7 1 deurloo IN EEN LAGERE VERSNELLING Het Spaarpapier aan toonder van de NMB. Aanude keuze! 8% I Mooie I 1 Franco probeert het 2/0 met hardheid Gestegen prijzen Nieuw onderhandelings- dokument TWEEDBROEKEN 7 BLIK DOOR HET WERELD Geeft loon naar sparen. VENSTER De Ver. Staten en het graan voor Sovjet-Unie Straks een „snorfiets"? ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE BonderJaf n 1IT5 Mr. 21TS7 Spaarwinstbiljet met vaste looptijd. Rente tot Het Spaarwinstbiljet is een spaarvorm, speciaal voor heii die van te voren weten hoe lang ze hun geld kunnenvastzetten. Dat kan kort zijn, dat kan lang zijn. Twee jaar vast met een rente van 6 of zes jaar vast met een rente van 8% .Berekend op basis vanrente- op rente. De vier mogelijkheden in de tabel laten u precies zien wat u betaalt en hoeveel u straks ontvangt. U bepaalt uw eigen winst. Premie Spaar Biljet PW1 met variabele 1 looptijd. Rente tot De flexibele tussenvorm. Vindt u een vaste looptijd van 2 jaar wat te kort en 6 jaar te lang dan ishet Premie SpaarBiljeteen winstgevend alternatief. Premie Spaar Biljetten kunnen namelijk na twee jaar elk jaar worden uitbe- taald.U ontvangt dan bij uitbetaling boven de jaarlijkse basisrente van 6% rente op rente, een progressief oplopende premie. De tabel geeft de mogelijkheden op een rijtje. U stort nti f1.000.- en wij betalen u terug: u stort spaartermijn rente u ontvangt f 890,- 2 jaar 6% f I.OOO,- f 4-449,98 2 jaar 6% f 5.000,- f 630,17 6 jaar 8% f I.OOO,- f 3-150,85 6 jaar 8% f 5.000,- spaar- termijn hoofdsom 6% basisrente premie waardoor u ontvangt totaal* rente 2 jaar 3 jaar 4 jaar 5 jaar f 1.123,60 f 1.191,02 f 1.262,48 f 1.338,23 fi5,- f 50,- f 95»- f 1.123,60 f 1.206,02 f 1.312,48 f 1.433,23 6 6Va% 7 71/2% NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK "De percentages vermeld onder „totaal rente" zijn afgerond en berekend op basis van rente op rente. Er zijn ook Premie Spaar Biljetten van f 5.000,-. Behalve 6% basisrente krijgt u een premie tot max. f 475,- na 5 jaar. Het NMB Spaarpapier aan toonder is ook voor niet-kliënten onmiddellijk aan de balie verkrijgbaar. Vraag folder en inlichtingen. Het doodvonnis voor twee Basken heeft internationaal gezien waar schijnlijk te meer tot zo grote ver ontwaardiging geleid, doordat in Spanje althans de burgers aan de wurgpaal ter dood worden gebracht. Met een middeleeuws instrument dus, dat in Franco's land nog altijd in zwang is gebleven hoewel elders als men al niet de doodstraf als im moreel afschafte, wat humanere me thoden zijn ingevoerd om doodvon nissen ten uitvoer te leggen. Niet al leen de manier van strafvoltrekking krijgt hiermee het stempel niet van deze tijd te zijn, maar ook de aanlei ding tot het uitspreken van de von nissen. Want in ieder geval van oor sprong zijn de Basken niet in verzet tegen Madrid, omdat ze volkomen onafhankelijk willen zijn, maar om dat ze tal van eigen zaken naar ei gen goedvinden willen regelen in overeenstemming met de Baskische tradities die nu eenmaal net als de taal iets zeer eigens hebben. Dat komt op zijn hoogst neer op een au tonomie voor de interne aangelegen heden, waarbij juist de kulturele za ken de meeste nadruk krijgen, zoals het onderwijs, al is er natuurlijk ook wel een ekonomisch aspekt: de Bas ken menen, dat in dit opzicht hun landstreek wat wordt achtergesteld ten opzichte van het „echte" Spanje althans zoals dat echt gezien wordt vanuit Madrid. Oorspronkelijk ging het dus om een gedeeltelijke autono mie zoals die in menig land verwe zenlijkt is voor vergelijkbare groe pen die van de meerderheid der be volking