IN EEN LAGERE VERSNELLING VS krijgen het moeilijk in midden-Amerika Scheepswrak gevonden van vierduizend jaar geleden Zeeuwse burger krijgt statenstukken ter inzage 4 BUK DOOR HET WERELD Antilope aan de haal Garage G. Wandel Zn. 135-jarige leeftijd Intermeubel Waar ter wereld iets gebeurt, al tijd heeft de VS er wel op de een of andere manier mee te maken - of dat altijd even gelukkig is blijft hier in het midden. Het is het lo gische gevolg van het feit, dat de VS door hun grootte, rijkdom en macht vaak tegen wil'en dank. een rol moeten spelen als een soort po litieagent, meermalen vooral om- te neutraliseren wat er aan Russische bemoeienis tegenoverstaat. Een vraag die steeds klemmender wordt is, in hoeverre Amerika deze funk- tie kan blijven vervullen. Tot dus ver waren er voor Washington altijd wel mogelijkheden iets te doen,_ om dat in het eigen naastbij gelegen ge bied rust heerste en daaraan weinig aandacht hoefde te worden besteed. Die periode loopt echter op een eind. Zo geleidelijk aan begint het aan alle kanten te rommelen in Midden- Amerika, dat kleine stukje - tussen Mexico en Zuid-Amerika, dat voor namelijk bekend staat doordat er zovele kleine staatjes zijn. En, de vrees is gerechvaardigd, dat met veel akelige zaken vlak voor de deur op eigen stoep de VS wel gedwon gen zullen zijn daarop hun aandacht te richten en desnoods de proble men op grotere afstand te vergeten. In iedër geval zal de neiging hier toe sterk toenemen. Een ontwikkeling die vooral in de Europese hoofdste den mei ongerustheid wordt ge volgd omdat Europa na jaren stre ven naar samenwerking voorshands nog niet erin is geslaagd zich een image te geven waardoor het zich kan permite^ën zich te laten gelden als de macht en invloed die hel po tentieel wel is. Zelden zijn de Eu ropese diplomatieke of politieke ak- tïviteiteh zonder de VS als dirigent. Plattelandsvoorlichting kan doorgaan DEN HAAG, 20-9. De Stichting Huishoudkundige voorlichting ten Plattclande kan een half jaar langer doorgaan dan aanvankelijk was be doeld. De kommissie, die moet advi seren over huishoudelijke en konsu- ïbentenvoorlichting, is nog niet ge reed met haar werk. De plattelandsvoorlichting krijgt al veertig jaar subsidie voor haar werk van het ministerie van onderwijs. De subsidie zou per 1 juli volgend jaar worden stopgezet. Het ministerie heeft thans subsidie toegezegd om tot 1 januari 1977 door te gaan. Extra geld ontvangt de stichting voor de voorlichting aan Surinaamse en Antilliaanse gezinnen. Voor de stichting zijn dagelijks vele tientallen personen in touw voor kursussen, die jaarlijks in ongeveer 900 plaatsen worden gegeven. Officiële opening Schelde-Rij n verbi ndi ng uitgesteld DEN HAAG, 20-9. Op verzoek van de Belgische regering heeft de Ne derlandse regering besloten er mee in te stemmen dat de officiële ope ning van de Schclde-Ryn verbinding op 23 september aanstaande doorf koningin Juliana en koning Boudc- wyn wordt uitgesteld. De Neder landse minister van verkeer en wa terstaat heeft vervolgens besloten, gevolg gevend aan een Verzoek van dc Belgische regering, de nieuwe vaarweg per 24 september om 00.00 uur voor de scheepvaart open te. stellen. AMSTERDAM. Burgemeester A. van der Louw van Rotterdam over handigt een verjaurdagsgeschenk - een verzamelwerk van Erasmus, waarvan tot nu toe vijf delen in de nieuwe editie zijn verschenen - aan zijn Amsterdamse ambtgenoot, bur gemeester Samkalden. De raden van Rotterdam, Den Haag en Utrecht brachten een bezoek aan 700-jarig Amsterdam. Panama, Guatemala. Honduras, Nicaragua. Cost Rica en El Salva dor hebben zo ongeveer dezelfde ge schiedenis die tot hetzelfde beeld voerde:, armoe onder de massa's in de stad en op het platteland, gewel dige werkloosheid maar wel eén kleine groep families .die met steun van heU leger de toestand Zo hou den dat hun rijkdom niet wordt be dreigd.