Acht-en-twintig punten programma op 24 september de Stad Parijs Nog eens de historie van de oude stad Zierikzee STREEKNIEUWS Zeeuwse plattelandsvrouwen naar Engeland kolberts - kostuums - pantalons overhemden etc. betere jongenskleding t/m 20 september 10 korting Z1EKIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 15 september 1975 Nr. 21759 3 Raad Zierikzee ZIERIKZEE, 13-6. De gemeenteraad van Zierikzee vergadert woensdag 24 september a.s. onder voorzit terschap van burgemeester Tli. II. de Meester. De agen da telt een 28-tal punten w.o. - als gebruikelijk - een lange jijst van ingekomen stukken. Het kollege deelt mede dat overeenstemming is bereikt met de bewoner van het pand St. Joostmcct 21, de heer J. J. Geleijnse, inzake de toekomstige vormgeving van een strook gemeentegrond tussen het trottoir en het be treffende perceel. Verschil van mening op dit punt ontstond, als gevolg van 3c aanleg van het Mosselboomgaardterrein. Voorgesteld wordt de heer P. J. Verkaart per 1 oktober a.s. te benoe men tot ambtenaar van de B.S. als opvolger van de heer A. J. Poelstra, die naar elders vertrok. Mogelijkheid tot koop bestaat van het pand Verrenieuwstraat 5, thans filiaal van wasserij „De Zon". Gezien de ligging in de naaste om geving van het stadhuis en vlak bij de laatste stadhuisuitbreiding, is aan koop van belang, met het oog op toe komstige uitbreiding. Het kollege stelt voor over te gaan tot koop. Idem het pand Gr,oendal 31» dat echter op grond van het bestem mingsplan Havenkwartier zou moe ten worden gesloopt. Het pand is ei gendom van de heer A. J. W. van Noort te 's Gravenhage. Woningrapport ETI Het kollege schrijft m.b.t. het be kende È.T.I.-rapport inzake de toe komstige woningbouw op Schouwen- Duiveland, dat de in het rapport voor Zierikzee genoemde cijfers, als een maximum moet worden gezien, gelet op de woningen die buitendien nog in aanbouw zijn of komen, waardoor de ergste nood voor gemeente opgelost zal zijn. Het kollege vraagt in dit verband of de woningbouw in het huidige tempo moet door blijven gaan. Het lijkt het kollege redelijk dat een jaar lang geen woningen worden bij-gebouwd, vooral gelet.pp de beperkende bepalingen van 'de overheid m.b.t. het forensenverkeer. Bestemmingsplan „Buitengebied" De raad wordt gevraagd een besluit te nemen, waarbij wordt verklaard dat een bestemmingsplan „Buitenge bied" wordt voorbereid. Eerder al (september '74) werd verklaard één bestemmingsplan voor te bereiden voor de gronden, gelegen in het „Bui- gebied". Binnen één jaar na dagte kening dient het ontwerp voorberéi- Advertenlie NUTSSPAARBANK.. de ideale gezinsbanki Verhuur kluis- loketlen BCKGH-HAAMSTEDE: Julianastraat/Bernhardstraat dinsdag 11.00-12.30 uur. ZIERIKZEE. Op cle Provinciale weg, ler hoogte van de hydrofoorinstal- latie van de Wat er maatschap pij, kwam de motorrijder ik d. W- uit Nieuwerkerk, in botsing niet een Mercedes-personenauto. De botsing was zo hevig dat de auto werd. ver hield, evenals de motor. De befijdpr werd overgebracht naar het Rode Kruis-ziekenhuis, met verwondingen aan de benen. Foto: de motor in de prak. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) dingsbesluit ter inzage te worden ge legd. Dit laatste echter is nog niet ge schied, zodat de procedure op dit punt een verlengstuk dient te krij gen. Geluidshinder Een uitvoerig toegelicht voorstel heeft betrekking op wijziging van de Algemene Politieverordening met be trekking tot bepalingen geluidhinder. Alles wat hinderlijk geluid maakt of maken kan, valt onder de bepalingen van deze verordening, die vooruit loopt op een regionale en uniforme Algemene Politieverordening van alle gemeenten op Schouwen-Duive- land. Andere voorstellen hebben be trekking op wijziging