IN EEN LAGERE VERSNELLING Gematigden winnen in Portugal maar links en rechts zijn er nog 11.111 k zi:i.st:i 11. m nw simi i: Viydag 19 september 1975 Mr. 217C2 7 BLIK DOOR HET WERELD VENSTER KOOPJES HALEN „WICO" „de slof" Verton's Schoenen Het kabinet ran de nieuwe Portu gese premier Azevedo zal een aan zienlijker gematigder koers volgen dan dat van zijn voorganger. Aller lei doelstellingen die tevoren al wer den aangekondigd zijn even zoveel teleurstellingen voor de kommunis- ten, maar ook voor de felste officie ren die in een soort radenpolitiek hun ideaal zagen. Met nadruk wordt over democratisering van de vak beweging gesproken waarvan de kommunisten al aardig monopolie aan het maken waren. Verscheiden heid in de pers garanderen is een ander teer punt: het betekent dat een krantenroofzoals de socialis ten moesten ondergaan niet meer mogelijk is. Kortom, wat Azevedo poogt is een beleid uitstippelen vol redelijkheid in de hoop, dat hij zo veel mogelijk groeperingen van de bevolking en van de strijdkrachten achter zich krijgt. Een niet overbo dig streven want de ekonomische misère komt in Portugal nog een beetje harder 'aan dan elders, door dat er massaal uit overzeese gebie den berooide lieden naar huis terug keren en doordat het nationalisatie- risiko vele investeerders uit het buitenland afschrok en rijke Portu gezen alle aanleiding gaf om te pro beren hun geld uit het land te krij gen. Het is een moeilijke tijd om grote veranderingen door te voeren en de enige kans om er iets redelijks zmii terecht te brengen acht Azevedo ge legen in een zo breed mogelijke sa menwerking. Dit is in zoverre niet nieuw dat aanvankelijk de linkse officieren die de toon aangaven in de beweging van de strijdkrachten de stellige verwachting hadden, dat zij en nog het meest met hen ver wante kommunisten de bijval zou den krijgen van het grootste deel der bevolking. Dit is een misreke ning gebleken. Op het ogenblik hebben de gema tigde officieren van het slag Antu- nes - die terugkeert in het kabinet - de ivind in de zeilen. Ze hebben Goncalves uitgerangeerd en afge dwongen dat weer met de partijen dat wil zeggen met de burgers, sa mengewerkt worde. Maar dit betekent ook, dat ze van de kommunisten vijanden hebben gemaakt en doordat die zo uitste kend zijn georganiseerd zijn deze gevaarlijker vijanden dan men had ten tijde van hel regime-Goncalves. Wat o.m. kan blijken uit het feit, dat een eenheid van de ELP niet zo lang geleden negen vrachtauto's van de kommunistische partij veroverde die wapens vervoerde. ELP gevaarlijk? Waarmee tevens een ander gevaar is geïntroduceerd. Deze ELP, leger voor de bevrijding van Portugal, is een bexoeging van zeer rechtse offi cieren die vooral opereert in het noorden van het land, naar verluidt ten dele van over de Spaanse gréns. Advertentie BIJ DEN HELDER. Vice admiraal E. Roest heeft zijn funktie vanchef Marinestaf en bevelhebber der zee- strijdkrachten in Den Helder over gedragen aan vice-admiraal O. Véld- ka nip. Na de plechtigheid werd vice- admiraal Roest (links) in een door 14 kommanclerende officieren geroeide sloep ten afscheid van zijn man schappen naar de wal gevaren. Hel zijn deze heren die kontakt heb ben opgenomen met generaal Spino- la, de president die het veld ruimde na een mislukte staatsgreep, waar van de details nooit overdreven hel der zijn geworden. Tenzij Spinöla sterk is veranderd is hij aanzienlijk minder rechts dan de ELP, maar in nood gevallen kan men niet te kies keurig zijn met wie men samen werk; Tot dusver groeit dit ELP gestaag o.m. doordat een aniital officieren uit het