- Snelle maatregelen Bovendien is dit gebied .vanoud - het speelterrein van grote interna tionale ondernemingen dié vaak goéd kans hebben gezien door steek penningen of het financieren van staatsgrepen ervoor.te zorgen, dat ze zeer voordelig werken. Dat dit 'niet zo 'kon blijven was duidelijk en het verzet, tegen deze toestanden heeft geleid tol tal van aktiviteiten, waarbij met name de kommunistischè partijen en de christendernokratische over de gren zen' heen lot samenwerking' kwamen Maar meer nog heeft waarschijnlijk de doorslag gegeven de rooms-ka- tholieke kerk. die lange tijd zich zwijgend'buiten alles houdend of. 'al dan niet ie'recht aangezien voor een verlengstuk vaii de elite, radikaler is geworden. De massa's voelen zich' niet langer machteloos en ze zijn liet ook niet meer. Panama, lange tijd. een buitenbeentje in deze klub van landen, sluit zich ook nauwer bij hen aan en geeft ih menig opzicht een voorbeeld. De strijd van presi dent Herrera tegen de kontakten mei de VS over het Panamakanaal is nauwlettend gevolg. Elders begint de idee, dat land hervormingen no dig zijn, door te dringen al dan niet met' geweld afgedwongen, zoals in Honduras. El Salvador heeft nog steeds een ijzeren regime dat. evenwel het wil laten aankomen op een herhaling van 1932 toen massaal opstandige, hongerlijdende boeren werden, afge slacht. Linkse guerrilastrijders zijn vooral aktief in Nicaragua, maar men weet in al deze landen verbon den organisaties. Wat in elk van de- ée-landen apart misschien nog te ke ren was door de machthebbers wordt onoverwinnelijk door samenwerking En voor de VS zit daar de onaange name kant aan dat ze zo lange tijd volkomen zijn vereenzelvigd met de reaktionalre regeringen en de rijke elite, zodat ze automatisch de vijan den werden van de verdrukten. Het ontwaken van Midden-Amerika zal daarom voor de VS een nachtmerrie worden. Het Zal alle energie en takt van Kissinger en zijn mannen ver gen snel recht te breien wat zo lang verbroddeld is. En de vraag blijft of bij zon' zware opdracht vlakbij nog veel intéresse over kan blijven voor wat verder weg gebeurt. ATHENE, 20-9. Oudheidkundigen hebben by liet eiland Spetsae in dc Egeïsche Zee de overblijfselen ge vonden van een schip dat ruim 4.000 jaar geleden moet zyn vergaan. Volgens een .woordvoerder van hel Griekse instituut voor oudheidkundig onderzoek onderwater zou het om het oudste scheepswrak gaan dat ooit is ontdekt. De vondst wérd deze zo mer gedaan tijdens een wetenschap pelijk onderzoek in, de Golf van Hy dra. Uit het vaartuig dat stamt uit de periode voor de vroege bronstijd (ongeveer 2.800-2.00 voor Christus), werden 25 stukken aardewerk ge haald. Verscheidene scherven waren afkomstig van de Cycladen waar in die tijd bloeiende gemeenschappen AMSTERDAM, 22-9. Een antilope uit de. Amsterdamse dierentuin Ar- tis heeft dit weekeinde een loopje genomen met 'zijn bewakers en de politieOnverwacht ontsnapte het dier midden in: de-nacht uit de tuin en wandelde, in de richting' van .de IJ-tunnel. Zijn