afwijken door taal en andere kulturele kenmerken. De Basken zijn intussen doordat ze steeds geen gehoor vonden voor hun verlangens intussen wel steeds verder gegaan in hun methoden om voor hun eisen althans aandacht te krijgen. De reaktie van het Franco bewind hierop is geweest, dat de zweep er dan nog maar wat harder overheen gehaald werd. Dit moest uiteraard een vicieuze cirkel worden. Hoe harder de hand van de overheid werd, hoe feller hoe terroristischer het verzet wel moest worden. Want er zijn - afgezien van de details over wat misschien Garmedia en Otaegui hebben bedreven - zeer zeker daden verricht door Baskische strijdgroe pen die inderdaad los van de ach tergrond als misdadig kunnen wor den bestempeld. Waarbij men dan echter buiten beschouwing laat dat de overheid zelfs zeer zeker mede de verantwoordelijkheid ervoor draagt. Meer arrestaties Het schijnt, dat Franco zelf of an ders wel degenen uit zijn omgeving die de grootste invloed kunnen uit oefenen, de hoop hebben dat de knoei in staat zal zijn om het falan- gistische staatsbestel zo sterk te ma ken dat het ook na Franco's döod kan blijven voortbestaan. De nieuwe anti-terreurwetten zijn hiervoor op maat gesneden. Alles wat niet de goedkeuring van Franco's regering kan wegdragen kan zonder meer het etiket kommunistisch, separatistisch of staatsondermijnend opgeplakt worden, dat dan de weg vrijmaakt voor harde vervolging. Het zijn in wezen de scherpste vervolgingswet- ten die in Madrid ooit zijn afgekon digd, zonder dat dit veel effekt heeft Bij honderden zijn politieke gevan genen in hongerstaking gegaan om hun protest tegen de doodvonnissen kracht bij te zetten. Dit betekent automatisch dat 6 jaar bij hun straf wordt opgeteld, maar deze gevange nen die weten hoe het in Franco's cellen is, laten zich daardoor toch niet weerhouden. Zomin als de stren ge censuur in het verleden kans heeft gezien dat toch allerlei ideeën waarmee Franco het bepaald niet eens kan zijn zich verbreiden. En zoals de al zo lang durende strijd te gen de Baskische organisaties geen ander effekt heeft gehad dan dat de gewelddaden over en weer hoe lan ger hoe gruwelijker worden. Brandstichting- in kleuterschool DEN HAAG. 8-9. In de nacht is, vermoedelijk als gevolg van brand stichting, in de bergruimte de „Mar- nix Kleuterschool" aan de Ferdinand Bolstraat in Den Haag in vlammen opgegaan. Het gebouw ging geheel verloren. In de bergruimte ging voor 5000 gulden aan leermiddelen ver loren. terwijl in het hoofdgebouw voor 20.000 gulden rookschade ont stond. De Haagse recherche stelt een onderzoek in naar de oorzaak van de brand. Na de doodvonnissen tegen de Basken zullen er nog wel andere volgen, want er is weer volop gear resteerd. En wat misschien nog erger is voor het regiem is wat b.v. het blad Cambio 16 deed, dat in een hoofdartikel klaagt, dat de nieuwe anti-terreurwetten het schrijven on mogelijk maken, doordat alles wel betiteld kan worden als iets, dat de veiligheid van de staat in gevaar brengt wat het dan terstond straf baar maakt. Niet zo erg verkapt wordt hiermee te kennen gegeven, dat de rpgering willekeur bedrijft, zo al geen terrorismeDe redakteuren blijken zich dit niet te willen laten aanleunen zonder hun mond open te doen en dat uiten ze dan niet in een klein geschriftje, maar in het groot ste weekblad van Spanje, dat zijn le zers hiermee niet aanspoort tot res- pekt voor de overheid. Het trieste in deze ontwikkeling is, dat het regiem haast garandeert, dat de aanstaande overgang naar het na-Francotijdperk niet kalm zal verlopen, maar waarschijnlijk een bittere chaos wordt, waarin nogal