van verschil lende gemeentelijke heffingsverorde- ningen en de uitkerings- en pensi- oensverordehing van de wethouders. Voorgesteld wordt een vergoeding te verlenen voor het busvervoer van kleuters van „De Speeldoos", die - als gevolg van overloop - de school „Rehoboth" bezoeken. Zeeuwse tentoonstelling te Antwerpen ANTWERPEN, 13-9. De commissa ris van de koningin in Zeeland, dr. C. Boertien, heeft in Antwerpen de ten toonstelling „Zeeland Presenteert" geopend. Dat gebeurde in tegenwoordigheid van de goeverneur van de provincie Antwerpen, de heer A. Kinsbergen en enkele honderden Belgische- en Nederlandse genodigden. De tentoonstelling is ingericht in de kredietbank aan de Eiermarkt in Antwerpen. De tentoonstelling die van 15 tot eni met 26 september voor het publiek geopend zal zijn, geeft een beeld van Zeeland, vroeger en nu. Zij Wordt gehouden ter gelegen heid van de opening van de nieuwe Sehelde-Rijnbinnenscheepvaartver- binding tussen Antwerpen en de rest van Nederland op 23 september a.s. door koningin Juliana en koning Boudewijn. Zware hagelschade op Zuid-Beveland CAPELLE, 12-9. In veel fruit- boomgaarden op Zuid-Beveland is vrijdag tegen het eind van de mid dag zware schade aan het fruit ont staan door hagel die viel tijdens on weersbuien. De omvang van de schade is nog niet bij benadering vast te stellen, maar zal vele tienduizenden guldens bedragen. Er zijn bedrijven waar-de oogst van appels en peren volledig vernietigd is. Het ergst lijkt de scha de te zijn in een strook langs de Ocsterschelde en met name bij Kat- tendijke en Wemeldinge waar enke le uren nadat de bui over was de grond nog wit zag van de hagel en alle fruit aan de bomen beurs ge slagen was. Introduktieweekend voor jonge N.V.V.-leden N.V.V. - Jongerencontact District Zeeland organiseert op zaterdag 27 en zondag 28 september 1975 een in troductieweekend voor N.V.V.-leden tot 26 jaar. Een subsidievoorstel heeft betrek king op het pand Havenplein 14 - eigenaar de heer P. Bakker - voor herstel van bij het pand behorende stoep. Het weekend zal in een ontspan nende sfeer gehouden worden in Het Zilveren Schor te Arnemuiden. Eén van de hoogtepunten van het week end is het optreden van de .toneel groep Proloog. Belangstellenden kun nen zich nog vóór 21 september a.s. opgeven bij: Theo Meuwese, dis- triktssekretaris, Antwoordnummer 1600, Rotterdam, telefoon (010) 762166. Tariefintegratie Zeeuws vervoer In het kader van de tarief integra tie bij het openbaar vervoer zullen van 15 september 1975 af ook bij B.V. Auto-Maatschappij Zeeland en N.V. Streekvervoer Walcheren avendretours verkrijgbaar gesteld te gen de prijs van een enkele reis plus f 0,25. Deze avondretours zijn dage lijks verkrijgbaar in de autobussen, voor reizen welke volgens de dienst regeling te 18.00 of later aanvangen. Deze retours, welke reeds jaren worden uitgegeven door de N.V. Ne derlandse Spoorwegen en in navol ging daarvan ook reeds een groot aantal jaren bij N.V. Rotterdamse Tramweg Maatschappij en Zeeuw- sch-Vlaamsche Tramweg Maatschap pij N.V., zijn sedert het samengaan van Zeeuwsch-Vlaamsche Tramweg- Maatschappij N.V. en Stoomtram Maatschappij Breskens-Maldegém N.V. ook bij laatstgenoemd bedrijf ingevoerd, zodat thans in vrijwel de gehele provincie Zeeland deze reis- faciliteit, waarvan blijkens de erva ringen bij RTM en ZVTM eeri inten sief gebruik wordt gemaakt, bestaat. Exkursie Statenfrakties Op vrijdag 26 september brengen de Statenfrakties van de P.v.d.A en de P.P.R. - behalve aan St. Philips- land - ook een bezoek aan Bruinisse. Het gezelschap wordt daar rond 3 uur verwacht, waarna een bespre king volgt met het gemeentebestuur over onderwerpen als: werkgelegen heid, woningbouw, onderwijs, kul- turele