avontuur eindigde in de Dijksgracht, waar een kraan wa gen van de poliite er aan te pas moést kopten om de intussen ver doofde antilope uit hét water te hij sen. Bewoners van in.de gracht liggen de ivoonboten hadden het dier zo lang in bedwang gehouden. /ldueftepiie „Flitsen" uit het buitenland ROME. Het kantoor van de Spaan se luchtvaartmaatschappij Iberia in Rome is vrijdagochtend door een bomontploffing verwoest. Er zijn geen slachtoffers. BRISBANE. Dertien Australische mijnwerkers zyn zaterdag omgeko men by een ondergrondse ontplof fing ey brand in dc kolenmijn „Kianga' in Centraal-Qeensland, zo is officieel bekendgemaakt. WASHINGTON. Volgens welinge lichte regeringskringen in Washing ton hebben de Verenigde Staten be sloten Israël te voorzien van een aan tal wapens, waaronder de Lance-ra- ket met korte reikwijdte en geschikt om van een atoomkop te worden voorzien. DUBLIN, Ierland. Vijf 'buren van de nieuwe Sowjetrussisehe ambassa de in Dublin hebben officiële bezwa ren aanhangig gemaakt tegen een muur die ambassadeur Anatoly Ka- palin rondom, het komplex heeft la ten optrekken. MÜNCHEN. De Westduitse politie stelt een onderzoek in naar de dood van een ambtenaar van het Ameri kaanse ministerie van defensie, die in een hotel in München dertien ver diepingen naar benéden viel. LISSABON. President Franscisco da Costa Gomes heeft vrijdagavond officieel de zesde voorlopige rege ring van Portugal gcinstalleerd. De plechtigheid in het Bclem-paleis, de ambtswoning van het staatshoofd, >vcrd via dc televisie uitgezonden. MIDDELBURG, 19-9. De Zeeuwse burger kan in het vervolg in alle ne gentien openbare bibliotheken ken nis nemen van de statenstukken. Dat gebeurt op verzoek van de direkties van deze openbare bibliotheken. Er blijkt namelijk bij het publiek nogal vreel vraag te zijn naar deze stuk ken. De openheid komt het provinciaal bestuur van Zeeland uitstekend van pas. Steeds weer probeert men op al lerlei manieren de burger te interes seren voor de bestuurszaken in de provincie. Tot dé statenstukken die ter inzage worden gelegd behoren alle voorstel len van gedeputeerde staten, nota's, rapporten en mededelingen die in de statenvei-gaderingen aan de orde ko men. Verder agenda's en de notulen van de statenvergaderingen. woonden die aardewerk van hoge kwaliteit vervaardigden voor de uit voer. NEW YORK. In de luxe woning in New York van de zanger.es Teresa Bremer zijn .de lijken gevonden van dc 80-jarige George Higgïïis en de 67rjarige Elaine Lundy, leden van een welgestelde familie die in New York een restaurant heeft. JAKARTA* Indonesische mariniers zijn in Portugees Timor aan land ge zet om vluchtelingen te evacueren, zo meldt het Indonesische legtjrblad Be- rita Yoedha vrijdag BEJfROET. In d.e Libanese hoofd stad hebben linkse en rechtse groe peringen elkaar zondagnacht weer bestookt piet raketten, mortieren en geweren, ondanks een zaterdag over eengekomen bestand en een nachte lijk uitgaansverbod dat al drie da gen van kracht is. MANILLA. President Marcos van de Filippijnen heeft vrijdag,-in een toespraak ter gelegenheid van hel feit dat drie jaar geleden de staat van beleg werd ingesteld, meege deeld dat 2.000 officiële funktlonaris- sen zijn ontslagen. Wat biedt de BEELDBUIS? DINSDAG 23 SEPTEMBER NED. 1: Tweemaal vandaag de EO op de buis: 's middags vanaf drie uur met. het magazine Van hart tot hart en 's avonds na tienen met een geschiedenis van de joden in Amerika