wat lieden uitstaande rekeningen zullen proberen te vereffenen. WASHINGTON, 10-9. President Ford heeft verklaard dat de V.S. zal trachten een verdrag op lange ter mijn met de S.U. over de uitvoer van graan te sluiten. Hij heeft dins dag met de voorzitter van de vak federatie AFL-CIO, George Meany. afgesproken dat de havenarbeiders hun boycot tegen de graanleveran- ties een maand opheffen. Binnenkort zal een Amerikaanse afgezant naar Moskou gaan om met de onderhandelingen te beginnen. DEN HAAG, 16-9. De prüzen zyn dit jaar tot half augustus gestegen met 6,4 pet. Van half juli tot half augustus bedroegen de prijsstijgin gen 1 procent. Dit blykt uit het prijsindexcijfer van de gezinscon sumptie van het centraal bureau voor de statistiek. Nieuwe aktie niet roken gericht op kind Dezer dagen ontvingen alle basis scholen voorlopige informatie over een nieuwe Actie Niet Roken van Dr. L. Meinsma. Deze actie richt zich op kinderen van tien tot twaalf jaar de leeftijd waarop velen van hen op het punt staan voor het eerst een sigaret te roken. In samenwerking met deskundi gen wordt nu een lespakket ontwik keld, dat alle aspecten van het ver schijnsel „roken" volgens het pro jectonderwijssysteem behandelt. Het lespakket, dat begin novem ber bij de scholen zal zijn, bestaat uit werkboekjes voor de kinderen, een informatieboekje voor de leer kracht en een poster om in de klas op te hangen. Deze lespakketten kunnen de scho len gratis ontvangen na inzending van de antwoordkaart die bij de in formatie is gevoegd. NEW YORK, 10-9. De Verenigde Staten hebben bij dc onderhande lingscommissie uit de zevende spe ciale algemene vergadering der Ver enigde Naties te New York een nieuw onderhandelingsdocument in gediend. dat volgens de Nederlandse delegatie het gehele onderhande lingsproces in een stroomversnelling heeft gebracht. De Amerikaanse voorstellen gaan nu op een aantal punten verder dan de denkbeelden van de EEG en er was deze week druk overleg tussen de negen landen van de Europese Gemeenschap gaan de naar aanleiding van het nieuwe Amerikaanse document. Inbraak bij juwelier GOUDA, 10-9. In de nacht van dinsdag op woensdag is bij een ju- welierszaak aan de Willem en Ma- rialaan in het Zuid-Hollandse Gou- da een steen door de etalageruit ge- gooid en voor een bedrag van naar schatting tienduizend gulden aan sieraden gestolen. Van de dief ont breekt ieder spoor. Het pand was vei laten. De Goudase politie ont dekte de diefstal door het overgaan van de alarminstallatie in de zaak. HILVERSUM, 10-9. Minister Wes terterp van verkeer en waterstaat heeft Maatregelen aangekondigd voor ontheffing van de verplichting om een bromfietshelm te dragen. In een televisie-uitzending van Hier en Nu deelde de minister mee dat hij overweegt een nieuw soort brom fiets in te voeren, die niet harder kan dan 20 km per uur. Dit nieuwe vervoermiddel gaf de minister de naam snorfiets Deze „fiets met hulpmotor" zou aan een aantal voorwaarden moeten voldoen. De fabrikanten moeten bij voorbeeld een garantie kunnen ge ven dat er aan zo'n lichte brommer niet te sleutelen valt en hij dus niet kan worden opgevoerd. Bovendien moet de „snorfiets" duidelijk als zo danig te herkennen zijn, bijvoor beeld door de kleur. Dat zou, aldus de minister, de controle vergemak kelijken. Flitsen uit het buitenland WASHINGTON. De NAVO bouwt volgens de Washington Post in de Westduitse deelstaat Rijnland-Palts een nieuwe, hypermoderne comman- doctorale die in geval van oorlog zal dienen als hoofdkwartier van de ge allieerden in Midden-Europa en die met haar moderne communicatie middelen het optreden