President Ford ontsnapt afgevuurde kogel aan IlpNftl „Scherpenisse en Poortvliet in oude ansichten De strategische wapens Nog vechten in Libanon Schaduw over Rijn-Schelde- verbinding Vlucht uit Oost-Duitsland Tweede uitgifte van deel III van het kentekenbewijs De gijzelingszaak in Tsjaad van Francoise Claustre DE ZIERIKZEESCHE COURANT JUUN" OP SCHOUWEN-DUIVELAND BANKSTEL MEUBELRAMA WAT 2EQT 01 BILT RIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 23 september 1975 132ste jaargang Nr. 21764 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE, ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes; zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 19,90; per jaar 76,50. Losse nummers 45 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 29 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 3,50 Vraagt onze contractprijzenI De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W in ait nummer-. Aardappel wel goed aan de prijs Weer een aanslag SAN FRANCISCO, 23-9. President Ford van de Ver. Stalen is maandag voor de tweede maal binnen korte tijd ontsnapt aan een moordaanslag. Toen de president het St. Francis-hotel in San Francisco verliet waar hy een toespraak had gehouden, vuurde een vrouww uit dé menigte toeschou wers een pistoolschot op hem af. Een politieman die naast de vrouw stond, zag wat er ging gebeuren en duwde de loop van het wapen weg waardoor dc kogel geen schade aanrichtte. MOSKOU, 22-9. Tijdens een ont moeting mét de drie Amerikaanse Apollo-astronauten, die in juli de historische koppeling met een Rus sisch ruimtevaartuig volbrachten, heeft partijleider Leonid Brezjnjev maandag in Moskou gewezen op het belang van een nieuw Russiseh- Amerikaans akkoord ter bespreking van hun strategische wapens. BEIROET, 22-9. In Beiroet duurde het geweld maandag voort ondanks intensieve pogingen om tot een daadwerkelijk bestand te komen. Hoge regeringsfunctionarissen kwamen op het presidentiële paleis bij de hoofdstad bijeen om opnieuw te pogen via onderhandelingen een akkoord te bereiken tussen de el kaar bestrijdende linkse en reëhtse groeperingen. Ook maandag bestreden rechtse christenen en linkse moslims elkaar met gebruik van raketten, mortieren en machinegeweren. Volgens de staatsradio werden er ook wegver sperringen opgericht en werden mensen ontvoerd. De vrouw, de ongeveer 40-jarige als non verklede Sarah Moore, werd meteen overmeesterd en door Fords veiligheidsagenten weggevoerd. Nog afgelopen zondag zou zij door de po litie zijn ondervraagd daar zij be kend zou staan als een potentieel gevaar voor de veiligheid van de president. Volgens nog onbevestigde berich ten zou zij actief zijn geweest in het „mensen in nood"-programma, in het kader waarvan voedsel werd uitge deeld dat destijds was afgedwongen van de krantenmagnaat Hearst voor de vrijlating van zijn ontvoerde dochter Patricia die zich later bij haar ontvoerders van het symbioti sche bevi'ijdingsleger aansloot. Nadat de kogel was afgevuurd, werd president Ford in allerijl in zijn auto geduwd die met hoge snel heid naar de luchthaven reed. Woordvoerder Ron Nessen van het Witte Huis maakte later bekend dat de president na drie kwartiér onge deerd in Washington was aangeko men. Op enkele meters Ooggetuigen zeiden dat de presi dent op enkele meters van zijn auto was toen uit de menigte van naar .schatting 3.000 mensen het schot werd afgevuurd. Veiligheidsfunctio narissen sprongen bovenop de presi dent om hem met hun lichamen te beschermen en duwden hem in de auto. De man die het wapen van rich ting deed verand eren was de politie man Joe Curry. Er zou ook nog een man zijn Gear resteerd. Maandag, eerder op de dag hield de politie van San Francisco de 24- jarige Ronald Carlo aan die aan een kassier van het St. Francis-hotel een dreigbrief aan het adres van de pre sident had overhandigd. Dc man was ongewapend. Twee weken geleden arresteerde de politie in Sacramento in Califor nia een vrouw die eveneens een pis tool op de