LIONS CLUB SCHOUWEN-DUIVELAND ORGANISEERDE MARS Kruimels van Miljoenennota Examenklassen deden weekje Londen Doodvonnissen in Spanje NÜTSSPAARBANK Garage G. Wandel Zn. In liet teken Monumentenjaar ZIERIKZEE - Recentelijk organiseerde de Lions Club Schóuwen-Duiveland - zoals de laatste jaren gebruike lijk - een wandeltocht, die ditmaal stond in bel teken van bet Monumentenjaar 1975. De start vond plaats op het plein van de „J. L. de Jongescliool" te Zierikzee en voerde langs vele fraaie monumentale gebouwen en unieke stedelijk plekjes. Het aantal deelnemers was aanmerkelijk hoger dan vorig jaar en de 660 sportievelingcn wandelden over de Graehtweg en door de Nobelpoort verder de stad in. DEN HAAG, 16-9. De situatie in de wereld wordt gekenmerkt door „grote onoverzichtelijkheid en on zekerheid'', een „overvloed van mo gelijkheden tot onwenselijke, ge vaarlijke en zelfs rampzalige ont wikkelingen", aldus minister Van der Stoel, en de staatssecretaris Kooijmans en Brinkhorst in hun toe lichting op de begroting van buiten landse zaken. Bijzondere aandacht krijgen de laagste inkomens bij de zelfstandi gen in het midden- en kleinbedrijf en in de landbouw. Aldus heeft mi nister Boersma van sociale zaken meegedeeld in de toelichting bij zijn begroting. Het departement van onderwijs heeft met 'n totaal van f 220 njiljoen een aandeel geleverd aan de oplos sing van de budgettaire problema tiek. Een bedrag van f 160 miljoen wordt bezuinigd op diverse onder wijsposten .en de rijksbijdrage aan de academische ziekenhuizen wordt met f 60 miljoen verminderd waar te genover een verhoging van de ver- pleegtarieven staat. Op de bijdrage uit de schat kist aan het Rijks wegenfonds zal volgend jaar een extra korting van f 30 miljoen worden toegepast. Er is, ook in het komend jaar, sprake van terughoudendheid bij de wegenaanleg, zo blijkt uit de begroting van het Rijkswegenfonds. De bijdrage uit de algemene midde len zal met ingang van 1977 nog eens met rond 50 miljoen gulden worden verminderd. In 1976 is geen verhoging van de omroepbijdrage noodzakelijk, aldus heeft minister Van Doorn van CRM meegedeeld in de toelichting bij zijn b groting. De tweede kamer krijgt volgend jaar een nota inzake de meerjarenplanning van inkomsten van uitgaven van de omroep. Doordat sedert januari jl. ook be lasting is verschuldigd voor op de weg stilstaande personenauto's en motorrijwielen kon de controle op de betaling van de belasting worden geïntensiveerd. Voor 1976 is het inkomen van de koningin vastgesteld op f 4.100.000. Dit blijkt uit de begroting van het huis der koningin voor 1976. Het in komen van prins Bernhard is be paald op f 798.000, dat van prinses Beatrix op f 938.000 en. prins Claus op f 837.000. Minister Boersma van sociale za ken heeft drie doeleinden moeten kiezen, nu er beperkte economische en financiële mogelijkheden zijn. De drie doeleinden zijn: bestrijding van de werkloosheid en de gevolgen daarvan, verdere verbetering van de bestaansmogelijkheden van de meest achtergeblevenen en zwakke groe pen in de samenleving, en bijzondere aandacht voor de verbeteringen in de immateriële sfeer. ZIERIKZEE. Als gemeld, treedt za terdag 4 oktober de kabaretgróep Tékstpierement op, met het pro gramma: „We zijn daar gek". De foto toont de groep: v.l.n.r. Sytha Bolt, Frank Sanders, Guuske Kotte, Jos Brink en Henk Bokking a Het eigen autootje UTRECHT, 18-9. Wie een fiscale rem zet op het gebruik van het ei gen autootje, zonder gelijktijdig voor een goed en betaalbaar alter natief te zorgen die vraagt om moei lijkheden. Aldus