Herstel Nachtwacht duurt langer dan „De Brief" liet gaal loch niet zo goed op vergadering van V.N. De last(en) bij het onderwijs TWEE ZWAAR GEWONDEN OP RIJKSWEG 18 Stichting Recreatie over voor-ontwerp kampecrwet AGENDA Minder roken in treinen Intermeubel j Afbreekbaar plastic AMSTERDAM, 15-9. Volgens <le leiding van liet Rijks museum kunnen de beschadigingen aan de Nachtwacht weer onzichtbaar worden gerestaureerd. Deze restau ratie zal volgens de booi'drestauratenr van bet Rijks museum, de heer L. Kuiper, ongeveer vier lot vier en een halve maand langer duren dan de restauratie van ,,Dc Brief" van Vermeer. Dit schilderij, dat ook in het Rijksmuseum hangt, werd enkele jaren gele den eveneens moedwillig beschadigd. Het herstel nam toen een half jaar ih beslag. Direct na de opening van het museum - om een uur - liep de dader, die er volgens ooggetuigen keurig netjes uitzag en geen ongewone indruk maakte, door de zalen waar de 17-eeuwse Hollandse meesters hangen naar zaal 224, de Nacht wachtzaal. Pirekt na de aanslag werd een canvasdoek voor de onderkant van het schilderij gespannen, waarvoor nog manshoge schermen werden ge plaatst. Boven deze schotten bleef de rest van het doek zichtbaar voor het publiek, dat nog vrij toegang tot de zaal had. „Tot enze spyt is ltembrandts Nachtwacht in verband met moed willige beschadiging niet te bezich tigen", stond op de schermen ge schreven. DEN HAAG, 13-9. Net als in het voortgezet onderwijs zijn de lasten voor het onderwijzend personeel in het kleuter-, lager en buitengewoon onderwijs zeer ongelijk verdeeld. Er zijn er die maar 34 uur per week werken, waar tegenover staan die een werkweek van meer dan Ba uren kennen. Veel onderwijsgevenden vinden, dat de laatste jaren hun taak zwaarder is geworden. Het aantal toegekende in validiteitspensioenen in het primair onderwijs neemt boven de 55 jaar sterker toe dan bij andere beroeps groepen. Onderwijsgevende is een in spannend beroep, dat ook veel vol doening geeft* Dit slaat in het vorige gepubliceer de rapport „Functies en taken van onderwijsgevenden", dat het instituut voor toegepaste sociologie in Nijme gen en een bureau voor organisatie en efficiëncy Vis en Malotaux B.V. in Bilthoven aan minister Van Kemena- de hebben uitgebracht. A.R.P. en C.D.U. DEN HAAG, 13-9. Het* partijbe stuur van de ARP vindt, dat een voortgaand gesprek met KVP en CHU nodig is. Het heeft, in zijn te Utrecht gehouden vergadering, be sloten de partijraad - die over veer tien dagen te Rotterdam bijeen komt - voor te stellen uit te spreken, dat het volgend voorjaar duidelijkheid moet bestaan over het functioneren van de grondslag van het CDA. A.A.W. ook voor gehuwde vrouw DEN HAAG, 13-9. Hot kabinet heeft zich verenigd met de lijn die minister Boersma van sociale zaken deze week heeft aangehouden in de Tweede Kamer bij de behandeling van het wetsontwerp voor een alge mene arbeidsongeschiktheidsverzeke ring (AAW). Minister Boersma had aanvankelijk veel bezwaren tegen het ipnemen van de werkende gehuwde vrouw in de AAW, maal* stond uit eindelijk niet onwelwillend tegenover het liberale voorstel om de gehuwde vrouw niet met de ingang van de wet, maar uiterlijk op 1 januari 1979 onder de werking van de wet te brengen. Daar stevende hij rechtstreeks op het doek af, haalde het tafelmes te voorschijn en begon diepe kerven in het midden van het schilderij te maken. Op dat moment waren er ongeveer drie andere bezoekers in de zaal en één suppoost, die hem onmiddellijk bcetgreep om hem van het doek weg te