Werkloosheid en ekonomische neergang stempelen staatsstuk De „J. Henri Dunant" meerde af in haven te Zijpe Zeeland zal meer tobben met rekreatie dan met industrie DE ZIERIKZEESCHE COURANT De Troonrede GROTE MOSSELAANVOEREN BANKSTEL MEUBELRAMA RUST AAN ZEEDIJK Na twaalf jaar in coma overleden Ontslagen bij Schuttersveld pCtALE BiBij ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 16 september 1975 132ste jaarpang Nr 21760 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE, ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na halt zes; zie pagina 2 onder de rubriek Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v'h Lakenman Ochtman, Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 19,90; per jaar 76,50. Losse nummers 45 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 29 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 3,50. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W. In dit nummer: Jubilarissen op personeelsavond DEN IIAAG, 16-9. Koningin Juliana heefi dinsdag middag de nieuwe zitting van de Staten-Generaal ge opend niet het uitspreken van de volgende Troonrede: „De werkloosheid is in vele landen van de westerse wereld gestegen tot een peil dat niet meer mogelijk werd geacht. Een inzinking van tijdelijke aard gaat gepaard met verschijnselen die wijzen op een meer duurzame verstoring van het economisch evenwicht. Hoewel voor het komende jaar enige opleving van de economie wordt verwacht, moet daarbij toch gerekend worden met een blijvend tragere groei en het nog voortduren van omvangrijke werkloosheid. Diepgaand internationaal beraad is nodig om te komen tot een gezamen lijk antwoord op deze ontwikkeling die voor arme cn rijke landen ingrijpen de gevolgen heeft. In het overeen te komen beleid zullen nieuwe inzichten tot uitdrukking moeten komen over het verband tussen groei cn werkgele genheid en over de ondeelbaarheid van de wereldekonomie. Voor het eerst in de na-oorlogsc periode zijn, met de wereldhandel, de Nederlandse uitvoer en prod.uk- tie gedaald. Reeds.in een vroeg sta dium van de economische inzinking heeft de regering gepoogd om met stimuleringsprogramma's de toene ming" van de werkloosheid tegen te gaan. Zij- ;heeft daarmee de beste dingen voor nog verder inzakken behoed en op velerlei wijze hulp ge boden aan het bedrijfsleven. Deze maatregelen hebben evenwel niet de vermindering van de vraag uit het buitenland kunnen goedmaken. Solidariteit Het feit, dat een zo groot aantal van ons thans werkloos is, gebiedt ons vele wensen ondergeschikt te maken aan hun toekorpst. Het ver plicht tot solidariteit in de verde ling van inkomen en werk. De mo gelijkheid wordt nader verkend van een betere verdeling van de werk-1 Experiment vrijwillig' vervroegde pensionering DEN HAAG, 15-9. Het kabinet heeft besloten tot een experiment met vrijwillig vervroegde pensione ring in het onderwijs, aldus heeft minister Van Kcmenadc van onder wijs meegedeeld in de toelichting bij zijn begroting. De bewindsman stelt- zich voor op korte termijn overleg te openen met het georganiseerd overleg inzake het experiment. gelegenheid over de beroepsbevol king. De beleidsvoorstellen die de rege ring u heden voorlegt zijn in veler lei opzicht gericht op een duurzame verbetering van onze ekonomic cn daarmee op het veilig stellen van de basis var: onze kollekticve voorzie ningen. Een van de voorwaarden voor hol behouden en schoppen van arbeids plaatsen. is 'een matiging van de stijging van arbeidskosten. Om dit mogelijk te maken en in het zicht van een langzamere economische groei, zal de stijging van de over heidsuitgaven en van de uitgaven voor de sociale voorzieningen min der moeten zijn dan de toeneming, waarvan eerder is uitgegaan. De