IN EEN LAGERE VERSNELLING 4 Bloeiende wapenhandel Anti rookcampagne in Frankrijk Tinoccfuo De V.S. en Panama 1ili i kzi:i;si:i i im i:i\vsb< i t Doml BLIK DOOR HET WERELD N IGV. wil geen „klasse" van werklozen Alpen worden elk jaar hoger Verfon's Schoenen tltnlag 18 srplcmbrr 107: Boeiende maar niet opwekkende lektnur biedt ieder jaar het verslag Vian het internationaal instituut voor strategische studies in Londen: een boek onder de titel „De militaire balans" waarvan de editie-1975 wel bijzonder trieste zaken vermeldt. Hoewel er op verscheidene niveau's druk gepraat wordt over verminde ring van de beivapening, zijn de re sultaten ervan niet het vermelden waard. Opvallend is vooral dat de bcwapeningstvedloop kennelijk naar het Nabije Oosten is overgeslagen. Wat di' twee wereldmachten be treft zijn er de overeenkomsten van Wladiico.stokdie beide binden aan een beperkt aantal strategische wa pens. Het ejfekt ervan blijkt, zoals al was te voorzien, niet geweldig. In plaats van het aantal wapens te vergroten verbeteren de tioee supcr- kermnaciiten nu de kwaliteit van het beperkte aantal dat overigens op zichzelf al groot genoeg lijkt om de wereld enige malen te vernietigen. Gespecialiseerd heeft men zich aan beide zijden nu in het vervaardigen van raketten, die in plaats van één enkele vele kernladingen kunnen transporteren, een techniek die al is voortgeschreden tot het aantal van veertien. En al wordt dan zeker wel het een en ander dat verouderd is gesloopt, in totaal blijven deze twee strategische arsenalen nog altijd ko lossaal. Nu zijn misschien deze kernwa pens niet eens het gevaarlijkst. Maar wel mag men vermoeden dat de twee groten elkaar blijvend op jutten tot kwantitatieve en kwalita tieve versterkingen. Wat de Russen betreft is opvallend dat ze druk doende zijn met vlieg dekschepen waarop mariniers met helikopters een onderkomen vinden, liet duidt er op, dat de Russen via hun vloten net als de Amerikanen men denke aan de Middellandse Zee) overal hun macht willen kun nen tonen. En gebruiken uiteraard. Wat de kernmachten aangaat is merkwaardig dat de Chinezen zich volgens de Londense bestuurders zeer kalm hebben gehouden. Ze hebben geen nieuwe kernproeven genomen, zijn kennelijks voorhands niet ontevreden over hun materiaal Wel verbeteren ze hun raketen, die desgewenst tot Moskou kunnen ko men - iets wat de Chinezen waar schijnlijk als voldoende voorkomt en wat de Russen allerminst zal beval len. Verdrievoudigd Maar de griezeligste zaken worden in het jaarboek vermeld over het Nabije Oosten. Daar wordt thans in derdaad op kolossale manier bewa pend. Saoedi-Arabië b.v. besteedde in 1974 6,3 miljard dollar aan wa pens - het jaar daarvoor was hel nog „maar" 1,8'miljard. Iran, de an dere oliegigant, liet de post wapens groeien van 3,2 tot 10,4 miljard - dat unl zeggen dat in een jaar de uitgaven werden verdrievoudigd. Egypte, Syrië en ook Israël waren al' goede klanten van de fabrikanten. van oorlogstuig, maar daarin speel de uiteraard mee, dat na de Yom- Kippuroorlog nogal wat materiaal vervangen moest worden. Sindsdien is echter bij deze landen in het geheel geen vermindering van de kooplust te bespeuren. Dat de olielanden vooral zich zo ijlings be wapenen - waarvoor ze. gemiddeld aanzienlijk meer dan tien procent van hun nationale inkomen beste den, wat zo'n keer of drie is van wat de NAVO.-landen doen op de VS na die tot zés procent komen - betekent dat als het hier ooit eens tot ecu nieuw konflikt komt het materiaal aanwezig is' om dit ook van ver- AdwrtenUe DREISCHOR. Nog een van Drei- schor's mooie schuren. Dit fraai exemplaar is van mevr. M. Wage- maker-Klnusse en staat aan de Da niël Ockersestraat. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) schrikkelijke proporties ie maken. Nu hoeft men hierbij niet zuiver en alleen aan Israël te denken - Iran b.v. bewapent zich zeer zeker ook. behalve uit prestigeoverwegingen, om de golfstaten ervan te weerhou den de vaart in de Perzische Golf te belemmeren. En als die golfsta ten eens door de rebellen op de {com munistische koers gebracht zouden worden kan de sjah er ook wel iets nun doen. Maar de wetenschap dal unpens die er zijn ook gebruikt kun nen worden is toch niet bepaald ge ruststellend, vooral niet als men er zoveel gekoncentrccrd ziet in een verre van stabiele hoek van de we reld. Een van de redenen van deze enorme bewapening is, dat de grote wapenleverunciers onder de naties - Frankrijk, Engeland en de VS - op deze 'manier ook de olie'rekeningen voldoen. Ekoaomisch is het uiter aard zeer fraai bedacht. En al lost het de ekonomische problemen niet op. het verzacht ze wel - alt hans voorlopig. Maar of het politiek, op de lange duur - zo verstandig was, valt ernstig te betwijfelen. PARIJS, 17-9. De Franse regering is dinsdag met haar eerste anti rookcampagne begonnen die o.a. voorstellen inhoudt Om het roken in alle openbare gebouwen te verbic- den en het vermelden dat roken schadelijk is voor de gezondheid,"op alle sigarettenpakjes verplicht te stellen. Eén miljoen fietsen AMSTERDAM. 17-9. Het ziet er naar uit, dat er dit jaar in ons land weer een miljoen fietsen zullen worden verkocht. Nauwkeurige cij fers zijn nog niet bekend, maar „zo'n miljoen"' is wel de schatting van de Stichting Fiets in Amsterdam. Ileusden-restauratie half voltooid HEUSDEN, 17-9. Ongeveer de helft van een groot restauratieplan van-Heusden ,(NB)-is thans voltooid. Ruim vijf jaar geleden is men be gonnen met de restauratiewerk zaamheden (kosten f 30 miljoen). De stadswallen en de daarbij beho rende poorten zijn thans bijna ge heel in oude luister hersteld en de niet minder dan 134 panden' die op de monumentenlijst staan, zullen in hun oorspronkelijke 17de eeuwse staat worden teruggebracht. Een groot deel is reeds gerestaureerd. Raad voor de Gezi nsverzorgi ng' UTRECHT, 17-3. De Centrale Raad voor dé Gezinsverzorging zal niet meewerken aan beleidsmaatre gelen van minister Van Doorn (CRM) als de minister zijn beslissingen op het terrein van de gezinsverzorging niet eerst terugneemt om ze alsnog ter discussie te stellen. De Centrale Raad omvat een kleine 300 instel lingen met 76.000 werknemers die jaarlijks aan 200.000 gezinnen, be jaarden en alleenstaanden ongeveer 65 miljoen uren hulp verlenen. Geen uitbreiding verlofdagen DEN HAAG, 17-9, Verlofregeling voor in Duitsland gelegerde Neder landse militairen zal niet worden uitgebreid. Staatssecretaris Van Lent (defensie) heeft een VVDM- verzoek van de hand gewezen. Het verzoek was vervat in een kaarten actie, waarin werd aangedrongen op uitbreiding van het aantal verlofda gen tot honderd per jaar. BREDA, 17-9. De industriebond NKV is fel gekant tegen het ont slaan van een nieuwe klasse in onze maatschappij, de klasse van de werklozen, die steeds meer van de maatschappij vervreemdt. De werk loze zit in de verdomhoek en de in dustriebond NKV wil de werklozen niet in die hoek laten schoppen. Dit heeft de kandidaat-voorzitter van de industriebond NKV. Piet Spijkers, dinsdagavond gezegd tij dens een kaderbijeenkomst van zijn bond in Breda. Bank gaf vals duizendje uit ARNHEM, 17-9. Een employee van een Arnhems garagebedrijf heeft dinsdag een vals biljet van duizend gulden ontvangen van de Neder- landsehe Middenstandsbank aan cle Velperweg in Arnhem. Volgens zijn verklaring tegenover de politie be vond zich tussen een hoeveelheid op gehaald geld het valse biljet. Het valse duizendje werd ontdekt door personeel van de Amrobank, de eigen bank van het garagebedrijf, waar het geld werd gestort. De di rectie van de NMB zegt „voor raad sels" te staan. GENEVE, 15-9. De Alpen worden elk jaar een milimeter hoger, zo blijkt uit een rapport van deskundi gen, verbonden aan het geologisch instituut van Neuchatel en ambte naren van de Zwitserse topografi sche dienst. Het rapport is