en de informatierubriek Nader Bekeken. Tussen zeven en tien uur zit de VPRO op bet scherm onder meer met All in the family. In de rubriek Van hart tot hart van middag een kijkje in de natuur in Zuid-Limburg, aanduclu voor de problemen van gehandicapten die met vakantie willen en een optreden van Gert en Hermien Timmerman. De YPRO komt om zeven uur 's avonds uit de startblokken met Beertje Colargol. Na dit brokje kleu tervertier volgt d.e slotyil zending van de serie Rock Concert. Hel TEHjERAN. Als gevolg van ver vuiling van de Kaspische Zee heb ben verscheidene miljoenen vissen het leven gelaten. Volgens het Iryanse blad „Rastakhiz" is een ïragns bedrijf verantwoordelijk voor deze vervuiling. NEW YORK. Volgens het jongste nummer van het Amerikaanse weekblad Time wil de Sowjet-Unie faciliteiten voor haar marine hebben in de Zuidvietnamese havenstad Cam Ranh, waar installaties zijn ge bouwd door de Amerikanen. PARAMARIBO. 21-0. Dc afgelo pen weck heeft geen enkele wijzi ging gebracht in de verhouding rc- IJ geringscoalitie en de oppositie in dc I )V61* 10(1611 013 staten van Surinam*. M*n vit; mi>« H* staten van Suriname. Men zit met dc 19-19 stemmenverdeling muurvast. BELGRADO. In de Joegoslavische stad Vranje zijn drie kinderen ge dood en drie gewond door dé. ont- pdoffing van een anti-tankbom uit de Tweede Wereldoorlog waarmee zc aan het spélen waren, zo heeft het persbureau Tanjoeng meege deeld. JAKARTA. Volgens het Indonesi sche dagblad Euara Karya in Jakar ta zijn hevige gevechten uitgebroken tussen tic politieke bewegingen op Portigces Timor die naar dc macht streven. Er zouden ook Portugese soldaten zyn gesneuveld. Advertentie De officiële Citroën-agent van Schouwen-Duivelancf: Nieuwerkerk - Tel. (01114) 1487 KM TEHERAN, 21-9. De oudste inwo ner van Iran is deze week op 135-ja rige leeftijd overleden. Hij liet elf kinderen achter, van wie de jongste, volgens de Iraanse pers, slechts twaalf jaren telde. De overledene, heeft zijn leven lang geweigerd moderne medika— menton te gebruiken. Hij hield het op de kruiden die in de bergen bii de Kaspische Zee groeien, waar hij woonde. Om voorzitterschap van A.R.P. UTRECHT, 22-9. De Anti-Revolu tionaire Tweede-Kamerleden H. A. J. G. Kraayeyeld-Woulers zijn door het partijbestuur van de A.R.P. voor gedragen bij de partijraad van deze partij, om geplaatst te worden op dc voordracht voor de verkiezing van een nieuwe voorzitter. Van Gogh- documentatiecentrum NUpNEN, 20-9. De gemeenteraad van het Brabantse Nuenen heeft ruim f 49.000,beschikbaar gesteld voor het opzetten van een Vincent van Gogh-dokumentatiecentrum. Het koetshuis by het gemeentehuis zal worden gerestaureerd en ingericht met een permanente expositie over het verblyf en bet werk van Vincent van Gogh in Nuenen. In deze periode (1883 tot 1885) schilderde hy onder andere „De aardappeleters". Het tegenover het koetshuis gele gen Hervormde kerkje zal volgens burgemeester en wethouders van Nuenen gebruikt kunnen worden voor het houden van lezingen en het inrichten van uitgebreide exposities over bepaalde onderdelen van het werk van Van Gogh. Ook dit kerkje is door hem meerdere malen bezocht. Het inrichten van het dokumentatie- centrum zal geschieden in overleg met de Vincent van Goghstichting uit Amsterdam. Een deel van het materiaal stelt een inwoner van Neu- neh beschikbaar die in het verleden een privé-dokumentatiecentrum over deze schilder had opgezet. journaal wofrdt