een snelheidslimiet is nietiuaar. Er is trouwens toch al een berg lol af; een glaasje prik mag niet meer. Er moe ten hoofdsteunen in een (beetje) auto zitten en de auto-bh knelt om de borst, maar de rijders slikken al les. Moeten ze wel, want een au.to is een mooi glanzend stinkding. Wat nou zo gek is. de auto maakt - als totaalpakket - veel meer lawaai dan Vroeger. Een automotor kan heel zachtjes Jopen", maar alles bij el kaar opgeteld: radiaalbanden, hoog opgevoerde snelheid, resonans tegen huizen, zeg maar bij elkaar een rot- luwaai. Niettemin ben ik erg voor de auto, als je een bus mist of je moet ergens dringend haar toe of je droomt van een te zware koffer, die naar het station moet of je staat in Goes te wachten op iets dat niet komt of al weg is. De auto dus, maar kies nu dc af gelopen zomer als voorbeeld. Och tenden zo schoon, zo zoet zo warm al; maar velen toch met de auto naar het werk, soms 800 meter van huis of zeg, maar dat is royaal hoor, een kilometer. Een fiets zou dan hele maal het einde zijn,, maar nee, de auto: deftig, plaats in beslag ne mend, lawaai makend en in de auto minstens drie plaatsen onbezet en één zwetend mannetje aan het pook je, misschien zelfs met een niet hele maal korrekte bloeddruk en een uit zettend buikje. Kom, kom, is een weg naar selek- ttvf autogebruik nu wel zó dwaas. Kan er maar ik slop al; een auto is een auto is een auto. Ach, ivas de tram er nog maar, ivant zo'n bus, mooi natuurlijk, maar soms wel een zenuweding, vooral een schoolbus en je moet hem maar iedere dag moe ten gebruiken. De auto is derhalve verre favoriet. Intussen heeft dc auto als diskus- siestuk - dat blijf ik toch volhou den al staan alle politieke groeperin gen op hun kop - een keerzijde, net 'als de medaille. Auto's zijn als bonbons. Wie er zo nu en dan één gebruikt is bon af; wie normaalgellruiker wordt mo"t opletten, maar wie aan de lopende bnad bonbons nuttigt, enfin verdere toelichting overbodig. Er zijn ook nog heel oude auto's niet gemarkeerde bijgeluiden en er zijn zelfs auto's met sportuitlaten; een „mene tekel aan de wand van ons kuituurhuis. Enfin genoeg zo, rij nog eens wat en geniet, des noods te voet! SCH1ERE1LANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 2