IN EEN LAGERE VERSNELLING Vechten en politiek gejongleer Mensenstroom uit Suriname BLIK DOOR HET WERELD V Westen niet vol De gevechten bij de Libanese stad Tripoli kunnen moeilijk meer afgedaan worden als ongeregeldhe den. Er worden machinegeweren gebruikt en granaatwerpers - kort om regulier militair materiaal. En als een staat een beetje bezorgd is over het handhaven van rust en or de, dan had al lang en breed het le ger moeten ingrijpen. Dat dit nage laten kon worden is een gevolg van de uiterst merkwaardige struktuur van de Libanese maatschappijDie is nooit bijzonder stabiel geweest en het voortslepen van de kwestie Is raël heeft daaraan geen goed ge daan. Eerdere grootscheepse gevechten immers ontstonden vooral omdat niet alleen uitsluitend christelijke Libanezen de tijd gekomen achtten om eens wat meer op te treden te gen de Palestijnse guerrila-strijders die niet alleen zelf de nodige last veroorzaakten, maar bovendien re presailles uitlokten waarvan dan de Libanezen zelf ook weer de dupe werden. Vooral Islamitische Liba nezen verzetten zich tegen dergelij ke indéeën omdat ze de „Arabische solidariteit" van groter belang acht ten en vonden dat Libanon daarvoor dan maar wat ongemak over moest hebben. Het is natuurlijk een tere kwestie in zo'n land en vooral de christelijke bevolking - grofweg de helft - had moeite oin een stand punt in te nemen, waardoor ze ook weer niet terstond als vrienden van de Israëli's gekwalificeerd konden worden, iaat zo ongeveer het ergste is waarvan men bewoners van een land dat in alle opzichten deel uit maakt van de Arabische wereld kan belichten. Dergelijke moeilijkheden die ver band houden met de verschillen in godsdienst en dergelijke zijn er al eerder geweest in Libanon en. men heeft er toen iets op gevonden. Er is een ingewikkelde struktuur - bedacht waarbij de- voornaamste machtspo sities keurig verdeeld werden over de geloofsgroepen die daarvoor wel gedwongen zouden zijn om met el kaar te leren leven en elkgars be langen in het oog te houden. Dat was aardig gekonstrueerdmaar de DEN HAAG, 13-9. De Nederlandse regering gaat met de Surinaamse re gering contact zoeken over de opvang van Surinamers, die naar Nederland komen, aldus premier Den Uyl na af loop van de ministerraad. De stroom Surinamers die naar Ne derland komt, neemt duidelijk toe nu de onafhankelijkheid van Suriname in zicht komt. Bij de opvang van die mensen doen zich grote problemen voor, aldus drs. Den Uyl. De Neder landse regering wil nu proberen klaar te krijgen dat in Suriname de voorlichting over Nederland sterk verbetert. De Surinamers komen soms met de wonderlijkste ideeën over Nederland hier naar toe. werkelijkheid was lang niet zo schitterend. In menig geval leidde het ertoe dat de een voor de ander de verantwoordelijkheid niet wens te te nemen en men in gezamenlijk overleg maar besloot niets te doen - dan deed men ook niets fout. Dat wil zeggen: de fout hiervan was, dat de kwesties rustig konden door zie ken en dat hebben ze dan ook ge daan. Wel ingrijpen of niet? Wat de huidige gevechten pikant maakt is, dat het gaat tussen twee plaatsen waarmee de huidige lei ders direkte betrekkingen hebben. Tripoli is de stad waar premier Ka- rami zijn grootste aanhang heeft die hij uiteraard niet in de steek kan laten, wil hij nog een politieke toe komst houden. De andere partij in het gevecht is Zghorta, waar presi dent Franjieh vandaan komt. De officiële actnleiding tot de strijd schijnt een auto-ongeluk met na sleep te zijn geweestmaar dat is intussen haast al weer vergeten.' Wat de moslims van Tripoli niet zijn vergeten echter is, dat een tivaalftal van hen uit een bus werd gehaald en zondèr meer doodgescho ten. Als wraak hiervóór werd een strafexpeditie georganiseerd naar Zghorta, op vijf kilometer afstand. Daar had men zich kennelijk terde ge voorbereid óp devisite en wa pens zijn overal ih Libanon rijkelijk voorhanden. Menige politikus heeft zijn eigen legertje en ook anderen vinden het ivel een veilig gevoel zelf te kunnen beschikken over een gewapende macht voor het geval het leger het weer. eens laat af we ien, omdat men het aan de top niet eens kan worden over de vraag of ingegrepen moet worden of niet. Zo'n situatie ontstond; oötc, '-dit■.