Gemeenschapsruimte en docentenkamer Chr. MAVO Van der Stoel gaat pleiten voor hulp aan de Portugezen Zware overstromingen in Soedan Lijk vermiste Fokker-adviseur Horeca-Nederland overweegt akties gevonden Roofmoord in een Duitse grensplaats DE ZIERIKZEESCHE COURANT BEJAARDENHUIZEN ZIERIKZEE Vergroting schoolgebouw NIEUWE HAL CENTRALE WERKPLAATS MEUBELRAMA IÉT WEEKOVERZICHT ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE n C-^VO Maanrlag 22 september 1975 132ste jaargang Nr. 21763 WAARIN OPGENOMFN (1797 - 1889) REDAKTIE, ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255 Voor telefoonnummers na half zes; zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakfeur M. J Bij de Vaate. Uitgave B V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman. Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE; Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 19.90; per jaar 1 76,50. Losse nummers 45 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 29 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 3,50. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W. m au nummer: Intrede nieuive predikant Haam affile Voorstel aan de E.E.G. LISSABON, 22-9. Do gesprekken die minister Vtm der Stool zondag mol zijn Portugese ambtgenoot Molo An ilines in Lissabon beeft gevoerd, bobben hem gesterkt in de overtuiging dat de Europese Gemeenschap Por tugal zo snel mogelijk economische hulp moet ver lenen. HU zal dit nog deze week gaan be pleiten in New York waar hij zijn collega's uit de acht andere 15EG- landen in de algemene vergadering van de Verenigde Naties ontmoet. GENEVE, 20-9, In dertig dorpen in Soedan zijn zevenduizend wonin gen vernield en honderdduizend mensen dakloosgeworden als ge volg van overstromingen door het wassen van de rivier de Nyi. zo heeft vry'dag het kantoor in Geneve van de Verenigde Naties voor hulp bij natuurrampen (UNDRO) bekend- gemaak. ~De~dndeloogst - voornaamste' "bron van inkomsten van Soedan is voor de helft vernield, aldus UNDRO, en er moet met een levensmiddelente kort 'worden gerekend. In verband hiermee vraagt UNDRO om 400.000 dollar voor hulp aan de slachtoffers. In het weekeinde van volgende week zal een tweede oproep tot hulp wor den gedaan. Uit hetgeen Melo Antunes na af loop van het gesprek tegenover Ne derlandse- journalisten verklaarde, zou men kunnen opmaken dat hel gevaar van. oen fascistische coup zü. groter wordt indien de EEG niet helpt hij het oplossen van de enor me economische problemen. Hij zou hierbij vooral denken aan de moge lijkheid dat de vluchtelingen uit An gola het „fascistische voetvolk'' zou den kunnen gaan vormen. Antunes sprak over de vorige week gevormde regering Pinheiro de Azevodo - de beste sinds het bewind van Caetano 25 april vorig jaar ten val werd ge bracht als „misschien wel de laatste kans voor de Portugezen op een de mocratische en socialistische toe komst". Overigens beschouwen beide mi nister datgene wat de Portugese re gering de EEG tot nu kenbaar heeft gemaakt over haar wensen duidelijk niet op dezelfde manier. In antwoord op een vraag o; Antunes concrete voorstellen voor hulp had gedaan, verklaarde minister Van der Stoel dat „liet contact nog moet worden gelegd. Er zijn in een vorige fase door de Europese commissie wel oriënterende besprekingen gevoerd en ik hoop dat daarop kan worden voortgebouwd" Con tactical herstellen Minister Antunes daarentegen deelde categorisch mee dat „enkele weken of maanden geleden al con crete voorstellen zijn gedaan". Ken nelijk verwijzend naar de afgetreden regering Vasco Goncalves en het standpunt van de EEG. dat alleen steun wordt gevonden indien Portu gal zich ontwikkelt in de richting van een „pluralistische democratie'-, voegde hij hieraan- loc: „om redenen waarop wij geen invloed konden uitoefenen, werd de gesprekken on derbroken. Maar; wij geloven dat thans de voorwaarden aanwezig zijn om de contacten te herstellen en de dialoog voort te zetten. Het probleem van ile tienduizen den vluchtelingen uit Angola „kan door Portugal niet alleen worden op gelost", aldus minister Van der Stoel" „hoezeer de Portugese rege ring ook van goede wil is. Zij heeft hulp van buiten nodig en tegen die achtergrond ben ik meer dan ooit overtuigd van de noodzaak van snel le en doeltreffende hulp van de ge meenschap". UTRECHT. 