van de NA- VO-strijdkrachten zal bundelen. NAIROBI. Oeganda heeft met on middellijke ingang de jacht op oli fanten in zijn geheel verboden. De maatregel is genomen om de natuur lijke rijkdom van het land te bewa ren, zo meldt de Oegandese radio. SANTIAGO-BELGRADO. Na de rampzalige aardbeving in het zuid oosten van Turkije zijn ook aard schokken gemeld uit Chili en Joego slavië. TRIPOLIS. Een woordvoerder van het Libische ministerie van buiten landse zaken heeft vandaag een be richt in de „Sunday Times" tegen gesproken, dat Libië een deel van het noorden van Tsjaad zou hebben geannexeerd, in de hoop er uranium te vinden. JAKARTA. De plaatsvervangende Indonesische minister van buiten landse zaken, Kusumaatmadja, heeft maandag op een persconferentie ver klaard tegenstander te zijn van de mogelijkheid, dat Portugal het be stuur over Oost-Timor overlaat aan het „Revolutionaire front voor de onafhankelijkheid van Timor'' (Fre tilin). DJAKARTA. De Japanse olie maatschappij Ciego heeft bij Sorong, in het noordwesten van de Vogel kop op West Irian, een oliebron aangeboord die 12.000 vaten per dag produceert. HOUSTON, TEXAS. Een Ameri kaan die zich oefende in het snel trekken van zijn revolver, heeft zichzelf in een been geschoten en is daarna doodgebloed, zo vertelde de politie van Houston maandag. NICOSIA. De overbrenging van ruim 8.00 Turkse Cyprioten van het onder de regering van aartsbisschop Makarios staande zuiden van het eiland naar het noorden is voltooid. Van de betrokkenen gaven slechts 127 Turkse Cyprioten er de voorkeur aan in het zuiden te blijven. ATHENE. De openbare aanklager heeft 'gevangenisstraffen geeist va riërend van een tot vijfentwintig jaar tegen 27 Griekse legerofficieren en soldaten die beschuldigd worden van het martelen van politieke ge vangenen tijdens de militaire dicta tuur. 19 Die middag was ze er niet tijdens de lunch. Jannie Bostel, het meisje, dat al ruim vier jaar in het gezin als dienstmeisje voor hele dagen werkte, dekte de tafel. Een poosje later zaten vader en de jongste dochter te eten. Hoewel al een paar maal geroepen door het dienstmeisje, had de student blijk baar nog geen zin om op te staan. Hillie was die morgen al vroeg weg gereden in haar wagentje. Met on bekende bestemming, want ze ver telde nooit, wat ze ging doen en wanneer ze thuiskwam. Twee drup pels water met haar moeder, dacht de man. Even egoistisch. Denkt en kel aan zichzelf. Hannelies vroeg tijdens de lunch: „Waarom is mama er niet?" „Ze is om kwart over tien naar de kapper gegaan". „Hoe kan dat nou?" Het kind keek haar vader ongelovig aan. „De wa gen staat nog in de garage." „Klopt. Ze ging met een taxi". „Waarom? Is haar auto kapot? Had u haar toch in de Vauxhall kun nen wegbrengen?" ..Dat had ik kunnen doen, maar ik wil het niet. Ik rijd zelf nauwelijks nog met mijn wagen en ik wil. dat de anderen ook zoveel mogelijk op de fiets of met de bus gaan". „Daar trekt mama zich toch niets van aan." verklaarde het meisje wijsgerig. „Dat blijkt zo. Daarom heb ik de autosleutels weggeborgen. Als het persé nodig is. kan ze ze krijgen, maar niet meer voor elke futiliteit". Hannelies proestte het uit. ..Jeetje pap, was ze niet nijdig?" „Mogelijk, maar dat weerhoudt me toch niet om iedereen duidelijk te maken, dat we terug moeten scha kelen in een lagere versnelling. Want dat is bittere noodzaak." LONDEN. De Britse regering heeft maandag een bexncht in de Daily Mail tegengesproken als zou pre mier Harold Wilson tegen het ad vies van de binnenlandse veilig heidsdienst in hebben besloten nog eens 25 Sowjetrussisischp diploma ten in