reageerde donderdagochtend de voorzitter van de vervoersfede- ratie NVV/NKV Jan Schroër op de regeringsplannen met betrekking tot het openbaar vervoer. Hij toonde zich daarover zeer teleurgesteld. Volgend jaar zal er behalve de 8 en de 15 km ook een 25 km route zijn. Dit wordt speciaal gedaan om tegemoet te komen, aan de wens van meer geroutineerde wandelaars. (Zeer tot onze spijt konden wij zij het - door vriendelijke bemiddeling - veel te laat over dit verslag be schikken. RED.). Flitsen uit het buitenland De tocht voerde verder lartgs stad huis, de Lutherse kerk, het z.g.n. huis der Tempelieren, de St. Lie- vensmonstertoren, de molen „De Haas", de oude Vismarkt (het vroe gere St. Jacobs Hofje) en de beide Havenpoorten. Behalve een routebeschrijving ontvingen de deelnemers tevens een beschrijving van de Monumentale gebouwen. De route had een 8 en een 15 km parcours. De grootste groep die aan het wandelfestijn heelt deelgenomen was de Theo Thijssenschool met 75 deelnemers. Verder kwam men uit alle delen van de provides Noord- Brabant, Zuid-Holland en Zeeland. „Beloning''' Het weer werkte ook bijzonder goed mee, dit in tegenstelling tot vo rig jaar. Iedereen was vol lof over het parcours, alsmede de „beloning'' die dit jaar bestond uit een speciaal ontworpen ,sdraagkruis" met de af beelding van de Z. Havenpoort, aan een lint in de kleuren van de stad Zierikzee. Grootste blokfluit OVERVEEN, 18-9 Muziek pedagoog Baldrick Derenberg uit Qvèrveen is eigenaar van de grootste blokfluit ter we reld: een ruim 2,75 meter lan ge contrabas naar een voor beeld uit de zestiende eeuw en naar de schone maagd Daphne genoemd. Haar don kere zwevende geluiden zul len op 30 oktober in hel Con certgebouw -in Haarlem zijn te beluisteren. Het instrument haalt drie oktaven, van C-groot en tot C-twee gestreept. Het geluids volume valt op het eerste ge hoor wal tegen. Daphne wordt wellicht overstemd door de gemiddelde sopraan-blokfluit. Maar blaast zij in het ensem- blewerk haar partij mee, dan vallen haar typische klank kleur en andere acoustische kwaliteiten duidelijk te on derkennen, aldus de trotse eigenaar. Om het instrument te be spelen moet de 28-jarige mu ziekpedagoog in zijn volle lengte op een stoel staan om via een koperen S-stuk lucht in de reusachtige holle pijp te blazen. Met zijn vingers be dient hij elf vingergaten en vier kleppen die afstanden overbruggen KRALENDIJK, BONAIRE. Met het afmeren van de 203.000 ton me tende tanker „Berge Commander" is woensdag op hel Benedenwindse eiland 'Bonaire de olicoverlaadhaven in gebruik: genomen. JERUZALEM. De minister van buitenlandse zaken, Yigal Allon, /.al volgende week in New York bespre kingen voeren met vijf of zes colle ga's van. Afrikaanse landen die na de okloberoorlog van 1973 hun di plomatieke betrekkingen met Israël hebben verbroken. Dit schrijft het Israëlische blad Yedioth Aharonoth. HELSINKI. Finland kiest zondag en maandag een nieuwe rijksdag. Na een korte, maar hevige verkie zingsstrijd zijn 3,4 miljoen stemge rechtigden opgeroepen, met een re cord-aantal van 12 partijen, zo te kiezen dat „de politieke omstandig heden voor de voortzetting van een economisch beleid op lange termijn" verzekerd zijn. PARIJS. Het bestuur van hel In ternationale Energiebureau (IEA) v.an de Organisatie voor Economi sche Samenwerking en Ontwikke ling (OESO) is ervan overtuigd dat het nodig is de dialoog met de ont wikkelingslanden over energie, grondstoffen en ontwikkelings vraagstukken te hervatten. OSLO. Noorwegen heeft de Sow- jet-Unie woensdag meegedeeld „diep bezorgd" te zijn over de Rus sische raketproeven die afgelopen dinsdag in de Barenlszee gestart zijn. Dit heeft een funktionaris van het Noorse ministerie van buiten landse zaken bekendgemaakt. Er is echter niet officieel geprotesteerd. ROME. Een salmonella-epidemie in de kinderafdeling van een parti culiere kliniek in het Zuiditaliaanse Avellino heeft tot donderdag zes tien zuigelingen het leven gekost. PALERMO. Een van de berucht ste Siciliaanse bandieten, Antonio Lombardo, is op Sicilië iii de buurt van Palermo doodgeschoten. De 60- jarige Lombardo bewerkte zijn tuintje toen onbekenden hem met een donderbus doodden. LISSABON. De revolutionaire raad van de strijdkrachten in Portugal, heeft vrijdag bekendgemaakt dat Portugal een nieuwe regering heeft, waarvan de leden vrijdagmiddag om zes uur zullen worden beëdigd. LONDEN. Aangepast aan het sei zoen maar zonder schoolverlaters en werkstudenten is de Britse werk loosheid in september in vergelij king met de voorgaande maand toe genomen met 29.9,00 tot 997.000 zo heeft het Britse ministerie van werkgelegenheid bekendgemaakt. MADRID. De krijgsraad in Ma drid heeft donderdag vijf leden van het FRAP (Revolutionair Front voor Anti-Fascistische en Patriottische Aktie) conform de eis ter dood ver oordeeld wegens moord op een poli tieman vorige maand. KASSEL. Een giftige chloorgas wolk boven de Westduitse stad Kassei is donderdag de oorzaak ge weest voor een groot alarm dat ver scheidene uren heeft geduurd. Met luidsprekers riep de politie de be volking op ramen gesloten te hou den. WASHINGTON. De Russische mi nister van buitenlandse zaken, Gro- myko, heeft donderdag een onder houd van twee en een half uur ge had met president Ford in het Witte Huis. Minister Kissinger was ook aanwezig. Chr. Mavo-Zierikzee ZIERIKZEE, 18-9. Een groot aantal leerlingen van de Chr. Mavo heeft cen.reisweek achter de rug, met als uitspringer een 50-tal leerlingen van de examenklassen M3 en M4, die echte „Engelandvaarders'' werden, zij het op de komfortabclc toer, want de reis werd gemaakt per Hovercraft (85 km u) tiaar Ramsgate. '"Op doorreis naar Londen werd een •'„kërkstop" -gemaakt te-,Canterbury, waarna de vplgende dag -onder lei ding van een Engelse gids - in een drié uren vergende „sight seeing" töer Londen werd „gedaan". Een programmapunt was uiteraard West minster Abbey, waar de Zierikzeese scholieren niet de enige bezoekers bleken. Het was er druk en het ru moer van de-toeristen en de elkaar overstemmende gidsen deed even denken aan de wisselaars in de tem pel. Belevenissen waten verder de wisseling van de wacht bij Bucking ham Palace en het avondwinkelen op hét verlichte Piccadilly Circus Loos alarm De woensdagmorgen werd op en rond de Tower doorgebracht, waar echter - als gevolg van een (loos) bomalarm de supposten het publiek zo snel mogelijk naar buiten werk ten. Per bus daarna naar Hampton Court, met de nog herkenbare te kenen van stadhouder Willem III, echtgenoot van Mary Stuart en ooit koning van Engeland. (Aardewerw met spreuk: ,Je maintaindrei"). 