20-9. Horeca-Neder land. de nationale hond van onder- AMSTERDAM, 21-9. In een buiten wijk van de Argentijnse hoofdstad Buenos Aires is vrijdagmiddag het stoffelijk overschot gevonden van de 33-jarige Nederlander Jacques Becht, die sinds 2 september vermist werd. Dit heeft de persdienst van Fokker zaterdagmiddag meegedeeld. De heer Becht, die als technisch adviseur van Fokker-VFW sinds be gin januari van dit jaar werkzaam was in Argentinië, blijkt door pi stoolschoten om het leven te zijn ge bracht. De zoekaktie van de Argen tijnse politie resulteerde donderdag in de vondst van de half uitgebran de huurauto van het slachtoffer. De heer Becht was getrouwd en had drie kinderen. ZIERIKZEE, 19—9. Op korte termijn ondergaat liet gebouw van de Chr. Mavoschobl aan de De Hnybert- straat een uitbreiding met een gemeenschapsruimte en een docentenkamer. De vergunning voor de bouw is binnen. Het totaal gaat f 230.000 kosten en per 1 januari moei een begin gemaakt zijn met het werk. Deze mededelingen werden gedaan door de heer J. M. van Westen ing., lid van de technische kommissie van het schoolbestuur, op de vrijdag in de ver gaderzaal ven de Ger. kerk gehouden vergadering van de Ver. t. Bevorde ring van Chr.' Schoolonderwijs, onder leiding van de nieuwe voorzitter de heer C. A. van Oord. Het uilbreidingsprojekt is aange kaart door het departement, dat een injektie wil geven in de bouwnijver heid en scholen, die uitbreiding drin gend nodig hebben, laat dolen in deze faciliteit. ZIERIKZEE. Er komt flink schot in de bouw van de nieuwe montaaehal van de Centrale Werkplaats. De hal betekent een belangrijke en noodza kelijke uitbreiding van het komplex. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Ruimtegebrek De Mavo heeft ruimtegebrek en de voorbereidingsprocedure is vlot afge werkt. De uitbreiding wordt gebouwd naar een ontwerp van Architekten- bureaü Rothuysen 't Hooft en bouwer is Aannemersbedrijf Den Hartog BV. De gemeenschapsruimte wordt annex een lokaal zo groot dat de hele school valt „te bergen". School perikel en Na opening op de gebruikelijke wijze deelde de voorzitter tevoren mee, dat er sprake is van een toeloop van kleuters naar de plan West- school. Derhalve is een busje inge legd voor het transport van kinderen naar arjdere kleuterscholen. Het kol lege van b. w. deed een voorstel aan de raad de kosten van het busje te betalen. De heer Van Oord ge waagde van een vlotte betaling van de ouderbijdrage. De J.'L. de Jongeschool haalde het leerlingental van 225. zodat toch nog de achtste leerkracht met ministe riële toestemming kon gehandhaafd. Rest li u rs verkiezing Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende leden, de heren ds. P. op den Velde, S. de Vlieger en J. M. van Westen ing. herkozen. In de va kature G. Hokken werd gekozen de heer J. Stuy te Oosterland en in de vakature ds. J. van der Schee, diens opvolger ds. K. Schaap. De penningmeester de heer S. de Vlieger gaf een korte toelichting op de financiële jaarstukken. Het blijft een toer om uit de rode cijfers te blijven, wat betreft de exploitatie. De middelen zijn krap. Een door het gemeentebestuur hoger uitkeringsbe drag hielp, maar - gelet op do stij gende kosten - zal opnieuw de ge meente moeten worden benaderd. Een kommissië bestaande uit de he ren Vis en Waavenberg meldde de boeken in orde, waarop de penning meester décharge werd verleend. In de kaskommissie (vakature Vis) werd benoemd de heer Jongebreur en de heer A. Bin, als vervanger. Scheidende voorzitter De voorzitter dankte hierna de te ruggetreden voorzitter drs. A. J. v. d. Hoorn voor het vele werk voor de school verricht. Het is een intrige rende, zware taak, die veel tijd en interesse heeft gevergd. Hij dankte de scheidende voorzitter en doelde mede dat