trekken. Er ont stond een worsteling, waarop een bezoeker de suppoost te hulp schoot en De R. van achteren beetpakte. Krassen Tijdens deze worsteling wist de linkshandige man nog enkele kras sen over de rechterkant van hel doek te geven. Nadat de dader was overmeesterd, zou deze hebben ge zegd: „ik heb geen mens aangeval len, alleen maar een schilderij. Ik kon niet anders". Strijd tegen (bouw)-werkloosheid DEN HAAG, 13-9. Het aantal men sen dat is gaan werken op aanvullen de werken, die in het kader van de verschillende werkgelegenheidspro gramma's worden uitgevoerd, neemt nog steeds toe. Dat komt vooral, doordat de twee programma's van vorig jaar snel op gang zijn gekomen. Minister Gruij- ters verwacht dat het aantal mensen, dat op aanvullende werken werkt, ook in dc tweede helft van dit jaar en begin 1-976 zal toenemen. De aan vullende werken zullen het grootste aantal arbeidsplaatsen bieden in het tweede kwartaal van 1976. Daarna zal dit aantal snel terugvallen. De re gering heeft een pakket maatregelen op stapel staan om deze terugval te voorkomen, zo schrijft de bewinds man aan de Tweede Kamer. Scholen sluiten in Eindhoven EINDHOVEN, 13-9. In de komende jaren zullen in Eindhoven 29 basis scholen en 34 kleuterscholen moeten sluiten, omdat het wettelijk vereiste minimum aantal leerlingen niet ge haald zal worden. Deze conclusie trekt het Eindho- vens raadslid J. van de Veen (pro gressieve combinatie) uit prognoses van de gemeentelijke dienstonder- zoek en statistiek. Koninginnen en koningen LONDEN, 13-9. Volgens de Internationale Monarchisten liga in Londen zijn er in de wereld, ongeveer honderddui zend mensen die vinden dat de grote wereldproblemen op gelost kunnen worden door hel aanstellen van meer ko ningen. Wanneer in elke hoofdstad een gekroond hoofd met rijks appel en scepter zou zetelen, zouden er naar hun mening veel minder politieke en gees telijke moeilijkheden in de wereld, zijn. De liga werd in 1943 opge richt om hulp te verschaffen aan koningen en koninginnen die door Hitier waren verdre ven. Zij gelooft dat de volkeren het beu zijn geregeerd te wor den door droefgeestige bu reaucraten of gewelddadige dictators. Leergang ontwikkelings vraagstukken ROTTERDAM, 15-9. Voor iedereen die interesse heeft voor ontwikke lingsvraagstukken,. heeft het Bureau Buitenlandse Betrekkingen van de Erasmus Universiteit een leergang georganiseerd, getiteld „Derde we reld, ons een zorg? onze zorg!". UTRECHT, 13-9. De Nederlandse Spoorwegen gaan het aantal „n'iet- roken"-coupe's flink uitbreiden. Mo menteel is slechts een derde van de 120.000 zitplaatsen in de NS-treinen voor rokers taboe. Binnenkort echter wordt de ver houding fifty-fifty zodat de reizigers die sigaren-, sigaretten- dan wel pijprook verafschuwen er aanzien lijk beter bij komen te zitten. Ernstige botsing BRUINISSE, 12-9. Vrijdagavond omstreeks half tien ontstond er op de Staphoster kruising op Rijksweg 18 een botsing tussen twee personen auto's bestuurd door A. van H. uit Rotterdam en M. C. T. uit Wassenaar. Bij deze botsing werden van II. en dienst verloofde, mej. I. D. uit Bruinisse ernstig gewond. Een juist passerende arts uit Rot terdam verleende eerste hulp. Van H. bleek ernstig hoofdletsel te heb ben opgelopen, en mej, D. had enke le gebroken ribben. Beide werden eerst"per ambulance naar het Zweeds Rode Kruis ziekenhuis te Zierikzee vervoerd en daarna werden zij over gebracht naar het Dijkzichtzieken- huis te Rotterdam. T. liep slechts en kele lichte verwondingen op en kon ter plaatse worden behandeld. De botsing werd veroorzaakt doordat Van H. de kruising opreed zonder voorrang te verlenen aan de uil richting Zierikzee komende T. Beide auto's werden zwaar beschadigd. Eén der vernielde auto's. Op de achtergrond een ambulance. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) NEW VORK. 15-9. De atmosfeer in de zevende speciale algemene ver gadering van de Verenigde Naties te New York, dié sedert maandag 2 Boeren en schippers vinden elkaar ROTTERDAM, 13-9. Boeren, tuin ders en binnenschippers hebben el kaar steun toegezegd bij de pogin gen, die zij in het werk stellen om hun maatschappelijke positie te ver beteren. Dit was het belangrijkste resultaat van een vergadering die zaterdag in Rotterdam van de aktie- comité's „boeren en tuinders" en „behoud ev." Het waren deze comi- te's die een jaar respektievelijk drie weken geleden grootscheepse akties (blokkades van wegen on waterwe gen) op touw zetten. Melkprijsverhoging' op til RIJSWIJK, 15-9. Voor verpakte volle melk is een prijsverhoging met (wee cent per liter op til. De con- sumptiemelkindustrie gaat deze van maandag 29 september af toepassen op de prijs die zij aan de detailhan del berekent. Zij heeft, via de zui- velbonden, aan het Produktschap voor Zuivel verzocht met ingang van dezelfde dag ook de minimum prijs bij verkoop door de detailhan del te verhogen. Om verhoging van de minimum prijs met twee cent heeft ook de Nederlandse Melkhandelaren Orga nisatie N.M.O. verzocht. Zij acht dil nodig om verdere toeneming van het negatieve economische resul taat in de melkdetailhandel tegen ti: gaan. Samenlevingsopbouw DEN HAAG, 13-9. Minister mr. H. W. van Doorn en staatssecretaris W. Meijer van cultuur! recreatie en maatschappelijk werk vinden, dat voor de toekomst de samenlevingsop bouw sterker" dan voorheen moet worden gericht op bewustwording, emancipatie en democratisering. De CRM-bewindslieden schrijven dit in een nota „Nadere beleidsbepaling in zake de samenlevingsopbouw" die zij aan de Tweede Kamer hebben aan geboden. Vier doden in het verkeer DRACHTEN, 14-9. Op de Sweach- sterweg in het Friese Beetsterzwaag zijn in de nacht van zondag op maan dag bij een verkeersongeval een tweetal jeugdige inwoners van Drachten om het leven gekomen. De slachtoffers zijn: Teake Meter (19) on Geert de Vries (17). RAALTE. Op de- kruising Lemele- veldseweg-Twentseweg in Raalte zijn zondagmiddag bij een autobot sing twee mensen om het leven ge komen. Het zijn de 59-jarige me vrouw J. G. van Brakel-Achterhoek en de 63-jarige A. M. Smeenk. bei den uit Haalte. Man doodgestoken CASTRICUM, 14-9. In de nacht van zaterdag op zondag heeft de 32-jarige A. B. S. uit Beverwijk voor een bar in het Noordhollandse Cas- tricum de 25-jarige T. J. E. G. uit Heemskerk doodgestoken. Aanlei ding was een al langer bestaande ve te tussen de beide mannen. De ver dachte heeft zichzelf bij dé politie in Beverwijk aangegeven. Hij is in gesloten door de rijkspolitie in Cas- tricum. Man en twee kinderen gedood in verkeer MARKËLO, 12-9. Vrijdagavond zijn de 39-jarige P. Hazekamp uit Heem stede en zijn twee zoontjes - 8 en 10 jaar - bij een verkeersongeluk in het Twentse Markelo om het leven geko men. Tijdens het inhalen botsten zij met hun auto frontaal op een hen te gemoetkomende vrachtwagen. De echtgenote van de heer Hazekamp moest met zware verwondingen in een ziekenhuis worden opgenomen. De chauffeur van de vrachtauto bleef ongedeerd. september wordt gehouden om te beraadslagen over de wensen van de ontwikkelingslanden