„Gebrek aan luisteren voert jeugd tot vereenzaming" Huurverhoging in 1976:8 procent Bibliotheken krijgen stukken Zeeuwse Staten Jonge vrouw te Budel vermoord Wegenwachthulp wordt uitgebreid AGENDA BANKSTEL MEUBELRAMA Waardezegels Vergadering Chr. Schoolvereniging ZIERIKZEE, 19—9. „De jonge mens lieeft iets te zeggen en het is nodig naar hem te luisteren, want door het gebrek aan luisteren, ontstaat bij jongeren vereen zaming" Aldus uitgangspunt van een causerie, die vrijdag werd gehouden door de heer W. M. van Andel, kommissaris van politie te 's Gravcnhage op de ver gadering van de Ver., t. Bevordering van Chr. School-onderwijs, onder lei ding van de nieuwe voorzitter, de heer C. A. van Oord. Drs. F. G. L. L. Schols burgemeester Den Haag DEN HAAG, 20-9. Minister De Gaay Fortman (binnenlandse zaken) zal drs. F. G. L. L. Schols, burge meester van Venry, b\j de koningin voordragen als burgemeester van Den Haag. Dit heeft de bewindsman bekend gemaakt op de wekelijkse perskonferentie na afloop van het kabinetsberaad. Drs. F. G. L. L. Schols wordt de opvolger van de op 5 april van dit jaar in een Haags ziekenhuis over leden mr. V. G. M. Marijnen. Hij is lid van de centrale kommissie voor de filmkeuring en voorzitter van de geestelijke gezondheidszorg. Hij is twee stichtingen op het gebied van lid van de KVP. Schols deed in 1956 doctoraal exa men politieke ën sociale wetenschap pen in Nijmegen. In 1960 werd hij burgemeester van Maasbree, in 1968 van Venray. Landbouwbeleid en landschapsparken DEN HAAG, 20-9. De kamerfrac tie van ïpvdA en PPR hebben be hoefte aan een nota inzake hét toe komstige landbouwbeleid. Zij zeg gen dit nodig te hebben om een ge dwongen oordeel te kunnen geven over de gewenste verhouding tus sen de landbouw enerzijds en het behoud van een rijk en gevarieerd milieu anderzijds bij de instelling van nationale landschapsparken. MIDDELBURG, 20-9. In het ver volg zullen dc z.g. statenstukken ook aan alle Zeeuwse openbare biblio theken en hun filialen worden ge zonden. De wens daartoe was bij sommige direkties van bibliotheken naar voren gekomen, omdat was ge bleken, dat bij het publiek voor het inzien van dc statenstukken belang stelling bestond. Gedeputeerde staten hebben het verzoek tot het verstrekken van gra tis abonnementen aan de 19 biblio theken met de filialen, dat werd Die situatie zal bij ouderen zelf kritiek vergen in liefde en geduld, waarbij school en kerk mede belang rijke taken hebben. „Het zit vaak in de gewone dingen; daarin dienen we allen in een dienende funktie bezig te zijn". De jongere krijgt vaak het ik-hoor -er-niet-meer-bij-gevoel en dan komt hij of zij soms tot ontsporingen, die als noodsignalen moeten worden onderkend (spijbelen van school, weglopen van huis en dat soort za ken). De generatieproblematiek spitst zich vaak toe op de partnerkeuze van het meisje of de jongen en goed fout is de idee: „dat overkomt mijn kind niet". Door het niet luisteren komt de eenzaamheid, die in exessieve ge vallen zelfs leiden kan tot zelfmoord. Met dc problematiek „Kontakt en konflikt tussen jongeren en ouderen" (titel van de causerie) heeft én de maatschappij te maken én het gedrag der ouderen, die dc jeugd moeten le ren |even in een grotere welvaart. Jeugdkriiuhuiliteit De heer Van Andel schetste hierna de groeiende (jéugd)kriminaliteit in Den Haag en was nogal onder de jndruk van de reaktie van ouders op ontsporingen. Hij attendeerde op christelijke opvanggroepen als Youth for Christ en Jesus People, die zich