Inrichtingsschets aangeboden voor het Grevelingenbekken Windhoos trok over campings in de Schouwse Westhoek UyvO Onderzoek naar de C.I.A. stopgezet V.S.-troepen oefenen in West-Duitsland Man met pistool in buurt van president Ford Voorstellen van Enka Treinramp voorkomen 49 doden bij busongeluk Doden in Libanon Rode Kruis-hulp voor Turkije DE ZIERIKZEESCHE COURANT EEN BIJZONDERE REIS teak bergmeubel MEUBELRAMA NIEUWSBODE REDAKTIE, ADVERTENTIES EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes; zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman. Jannewekken 11. Zierikzee. Postbus 1. ABONNEMENTEN EN ADMINISTRATIE: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 19,90; per jaar 76,50. Loöse nummers 45 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 29 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 3,50. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W. w Maandag 15 september 1975 132ste jaargang; Nr. 21759 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) In dit nummer: Raad van Zierikzee op 24 september Nieuwe fase ingezet BROUWERSHAVEN, 12-9. De Stuurgroep Inrichting Grevelingbekken, die in juli 1972 werd ingesteld dooi de toenmalige minister van verkeer en waterstaat, heeft de nieuwe inrichtingsschets voor het Grevelin genbekken aangeboden aan de colleges van gedepu teerde staten van Zuid-Holland en Zeeland en aan de colleges van b. en w. van de rond het Grevelingenbek ken liggende gemeenten In afwachting van het definitieve ryksstandpunt heeft de Stuurgroep de provinciale en gemeentelijke besturen gevraagd hun visie op de schets te ge ven en de bevolking in bet betrokken gebied gelegenheid te geven tot in spraak. In de nieuwe inrichtingsschets ligt het zwaartepunt bij het natuur behoud. De rekreatie komt op de tweede plaats en daarin wijkt de schets beduidend af van het rapport „Inrichting van het Grevelingenbekken" van 1967. Toen lag de nadruk nog op de re- kreatieve funktie die het Grevelin genbekken zou kunnen vervullen voor de bewoners van met name het WASHINGTON, 13-9. Het onder zoek door een commissie van het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden naar het doen en laten van de geheime dienst, CIA, is volslagen onverwacht tot stilstand gekomen doordat president Ford onmiddel lijke teruggave verlangde van alle geheime documenten die ten be hoeve van het onderzoek aan de commissie waren verstrekt. Ford was' van mening dat onthullingen die de commissie uit deze documen ten heeft gedaan schade aan de na tionale veiligheid hebben berokkend. BONN, 13-9. Voor het eerst zullen volgende maandHroepen uit de Ver enigde Staten aan oefeningen in noord-Duitsland., deelnemen, zo heeft de Amerikaanse ambassade in Bonn bekendgemaakt. Het gaat om de herfstmanoeuvres onder de code naam „Rcfofger" die dit jaar - van 13 tot 17 oktober - voor de zevende maal worden gehouden. De grote stavaravan (links) werd door de hoos opgetild en op z'n kop gezet. Hij wercl daarbij acht meter verplaatst. In zijn val kraakte deze de caravan van de heer J. Blaas uit Dreischor. (Foto: Zierikzcesche Nieuwsbode) zuidelijk deel van de Randstad. De stuurgroep constateerde echter al spoedig na haar oprichting, dat de ideeën over natuurbehoud en rekre atie waren veranderd. Voor wat be treft de dagrekreatie wilde men het dichter bij huis zoeken, met andere woorden rekreatieve voorzieningen treffen in de directe omgeving van steden als Rotterdam, Schiedam, Vlaardingen en Delft. Voldoende ruimte Bij het opstellen van deze inrich tingsschets ging de stuurgroep ervan uit dat dergelijke voorzieningen bij de woonkernen als filter zullen gaan werken voor verderweg gelegen re- kraetiegebieden. Daarom heeft men voor wat het Grevelingenbekken be treft, voorrang gegeven aan het na tuurbehoud. Dat neemt overigens niet weg, dat er nog altijd meer dan voldoende ruimte zal zijn om de voor de jaren 1980 tot 1985 verwachte stroom