noordelijk militair distrikt die rebelleerden tegen hun kommu nistische bevelhebber Camacho, ge deserteerd zijn om zich bij hot ELP te voegen. En overste Calvao die be schouwd wordt als de voorman van Ef-P -ou zo'n zesduizend man onder zijn kommando hebben. En deze ELP heeft al verscheidene akties uitgevoerd, ook in Lissabon zelf. Tot dusver is dit geen beweging die sterk genoeg is om echt een ge vaar te betekenen voor het regime. Behalve dan dat niemand precies weet in welke mate het ELP onder gronds is gepenetreerd binnen de strijdmacht. En in ieder geval is dit weer een organisatie temeer die de de verwarring en onzekerheid kan laten toenemen, zeker zolang de strijdkrachten niet in staat zijn in derdaad één lijn te gaan trekken. Juist de verdeeldheid binnen de be weging der strijdkrachten heeft tot de onverkwikkelijke toestanden ge leid, waaruit Azevedo nu een uit weg zoekt. Maar met een dreiging van rechts en met de zekerheid dal b.y. de uitgerangeerde Goncalves en zijn aanhang niet zonder meer be rusten in hun nederlaag zijn de kansen op sukses voor het gematigd kabinet niet zo geweldig groot. Ze ker niet als het ook geen kans ziet het ekonomisch afglijden van het land wat meer tegen te houden en dat zal alleen met buitenlandse hulp kunnen dat niet al te scheutig wordt verleend. Wat biedt de BEELDBUIS ZATERDAG 20 SEPTEMBER NED. I: Onder het motto „maak het de mensen niet moeilijk" zet de TROS uahavönd een zeef' lichtvoe tig programma op de buis. Op losse groeven blikt terug op een heel jaar hits vaii eigen bodem en de Ameri kaanse'film De legende van Lizzie Borden confronteert de kijkers met een moordzaak. Hel zaterdagmiddag programma komt voor rekening van de VARA. Tussen drie en vier uur komt deze omroep met Geknipt voor herhaling. Drie programma's die de moeite waard zijn om nog eens ge toond te worden, het optreden van Peter Gilmore als zanger, de afle vering Drie stappen terug uit de se rie Klaverioeide en het optreden van het Rotterdams B'everburghkoor, de winnaar van V ARA's bejaarden- zangconcours. Aansluitend volgt de Zweedse natuurfilm De balts van de koorhaan. Om half vijf gaat het doek 'op voor De film van Ome Willem en dat. betekent een half 'uur aller aardigst kinderveriieK Tot slot. van hét middagprogramma wordt over geschakeld naar Doetinchem, waar dit weekeindede wedstrijden óm het Wereldkampioenschap touwtrekken gehouden worden. Eén overstapje naar het avondprogramma: de TROS komt om zeven uur uit de startblok ken met De man van zes miljoen. Na het journaal gaat de TROS vro lijk verder met Op losse groeven. Tussen tien voor half negen ,en half tien een terugblik op de serie uil zendingen die vorig seizoen te zien is geweest. Vervolgens ivordt de Amerikaanse tv-film De legende van Lizzie Borden op de buis gebracht. cxiemaien 28 "15 Jr/wse Kieu'en natuur leder, pMrf|ay<; c-ev* :clen. orl.ln.1. PINOCCHIOor*.,!.. envooriUIbMr makkilllk, •«ond »n nl«l la var-all Iton. Allsan Acht mal hal TiflOCCffio martel Havenplein 13 - Zierikzee NED. I: 18.15 Teleac; 1S.45 Barba papa; 18.55 Nieuws: 19.05 Je hoeft niet ver te zoeken; 19.30 The new Dick van ,Dyke. show; 20.00 Journaal: 20.20 Ik heb nimmer voor mijn va der gezongen; 21.50 Op zoek naar de wereld van morgen; 22.25 Sym biose: 22.30 Journaal. NED. II: ISA5 Barbapapa; 18.55 NL-Tippers; 20.00 Journaal; 20.20 Nieuws: 19.05 Doctor Who; 19.30 Pepper; 21.10 Presentatie TROS-sei- zoen: 22.10 Aktua TV; 22.50 Jour naal. Ze stelde een overbodige vraag, want ze wist de volgende dag al, dat er binnen enkele dagen grote hoeveelheden gietijzer vervoerd moesten worden naar