voorzieningen, W.V.O. en ge meentefonds. Tot slot wordt een mosselmaaltijd gebruikt. ZIERIKZEE Vergadering N.C.V.B. Op woensdag 17 september aan staande komt de afdeling Zierikzee van de N.C.V.B. in vergadering bij een. In deze bijeenkomst spreekt drs. J. Plantinga uit Amsterdam over het onderwerp „Reform-voeding, wat is dat?" Auto's beschadigd Auto's toebehorend aan in hotel „Van Oppen" verblijvende sportvis sers en staande op het parkeerter rein aldaar, werden door onbeken den op vandalistische wijze bescha digd. Verschillende uitwendige- attri buten werden afgenomen c.q. ver nield. De restaurateur K. te Zierik zee deed alle moeite de schade weg te werken, hetgeen op de zaterdag de nodige inspanning vergde. Dank zij dit optreden evenwel konden de eigenaars zonder al teveel tramme lant weer over hun voertuigen be schikken. Fraktievergadering P.v.d.A. Op maandag 22 september a.s. wordt in het Huis van Nassau een fraktievergadering gehouden van de P.v.d.A. Voor tijd: zie agenda. RENESSE Knaap wint prijs met tekening De 7-jarige Jan-Piet v. d. Hoek uit Renesse heeft f 250 gewonnen in een tekenwedstrijd, onder het motto „Teken eens wat." uitgeschreven door het Nederlands Comité Kin- DREISCHOR. Fraaie scliurenpav- lü te Dreischor, dat monumenten in ere houdt. Op de voorgrond de zwarte schuur van de heer C. J. Braai aan de Daniël Ockersestraat- hoek Zuidslraat. Op de achtergrond (met fraai topje) de schuur van de heer M. J. Padmos. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) derpostzegels. Men wilde met deze wedstrijd eens nagaanof het niet mogelijk was kindertekeningen te gebruiken voor de wenskaarten die ieder jaar, tegelijk met de kinder postzegels verkocht worden. De te kening van Jan-Piet, voorstellende een groep muzikanten in blauw op een gele achtergrond, werd hiervoor uitgekozen, samen met de tekening van de 10-jarige Arend Jan te Braak uit Doetinchem. Beide jon gens kregen voor hun préstatic een aanmoedigingsprijs van f 250. KERKWERVE Pony nationaal kampioen Bij de te Schaijk (N.B.) gehouden Dortmoorponykeuring, wist de 3- jarige Isabelle van de heer W. de Kok beslag te leggen op het natio naal kampioenschap. NIEUWERKERK Begin Bejaardensociëteit Op woensdag 17 september a.s. gaat de Bejaardensociëteit te Nieu werkerk het winterseizoen weer be ginnen. Iedere woensdag-middag worden de bejaarden - vanaf 60 jaar - verwacht in het Dorpshuis. Alle bejaarden zijn hartelijk welkom. Voor tijd: zie agenda. BRUINISSE Hervormde Vrouwenvereniging Voor de tweede maal dit seizoen komt de hervormde vrouwenvereni ging „Helpt Elkander" dinsdag avond bij elkaar in het verenigings gebouw in de Deeslraat. Het eerste gedeelte voor de pauze wórdt dooi de dames zelf op de gebruikelijke wijze verzorgd. Na dé pauze zal de avond ge.vuld worden door de heer Hans Padmos uit Stellendam die di verse films zal vertonen. BROUWERSHAVEN, 13-9. Een aantal van 29 Plattelandsvrouwen, vergezeld van 7 echtgenoten, maakten per Oula-line een reis naar Zuid-Wales, via Sheerness. Van Sheerness uit ging de reis per bus verder naar Usk, waar de be groeting en kennismaking plaats vond met de Engelse gastvrouwen. Alle leden van het gezelschap werden ondergebracht in de gezin nen van plattelandsvrouwen. De kennismaking met het landschap maakte diepe indruk. Een lid uit Zeeuws-Vlaanderen: Wij allen zijn betoverd door de landschappen hiel en benieuwd wal we alles zullen meemaken", zulks blijkens een krante-citaat. De begroeting in Usk was overweldigend en de gastvrou wen droegen sandwiches en Icoffie aan. Vyi dagen Een programma van vijf dagen werd bekend gemaakt. Bezoeken werden gebracht aan het museum voor Plattelandsnijverheid, vuurto- rens, een modelboerderij, en een qntvangst vond plaats door