vooral ook met drugverslaafden be zig houden. De verslaving wordt vaak gezocht om de „rotzooi" van de rea liteit te ontvluchten. IJet in-tries te bij alle drug-ellende is echter dat de gebruikers vaak in het voorportaal van de kriminaliteit terecht komen. Naar mening van de commissaris ligt een diep gewortelde geiagskrisis aan dit alles mede ten grondslag. Denk fout in het verleden was dat gezag werd verwisseld met macht. Hij ge loofde dat de jeugd zeker gezag wil accepteren, maar zich nu eenmaal graag tegen het gezag wil afzetten. Hete gaswolken om sterren J UTRECHT, 20-9. „Sensatio- neel" noemen Utrechtse ster- f renkundigen ontdekkingen van hun troetelkind Ans (as tronomische Nederlandse sate- liet) op het gebied van rönt genstraling uit de ruimte. Het insrument heeft „Corona's ontdekt bij twee sterren, dat wil zeggen hete gaswolken die op grote hoogte een ster om geven. Opvallend is de hoge temperautur van die Coroni's; op zo grote a/stand van de op pervlakte van een ster zou men zulke temperaturen niet meer verwachten. overgebracht door de direkteur van de Provinciale Bibliotheekcentrale, ingewilligd, omdat zij deze wijze van informatieverstrekking over de akti- viteiten van het provinciaal bestuur toejuichen. Tot de statenstukken behoren alle voorstellen van gedeputeerde staten, nota's rapporten en mededelingen, die in de statenvergaderingen aan de orde komen, alsmede de agenda's en de notulen van de statenvergaderin gen. Aan de direkties van de openbare bibliotheken is verzocht op de bij die bibliotheken gebruikelijke wijze de aandacht te vestigen op de aanwezig heid van de statenstukken. DEN HAAG, 20-9. Staatssecretaris Van Dam van volkshuisvesting wil dat de huurverhoging per 1 april 1976 maximaal 8 procent bedraagt. Dat is hetzelfde percentage als voor dit jaar geldt. De staatssecretaris zegt dit in een brief aan de Tweede Kamer. Drs. Van Dam baseert dit percen tage op de ontwikkeling van de lo nen, de kosten van nieuwbouw, dc kosten van levensonderhoud en in zekere mate de rente. Over de loonkosten zegt de staats secretaris dat het Centraal Planbu reau de stijging van het nationale inkomen van de modale werknemer (gehuwde werknemer met twee kin deren en een inkomen rond de f 20.000,-) voor 1976 raamt op 8,4 procent. Voor 1975 zal dit cijfer naar verwachting uitkomen op 13,1 pro cent. Als de prijsstijging daar wordt afgetrokken, blijft er voor '75 een stijging van het reëel beschikbaar loon van 3,1 procent over en voor '76 van 0,5 procent, aldus drs. Van Dam. Heeft u nog een goed maar wilt u graag veranderen? Ruil het dan in bij Rijksweg 26 - Nieuwerkerk Te.ofoon (01114) 1268 - 1265 ARNHEM. Dit is dc (tevreden) pastoor Dcllgwgn, die. jarenlang bcdclprckcn hield om geld bijeen tc brengen voor dc kerk van Loo (bij Duiven) die hard aan restauratie toe is. Het rijk echter zegde een subsidie van f 700.000 toe, zodat hij niet verder om geld hoeft te-vragen. De pastoör kreeg zelf 160.000 bij elkaar. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND WAGENINGEN. De hout- en pa- pierindustrie heeft minister Lubbers (ekonomische zaken) gevraagd op korte termijn eei? inventarisatie van de Nederlandse bos- en Iaanbeplan- tingen te laten opstellen. De industrie noemt zo'n inventarisatie „een abso lute voorwaarde voor het verant woord nemen van beslissingen over investeringen". UTRECHT. Het partijbestuur van de ARP heeft, in een zaterdag te Utrcchi gehouden vergadering, na een bespreking van troonrede en miljoenennota een beroep gedaan