gevolgd door een af levering van All in the Family. Hoe oud kan een mens wordenEen weekblad drukt een spelletje af aan de hand waarvan men zijn levens duur kan bepalen. De familie Bun ker doet het spelletje ook en de uit komst is voor iedereen aan de'gun stige kant: vader Archie Bunker echter uitgezonderd. De resterende tijd tot tien uur besteedt de VPRO aan de serie propaganda films uk de tweede wereldoorlog. Vanavond twee korte films. Begonnen wordt met Berlijn, een Russische film over de aanval van de Russische troepen op Berlijn, en daarna volgt de korte Amerikaanse documentaire Iwo Ji- ina, die ingaat op de strijd van de Amerikanen om het eiland Iwo Ji- ma in de Stille Oceaan. De EO heeft de beschikbare tijd tot kwart over elf in twee stukken verdeeld. In de eerste 55 minuten kan men kij ken naar de Amerikaanse produktie Rendez-vous mei de vrijheid, die zich bezig houdt met de geschiede nis van de joden in Amerika. Na de ze dokumenlaire, komt de EO ver volgens nog met Nader Bekeken, waarin informatie over en com mentaar op akluele gebeurtenissen gegeven worden. NED. 2: Tot half tien is het serie werk dat de klok slaat bij de NCRV: Zij gingen de lucht in, Zij aan Zij, De geheimen van de dierenwereld. Daarna volgen onder meer nog een show van Nana Mouskouri en de aktualiteitenrubriek Hier en Nu. Om zeven uur opent de serie Zij gingen de lucht in het NCRV-programma. In het derde deel van de serie ziet men hoe Edouard zich inspant om in hel bezit te komen van een ma chine waarmee men inderdaad kan vliegen. Vervolgens lot acht uur in een aflevering van de natuurserie De geheimen van de dierenwereld aandacht voor het bergschaap. Na achten volgt deel vier van Zij aan Zij, de serie die stil staat bij de vrouw, zolas deze aan het begin van deze eeuw gestreden werd.. Tot om streeks kwart over tien staat de buis vervolgens ter beschikking van de zangeres Nana Mouskouri. Ill haar show is zij vanavond de gast- vrouwe van onder anderen Charles Aznavoxtr en The King's Sister. Zelf is Nana Mouskouri te horen in The loving song. Vincent en If we only had love. Na dit vocale en mu zikale 'programma is het de beurt aan de aktualiteitenrubriek Hier en Nu. Na ook nog eens tien minuten geestelijke liederen (van de inter kerkelijke kinder cantor uit Appin- gedam) draagt de NCRV de zender over aan de NOS, waarvan men de parlementaire rubriek Den Haag Vandaag kan verwachten. DINSDAG 23 SEPTEMBER NED. 1: 11.10 en 14.00 schooltele visie; 15.00 van hart tot hart; IS.15 teleac; 1S.45 barbapapa; 18.55 nieuws; 19.05 beertje colargol; 19.15 rock concert; 20.00 journaal20.20 all in the family; 20.45 propaganda films; 22.00 Rendez-vous met de vrijheid22.55 nader bekeken; 23.15 journaal. NED. 2: 18.45 barbapapa; 18.55 nieuws; 19.05 zij gingen de lucht in: 19.30 de geheimen van de dierenwe reld; 20.00 journaal; 20.20 zij aan zij 21.35 Nana Mouskouri; 22.20. hier en nu; 23.00 interkerkelijk kinder- cantorij uit Appingedam; 23.10 Den Haag vandaag; 23.25 journaal. Meubelen kopen? Kies zekerheid Verlang garantie Meelstraat 31 Zierikzee 25 Die avond, toen zc tegen achten huiswaarts reden en de stad bereik ten, besliste Deina. die met volle leugen had genoten: „Ik wil jouw huis wel eens zien. Niet enkel van buiten, ook van binnen." Ze voelde intuïtief aan. dat hij aarzelde. „Ik woon helemaal alleen. Reina." „O, dat kan mij niets spliélcn. Wc zijn moderne mensen. Tenzij jij be zwaar hebt natuurlijk." ..Niet. in