■heer'; waarbij naar verluidt: de' minister 'van defensie - een moslim - des- nopds -wel troepen wilde siufen, -maar dan onder andere komandan- ten- (officieren i,n het Libanese leger 'zijn over hel algemeen meer chris- - tenen). Tóén de strijd 'al te- gek- werd eij. de doden bij tientallen' gingen vallen en volgens 'sommigen duizen den strijdenden slaags, raakten, maar ih ieder 'geval véle hónderden, reisde, president Frayijleh naar Bei- toet, om zijn premier Karamï last te geven de orde te. hej-stellen. De strijd tu$sen de moslims van Tripo li en de christenen van Zghorta had zich verplaatst naar de regeringsde- parteménien. Met nette argumenten natuurlijk: troepen sturen, vooral onder christelijk bevel', zou. olie op hetimur werpen en dan had men eer. kompletè burgeroorlog Goed, die heeft men dart nu nog net niet, maar hét steeds toenemend geweld laat toch wél vrezen dat het gejongleer binnenhet Libanese staatsbestel-zo langzamerhand toch wel op eéh.pUnt is gekomen, 'waar op het niet verder kan. En de mach teloosheid van de overheid kaïi zelf wel een goede aanleiding zijn voor een burgeroorlog die levensgroot het risiko in zich bergt van inmen ging vanuit naburig Syrië, dat on der het mom de Islamietischë broe ders te helpen graag het land op- slokc, ANKARA. In de Turkse hoofdstad Ankara zijn 71 personen veroordeeld tot gevangenisstraffen van 8 tof 20 jaar wegens pogingen tot oprichting van een ondergrondse communisti sche partij en het maken van com munistische propaganda, zo berichtte de Turkse staatscourant. BEIROET. De Egyptische regering heeft Ford Motor Company toestem ming gegeven voor de bouw van een fabriek ter waarde van 230 miljoen dollar. Dat heeft de Arabische pers dienst in Beiroet bekendgemaakt. De dienst zegt dit te hebben vernomen in regeringskringen in Cairo. PARAMARIBO. Er is een volko men patstelling ontsaan in politiek Suriname, waar oppositie en coali tie feller tegenover elkaar staan dan ooit tevoren. GENÈVE. Het vijfde VN-congres over misdaadpreventie is in Genève beëindigd met het aannemen van een resolut verklaring waarin het folte ren van gevangenen wordt verboden. NEW YORK. De Sowjet-Unie heeft vorige week gevraagd om een onder zoek van de algemene vergadering van de Verenigde Naties naar een ontwerpverdrag op het totale verbod van kernproeven in alle sferen. QUETTA. Uit betrouwbare bron is vernomen dat in de maand augustus bij botsingen tussen regeringstroepen en guerrillastrijders in de Pakistaan se provincie Baloetsjistan zeker 34 militairen en militieleden om het le ven zijn gekomen. MOSKOU. De Moskouse politie heeft zaterdagavond Andrei Amal- rlk gearresteerd. Tegenover zgn echtgenote verklaarde de politic dat Amalrik zal werden vastgehouden tot hg een verklaring kan geven voor het feit dat hjj zonder toestem ming in Moskou verblijft. „In jouw geval dus de noodzaak om jezelf een aantal dingen te ontzeg gen. Omdat het moet. Tja, Ben, dit is een vervelend feit. Je wilt dus niet scheiden?" De bezoeker keek hem hoofd schuddend aan. ..Waarom zou ik? Ons huwelijk is al die jaren goed ge weest. We zijn bijna vier en twintig jaar getrouwd en hebben drie kin deren. Ik heb tot op zekere hoogte zoveel mogelijk ieders wensen ver vuld. zowel van mijn vrouw als van de kinderen. We hebben een mooi huis. twee auto's, kortom een zekere welvaart bereikt. En nu ik, geheel buiten mijn schuld zonder emplooi, dus zonder de inkomsten van weleer dus tamelijk wat minder kan beste den is dit dan een reden om te gaan scheiden?" De man keek nog eens in de brief. „Je vrouw heeft het over verregaan de wreedheid. Heb je haar wel eens