regering blijft ernaar streven lancunos in ons stelsel van sociale zekerheid geleidelijk op te heffen. Zij onderzoekt welke maatregelen kunnen leiden tot beperking van de kostenstijging op het terrein van de sociale voorzieningen in brede zin. mede gezien de sterke toeneming het aantal niet-aktieven in onze maatschappij. Inkomensverschillen De regering wil de inkomensver schillen verder verkleinen. Nu er weinig te verdelen valt. is het des te meer noodzakelijk dit weinige rechtvaardig te verdelen. Door dez.e overtuiging heeft de regering zich laten leiden bij de keus van de prioriteiten in het uitgavenbeleid en iDij de verdeling van de lasten. Zij meent dat hetzelfde uitgangs punt ook tot uitdrukking dient te komen in het geheel van' de inko mensvorming in 1976'. Rond dc jaarwisseling zal u een wetsontwerp bereiken om werkne mers te doen delen in de vermogens- aanwas van ondernemingen. Een voorontwerp van wet op' de inko mensvorming zal worden gepubli ceerd. Nieuwe wettelijke maatregelen zijn in voorbereiding ter versterking van de positie van de consument. Belastingen Terwille van de noodzakelijke versterking van onze economie is de stijging van de belastingdruk zo beperkt mogelijk gèhouden. De re gering is zich bewust van de pro blemen verbonden aan de financie ring van het wederom toenemende begrotingstekort. Zij onderkent daarvan de risico's, doch meent dat deze onder de hui dige omstandigheden als onvermij delijk moeten worden aanvaard. Een belangrijk deel van de maat regelen is erop gericht vermindering van de stijging van prijzen en inko mens mogelijk te maken. Het rijk zal in 1976 opnieuw een groot be- (Vervolg pag. 4) Advertentie Heeft u nog een goed maar wilt u graag veranderen? Ruil het dan irn bij Rijksweg 26 - Nieuwerkerk Teiofoon (01114) 1268 - 1265 Een hartelijke ontvangst BRUJNISSE, 15-9. Maandagmiddag omstreeks vier uur meerde het Rode Kruis-schij» ,,J. Henry Dunant" af in de vluchthaven te Zijpe. Het schip was 's morgens uit Engelen vertrokken met aan boord 74 gasten uit verschillende plaatsen in Noord-Brabant. Dames van de afdeling „Duiveland" van de welfare van het Nederlandse Rode Kruis waren maandagavond aan boord om de avond te verzorgen. In de grote salon op het voorschip waar het merendeel van dc gasten bijeen waren, sprak de voorzitter van de afdeling „Duiveland" de heer D. de Kam een welkomstwoord tot de opvarenden. Het schip ZIERIKZEE. Groot zijn (le leveranties van mosselen: Hoewel al geruime tijd bezig, komt de grote stoot mosselen met de ,.r" in de maand. Hellijkt er op dat 1975 een topjaar gaal worden. Foto: een schip met volle lading in de Zierikzee-havén. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) De dames boden daarna de pa tiënten een presentje aan in de vorm van een doosje Zeeuwse bab belaars en een stukje zeep, wat in dankbaarheid werd aanvaard. Een bijdrage werd vervolgens geleverd cloor de Boerenkapel, onderdeel van de „Oosterlandse Fanfare" die een vrolijke noot muziek ten gehore bracht. Dinsdagmorgen verliet het schip de haven van Zijpe weer om zijn reis te vervolgen naar Antwer pen, Het schip dat geheel is ingericht voor chronische zieken meet 81 me ter lang, en 11.40 meter breed, en heeft een vaste bemanning van 12 personen. Het verplegend personeel dat uit 47 personen bestaat waaron der een hoofdzuster en een arts is geheel op vrijwillige basis, en wis selt wekelijks. De gasten die deze reis meemaken zijn maandagmorgen in Engelen aan boord gekomen en gaan daar zaterdagmorgen weer van boord. Het schip gaat daarna naar Rotterdam om daar weer nieuwe gasten op te halejt. Als gastvrouw trad maandagavond op mej. Olga Bromlewe, een lid van de vaste be manning. DORDRECHT, 16-9. Na ruim twaalf jaar in