de Nehafa. „Jazeker," antwoordde hij lachend. ..Voor wat mij betreft is er daarom iets om te vieren. Wat denkt u van een kop koffie met wat er bij?" Ze vond het goed. Samen liepen ze naar een beschaafde gelegenheid en daar gezeten stelde hij zich offi cieel voor; „Bernard van den Ogen- aller. Mijn functie bij de Nehafa kent u waarschijnlijk al. Ik werk sinds enkele maanden.. En u bent de se- kretaresse van de grote baas zelf. nietwaar?" Ze knikte. „Hebt u interessant werk?" „Jazeker. Ik ben verantwoordelijk voor de gehele aankooppolitiek. Moet er dus voor zorgen, dat iedere afdeling ongestoord kan doordraaien en dat is echt wel een dagtaak." Er werd koffie gedronken en er was gebak bij. Bernard gaf het meisje een sigaret en vuur. Ze zei. terwijl ze rookte en de man tegen over z.ich aankeek; „Mijn naam kent u al, want u noemde hem zoéven op straat, toen we elkaar ontmoet ten. Mijn voornaam is Reinalda. Van mijn vader zult u wel eens gehoord hebben: directeur van het bankbe drijf Laporte. Met enkele filialen in het westen van het land." Hij had inderdaad wel eens gele zen over Jules Colippe. Niet hele maal in gunstige zin. maar wist zich niet meer te herinneren in welk vel band. Dit was dus zijn dochter. Uiterst keurig gekleed en gekapt. Hoe zou het aanvoelen haar in zijn armen te hebben? Tijdens een dans je? Uiteraard in een zeer beschaafde gelegenheid? Een half uur babbelden ze met el kaar. Toen verklaarde Reinalda Co lippe. dat z.e nog een paar bood schappen moest doen. dat ze het een leuk half uurtje had gevonden en dankte hem voor de uitnodiging. Opstaande hielp hij het meisje in haar korte bontmantel - het was februari en nog behoorlijk koud - waarna hij even haar hand vasthield. „Juffrouw Colippe. ik was blij u vanochtend te mogen ontmoeten. Mag ik u ook eens een avond uitno digen? Voor een toneelstuk of een concert? Of op een vrije dag wat rondtoeren door ons land en ergens eten?" Ze voelde het meest voor dit laat ste. Hij had een auto, dat wist ze. Zijn functie in aanmerking nemende en het feit, dat hij een behoorlijk- bedrag erfde, waarschijnlijk een goede. Knikkend antwoordde ze: „Goed. volgende week zaterdag kan ik me er wel voor vrij maken." „Fijn. Mag ik u thuis afhalen? Om een uur of negen, half tien?" Ook dit overwegende, dacht ze: als het me niet lijkt, kan ik het bij die éne keer laten en is er niets over boord. „Ja. maar zeker niet voor half tien. .Zaterdags ben ik door gaans niet z.o matineus en zeker niet in de winter." De hele week dacht Reinalda na over deze Bernard van den Ogen- aller. De naam stond haar in ieder geval aan: exclusief en lang. In ge dachten zag ze zich al als zijn vrouw mevrouw R. van den Ogenaller-Co- lippe. Twee exclusieve namen aan elkaar gekoppeld. Dat zou wel staan op een kaartje. Heel wat beter dan die meneer Kip. die vader eens had geïntroduceerd en ergens in de buurt van Hoogeveen woonde. Een bizon der knappe, uiterst gedistingeerde jongeman. Geestig en adrem. Welis waar beginnende fabrikant, maar in tuïtief voelde zc aan. "dat deze me neer Kip wel zou slagen. Maar wat is Kip voor een naam? Mag ik fne even voorstellen? Mevrouw Kip. Ik geloof, als ze dat tegen me zeiden, ik de neiging zou krijgen om tok- tok te antwoorden, inplaats van „aangenaam". Daar kun je allerlei onsmakelijke grapjes over maken, door HENK VAN HEESWIJK zoals bijvoorbeeld: Gaat u zeker met de kip op stok. En zo voort. Nee, dan deze meneer Van den Ogenaller. Hij had zo ongeveer alles, wat ze in een man kon .waarderen; Vooral die oogopslag: eerlijk en on bevangen.' Niet stekend of prikke lend of onderzoekend. Niet