Groot-Brittannië toe te laten. Grootste suikerbietenoogst DEN HAAG, 10-9. De grootste suikerbietenoogst die in Nederland ooit binnengehaald is staat voor de deur. De suikerfabrieken hebben er hun campagne maar wat om ver vroegd, Als eerste, zo is de bedoe ling. zal (vandaag) de fabriek van de centrale suiker maatschappij CSM in Vierverlaten (Groningen) gaan draaien. De CSM-fabrieken in Halfweg, Breda, Steenbergen en Sas van Gent volgen op respectievelijk 15, 18, 19 en 20 september. Vorig jaar begon Vierverlaten op 12, Half weg op 18,. De andere drie fabrie ken op 23 september. Ze keek haar vader nadenkend aan. ..Nog helemaal geen kans op een of andere functie". De man schudde 't hoofd. „Nog steeds niet." Hij zuchtte diep. „Het zal te bezien zijn of ik ooit weer eens aan de slag zal kunnen komen." „Waarom niet? De opa van mijn v-riendin is pas 65 jaar geworden, vertelde Hannelies. „En die hield op met werken. Heeft bij zijn afscheid van alles gekregen. Maar nu werkt hij weer voor halve dagen. Part time Bij een bank. Vijf en zestig jaar en opnieuw werk. U bent nog niet eens vijftig. dan hebt u toch veel meer kansen?'' De man schudde zijn hoofd, een boterham smerend. „Zo gaat dat te genwoordig. Tot zo ongeveer 35 jaar kun je werk krijgen. En nadat je 65 bent geworden. Daartussen val je tussen de wal en het schip. En het duurt nog een hele tijd, voor ik 65 ben". Die avond kwam Reina van den Ogenaller niet thuis. En omdat Jan nie zaterdags altijd om vier uur naar huis ging, was er niemand, die eten kon koken. Dus keek Hannelies in de ijskast en wist althans nog iets eetbaars op te warmen. Voor de rest halde ze een paar porties patat met twee worstjes erbij. Hans was na een ruzie met zijn vader over het gebruik van zijn moe ders auto nijdig weggereden op zijn bromfiets. Waarschijnlijk naar de stad. Of anders naar een van zijn vrienden of medestudenten. Niets van aantrekken, dacht Ben. Men trekt op den duur wel bij. Ik moest eens een afdoende maatregel nemen, anders zou ik binnen een jaar mijn eigen faillisement kunnen aanvra gen. Ik teer toch al in. Pas tegen tienen die avond arri veerde Reina van den Ogenaller. OLDEBROEK. Een felle brand op het legerschietterrein bij Oldebroek heelt dinsdagmiddag vüftig hectaren heide en grasland verwoest. De braad heeft volgens de iegervoor- lichtingsdienst geen moment om liggende gebieden in gevaar ge bracht. Wat biedt de BEELDBUIS VRIJDAG 13 SEPTEMBER NED. I: Het programma Van Na ture, dat tussen zeven en acht de buis vult, schenkt aandacht aan het laatste projekt van het Wereldna- tuurfonds. En dat projekt is het in zamelen van geld om de tijgers van India, die met uitsterven worden bedreigd, te beschermen. Na het journaal gaat het doek op voor de Bruiloft van Figaro, een opera in vier delen van W. A. Mozart, die zich baseerde op de gelijknamige to neelkomedie van De Beaumarchais. De tv-uitzending is een registratie van een openluchtvoorstelling. Be halve een groot aantal vocalisten wordt aan de Uitvoering meegewerkt door het Loudens Filharmonisch Or kest en het koor van het Glynder- bourne Festival. De opera begint op het moment dat in een paleis voor bereidingen worden getroffen iwor hel huwelijk van Figaro met het dienstmeisje van de gravin. Als blijkt dat ook de graaf iets voor het meisje voelt, heb ie de poppen aan het dansen. Maar daar is ook het feit dat Figaro in het verleden aan een huishoudster beloofd heeft met haar te sullen trouwen. Na het operage- beuren dat ruim 2'/* uur in beslag neemt, heeft de NCRV nog slechts tijd voor de rubriek Tot besluit' met' de dagsluiting door ds. W. Dijck- meester