mishandeld of iets dergelijks?" De man lachte spottend. „Daar ben ik de man niet naar. Zelfs de kin deren sloeg ik zelden of nooit. Trou wens, dal was in ons gezin niet no dig. Ik Reina mishandelen de ge dachte enkel is al absurd." „Kijk. als ze niet op de een of an dere manier kan bewijzen, dat die verregaande wreedheid resulteerde in mishandelingen of iets dergelijks, het kan bewijzenbijvoorbeeld doordat buren haar hebben horen gillen of gezien hebben met verwon dingen. trapt geen rechter daar in. We zijn hier niet in de Verenigde Staten. Maar de rechter kan wel die zogenaamde wreedheid aanvoeren als één der facetten, waardoor jullie huwelijk is ontwricht cn jullie uit elkaar zijn gegroeid. Kortom: dat er geen wezenlijke bestanddelen meer aanwezig zijn om jullie huwelijk te bestendigen." „Luister eens. Piet. ik zei je al: we hebben twee auto's. Zodra de ter mijn voorbij is, gaat er één uit de belasting en verzekering. We kunnen het voorlopig best met één wagen doen. Ik maak al die tijd al bezwaar tegen gebruik van de wagen voor ritten, die ook per bus of met de fiets afgelegd kunnen worden. Rei- na's kapper zit nog geen twee kilo meter bij ons vandaan. Pak weg: tien minuten fietsen. Maar Reina wil en zal met de wagen. Twee bridge- middagen in de stad. Met de auto. Minstens één keer een theemiddag met vriendinnnen: de auto. Minstens eens per week winkelen in de stad: per auto. Dat kan zo niet doorgaan, Piet. Te hooi en te gras pakt mijn zoon in het weekend de wagen; vrij dagavond heeft hij er zeker twee honderd mee gedraaid. Waar blijft het eind? Het is toch overbodig, al die verspilling? Daarom heb ik zaterdagmorgen de sleutels van haar wogen bij me ge stoken en haar belet met de wagen naar dc kapper te gaan. Ze was woest en belde een taxi. En zag haai de rest van de dag niet meer. Hield bovendien twee nachten de deur van onze slaapkamer op slot, zodat ik naar de logeerkamer kon gaan. Dit zijn de feiten. Kun je daar verre gaande wreedheid uit distilleren? De verwijdering bewerkstelligt zij, door de slaapkamerdeur op slot te houden." „Dit laatste is voor jou al een scheidingsgrond, Ben, als ze je de toegang tot de gemeenschappelijke slaapkamer ontzegt." Van den Ogcnaller schudde onge duldig 't hoofd. „Ach. ik wil hele maal niet scheiden! We lijden toch zeker niet aan verstandsverbijstering maar zijn nuchtere mensen! Ik heb het volste recht om te bepalen, dat er bezuinigd moet worden. Op alles. Tenminste twintig procent. Vanwege het feit. dat ik het ook moet doen met ruim twintig procent minder. Daarom wil ik. dat men zich reali seert: we moeten tijdelijk terug in een lagere versnelling. Misschien met uilzondering van mijn jongste dochter, wil niemand zich er aan houden. Mijn oudste dochter is zelf standig en redt zichzelf. Verdient goed. Maar op de een of andere ma nier voel je haar minachting. Omdat ik opeens zonder werk ben. Ze is als twee druppels water Reina. Het is of ik in haar mijn vrouw zie in onze verlovingstijd. Reinalda Colippe ging in lïadr jeugd precies dc weg, die haar va der voor haar uitgestippeld had: H.B.S. en daarna een jaartje of twee naar het buitenland. Uitgaande van de gedachte: dan heeft ze een be hoorlijke ontwikkeling en spreekt mogelijk haar talen. Omdat ze uil- stekend kon leren, behaalde ze gpede cijfers en had ook geen moeite met haar eindexamen. Na een lange va kantie met haar ouders en broer kwam ze via een zakenrelatie van bankdirecteur Colippe terecht in een Engels exportbedrijf, in een kleine stad op een half uur sporen van Londen. Daar leerde ze. behalve vloeiend Engels, dat vrijwel alle mannen schooiers zijn. Want haar Britse mannelijke collega's stelden om strijd pogingen in het werk om met de koele, maar knappe Reinalda uit te gaan om daarna te proberen hoe ver ze toeschietelijk zou zijn voor de avances van haar partner. Maar dat had vrijwel geen enkel resultaat. En omdat al die in haar ogen irrite rende en beledigende pogingen haar begonnen te vervelen, verplaatste ze haar domicilie, in overleg met haar vader, naar Zwitserland, waar ze bij een zusteronderneming van het Ne derlandse bankbedrijf, waarvan haar vader directeur was. ging werkert. (Wordt vervolgd) Zwaar voor eld. Donkere tabak. Met een soepele lange draad. Lekkere zware Dragon. 