president had gericht. Naar verluidt, draagt de president sedert dien bij verschijningen in het openbaar een kogelvrij vest. ANTWERPEN, 23-9. Over de nieu we Rijn-Scheldeverbinding, die woensdag voor het bïnnenvaartver- keer wordt opengesteld, zijn donkere schaduwen gevallen. De officiële opening door koningin Juliana en koning Boudewjjn is afgelast. Mede als gevolg van de stakende schippers is het scheepvaartverkeer in de Ant werpse haven de laatste tijd aan zienlijk teruggelopen. België blijft weigeren deel te nemen aan de door dc Rijnvaart-organisaties voorge stelde inlegregeling. In Walonie wordt geprotesteerd tegen de nieu we verbinding. Schipper verdronken in Colijnsplaat COLIJNSPLAAT, 22-9. Maandag- morgen is de 34-jarige eigenaar- schipper van het vissersvaartuig „Vlissingen II" de heer A. Louws uit Biggekerke verdronken in de haven van Colijnsplaat. De schipper, die op weg was naar zijn schip, gleed uit op de steiger en raakte te water. Hij kon niet zwem men. De politie heeft het lichaam van de man geborgen. HANNOVER, 23-9. Een negentien jarige Oostduitse soldaat is in de nacht van maandag op dinsdag naar de Bondsrepubliek gevlucht. Naar de Westduitse grenspolitie in Hannover meedeelde zwom de sol daat de Elbe over en stak in Neder- saksen de grens over. Tevoren was hij zonder kleerscheuren de Oost duitse grensobstakels gepasseerd. ft jv r.>v-v DEN HAAG, 23-9. Op 10 oktober a.s. zal de rijksdienst voor het weg verkeer in Veendam met de verzen ding van de acceptgirokaarten be ginnen voor de delen III 1976 van het kentekenbewijs, zo heeft van daag (dinsdag) het ministerie van verkeer en waterstaat meegedeeld. De nieuwe delen III zijn geldig van 1 oktober lot 1 februari 1977, dus ruim een Jaar. Dit nieuwe deel III mag van 1 oktober af adnter de voorruit van de auto worden ge plakt. Met ingang van 1 februari 1976 moeten de delen III in ieder geval op de auto's zitten. Naar verwacht zullen alle accept girokaarten, ongeveer vier miljoen in totaal, vóór half november bij.de eigenaren van auto's en motoren zijn afgeleverd. PARIJS, 23-9. De termijn die de opstandelingen in Tsjaad hebben ge steld voor inwilliging van hun eisen in ruil voor het leven van de Franse etnoloog Francoise Claustre, is dins dagochtend om tien uur verlopen. Als gevolg van de slechte verbin- standelingenlider Heissen Habre, zijn dingen was het onbekend of de op- dreigement heeft uitgevoerd om me vrouw Claustre te laten doodschieten, ais Frankrijk niet - behalve een groot bedrag aan geld - ook materieel voor zijn strijd tegen de regering van Tsjaal beschikbaar zou stellen. In parijs zijn waarnemers van oor deel dat de Franse regering er in ge slaagd is uitstel te krijgen. DEN HAAG. In juli zyn 3.950 rijksgenoten uit Suriname en de An tillen naar Nederland geëmigreerd. In juli van het vorige jaar waren het er 1.859. In totaal dijn in de eer ste zeven maanden van dit jaar 15.601 mensen uit Suriname en de Antillen naar Nederland geëmi greerd. Wellicht is het meest waardevolle van de „ansichten"- boekjes, dat ze een bijdrage leveren tot de historie van provincie, streek en plaats(en), maar gelijktijdig een brok algemene informatie verschaffen, die bijdragen tot de kennis in het algemeen. Karakteristiek is de watertoren van Scherpenisse, die de omgeving domi neert, liet gevaarte is van 1923. Zo'n boekje is ook weer „Scherpe nisse en Poortvliet in oude ansich ten", van tekst voorzien door P. Jas- perse en verschenen by de Europese Bibliotheek te Zaltbommel. Waardevol is vooral het historisch overzicht, als inleiding op dit boek, ditmaal voorzien van eigen gemaak te tekeningen, die het geheel verhel deren en verfraaien. Wat Scherpenisse betreft een mooie 1910-plaat van de haven en een kos telijke groep in het Kerkstraat je (1915). Verder wel talrijke ge-ijkte plaatjes; schoolklassen, dorpsgezich ten, groepen dorpsnotabelen van vroeger in een of ander verband en =en typische foto van het gilde te Scherpenisse, opgericht in 1594 ter