van 35.000 dagrekreanten op te vangen. De indeling van het Grevelingen bekken volgens de nieuwe inrich tingsschets is zodanig, dat de meest intensieve rekreatievormen zyn ge situeerd in het westelijk en in het oosteljjk deel van het bekken. Naar het midden toe gaan de rekreatiege- bicden geleidelijk aan over in de na tuurgebieden, die tenslotte het cen trum van het bekken vormen; In het westelijk deel liggen een aantal rekreatiegebieden waaronder de Punt, de Kabbelaarsbank en in het zuidwesten het gebied van Brou wershaven. Op de Punt van Goeree zal de intensiteit van. de dagrekre atie op de oever en de aanliggende duinen hoog zijn. Die intensiteit wordt minder in de richting van het beperkt ontsloten natuurgebied Springersdiep. Het karakter van het rekreatiegebied bij Brouwershaven in het zuidwesten wordt bepaald door jachthavens. Slikken De slikken van Flakkeè aan de noordzijde van het,bekken zijn van wege hun hoge natuurwetenschappe lijke waarde in de inrichtingsschets als natuurreservaat gedacht. Ook de Veermansplaat tegenover de slikken van Flakkee heeft natuurweten schappelijke waarde, evenals de Hompelvoet, een plaat die fungeert als broedgebied voor sterns en als rust- en vegetatiegebied voor water vogels. In het oostelijk deel van 'het Gievelingenbekken zijn rekreatie- kernen gesitueerd bij Bruinisse, Her- kingen en Battenoord. Bij Bruinisse in aanzet kwam een jachthaven voor ongeveer 750 boten en een bunga low- en kampeerterrein. Het is dui delijk dat'in dit deel van het bekken de watersport zeer intensief zal zijn De rekreatiekern bij Herkingen en Battenoord is vrij klein van opzet. De plaat van Oude Tonge in het oos telijk deel van het Grevelingenbek ken is een centrum voor dagrekrea tie mede doordat een van de belang rijkste toegangswegenhier vlak langs loopt. Zodra ei- voor deze inrichtings schets een kosten/effectiviteitsana lyse is opgesteld zal het rijk een de finitief standpunt inzake het Greve lingenbekken innemen. Drie caravans vernield RENESSE, 12-9. Vrijdagavond omstreeks vijf uur, lirak boven Renesse een noodweer los, dat gepaard ging met enorme hagelbuien en een windhoos, die op drie campings plaatselijk veel schade aanrichtte. De windhoos, die vanuit de richting zee snel naderbij kwam, verplaatste op camping „Prinsenhoeve" enkele caravans en rukte verschillende voortenten af. Vervolgens verplaatste de windhoos zich naar de camping „De Bremhoe- ve'' waar hy zeer plaatselijk, maar ook zeer hevig huishield. Allerlei mate riaal met zich meevoerend stormde hy op deze camping af en tilde een grote stacaravan van de heer Siep uit Vlaardingen als een veertje van de grond. Deze caravan kwam acht meter verder op zijn kop neer en kraakte daarbij de caravan van de heer J. Blaas uit Dreischor. Persoonlijke on gelukken deden zich, omdat de eige naars niet aanwezig waren, niet voor. Tenslotte trok de hoos verder en concentreerde zich op het schuur- dak van camping „Bonafide", Er ontstond een groot gat in het dak. - Verder op de camping was het weer zeer plaatselijk raak. Een zeer grote stacaravan werd in zijn geheel op getild en weggedrukt. Hij bleef half, geschraagd door enkele bomen, bo ven een sloot hangen. De inboedel werd ook hier totaal vernield. Vlak na het gebeuren was men op Bona fide al bezig met het dichten van het gat in het schuurdak, waarmee men tegen de avond gereed was. De ge teisterde caravans op de Bremhoeve kunnen als verloren worden be schouwd. WASHINGTON, 13-9. Een week nadat een jonge vrouw president Ford in Sacramento met een vuur wapen bedreigde heeft in St. Louis een man voor consternatie gezorgd toen de politie hem met een pistool in de hand zag lopen in de buurt van het spreekgestoelte waar presi dent Ford enkele uren later een toe spraak zou houden. De onbekende verdween in de me nigte en de politie slaagde er niet in hem terug te vinden. Hij werd be schreven als een ongeveer 40-jarige