op zcwel de regeringspartijen als de op positiepartijen om in de huidige mceilgke omstandigheden de rege ring naar vermogen te steunen. „Dat is noodzakelijk om de econo mische crisis de baas tc worden", aldus het na afloop van de Antire volutionairepartij bestuursvergade ring uitgegeven communique. EINDHOVEN. Ongeveer honderd jongeren hebben bij het bevrijdings monument in Eindhoven een Spaanse vlag verbrand. Ze protesteerden daarmee tegen de doodvonnissen in Spanje. UTRECHT. Het GOZ, waarin de vier Nederlandse ziekenfondsorgani saties samenwerken, is er „uitermate verheugd" over, dat de regering heeft besloten om een eind te maken aan de schrijnende premiedruk voor de AOW-plussers: de bejaarden met een klein eigen pensioen die netto minder overhouden dan leeftijdgenoten met alleen AÖW. DEN HAAG. De identifikatie- en bergingsdienst van de Koninklijke Luchtmacht heeft bij Oostburg in Zeeuwsch-Vlaanderen wrakstukken geborgen van een Amerikaans B-26 „Marauder"-vliegtuig dat daar, naar ooggetuigen zich herinneren, op 29 mei 1945 moet zijn neergekomen. De heer G. J. Zwanenburg van die dienst heeft nog niet kunnen vast stellen tot welk onderdeel van dfe luchtmacht van de geallieerden dit vliegtuig behoort. DEN HAAG. De damesbeurs in de Haagse Houtrusthallen is voor het publiek opengesteld. Vijf noviteiten hebben op de beurs de „oranje da- mesbeurswimpel" gekregen: wit ge- emailleerde afvoerbuizen, een ver stelbare hondenlijn, een party bier vat, een zoetstoffen en een -wonder- portemonnee. DEN HAAG. De schatkist heeft in de eerste helft van dit jaar uit de rijksbelastingen 13,2 procent meer ontvangen dan in de eerste helft van het vorige jaar. Dc belastingontvang sten stegen ten opzichte van het vo rig jaar met ongeveer 2,8 miljard gulden tot 23,7 miljard gulden. DEVENTER. Driehonderd leerlin gen van de Middelbare Technische School in Deventer hebben in onge veer tien weken de Botermarkt aan de Kleine Poort in Deventer geres taureerd. Het was een bijdrage van dc leerlingen in het kader van het Monumenten jaar. STEENBERGEN. Vrijdag is de 17- jarige G. P. M. Helmons uit Kruis land met zijn bromfiets op de Boon- hil in Steenbergen tegen een beton nen paaltje gereden. De jongeman werd zo ernstig gewond, dat hij op weg naar het ziekenhuis is overle den. UTRECHT. De besturen van dc vier overkoepelende ziekenfondsor- ganisaties hebben in beginsel beslo ten tot een fusie per 1 januari 1976. Bij deze organisaties ztfn alle 78 zie kenfondsen in Nederland (met in to taal ongeveer 9 miljoen verzekerden) aangesloten. Bedrijf Barneveld sluit BARNEVELD, 20-9. Dèmpo bouw- platenfabriek in Barneveld heeft aangekondigd het bedrijf, dat hout- wol-CementpIaton fabriceert aan het eind van hel jaar zal sluiten. Dil be tekent dat dc twintig personeelsle den ontslagen zullen worden. Met de vakbonden is overleg gaande over een afvloeiingsregeling, aldus het bdrijf. AMSTERDAM. Vrijdag is in Am sterdam de kunst-10-daagse begon nen. Er zullen ruim- 160 voorstellin gen in theaters, wijkcentra en musea worden gegeven. Advertentie r UW VERTROUWDE i MERK Voor enkele centen méér per glas geniet U van Nederlands beste Vieux, DE KUYPER VIEUX met originele, uit Frank rijk geïmporteerde Brandy dc extra attractie bij elk De Kuvpcr-artikcl Vraag Uw slijter dc Voordeelkaart voor Export Jonge Jenever plus BOEKENCOUPON en PRIJSVRAAG Desgewenst rechtstreeks aan te vragen bij Dc Kuypcr B.V. Postbus 54, Schiedam Daarnaast zullen de bouwkosten in 1975 met 11 procent stijgen en in 