4 Oudheidkundige J vondst 4 HAIFA, 11-9. Isra£lischeygv- cheologen rhebpen -bij', opgra- f vingen ten zuiden vande j- Tempelberg in- J'eruzalem 'de overblijfselengëvóhdéh, vd)i een paleisachtigj gebouw mét- twee verdiepingen, dat uit de tijd van Herodes, ongeveer' 2.000 jaar geleden, stamt. Prof. Binyamin Maz'ar van de Hebreeuwse universiteit die de leiding heeft bij opgra vingen bij de Klaagmuur in het westelijke deel van de oude stad, deelde mee dat het gebouw een oppervlakte be sloeg van ongeveer duizend vierkante meter: Wellicht was .het dé woning van koningin Helena van Me sopotamia die in hét jaar 56. overleed .na tót het Christen dom te zijn overgegaan. Archeologisch onderzoek in het gebied van Shikmona, ten zuiden van Haifa, heeft on langs een ivoorsnpwèrk en een ijzeren speerpunt uit de late Kanaanitische periode van ongeveer 1.300 jaar voor Christus opgeleverd. Flitsen uit het buitenland PERTH, Schotland. In Crook of Devon in het zuidwesten van Schot land heeft een bomontploffing appa ratuur aan de oliebuisleiding van British Petroleum beschadigd, zo heeft de politie van Perth in Schol- land bekendgemaakt. VENETIE. De ministers van bui tenlandse zaken der negen EEG- landen zouden graag zien, dat het Egyptiseh-Israëlische deelakkoord wordt gevolgd door een Israclisch- Syrisch akkoord. 21 CAIRO. De Egyptische minister van buitenlandse zaken, Ismail Fah- mi, heeft zóndag verklaard dat de VS hebben beloofd dat Israël zich in de Syrische Golanvlakte zal te rugtrekken en dat dc VS. ervoor zul len zorgen dat 'Syrië vóórdien niet zal worden aangevallen; BRUSSEL. Db.-Nedériandse schipr pers die rriet hun schepen in de ver sperde tv a ter wegen in België vast liggen, zullen daar. voorlopig moeten blijven. De stakende Belgische bin nenschippers die de waterwegen blokkeren zijn er namelijk niet mee akkoord gegaan dat hun Nederlandse collega's vertrekken. DEN HAAG, 13-9. Het westen is niet vol. Dat is een van de stellingen in een beschouwing van prof. Ir. N. A. de Boer, die hij heeft, geschreven ter vóórlichting van de leden van de provinciale staten in Zuid-Hol land. De provincie heeft de beschou wing samen met een over het Haag se stadsgewest openbaar gemaakt. De beschouwing is bedoeld als ach tergrondinformatie, niet als beleids stuk, aldus de provincie, die stelt dat de beschouwing voor rekening van cle auteur blijft. Het is volgens prof. De Boer een psychologische behoefte de tegen stellingen tussen stad en landschap van tijd tot tijd te kunnen beleven. En als dat niet kan, worden de hui zenzeeën een beklemming die men in gesprekken terugvoert op „de volte". MÜNCHEN. In het kinderzieken huis van München hebben chirurgen beide afgereden benen van een twaalfjarige "middelbare scholier in een operatie die verscheidene uren duurde aangezet. CAIRO,. Dé Egyptische regering heeft, opdracht gegeven de radio van dë Palestijnse bevrijdingsbeweging, PLO, te sluiten. Woensdag zond „De Stem van Palestina", een bericht uit over een aarrslag op president Sadat. ROME. Fascisten zijn nu een gro tere bedreiging voor Portugal dan communisten, mogelijk is een rechtse staatsgreep op handen, zo heeft de Portugese socialistische leider Mario Soares gezegd in een interview met het Italiaanse weekblad Europeo. WEST-BERLIJN. De politie van Wést-Berlijn heeft zondag opnieuw een arrestatie vei'rieht in verband met de ontvoering van Peter Lo- renz, leider van de christen-demo craten in die stad, 'iri, februari van dit jaar. HANOI. In Vietnam zgn foto's ver schenen van door de Amerikanen in Vietnam achtergelaten militaire voertuigen die door