voo;r een be tere economische positie, is plotse ling ingrijpend veranderd. De ontwikkelingslanden blijken niet tevreden met de houding van de industrielanden. Bij een aantal van de ontwikkelingslanden is èen ge voel van verontrusting en een fru- stiatie. Zij vipden, dat de ontwikke lingslanden, verenigd in de zoge naamde groep van 77, in de onder handelingen teveel concessies heb ben gedaan en zij zijn van mening, dat de rijke landen te weinig con fessies hebben gedaan. Zij achtende tijd gekomen om de positie van de ontwikkelingslanden in deze onder handelingen opnieuw te bezien. Meubelen kopen? Kies zekerheid Verlang garantie Meelstraat 31 j Zierikzee Slachtoffer van baldadigheid ZUNDERT, 14-9. De 20-jarige J. A. Bastiaansen uit Zündert is afge lopen weekèinde in een ziekenhuis le Breda overleden aan de gevolgen van een ongeluk dat hem in.de nacht van 7 op 8 september in Wernhout was overkomen/. Hij iè toén met -rijn bromfiets te gen eèh o'nvérlicht, afzethek gebotst. Dat was gebruikt bij het bloemen corso en. - naar de politie verfnoedt - uit baldadigheid dwars over de weg was gëzet. De straat verlichting brandde niet doordat die was vër- niéld, ook uit baldadigheid. Vrouw omgekomen bij brand APELDOORN. 14-9. De 22-jarige mej. Etterila is zondagavond om het leven gekomen. In haar Woning aan de Ferdinand Bollaanrte Apeldoorn dèed zich vermoedelijk in de keuken een ontploffing voor, die werd ge volgd door brand. De bovenverdie ping is uitgebrand. De oorzaak van de ontploffing is nog niet opgehel derd. Mej. Ettema" was alleen thuis. Jongeman te Assen doodgeschoten ASEN, 13-9. D 18-jarige marinier in opleiding P. F. L. van Beusekom uit Assen is in de nacht van vrijdag op zaterdag overleden aan een sthot- wond in de hartstreek. De politie heeft de vermoedelijke dader, de 48- jarige B. T. uit Assen, zonder beroep, aangehouden. Hij zou hebben gescho ten met een omgebouwd gaspistool. Waarom is geschoten is nog niet be kend. Dode na schietpartij DEN HAAG, 13-9. Bij een schiet partij na een ruzie in een bar is in alle vroegte ih Den Haag een dode gevallen. Het slachtoffer, de 33-jarige Haagse portier H. A. Krüger kreeg rond vijf uur ruzie met een 30-jarige Haagse straatmaker in de Zero Club aan de Casuaristraat. De ruzie ging om een geldlening. Echtpaar komt om op de weg MAASTRICHT, 13-9. Bij oen ver- keersongeluk in Meerssen (bij Maas tricht) zijn twee mensen om het leven gekomen. De slachtoffers zijn de 41- jarige heer W. Abma uit Geleen en zijn 31-jarige echtgenote H. A. Pop pen. De auto waarin ;fij zalen en die werd bestuurd door de heer Abma kwam op nog onverklaarbare wijze m botsing met een andere wagen. DEN HAAG. 13-9. De stichting recreatie vindt dal het voor-ontwerp kampeerwet te veel een regeling ge worden Ls tussen de overheid en de explcitant. De rechten van de kam peerder komen wel even aan de or de. maar een verdere uitwerking ontbreekt, aldus de stichting in een vrijdag gegeven commentaar op het voor-ontwerp kampeerwet. Hoewel de stichting recreatie het voernemen van de regering om op kerte termijn een dergelijke wet aan hel parlement voor te leggen toe juicht, had zij toch een betere rege ling van de rechtspositie van dc kampeerder in het algemeen en van de economisch zwakkere kampeerder in het bijzonder verwacht. In dil verband wijst de stichting onder an dere op het prijsverhogende effect dat naar haar mening van de kam peerwet uit kan gaan. waardoor de economisch zwakkeren met betrek king tot de verblijfsrccreatic nog verder