een coma te hebben gelegen is maandag in een verpleeg huis in Dordrecht op 28-jarige leef tijd overleden mejuffrouw M. .J. van Huuksloot Kuilenburg, uit Rotter dam. Zij was 16 jaar toen zij op 10 mei 1963 op de Molenvliet to Rot terdam bij een verkeersongeval ernstig werd gewond. Zij is nooit meer uit de bewusteloosheid ont waakt. ENSCHEDÉ, 16-9. Bij Koninklijke Textielfabrieken Gebr. Van Heek N.V. (Schuttersveld) is maandag weer een periode van werktijdverkorting inge gaan. Daarnaast acht de directie het, tegen de achtergrond van de omstan digheden, onverantwoord het perso neelsbestand (circa 1.500 man) in volle omvang te handhaven en is zij ge noodzaakt een aanpassingsplan door te voeren, met consequenties In de produktie- en personeelssfeer, zo heeft zij bekendgemaakt. Dit nummer bestaat uit 10 pagins'a Bloemen zijn overal, maar niet 1 i iedereen vlecht er een krans 4 1 van.i Grün Bezoek minister SCHOVWEN-DUIVELAND. Tot ivelk een hoge graad van ontspan ning sportvissers kunnen komen, bleek tijdens recente wedstrijden langs de zeedijk(en). Hengeltje, stoel tje, pijpje. MIDDELBURG. 15-9. Zeeland zal meer moeite hebben met het in de hand houden van de rekreatieve dan van de industriële ontwikkeling. Dit heeft minister Irene Vorrink van milieu-hygiëne maandagavond ge zegd na afloop van haar werkbezoek aan Zeeland. De minister zei overigens van me ning te zijn dat de milieuvervuiling niet verder toe mag nemen door nieuwe industrieële vestigingen of uitbreidingen. In de praktijk zou dat kunnen betekenen dat een pas op de plaats moet worden gemaakt, en dat bepaalde afdelingen van een be drijf. bijvoorbeeld de meest vervui lende gesloten moeten worden, om nieuwe uitbreiding mogelijk te ma ken. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Onderling overleg De minister zei ook voorstander te zijn van een goed onderling over leg op provinciaal niveau tussen de provincie Zeeland en Antwerpen. „Een waarschuwingssysteem voor hel optreden van calamiteiten, het uitwisselen van meelresultaen en he bespreken van ingekomen klach ten kunnen zijn van groot nut". Ze zei voor Zeeland geen strengere mi lieunormen le willen hanteren voor de industrie, ondanks het feil dat men in deze provincie te maken heeft met grensoverschrijdende luchtverontreiniging. „Als er milieu- overeenkomsten tussen Nederland en België lot stand komen, dan zal men toch uit meoten gaan van een gezamenlijke vera rtt woordelijkheid". Men moet de normen zo stellen dat er niet meer internationaal ver vuild wordt, maar dat die vervui ling zodanig "binnen de perken blijft, dat er een acceptabel leef milieu overblijft". Verwachting tot woensdagavond: Wolkenvelden Wolkenvelden, ook af en toe zon en hier en daare cn bui; overwegend matige wind, eerst uit uiteenlopende richtingen, later uit zuid tol zuid west; minimumtemperaturen van 13 graden in het zuidwesten tot 6 gra den in hel noordoosten, maxi mum- temperaturen omstreeks 20 graden. Voor donderdag: Aantal uren zon: 1 lot 8. Min.-temperaturen: omstreeks 12 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 20 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor donderdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 17 sept. Zon op 6.16, onder 19.52 Maan op 17.20. onder 3.09 18 sept. Zon op 6.18. onder 18.50 Maan op 17.40, onder 4.15 Volle maan: 20 sept. (12.50) HOOG- EN LAAG WATER Hoogwater Laagwater 17 sept. 1.15 13.35 7.13 19.33 18 sept. 2.05 14.21 7.52 20.09 Springtij: 22 sept. BEIROET-SA^JAA. De voormalige directeur van de Jemenitische olie maatschappij in de haven Mokka aan de Rode Zee, Mohammed Ab- boedi. is wegens dood door schuld van vijftien mensen ter door veroor deeld.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 1