ere-pre- sidente (80 jaar) in haar landhuis. Donderdag werd er een bijeenkomst gehouden, terwijl vrijdag men we derom in Usk afscheid neemt. Op de terugweg werd Londen weer door kruist evenals op de heenweg. De retourboot liet om 11 uur vrijdag avond zijn afscheidsfluit horen en zaterdag ving het normale werk weer aan. Een onvergetelijke reis. Advertentie midden inde poststraat - zierikzee heeft een mooie sortering Verder een leuke kollektie (als waardebon) Veel verloren, veel behouden (Slut) ZIERIKZEE - Bovendien schreef de lieer .1. A. C. Til- lema, caiid. bonwk. ing„ wonende Ie Rotterdam, een ingezonden stuk. Hij prees liet lmis van de directeur van de ambachtsschool in het Vrije (nr. 42) en. laakte de bouwstijl van de nieuwe woningen bij de ingang van liet Slingerbos (thans Wandeling 6 l m II), evenals die op de Driekoniiigenlaan. Zijn voor de hand liggend advies luidde, dat er te Zierikzee heter moest worden gebouwd. Het Vrije met zijn gesleten en epen bebouwing kan thans aJs eenvoudig schoolvoorbeeld dienen. Het gedeelte van deze straat tegen de Hoge Molen straat heeft een gesloten bebouwing en dat aan de zu'de van het Janncwck- ken een open bebouwing. Het begin van het Vrije met het hoge gebouw „Irene", gebouwd in 1878 en vergroot in 1940 met „Ons Huis"* op de westhoek en het verenigingsgebouw waren niet aJ lc gelukte aanvullingen. De kreten, die hier en daar wer den uitgestoten ten voordele van toen noodzakelijke betere nieuw bouw. hebben waarschijnlijk niet veel gehoor gevonden. We herinne ren slechts aan de afbraak in 1928 van de gevel, versierd met beelden, in het Havenpark, waarvoor de te genwoordige gevel van nr. 36 in de plaats kwam Zusjes van deze me diocriteit zijn nog zien: Oude Ha ven 16, Havenpark 10. en Havenplcin i. Te fel mag onze kritiek niet zijn. Kijken we eens naar de reeds ge noemde gevel van Mol 15, die werd gebouwd na 1953 dan durven we ook niets meer ten nadele te zeggen van Dam 4. Hel laatste is een fraai win kelpand van 1930, dat echter niet op die plaats had moeten worden ge bouwd, maar in een Amsterdamse buitenwijk. .3 ijver" Ook de schreden op het pad naar erbetering van het straatbeeld van Zierikzee werden dikwijls scheef ge zet. Een brave borst stelde in maart 1927 in de krant voor de omgeving van de Grote kerk een opknappertje te geven. Het middel daartoe was de „Verreput" herscheppen in een vij ver, „waarin aanstonds bij het ge reedkomen van de waterleiding een fontein ontspx-ingt". Gelukkig kon in later jafcen een fraaie fontein in het Havenpark worden geplaatst. Daar entegen zijn soms bewijzen geleverd van liefde voer de schoonheid van de oude stad en het behoud daarvan. Zo legateerde mr. J. K. Cau. presi dent van de arrondissementsrecht bank alhier, voor de Tweede We reldoorlog een groot bedrag aan geld om de Noordhavenpoont te restaure ren. Ongetwijfeld is het straatbeeld. dat overigens buiten het gestelde onderwerp valt. het meest veran derd. Wc denken slechts aan hel pla veisel (oudtijds van VJlvoordse- stccn). de straatverlichting enz. Te vens blijft hier buiten beschouwing het stadsbeeld, dat door een water toren en een kerk (Minderbroeder straat) lang geschonden was en dooi de contouren van een fabriek in hel centrum der stad nog is. Meer dan de vervanging van oude bouwvallige gevels door nieuwe, waarbij de oude maten worden gerespecteerd, scha den deze grolc gebouwen het totale beeld van Zierikzee. De reeds ge noemde scholen in het Vrije en het schoolgebouw in de Nieuwe Bogerd- stvaat sieren eveneens de omliggen de buprt weinig. Alleen restauratie rn nieuwbouw in passende si ijl kan binnen dc stadswal gewenst zijn. Daar is men fantastisch mee op de goede weg.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 3