buiten spel worden gezet. Om deze ontwikkeling tegen te gaan denkt zij aan een verplichte prijzen- classificatie voor exploitanten. I)c stichting recreatie betreurt het. dat in het voor-ontwerp geen rege ling is opgenomen ten aanzien van het recreatiewoonverbiyf (zomer huis). dat niet deel uit maakt van een complex. Het ontbreken van een regeling veer deze individueel ge situeerde verblijven werkt de snip- perverkaveling en mede daardoor de vermindering van de publieke toegankelijkheid van onze recreatie gebieden in de hand. Ook vraagt de stichting zich af of het kamperen op boerenerven tot een bepaald maximum aan kam- peeraccomodaties niet vrijgegeven kan worden. ,,'t Lange Uus". Expositie schilde- rijei). Tijd: gedurende winkeltijden. Burgh Oude school. Kimstexpositie. Maan dag'tot zaterdag: 11-12 en 14-17 uur. Dreischor Dagelijks - Landbouwmuseum Mr. Moggestraat, 13.30-17.00 uur; 's zon dags gesloten. Maandag 15 september Zierikzee Huis van Nassau, 20.00 uur, afd. Philatelica. Huis van Nassau, 19.30 uur, jaar vergadering Schaakver. Zierikzee. Renesse „De Ark" Modeshow afd. Schouwen Plattelandsvrouwènbond. Nieuwerkerk Dorpshuis, 20.00 uur, Diepvriesvere niging. Dinsdag 16 september Haamstede Rekreatiezaal Ger. Kerk. N.C.V.B.- afdeling. 19.45 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw, bejaardensoos, 14.30 uur. Brouwershaven Jeugdgebouw, Afd. Plattelandsvrou wenbond, 20.00 uur. Woensdag 17 september Zierikzee Hervormd verenigingsgebouw, 20.00 uur, afdeling N.C.V.B. Kerkwerve Verenigingsgebouw, 19.30 uur. tijd- rede S.G.P. Nieuwerkerk Dorpshuis. Bejaardensociëteit. 14.30 Donderdag IS september Zierikzee Hervormd Ver.-gebouw, -20.00 -uur, Herv. Vrouwengroep. Sch arend üke Rondvaart m.s. „Wilford", vertrek 15.00 uur. Bruinisse. Verenigingsgebouw tf.C:V.B.-afde ling;, 19,45' uur. Vrijdag 19 september Zierikzee Zaal Ger. Kerk. Vert. b.v. School- pi derwijs. 19.30 uur. Maandag 22 september Zierikzee „Huis van Nasau". P.v.d.A.-fraktie- vergaüering, 20.00 uur. Dirisdag 23 september Zierkzee Moridragon, 14.00 uur, afd. Schou wen Plattelands vrouwenbond. Woensdag 24 september Middelburg „De Hoeksteen" Vredesbijeenkomst 20.00 uur. Donderdag 2 oktober Scharendyke Rondvaart m.s. „Wilford", vertrek 15.00 uur. Donderdag 9 oktober Scharendüke Rondvaart m.s. „Wilford", vertrek 15.00 uur. Maandag 13 oktober Zierikzee Eerste les ZVU-kursus Ned. Letter kunde. 19.30 uur. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Talafoonnrt. na HaM zat Radaktla: M. J. BIJ de Vaate (01110) 2938 J. P Jongschaap (01110) 2416 Advertentie»: (01110) 2118 LONDEN, 13-9. fcen Britse maat schappij is begonnen met het maken van plastic dat niet eeuwig blijft be staan maar door bacteriën afgebro ken kan worden. „Duarmee kan een eind komen aan de vervuiling door plastic", aldus prof. G. J. L. Grif fin van de Bunel-universltelt. Griffin is de man die de oplossing gevonden heeft voor het probleem dat wanneer plastic zakjes en ande re voorwerpen van plastic hun dienst gedaan hebben en worden weggeworjy^n „men er niet meer van af kon komen. Verbrandt men ze, dan ontstaan gevaarlijke dampen. worden ze begraven, dan zijn ze een voudig niet stuk te krijgen", zegt hij. Het resultaat is dat in de ontwik kelde landen op de vuilnishopen en langs wegen en stranden materiaal ligt dat eeuwig blijft bestaan. Griffin heeft nu een methode ont wikkeld waarbij eenvoudig zetmeel stijfselfpdens de vervaardiging rfoo> het plastic wordt gemengd. I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 2