laatstgenoemde aanblijft als adviseur. Tenslotte werd medegedeeld dat de bekende Uniekollekte in 1974 heeft opgebracht f 2800. nemers in het Horeca- en aanver wante bedrijven overweegt acties te gen de accijnsverhoging. De ,bond heeft in een brief haar leden opge roepen om maatregelen voor te be reiden om zo snel mogelijk te kun nen reageren op een sein van het bondsbureau. De oproep van Horeca-Nederland geschiedt naar- aanleiding van de voorgenomen maatregelen viin de regering, die op verscheidene punten zo diep ingrijpen in de bestaansmo gelijkheden van de Horeca-bedrij'ven dat nu 1 och werkelijk „het water tot aan de lippen stijgt", aldus Horeca- Nederland. Volgens Horeca-Nederland is de druppel die de emmer doel overlo pen de aankondiging in de miljoe nennota van de accijnsverhoging op alcohol met 32 procent, neerkomende op een kostenverhoging van plus minus f 2.30 pet liter a 35 procent inclusief de B.T.W. Horeca-Nederland ziet op korte termijn voorstellen tegemoet van de leden voor het voeren van aclies die naar de mening van Horeca-Neder land succes zouden kunnen hebben. ARNHEM, 21-9. De Kriminal Po lizei in Krefeld heeft de hulp van Nederlandse politieautoriteiten inge roepen bij het onderzoek naar de in het vlakbij de Nederlandse grens liggende plaatsje Klein Netterden b»' Emmerik gepleegde roofmoord. De 86-jarige weduwe Johanna Klann is daar vrijdag dood in haar woning aangetroffen. Zij bleek met een hard voorwerp te zijn neergeslagen en later te zijn gewurgd. Uit haar woning wordt een bedrag van ongeveer 60.000 DM ver mist. Zondagavond is een rechercheur van het district Nijmegen van de Rijkspolitie naar Emmerik gereisd voor besprekingen met de Duitse politie. Men houdt rekening met de mogelijkheid dat de dader volgens getuigen vermoedelijk een ongeveer 25-jarige man, een Nederlander is of zich in Nederland bevindt. Advertentie Heelt u nog een teak bergmeubel en wilt u graag over op eiken? Ruil het dan in bij Rijksweg 28 - Nleuwerkerk Telefoon (01114) 1268 1265 Aan hel 's Heer Lauwendorp worcjt hel door ..Beter Wonen" ge-anta- meerde projekt in een goed tempo uitgevoerd. De hier verrijzende be jaardenwoningen beginnen al wat „zicht" te krijgen. (Foto; Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 6^ pagina's W47 2EQT 01 (>ILT Verwachting tot dinsdagavond: Meer wind Eerst nog zonnig, later meer bewol king, maar tot de avond op de meeste plaatsen droog; matige tot krachtige zuidwestelijke wind; minimumtem peraturen omstreeks 8 graden, maxi ma circa 1.9 graden. Voor woensdag: Aantal uren zon: 1 tot 8. Min.-temperaturen: omstreeks 13 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 22 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 23 sept. Zon op 6.27, onder 18.38 Maan op 19.26, onder 9.39 Laatste kwartier: 28 sept. HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 23 sept. 4.52 16.58 10.09 22.39 Springtij: 22 sept. DE BILT, 22-9. Het K.N.M.I. deelt mee: een hogedrukgebied. mej het centrum maandagochtend juist ten oosten ran Nederland trekt verder naar Polen. Boven het zeegebied tussen IJsland en Schotland ligt een diepe depressie. Fronten hiervan bewegen naar het oosten. Het ziet er naar uit, dat deze fronten het weer bij ons nauwelijks zullen beïn vloeden. Voor dinsdag wordt droog weer erwacht met zonnige perioden met later op de dag meer wind. Ge durende het weekeinde stond het weer bij ons onder invloed van bo vengenoemd hogedrukgebied. Een front, dal de scheiding vormde tus sen warmere lucht boven Duitsland en koelere lucht boven de Britse ei landen, trok in de nacht van zater dag op zondag van west naar oost over Nederland. Het front bracht voornamelijk In de noordelijke pro vincies regen. Plaatselijk viel daar 4 mm. In de koelere lucht achter het front liepen zondag bij droog en zon nig weer de middagtemperaturen op van 17 graden aan de kust tot 20 graden in het zuidoosten. Anonieme brieven hebben ook a een voordeel: men hoeft ze a niet te beantwoorden. A. Dumas

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 1