T minst- Ik dacht aan jouw reputatie." „Dank jc. Maar;. ik zie geen be zwaren om even met je naar binnen ie gaan." Ze beschouwde het als een proef. Als hij misbruik gaat maken van de gelegenheid, is hel de laatste keef. Ik wil weten of hij over voldoende zelfbeheersing beschikt. Enkel met een keurige jongen wil ik serieuze banden aanknopen. In feite weet ik immers nauwelijks iets van hem. In huis liet hij de kamers zien en de keuken. Naar boven wijzend, zei hij: „Daar zijn dc slaapkamers en een hobbykamer, maar dat zal jou niet interesseren, veronderstel ik." ..Juist wel. Ik wil die hobbyka mer wel eens zien. En natuurlijk jouw slaapkamer." I lii ging haar zwijgend- voor naar hoven Verontschuldigend rrduide- lijkte lui: Omdat ik alleen ben. ge bruik ik de kleine slaapkamer." Hij gooide de deur open. „Voila. Let als jeblieft niet op de rommel; ik heb 't de laatste weken vrij druk gehad. doordat de fabriek wordt uitgebreid. In een nieuwe montagehal gaan we olichaardcn makon." Ze keek nieuwsgierig rond, deed enkele passen in de kamer en voelde zijn blikken in dc rug. Opzettelijk treuzelde ze. maar Bernard van den Ogcnaller maakte geen aanstalten om haar aan te raken. Waardoor hij weer in haar achting steeg. Terug op de begane grond, vroeg hij: „Zal ik koffie voor ons klaar maken? Drinken we het hier samen. .Ta? Zijn enthousiasme werkte aanste kelijke „Goed. Kun je dat?" Lachend liep, hij naar dc keuken gevolgd door de jonge vrouw. „Waf dacht jc? Als vrijgezel leer jc je wel redden." Ze keek rond. Het was overal net jes en aan kant; nergens zag ze stof of vuil. „Wie houdt je huis schoon?" „O, ik heb een fantastische hulp. eerlijk. Ze komt drie keer in dc week en kookt en passant eten voor me. Dc overige avonden eet ik in de stad. Echt een lot uit de loterij." „Jong? Mooi?" De man keek haar aan, terwijl hij het koffiezetapparaat gereedmaakte. In een lach schietend, antwoordde hij: ..Ze is niet onaantrekkelijk, be- :.list niet. Gehuwd, moeder van i wee kinderen en een eind over de dertig, naar ik veronderstel." Ze ging er niet verder op in, liep de hal door. bekeek alles en keerde tenslotte terug in de voorkamer, waar even later Ben met de koffie door HENK VAN HEESWIJK kwam. En een pakje koeken. ..Vond ik nog in de kast." lichtte hij toe. ..Helemaal vergeten. Hopelijk zijn ze nog niet zacht geworden." „In die verpakking blijfl het wel vers." zei ze en dronk van de koffie. Goedkeurend knikkend, voegde ze er aan toe: „Jc koffie is prima. Ben. Leuk. zon vrijgez.ellenlentjc." „Jij bent nog altijd thuis?" Ze vertelde van haar werk in En geland en Zwitserland. Over haar ervaringen met de mannen zweeg ze. Dat gaat èen ander niet aan. ..Zo doende spreek ik gelukkig behoorlijk Engels en Duils. En redelijk Frans Wat me goed van nas komt in mijn functie als privó-sckrctarc-se van meneer Verschuw." „Dal begrijp ik." Om negen uur. na twee koppen koffie gedronken te hebben, kwam zo resoluut overeind. „Breng jc me nog even naar huis?" „Allicht." In de kleine hal hielp hij Reina in Tiaar mantel, maar kwam nergens aan. wat onbetamelijk zou kunnen heten. Over haar schouder heen keek zc hem aan. Ze voelde zijn begeerte om haar in de armen te nemen en tc kussen. Maar ze wist. dat hij zich zou blijven beheersen. Dit is een man naar ni'n hart. begreep ze; van hem zot! ik kunnen houde»». Zachtjes zet ze: Jc mag me wel kussen, als ie wilt (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 4