gebaseerd op me tingen die in een periode van ruim vijftig jaar in het gebied van Lu- zern zijn verricht. De stijging is op lange termijn van groot belang voor cle bouw van en het toezicht op tun nels. 9? „Flitsen uit het buitenland CAIRO. Vier zeer moderne Mig 25-toestellen die door de. Sowjet- Unie naar Egypte waren gezonden voor verkenningsdoeleinden zijn het afgelopen weekeinde naar hun land teruggekeerd omdat zij hun missie niet wilden vervullen, zo heeft pre sident Sadat maandagavond in een toespraak onthuld. LISSABON. De Portugese revolu tionaire raad heeft maandag gewei gerd borg te zijn voor een lening van j negen miljoen escudo's (ruim 800.000 gulden) aan het dagblad „Republica" „Republica" is enige tijd geleden docr een werknemerscomite overge nomen van de pi'O-socialistische re dactie. DEN HAAG. Dinsdag- begon in— Aberdeen (Schotland) de grootste buitengaatse tentoonstelling, die tot heden in Europa werd gehouden. Er zijn in totaal 1.000 deelnemende be drijven. Nederland neemt met een door het Nederlands centrum voor handelsbevordering georganiseerde collectieve inzending deel. NEW YORK. De leiders van New Yorks stakende onderwijzers hebben dinsdag een voorlopig akkoord be reikt in het geschil met de onder wijsraad. Bijna alle 55.000 gemeente lijke onderwijzers gingen vorige week in staking uit protest tegen de grotere klassen en de langere lesu ren. WASHINGTON. De NASA heeft besloten 382 kilo van het materiaal dat van de maan naar de aarde is gebracht voor onderzoek door het nageslacht te bewaren in de lucht machtbasis Brooks te San Antonio in-Texas. COLUMBIA (Missouri) De strijd tegen de luchtvervuiling stuit op een groot struikelblok. De geleerden kunnen het er niet eens" over worden hoeveel van een bepaalde stof ge vaarlijk is en hoeveel daarentegen zelfs goed is voor het menselijk lichaam. NEW YORK. De algemene ver gadering van de Verenigde Naties heeft in de bijzondere plenaire zit ting over economische wereld vraagstukken met algemene stem men de commissievoorstellen aan vaard die beogen de ontwikkelings landen een groter aandeel te ver schaffen in de rijkdom van de we reld. KORTE BERICHTEN UIT 1IET BINNENLAND AMSTERDAM. Hot bestuur van het Politiek Jongeren Kontakt het samenwerkingsorgaan van ARJOS, CHJO, JOVD, DJG. KVP, PSP en DS '70-jongeren, heeft er bij gene raal Franco en de Spaanse regering schriftelijk op aangedrongen de om streden anti-terreurwet in te trek ken en het leven van de tvv.ee Bas- ken Garmencia en.Otacqui te sparen. HILVERSUM. De TROS is in an derhalf jaar tijd van ruim 480.000 tot ruim 640.000 geldige leden ge groeid. Dit deelde directeur drs. L. J. Leenman dinsdag in een perscon ferentie over de winterprogramma's van de TROS mee. BERGEN OP ZOOM. Sinds woens dag 3 september wordt in Argentinië de heer J. Éeeht (33) uit Bergen op Zoom vermist. Hij verbleef in Bue.- nos Aires als vertegenwoordiger van Avio-Fokker om aan een Argentijn se Luchtvaartmaatschappij adviezen te geven op het gebied van het F-28 onderhoud. APELDOORN. Een diepgaand on derzoek heeft uitgewezen 'dat de gasexplosie, die zondagavond aan de 22-jarige mejuffrouw A. Ettema in Apeldoorn het leven heeft gekost, veroorzaakt is door een openstaande gaskraan. Het uitstromende gas moet zijn ontstoken door de waak vlam van een geyser. toch héél wat andersl Ga zenü passen bij: Havenplein 13 - Zierikzee ORLANDO, FLORIDA, 17-9. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken dr. Henry Kissinger heeft dinsdag de waarschuwing la ten horen dat weigering van de kant van de Verenigde Staten toe te ge ven aan Panama's eisen voor meer zeggenschap over het Panama ka naal, zou kunnen leiden tot een Vietnam-achtige guerrilla-oorlog in ^Midden-Amerika. Dode door bedwelming' ROTTERDAM, 16-9. Door nog on opgehelderde oorzaak zijn drie op varenden van dé Britse tanker „Lu- cigen" bedwelmd geraakt door ben zinedampen. Een van de drie is over leden. De overige twee zijn in zorg wekkende toestand overgebracht naar een ziekenhuis in Rotterdam. De overleden zeeman is de 25- jarige J. H. I. Pereira uit India. Zijn landgenoten R. G. Souza (30) en S. A. Gay en (26) werden met ernstige ademhalingsmoeilijkheden in het Zuiderziekenhuis opgenomen. Wat biedt de BEELDBUIS7 VRIJDAG 19 SEPTEMBER •-«- NED. I: Afstemmen op het eerste net vanavond betekent het vije weekeinde op een ontspannen wijze beginnen. Bij de VARA tussen zeven en acht uur een aflevering van Dok ters ter zee en cle vrolijke kwis Haantje de voorste. Na het journaal zit Herman Stok klaar voor de pre sentatie van Top of. Flop. En om tien voor negen maakt -Herman Stok plaats voor Henk van Montfoort, de gezellige gastheer in hel amuse mentsprogramma Hallo hier Hilver sum hier is de VARA. Een van cle aanwezige artiesten is de zang/zres Bertice Reading, die tot éen verruk kelijke act in staat is. De cabaretsec tor is vertegenwoordigd door cle groep Tekst pierement. Een cajé dat niet verdwijnen mag is de titel van de hierna volgende aflevering van de serie Portret. Bedoeld café is het etablissement van tante Cor aan cle Nieuwmarkt in Amsterdam, dat met de ondergang worclt bedreigd. Van- OOSTERLAND. Vreselijkmooi huis onder Oostcrland, in het gër bied achter „De Blauwe Keet". Hél loordt bewoond door een kunste naarsechtpaar. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) avoncl doel ook de Duitse commissa ris Keller van zich spreken. Keiler staat voor de moeilijke opdracht een bankrover te grijpen, die al enkele malen zijn slag geslagen heeft zon der ook maar enig spoor achter te laten. Het IKOR dat 'om tien voor half twaalf de zender overneemt komt met aflevering 11 van de eer der uitgezonden serie Geloven in de onvoltooid verleden tijd, NED. II: Het AVRO-programma op cle vrijdagavond is in eeii paar woorden verteld. Het is het bekende werk. Waarmee overigens niet ge zegd wil zijn dat het niet de moeite van het aanzien waarcl is. Het hit- minnende volk kan zich tussen ze ven en acht uur op cle hoogte stel len van de ontwikkelingen in cle na tionale hitparade. Vijf trouwlustige paartjes hebben na hel jurnaal de fraaie kans hun uitzet aan te vullen met enkele zeer waardevolle arti kelen in de zomerse editie van cle Wie Kent Kwis. In de serie De ge broeders Hammond, om tien óver half tien, is sprake van samenzwe ring. Jennifer wil haar aandelen in het transportbedrijf verkopen en Brian en David overpeinzen hoe zij hieruit het meeste voordeel kunnen trekken. Televizier Magazine is om half elf aan cle beurt met 'actualitei ten, Televiiiér-chef Jaap van Mee- kren praat vervolgens nog tien mi nuten met minister-president Den Uyl over het kabinetsberaad xnu vandaag. VRIJDAG 19 SEPTEMBER NED. I: 10.45 Schooltelevisie: 18.15 Teleac; 18.45 Barbapapa; IS.55 Nieuws; 19.05 Dokters ter zee; 19.30 Haantje de voorste; 20.00 Journaal; 20.20 Top of Flop; 20.50 Hallo hier Hilversupi; 21.50 Portret van een café;. 22.20 De commissaris: 23.20 Geloven in de onvoltooid verleden tijd: 23.50 Journaal. NED. II: 18.45 Barbapapa: 18.55 Nieuws; 19.05 Toppop20.00 Jour naal20.20 Wie Kent Kwis; 21.40 De gebroeders Hammond; 22.30 Tele vizier; 23.15 Gesprekmet de minis ter president; 23.25 Journaal. K - - 23 Pas tegen vieren had Van den Ogenalier de zaak rond. nam met een stevige handdruk afscheid van de directeur, dankte de sekretaresse in haar domein voor de koffie en de thee en zei op veelbetekende toon, dat hij hoopte haar gauw weer te zien. Enkele minuten later, toen Reinalda met de post in het kantoor van haar baas kwam om die te la ten tekenen, hoorde ze flarden van een telefoongesprek, dat Verschuere voerde met de directeur van de Ne hafa: „Geweldige knul zeg, die Van den Ogenalier. Alle respect. Houdt hem in waarde. Jaap. want je zult veel plezier aan hem beleven; hij bezit de nodige capaciteiten. Ik wil de wel. dat ik zo'n inkoper had Deze