blanke. ARNHEM, 13-9. De Raad van Be stuur van Enka Glanzstoff zal op 26 september aan de overlegpartners in België, Duitsland en Nederland voor stellen doen voor mogelyke oplossin gen van de structurele problemen, waardoor dit concern dit jaar zo'n f 450 miljoen verlies aal lyden. UTRECHT, 14-9. Dor een snelle reactie van spoorwegmensen, is zón- dagmorgen vroeg voorkomen dat de D-trein Hoek van Holland-Venlo- Duitsland met volle vaart het sta- tiönpostkantoor van- Roterdam-C is binnengestormd. De trein werd op een zijspoor geleid. SAN JOSE, 14-9. Bij een ongeluk met een autobus, waarvan een voor band klapte, zijn in Cösta Rica 49 mensen, onder wie een tiental kinde ren, om het leven gekomen. De bus was in het westen van Cos ta Rica op weg van Miramar naar het aan de Stille oceaan gelegen Puntarenas toen op een smalle brug de band klapte, waardoor het voer tuig in zee stortte. BEIROET, 19-9. In de nacht van zondag op maandag zijn in Chekka aan de weg van Beiroet naar Tripo lis veertièn mensen gedood in een gevecht tussen strijders van de „Be weging van de 24-ste oktober" en een patrouille van het Libanese le ge/. Dit is maandag van goed-inge- lichte zijde in Beiroet vernomen. DEN HAAG, 14-9. Het Nederland se Rode Kruis heeft op zyn speciaal opengestelde girorekening 777 de eerste f 10.000,- ontvangen voor hulpverlening aan de slachtoffers van de aardbeving in Turkyc. Inmiddels is via de liga van Rode Kruisverenigingen te Geneve het dringend verzoek ontvangen om financiële bijdragen voor het werk van de Turkse Rode Halve Maan in het Rampgebied. De Tuirkse zuster vereniging heeft al haar materiaal en voorraden ingezet voor de hulp verlening en heeft nu gevraagd om nieuwe fondsen voor ambulances, mobiele keukens, canvas voor ten ten, stormlampen en dergelijke. Om hoge transportkosten fe vermijden zal dit hulpmeterieel zo veel moge lijk ter plaatse worden aangekocht. Adv>erlentie Heeft u nog een en wilt u graag over op eiken? „Ruil het dan in bi] Rijksweg 26 - Nieuwerkerk Telefoon (01114) 1268 - 1265 ZIERIKZEE. Leden van de afde- Schouwen-Duiveland en Coèrèe- Overfiakkee maakten vrijdag een bijzonder geslaagde bootreis met een R.T.M.-rondvaartboot 'naar het Veer se Meer en Middelburg. Dank zij een goede organisatie was de sfeer aan boord uitstekend 'en ge noot het gezelschap met i>olle teu gen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Slechts wat men gebruikt, be zit men. La Fontaine Verwachting tot dinsdagavond: Koude nacht Op de meeste plaatsen droog weer met zonnige perioden, maar later in het zuiden van het land meer bcr wolking; overwegend matige wind uit noord tot noordoost; minimum temperaturen omstreeks 6 graden, maar in het Waddengebied enkele graden hoger; maxima circa 19 gra den. Voor woensdag: Aantal uren zon: 1 tot 8. Min. tmperaturen: omstreeks 8 gra den. Max. temperaturen: omstreeks 18 graden. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor woensdag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 16 sept. Zon op 6.15, onder 18.55 Maan op 17.20, onder 3.09 Volle maan: 20 sept. (12.50) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 16 sept. 0.02 12.40 6.06 18.42 Springtij: 22 sept. IIET WEEKOVERZICHT DE BILT, 15-9. Het K.N.M.I. deelt mee: een rug van hogeluchtdruk, die zich dinsdag zal uitstrekken over de Britse eilanden, de Noordzee en Zuid-Scandinavië brengt ons dan zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog weer. Een depressie op de Noordzee veroorzaakte zater dag storm in het Waddengebied. Een ander gebied van lage luchtdruk trok zaterdag in betekenis toenemend van Zuid-Ierland via het kanaal naar het zuiden van de Noordzee. Daar aan gekomen begon de depressie snel op de vullen. In Zuid-Engeland bracht dit lage drukgebied veel regen. In de omgeving van Londen werd ge durende de zondag meer dan 50 mni hemelwater afgetapt. t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 1