1976 met 10 procent, zo verwacht de staatssecretaris. Het Centraal Plan bureau heeft de prijsstijging voor woningen voor 1976 op 10,5 procent geraamd. MARKTBERICHTEN Veemarkt Leiden LEIDEN, 22-9. Aanvoer: totaal 2888. slachtTunderen 1362. varkens 287 en schapen of lammeren 1239. Prijzen per kg: stieren le kwal. f 6,85-7,25, 2e f 6,35-6,70; vaarzen le f 6,10-6,55, 2e f 5,35-5,85; koeien le f 5,80-6,40, 2e f 5,30-5,55 en 3e f 4,90- 5,15; worstkoeien f 4,30-4,80; slacht- varkens extra boven notering, le f 3,23-3,25, 2e f 3,21-3,23 en 3e f 3,19- 3,21; slachtzeugen f 2,60-2,70 en zwa re varkens f 2,55-2,65. Prijzen per stuk: schapen f 160-200 en lammeren f 175-225. Overzicht: slachtrunderen: aan voer groot, handel vlot en prijzen gedrukt; varkens: aanvoer groot, handel redelijk en prijzen prijshou dend en schapen en lammeren: aan voer iets minder, handel vlot, lam meren traag en prijzen prijshoudend. Premie-inkomensgrens volksverzekering gaat omhoog DEN HAAG, 20-9. De premie-in komensgrens voor de volksverzeke ringen gaat op 1 januari omhoog van f 31.750,naar f 35.600,Zo heeft het ministerie van sociale zaken be kend gemaakt. De premie-inkomensgrens is het maximum-bedrag waarover premies worden geheven voor de AOW, AWW. AWBZ, de Algemene Kinder bijslagwet en de Kinderbijslagwet Loontrekkenden. De verhoging is be doeld als een aanpassing aari de ge middelde loonstijging. BUDEL. 21-9. Zondagavond heeft de Rijkspolitie in Budel (N.-Br.) het levenloze lichaam van de 23-jarige mevrouw M. L. W. Bergs gevonden. De vrouw werd aangetroffen in haar eigen woning. Het slachtoffer is Vermoedelijk al vrijdag of zaterdag in haar woning in Budel-Schoot om'het leven ge bracht. Het stoffelijk overschot werd in de nacht van zondag op maandag gevonden. Een in België wonende Marokkaan had de Belgische Rijks wacht opgebeld met de mededeling dat in Budel een moord zou zijn ge pleegd. Deze Marokkaan wordt mo menteel op het politiebureau in Bu del verhoord. Het slachtoffer was gehuwd, maar leefde volgens een woordvoerder van de Rijkspolitie gescheiden van haar man. De politie vermoedt niet da deze laaste iets me de zaak te maken heeft. Het slachtoffer werd geheel ontkleed op bed aangetroffen. De vermoedelijke doodsoorzaak is wurging. Ongeremd Cauberg af VALKENBURG, 20-9. Een vracht wagencombinatie uit Enschedé is op de Cauberg in het Limburgse Val kenburg door zijn remmen gescho ten en met grote snelheid het toeris tenoord binnengereden. In een bocht in de Plenkertstraat botste de stuur loze combinatie op een vrachtauto van Van Gend Loos, die juist aan het uitladen was. Er ontstond een enorme ravage. De chauffeur van de vrachtwagen combinatie raakte licht gewond, maar hoefde niet naar een zieken huis overgebracht te worden. Hij kon door omstanders uit de ver nielde cabine geholpen worden. Twee doden nabij Goes door te hard rijden GOES, 21-9. Een personenauto met zeven jongelui tussen de 18 en 22 jaar is zondagavond tegen een brug nabij Goes gebotst. Twee van de inzittenden, P. B. uit Middelburg en H. de B. uit Wissenkerke. overle den op weg naar het ziekenhuis. Drie jongens zijn zwaar gewond op genomen in een ziekenhuis in Goes. Twee andere inzittenden mochten na behandeling hel ziekenhuis verlaten Volgens de politie van Goes heeft de auto te hard gereden en is uit de bocht gevlogen. DEN HAAG, 20-9. Dc YVegen- wacbthulp van dc ANWB wordt vol gend jaar uitgebreid. Op 1 mei of 1 juni 1976 zal een nieuwe rege'jng worden ingevoerd, die inhoudt, dat alle Wcgcnwachtlcden