Het gaat bijzonder goed met de Nederlandse mossel Arrestatie in zaak-Lorenz STREEKNIEUWS De „President Jan Leis" pakt tweemast-jacht net op tijd Herziening proces Burgos De minister en de A.A.W. C.H.U. en C.D.A. PARTIKULIERE AUTO ,REED' IN DE KAMER Franse antropologe wacht op terechtstelling NUTSSPAARBANK.. •1 Veel vis, goede prijs (Slot) Op dit moment worden er uitslui tend mosselen van het vorig seizoen verhandeld. Dat gaat door tot eind november, begin december. Dan pas worden de jonge mosselen uit het water gevist voor de verkoop. Die oudere mosselen hebben het voor deel dat ze goed vlezig zijn. Op dit moment zit er aan 100 kilo mosselen 25 kilo mooi wit vlees, waarvan de kwaliteit bijzonder fijn is. In vorige seizoenen werd er van 100 kilo mos selen dikwijls maar 17 kilo mossel vlees gehaald. De prijs van de mos selen schommelt op dit moment rond f 30,- per mosselton. In het seizoen 1972-1973 lag dal bedrag op 1' 15.- en vorig seizoen op 1' 22,50. Die prijzen zullen volgens de zegsman van het kantoor voor mosselzaken bij de aanvoer van jonge mosselen onge twijfeld dalen. „Doordraaien" Als de aanvoer van mosselen wat verder in het seizoen te groot wordt, worden ze doorgedraaid, maar deze mosselen komen in tegenstelling met het fruit niet op de vuilnisbelt te recht. Ze worden volgens het mos- selkantoor opgevangen in het mos selfonds. Vorig jaar waren dat 160.000 mossêltonnen.. De kweker krijgt dan uit dit fonds een bepaalde vergoeding. Een soort renteloos voorschot. Dat fonds wordt door de kwekers zelf in stand gehouden. Per ton mosselen wordt er een bedrag betaald dat varieert van f 1,- tot f 5,-. Daarna worden de mosselen weer teruggezet in de Oosterschelde. Aan het eind van het seizoen worden de mosselen dan ferugverlcocht aan dé kwekers die er dan nog een goede handel mee kunnen doen. Daardoor kan de mosselkweker na het seizoen altijd op een extra uitkering rekenen die overeenkomt met zijn ingebrach te tonnen mosselen. Bij dat mossel- fonds zijn alle rond de 100 Neder landse mosselkwekers aangesloten. Geweldig seizoen Zoals het er nu uitziet, zegt onze woordvoerder, wordt het een gewel dig seizoen met de mosselaanvoer die de omzet van vorig jaar zeker BERLIJN, 10-9. Een dag na de aanhouding van twee personen op verdenking betrokken te zyn geweest bij de ontvoering van de Westberlyn- se CDU-politicus Peter Lorenz heeft de Westduitse politie woensdag bij een grootscheepse actie "nog negen arrestaties verricht. Volgens de politie heeft Lorenz een tas en twee notitieboekjes, die in de woning van één van de gearresteer den werden aangetroffen, als zijn ei gendom herkend. Voorts vond de po litie de papieren van de auto van Lo renz in de woning. De dinsdag aangehoudenen zijn de 31-jarige Inge Viett en de 27-jarige Ralf Reinders, naar wie in verband met hun lidmaatschap van de „2 Juni-beweging" al geruime tijd werd gezocht. Onder degenen die woensdag wer den opgepakt is de 23-jarige Juliane Plambeck, die ook tot de genoemde anarchistische groep zou behoren. WILLEMSTAD. Wanneer dit ver keersbord in het Noordbrabantse Willemstad letterlijk wordt geno men, belandt men in een café/slijte rij. Een vergissing of een grapje van de kastelein; even het bord. een kwart slag draaien. zal evenaren. Wel zien de mosscl- kwekors met een bezwaard hart do Ingebruikneming van de Schelde- Rijnverbinding op 23 september aan staande tegemoet. Deze nieuwe scheepvaartverbinding tussen België en Nederland staat namelijk in open verbinding met de Oosterschelde en dus ook met de verwaterplaatsen. Als er een ongeluk gebeurt met een schip zal dat een ramp betekenen voor de mosselen die daar liggen schoon te spoelen. Eind 1974 werd de Zeeuwse mosselcultuur ook ge troffen door zon olieplaag. Bij het omhoog halen van de mosselen ko men deze dan niet de olie die op het water drijft in aanraking, waardoor ze niet meer te eten zijn. OOSTERLAND Concert „Oosterlands Fanfare" Op vrijdagavond 12 september a.s. houdt de muziekvereniging „Ooster