's Avond wer 'n vaartocht gemaakt op de Theems en de volgende mor gen werd gewinkeld in Oxfortstreet, met - in de middag - een bezoek aan het wassenbeeldmuseum van Ma dame Tussaud, waarbij de jeugd een levendige meneer in de buik prikte om te zien „of hij echt was". Een hoogtepunt was 's avonds de musi cal in 't Drury Lane theatter, waar in Michael Crawfort - bekend uit de tv-serie „Het zal je kind maar we zen - op flitsende wijze de hoofdrol speelt als de wat al t feantasievolle Billy Fisher. De musical gaat al twee jaar. De terugreis werd gemaakt met de nieuwe Olau-lijn van Sheerness naar Vlissingen (ruim 7 uur). AMSTERDAM. In Amsterdam vond de premiere plaats van de nieuwe Nederlandse f ilm: „Het jaar van de Kreeft". Op de foto zien we Willeke v>an Ammelrooy, Sacha Iloffs (filmdochtertje van Willeke) en Rutger Houer in de bloemen na de voorstelling. Advertentie Advertentie fle ideale geziusbank! m Verhuur kluiskoffers NIEUWERKERK Dorpshuis - donderdag 12.30- 13.30 uur. Gemeenten en woonwagencentra DEN HAAG, 18-9. Het ministerie mag dan doordrongen zijn van de huidige belabberde toestand van ve le woonwagencentra en het groeiend tekort aan standplaatsen, het wette lijk instrumenarium is niet toerei kend om de gemeenten te dwingen de nieuwbouwplannen ook uit te voeren. Men kan bovendien de ge meenten helemaal niet dwingen om standplaatsen te vernieuwen, tot de ze bevinding is het landelijk katho liek woonwagenwerk (LKW) geko men na een onderzoek naar de kwa liteit van voorzieningen voor woon wagen en een blik in de toekomst. Vaseline op de weg BODEGRAVEN, 18-9. Sinds don derdagavond omstreeks 10 uur is een deel van de Rijksweg 12 (Utrecht-Den Haag) bij Bodegraven voor één helft afgesloten. Een vrachtauto had een aantal vaten vaseline verloren. Enkele vaten zijn bij de val op het wegdek open ge gaan en de glibberige materie die eruit liep, heeft de weg voor onge veer 200 meter onberijdbaar ge maakt. Olieprijs iets omhoog? ROTTERDAM, 18-9. In kringen van de olie-industrie leeft de stel lige verwachting, dat de OPEC op haar vergadering van aanstaande woensdag in Wenen zal volstaan met een kleine prijsverhoging: 40 a 50 dollarcent per vat ruwe olie. Dit heeft een direktielid van een van de grote maatschappijen gezegd in een gesprek met een ANP-verslaggever. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND UTRECHT. In en om de Utrechtse vcemarkthallen worden vandaag (vrijdag) en zaterdag weer de vee- en paardendagen gehouden. Deze manifestatie is in de loop der jaren uitgegroeid tot een van de hoogte punten op paardensportgebicd in Nederland. DEN HAAG. Minister Wester terp voelt er niet veel voor een on derzoek te laten instellen naar de mate van onverzekerd rijden in Ne derland. Hij acht dit niet opportuun omdat een dergelijk onderzoek zeer uitgebreid en kostbaar zou zijn en onvoldoende garantie zou bieden voor het verkrijgen van betrouwba re gegevens. De officiële Citroën-agent van Schóuwen-Duiveland: Nieuwerkerk - Tel. (01114) 1487 MADRID, 18-9. De versnelde af handeling van politieke processen in Spanje en de strengheid van de von nissen - tien doodvonnissen in drie weken - duiden er op dat de rechts pleging al sterk beïnvloed wordt door de onlangs van kracht gen-or den wet tot bestrijding van het ter rorisme, ook al vallen de misdrijven waarvan de verdachten worden be schuldigd, niet onder de bepalingen van dit decreet. Wet tegen misleidende reklame DEN HAAG, 18-9. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tegen misleidende reklame. Uitgangs punt van de voor het wetsontwerp verantwoordelijke bewindslieden van justitie, van ckonomischc zaken en van kuituur, rekreatie en maat schappelijk werk, is geweest dat de konsument tegen misleidende rekla me beschermd moet worden en dat het hier gaat om de bestrijding van ongeoorloofde mededinging. Advertentie tamboer Accountantskantoor ajd. assurantiën alle verzekeringen, pensioenadviezen, financieringen, hypotheken Lindenlaan 3 Telefoon 01870-3477 Middclharnis

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 4