naar haar kleren of benen kijkend. Kor tom: beschaafd, goed opgevoed. Va der kon geen kwaad van de familie vertellen. Daarom had ze er in toe gestemd eens een dag met hem te gaan toeren. Hij steeg enkele trappen in haar achting, toen hij met een behoorlijke vrij nieuwe Opel voor haar woning stopte. Precies half tien. En uitstap te, gekleed in een onberispelijk kos tuum. Ook de kleur van de auto stond haar aan: donkerrood. In de woning werd hij voorge steld aan Reina's ouders. Dronk in de grote salon koffie en stak een si gaar op, die Colippe hem offreerde. De manier, waarop de bezoeker deze sigaar aanstak en rookte, deed hem bij Reina's vader in achting stijgen, want een man, die sigaren kon ro ken. was in zijn ogen een kerel. Het werd een rustige, maar toch gezellige dag. Reina genoot. luisterde naar zijn verhalen, bewonderde in stilte de auto. die nauwelijks drie maanden oud was 'en. vernam ook uit zijn mond. dat zijn vader enige tijd geleden was gestorven en hij zo doende samen met zijn broer de beide zaken had geërfd. Maar-omdat hij geen zin had in de schoenenbran che was besloten, dat zijn broer de zaken zou leiden en hij een bedrag uitgekeerd kreeg. Later, als het no dig zou zijn. kon hij nogmaals wat geld krijgen. „Erg gemakkelijk, als ik eenmaal zover kom. dat ik aan een huwelijk kan denken. begrijp je? Ik heb ox'erigcns een eigen huis. We kunnen er wel eens een keer langs rijden." (Wordt vervolgd) Lizzie Borden is een geheimzinnige jonge vrouw, die ervan verdacht ivordt met een byl haar vader en diens tioeede voruw om het leven te hebben gebracht. Omdat bewijzen ontbreken wordt zij vrijgesproken door de rechtbank, maar haar om geving heeft haar niettemin veroor deeld. De TROS rondt haar pro gramma af met een aflevering van haar sportmagazine. Het laatste nieuws wordt nog gevolgd door een aflevering van de I KOP-rub riek Het lied van de week. NED. II: De klassieke muziek neemt een voorna me plaats in in het KRO-programma voor deze zater dagavond. Rond negen uur wordt naar de Royal Albert Hall in Lon den overgeschakeld voor een recht streekse overname, van de traditio nele Last night of [the pronis. In de vooravond komt de KRO met een tekenfilm van TWietie, het ondeu gende vogeltje, den aflevering van The Flïnstones en de wekelijkse uit zending van Verhalenderwijs/'t Zand 33. Licht verteerbare kijkkost biedt de buis na achten met een aflevering van de komische serie Mijn vrouw de buurvrouw. Tegen negen uur wordt naar Londen overgeschakeld. Ongeveer vijf kwartier duurt The Last night of the proms, het immer sfeervolle muziekgebeuren in de Londense Royal Albert Hall aan hel eind van de traditionele serie pro menadeconcerten. Het BBC Sym phony Orchestra- staat onder leiding van de dirigent Norman del Mar. Het programma vermeldt onder meer de mars Pomp and Circum stance van Edward Elgar, de suite The triumph of Neptune van Lord Berners en het bekende Jerusalem Parry. Terug in eigen land komt Brandpunt met drie kwartier actu aliteiten, waarna deze KRO-avond wordt besloten met een aflevering van de serie Great Mysteries met Orson Welles. ZATERDAG 20 SEPTEMBER NED. I: 10.30 Teleac: 15.00 Nieuws 15.02 Geknipt voor herhaling; 16.00 De balts van de korHaan; 16.30 De film van Ome Willem; 17.00 W.K touwtrekken; 18.15 Teleac; 18.45 Barbapapa; 18.55 Nieuws; 19.05 De man van zes miljoen; 20-00 Journaal; 20.20 Op losse groeven; 21.25 De le gende van Lizzie Borden; 23.00 TROS sport23.25 Journaal; 23.30 Het lied van de week. NED. II: 18.45 Barabapapa; IS.55 Nieuws; 19.05 Twietie; 19.10 The Flïnstones; 19.345 't Zancl 33; 20.00 Journaal; 20.20 Mijn vrouw de buur vrouw; 20.55 Last night of the proms; 22.10 Brandpunt; 22.55 Orson Welles; 23.20 Journaal. ZONDAG 21 SEPTEMER NED. I: Vier onderwerpen biedt de AVRO vanavond op het eerste net: musicalfragmenten, een ge sprek van Mies Bouwman met voet baller Johan Cruyff en zijn i>rouw, een aflevering van Cannon en het ballet De Wals. Variatie voldoende dus. 