lands Fanfare", onder leiding van de dirigent, de heer J. Capelle het laat ste tent-concert in de mobiele mu ziektent aan het Koninginneplein. Dit is bedoeld als sluiting van de aktivileiten van het muziekkorps tij dens 't zomerseizoen. Men heeft ne gen maal geconcerteerd op andere plaatsen, terwijl er ook zusterkorp- sen in Oosterland hebben gespeeld. BRUINISSE Opknapper verenigingsgebouw Het Nederlands Hervormd Vereni gingsgebouw, nu al 35 jaar lang een gebouw, waarin niet alleen diverse verenigingen onderdak vinden, maar dat zich ook uitstekend lèent voor het houden van bruiloften, enz. gaat met zijn lijd mee. Nieuwe gordijnen werden geschonken door een kerke lijke instantie nieuwe tafelkleedjes, door een meelevende familie, terwijl uit eigen middelen 100 nieuwe stoe len werden aangeschaft. Deze inwendige vernieuwingen ga ven het interieur een mooie opfleu ring zodat het daar prettig en in tiem vergaderen c.q. feest vieren is. Hét gebouw wordt ook veelvuldig gebruikt bij begrafenissen. Het ver vult in de Bruinisser gemeenschap nog steeds een taak. De ligging in het centrum van de gemeente en de kosten die bij een uitvoering of feestje werden berekend, zorgen er voor, dat de rol,van het jeügdge- bouw in'Bruinisse nog lang niet is uitgespeeld. Auto's opengebroken In de nacht van donderdag op vrijdag werden wederom twee auto's opengebroken die geparkeerd ston den op het parkeerterrein bij jacht haven „Aquadelta". Uit de auto van d. R. uit België werd 25 liter ben- zie afgetapt. Uit de auto van C. uit Duitsland werd een radio ont vreemd. Als de Oostersehelde na de af sluiting met een stormsluwcaison- dam in vakken verdeeld wordt, dan zal de zogenaamde oesterdam de scheepvaartroute van de mossel ver- waterplaatsen scheiden. Tot het zo ver houden de inesselvissers en -handelaren hun liart vast, zegt de woordvoerder van het mossclkan- toor.. Nationale Visserij Vijfkamp De Nationale Visserij Vijfkamp wordt dit jaar gehouden te Stellen dam op woensdag 17 september. De nationale visserijvijfkamp is een on derlinge wedstrijd van leerlingen van visserij scholen in de vakken die aan deze scholen worden onderwezen. Dit zijn ondermeer: zwemestafette 6 x 50 meter, visherkenning, kieuwlijn werpen en touwtrekken, nctboetcn en schiemannen, 'roeien over een baan van 2 x 150 meter over 5 of 6 ronden. De deelnemende scholen zijn Goedereede, Den Helder, Kat wijk, Urk en Vlissingen, iedere ploeg bestaat uit leerlingen van de 2e en 3e klasse (leeftijd 13 t.m. 15 jaar). De opening van deze Nationale Visserij Vijf kamp 1975 zal verricht worden door burgemeester G. van Velzen, de prijsuitreiking geschiedt door de heer M. Pool (inspekteur Nautisch Onderwijs). Mortiergranaat gevonden Onder het viadukt over de Noord- dijk werd door voorbijgangers een mortiergranaat gevonden. De politie werd er van in kennis gesteld, die het gevaarlijke projektiel naar het bureau heeft gebracht. Vermoedelijk is deze granaat door iemand gevon den en heeft deze onder het viadukt gelegd, wat een groot gevaar ople verde, vooral omdat daar veel kinde ren lopen. De Explosieven Oprui mingsdienst te Culemborg is gewaar schuwd voor verdere Verwerking van de granaat. &etajaMra^e glas cÜMMeM. ÖTtó-f-'AbM cbejaQen, DEN HAAG. Al meer dan 10.000 Nederlanders dragen teen zgn. „Me dio Alert"-penning waar op staat aangegeven aan welke „verborgen" ziekten de dragers lijden, zodat in noodgevallen een behandelend arts daarmee direct rekening kan hou den. Bijna tegen brug- ZIERIKZEE, 9-9. Bij plotseling opgekomen windkracht 7 dreigde een Belgisch 13-meterjacht op de Oosterschelde tegen de Zeelandbrug te varen. Het kwam gelukkig niet zover, door optreden van de red dingsboot „President Jan Leis" uit Burghsluis. Het twee mast-jachl „Caryan" af- AMSTERDAM. Onder iedere yierDvoOP'leffO'inö' werkzoekenden die zich in de maand 6 oo o augustus meldden bij het arbeids bureau van het gewest Amsterdam bevonden zich drie rijksgenoten. Vo rige maand steeg het aantal geregis treerde werkzoekenden bijhet ar beidsbureau met 343 mannen en vrouwen. 