bescherming van de bevolking, maar nu een „bierdrinkersgezelligheid". Typisch is dc watertoren uit 1923. Een bejaardenreis-foto uit de derti ger jaren toont nog talrijke dames in dc Tboolsc dracht. Scherpenisse ver loor een fraaie molen in 1929 door sloop (een unieke standerdmolen). Plaatjes verder van de wijk West- kerke en rudimenten van de ooit ge sloopte kerk vah Westkerke. De Westkerkseberg blijkt de enige - nog gedeeltelijk gespaarde - terp op Tholen. Mooi is de leidam bij Gorishoek, een typisch Zeeuws plaatje uit 1940. „Hooger zij ons Doel"- heette de zang vereniging, present, met een foto uit 1896. En dan zitten we al in het Poortvliètse. Een gebeurtenis was de komst van burgemeester Van Gorsel in 1907 „met koetsen en ruiterij". Ook in deze plaats schoolklasjes en een mooie foto van militairen (1914). Hervormde kerk Pronkstuk te Poortvliet is de her vormde kerk. een godshuis dal al in 1586 een brand doorstond. Dan o.m het eerste taxibedrijf met kostelijke „old timers" en natuurlijk dc Lange- Heeft u nog een goed maar wilt u graag veranderen? Ruil bet dan in bi| Rijksweg 26 - Nleuwerkerk Tentoon (01114) 1268 - 1265 SCHOUW EN-DUIVELAND. Rijdend door de polders ziet men - nq.ast ge rooide aardappelen en bieten - ook overal de „juun" op het land. De uienoogst vindt - evenals de oogst in het algemeen - onder duizend maal betere weersomstandigheden plaats vorig jaar. De meeste produkten ko men prachtig droog binnen en dat is een voordeel voor de boer. (Foto; Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 10 pagin&'a Het is de grootste van alle buitensporigheden, er nooit één te begaan. Léonard 1 straat, een soort Poortvlietse Kal- verstraat, met - om het plaatje - veel ménsen „op een klusje". Idyl lisch was de omgeving van het bui ten „Quo Vadis". Een opname van de Molenstraat en omgeving kan model staan voor een oud-Holland schilderij. In 1939 kwam burgemees ter B. J. van Oeveren te Poortvliet. Naast elkaar in dit boek: dc raad in 1940 en een jofele groep de zang vereniging (1947). Een antieke bode dienst, een panorama, de muziekver eniging, dc molenbrand in 1957, de schietbaan en dc mooie boerderij „Hoogcrwerf" (1925) bieden de va riatie, die zo'n boekje nodig heeft. Herinneringen ook aan Strijen- ham, met een groep uit 1900; moet een zeldzaam plaatje zijn. Plaatjes van een dijkdoorbraak in 1894 kom- pleteren het geheel. Mooi boek van twee dorpen „dicht bij huis". Advertentie Verwachting tot woensdagavond: Vannacht plaatselijk regen Vannacht plaatselijk regen en mini mumtemperaturen omstreeks 12 gra den; overdag zonnige perioden en hier en daar een bui; matige tot krachtige wind uit zuidwest tot west; maximumtemperaturen circa 19 gra den. Voor donderdag: Aantal uren zon: 1 tot 7. Min.-temperaturen: omstreeks 11 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 19 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor donderdag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 24 sept. Zon op 6.28, onder 18.36 Maan op 19.55, onder 10.43 25 sept. Zon op 6.30, onder 18.34 Maan op 20.32, onder 11.46 Laatste kwartier: 28 sept. HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laag water 24 sept. 5.19 17.24 10.39 23.07 25 sept. 5.44 17.54 11.12 2§.39 Doodtij: 30 sept. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 23-9. Het K.N.M.I. deelt mede: Tussen IJsland en Noorwegen ligt een uitgestrekt gebied met lage barometerstanden. Een rug van ho ge luchtdruk strekt zich uit van de Azoren over West-Europa tot in Rusland. Tussen beide systemen staat een vrij krachtige westelijke stroming, waarmee koelere lucht naar onze omgeving wordt gevoerd. Een koufront, dat aan deze lucht vooraf gaat, lag dinsdagmorgen bo ven de Britse eilanden en zal ons land de komende nacht met veel be wolking en plaatselijk regen passe ren. Woensdag bevinden we ons in de koelere lucht en worden cr zon nige perioden verwacht met op dc meeste plaatsen droog weer.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 1