's-Middags is de NQS er met een' aflevering van Ti-ta-tovenaar;" een reportage over het Joods His torisch Museum in Amsterdam en tenslotte de voetbaluitslagen van Frits van Turenhout. Dit alles ussen vier en vijf uur. Na de Vesper van het 1KOR komt de NOS om half zes nog een poosje terug voor een re portage van de wereldkampioen schappen touwtrekken in Doetin chem. Ned. 1 is 's monrgens vanaf 11 uur in de lucht voor een R.K. kerk dienst vanuit Sittard. De AVRO start 's avonds om zeven uur met het programma Herinneringen van Fred Astaire aan musicals van 20th Century Fox. Hello Dolly, Sound of Music, Daddy Long Legs, Can-Can, dat zijn onder meer de musicals waarvan fragmenten worden ge toond. Èen ster op voetbalgebiedis Johan Cruyff, voormalig Ajax-spe- ler én 'thans het wervelende middel punt in de ploeg van de FC Barce lona: Succesvolle Johan Cruyff-heeft samen' Wiet zijn vrouw een boek ge- schrev.en. waarin hun levensverhaal '.vertéld. 'Wordt. Ter gelegenheid van de verschijning van dit boek is Mies Bouwman naar Spanje getogen 'om daar een gesprek te hebben met het echtpaar Cruyff Het resultaat is tus sen tien voor half negen en tien over negen bij de AVRO te zien. Vervol gens wordt het tijd voor de Ameri kaanse misdaadbestrijder Frank Cannon. Moord in meervoud heet de aflevering van vanavond. Klókke tien gaat het doek op voor het ballet De icals. Deze uitzending heeft plaats in de reeks balletten van George Balanch'me. Balanchine bediende zich van muziek van Rat>el, het laatste nieuws kan men op deze zen der om half twaalf verwachten. NED. II: De eerste dertig minu ten op het tweede net zijn voor de jeugd. De allerkleinsten kunnen ge nieten van Barbapapa, waarna voor de wat ouderen deel vijf getoond wordt van de avonturenserie Sam and the river. Rond zeven uur krijgt het sportgebeuren de aandacht in Studio Sport. Vijf kwartier later, volgt het voorlaatste deel van de boeiende serie over de geschiedenis van Amerika. Alisaire Cooke neemt de kijkers mee op een tocht naar een aantal strategische punten die van belang zijn voor de veiligheid van de Verenigde Staten. Panoramiek komt om kwart over negen aan bod. In een tijdsbestek van twintig minu ten wordt aandacht besteed aan ac tuele gebeurtenissen in binnen- en buitenland. Volgt hierna het eerste deel van de tweedelige Engelse pro- duktie Joby, die gebaseerd is op de gelijknamige roman van Stan Bar- stow. Het tweede deel wordt volgen de week zondag uitgezonden. Het stuk speelt in 1939 en de hoofdper soon is een elfjarige jongen, Joby, voor wie de vakantie een afsluiting van een plezierige jeugd is. Want al spoedig zal de jongen met ziekte, onrecht en allerlei andere nare za ken te maken krijgen. Voordat het tweede net om half twaalf uit de lucht verdwijnt met de rubriek Su- rinamé deze week, wordt er nog een programma uitgezonden met als middelpunt Jhr. Dr. Willem Sand- berg, oud-directeur van het Stede lijk Museum in Amsterdam. ZONDAG 21 SEPTEMER NED. 1: 11.00 Eucharistieviering: 14.00 Teleac; 16.00 Nieuws; 16.02 Ti- ta-tovenaar16.27 Het joods histo risch Museum; 16.55 Toto; 17.00 Ves per; 17.32 W.K. touwtrekken; 18.15 Teleac; 18.55 Barba papa; 19.00 Nieuws; 19.05 Fred Astaire en de musicals; 