uit Hilversum. Voor de eer ste maal na de vakantieweken wordt vervolgens met premier Den Uyl na- gekaart over het kabinetsberaad. NED. II: Hel amusement is sterk vertegenwoordigd in hel programma waarmee de AVRO komt. Als ge bruikelijk voor de vrijdagavond wordt de spits afgebeten door Top- pop, de nationale hitparade, die door de AVRO aangekondigd wordt als de proclamatie van de dertig singles die de afgelopen weken het snelst uit de plaienrekken werden geplukt. Het journaal wordt gevolgd door een muzikale show die als titel Mini en Maxi meegekregen heeft. Dit 50 mi nuten durende programma werd opgenomen in het intieme Rotter damse Hofpleintheater. Diegenen onder de kijkers die er over denken binnenkort een nieuwe auto te ko pen, moeten niet vergeten om tien over negen op deze zender af te stemmen. Fred van der Vlugt be steedt dan in 25 minuten aandacht aan de autotentoonstelling in Frank furt. Er bestaat een groot verschil tussen een luxe personenauto en een vrachtwagen. En orer vrachtwagens gaat het ondermeer in de nieuwe af levering van De gebroeders Ham mond. Maar het gaat over nog veel meer. Zoals over het nieuwe part nerschap dat de Hammond-broeders willen oa»igan?i, en over hel feit dat Brian en David, tegen de wil van Jennifer in, Edward willen wegwer ken als direkteur en voorzitter van het transportbedrijf. Met aktuele in formatie wordt deze tv-avond beslo ten en daarvoor zorg het team van Televizier Magazine. VRIJDAG 13 SEPTEMBER NED. 1: 10.45 Schooltelevisie; 18.15 Teleac; 18.4 5 Barbapapa; 18.55 Nieuws; 19.05 Van nature; 20.00 Journaal: 20.20 De bruiloft van Fi garo; 23.10 Tot besluit; 23.15 Praten met de minister-president: 23.25 Ge loven in de onvoltooid verleden tijd; 23.55. Journaal. NED. II: 18.45 Barbapapa; 18.55 Nieuws; 19.05 Toppop; 20.00 Journaal 20.20 Mini Maxi; 21.10 Auto 76; 21.35 De geboeders Hammond; 22.00 Televizier; 23.05 Journaal. door HENK VAN HEESWIJK Andermaal in een taxi. Ben hoorde haar de deur ontsluiten en binnen komen. Maar daarna ging ze vrij wel meteen naar boven. Heeft dus nog zwaar de pest in, begreep hij. Hij schonk zich een borrel in en be sloot nog een poosje naar de televi sie te kijken. Hans was niet thuis gekomen en Hillie bleef waarschijn lijk ook de nacht weg. Hannelies zat op haar eigen kamer boven. Die las of studeerde. Ze was. nadat ze voor haarzelf en haar vader koffie had klaargemaakt naar boven ge gaan, na hem een kus gegeven te hebben. „Niks van aantrekken, papa. want mama komt heus wel terug. Waar zou ze anders heen moeten?" Ja. dat vroeg hij zich ook af. Maar hij kreeg opnieuw redenen om zich te ergeren, want toen hij om half twaalf naar boven liep en zijn slaap kamer wilde betreden, bleek de deur op slot te zijn. Een ogenblik bleef hij verbaasd naar de deurknop kij ken. Pas toen realiseerde hij zich, dat Reina de deu<r aan de binnen kant had gesloten en hein dus niet in de slaapkamer wilde hebben. De man knikte enkele malen be grijpend. Tegenmaatregel, omdat ik haar autosleutels vasthoudt. Denkt me zo te kunnen treffen. Wel, er is nog een logoerkamer en in het ui terste geval slaap ik vannacht op dc bank in de salon. In de logeerkamer was het bed opgemaakt. Zijn scheer- en toiletar tikelen lagen netjes op het nacht kastje en zijn pyama op bed. Reina accentueerde op deze wijze, dat ze deze nacht althans geen bedgenoot wenste. Inwendig grinnikte mij. Ba. wat liet ze zich kennen. Ze was altijd al eningszins egoistisch. 4 (Wordt vervolgd) Advertentie in jongensmaten W Tilbury j Mol 5-7 Zierikzee Tel. (01110) 2890

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 7