overal in ons land, dus cck in dc bebouwde kom men, bij pccli zullen worden gehol pen, voorlopig echter met uitzonde ring van pech in dc eigen woon plaats. Op het ogenblik bestaat or voor Amsterdam en Den Haag reeds Stachvegcnwachl. die tu jjcchgevai- len aantreedt. In deze steden echter worden de eigen inwoners ook ge holpen wanneer zij pech krijgen en rif garagebedrijven gesloten zijn. Het is de bedoeling de regeling, zoals die in Amsterdam en Den Haag geldt, tezijnertijd tot alle woonplaat sen uit te breiden. In die plaatsen, waar BOVAG- hulpdiensten bestaan, gaat de ANWB-wegenwacht met deze dien sten samenwerken. Om de lasten hiervan op te vangen zullen de We genwachtleden met ingang van 1 januari aanstaande één gulden ex tra kontributie moeten betalen. Het Wegenwachtlidmaatschap gaat dan f 26,- per jaar bedragen. Bo- Thans is deze f 20,- maar lot een verhoging tot f 25,- was reeds be sloten cn bekend gemaakt. Zlerikzee ,,'t Lange Uus". Expositie schilde rijen. Tijd: gedurende winkeltijden. Burgh Oude school. Kunstexpositie. Maan dag tot zaterdag: 11-12 en 14-17 uur. Maandag 22 september Zierikzee „Huis van Nasau", P.v.d.A.-fraktie- vergadering, 20.00 uur. Dinsdag 23 september Zierkzee Mondragon, 14.00 uur, afd. Schou wen Plattelandsvrouwenbond. Herv. Ver. gebouw Afd. C.P.B. 19.30 uur. „Huis van Nassau". Vrouwenkon- takt P.v.d.A. 20.00 uur. Haamstede „Burghstede", 14.00 uur, exkursie Ned. Ver. van Huisvrouwen. Nieuwerkerk Kerkgebouw Ger. Gemeente. Lezing 19.30 uur. Woensdag 24 september Middelburg „De Hoeksteen" Vredesbijeenkomst 20.00 uur. Zierikzee Herv.' Ver. gebouw. NCVB-afdeling. 19.45. Donderdag 2S september Zierikzee R.T.M.-station, 8.45 uur, vertrek Ge- ref. Vrouwenver. naar Prov. dag. Rusthuis Duinoord, 14.30 uur, be- jaradensociëteit. Bruinisse Gemeentehuis. Vergadering gemeen teraad, 19.30 uur. Herv. Ver.-gébouw Verkoopdag Zen- dingskrans. 14.00-17.00 en 19.00-21.00 uur. Donderdag 2 oktober Scharendijkc Rondvaart m.s. „Wilford", vertrek 15.00 uur. Zaterdag 4 oktober Zierikzee Z.V.U.-Tekstpierement. 20.00 uur. Maandag 6 oktober Dreischor Blindeweg 2. Kursus Duits 19.30 uur. Dinsdag 7 oktober Haamstede Zaaltje Herv. kerk, 19.30 uur, dia serie Japan, Ned. Ver. van Huis vrouwen. Donderdag 9 oktober Scharendgke Rondvaart m.s. „Wilford", vertrek 15.00 uur. Maandag 13 oktober Zierikzee Eerste les ZVU-kursus Ned. Letter kunde. 19.30 uur. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half les Redaktie: M. J. Bij de Vaate (01110) 2938 J. P. Jongschaap (01110) 2416 Advertenties: (01110) 2118 W erktijdverkorting te Hoogeveen HOOGEVEEN, 20-9. Het Hooge- veense bedrijf van Thomassen en Drijver/Verblifa waar 750 mensen werken heeft vanaf 3 oktober werk tijdverkorting aangevraagd voor circa 400 personeelsleden. Deze werktijdsverkorting geldt voor een periode van zes weken voor één dag per week. Dit is vanmorgen aan het personeel meegedeeld. Het Hoogc- veense bedrijf is een toeleveringsbe drijf in de verpakkingsindustrie. De oorzaak van deze werktijdsverkor ting is volgens het bedrijf het uit blijven van orders. Het bedrijf werkt voor een groot deel voor de export. Ontslagen in Krommenie KROMMENIE, 20-9. Forbo-Krom- menie BV in Krommenie gaat op korte termijn zestig werknemers ontslaan. De ontslagen zijn volgens de directie van Krommenie noodza kelijk, omdat het bedrijf door de economische situatie gedwongen is een aantal kostenbesparende maat regelen te nemen. Advertentie

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 2