20.20 Boem: Mies Bouw man in gesprek met 21.10 Can non; 22.00 De wals; 22.30 Journaal. NED. 11: 18.30 Woord voor woord: 18.35 Barbapapa; 18.40 Sam a.nd the river; 19.05 Studio Sport20.20 Ame rika; 21.10 Nieuws; 21.15 Panora miek; 21.40 Joby; 22.30 Praenium Erasmianum 1975; 23.30 Suriname deze week; 23.25 Journaal. MAANDAG 22 SEPTEMBER NED. 1: Efen liefde-haat-verhou ding tussen vader en zoon is het thema van de speelfilm Ik heb nim mer voor mijn vader gezongen, die de 'AVRO vanavond na achten op het scherm brengt. Aansluitend op deze boeiende film volgt deel vier van de serie Op zoek naar de we reld van morgen. Terwijl de AVRO zich in de vooravond bedient van de Duitse natuurfilm Je hoeft niet ver te zoeken en een aflevering van de Dick van Dyke Show. De Ame rikaanse komiek Dick van Dyke krijgt het vervolgens aan de stok met zijn hond. Het dier neemt' tij dens een wandeling de benen. Na het journaal gaat de projector draaien voor de Amerikaanse speel film Ik heb nimmer voor mijn va der gezongen, waarin de hoofdrollen gespeeld worden door Melvyn Dou glas en Gene Hackman, als de vader en de zoon die in een haat-liefde verhouding met elkaar leven. De film, die in 1969 werd gemaakt on der regie van Gilbert Cates, is ge baseerd op een toneelstuk van Ro bert Anderson. Duidelijk komt in de rolprent de generatiekloof naar vo ren. De beide hoofdfiguren hunke ren naar genegenheid, maar meren deels van de tijd zijn zij vreemden voor elkaar. Na deze onmiskenbaar uitstekende film besluit de AVRO Vrijdag 26 september, 20.20, Nederland I: Vicky Leandros. De Griekse zangeres tijdens haar optreden. MAANDAG 22 SEPTEMBER de Nijs om de kijkers op de hoogte te brengen van nieuw uitgekomen grammofoonplaten van eigen bodem. Het journaal wordt gevolgd door een aflevering van de misdaadserie Pepper. De actrice Angle Dickinson, later op de avond te gast bij Pim Jacobs, belandt als de charmante sergeant Pepper Anderson in een ingewikkelde diamantensmokkel. Het spoor leidt naar Me.vico. In de daar na volgende zestig minuten laat de TROS weten waarop het tv-publiek in het winterseizoen mag rekenen. Pim Jacobs verzorgt de presentatie van het TROS-seizoen 1975-1976. Naast de reeks al bekende program ma's zijn er een aantal nieuwtjes. Zo zal Johnny Kraaykamp met een serie shows komen, evenals de zan geres Martine Bijl. Daarnaast ziet men in het programma onder meer de artiesten André van Duin, Theo Olof, Rob de Nijs, Wies Andersen en Martin Brozius. Helemaal uit Ame rika is Angle Dickinson overgeko men, de hoofdrolspeelster uit de misdaadserie Pepper. Met deze TROS presentatie wordt het tien over tien tijd voor de actualiteitenrubriek Aktua TV. Als deze door haar veer- heen is, resteert nog het laatste nieuws van de NOS. met het vierde deel van de Duitse serie Op zoek naar de wereld van morgen. In deze aflevering icorden de gevaren belicht die er voor nog niet geheel ontwikkelde landen kle ven aan het doorvoeren van het in- dustrialisatieproces. Een korte uit- z*,nduui van de Stichting Symbiose raui vooraf aan het laatste nieuws ui.,, a N^S-journaal-dienst. NLL. i.De TROS trekt van- K.vouti zeslii .minuten uit om de kij kers te vertellen wat zij in het ko mende seizoen allemaal van deze omroep kunnen verwachten. Dat een en ander voor negentig procent uit amusement bestaat, zal niemand verrassen. Het tweede net begint om zeven uur met een aflevering van de science-fictionserie Doctor Who. Oók voor achten wordt de ru briek NL-Tippers gebracht. Dat be tekent een klein half uur voor Rob Advertentie A

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 7