243 van hen kwamen uit Suriname of- de Antillen. MADRID, 10-9. De Hoge Raad-voor militaire rechtspraak iri Madrid heeft besloten, tot een rèvsïe van ,het augustus twee Basken, Jóse Antonio proces van Burgos waarbij op 29 Garraeiidia en. Angel Otaegui ter dcod' werden veroordeeld, zo is van de zijde van de verdedigers van de twee Basken bekendgemaakt. Syriërs wilden gijzelingsaktie met trein AMSTERDAM, 10-9. De vier Sy riërs, die vorige week donderdag in Amsterdam werden aangehouden, waren van plan hun gijzelngsaktie uit te voeren op het station in Amersfoort. Zij wilden daar op vrij dag 5 september de zogenaamde Warschau-express overvallen, die om ongeveer negen uur 's morgens uit Duitsland het station zou binnenlo pen. komstig uit Brussel kwam in moei lijkheden doordat plotseling de mo tor afsloeg. Het schip dreigde tegen de brug te worden gedrukt. De red dingsboot wist nog juist op tijd vast te maken aan de „Caryan". Hij nam het jacht op sleeptouw naar de ha ven- van Colijnsplaat, waar het af meerde. Aan boord van het jacht be vonden zich twee personen. - „Gebitveilig" snoepje? UTRECHT, 10-0. Prof. dr. B. Houwink, hoofd van de afde ling preventieve en sociale tandheelkunde van de VU, heeft bij de codecommissie voor het reclamewezen een klacht ingediend over een vol gens hem misleidende - pagi nagrote - advertentie, waarin Verkade een nieuw soort snoep, „Fay", als „gebitveilig" aanprijst. Volgens prof. Houwink heeft de fabrikant zelf geen enkel onderzoek gedaan of laten doen naar de gebitveiligheid van het snoepje. Een van de belangrijkste grondstoffen er van is een afbraakprodukt van zetmeel dat moleculen heeft met een verschillende „ketenlengte" en het hangt, juist van de ketenlengte af, of bacterieën bepaalde sloffen kunnen afbreken. „Flitsen" uit het buitenland GENEVE. Egypte en Israël zijn dinsdagochtend begonnen aan het uitwerken van de byzondrheden van hun tussentydse vredesregeling die vjjf dagen geleden in Geneve werd getekend. .WASHINGTON. De Verenigde Staten krijgen, omdat ze volgend jaar hun tweehonderjarig bestaan vieren, een miljoen Nederlandse bloembollen cadeau. WASHINGTON. De Sowjet-Unie heeft er voor het eerst mee inge stemd om met de Verenigde Staten tc onderhandelen over een langlo pende graanovereenkomst, zo is woensdag van funktionarissen in Washington vernomen. bij de overheid DEN HAAG, 10-9. Drie socialisti sche Tweede-Kamerleden willen dat de regering geen alkoholische dran ken meer schenkt op ontvangsten, die zij organiseert. De heren Kosto en Poppe en mevr. Epema-Brugman hebben premier Den Uyl woensdag, schriftelijk' gevraagd óf-.hij hiervoor wil zorgen. De socialisten zijn niet vergeten de hand in eigen boezem te steken.' 'In een. brief aan het presidium' van de Tvveede-, Kamer, vragen zij ook de Kamerrontvangsten droog té leggen. DEN IIAAG, 10-9. Minister Boers- ma heeft de. Tweede Kamer meege deeld invoering van de Algemene Arbeidsongeschiktheidsverzekering per 1 juli 1976 niet voor zijn ver ant woording te kunnen nemen. De risï- cos' van invoering op die datum staan een verantwoorde uitvoering in de weg, hoe graag de regering zicli ook aan deze streefdatum zou willen houden. DEN HAAG, 10-9. Dq voorzitter van de CHU, O. W. A. Baron van Verschüef, acht het niet uitgesloten dat „vooraanstaande leden" in de drie christelijke partijen opstaan om buiten hun partijen om het CDA op te zetten, nu de onderhandelingen tussen de partijen in een impasse zijn geraakt. Dit zegt de CHU-voor- zitter in een interview dat het weekblad Hervormd Nederland deze week publiceert. Van Verschuer toont zich in het vraaggesprek onverzoenlijk ten op zichte van de ARP. „De CHU heeft er schoon genoeg van dat ARP-ers zich altijd maar weer als het beste jongetje van de klas opstellen. Alsof zij de enigen zijn die er principes op na houden". PARIJS, 10-9. Een Franse antro pologe die in handen van Afrikaanse rebellen haar terechtstelling afwacht heeft de