ombouw geschikt zijn gemaakt voor de landbouw. Wal biedt de BEELDBUIS? DINSDAG 16 SEPTEMBER NED. I: Beertje Colargol, die van avond om 1 uur de VPRO-avond opent, krijgt te maken met een ge stolen schat. Hierna d? tiende afle vering van de serie. Rock concert. De schijnwerper wordt ditmaal ge richt op het muzikale echtpaar Ike en Tina Turner, alsmede op dé zan ger Michael Stanley. Na achten een aflevering van All in the family, waarin Archie Bunker ruzie met zijn schoonzoon Milce krijgt, met als aan leiding een gewetenskwestie. De vol gende 45 minuten worden besteed aan de serie propagandafilms uit de Tweede Wereldoorlog. Vanavond be perkt men zich tot het gebeuren bin nen de landsgrenzen. Tijdens de Duitse bezetting zijn ook in Neder land propagandafilms gemadkt die vaak een plaats kregen in het door de bezettérs samengestelde bioscoop journaal. Enkele voorbeelden van deze propagandd worden tusseh kwart voor negen en half tien ge toond. Hierna de speelfilm Tout va bien van regisseur Jean Luc Godard. In de hoofdrollen ziet men Yves Montand en Jane Fonda. De Frans- Italiaanse coproduktie wijkt af van de gebruikelijke speelfilm en heeft een sterk politiek en sociaal geenga- geerd karakter. Jane Fonda speelt een progressieve Amerikaanse jour nalist en Yves Montand is een ex- communistische intellectueel. Tout va bien, die tot elf uur duurt, is de laatste Godard-film uit de VPRO- cyclus. NED. 11: Van de opening van,de Staten-generaal, die vanaf 1 uur vanmiddag rechtstreeks op Neder land I is uitgezonden, is om kwart over zes nog eens een samenvatting te zien. Mei gespitste óórtjes heeft iedereen gehiisterd naar de rede van koningm Juliana, waarin de plannen van de regering het komende jaar werden aangekondigd. De aktualitei- tenrubriek Hier en Nu en Den Haag vanddag van de NOS gaan later op de avond dieper in op de miljoenen nota. Het tweede net is vanavond voor de NCRV, die om zeven uur van start 'gaat met deel 2 van de se rie Zij gingen de lucht in, over de ontwikkeling van de luchtvaart.. Voor achten besteedt de NCRV ook aandacht aan De geheimen van de dierenwereld. De kijker kan kennis maken met verschillende soorten spinnen, zoals de spin die bekend staat als de zwarte weduwe. Het NCRV-programma wordt na het journaal vervolgd met het derde deel van de serie Zijaan zij, gewijd aan de strijd van de vrouw voor dezelfde rechten als die van de man. Om half tien haalt de NCRV het doek op voor de zangeres Nana Mouskouri, In een programma, van 45 minuten vertolkt zij een keten van min of meer be kende liedjes en ontvangt zij een aantal mannelijkecollega's, zoals Demis Roussos en de gitarist Paco Pena. Omstreeks kwart voor tien be gint de uitzending van de aktualitei- tenrubriek Hier en Nü. Ongetwijfeld ivordt uitvoerig stil gestaan bij de plannen die de regering vandaag in haar miljoenenola voor volgend jaar hóeft aangekondigd. Hetzelfde zal de NOS-rubriek Den Haag vanddag doen, die na de dagsluiting door cis. G. Brucks uit Gameren aan de beurt is. tiet laatste nieuws gaat er om half twaalf uit. DINSDAG 16 SEPTEMBER NED. I: 13.00 Opening Staten Ge neraal; 14.00 Schooltelevisie; 18.15 Teleac; 18.45 Barbapapa; 18.55 Nieuws; 19.05 Beertje Colargol; 19.15 Rock concert; 20.00 Journaal; 20.20 All in the family; 20.45 Propaganda film; 21.30 Tout van bien; 23.00 Journaal. NED. II: 18.15 Opening Staten Ge neraal; 18.45 Barbapapa; 18.55 Nieuws; 19.05 Zij gingen de lucht in; 19.30 De geheimen van de dierenwe reld; 20.00 Journaal; 20.20 Zij aan zij; 21.35 Nana Mouskouri; 22.20 Hier en Nu; 23.00 Tot besluit; 23.10 Den Haag vandaag; 23.25 Journaal. door HENK VAN HEESWIJK AMSTERDAM. Lex Daniels presenteerde leer- en bontmode voor de ko mende herfst en winter. Op de foto een zeer wijde mantel in zwart/wit gemaakt van een schadelijk geachte apensoort. Die mededeling is voor re kening van derden. Apart is het geheel wel.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 4