lofuiting betreffende de knappe inkoper van de Nehafa be viel haar zo, dat ze die zélfde avond thuis tegen haar vader zei: „Op de Nehafa is ene meneer Van den Ogenalier werkzaam. Als inkoper Vandaag heeft hij bij ons op de zaak een grote order afgegeven. Meneer Verschuere geeft nogal hoog van hem op. Kun jij niet eens naar hem informeren?" Vader Colippe, een man van de wereld, vooral gevreesd in finan ciële kringen vanwege zijn scherpe oordelen, maar gek op zijn enige dochter, keek haar enige tijd on derzoekend aan. ''Is die vraag na mens Verschuere of heb je er zelf belang bij?" informeerde de man voorzichtig. Ze keek hem hooghartig aan. „Als meneer Verschuere het noodzakelijk acht inlichtingen in te winnen om trent deze employé van do Nehafa, heeft hij daartoe zelf wel de ge ëigende bronnen." Het antwoord was duidelijk. Hij keek zijn twee en twintigjarige dochter nog eens aan. „Goed. Geef "me een week, he? Van den Ogenal ier.... de naam komt me bekend voor. Juist omdat hij zo exclusief is, zoals de onze. Op de keper be schouwt moet het een behoorlijk jongmens zijn, anders had jij er geen interesse voor getoond." Ze knikte hem vriendelijk toe. Va der en dochter begrepen elkaar ge heel. Hoewel Reinalda vermoedde, dat hij het niet zo heel erg nauw nam - de buitenlandse reizen, die af en toe opeens noodzakelijk bleken te zijn. gingen altijd naar één land en doorgaans het zelfde stadje in Oos tenrijk - hield ze op haar manier van hem. omdat ze trots was op de positie, die hij had bereikt. En ver gaf graag zijn slippertjes, omdat ze wist, dat ze in één opzicht op haar moeder leek: tamelijk ongenaakbaar Het resultaat van Colippe's onder zoek was bevredigend. „Ambitieuze jongeman met Gymnasium en Han delsschool. Is sinds enkele maanden Werkzaam bij de Nehafa en heeft daar een leidende funktie: is name lijk verantwoordelijk voor de in- kooppolitiek. En die lui zijn in be drijven als de Nehafa vast niet de stomsten .integendeel. Van redelijk goede afkomst: zijn vader is enige maanden geleden overleden en had twee schoenenzaken in de stad. Er is nog een zoon. die beide zaken overneemt. Financieel zit die Ber nard. die jij waarschijnlijk cèn paar keer gezien zult hebben, wel goed: zijn broer heeft hem uitgekqcht. Ik schat beide zaken op elk.twee ton en er was nog een huis aan de Pe ripherie. Als ik me niet vergis woont die Bernard daar nog. Een vrij goe de middenstandswoning. Financieel door HENK VAN HEESWIJK staan die schoenenzaken gunstig be kend. Ja, dat is het zo ongeveer. Heb je er wat aan?" Ze kuste hr.ar vader op de wang. „Dank je voor de moeite. Misschien zie ik hem nooit weer. maar ik vond hem beschaafd. En dat kun je tegen woordig niet van iedere jongeman zeggeh." Vader Colippe, die graag zou zien, dat zijn dochter een goed huwelijk deed. had al eens heel omzichtig een paar aanvaardbare kandidaten in zijn woning uitgenodigd, doch dit had precies averechtse resultaten. Want de dochter had terstond be grepen' wat de bedoeling was en haar stekels opgezet. Als ze een man wilde, was ze mans genoeg hem zelf uit te zoeken. Ze had evenwelgeen haast, als vader dat maar wilde be grijpen, ja? Colippe had 't begrepen en geen verdere pogingen meer ge daan. Des temeer verrast was hij toen ze inlichtingen wilde over die Van den Ogenalier. Reinalda Colippe was een nuchte re vrouw, nauwelijks emotioneel, koel en berekenend, maar toch wel begrijpend, dat een goed huwelijk tot cie mogelijkheden moest blijven behoren. Tenslotte kon ze niet eeu wige dage. thuis blijven en kamérs lokte haar niet bepaald aan,. Ze hadden beiden geluk. Op eeti zaterdagmorgen ontmoette ze hem in de stad. Hij lichtte beleefd zijh hoed en stak de hand uit. „Juffrouw Colippe. wat een verrassing! Hbe maakt u het?" Reinalda legde haar hand In de zijn. „Uitstekend. En u? Is de trans actie geslaagd?" (Wordt vervolgd) I i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 7