Franse regering lafheid verweten. Zy deed dit in een woens dag gepubliceerd vraaggesprek in de Franse krant „Le Figaro". De antropologe, Francoise Claustre wordt al meer dan zestien maanden in Noord-Tsjaad vastgehouden door rebellen. Een verslaggever bezocht haar twee weken geleden in het re bellenkamp in de Tibesti-bergen. Claustre verklaarde dat de pogin gen haar door onderhandeligen vrij te krijgen deerniswekkend waren. Als haar echtgenoot de regering niet gesmeekt had contact op te nemen met de opstandelingen zouden de onderhandelingen misschien zelfs nooit begonen zijn. Volgens haar probeert de Franse regering nil het probleem af tc schuiven naar de regering van Tsjaad. „Maar dat land wacht slechts op mijn terechtstelling". Een persoonlijk afgezant van do Franse president Giscard d'Estaing arriveerde dinsdagavond in de hoofdstad van Tsjaad, N'djamena, om te proberen de antropologe vrij te krijgen. De rebellen vragen een losgeld van 10 miljoen frank (zes miljoen gulden). De terechtstelling is bepaald op 23 september. ZIERIKZEE. Dit kan dus ook altijd nog. Op de kruising Laan van St. Hilaire-Prov. Weg sch.oot een trailer los, waardoor het gevaarte werd be schadigd. Er reed of liep toevallig niemand. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Advertentie Eerste Kamer en de zondagsrust DEN HAAG, 10-9. Op.dinsdag 30 september gaat de Eerste Kamer een spannende stemming' tegemoet. Dan moet beslist wor.den ovér het PvdA- D'66-PPR-initiatiefvoorstel dé Zon dagswet zo te wijzigen, dat gemeen telijke zwembaden, en sportaccomo- daties op zondag niet meer gesloten kunnen zijn. Dinsdag, tijdens het de bat in de Eerste Kamer over het voorstel, kwam nog niet duidelijk vast te staan, wie precies voor en wie tégen zijn. Strengere regels rijden onder invloed DEN HAAG, 10-9. „Is het juist dat er voorbereidingen worden of zijn getroffen voor aanvullende maatregelen tegen het rijden onder invloed"? Deze vraag hebben de tweede-kamerleden Cornelissen en Van Schaick (beiden KVP) woensdag schriftelijk gesteld aan de ministers Westerterp van verkeer en water staat en Van Agt van justitie. Die aanvullende maatregelen zouden volgens de vragensteller zijn inten sivering van de controle en meer voorlichting over het rijden onder invloed. Lege flessen en potten DEN HAAG, 10-9. Laat de over heid zelf het inzamelen van lege flessen en potten ter hand nemen. Het Centraal Bureau Levensmid- delenbedrijf - samenwerkingsorgaan van de organisaties van de detail handel in levensmiddelen - doet deze suggestie in zijn verslag over de ja ren 1973 en 1974. De overheid heeft plannen om te komen tot herinvoering van de zo genaamde retouremballage, maar het C.B.L. ziet nogal wat bezwaren. Het zou erg veel geld kosten -«volgens schatting van deskundigen f 825 miljoen - terwijl de nodige maga zijnruimte en mankracht ontbreken. »li- ideale "rezinsbank J Ver zekeringen op elk gebied BROUWERSHAVEN: Markt - Donderdag 9.00-10.30 DEN HAAG, 10-9. Van de 17 moties die tijdens het debat over de oricn- leringsnota rumtelyke ordening op de tafel van minister Gruyters waren gedeponeerd zijn cr uiteindelijk zeven in stemming gekomen. De meeste woordvoerders waren tevreden met het antwoord van de minister en met een aantal tegemoetkomingen die het de kamer in een nota van wyziging deed toekomen. Tien moties werden dan ook inge trokken of aangehouden tot begro tingsbehandeling, later dit jaar. Dat was met name het geval met de molie-Scherpenhuizen (VVD) waarin de regering was gevraagd tot oen meer evenwichtig beleid m.b.t. het gebruik van de partikuliere auto tc komen. Minister Gruijters gaf de indiener de raad te wachten tot de regeringsplannen concreet bekend zijn, een advies dat werd opgevolgd. Overigens noemde de socialist Giebels het een illusie om le probe ren de auto uit onze samenleving te bannen. Wel zal de auto terugge drongen moeten worden uit binnen steden en uit natuurgebieden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1975 | | pagina 4